"ƏHƏMİYYƏTİ ARTAN TƏRƏFDAŞ"
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Almaniya Federativ Respublikasına ötən həftə etdiyi işgüzar səfər məzmununa görə dövlət səfəri statusuna bərabər sayıla bilər. Berlində baş tutan görüşlər Azərbaycanla Almaniya arasında bütün istiqamətlərdə strateji əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə olan marağın göstəricisidir. Qeyd edək ki, Azərbaycanla Almaniya müvafiq olaraq Cənubi Qafqazın və Avropa İttifaqının aparıcı dövlətləridir və onlar bütün Avropanı bürümüş siyasi, iqtisadi kataklizmlərdən asılı vəziyyətdə deyillər.
İqtisadiyyat və təhlükəsizlik - İlham Əliyevin Almaniyada keçirdiyi görüşlərin əsas mövzusu məhz bunlar olub. İ. Əliyevin səfər proqramının əsas hissəsindən - Almaniya kansleri Angela Merkel ilə görüşdən əvvəl ikitərəfli əməkdaşlıq məsələlərini yalnız bu ölkənin XİN başçısı Ştayanmayerlə deyil, həm də alman iqtisadiyyatının təmsilçilərilə, deputatlarla, ictimai xadimlərlə, aparıcı "beyin mərkəzləri"nin nümayəndələrilə də müzakirə edib. O, Münhen Beynəlxalq Təhlükəksizlik Konfransının sədri Volfhanq Fredrik İşinqerlə, Almaniya-Azərbaycan Forumunun üzvlərilə, Bundestaqın Xristian-Demokrat İttifaqı, Xristian-Sosialist İttifaqı, Sosial-Demokrat Partiyası və Yaşıllar Partiyasından olan deputatları ilə, Almaniya parlamentindəki komitələrin rəhbərləri və üzvlərilə görüşlər keçirib.
İlham Əliyev görüşdüyü şəxslərə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə bağlı mövqeyini çatdırıb. O, bu problemin beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin vacibliyini bildirib.
Görüşlərdə iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələr, enerji, informasiya texnologiyaları, tibb sahəsində əməkdaşlıq, yeni alman şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatında iştirakı kimi məsələlər də müzakirə olunub.
Bundan başqa, səfər çərçivəsində parlamentlərarası əlaqələr, beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən Avropa Şurası və Avropa İttifaqı çərçivəsində əməkdaşlıq, Azərbaycanın "Şərq tərəfdaşlığı" proqramında iştirakına dair də fikir mübadilələri aparılıb.
Almaniyanın Azərbaycanla münasibətlərin gələcəyinə baxışını isə kansler Angela Merkel kifayət qədər birmənalı şəkildə ifadə edib: "Əhəmiyyəti artan tərəfdaş".
Bu gün Avropa ilə Azərbaycan arasında aparılan danışıqların əsas mövzusu enerji təhlükəsizliyidir. Bunu isə İ.Əliyev kanslerlə görüşün sonundakı açıqlamasında bildirib. O, Azərbaycanın təklif etdiyi layihələrin Avropanın enerji xəritəsini dəyişdiyini söyləyib. Gələcəkdə qitənin enerji təhlükəsizliyi həm də Azərbaycanın hesabına təmin olunacaq. Məsələ ondadır ki, 2012-ci ildə TANAP qaz layihəsinə start verilib, 2013-cü ildə TAP layihəsi əsas ixrac marşrutu kimi müəyyənləşdirilib. Ötən ilin sonunda isə Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin təməli qoyulub. İlham Əliyev bildirib ki, təşəbbüskarı Azərbaycan olan bu layihələrin hər birinin vaxtında reallaşdırılması üçün respublika ilə Aİ arasında daha sıx əməkdaşlığın qurulması vacibdir. Bu məsələlər Cənub Qaz Dəhlizinin birinci məşvərət şurasında müzakirə ediləcək əsas mövzulardır. Azərbaycan bu müzakirələri artıq fevralda Bakıda təşkil etmək niyyətindədir.
Şübhəsiz ki, Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığının lokomotivi Bakı ilə Berlin arasında ikitərəfli münasibətlərin uğurlu inkişafıdır. Azərbaycanla Almaniyanın iqtisadi əlaqələrindən danışan prezident respublikada bir çox alman şirkətinin fəaliyyətinə dəstək verildiyini söyləyib: "Hesab edirəm ki, Almaniya şirkətləri gələcəkdə həm podratçı kontraktor, həm investor kimi Azərbaycanda daha da böyük işlər görə bilərlər. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı dinamik şəkildə inkişaf edir, çoxsaylı infrastruktur layihələri icra olunur, əlbəttə ki, alman şirkətlərinin Azərbaycanda uğurlu fəaliyyəti davam etdiriləcək".
Angela Merkel iki ölkə arasında iqtisadi münasibətlərin dərinləşdirilməsi üçün potensialın mövcud olduğunu deyib. O, hazırda Azərbaycanla Almaniya arasında ticarət dövriyyəsinin 2,5 milyard avro təşkil etdiyini xatırladıb. Almaniya şirkətlərinin Azərbaycanda infrastrukturun yenilənməsi işində iştirak edə biləcəklərini vurğulayan kanslerin sözlərinə görə, almanlar Azərbaycan iqtisadiyyatına əlavə investisiyaların yatırılmasına, ümumilikdə, ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə töhfələr verməyə hazırdırlar.
A. Merkel İ. Əliyevlə Azərbaycanda demokratiyanın da inkişafına dair müzakirələr apardıqlarını söyləyib. "İnsan hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə əlaqədar müəyyən tənqidi məqamlar da, təbii ki, qeyd olunur və düşünürəm, biz Azərbaycan Prezidenti ilə eyni fikirdəyik ki, əməkdaşlığımızı intensivləşdirək, Alman Akademik Mübadilə Xidməti, GTZ, KfW ilə və digər təşkilatlarla əlaqələrimizi daha da sıxlaşdıraq. Düzdür, müəyyən məsələlərlə əlaqədar fikir müxtəlifliyi də mövcuddur və bu, normal haldır", - deyə kansler qeyd edib.
İlham Əliyev isə Azərbaycan da daxil olmaqla, istənilən dövlətdə problemlərə rast gəlindiyini bildirib: "Əsas məsələ ondadır ki, bu problemlər öz həllini necə tapır və hökumətin niyyəti nədən ibarətdir. Azərbaycanda tənqidi fikrə görə, ümumiyyətlə, fikrə görə heç kim təqib olunmur, heç kim həbs edilmir. Bir daha demək istəyirəm ki, Azərbaycanda söz azadlığı tam şəkildə təmin olunur, yüzlərlə mətbu orqan var. Bir daha xatırlatmaq istəyirəm ki, sərbəst və azad internet olan bir ölkədə söz azadlığı boğula bilməz".
Bununla yanaşı, Azərbaycan Prezidentinin Almaniyaya səfəri yalnız iki dövlətin iqtisadi və siyasi sahədə ikitərəfli əməkdaşlığı dərinləşdirmək niyyətilə yadda qalmayıb. Səfər çərçivəsində Almaniya kansleri Bakı üçün ən vacib problem olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair zəruri bəyanatlar da səsləndirib.
İki ölkə liderinin birgə mətbuat konfransında Almaniyanın Qarabağla bağlı indiyədək səsləndirdiyi bəyanatların sadəcə formal diplomatik fikirlər olmadığını göstərib - Berlin nəinki Cənubi Qafqazda tezliklə sabitliyə nail olunmasında ciddi şəkildə maraqlıdır, həm də bu işə şəxsən töhfə verməyə hazırdır. A. Merkel bildirib ki, Almaniya ATƏT-in Minsk Qrupunun üzvüdür və artıq nə az, nə çox - münaqişənin həllində vasitəçi olmaq istəyir. "Düşünürük ki, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı bu istiqamətdə bir təşəbbüslə çıxış edərək, münaqişənin həllinə müəyyən töhfəsini verə bilər. Bununla bağlı, Azərbaycan Avropa Komissiyası ilə danışıqlar aparacaq", - deyə kansler qeyd edib.
Almaniyanın ATƏT-in Minsk Qrupunun üzvü olduğunu xatırladan Merkel Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında Minsk Qrupunun həmsədrləri olan Fransa, Rusiya və ABŞ-ın vasitəçiliyilə aparılan danışıqları dəstəklədiklərini bildirib. "Biz görürük ki, cənab prezident Əliyev ermənistanlı həmkarı ilə görüşür, söhbətlər və danışıqlar aparır. Düşünürük ki, bu münaqişə ilə əlaqədar yalnız bir yol var - sülh yolu. Təbii ki, atəşkəsin tez-tez pozulması xoşagəlməz haldır. Mən düşünürəm ki, Rusiya bu məqamda müəyyən rol oynayır. Mən, sadəcə olaraq, bunu qeyd etmək istərdim. Düşünürəm ki, Rusiya və Ermənistan bu münaqişə ilə əlaqədar müəyyən amilləri birgə həyata keçirirlər.
Almaniya kanslerinin bu bəyanatını yalnız alqışlamaq olar. Almaniya bu problemin həllinə hər zaman səmimi münasibət göstərib. Bundestaqın dəfələrlə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə etməsini bunun təsdiqi saymaq olar. Daha sonra başlamış və əsl müharibəyə çevrilmiş Ukrayna böhranı belə təəssürat yaratmışdı ki, Qarabağ problemi alman diplomatların nəzərində ikinci plana keçib. Almaniyanın Ukraynada sabitliyə nail olunmasına yönəlmiş sülhməramlı səylərinə şəxsən kansler Merkel rəhbərlik edir. Bu, onun iş qrafikində önəmli yer tutur. Belə bir şəraitdə kanslerin Avropanın şərq sərhədlərində daha bir münaqişəyə diqqət ayırmağa vaxt tapdığını düşünmək çətin idi.
Amma bu narahatlıqlar əbəs imiş. Ötən ilin sonlarında Almaniya Dağlıq Qarabağ münaqişəsini hələ də diqqət mərkəzində saxladığını göstərib: 2014-cü il dekabrın 12-də Almaniya XİN-in dövlət katibi Stefan Ştaynlayn ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri Pyel Andryu (Fransa), İqor Popov (Rusiya) və Ceyms Uorliklə (ABŞ), həmçinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşiklə görüş keçirib. Almaniya XİN-in rəsmi saytında yer almış məlumata görə, görüşdə Ermənistanla Azərbaycan arasında gərginliyin artması riski fonunda 20 ildən artıqdır davam edən münaqişənin siyasi həll yolları, tərəflər arasında qarşılıqlı etibarın yaradılması, Avropa İttifaqının nizamlama prosesində daha fəal iştirakı məsələləri müzakirə olunub. Məlumata görə, görüşdə münaqişə tərəfləri arasında inamın yaradılması və Aİ-nin nizamlama prosesində daha fəal iştirakı haqda da fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha önəmli olanı rəsmi Berlinin Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğal olunması faktını bir daha təsdiqləməsidir. "ATƏT-in Minsk Qrupu beynəlxalq hüquq baxımından Azərbaycana məxsus olan və Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağla bağlı münaqişənin siyasi həllinə yönəlmiş danışıqlar prosesinə 1992-ci ildən başçılıq edir. Həmsədrlər tərəflərlə - Ermənistan və Azərbaycanla - məsələyə dair məxfi danışıqlar aparırlar. Son aylarda hər iki ölkənin prezidentlərinin də iştirakı ilə çoxsaylı görüşlər keçirilib. Bununla yanaşı, 2014-cü ildə qoşunların təmas xəttində tələfat halları artıb, həmçinin Azərbaycan tərəfi ermənilərə məxsus hərbi vertolyotu vurub", - deyə məlumatda bildirilir.
Bu bəyanatdan sonra Almaniya rəhbərliyi Qarabağ probleminin həllilə ciddi şəkildə məşğul olmaq niyyətini ortaya qoyması sevindirməyə bilməz. Bakı əvvəllər də Qərbə açıq şəkildə bildirirdi ki, Azərbaycan ərazilərinin 20 ildən artıqdır işğal altında saxlanılması faktına bir müddət əvvəl baş qaldırmış Ukrayna böhranından heç də az diqqət yetirilməməlidir. Bəlkə də, prezident İ.Əliyev Berlində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında çözülməsinin vacibliyini deyərkən məhz bu üzdən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsinə də vahid yanaşmanın ortaya qoyulmalı olduğunu söyləyib. Başqa sözlə, söhbət Avropanın Gürcüstanda, Moldovada və Ukraynadakı münaqişələrə yanaşmada ortaya qoyduğu mövqedən gedir.
Almaniyanın Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçilik etmək təşəbbüsünün nə ilə nəticələnəcəyini zaman göstərəcək. Lakin Aİ-nin şəksiz lideri olan bu dövlətin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün pozulması ilə bağlı göstərdiyi prinsipiallığın özü tərifəlayiqdir.
Tanınmış alman jurnalisti və ictimai xadimi Riçard Kislerin "R+" jurnalına açıqlamasında dediyi kimi, özü dəfələrlə müharibə yaşamış, Aİ-nin lideri olan Almaniyanın Azərbaycanda strateji maraqları var. Odur ki, Berlin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində öz sözünü deyə bilər və deməlidir: "Azərbaycan Qafqaz regionunun ən vacib oyunçusudur. Region iqtisadiyyatının 70%-dən çoxu onun payına düşür. Almaniya Azərbaycanı, onun Ermənistanla münaqişənin həllinə yönəlmiş səylərini, işğal olunmuş torpaqların boşaldılması tələblərini dəstəkləməlidir. Bizə münaqişənin sülh yolu ilə həlli lazımdır. Və biz Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiqini də istisna etməli deyilik".

"AN INCREASINGLY IMPORTANT PARTNER"
Azerbaijani President Ilham Aliyev's working visit to Germany, which was completed last week, fully lived up to its status of state visit. The meetings in Berlin demonstrated that interest in deepening strategic cooperation in all areas between Azerbaijan and Germany, as the leading countries in the South Caucasus and the European Union respectively, was independent of the political and economic upheavals sweeping Europe.
The economy and security were the main topics discussed in Aliyev's meetings in Germany. In the lead up to the highlight of the visit - a meeting with Chancellor Merkel - the Azerbaijani president discussed issues of bilateral cooperation not only with Foreign Minister Steinmeier, but also with German business leaders, members of parliament, public figures, and representatives of leading think tanks. Thus, Aliyev met Chairman of the Munich Security Conference Wolfgang Friedrich Ischinger, members of the German-Azerbaijani Forum, and chairs and members of German parliamentary committees from the Christian Democratic Union, Christian Social Union, the Social Democratic Party and the Green Party.
Aliyev informed meeting participants about Azerbaijan's position on resolving the Karabakh conflict. The president stressed the importance of resolving the conflict based on the norms and principles of international law that respect the territorial integrity of Azerbaijan.
Economic relations between Azerbaijan and Germany, cooperation in the field of energy, information technology, medicine, and the recent participation of German companies in the Azerbaijani economy were also discussed.
There was also an extensive exchange of views on issues related to inter-parliamentary relations, cooperation with international organizations, including the Council of Europe and the European Union, and participation in the "Eastern Partnership" programme.
Germany's vision of future relations with Azerbaijan was unequivocally stated by Chancellor Angela Merkel who described the country as "an increasingly important partner".
Energy security is the main focus of the talks going on between Europe and Azerbaijan, Aliyev said following talks with the German chancellor. The president remarked that projects being proposed by Azerbaijan are redrawing Europe's energy map. The European continent's energy security will soon be guaranteed in part by Azerbaijan. That is why in 2012, the TANAP [Trans Anatolian Natural Gas Pipeline] project got underway, and in 2013, TAP [Trans Adriatic Pipeline] was chosen as the primary export route, and at the end of last year, ground was broken on the Southern Gas Corridor. Aliyev stressed that in order to ensure the timely implementation of all these projects initiated by Azerbaijan, there needed to be closer cooperation between the republic and the European Union. These issues will be among those discussed at the first advisory council for the Southern Gas Corridor, which Azerbaijan is organizing and which will be held in Baku in February.
It stands to reason that the successful development of bilateral relations between Baku and Berlin is the driving force behind cooperation between Azerbaijan and the European Union. Speaking on economic ties between Azerbaijan and Germany, the president stressed that he supports the activities of numerous German companies in the country. "I think that in the future, German companies - be they contractors or investors - will be able to do even more in Azerbaijan. If we consider that the Azerbaijani economy is growing rapidly, that many infrastructure projects are being implemented, then, of course, German companies will continue to be successful in Azerbaijan," said Aliyev.
Angela Merkel in turn spoke about the potential for deepening economic relations between the two countries whose current trade volume stood at 2.5bn euros. The chancellor also stated that German companies could help Azerbaijan update its infrastructure, inject additional investments and make an overall contribution to the diversification of the country's economy.
The German chancellor confirmed that one of the issues that came up in her talks with Ilham Aliyev was the development of democracy in Azerbaijan. "Of course, there are some critical human rights issues that stand out. But I think that the president of Azerbaijan and I are in agreement that we intend to further intensify cooperation, further strengthen ties with the German Academic Exchange Service [DAAD], GTZ, KfW and other organizations. True, there are differences of opinion on certain issues, but this is normal," said Merkel.
President Aliyev stressed that every country has problems, including Azerbaijan. "What matters is how these problems are resolved, and what the government's intentions are. In Azerbaijan, no one is persecuted or detained because of their opinions. I want to say once again that freedom of speech is fully protected in Azerbaijan; we have hundreds of news agencies. I would like to reiterate that in a country where there is a free and independent Internet, free speech cannot be stifled," he said.
Meanwhile, the Azerbaijani pre-sident's visit to Germany included discussion not only of the two countries' determination to increase bilateral cooperation both economically and politically, but also included important statements by the German chancellor on an important issue for Azerbaijan - Nagornyy Karabakh.
The concluding press conference demonstrated that Germany's earlier statements on Karabakh were not simply a diplomatic gesture, but that Berlin was seriously interested in seeing not just a rapid stabilization of the situation in the South Caucasus, but was also willing to make a personal contribution towards achieving this goal. As the German chancellor stated, Germany, already a member of the OSCE Minsk Group, aims to become a mediator in the conflict. "We believe that the Council of Europe, the European Union can take initiative in this direction and make a contribution towards resolving the conflict. In this regard, Azerbaijan will hold talks with the European Commission," she said.
The chancellor noted that Germany is a member of the OSCE Minsk Group and supports negotiations between the leaders of Azerbaijan and Armenia under the mediation of the group's co-chair countries France, Russia and the United States. "We see Mr President Aliyev meeting his Armenian counterpart, holding talks and negotiations. We believe that there is only one possible outcome for this conflict - peace. Frequent violations of the ceasefire are, of course, not a good thing. I think that Russia is playing a certain role in this. And to choose the expression carefully - I think, in this context, Russia plays no small part, and Russia and Armenia could act together here. Therefore, as you know, we do not have double standards," said Merkel.
Such statements by the German leader can only be welcomed. Germany has always shown a genuine interest in solving this problem, as evidenced by repeated statements from the Bundestag that can be regarded as support for Azerbaijan's territorial integrity. The crisis in Ukraine, which grew into a real war, would lead one to believe that the Karabakh issue has once again been relegated to second place in the minds of German diplomats. German peacekeeping efforts to stabilize the situation in Ukraine are being led by Chancellor Merkel personally, and this work takes up a significant portion of her schedule, so it would be difficult in such circumstances to ask the German government to deal with another conflict on the eastern borders of Europe.
However, these fears proved to be unfounded. At the end of last year, Germany made it clear that the Nagornyy Karabakh conflict continued to remain at the centre of its attention. On 12 December 2014, State Secretary of the Federal Foreign Office Stephan Steinlein met the OSCE Minsk Group co-chairs Pierre Andrieu (France), Igor Popov (Russia), James Warlick (USA), as well as the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk. The official website of the German Foreign Ministry revealed that they discussed the possibility of a political solution to the conflict between Armenia and Azerbaijan, which has lasted for more than 20 years and has seen growing tensions, the establishment of trust between the two sides, and the greater involvement of the EU in the settlement process, the report said.
Of greatest significance was the fact that Berlin once again confirmed the occupation of Azerbaijani territories by Armenia. "Since 1992, the OSCE Minsk Group has spearheaded negotiations for a political solution to the conflict over Nagornyy Karabakh, which is occupied by Armenia and which belongs to Azerbaijan according to international law. The co-chairs are conducting secret talks on this issue with the parties to the conflict, Armenia and Azerbaijan. In recent months, numerous negotiations have been conducted with the participation of the presidents of both countries. At the same time, 2014 saw an increase in the number of deaths on the frontline, and there was also an incident involving an Armenian military helicopter that was shot down by Azerbaijan," the report said.
This statement from the German government on its intention to work towards a resolution to the Karabakh conflict raises hopes. Baku openly reminded the West that the occupation of one-fifth of Azerbaijan's territory for more than two decades deserved as much if not more attention than Ukraine's territorial problem of less than a year. Perhaps that is why President Aliyev, speaking in Berlin on the need to resolve the conflict on the basis of norms and principles of international law, placed special emphasis on the fact that there should be a unified approach to addressing the issue of Azerbaijan's territorial integrity. In other words, the same approach that Europe takes with respect to the conflicts in Georgia, Moldova and Ukraine.
Will Germany's offer to mediate a resolution to the Karabakh conflict be well received? Only time will tell, but the principles for which this country - the indisputable leader of the EU - stands concerning the violation of Azerbaijan's territorial integrity are already laudable.
As well-known German journalist and publicist Richard Kessler told R+, Germany, as the EU's leading country that survived several wars itself and now possesses strategic interests in Azerbaijan, could and should have its say in the resolution of the Karabakh problem: "Azerbaijan is the most important player in the Caucasus region. Over 70 per cent of the region's economic output comes from this country. Germany should support Azerbaijan in its efforts to resolve the conflict with Armenia and in its demands for the complete withdrawal of all troops from the occupied territories. We need a peaceful solution to the conflict. And we should not rule out sanctions against Armenia," said Kessler.