BLEF, YOXSA REALLIQ?
"Qazprom"un Ukraynanı Avropaya qaz tranzitindən kənarlaşdırmaq niyyəti monopoliya üçün gözlənilməz nəticələr verə bilər
Qərblə Rusiyanın Ukrayna üzündən getdikcə dərinləşən qarşıdurması regionun yalnız siyasi deyil, qaz xəritəsini də dəyişə bilər. Qarşıdurmanın ilk qurbanı "Cənub axını" layihəsi olub. Bu layihə Rusiyanın "Qazprom" şirkəti tərəfindən "mavi yanacağı" Ukraynadan yan keçirməklə nəql etmək üçün nəzərdə tutulmuşdu. Lakin Avropa bu təşəbbüsü qəbul etməyərək, onun reallaşdırılmasına əngəl oldu. Qərb bəyan etdi ki, layihə Aİ-nin qaz tədarükçülərinin və qaz nəqli şəbəkəsi sahiblərinin bölüşdürülməsilə bağlı üçüncü enerji paktına uyğun gəlmir.
Bu qərarın bir neçə aşkar səbəbi də var. Birincisi, "Cənub axını" Aİ üçün qaz mənbələrinin şaxələndirilməsini təmin etmirdi. İkincisi, Ukraynanın güclü və normal işləyən qaz nəqli sisteminin olduğu şəraitdə yeni marşruta ehtiyac yox idi. Hər halda, Ukraynanın mövcud sistemi Rusiyanın Avropaya nəql etdiyi qazı tam həcmdə (ildə 140 milyard kubmetr) ötürmək qabiliyyətindədir.
Lakin "Qazprom" Ukrayna marşrutuna alternativ ideyasından əl çəkməyib. Aİ-yə qazın Ukraynadan kənar ixracı üçün o, Qara dənizin dibilə Türkiyəyə yeni qaz kəmərinin çəkilməsi və Türkiyə-Yunanıstan sərhədində xabın yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin ötən ilin dekabrında Türkiyəyə etdiyi səfəri zamanı "Türk axını" adlandırılan bu layihə ilə bağlı memorandum da imzalanıb. Bundan başqa, "Qazprom" artıq məsələni kifayət qədər sərt şəkildə qoyub - qazı Ukrayna vasitəsi ilə alan Cənubi Avropa ölkələri üçün "Türk axını" 2020-ci ildən etibarən, "mavi yanacağa" tələbatlarını ödəmələri üçün yeganə vasitə olacaq.
"Türk axını" qaz kəməri hələlik Ukrayna vasitəsilə nəql olunan 63 milyard kubmetrlik Rusiya qazının ixracı üçün yeganə marşrutdur. Başqa variant yoxdur. Avropalı tərəfdaşlarımız bu haqda məlumatlandırılıblar və indi onların vəzifəsi Türkiyə-Yunanıstan sərhədindən lazımi qaz nəqli infrastrukturunun yaradılmasıdır. Bunun üçün onların cəmi bir neçə il vaxtları var. Bu, son dərəcə sərt qrafikdir. Nəzərdə tutulan müddətdə yeni qaz magistralının tikintisini başa çatdırmaq üçün Aİ ölkələri işlərə elə indi başlamalıdırlar. Əks təqdirdə, bu qaz başqa bazarlara çıxarıla bilər", - deyə "Qazprom" şirkətinin rəhbəri Aleksey Miller Avropa Komissiyası sədrinin enerji məsələləri üzrə müavini Maroş Şefçoviçlə bu yaxınlarda keçirdiyi görüşdə bildirib. Şefçoviç isə deyilənləri anlamayıb və qəbul etməyib: "Bu xəbər bizi təəccübləndirdi. Çünki biz belə işləmirik. Bu gün ticarət fərqli şəkildə həyata keçirilir. Aleksey Millerin bütün qazın Türkiyə-Yunanıstan sərhədindən nəql olunması təklifisə "Qazprom"un etibarlı tədarükçü imicinə zərbədir".
Şefçoviç RBK-ya müsahibəsində "Qazprom"la bağlı fikirlərini daha geniş ifadə edib: "Düşünürəm ki, bu cür ciddi qərarı elan etməzdən əvvəl xüsusilə Aİ ilə müzakirələr aparılmalıdır. Çünki biz "Qazprom" üçün çox vacib istehlakçıyıq. Biz dünyada enerji sahəsində ən nəhəng istehlakçıyıq. Hər il enerji idxalına 400 milyard avro ödəyirik. Biz yaxşı alıcıyıq, ödənişləri vaxtında edir, möhkəm valyuta ilə həyata keçirir, hər zaman müqavilənin şərtlərinə əməl edirik. Bu səbəbdən də, çox təəccübləndim. Biz hələ bu qərarı təhlil etməliyik. Lakin düşünürəm ki, bu qərar hazırkı müqavilənin şərtlərini pozur - orada qazın haraya nəql edilməli olduğu dəqiq şəkildə əksini tapıb. Bu, əlbəttə ki, Türkiyə-Yunanıstan sərhədi deyil".
Bununla yanaşı, Şefçoviç hesab edir ki, "Türk axını" ssenarisi reallaşarsa belə, onunla nəql ediləcək qaza tələbat yüksək olmaya bilər. "Çünki Türkiyənin 14-15 milyard, Cənub-Şərqi Avropanın isə 10-15 milyard kubmetr qaza ehtiyacı var. Yerdə qalan həcm necə olacaq? Odur ki, fikrimcə, Ukraynanın tamamilə kənarda qoyulması yaxşı, ədalətli və iqtisadi baxımdan məqsədəuyğun deyil", - deyə Avropa Komissiyası sədrinin müavini qeyd edib.
Şefçoviçin məntiqi tamamilə başadüşüləndir. "Qazprom", əlbəttə ki, Ukrayna ilə tranzit razılaşmasını uzatmaqdan imtina etmək hüququna malikdir. Qeyd edək ki, hazırkı müqavilənin müddəti 2019-cu ildə başa çatacaq. Amma digər tərəfdən Avropa ölkələrilə qaz nəqli məsələsindəki uzunmüddətli müqavilələrdə başqa ölkələrin ərazisində olan və min kilometrlərlə aralıda yerləşən xablardan yox, bilavasitə bu və ya digər ölkənin qaz sistemindən danışılır.
Bundan başqa, bir çox ekspertlər hazırkı şəraitdə "Qazprom"un hansı yeni bazarlara bel bağladığını anlamırlar. Hələlik Rusiyanın inhisarında yalnız bir yeni müqavilə var və o, Çinə ildə 38 milyard kubmetr qazın ixracını nəzərdə tutur. Amma bu müqavilənin resurs bazası yeni yataqlardır - Kovıkta (İrkutsk vilayətində) və Çayand (Yakutiyada). Avropaya nəql edilən qaz isə qərbi Sibirdəki yataqlardan hasil olunur.
Kiyevə gəlincə, orada "Qazprom"un Ukraynanın qaz nəqli sistemindən imtina planını "siyasi blef" sayırlar. "Avropa ölkələrinin Ukraynanın mövcud infrastrukturundan istifadə əvəzinə qazı Türkiyə-Yunanıstan sərhədindən almağa məcbur edilməsi ideal halda olan, etibarlı sistemdən milyardlarla investisiyanın xeyrinə imtina olunması deməkdir. Bu ağırlıq sonda Avropa biznesinin və təsərrüfatının çiyinlərinə düşəcək", - deyə Ukraynanın "Naftoqaz" şirkətinin rəhbəri Andrey Kobolyev bildirib.
Bununla yanaşı, "Qazprom"un demarşı elə onun özünə qarşı da çevrilə bilər. Şefçoviçin sözlərinə görə, Avropa Komissiyası Cənubi-Şərqi Avropa ölkələrilə yüksək səviyyədə görüş təşkil etmək niyyətindədir. Görüşdə region üçün enerji baş planının hazırlanması planlaşdırılır.
"Biz interkonnektor-qaz kəmərlərinin inşasını, Bolqarıstanın qaz xabı tikmək istəyini, planlaşdırılan infrastruktur layihələrinin prioritetlik dərəcəsinə görə necə bölünməsini müzakirə edəcəyik. Toplantıda bu ölkələrə Avropanın qaz sisteminə inteqrasiya məsələsində necə yardım göstərə biləcəyimizi də nəzərdən keçirəcəyik", - deyə M.Şefçoviç qeyd edib.
Bundan başqa, "Qazprom"un Ukraynanın qaz nəqli sistemindən imtina etmək niyyəti Aİ-nin alternativ qaz mənbələrinə daha ciddi diqqət ayırması ilə də nəticələnə bilər.
"Biz Aralıq dənizi regionunda qaz xabları qurur, mayeləşdirilmiş təbii qaz terminallarının yaradılması məsələsini müzakirə edirik. Şərqi Aralıq dənizi regionunda İsrail və Kipr yaxınlığında yeni qaz ehtiyatları aşkarlanıb, Rumıniya Qara dənizdə kəşfiyyat qazıntıları aparır. Əlbəttə ki, biz üstünlüyü Azərbaycandan Türkiyə və Yunanıstan vasitəsilə şimala qaz nəql edəcək Cənub Qaz Dəhlizinə veririk. Eyni zamanda enerji effektivliyi proqramları və bərpaolunan enerji mənbələri hesabına enerjiyə qənaət etməyə çalışırıq. Enerji ittifaqı yaradarkən bunları nəzərə alacağıq", - deyə Şefçoviç qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan və Türkiyə "Cənub" qaz axını ilə "Türk axını"nı bir-birinə rəqib görməsələr də, ayrı-ayrı rus ekspertləri son layihə üzərində işlərin sürətləndirilməli olduğunu bildirirlər.
"Biz bunu etməliyik. Çünki Avropa Türkiyə vasitəsilə Azərbaycanla əlaqəli başqa qaz kəmərlərinin tikintisi haqda düşünür. Nəzəri baxımdan onlar İran və Türkmənistandan gələn kəmərlərlə də əlaqələndirilə bilər, çünki onlar da Türkiyə ərazisindən keçməli idi. Biz öz qaz kəmərimizi çəkəriksə, təbii ki, o, eksklüziv olacaq. Çünki eyni nöqtəyə bir neçə qaz xəttinin çəkilməsi məntiqsiz olardı", - deyə Rusiya Qaz İttifaqının prezidenti Sergey Çijov "Kommersant FM" radiosuna açıqlamasında bildirib.
Aydındır ki, "Türk axını" nəzəri baxımdan Türkiyəni vacib qaz xabına çevirə bilər. Lakin o, hələlik sadəcə hüquqi razılaşma səviyyəsindədir və tərəflərin üzərinə öhdəlik qoyan heç bir saziş mövcud deyil. Digər tərəfdən, "Qazprom"un Ukraynanın qaza görə borclarını ödəməsinin vacibliyinə dair bəyanatı da iki ölkə arasında onsuz da ideal olmayan münasibətlərdə gərginliyi daha da artırır. Miller Rusiyanın baş naziri Dmitri Medvedev ilə görüşündə bildirib ki, "Qazprom" Ukraynaya indiyədək nəql olunmuş qaza görə ödəməli olduğu 2,44 milyard dollarlıq hesab təqdim edib. Onun 2,196 milyard dolları əsas borc, yerdə qalanı isə müqavilə şərtlərindən irəli gələn məbləğdir. "Təbii ki, borcun ödənilməsinə nail olun. Hökumət xəttilə hansısa addımların atılmasına ehtiyac yaranarsa, biz sizə lazımi dəstəyi göstərəcəyik", - deyə Medvedev bildirib.
Bu yerdə Moskva ilə Kiyev arasında son qaz qarşıdurmasının tarixinə qısa ekskursiya etmək yerinə düşər. 2013-cü ilin noyabrında Rusiya Ukraynaya "mavi yanacağın" qiymətində böyük endirim edib. Bu, Kiyevin Aİ ilə Assosiativ üzvlüyə dair sazişi imzalamaqdan imtina etməsi üzündən mümkün olub. Güzəşt nəticəsində Ukraynaya satılan qazın min kubmetrinin qiyməti 268 dollar müəyyənləşdirilib. Lakin elə həmin ilin dekabrında Ukraynada baş vermiş növbəti inqilab və prezident Viktor Yanukoviçin devrilməsi Moskvanın güzəşti ləğv etməsilə nəticələnib və qiymət yenidən 385 dollara qalxıb. Krımın Rusiyaya birləşdirilməsindən sonra isə Ukraynaya satılan qazın min kubmetrinə 485 dollar qiymət qoyulub. Ukraynanın yeni hökumətinin bu ödəmədən imtinası Kiyevin versiyasına görə 3,1, Moskvanın versiyasına görə isə 5,3 milyard dollarlıq borcun yığılıb qalmasına səbəb olub. Nəticədə, "Qazprom" Ukraynaya öncədən ödəmə sistemi tətbiq edib və bu, qaz ixracının tamamilə dayandırılması ilə bitib.
Amma Kiyev, təxminən, 2014-cü ilin sonunadək Rusiya qazı olmadan keçinməyi bacarıb. Bunun əvəzində ukraynalılar Polşa, Slovakiya və Macarıstandan qaz idxal ediblər. Oktyabrda Rusiya və Ukrayna prezidentləri Vladimir Putinlə Pyotr Poroşenkonun görüşündən sonra tərəflər arasındakı qaz dilemması həllini tapıb və Moskva Kiyevə 100 dollarlıq endirib edib. Bununla da, Ukraynaya qazın min kubmetrinin 385 dollara satılmasına başlanılıb. Bu qiymət 2015-ci il aprelin 1-dək qüvvədədir. Ukraynanın qarşı tərəfə olan borcu da bu qiymətlə hesablanıb və 4,5 milyard dollaradək enib. Bununla yanaşı, Kiyev ilin sonunadək bu borcun yalnız 3,1 milyardını ödəyib. Yerdə qalan məbləğ hazırda Stokholm Arbitraj Məhkəməsində mübahisə predmetidir.
Bu arada "Qazprom" borcun ödənilməli olduğuna dair bəyanatla faktiki olaraq, Rusiya və Ukrayna prezidentlərinin borcun məbləğinə dair razılaşmasını və arbitraj məhkəməsində gedən prosesi şübhə altına alır. Ukraynaya endirimli qiymətlə qaz satışını nəzərdə tutan "qış paketi"lə bağlı isə narahatlıq yoxdur. Enerji və kömür sənayesi naziri Vladimir Demçişinin sözlərinə görə, Kiyev Rusiya ilə "qış paketi"nin müddətinin bitəcəyi 1 aprel tarixindən sonrakı dövrdə qaz ixracına dair yeni danışıqlara başlamaq niyyətindədir. "Hələlik şərtlərin necə olacağı haqda danışmaq tezdir. İstənilən halda, bazar bizim xeyrimizə işləyir. Neftin qiymətinin düşməsi qazın da qiymətinin əvvəlkindən xeyli ucuz olması ilə nəticələnəcək", - deyə Demçişin qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, ayrı-ayrı ekspertlərin hesablamalarına görə, neftin qiymətinin ikiqat aşağı düşməsi 2015-ci ilin payızına Ukraynaya satılan qazın 300 dollaradək ucuzlaşması ilə nəticələnə bilər. Bu, "qış paketi" çərçivəsindəki endirim nəzərə alınmadan göstərilən qiymətdir. Gələcəkdə isə Ukrayna, ümumiyyətlə, Rusiya qazından imtina etməyi düşünür. Hər halda, prezident Pyort Poroşenkonun niyyəti belədir.
"Təsəvvür edin ki, 6 il əvvəl mənim ölkəm 70 milyard kubmetr qaz istehlak edirdisə, indi bu, 40 milyard kubmetrdir. Tamamilə əminəm ki, 2 il sonra bizim Rusiya qazına, ümumiyyətlə, ehtiyacımız olmayacaq. Bu, ölkəmin enerji müstəqilliyi baxımından çox vacib amildir", - deyə Ukrayna prezidenti Sürix Universiteti yanında Avropa İnstitutundakı çıxışında bildirib.
Həqiqətən də, cəmi 5 il əvvəl Rusiyadan ildə 40 milyard kubmetr qaz idxal edən Ukrayna (daha əvvəl Rusiyadan ixracın həcmi 60 milyard kubmetrə çatırdı) 2014-cü ilin yekunlarına görə, "Qazprom"dan cəmi 14 milyard kubmetr "mavi yanacaq" alıb. Nəticədə, "Qazprom" artıq ən nəhəng bazarlarından birini itirib və bu, monopoliyaçı şirkətin ümumi ixrac həcminə öz təsirini göstərib. "Bloomberg" agentliyinin məlumatına görə, 2014-cü ildə "Qazprom" Aİ, Türkiyə və MDB ölkələrinə 192-195 milyard kubmetr qaz ixrac edib. Bu, son 10 ildə qeydə alınmış ən aşağı həddir.
"Qazprom"un son təşəbbüsləri də çətin ki, qaz ixracının artımına kömək etsin. Bu təşəbbüslər, bəlkə də, Rusiyanın qaz monopoliyaçısının ənənəvi Avropa bazarındakı güclü mövqelərini laxladacaq. Bu isə Rusiya iqtisadiyyatında böhrana səbəb olmuş Moskva-Qərb qarşıdurması fonunda heç də yaxşı amil deyil.

Gazprom's plan to exclude Ukraine from the transit of gas to Europe could lead to unpredictable results for the monopoly
The worsening stand-off between the West and Russia over the events in Ukraine threatens to alter not just the political but gas map of the region. The first victim of the stand-off was the South Stream project, which Russia's Gazprom conceived as a route bypassing Ukraine. Europe did not accept this initiative, blocking the advancement of the project because it did not comply with the EU's third energy package, which provided for a sharing of the gas suppliers and the owners of the gas transportation network.
There were a number of reasons that triggered this decision. First, South Stream did not ensure the diversification of gas supplies. Second, given a strong and normally functioning Ukrainian gas transportation system, capable of transferring the whole volume of Russian exports to Europe (about 140bn cu.m. annually) there was no need for this route.
But Gazprom did not give up the idea of a gas export route to the EU as an alternative to the Ukrainian one and triggered the idea of laying a gas pipeline along the bottom of the Black Sea with an outlet to Turkey and creating a hub on the Turkish-Greek border. A memorandum on the Turkish Stream project was signed during Russian President Vladimir Putin's visit to Turkey in December. Furthermore, Gazprom is even now posing the question squarely - from 2020, for the countries of Southern Europe that receive gas via Ukraine, Turkish Stream would be the only possibility of meeting their demands for this fuel.
"Turkish Stream is the only route through which the 63bn cu.m. of Russian gas, currently running in transit via Ukraine, can be supplied. There are no other options. Our European partners have been informed of this, and their task now is to create the necessary gas transportation infrastructure from the Turkish and Greek borders. They have just a few years at the most to do this. This is a very, very rigid timetable. To stick to this schedule work on the construction of the new main gas pipelines must be started in the EU countries today. Otherwise, these volumes of gas could end up in other markets," the head of the Russian monopoly, Aleksey Miller, said at a recent meeting with the deputy chairman of the European Energy Commission, Maros Sefcovic. However, Sefcovic did not get the message: "This news has taken us by surprise because we don't work like this. The trading system is different nowadays, and Aleksey Miller's proposal on supplying all the gas to the Turkish and Greek borders hurts Gazprom's image as a reliable supplier."
In an interview for RBK, Sefcovic elaborated on his thoughts about Gazprom's proposal. "I believe that before announcing such a serious decision, it is better to discuss it first, especially with the EU, because we are a very important consumer for Gazprom. We are one of the biggest energy importers in the world and we pay 400bn euros annually to import energy. We are a good buyer, we pay on time in hard currency and we always observe the conditions of contracts. So I was surprised. We must analyze this decision further, but I believe it violates the existing contracts - they stipulate clearly where the gas should be supplied to. And it is not the Turkish-Greek border," Sefcovic said. At the same time, he noted that even if the Turkish Stream scenario is implemented, there may be no call for gas from this route. "Because Turkey needs 14-15bn cu.m. of gas and South-East Europe 10-15bn cu.m.. What do they plan to do with the remaining volumes? So I don't think it is good or fair or makes economic sense to completely exclude Ukraine," the European Commission deputy chairman said.
Sefcovic's logic is quite understandable. Gazprom is, of course, free to withdraw from the transit agreement with Ukraine after 2019 when the validity of the current contract expires. But, on the other hand, in long-term agreements with European countries it is explicitly the gas system of a country, and not a hub thousands of kilometres in the territory of another country, that specifies the point of delivery of the gas.
On the other hand, a number of experts believe that at this stage it is not clear what new markets Gazprom is looking at. At the moment the Russian monopoly has only one new contract providing for the supply of 38bn cu.m. of gas annually to China. But the resource base of this contract is new fields - Kovyktin (Irkutsk Region) and Chayandin (Yakutia [Siberia]). Gas is being produced for Europe in the fields of Western Siberia.
Kiev sees Gazprom's plans to reject the Ukrainian gas transportation system as "political bluff". "Forcing the European countries to buy Russian gas at the Turkish and Greek border instead of using the existing infrastructure via Ukraine is a rejection of a perfectly smooth and reliable system benefiting billions of investments which at the end of the day are steered towards European business and homes. So this threat is political bluff," Andriy Kobolev, the head of the Ukrainian company Naftohaz said.
However, Gazprom's manoeuvre could easily backfire. According to Sefcovic, the European Commission intends to hold a high-level meeting with the countries of South-East Europe, at which it plans to draw up an energy master plan for the region.
"We shall be discussing the construction of gas pipeline interconnectors, Bulgaria's wish to build a gas hub, how to prioritize all the scheduled infrastructure projects and how we can help these countries integrate into the European gas system," Sefcovic said.
Moreover, Gazprom's intention to reject the Ukrainian gas transportation system could draw the EU's attention even closer to alternative sources of gas. "We are building Mediterranean gas hubs and we are discussing the creation of LPG [liquefied petroleum gas] terminals. New supplies of gas have been discovered in the Eastern Mediterranean close to Israel and Cyprus and Romania is carrying out exploratory drilling in the Black Sea. Of course, we are counting on the Southern Gas Corridor, which is designed to supply gas from Azerbaijan via Turkey and Greece, and then to the north. In addition, we are striving to save energy through an energy efficiency programme and the use of renewable sources of energy. We shall bear this in mind when we create an energy union," Sefcovic said.
Incidentally, although neither Azerbaijan nor Turkey sees any rivalry between the Southern Gas Corridor and Turkish Stream, some Russian experts are talking about a need to speed up work on the latter project. "We really must do this because Europe is considering the construction of other gas pipelines via Turkey which are tied up with Azerbaijan. Theoretically, they could be tied to Iran and Turkmenistan, which it was also planned to do via Turkey. If we build our gas pipeline, then, naturally, it will be exclusive because it would be illogical for several pipelines to go to one point," Sergey Chizhov, president of the Russian Gas Union, said on Radio Kommersant FM.
Of course, Turkish Stream could theoretically transform Turkey into a crucial gas hub, but its implementation is at the moment tied up with resolving purely contractual arrangements, because there are no binding agreements providing for the construction of the pipeline. On the other hand, Gazprom's latest statement about the need to recover Ukraine's gas debts is also not helping to reduce the tension in the already far from ideal relations between the two countries. As Miller said at a meeting with Russian Prime Minister Dmitriy Medvedev, Gazprom has presented Ukraine with a bill for 2.44bn dollars for previously supplied gas, of which 2.196bn represents the basic debt and the rest penalties regarding the conditions of the contract. "Try to recover the debt, of course, and if you need anything from the government, let us know and we will give you the necessary support," Medvedev said.
Now is the time to take a brief look at the background of the latest gas stand-off between Moscow and Kiev. In November 2013, Russia offered Ukraine a large discount on gas prices following the postponement of the signing of the Association Agreement with the EU, as a result of which the gas price was reduced to 268 dollars for 1,000 cu.m.. However, after the latest revolution in the Maidan, which followed in December that year leading to the ousting of President Viktor Yanukovych, Russia cancelled all discounts and the price of gas increased to 385 dollars, and following the annexation of Crimea, to 485 dollars. The new Ukrainian government refused to pay for the gas, which led to the building up of debt ranging from about 3.1bn dollars, according to Kiev, to 5.3bn, according to Moscow. The outcome was that Gazprom made Ukraine pay up front, which led to a complete suspension of supplies.
However, Kiev was able to survive without Russian gas almost until the end of last year, because supplies started coming from Poland, Slovakia and Hungary. The Russian-Ukrainian gas dilemma was then settled following the meeting in October of the Russian and Ukrainian leaders, Vladimir Putin and Petro Poroshenko, at which Moscow offered a discount of 100 dollars, reducing the cost of gas for Ukraine to a basic 385 dollars for 1,000 cu.m.. This price is valid for the winter period up to 1 April this year. The debt, reduced to 4.5bn dollars, was also recalculated at the same price. At the same time, Kiev paid 3.1bn dollars of this debt before the end of the year, and the rest is due to be settled by the Stockholm Court of Arbitration.
But by its statement about the need to recover its debts Gazprom has in fact cast doubt on the agreements between the Russian and Ukrainian presidents about the size of the debt and the settlement by arbitration. That said, the rejection per se of the "winter package" on gas supplies at a reduced price doesn't particularly worry Ukraine. As Volodymyr Demchishin, [Ukrainian] Minister of Energy and the Coal Industry, said, Ukraine plans to have fresh negotiations with Russia about the conditions of the supplies of Russian gas supplies as soon as the validity of the "winter package" expires on 1 April. "It is too early now to say what the conditions will be. In any event, the market is in our favour. The fall in the price of oil means that the price of gas will be substantially lower than it was before," Demchishin said.
Incidentally, some experts calculate that, bearing in mind the halving of the oil price, the cost of gas for Ukraine in the summer and autumn of 2015 could be in the region of 300 dollars, that's without taking into account the discount in the "winter package". But in the long term Ukraine plans to reject purchases of Russian gas altogether. At least, that is the challenge posed by President Petro Poroshenko. "Can you imagine that six years ago my country consumed 70bn cu.m. of gas? Today the figure is 40bn cu.m.. That was the achievement this year. I am fully convinced that in two years' time we shall not need Russian gas at all. This is a very important factor of my country's energy independence," the Ukrainian president said in a speech at the Institute of Europe of Zurich University.
And, indeed, Ukraine, which was importing around 40bn cu.m. of gas annually from Russia about five years ago (and before that import volumes had reached as much as 60bn cu.m.), at the end of 2014 bought just 14bn cu.m. from Gazprom. As a result Gazprom has lost one of its biggest markets, which has been reflected in the monopoly's overall export volumes. According to Bloomberg agency, at the end of last year Gazprom's exports to the EU, Turkey and the CIS countries amounted to 192-195bn cu.m., the lowest for the last 10 years.
Gazprom's latest initiatives are also hardly likely to lead to an increase in gas exports and could, one would think, shake the solid positions of the Russian monopoly in its traditional European market. And this, at a time of an exacerbation of tension in relations between Russia and the West, which has already turned into a crisis in the Russian economy, is by no means a salutary factor.