QARABAĞDAN KEÇƏN YOL
Türkiyə Parlamentinin Deputatı: "Avropalılar işğalçıları Azərbaycan ərazilərindən öz əlləri ilə çıxaracaqlar"
Sentyabrın 15-16-da İstanbulda türkdilli dövlət başçılarının X sammiti keçiriləcək. Toplantıda Türk Dünyası Şurası Daimi Katibliyinin yaradılması gözlənilir. Sammitin gündəliyi XİN başçılarının avqustun 5-də Bodrumda keçirilmiş qeyri-formal görüşündə razılaşdırılıb. Dövlət başçılarının toplantısında daha hansı məsələlər müzakirə ediləcək, yaxın gələcək üçün türkdilli dövlətlərin prioritetləri nədən ibarətdir, Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasında türkdilli dövlətlər nə edə bilər?
Bu suallara cavab almaq üçün Türkiyə Böyük Millət Məclisinin hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasından olan deputatı İrfan Gündüzə müraciət etdik.
- Gələn ay türkdilli dövlət başçılarının növbəti toplantısı keçiriləcək. Türkdilli dövlətlərin prioritetləri nədən ibarətdir?
- Türk Dünyasının siyasi problemlərin həllində fəaliyyətini koordinasiya etməsinə ehtiyac var. TÜRKSOY-un yaradılması, XİN başçıları  və türkdilli dövlətlərin prezidentləri arasında görüşün keçirilməsi  - bunların hamısı qeyd etdiyim istiqamətdə atılan addımlardır.  Düşünürəm ki, daxili işlərə qarışmamaq şərti ilə xarici siyasi məsələlərin həllində birgə iştirak imkanları var. Əlbəttə ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də bu problemlər arasındadır. Bu məsələdə Türkiyə Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş torpaqlarının azad olunmasına dair ədalətli tələbini tam dəstəkləyir. Düşünürəm ki, türkdilli dövlət başçılarının qarşıdan gələn toplantısında bu problemin həllinə dair "yol xəritəsi"nin hazırlanması da gündəmdə olacaq. Ümumiyyətlə, türk dövlətlərinin hökumət nümayəndələrinin görüşü özü-özlüyündə müsbət hadisədir. Belə görüşlər Türk Dünyasının daha geniş inteqrasiyasına aparır.
- Toplantıda Qırğızıstanda baş vermiş qanlı toqquşmalar da müzakirə olunacaqmı? Axı bu hadisələr sizin dediyiniz inteqrasiyaya birmənalı şəkildə mane olur?
- Şübhəsiz. Qarşıdan gələn sammit qardaş xalqlar arasındakı münasibətdə mövcud olan bütün anlaşılmazlıqların aradan qaldırılması üçün əla meydandır. Düşünürəm ki, qırğızlarla özbəklər arasında düşmənçiliyə son qoyulması işində Türkiyə və Azərbaycan təşəbbüskar kimi çıxış edə bilər. İki türkdilli xalq arasında düşmənçilik çox təhlükəli haldır və onların razılığa, barışığa gəlməsi üçün hər şey ediləcək.
- Ankara birmənalı şəkildə bəyan edib ki, Azərbaycanın işğal altındakı torpaqları azad edilmədən Türkiyə-Ermənistan sərhədləri açılmayacaq. Bu mövqedə hansısa dəyişiklik ola bilərmi?
- Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Türkiyə üçün ümummilli problemdir. Türkiyənin Ermənistanla münasibətlərinin normallaşması və sərhədlərin açılması yalnız bu münaqişənin çözüləcəyi təqdirdə mümkündür. Mən bu problemin həllilə bağlı nikbin əhval-ruhiyyədəyəm. Məsələ ondadır ki, Avropanın Xəzər qazına daha çox ehtiyacı var. Azərbaycan və Türkmənistan qazının Qərbə nəqli üçün ən yaxşı marşrut isə Bakı-Yerevan Ceyhan kəməri olardı. Bu isə təbii ki, yalnız Azərbaycanın işğal attındakı torpaqlarının azad edilməsindən sonra həmin ərazidən keçməlidir. Bu səbəbdən də avropalılar öz maraqları üçün işğalçıları Azərbaycan torpaqlarından öz əllərilə çıxaracaqlar. Bu məsələdə Türkiyə və Azərbaycanın mövqeləri çox möhkəmdir. Dağlıq Qarabağın işğalının uzanması Qərbin maraqlarına daxil deyil.
- Türkiyənin hakim partiyası ilə müxalifəti arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə yanaşmada fikir ayrılığı varmı?
- Heç bir fikir ayrılığı yoxdur. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli Türkiyədə dövlət siyasəti ranqındadır.
- Erməni diasporu qondarma erməni soyqırımının tanınması çərçivəsində apardığı siyasətin tərkib hissəsi kimi bütün dünyada Türkiyəyə qarşı məhkəmə iddiası qaldıracağını bildirir?
- 1915-ci il hadisələri tarixçi alimlərin araşdırmalı və nəticə çıxarmalı olduqları məsələdir. Qoy ermənilər arxivlərini türk alimlərinin üzünə açsın. Hazırda yalnız Suriyada 500 mindən artıq erməni yaşayır. Yerevanda hansı soyqırımdan danışırlar? Bu məsələdə Türkiyənin mövqeyi birmənalıdır. Nə diaspor, nə ABŞ, nə də Avropa ölkələri tərəfindən edilən təzyiq Ankaranın mövqeyini dəyişdirə bilməz. Hətta, bütün dünya ölkələrinin parlamentləri "soyqırım"ı tanısa belə, bunun Ankaraya heç bir təsiri olmayacaq.
- "Futbol diplomatiyası"ndan əsər-əlamət qalmadığını söyləmək olarmı?
- Türkiyə "futbol diplomatiyası" vasitəsilə Ermənistana qarşı jest, münasibətlərdəki problemlərin sivil qaydada həllini təklif edib. Amma Ermənistanın Dağlıq Qarabağı işğaldan azad etməkdən imtinası, bir daha dünyaya Yerevanın destruktiv siyasətini nümayiş etdirdi.

Депутат турецкого парламента: «Европейцы своими же руками выдворят оккупантов с азербайджанских земель»
15.08.2010
В Стамбуле 15-16 сентября состоится X саммит лидеров тюркоязычных государств. На саммите ожидается создание постоянного секретариата Совета тюркского мира. Повестка саммита согласована главами МИД на неформальной встрече в турецком Бодруме 5 августа. Какие еще вопросы будут обсуждены на встрече глав государств, каковы приоритеты тюркоязычных стран на ближайшее будущее, какую роль может сыграть тюркский мир в освобождении оккупированных земель Азербайджана? За ответами на эти вопросы мы обратились к депутату Великого Национального собрания Турции от правящей партии АКП (Партия справедливости и развития) Ирфану ГЮНДУЗУ.
- В следующем месяце состоится очередная встреча лидеров тюркских стран. Каковы приоритеты тюркоязычных государств?
- Тюркский мир нуждается в координации действий в решении политических проблем. Формирование ТЮРКСОЙ, встреча глав МИД и предстоящий саммит президентов тюркских государств - все это шаги в данном направлении.
Думаю, что при условии невмешательства во внутренние дела есть возможности совместного участия в решении внешнеполитических вопросов. Среди этих вопросов, конечно, проблема урегулирования  карабахского конфликта. Турция всецело поддерживает справедливое требование Азербайджана об освобождении всех захваченных Арменией земель. Думаю, что на предстоящем саммите лидеров тюркских стран встанет вопрос о подготовке "дорожной карты", касающейся данной проблемы.
Вообще встречи представителей правительств тюркских стран сами по себе положительное явление. Такие встречи  шаг за шагом ведут к еще большей интеграции тюркского мира.
- Будут ли предметом обсуждения кровавые межэтнические столкновения в Кыргызстане? Ведь они однозначно препятствуют интеграции, о которой вы говорите…
- Безусловно. Предстоящий саммит - это отличная площадка для устранения всех недоразумений во взаимоотношениях братских народов. Думаю, что в данном случае Турция и Азербайджан могут выступить с инициативой, чтобы поставить конец вражде между киргизами и узбеками. Вражда между двумя тюркскими народами - очень опасное явление и будет сделано все возможное для достижения согласия и доверия.
- Турция однозначно заявила, что без освобождения азербайджанских земель границы Турции с Арменией не будут открыты. Может ли эта позиция претерпеть какие-либо изменения?
- Карабахский конфликт для Турции является общенациональной проблемой. Только урегулирование конфликта создаст условия для восстановления Турцией отношений с Арменией и открытия турецко-армянской границы. Я оптимистично настроен в отношении урегулирования  этого конфликта. Дело в том, что Европа все больше нуждается в каспийском газе. И самый лучший маршрут для экспорта на Запад азербайджанского и туркменского газа - это газопровод Баку - Ереван - Джейхан, который должен пройти через оккупированные территории, естественно, после их освобождения. Поэтому европейцы ради своих интересов своими же руками выдворят оккупантов с захваченных азербайджанских земель. В данном вопросе Турция и Азербайджан имеют очень мощные позиции. Продолжение оккупации Нагорного Карабаха не в интересах Запада.
- Есть ли различия в подходах к карабахскому конфликту между правящей партией Турции и оппозицией?
- Нет никаких различий. Решение карабахской проблемы в Турции возведено в ранг государственной политики.
- Армянская диаспора в рамках политики признания так называемого "геноцида армян" грозит предъявить  судебные иски Турции по всему миру…
- События 1915 года - это предмет исследований и выводов ученых-историков. Пусть армяне откроют свои архивы для турецких ученых. Сейчас только в Сирии живут более 500 тысяч армян, так о каком геноциде говорят в Ереване? Турция в этом вопросе занимает однозначную позицию. Никакое давление со стороны диаспоры, США и европейских стран не может изменить позицию Турции. Даже если парламенты всех стран мира признают "геноцид", это не окажет никакого действия на Анкару.
- Можно ли сказать, что "футбольная дипломатия" окончательно канула в Лету?
- Посредством "футбольной дипломатии" Турция сделала жест в сторону Армении, предложила цивилизованно решить имеющиеся в отношениях проблемы. Но отказ Армении освободить Нагорный Карабах еще раз показал миру деструктивность внешней политики Еревана.