BLEF, YOXSA REALLIQ?
"Qazprom"un Ukraynanı Avropaya qaz tranzitindən kənarlaşdırmaq niyyəti monopoliya üçün gözlənilməz nəticələr verə bilər
Qərblə Rusiyanın Ukrayna üzündən getdikcə dərinləşən qarşıdurması regionun yalnız siyasi deyil, qaz xəritəsini də dəyişə bilər. Qarşıdurmanın ilk qurbanı "Cənub axını" layihəsi olub. Bu layihə Rusiyanın "Qazprom" şirkəti tərəfindən "mavi yanacağı" Ukraynadan yan keçirməklə nəql etmək üçün nəzərdə tutulmuşdu. Lakin Avropa bu təşəbbüsü qəbul etməyərək, onun reallaşdırılmasına əngəl oldu. Qərb bəyan etdi ki, layihə Aİ-nin qaz tədarükçülərinin və qaz nəqli şəbəkəsi sahiblərinin bölüşdürülməsilə bağlı üçüncü enerji paktına uyğun gəlmir.
Bu qərarın bir neçə aşkar səbəbi də var. Birincisi, "Cənub axını" Aİ üçün qaz mənbələrinin şaxələndirilməsini təmin etmirdi. İkincisi, Ukraynanın güclü və normal işləyən qaz nəqli sisteminin olduğu şəraitdə yeni marşruta ehtiyac yox idi. Hər halda, Ukraynanın mövcud sistemi Rusiyanın Avropaya nəql etdiyi qazı tam həcmdə (ildə 140 milyard kubmetr) ötürmək qabiliyyətindədir.
Lakin "Qazprom" Ukrayna marşrutuna alternativ ideyasından əl çəkməyib. Aİ-yə qazın Ukraynadan kənar ixracı üçün o, Qara dənizin dibilə Türkiyəyə yeni qaz kəmərinin çəkilməsi və Türkiyə-Yunanıstan sərhədində xabın yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin ötən ilin dekabrında Türkiyəyə etdiyi səfəri zamanı "Türk axını" adlandırılan bu layihə ilə bağlı memorandum da imzalanıb. Bundan başqa, "Qazprom" artıq məsələni kifayət qədər sərt şəkildə qoyub - qazı Ukrayna vasitəsi ilə alan Cənubi Avropa ölkələri üçün "Türk axını" 2020-ci ildən etibarən, "mavi yanacağa" tələbatlarını ödəmələri üçün yeganə vasitə olacaq.
"Türk axını" qaz kəməri hələlik Ukrayna vasitəsilə nəql olunan 63 milyard kubmetrlik Rusiya qazının ixracı üçün yeganə marşrutdur. Başqa variant yoxdur. Avropalı tərəfdaşlarımız bu haqda məlumatlandırılıblar və indi onların vəzifəsi Türkiyə-Yunanıstan sərhədindən lazımi qaz nəqli infrastrukturunun yaradılmasıdır. Bunun üçün onların cəmi bir neçə il vaxtları var. Bu, son dərəcə sərt qrafikdir. Nəzərdə tutulan müddətdə yeni qaz magistralının tikintisini başa çatdırmaq üçün Aİ ölkələri işlərə elə indi başlamalıdırlar. Əks təqdirdə, bu qaz başqa bazarlara çıxarıla bilər", - deyə "Qazprom" şirkətinin rəhbəri Aleksey Miller Avropa Komissiyası sədrinin enerji məsələləri üzrə müavini Maroş Şefçoviçlə bu yaxınlarda keçirdiyi görüşdə bildirib. Şefçoviç isə deyilənləri anlamayıb və qəbul etməyib: "Bu xəbər bizi təəccübləndirdi. Çünki biz belə işləmirik. Bu gün ticarət fərqli şəkildə həyata keçirilir. Aleksey Millerin bütün qazın Türkiyə-Yunanıstan sərhədindən nəql olunması təklifisə "Qazprom"un etibarlı tədarükçü imicinə zərbədir".
Şefçoviç RBK-ya müsahibəsində "Qazprom"la bağlı fikirlərini daha geniş ifadə edib: "Düşünürəm ki, bu cür ciddi qərarı elan etməzdən əvvəl xüsusilə Aİ ilə müzakirələr aparılmalıdır. Çünki biz "Qazprom" üçün çox vacib istehlakçıyıq. Biz dünyada enerji sahəsində ən nəhəng istehlakçıyıq. Hər il enerji idxalına 400 milyard avro ödəyirik. Biz yaxşı alıcıyıq, ödənişləri vaxtında edir, möhkəm valyuta ilə həyata keçirir, hər zaman müqavilənin şərtlərinə əməl edirik. Bu səbəbdən də, çox təəccübləndim. Biz hələ bu qərarı təhlil etməliyik. Lakin düşünürəm ki, bu qərar hazırkı müqavilənin şərtlərini pozur - orada qazın haraya nəql edilməli olduğu dəqiq şəkildə əksini tapıb. Bu, əlbəttə ki, Türkiyə-Yunanıstan sərhədi deyil".
Bununla yanaşı, Şefçoviç hesab edir ki, "Türk axını" ssenarisi reallaşarsa belə, onunla nəql ediləcək qaza tələbat yüksək olmaya bilər. "Çünki Türkiyənin 14-15 milyard, Cənub-Şərqi Avropanın isə 10-15 milyard kubmetr qaza ehtiyacı var. Yerdə qalan həcm necə olacaq? Odur ki, fikrimcə, Ukraynanın tamamilə kənarda qoyulması yaxşı, ədalətli və iqtisadi baxımdan məqsədəuyğun deyil", - deyə Avropa Komissiyası sədrinin müavini qeyd edib.
Şefçoviçin məntiqi tamamilə başadüşüləndir. "Qazprom", əlbəttə ki, Ukrayna ilə tranzit razılaşmasını uzatmaqdan imtina etmək hüququna malikdir. Qeyd edək ki, hazırkı müqavilənin müddəti 2019-cu ildə başa çatacaq. Amma digər tərəfdən Avropa ölkələrilə qaz nəqli məsələsindəki uzunmüddətli müqavilələrdə başqa ölkələrin ərazisində olan və min kilometrlərlə aralıda yerləşən xablardan yox, bilavasitə bu və ya digər ölkənin qaz sistemindən danışılır.
Bundan başqa, bir çox ekspertlər hazırkı şəraitdə "Qazprom"un hansı yeni bazarlara bel bağladığını anlamırlar. Hələlik Rusiyanın inhisarında yalnız bir yeni müqavilə var və o, Çinə ildə 38 milyard kubmetr qazın ixracını nəzərdə tutur. Amma bu müqavilənin resurs bazası yeni yataqlardır - Kovıkta (İrkutsk vilayətində) və Çayand (Yakutiyada). Avropaya nəql edilən qaz isə qərbi Sibirdəki yataqlardan hasil olunur.
Kiyevə gəlincə, orada "Qazprom"un Ukraynanın qaz nəqli sistemindən imtina planını "siyasi blef" sayırlar. "Avropa ölkələrinin Ukraynanın mövcud infrastrukturundan istifadə əvəzinə qazı Türkiyə-Yunanıstan sərhədindən almağa məcbur edilməsi ideal halda olan, etibarlı sistemdən milyardlarla investisiyanın xeyrinə imtina olunması deməkdir. Bu ağırlıq sonda Avropa biznesinin və təsərrüfatının çiyinlərinə düşəcək", - deyə Ukraynanın "Naftoqaz" şirkətinin rəhbəri Andrey Kobolyev bildirib.
Bununla yanaşı, "Qazprom"un demarşı elə onun özünə qarşı da çevrilə bilər. Şefçoviçin sözlərinə görə, Avropa Komissiyası Cənubi-Şərqi Avropa ölkələrilə yüksək səviyyədə görüş təşkil etmək niyyətindədir. Görüşdə region üçün enerji baş planının hazırlanması planlaşdırılır.
"Biz interkonnektor-qaz kəmərlərinin inşasını, Bolqarıstanın qaz xabı tikmək istəyini, planlaşdırılan infrastruktur layihələrinin prioritetlik dərəcəsinə görə necə bölünməsini müzakirə edəcəyik. Toplantıda bu ölkələrə Avropanın qaz sisteminə inteqrasiya məsələsində necə yardım göstərə biləcəyimizi də nəzərdən keçirəcəyik", - deyə M.Şefçoviç qeyd edib.
Bundan başqa, "Qazprom"un Ukraynanın qaz nəqli sistemindən imtina etmək niyyəti Aİ-nin alternativ qaz mənbələrinə daha ciddi diqqət ayırması ilə də nəticələnə bilər.
"Biz Aralıq dənizi regionunda qaz xabları qurur, mayeləşdirilmiş təbii qaz terminallarının yaradılması məsələsini müzakirə edirik. Şərqi Aralıq dənizi regionunda İsrail və Kipr yaxınlığında yeni qaz ehtiyatları aşkarlanıb, Rumıniya Qara dənizdə kəşfiyyat qazıntıları aparır. Əlbəttə ki, biz üstünlüyü Azərbaycandan Türkiyə və Yunanıstan vasitəsilə şimala qaz nəql edəcək Cənub Qaz Dəhlizinə veririk. Eyni zamanda enerji effektivliyi proqramları və bərpaolunan enerji mənbələri hesabına enerjiyə qənaət etməyə çalışırıq. Enerji ittifaqı yaradarkən bunları nəzərə alacağıq", - deyə Şefçoviç qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan və Türkiyə "Cənub" qaz axını ilə "Türk axını"nı bir-birinə rəqib görməsələr də, ayrı-ayrı rus ekspertləri son layihə üzərində işlərin sürətləndirilməli olduğunu bildirirlər.
"Biz bunu etməliyik. Çünki Avropa Türkiyə vasitəsilə Azərbaycanla əlaqəli başqa qaz kəmərlərinin tikintisi haqda düşünür. Nəzəri baxımdan onlar İran və Türkmənistandan gələn kəmərlərlə də əlaqələndirilə bilər, çünki onlar da Türkiyə ərazisindən keçməli idi. Biz öz qaz kəmərimizi çəkəriksə, təbii ki, o, eksklüziv olacaq. Çünki eyni nöqtəyə bir neçə qaz xəttinin çəkilməsi məntiqsiz olardı", - deyə Rusiya Qaz İttifaqının prezidenti Sergey Çijov "Kommersant FM" radiosuna açıqlamasında bildirib.
Aydındır ki, "Türk axını" nəzəri baxımdan Türkiyəni vacib qaz xabına çevirə bilər. Lakin o, hələlik sadəcə hüquqi razılaşma səviyyəsindədir və tərəflərin üzərinə öhdəlik qoyan heç bir saziş mövcud deyil. Digər tərəfdən, "Qazprom"un Ukraynanın qaza görə borclarını ödəməsinin vacibliyinə dair bəyanatı da iki ölkə arasında onsuz da ideal olmayan münasibətlərdə gərginliyi daha da artırır. Miller Rusiyanın baş naziri Dmitri Medvedev ilə görüşündə bildirib ki, "Qazprom" Ukraynaya indiyədək nəql olunmuş qaza görə ödəməli olduğu 2,44 milyard dollarlıq hesab təqdim edib. Onun 2,196 milyard dolları əsas borc, yerdə qalanı isə müqavilə şərtlərindən irəli gələn məbləğdir. "Təbii ki, borcun ödənilməsinə nail olun. Hökumət xəttilə hansısa addımların atılmasına ehtiyac yaranarsa, biz sizə lazımi dəstəyi göstərəcəyik", - deyə Medvedev bildirib.
Bu yerdə Moskva ilə Kiyev arasında son qaz qarşıdurmasının tarixinə qısa ekskursiya etmək yerinə düşər. 2013-cü ilin noyabrında Rusiya Ukraynaya "mavi yanacağın" qiymətində böyük endirim edib. Bu, Kiyevin Aİ ilə Assosiativ üzvlüyə dair sazişi imzalamaqdan imtina etməsi üzündən mümkün olub. Güzəşt nəticəsində Ukraynaya satılan qazın min kubmetrinin qiyməti 268 dollar müəyyənləşdirilib. Lakin elə həmin ilin dekabrında Ukraynada baş vermiş növbəti inqilab və prezident Viktor Yanukoviçin devrilməsi Moskvanın güzəşti ləğv etməsilə nəticələnib və qiymət yenidən 385 dollara qalxıb. Krımın Rusiyaya birləşdirilməsindən sonra isə Ukraynaya satılan qazın min kubmetrinə 485 dollar qiymət qoyulub. Ukraynanın yeni hökumətinin bu ödəmədən imtinası Kiyevin versiyasına görə 3,1, Moskvanın versiyasına görə isə 5,3 milyard dollarlıq borcun yığılıb qalmasına səbəb olub. Nəticədə, "Qazprom" Ukraynaya öncədən ödəmə sistemi tətbiq edib və bu, qaz ixracının tamamilə dayandırılması ilə bitib.
Amma Kiyev, təxminən, 2014-cü ilin sonunadək Rusiya qazı olmadan keçinməyi bacarıb. Bunun əvəzində ukraynalılar Polşa, Slovakiya və Macarıstandan qaz idxal ediblər. Oktyabrda Rusiya və Ukrayna prezidentləri Vladimir Putinlə Pyotr Poroşenkonun görüşündən sonra tərəflər arasındakı qaz dilemması həllini tapıb və Moskva Kiyevə 100 dollarlıq endirib edib. Bununla da, Ukraynaya qazın min kubmetrinin 385 dollara satılmasına başlanılıb. Bu qiymət 2015-ci il aprelin 1-dək qüvvədədir. Ukraynanın qarşı tərəfə olan borcu da bu qiymətlə hesablanıb və 4,5 milyard dollaradək enib. Bununla yanaşı, Kiyev ilin sonunadək bu borcun yalnız 3,1 milyardını ödəyib. Yerdə qalan məbləğ hazırda Stokholm Arbitraj Məhkəməsində mübahisə predmetidir.
Bu arada "Qazprom" borcun ödənilməli olduğuna dair bəyanatla faktiki olaraq, Rusiya və Ukrayna prezidentlərinin borcun məbləğinə dair razılaşmasını və arbitraj məhkəməsində gedən prosesi şübhə altına alır. Ukraynaya endirimli qiymətlə qaz satışını nəzərdə tutan "qış paketi"lə bağlı isə narahatlıq yoxdur. Enerji və kömür sənayesi naziri Vladimir Demçişinin sözlərinə görə, Kiyev Rusiya ilə "qış paketi"nin müddətinin bitəcəyi 1 aprel tarixindən sonrakı dövrdə qaz ixracına dair yeni danışıqlara başlamaq niyyətindədir. "Hələlik şərtlərin necə olacağı haqda danışmaq tezdir. İstənilən halda, bazar bizim xeyrimizə işləyir. Neftin qiymətinin düşməsi qazın da qiymətinin əvvəlkindən xeyli ucuz olması ilə nəticələnəcək", - deyə Demçişin qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, ayrı-ayrı ekspertlərin hesablamalarına görə, neftin qiymətinin ikiqat aşağı düşməsi 2015-ci ilin payızına Ukraynaya satılan qazın 300 dollaradək ucuzlaşması ilə nəticələnə bilər. Bu, "qış paketi" çərçivəsindəki endirim nəzərə alınmadan göstərilən qiymətdir. Gələcəkdə isə Ukrayna, ümumiyyətlə, Rusiya qazından imtina etməyi düşünür. Hər halda, prezident Pyort Poroşenkonun niyyəti belədir.
"Təsəvvür edin ki, 6 il əvvəl mənim ölkəm 70 milyard kubmetr qaz istehlak edirdisə, indi bu, 40 milyard kubmetrdir. Tamamilə əminəm ki, 2 il sonra bizim Rusiya qazına, ümumiyyətlə, ehtiyacımız olmayacaq. Bu, ölkəmin enerji müstəqilliyi baxımından çox vacib amildir", - deyə Ukrayna prezidenti Sürix Universiteti yanında Avropa İnstitutundakı çıxışında bildirib.
Həqiqətən də, cəmi 5 il əvvəl Rusiyadan ildə 40 milyard kubmetr qaz idxal edən Ukrayna (daha əvvəl Rusiyadan ixracın həcmi 60 milyard kubmetrə çatırdı) 2014-cü ilin yekunlarına görə, "Qazprom"dan cəmi 14 milyard kubmetr "mavi yanacaq" alıb. Nəticədə, "Qazprom" artıq ən nəhəng bazarlarından birini itirib və bu, monopoliyaçı şirkətin ümumi ixrac həcminə öz təsirini göstərib. "Bloomberg" agentliyinin məlumatına görə, 2014-cü ildə "Qazprom" Aİ, Türkiyə və MDB ölkələrinə 192-195 milyard kubmetr qaz ixrac edib. Bu, son 10 ildə qeydə alınmış ən aşağı həddir.
"Qazprom"un son təşəbbüsləri də çətin ki, qaz ixracının artımına kömək etsin. Bu təşəbbüslər, bəlkə də, Rusiyanın qaz monopoliyaçısının ənənəvi Avropa bazarındakı güclü mövqelərini laxladacaq. Bu isə Rusiya iqtisadiyyatında böhrana səbəb olmuş Moskva-Qərb qarşıdurması fonunda heç də yaxşı amil deyil.

БЛЕФ ИЛИ РЕАЛЬНОСТЬ?
Намерение "Газпрома" исключить Украину из транзита газа в Европу может привести к непредсказуемым для монополии результатам
Усугубляющееся противостояние Запада и России из-за событий в Украине грозит сменить не только политическую, но и газовую карту региона. Первой жертвой противостояния стал проект "Южный поток", задумываемый российским "Газпромом" как маршрут в обход Украины. Европа не приняла эту инициативу, заблокировав продвижение проекта из-за несоответствия третьему энергетическому пакету ЕС, предусматривающему разделение поставщиков газа и владельцев газотранспортной сети.
Побудительной точкой данного решения стали ряд причин. Во-первых, "Южный поток" не обеспечивал диверсификацию источников газа для ЕС. Во-вторых, при наличии мощной и нормально функционирующей газотранспортной системы Украины, способной перевалить весь объем российского экспорта в Европу (а это порядка 140 млрд. кубометров в год), необходимости в новом маршруте не было.
Но "Газпром" не отказался от идеи альтернативного украинскому маршрута экспорта газа в ЕС и инициировал идею прокладки газопровода по дну Черного моря с выходом в Турции и создания хаба на турецко-греческой границе. Меморандум о проекте "Турецкий поток" был подписан в рамках декабрьского визита президента РФ Владимира Путина в Турцию. Более того, "Газпром" уже сейчас ставит вопрос ребром - с 2020 года для стран Южной Европы, получающих газ через Украину, "Турецкий поток" станет единственной возможностью обеспечить свои потребности в "голубом топливе".
"Газопровод "Турецкий поток" является единственным маршрутом, по которому могут поставляться 63 млрд. кубометров российского газа, идущие пока транзитом через Украину. Других вариантов нет. Наши европейские партнеры об этом проинформированы, и теперь их задачей является создание необходимой газотранспортной инфраструктуры от границы Турции и Греции. У них на это есть максимум несколько лет. Это очень-очень жесткий график. Чтобы уложиться в эти сроки, работа по строительству новых магистральных газопроводов в странах ЕС должна быть начата прямо сегодня. В противном случае эти объемы газа могут оказаться на других рынках", - заявил глава российской монополии Алексей Миллер на недавней встрече с заместителем председателя Еврокомиссии по энергетике Марошем Шефчовичем. Однако Шефчович посыл не понял и не принял: "Эта новость привела нас в удивление, потому что мы так не работаем. Торговля сегодня осуществляется другим образом, в то время как предложение Алексея Миллера о поставках всего газа на границу Турции и Греции наносит ущерб имиджу "Газпрома" как надежного поставщика".
В интервью РБК Шефчович развил свои соображения насчет предложения "Газпрома".
"Думаю, что перед тем как объявлять о таком серьезном решении, лучше сначала его обсудить, особенно с ЕС, потому что мы очень важный потребитель для "Газпрома". Мы крупнейший импортер энергии в мире, мы платим 400 млрд. евро ежегодно за импорт энергии. Мы хороший покупатель, платим вовремя, в твердой валюте, мы всегда соблюдаем условия контрактов. Поэтому я был так удивлен. Мы должны еще проанализировать это решение, но я думаю, что оно нарушает действующие контракты - в них четко оговорено, куда должен доставляться газ. И это точно не граница Турции с Грецией", - сказал Шефчович. При этом он отметил, что даже если сценарий с "Турецким потоком" будет реализован, то газ из этого маршрута может остаться невостребованным. "Потому что Турции требуется 14-15 млрд. куб. м газа, Юго-Восточной Европе - 10-15 млрд. куб. м. Что планируется делать с оставшимися объемами? Поэтому полностью исключать Украину - не думаю, что это хорошо, справедливо и экономически целесообразно", - считает зампред Еврокомиссии.
Логика Шефчовича довольно объяснима. "Газпром", естественно, волен отказаться от транзитного соглашения с Украиной после 2019 года, когда истекает срок нынешнего договора. Но, с другой стороны, в долгосрочных соглашениях с европейскими странами точкой доставки газа указывается непосредственно газовая система той или иной страны, а не хаб в тысячах километрах на территории другой страны.
С другой стороны, по мнению ряда экспертов, на данной стадии непонятно, на какие новые рынки рассчитывает "Газпром". Пока у российской монополии есть только один новый контракт, предусматривающий поставку 38 млрд. кубометров газа в год в Китай. Но ресурсной базой этого контракта являются новые месторождения - Ковыктинское (в Иркутской области) и Чаяндское (в Якутии). Газ для Европы на месторождениях Западной Сибири.
В самом же Киеве считают планы "Газпрома" по отказу от украинской газотранспортной системы "политическим блефом". "Принуждение европейских стран к покупке российского газа на границе Турции и Греции вместо использования существующей инфраструктуры через Украину - это отказ от идеально отлаженной и надежной системы в пользу миллиардных инвестиций, которые в конечном счете лягут на европейский бизнес и домохозяйства. Таким образом, эта угроза - политический блеф", - заявил глава украинской компании "Нафтогаз" Андрей Коболев.
Вместе с тем подобный демарш "Газпрома" вполне может обернуться против него же. По словам Шефчовича, Еврокомиссия намерена провести на высоком уровне встречу со странами Юго-Восточной Европы, на которой планируется проработать энергетический генплан для региона.
"Мы будем обсуждать строительство газопроводов-интерконнекторов, желание Болгарии построить газовый хаб, то, как распределить все запланированные инфраструктурные проекты по приоритетности, как мы можем помочь этим странам с интеграцией в европейскую газовую систему", - сказал М.Шефчович.
Более того, намерение "Газпрома" отказаться от украинской газотранспортной системы может привлечь еще более пристальное внимание ЕС к альтернативным источникам газа.
"Мы строим средиземноморские газовые хабы, мы обсуждаем создание СПГ-терминалов. В Восточном Средиземноморье открыты новые запасы газа рядом с Израилем и Кипром, Румыния проводит разведочное бурение в Черном море. Конечно, мы рассчитываем на "Южный газовый коридор", предполагающий доставку газа из Азербайджана, через Турцию и Грецию и затем на север. К тому же мы стараемся экономить энергию через программы энергоэффективности и использования возобновляемых источников энергии. Мы будем принимать это во внимание, когда будем создавать энергетический союз", - сказал Шефчович.
Кстати, хотя ни в Азербайджане, ни в Турции не видят конкуренции между "Южным газовым коридором" и "Турецким потоком", отдельные российские эксперты говорят о необходимости ускорить работу над последним проектом.
"Мы должны действительно это делать, потому что Европа обдумывает строительство через Турцию других газопроводов, которые завязаны на Азербайджан. Теоретически они могут быть завязаны на Иран и Туркменистан, которые тоже планировалось сделать через Турцию. Если мы построим наш газопровод, то, естественно, он будет являться эксклюзивным, потому что это будет нелогично, если несколько газопроводов пойдут в одну точку", - заявил президент Российского газового союза Сергей Чижов в эфире радио "Коммерсантъ FM".
Понятно, что "Турецкий поток" может теоретически превратить Турцию в важнейший газовый хаб, но его реализация пока увязана с решением чисто юридических договоренностей, так как нет никаких обязывающих соглашений, предусматривающих строительство трубопровода. С другой стороны, последнее заявление "Газпрома" о необходимости взыскания газовых долгов Украины тоже не способствует снижению накала напряженности и без того в далеких от идеала отношениях двух стран. Как заявил Миллер на встрече с премьер-министром РФ Дмитрием Медведевым, "Газпром" выставил счет Украине на сумму $2,44 млрд. за поставленный ранее газ, из которых $2,196 млрд. - сумма основного долга, а остальное - пени по условиям контракта. "Добивайтесь, естественно, погашения задолженности, и если что-то потребуется по линии правительства, обращайтесь, мы окажем вам необходимую поддержку", - сказал Медведев.
Тут впору совершить небольшой экскурс в историю последнего газового противостояния Москвы и Киева. РФ в ноябре 2013 года предоставила Украине большую скидку по ценам на газ после отсрочки подписания соглашения об ассоциации с ЕС, в результате чего цена на газ снизилась до $268 за тысячу кубометров. Однако после последовавшей в декабре того же года очередной революции на Майдане, приведшей к смещению президента Виктора Януковича, РФ отменила все скидки, и стоимость газа возросла до $385, а после присоединения Крыма и вовсе до $485. Новое правительство Украины отказалось платить за газ, что привело к образованию долга в пределах от $3,1 млрд. по данным Киева и до $5,3 млрд. - по данным Москвы. В итоге "Газпром" перевел Украину на режим предоплаты, что привело к полному прекращению поставок.
Однако Киев смог продержаться без российского газа почти до конца 2014 года, так как наладил поставки из Польши, Словакии, Венгрии. Тогда российско-украинская газовая дилемма разрешилась после октябрьской встречи глав России и Украины Владимира Путина и Петра Порошенко, где Москва предоставила скидку в $100, что снизило стоимость газа для Украины до базовых $385 за тысячу кубометров. Эта стоимость действует на зимний период до 1 апреля 2015 года. По этой же цене был пересчитан также долг, снизившийся до $4,5 млрд. При этом Киев до конца года оплатил из этого долга $3,1 млрд., оставшаяся же сумма остается предметом разбирательства Стокгольмского арбитража.
Но своим заявлением о необходимости взыскания долгов "Газпром" фактически подверг сомнению договоренности президентов РФ и Украины о размере долга и разбирательство в арбитраже. При этом непосредственно отказ от "зимнего пакета" по поставкам газа по сниженной цене Украину особо не беспокоит. Как заявил министр энергетики и угольной промышленности Владимир Демчишин, Украина планирует провести новые переговоры с Россией об условиях поставок российского газа после завершения 1 апреля действия "зимнего пакета".
"Сейчас говорить, какими будут условия, очень рано. В любом случае рынок работает в нашу пользу. Падение цены нефти способствует тому, что цена газа будет существенно ниже, чем та, которая была раньше", - отметил Демчишин.
Кстати, по расчетам отдельных экспертов, с учетом двукратного снижения цен на нефть стоимость газа для Украины летом и осенью 2015 года может вообще оказаться в пределах $300, причем без учета скидки в рамках "зимнего пакета". В дальнейшей же перспективе Украина вообще планирует отказаться от закупок российского газа. По крайней мере такую задачу ставит президент Петр Порошенко.
"Можете ли вы представить, что шесть лет тому назад моя страна потребляла 70 млрд. куб. м газа? Сегодня - 40 млрд. куб. м. Это достижение было сделано в этом году. Я полностью убежден, что через два года нам вообще не будет нужен российский газ. Это очень важный фактор энергетической независимости моей страны", - заявил президент Украины во время своего выступления в институте Европы при Цюрихском университете.
И действительно, Украина, импортировавшая еще каких-то пять лет назад из России порядка 40 млрд. кубометров газа в год (а раньше объемы импорта доходили и до 60 млрд. кубометров), по итогам 2014 года закупила у "Газпрома" всего 14 млрд. кубометров. В результате "Газпром" уже потерял один из крупнейших своих рынков, что отразилось и на общих объемах экспорта монополии. По данным агентства Bloomberg, по итогам 2014 года экспорт "Газпрома" в ЕС, Турцию и страны СНГ составил 192-195 млрд. кубометров, что является минимумом за последние 10 лет.
Последние инициативы "Газпрома" также вряд ли способствуют увеличению экспорта газа и могут поколебать, казалось бы, прочные позиции российской монополии на традиционном для себя европейском рынке. А это в период усугубления напряженности в отношениях РФ и Запада, уже обернувшегося кризисом в российской экономике, отнюдь не благотворный фактор.