QARABAĞDAN KEÇƏN YOL
Türkiyə Parlamentinin Deputatı: "Avropalılar işğalçıları Azərbaycan ərazilərindən öz əlləri ilə çıxaracaqlar"
Sentyabrın 15-16-da İstanbulda türkdilli dövlət başçılarının X sammiti keçiriləcək. Toplantıda Türk Dünyası Şurası Daimi Katibliyinin yaradılması gözlənilir. Sammitin gündəliyi XİN başçılarının avqustun 5-də Bodrumda keçirilmiş qeyri-formal görüşündə razılaşdırılıb. Dövlət başçılarının toplantısında daha hansı məsələlər müzakirə ediləcək, yaxın gələcək üçün türkdilli dövlətlərin prioritetləri nədən ibarətdir, Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasında türkdilli dövlətlər nə edə bilər?
Bu suallara cavab almaq üçün Türkiyə Böyük Millət Məclisinin hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasından olan deputatı İrfan Gündüzə müraciət etdik.
- Gələn ay türkdilli dövlət başçılarının növbəti toplantısı keçiriləcək. Türkdilli dövlətlərin prioritetləri nədən ibarətdir?
- Türk Dünyasının siyasi problemlərin həllində fəaliyyətini koordinasiya etməsinə ehtiyac var. TÜRKSOY-un yaradılması, XİN başçıları  və türkdilli dövlətlərin prezidentləri arasında görüşün keçirilməsi  - bunların hamısı qeyd etdiyim istiqamətdə atılan addımlardır.  Düşünürəm ki, daxili işlərə qarışmamaq şərti ilə xarici siyasi məsələlərin həllində birgə iştirak imkanları var. Əlbəttə ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də bu problemlər arasındadır. Bu məsələdə Türkiyə Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş torpaqlarının azad olunmasına dair ədalətli tələbini tam dəstəkləyir. Düşünürəm ki, türkdilli dövlət başçılarının qarşıdan gələn toplantısında bu problemin həllinə dair "yol xəritəsi"nin hazırlanması da gündəmdə olacaq. Ümumiyyətlə, türk dövlətlərinin hökumət nümayəndələrinin görüşü özü-özlüyündə müsbət hadisədir. Belə görüşlər Türk Dünyasının daha geniş inteqrasiyasına aparır.
- Toplantıda Qırğızıstanda baş vermiş qanlı toqquşmalar da müzakirə olunacaqmı? Axı bu hadisələr sizin dediyiniz inteqrasiyaya birmənalı şəkildə mane olur?
- Şübhəsiz. Qarşıdan gələn sammit qardaş xalqlar arasındakı münasibətdə mövcud olan bütün anlaşılmazlıqların aradan qaldırılması üçün əla meydandır. Düşünürəm ki, qırğızlarla özbəklər arasında düşmənçiliyə son qoyulması işində Türkiyə və Azərbaycan təşəbbüskar kimi çıxış edə bilər. İki türkdilli xalq arasında düşmənçilik çox təhlükəli haldır və onların razılığa, barışığa gəlməsi üçün hər şey ediləcək.
- Ankara birmənalı şəkildə bəyan edib ki, Azərbaycanın işğal altındakı torpaqları azad edilmədən Türkiyə-Ermənistan sərhədləri açılmayacaq. Bu mövqedə hansısa dəyişiklik ola bilərmi?
- Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Türkiyə üçün ümummilli problemdir. Türkiyənin Ermənistanla münasibətlərinin normallaşması və sərhədlərin açılması yalnız bu münaqişənin çözüləcəyi təqdirdə mümkündür. Mən bu problemin həllilə bağlı nikbin əhval-ruhiyyədəyəm. Məsələ ondadır ki, Avropanın Xəzər qazına daha çox ehtiyacı var. Azərbaycan və Türkmənistan qazının Qərbə nəqli üçün ən yaxşı marşrut isə Bakı-Yerevan Ceyhan kəməri olardı. Bu isə təbii ki, yalnız Azərbaycanın işğal attındakı torpaqlarının azad edilməsindən sonra həmin ərazidən keçməlidir. Bu səbəbdən də avropalılar öz maraqları üçün işğalçıları Azərbaycan torpaqlarından öz əllərilə çıxaracaqlar. Bu məsələdə Türkiyə və Azərbaycanın mövqeləri çox möhkəmdir. Dağlıq Qarabağın işğalının uzanması Qərbin maraqlarına daxil deyil.
- Türkiyənin hakim partiyası ilə müxalifəti arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə yanaşmada fikir ayrılığı varmı?
- Heç bir fikir ayrılığı yoxdur. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli Türkiyədə dövlət siyasəti ranqındadır.
- Erməni diasporu qondarma erməni soyqırımının tanınması çərçivəsində apardığı siyasətin tərkib hissəsi kimi bütün dünyada Türkiyəyə qarşı məhkəmə iddiası qaldıracağını bildirir?
- 1915-ci il hadisələri tarixçi alimlərin araşdırmalı və nəticə çıxarmalı olduqları məsələdir. Qoy ermənilər arxivlərini türk alimlərinin üzünə açsın. Hazırda yalnız Suriyada 500 mindən artıq erməni yaşayır. Yerevanda hansı soyqırımdan danışırlar? Bu məsələdə Türkiyənin mövqeyi birmənalıdır. Nə diaspor, nə ABŞ, nə də Avropa ölkələri tərəfindən edilən təzyiq Ankaranın mövqeyini dəyişdirə bilməz. Hətta, bütün dünya ölkələrinin parlamentləri "soyqırım"ı tanısa belə, bunun Ankaraya heç bir təsiri olmayacaq.
- "Futbol diplomatiyası"ndan əsər-əlamət qalmadığını söyləmək olarmı?
- Türkiyə "futbol diplomatiyası" vasitəsilə Ermənistana qarşı jest, münasibətlərdəki problemlərin sivil qaydada həllini təklif edib. Amma Ermənistanın Dağlıq Qarabağı işğaldan azad etməkdən imtinası, bir daha dünyaya Yerevanın destruktiv siyasətini nümayiş etdirdi.

PATH ACROSS KARABAKH
Turkish Member of Parliament: "Europeans will themselves push out the occupiers from Azerbaijani lands"
The 10th summit of the leaders of Turkic-speaking states will take place in Istanbul on 15-16 September.  The summit is expected to create a permanent secretariat of the Union of the Turkic world.  The summit agenda was agreed by foreign ministers during an information meeting in Bodrum, Turkey, on 5 August.  What other issues will be discussed at the meeting of heads of states?  What are the priorities of Turkic countries for the near future?  What role could the Turkic world play in the liberation of occupied Azerbaijani lands?  We asked Irfan Gunduz, member of the Grand National Assembly of Turkey from the ruling AKP (Justice and Development Party) to supply answers to these questions.
-The next meeting of the leaders of Turkic countries will take place next month.  What are the priorities for Turkic-language states?
-The Turkic world needs to coordinate actions in resolving political problems.  The creation of Turksoy (Joint Administration of Turkish Culture and Arts), the meeting of foreign ministers and the upcoming summit of presidents of Turkic states - all these are steps in this direction.
I think that, while there is non-interference in domestic affairs, there is potential for joint participation in addressing issues of foreign policy.  Among these issues is, of course, the problem of resolving the Karabakh conflict.  Turkey fully supports Azerbaijan's just demand that all the lands occupied by Armenia be liberated.  I think that at the upcoming summit of the leaders of the Turkic countries, the question will be raised of preparing a "road map" for this problem.  In general, the meetings of representatives of the governments of Turkic countries are a positive phenomenon in themselves.
-Will the bloody inter-ethnic clashes in Kyrgyzstan be discussed?  After all, they clearly hinder the integration process that you have mentioned...
-Certainly.  The upcoming summit is an excellent opportunity to eliminate all misunderstandings in relations between fraternal peoples.  I think that, in this case, Turkey and Azerbaijan can come up with an initiative to put an end to the feud between the Kyrgyz and the Uzbeks.  Enmity between two Turkic peoples is a very dangerous phenomenon, and we must do our best to achieve accord and trust.
-Turkey has unambiguously stated that without the liberation of the Azerbaijani lands, Turkey's borders with Armenia will not be opened.  Could this position change?
-The Karabakh conflict is a national problem for Turkey.  Only a resolution of the conflict can pave the way for the re-establishment of relations between Armenia and Turkey and the opening of the Turkish-Armenian border.  I am optimistic about the regulation of this conflict.  The point is that Europe increasingly needs Caspian gas.  And the best route for the export of Azerbaijani and Turkmenistani gas is a Baku-Yerevan-Ceyhan gas pipeline, which would have to cross the occupied territories - naturally, after their liberation.  That is why the Europeans will themselves move the occupiers from the occupied Azerbaijani lands, to protect their interests.  Turkey and Azerbaijan have very strong positions on this issue.  A continuation of the occupation of Nagorno-Karabakh is not in the West's interests.
-Are there differences in approach to the Karabakh conflict between the ruling party and the opposition in Turkey?
-There are no differences.  Resolution of the Karabakh conflict has been elevated to the level of state policy in Turkey.
-The Armenian diaspora have threatened that it will sue Turkey all over the world within its campaign for recognition of the so-called "Armenian genocide"...
-The events of 1915 are a subject for research and explanation by historians.  Let the Armenians open their archives to Turkish scientists.  In Syria alone, there are currently 500,000 ethnic Armenians, so what genocide is Yerevan talking about?  Turkey has a clearly stated position on this issue.  No pressure by any diaspora, the United States or European countries can change Turkey's position.  Even if all the parliaments of the world recognize the "genocide," it will have no effect on Ankara.
-Can it be said that the "football diplomacy" is a matter of the past, once and for all?
-By using "football diplomacy," Turkey made a gesture to Armenia and proposed an address of the problems which exist in our relations in a civilized manner.  But Armenia's refusal to free Nagorno-Karabakh has once again demonstrated to the world the destructive nature of Yerevan's foreign policy.