Çərşənbə axşamı, 22:26
Azərbaycan, ənənəvi olaraq, Qəbələdə keçirilən ii Beynəlxalq Musiqi Festivalının qonaqlarını qəbul edib
Ənənə sözü latınca "traditio" kimi səslənir və mənası "ötürmək" deməkdir - adətlərin, baxışların, zövqlərin, davranış normalarının və s.-in ötürülməsi anlamına gəlir.  Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan musiqiçilər və ifaçılar arasında yaxşı bir ənənə yaranmaqdadır - onlar hər yay Azərbaycanın gözəl guşələrindən biri olan Qəbələdə toplaşırlar. Təbii landşaftın, demək olar ki, toxunulmamış gözəlliyi bu yerə təkrarsız cazibə verir və burada bircə dəfə olmaq kifayətdir ki, yaranan təəssüratlar yaddaşına əbədi həkk olunsun.
Tarixi abidələr - İmam baba türbəsi, XVIII əsrə aid tikililər, Cümə məscidi xalqın memarlıq istedadından xəbər verir və baş verən hər şeyə xüsusi kolorit qatır. Yaxşı təchiz edilmiş konsert meydançası və yanındakı otel çağdaş memarlıq incəsənətinin nümunəsidir. Keçən ilin avqust ayında burada keçirilən musiqiçilərin və vokalçıların I beynəlxalq musiqi festivalında klassik musiqini çağdaş interpretasiyada eşitmək istəyənlər arzularına tam çatdılar.
Bu forumun yaradılmasının və keçirilməsinin əsas təşəbbüskarı Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondudur. Bu, Fondun təşəbbüsü ilə keçirilən və dünya musiqi ictimaiyyətinin diqqətini cəlb etmiş yeganə tədbir deyil. M.Rostropoviç, D.Şostakoviç adına beynəlxalq festivallar, unikal muğam festivalını yəqin ki, çoxları xatırlayır. Milli musiqi mədəniyyətimizin sərvəti olan muğamın qeyri-adiliyi bütün dünya tərəfindən qəbul edilir, amma burada - əcdadlarımızın torpağında muğamat bir başqa cür səslənir. Elə səslənir ki, sanki bütün torpaq, dağlar, meşələr, çəmənliklər ona ruhi qida və emosional ifadəlilik verir.
Beynəlxalq festival bu il iyulun 25-dən avqustun 5-nə kimi keçirildi. Tədbirə 5 ölkdən gəlmiş vokalçılar və musiqiçilər qatıldılar. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan qonaqlar çox idi. Festival getdikcə güclənir və populyarlığı Azərbaycan sərhədlərindən kənara çıxır. Tam əminliklə demək olar ki, bu 12 gün qarşılıqlı peşəkar zənginləşmə bayramı oldu. Bu həm Yuri Başet, pianoçu Boris Berezovski kimi parlaq ulduzlar, həm də böyük incəsənət yoluna təzə qədəm qoyanlar üçün çox önəmlidir. Sonuncular üçün keçən il olduğu kimi bu il də master-klasslar keçirildi.
Qəbələ keçirilən musiqi festivalının Şərq və Qərb musiqisi proqramında Azərbaycan və Avropa bəstəkarlarının - Qara Qarayevin, Fikrət Əmirovun, Üzeyir Hacıbəyovun, Pyotr Çaykovskinin, Rimski-Korsakovun, Şarl-Kamil Sen-Sansın, Edvard Qriqin, Sergey Raxmaninovun, Volfqanq Amadey Motsartın, Frans Şubertin və başqalarının əsərləri əksini tapıb.
Bu günlər təkcə xarici qonaqlar və qəbələlilər üçün ruhi həmrəylik günü deyildi. Bakılılar da buraya həvəslə gəlirdilər. Ailəvi bayrama bənzər tədbir ümumilli şənliyə çevrilmişdi. Bəllidir ki, ailəvi şənliklər Şərqdə xüsusi qeyd edilir. Axı hansı ailə şənliyi arzu edilən və dəvət edilmiş dostlarsız keçirilir? Xoşməramlı insanların əlaqələri üçün sərhədlərin genişləndirilməsi bu cür forumların əsas məqsədidir. Təcrübə göstərir ki, bu cür tədbirlərə çəkilən xərclər boşa getmir.
Birincisi, incəsənətin böyük bölümündə olduğu kimi musiqinin də sərhədləri və milliyyəti yoxdur. O, istənilən diplomatdan daha yaxşı şəkildə insanlarla öz dillərində, bütün qəlblərin anladığı kimi danışmağı bacarır və onları birləşdirir, insanlar tərəfindən ciddi çəkilmiş coğrafi və ərazi sərhədləri kimi ixtira edilmiş şərtiliklərdən yan keçir.
İkincisi, bizim ölkənin musiqi mədəniyyəti dünya ictimaiyyətinin sərvətinə çevrilir. İştirakçı peşəkarların ən yaxşıları sonradan öz proqramlarına çox həvəslə Azərbaycan  bəstəkarlarının əsərlərini də daxil edirlər. Bu da çağdaş dünya ictimaiyyətinin gözlərində ölkənin imicinin formalaşmasına yardım edir.
Üçüncüsü, dünya səviyyəli ustalar peşə sirlərini böyük incəsənət yolunda ilk addamlarını atan gənclərlə bölüşürlər. Azərbaycanlıların musiqi incəsənətinə genetik meyilli olması barədə danışmaq belə, yersizdir. Azərbaycanlı üçün oxumaq nəfəs almaq kimi bir şeydir.  Qəbələdə nə vaxtsa xanəndələr yaşayıbmı, onların həyat və yaradıcılığı öz vaxtında əfsanəyə çevrilibmi? Bir ehtimal kimi bu fikri istisna etmək istəməzdik.
Qəbələ torpağının maarifçi şair, Müqəddəs Georgi ordeninin ilk azərbacanlı kavaleri, Rusiya imperiya ordusunun general-mayoru İsmayıl bəy Qutqaşınlının və maarifçi yazıçı İsmayıl bəy Musabəyovun adı ilə tanındığı hamıya bəllidir. Bu günkü qəbələlilərin də fəxr etməyə səbəbləri var. Onlar çox həvəslə "Qəbələ" futbol klubu, yeni çağdaş turizm mərkəzləri və tamam yeni ənənə olan beynəlxalq musiqi festivalının keçirilməsindən danışırlar.  Festival elə ilk anından oturuşdu və həyatın ayrılmaz hissəsinə çevrildi, sanki burada həmişə keçirilib. Bütün ilboyu bügünləri həvəslə və səbirsizliklə gözləyirlər. Bu, dünyanı ürəklə dinləmək xoşbəxtliyidir. Axı musiqi adi həyatı harmonik və əzəmətli etməyi bacaran böyük bələdçidir.
Bu çoxdan gözlənən bayramı iyunun 25-də dirijorlar Fəxrəddin Kərimov və Azad Əliyevin idarə etdiyi Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin ifası ilə açıb. Axşamda Qriqin, Raxmaninovun, Villa-Lobosun və De Fallın  əsərləri səslənib. Festivalın proqramında həmçinin kamera, vokal və caz musiqisi də nəzərdə tutulmuşdu və onları əfsanəvi Amerika cazmen-vokalçısı, Amerikanın musiqi mükafatı "Qremi"nin yeddi dəfə sahibi olmuş Al  Cero təqdim etməli idi. Amma böyük cazmen sağlamlığında problemlər olması üzündən festivala gələ bilməmişdi. İyulun 27-də Al Ceronun çıxışını tanınmış Kuba cazmenlərinin çıxışı əvəz edib.
İyulun 30-da  II beynəlxalq musiqi festivalının rəsmi açılışı oldu. Tədbirə prezident İlham Əliyev, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və YUNESKO-nun baş direktoru xanım İrina Bokova da qatılmışdı.
Həmin gün İ. Bokova ölkəmizin birinci xanımı, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, millət vəkili Mehriban Əliyevaya qızıl "Mosart medalı"nı təqdim etdi.
Festivalın açılışında çıxış edən M. Əliyeva Qəbələnin qədim Qafqaz Albaniyasının paytaxtı olduğunu xatırladıb və burada bütün dövrlərin və mədəniyyətlərin iz qoyduğunu vurğuladı.
"Bu torpağa qədəm qoyan hər kəs yüzilliklərin nəfəsini hiss edir. Müasir dünya xəritəsində Qafqaz Albaniyası olmasa da, Qəbələ bir mədəniyyət paytaxtı rolunda çıxış edir", - deyə Azərbaycanın birinci xanımı bildirdi. O, bu günlərdə hamını musiqinin birləşdirdiyini qeyd etdi.
H. Əliyev Fondunun prezidenti YUNESKO-nun baş direktoruna Azərbaycana səfər etdiyinə görə minnətdarlığını bildirdi. Azərbaycanla bu mötəbər təşkilat arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayan M. Əliyeva bu əlaqələrin çoxtərəfli olduğunu bildirdi.
İş qrafikinin gərgin olmasına rəğmən festivalın rəsmi açılışına qatılan prezident İ. Əliyevə də minnətdarlıq edən birinci ledi həmçinin Qəbələyə toplaşmış musiqiçiləri salamladı və qeyd etdi ki, bu musiqi bayramı ilk növbədə onların sayəsində baş tutub.
YUNESKO-nun baş direktoru İrina Bokova da festival iştirakçılarını salamladı və onlara yaradıcı uğurlar arzuladı. Azərbaycana səfərindən məmnun qaldığını deyən xanım Bokova vurğuladı ki, Qəbələ bu beynəlxalq festival üçün çox mötəbər bir səhnəyə çevrilib. "Bu festival həm də Azərbaycanın zəngin musiqi irsi ilə tanış olmağa imkan verir"-deyə İ. Bokova bildirdi və Azərbaycan prezidenti ilə onun xanımına YUNESKO-nun prinsiplərini belə yüksək tutduqlarına görə minnətdarlıq etdi.
Qəbələdə keçirilən beynəlxalq festivalın əhəmiyyətindən danışan ali qonaq bu bayramın Azərbaycanın musiqi ruhunun əksi olduğunu və belə tədbirlərin insanlar arasında mədəni körpülərin qurulması üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. "Azərbaycan müxtəlif mədəniyyətlərin qovuşduğu diyardır və bu festivalda həmin mədəniyyətlər yüksək səviyyədə təmsil olunacaq",-deyən İ. Bokova Mehriban xanım Əliyevanın mədəniyyətlərarası dialoqun möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərini yüksək qiymətləndirdi.
Həmin axşam musiqi sərrafları London Kral Filarmoniya Orkestrinin çıxışından həzz alıblar. Festivala qonaq qismində tanınmış pianoçu, musiqi aləmində "yeni Rixter" kimi tanınan Boris Berezovski və SSRİ xalq artisti, çox sayda beynəlxalq mükafatların sahibi, professor, Yaponiya, Avropa, Amerika və Honkonqda master-klasslar vermiş gözəl pedaoq Yuri Başmet, Dmitri  Yablonski, Emilio Ponsi, Xloe Xanslip, Fərhad Bədəlbəyli də qatılmışdılar. Qəbələ bütün qonaqları və iştirakçıları qəbul etdi ki, onlar 12 gün ərzində mədəniyyət həmrəyliyi bayramından həzz alsınlar...

QABALA, MUSIC AND FESTIVAL
Tradition is a word that came to us from Latin. It means the handover of customs, views, tastes, norms of behaviour and so on. A good tradition for musicians and performers from various countries is their desire to come together in summer in one of Azerbaijan's beauty spots - Qabala. The almost primordial beauty of the natural landscape gives the area a unique charm that remains forever in the hearts of those who visit here even once. Historical monuments - the 18th century Imam Baba mausoleum and the Friday Mosque - testify to the architectural talent of the people and give a special flavour to everything that happens here. The well-equipped concert platform, with a hotel, is an example of modern architectural flamboyance. During the 1st International Music Festival of Musicians and Vocalists last August, this place was not short of people who love modern interpretations of classical music. The forum was initiated and organised by the Heydar Aliyev Foundation, headed by its president Mehriban Aliyeva. This was not the only event of such magnitude and it did not go unnoticed by the international cultural community. International festivals for Rostropovich and Shostakovich, as well as a unique mugham festival, were also held. The uniqueness of this national property - Azerbaijan's music culture - has been recognized worldwide, but here, in the land of our ancestors, mugham sounds especially different. It is as if the land itself - the mountains, forests and fields - bestow spiritual power and emotional expression.
This year, the international festival is being held from 25 July to 5 August. It is attended by musicians and vocalists from five countries. There are many guests from other countries. The festival is gaining momentum and becoming popular, and not just in Azerbaijan. We can say with confidence that these 12 days will become a festival of the mutual professional enrichment which is necessary, both for great stars such as Yuriy Bashmet, pianist Boris Berezovskiy, and for those who have just started their artistic careers. Just as last year, master classes will be held for them this year.
The programme of oriental and western music at the Qabala festival is represented by the works of Azerbaijani and European composers: Qara Qarayev, Fikrat Amirov, Uzeyir Hacibayov, Petr Tchaikovsky, Rimsky-Korsakov, Charles-Camille Saint-Sa?ns, Edward Grieg, Sergey Rachmaninov, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert and others. These days became an act of spiritual unity - and not only for foreign guests and Qabala residents. Baku residents also arrived here with great pleasure. This kind of family holiday becomes a national festivity. Family events, as you know, are especially revered in the East. What family event can take place without friends? The goal of such forums is to expand the borders for contact between people of good will. As experience shows, such events more than justify themselves. First, music, like any other form of art, knows no borders or nationality. It can speak to people better than any diplomat, in a language that is understood by all hearts and unites them, bypassing the divisive conventions invented by mankind in the form of strictly outlined geographical and territorial borders. Second, the music culture of our country is becoming the property of the world. The best of the best professionals and participants subsequently include works by Azerbaijani composers in their programmes. This has a positive effect on the country's image in the eyes of the modern world. Third, world class masters share the secrets of their profession with young people at the outset their careers. It is hardly relevant to talk about the genetic predisposition of Azerbaijanis to music. For an Azerbaijani, singing is like breathing. Did singers live in Qabala in the past and did their lives and art become legend? I would not like to dismiss this idea as an assumption. But everyone knows that the land of Qabala has been glorified by Ismayil Qutqasenli, a poet and enlightener, the first Azerbaijani to be awarded the Order of Saint George and a major-general in the Russian imperial army, and Ismayil bay Musabayov, a writer and enlightener. Today's residents of Qabala also have something to be proud of. They are happy to talk about FC Qabala, the modern tourist centres and the completely new tradition of hosting an international music festival. It took root at once and has become an integral part of life, as if it has always been held here. They wait for these days impatiently and with pleasure all year. It is a great happiness to hear the world with your heart. After all, music is a great conductor that can make your everyday life more harmonious and elevated.
This long-awaited festival was opened on 25 July by the Uzeyir Hacibayov Azerbaijani State Symphonic Orchestra, led by conductors Faxraddin Karimov and Azad Aliyev, with works by Azerbaijani composers. On that evening, works by Grieg, Rachmaninov, Villa-Lobos and De Falla were also played. The festival programme included chamber, vocal and jazz music - which was supposed to be represented by the legendary American jazz vocalist Al Jarreau, a seven-time winner of the American Grammy music award. But unfortunately, the great jazzman could not participate in the festival for health reasons. On 27 July, Jarreau was replaced by a concert by well-known Cuban jazzmen.
The official opening of the Second International Music Festival was held on 30 July and attended by Azerbaijani President Ilham Aliyev, First Lady and President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and UNESCO General Director Irina Bokova. On the same day, UNESCO General Director Irina Bokova presented First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva with the Medal of Mozart. In her remarks at the opening ceremony, Mehriban Aliyeva said that this wonderful town was the capital of ancient civilizations - the Caucasian Albania, and every epoch and every culture left a mark here.
"Everyone setting foot on this land can feel the breath of centuries. Although there is no Caucasian Albania on the world map, Qabala acts as the capital of culture," First Lady said. She stressed that music was bringing all people together on these days.
The President of the Heydar Aliyev Foundation thanked the UNESCO general director for visiting Azerbaijan to attend the festival. Stressing the importance of cooperation between Azerbaijan and UNESCO, Mehriban Aliyeva said that these relations were multifaceted. First Lady also thanked President Ilham Aliyev for attending the festival despite his busy schedule and welcomed the musicians, adding that it was primarily thanks to them that the festival has taken place.
Speaking at the ceremony, Irina Bokova wished the festival success. After expressing her satisfaction with the visit to Azerbaijan, she said Qabala was a magnificent stage for such a festival. "This festival is the opportunity to study Azerbaijan's rich musical heritage," Bokova said. She thanked the Azerbaijani president and Mehriban Aliyeva for always appreciating the UNESCO principles.
Touching upon the importance of the Qabala international music festival, the UNESCO general director said this festival was a reflection of Azerbaijan's music soul, adding that such activities were important to connecting hearts and minds. "Azerbaijan is a junction of different cultures, and this festival will represent them at the highest level," Irina Bokova said and highlighted Mehriban Aliyeva's contribution to the strengthening of the inter-cultural dialogue.
The ceremony was followed by a concert program. On that evening, true lovers of music enjoyed the performance of London's Royal Philharmonic Orchestra. Pianist Boris Berezovskiy attended the festival as a guest. In the music world, he is known as the "New Richter". The festival was also attended by People's Artist of the USSR Yuriy Bashmet, a holder of many international awards, a professor and wonderful teacher who holds master classes in Japan, Europe, America and Hong Kong, Dmitriy Yablonskiy, Emilio Pons, Chloe Hanslip and Farhad Badalbayli. After the festival, the sky over Qabala was glowing with the bright  colours of gigantic fireworks. Qabala welcomed all guests and participants to enjoy a festival of cultural unity for 12 days…