SARKİSYAN ARONYANI BAKIYA BURAXMADI
Şahmat üzrə dünya çempionluğuna iddiaçıların turniri 2011-ci ildə Bakıda keçirilməli idi. Bu barədə Azərbaycan Şahmat Federasiyası, Gənjlər və İdman Nazirliyi ilə FİDE (Beynəlxalq Şahmat Federasiyası) arasında aparılan danışıqlar müsbət nəticələnmişdi. Qurumun vitse-prezidenti Georgios Makropuslos ölkəmizə səfər edərək müvafiq danışıqlar apardıqdan sonra, tərəflər, hətta lazımi müqaviləyə imza da atmışdı. Sənəddə yarışın Bakıda keçiriləcəyi qeyd olunmaqla yanaşı, erməni qrossmeyster Levon Aronyanın ölkəmizə gəlməsi üçün təhlükəsizliyinə zəmanət də verilirdi. Bundan sonra Azərbaycan tərəfi 150 min avro məbləğində FİDE-yə üzvlük haqqı ödədi.
Hadisələrin gedişatının kəskin şəkildə dəyişməsi Norveçin Tromse şəhərində FİDE-nin Prezident Şurasının iclasından sonra baş verdi. Rusiya dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirini keçirmək üçün Kazanın namizədliyini irəli sürdü. FİDE isə Levon Aronyanın Bakıya gəlmək istəməməsini əsas gətirərək yarışın Bakıdan alınıb Tatarstan paytaxtına verilməsi barədə düşünəcəyini bildirdi. Təbii ki, burada Rusiyanın ali şahmat qurumuna təzyiq etməsi başa düşüləndi. Sentyabrda FİDE prezidentliyinə yeni seçkilər keçiriləcək. Hazırkı prezident Kirsan İlyumjinov öz postunu qorumaq üçün (onun namizədliyi Rusiya Şahmat Federasiyası tərəfindən irəli sürülür) Rusiyanın təklifindən imtina edə bilmir. Digər məqam isə onların bəhanə kimi erməni L. Aronyanın Bakıya gəlmək istəməməsini əsas gətirməsidi.
Xatırladaq ki, ötən ilin sonunda FİDE ilə 8 şahmatçının yarışajağı turniri 2 müxtəlif şəhərdə keçirmək təklifi müzakirə olundu. Təklifə görə, 4 şahmatçı Bakıda toplaşmalı, Aronyanın da daxil olduğu digər 4 qrossmeyster isə Azərbaycandan kənarda mübarizə aparmalı idi. Azərbaycan Şahmat Federasiyası ölkəmizin turnirdə 2 qrossmeysterlə təmsil olunacağını nəzərə alaraq digər şəhərin Ermənistan ərazisi olmayacağıyla bağlı razılıq almışdı.
Yəni Aronyan Bakıya gəlməsə də, digər 4 şahmatçı paytaxtımızda oynaya bilərdi. Amma FİDE turniri Kazana verməklə bütün nüfuzuna zərbə vurmaq istəyir.
Bəs Aronyan Bakıya niyə gəlmək istəmir? Xüsusən də nəzərə alsaq ki, rəsmi Bakı onun təhlükəsizliyinə ən yüksək səviyyədə təminat verir. 2007-ci ildə Bakıda keçirilən güləş üzrə dünya çempionatında Ermənistan komandası da iştirak edib. Ermənistan güləşçiləri Azərbaycanda olduğu zaman heç bir problemlə üzləşməyib.
Aronyanın Azərbaycana gəlmək istəməməsinin səbəblərini araşdırarkən, ilk növbədə ona "yuxarıdan" təzyiq olunmasının mümkünlüyünə nəzər salmaq lazımdır. Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarkisyan həm də ölkəsinin şahmat federasiyasının prezidentidir və onun Aronyanın Bakıya gəlməsinə qarşı olduğu məlumdur. Sarkisyan həmçinin FİDE ilə müzakirələr də apararaq Aronyanın hər vəchlə Bakıya gəlməyəjəyini bildirib. Bununla da Ermənistan, bir tərəfdən belə bir nüfuzlu yarışın Bakıda keçirilməsini əngəlləyir. Digər tərəfdən isə, yarışın Bakıda keçirilməsinə mane olmaqla, turnirə ev sahibliyi etmək istəyən Rusiyaya yarınır.
Beləliklə, FİDE-nin turnirə ev sahibliyini Kazana verəcəyi real görünür. Bu halda biz təşkilatçılıq hüququmuzdan irəli gələrək daha bir şahmatçını nominant kimi göstərməyə çalışmalıyıq. Teymur Rəcəbov Qran-pridə gözəl çıxışıyla iddiaçıların turnirinə vəsiqə alıb. Digər nominantımız isə Şəhriyar Məmmədyarov olacaq. Bu barədə Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov belə deyir:
- Dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirini keçirmək hüququ Bakıdadı. Bizimlə FİDE arasında qüvvədə olan müqavilə var. Rusiya turniri Kazanda keçirmək istəsə bizdən razılıq almalıdı. Bu halda biz nominant kimi ikinci şahmatçımızın yarışa buraxılmasını tələb edirik. Teymur Rəcəbovun turnirdə iştirak edəcəyi dəqiqdi. Nominant kimi biz Şəhriyar Məmmədyarovun adını FİDE-yə göndərmişik. İstənilən halda mötəbər turnirdə 2 azərbaycanlı şahmatçının iştirakı böyük uğurdu. İddiaçıların turnirində ən güclü 8 şahmatçı iştirak edir. Onlardan ikisi isə Azərbaycanı təmsil edəcək. Aronyanın Bakıya gəlmək istəməməsinə gəlincə bizdə olan məlumata görə Serj Sarkisyan məsələyə qarışaraq ona bura gəlməməyi tapşırıb. Ermənistan prezidenti, hətta FİDE ilə müzakirələrə də qoşulub. Aronyan isə Sarkisyanın sözündən çıxa bilməyib.
Maraqlıdır ki, bolqar şahmatçı Veselin Topalov isə turnirin Kazanda keçirilməsinin əleyhinə çıxıb. Onun sözlərinə görə ruslar öz ölkələrində keçirdikləri bütün yarışlarda şahmatçılarına gizli yollarla kömək edir. Buna görə də Topalov Rusiya ərazisində yerli şahmatçıya qarşı oynamayacağını deyib.
İstənilən halda məsələnin  həllini tapması üçün  Azərbaycan və Rusiya şahmat federasiyaları, eləcə də FİDE arasında üçtərəfli müqavilə imzalanmalıdır. Yalnız bundan sonra yarışın Kazanda keçiriləcəyi, Azərbaycanın isə nominant kimi daha bir şahmatçısının turnirdə iştirakı dəqiqləşəcək. İlk məktub Rusiyadan gəlməlidir. Onun cavabında isə
Azərbaycan öz şərtlərini irəli sürəcək. Sonda onu da qeyd edək ki, iddiaçıların turniri 2011-ci ilin martında keçiriləcək.

САРГСЯН НЕ ПУСТИЛ АРОНЯНА В БАКУ
Теперь Россия должна взять у Азербайджана разрешение на проведение у себя турнира претендентов по шахматам
В 2011 году в Баку должен был пройти турнир претендентов на звание чемпиона мира по шахматам. Договоренность об этом была достигнута на переговорах между Федерацией шахмат Азербайджана, Министерством молодежи и спорта Азербайджана и Международной шахматной федерацией (FIDE). Соответствующий договор был подписан в ходе визита в Азербайджан вице-президента FIDE Георгиоса Макропулоса.
Наряду с договоренностью о проведении этого соревнования в Баку в документе, принимая во внимание продолжающийся конфликт между Арменией и Азербайджаном, были затронуты также вопросы гарантии безопасности, предоставляемые азербайджанской стороной армянскому гроссмейстеру Левону Ароняну. После чего Азербайджан заплатил FIDE членский взнос в размере 150 тыс. евро.
Однако события приняли неожиданно иной оборот после собрания президентского совета Международной шахматной федерации в норвежском городе Тромсе. Появился еще один претендент на проведение этого престижного турнира - Россия выдвинула кандидатуру Казани.
Не вызывает сомнения, что высшая шахматная организация, скорее всего, предоставит право проведения турнира России. В сентябре состоятся выборы на пост президента FIDE, а кандидатура действующего главы федерации Кирсана Илюмжинова на следующий срок выдвинута Российской федерацией шахмат. То есть К.Илюмжинов вряд ли откажется от предложения провести турнир в столице Татарстана. И в такой ситуации как нельзя кстати отказ Ароняна ехать в Баку.
Напомним, что в конце прошлого года с FIDE обсуждался вопрос о проведении турнира в двух городах. При этом четыре шахматиста должны были соревноваться в Баку, а остальные четыре, в том числе и Л.Аронян, в любой другой стране, кроме Армении. Соседняя страна составляла исключение ввиду того, что азербайджанские шахматисты в свою очередь не могли поехать в Армению по той же причине, что и Л.Аронян в Азербайджан.
С чем же связано такое решение армянского шахматиста, если учесть, что Азербайджан гарантировал его безопасность на самом высоком уровне? Тем более международному спортивному сообществу хорошо известно, на каком уровне Баку обеспечивал безопасность армянских спортсменов в рамках соревнований по другим видам спорта. Достаточно вспомнить участие сборной Армении в чемпионате мира по борьбе в Баку в 2007 году.
Говоря о причинах отказа армянского гроссмейстера выступать на турнире в Баку, в первую очередь надо отметить, что в его решении не последнюю роль сыграло давление "сверху". Обратим внимание, что Федерацией шахмат Армении руководит лично глава государства Серж Саргсян, который всячески противился приезду Л.Ароняна в Баку и неоднократно заявлял об этом руководству FIDE. Тем самым Армения, во-первых, стремится помешать проведению престижного международного соревнования в Азербайджане. А во-вторых, сорвав турнир в Баку, Ереван заодно оказывает услугу России, которая также претендует на статус хозяйки соревнования.
Таким образом, предоставление FIDE возможности проведения турнира претендентов в Казани - перспектива довольно реальная. Азербайджану же в этом случае остается воспользоваться своим правом и выдвинуть кандидатуру еще одного шахматиста на участие в соревновании. Азербайджанский гроссмейстер Теймур Раджабов уже получил путевку на турнир, прекрасно выступив на Гран-при. Другим претендентом от Азербайджана является Шахрияр Мамедъяров. Вот что говорит об этом вице-президент Федерации шахмат Азербайджана Махир Мамедов: "Право проведения турнира претендентов на титул чемпиона мира принадлежит Азербайджану. Между нами и FIDE существует соглашение об этом. Поэтому для проведения турнира в Казани Россия должна получить разрешение у Азербайджана. Но в таком случае мы требуем допустить к соревнованию второго нашего шахматиста. Участие в турнире Теймура Раджабова - однозначно. В качестве второго претендента мы представили FIDE кандидатуру Шахрияра Мамедъярова. В любом случае участие двух азербайджанских спортсменов в таком престижном соревновании - большой успех. Всего в турнире претендентов примут участие восемь сильнейших шахматистов, двое из которых будут представлять Азербайджан. Что касается отказа Л.Ароняна ехать в Баку, то, по имеющимся у нас сведениям, такое пожелание он получил от Сержа Саргсяна. Причем президент Армении даже начал с FIDE обсуждение этого вопроса".
Интересно, что болгарский шахматист, чемпион мира 2005 года Веселин Топалов выступает против проведения турнира в Казани. По его словам, на всех соревнованиях, проходящих в России, российским шахматистам оказывается скрытая помощь. По этой причине Топалов заявил, что не будет выступать против русских гроссмейстеров на территории России.
Так или иначе, но для внесения окончательной ясности в вопрос о месте проведения турнира необходимо заключение трехстороннего соглашения между FIDE и федерациями шахмат России и Азербайджана. По правилам первое письменное предложение об этом должно исходить от российской стороны. После этого уже Азербайджан представит свои условия. В заключение отметим, что турнир претендентов на титул чемпиона мира по шахматам пройдет в марте 2011 года.