Deyəsən, "bp"nin iflası təxirə salınır, şirkət səhmlərinin qiymətinin düşməsi meylinin qarşısını ala bilib
Britaniyanın neft nəhəngi "bp" üçün ayrı-ayrı analitiklər tərəfindən ehtimal edilən iflas gözləntiləri, deyəsən, təxirə salınır. Şirkət son zamanlar həm Meksika körfəzindəki quyudan neft dağılmasının qarşısını almaq üçün səylər göstərib, həm də yaranmış çətin iqtisadi durumdan çıxışla bağlı görüşlərini açıqlayıb. O cümlədən, şirkət iyulun 27-nə kimi Meksika körfəzində partlayışdan batmış "Deepwater Horizon" platformasının yerindən neft dağılmalarının qarşısını almaq niyyətindədir.
Bundan başqa, ehtimal edilir ki, şirkət dənizin səthindən sutkada 500 min barrelə qədər neft yığmağa qadir olan xüsusi gəmi işə cəlb edəcək ki, bu da hazırda istifadə edilən texnikanın gücündən yüz dəfələrlə yüksəkdir.
Başqa tərəfdən şirkətin rəhbərliyi həm də "bp"ni batmaqdan xilas etmək üçün səylər göstərir. Həmçinin şirkət başçısı Toni Heyvort şirkətin böyük maraqları olan ölkələrə, o cümlədən Azərbaycana, Rusiyaya, bir sıra Yaxın Şərq və ərəb ölkələrinə səfər edib.
Ərəb ölkələrində "bp" onun səhmlərinin 5-10-%-ni almaqda olan sərmayəçilər axtarır ki, bu da şirkəti "Exxon", "Total", "Chevron", "Shell" və başqaları kimi dost olmayan rəqiblər tərəfindən udulmasının qarşısını alardı. Bütövlükdə, ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, neft dağılmasından dəymiş zərərin kompensasiya ödənişləri üçün şirkətə $50-60 mlrd lazımdır.
Jurnalın çapa getdiyi dəqiqələrə qədər şirkət artıq qəzanın nəticələrinin aradan qaldırılması və neft dağılmasının qarşısının alınması üçün əməliyyatlara $3,5 mlrd.-dan çox xərcləmişdi. Lazım olan vəsaitin yığılması üçün şirkət bir sıra aktivlərin, ilk növbədə, Argentina, Venesuela, Kolumbiya və Vyetnamda olan aktivlərin satılması üzrə proqram açıqlamışdı və bundan $10-15 mlrd götürməyə ümid edir. Şirkət həmçinin $10 mlrd.-lıq istiqrazlar yerləşdirməyi və $10-20 mlrd məbləğində kreditlər cəlb etməyi düşünür.
Səudiyyə Ərəbistanından, Küveytdən, Liviyadan və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən (BƏƏ) olan bir sıra ərəb fondları şirkətin səhmlərinə maraq göstərir. İndki qiymətləndirmələrə görə, söhbət şirkətin səhmlərinin 5%-dən 15%-ə kimi satışından gedə bilər və bundan $4,5 mlrd.-dan $13,5 mlrd.-a kimi vəsait əldə edilə bilər.
Ancaq şirkət pay hissələrinin satışında ABŞ administrasiyasının maneçiliyi ilə üz-üzə qala bilər, Ağ ev yeni səhmdarların razılaşdırılmasında israr edir. Bu tələb qeyri-standart olsa da, tamamilə məntiqlidir, çünki "bp"nin səhmlərinin, demək olar ki, 40%-i ABŞ-dan olan səhmdarlara məxsusdur və şirkət bütünlüklə ABŞ-ın energetika infrastrukturuna inteqrasiya olunub.
Britaniyanın "The Times" qəzeti yazır ki, öz növbəsində, Böyük Britaniya hökuməti şirkəti milliləşdirmək imkanlarını öyrənir. Bu variant iflasın qarşısını almaqda və ya şirkətin rəqibləri tərəfindən udulmasına mane olmaqda kömək edərdi.
"The Wall Street Journal"ın məlumatına görə, ölkənin baş naziri Devid Kemeron və energetika qurumunun başçısı Kris Hyun iyulun 20-də Vaşinqtona səfər zamanı ABŞ hakimiyyəti ilə "bp"nin gələcəyini müzakirə edəcəklər.
Britaniya hökuməti üçün də "bp" istisna haldır - şirkət ən iri vergi ödəyicisidir, hər il büdcəyə $10 mlrd köçürür. Bundan başqa, Britaniyanın çox sayda pensiyaçıları bu şirkətin səhmlərini saxlayırlar. Britaniya pensiyaçılarına ödənən hər yeddi funt dividendin bir funtu bu şirkətin payına düşür. Amma belə görünür ki, şirkətin bu cür ekstremal xilas olmasına ehtiyacı yoxdur. Bazarlar dərhal "BP" rəhbərliyinin lazımi vəsatlər axtarılması üzrə planları barədə xəbərlərə reaksiya veriblər. İyulun ilk on günlüyündə bu neft nəhənginin səhmləri dayanıqlı şəkildə artım nümayiş etdirib və hər gün qiymətlərini 3-5% artırıblar. Nəticədə, şirkətin bu ilin aprel ayından iki dəfə düşmüş və $90 mlrd.-a qədər enmiş kapitallaşması bir həftə ərzində $95 mlrd.-a qədər qalxıb. Səhm sahiblərinin inamını şirkətin qəzanın nəticələrini aradan qaldırmağa vəsait cəlbi üçün əlavə səhm emissiyasına əl atmayacağı barədə xəbərlər də artırıb.
Amma "bp" Azərbaycanda heç nəyi satmaq fikrində deyil və öz fəaliyyətini genişləndirməyi düşünür. Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, "bp" başçısı Toni Heyvort səfəri çərçivəsində Azərbaycana da baş çəkib. İlk baxışda elə gələ bilər ki, səfərin məqsədi Azərbaycandakı aktivlərin satışı ola bilərdi. Özü də "bp"nin burdakı aktivləri yetərincə çoxdur. Bunların sırasında "Azəri-Çıraq-Günəşli" və "Şahdəniz" yataqlarının işlənməsini, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərlərini göstərmək olar.
Amma hətta təmiz iqtisadi baxımdan belə Azərbaycandakı aktivləri satmaq effektli deyil, çünki layihələrə investisiyaların əsas hissəsi artıq yatırılıb və yalnız gəlir götürmək qalır. Amma "bp" özü üçün bu qədər ağır günlərdə belə, Azərbaycanla yeni saziş bağlanması istiqamətində daha bir addım atıb.
""bp" şirkəti Azərbaycan iqtisadiyyatına önəmli investisiyaların yatırılmasının tərəfdarıdır", - deyə Toni Heyvort Bakıda ARDNŞ və "bp Exploration" arasında Xəzərin Azərbaycan sektorunda yerləşən və 500 mlrd kubmetr perspektiv qaz ehtiyatlarına malik "Asiman-Şəfəq" perspektiv yataqlar blokunun kəşfiyyatını və işlənməsinin əsas kommersiya prinspləri barədə sazişin bağlanması mərasimindən öncə bildirib.
"Biz ARDNŞ-lə bugünkü sazişin bağlanmasından şadıq və Azərbaycan iqtisadiyyatına böyük sərmayələr yatırılmasının tərəfdarıyıq", - T.Heyvort vurğulayıb. Yatağın işlənməsinə dair müqavilənin özünün isə bu ilin payızında bağlanılması düşünülür, müqavilədə ARDNŞ-lə "bp"nin payı bərabər olacaq və hər birinin payına 50% düşəcək.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşdə Heyvort bir daha şirkətin Azərbaycandakı öhdəliklərini, ölkə hökuməti və ARDNŞ-lə uğurlu əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətini vurğulayıb. T.Heyvort Azərbaycan prezidenti ilə görüşündə, həmçinin, "Azəri-Çıraq-Günəşli" və "Şahdəniz" yataqlarının, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərlərinin Azərbaycan və region üçün, eyni zamanda qlobal energetika bazarı üçün əhəmiyyətindən danışıb. O, Xəzər dənizindəki geoloji-kəşfiyyat işlərinin bölgənin energetika gələcəyi üçün böyük önəm daşıdığını da vurğulayıb.
"Şahdəniz" yatağına toxunarkən T.Heyvort qeyd edib ki, bu yatağın tammiqyaslı işlənməsi "bp" üçün ən önəmli məsələlərdən biridir və layihənin operatoru olan şirkət onun gerçəkləşdirilməsini sürətləndirmək niyyətindədir.
Həmçinin, "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokunun istismarçısı olan Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkəti (ABƏŞ) "Çıraq" neft layihəsi çərçivəsində ümumi məbləği $814 mln olan altı əsas podratçı sazişi bağlanması barədə açıqlama verib.
"Azəri-Çıraq-Günəşli" layihəsinin səhmdarları 9 mart 2010-cu il tarixdə "Çıraq" neft layihəsi çərçivəsində tikinti işlərinin başlanmasına sanksiya veriblər. Bu layihə çərçivəsində 360 mln barrel neftin hasilatı planlaşdırılır. Layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün $6 mlrd sərmayənin cəlbi nəzərdə tutulur. Bunun $4 mlrd-ı obyektlərin və qurğuların tikintisi, əməliyyat quyularının qazma proqramları üçün tələb edilir. Daha $2 mlrd isə neft hasilatı dövründə platformadan quyuların qazılmasına tələb olunur.
"bp" üçün vəsaitə sərt qənaət dövründə 39,7% payla ABƏŞ-in əsas səhmdarı olan şirkət layihəni dayandırmır, ona vəsait yatırmağı davam etdirir, çünki Azərbaycanın neft layihələrinin gəlirliliyindən əmindir.

THE PATIENT IS MORE ALIVE THAN DEAD
The collapse of British oil giant BP predicted by analysts has been postponed. The company has been preoccupied by efforts to eliminate the oil leak in the Gulf of Mexico and has announced its own plan to overcome the difficult economic situation.
In particular, the company intends to stop the oil leak at the site of the Deepwater Horizon platform in the Gulf of Mexico, which sank after an explosion, by 27 July.
In addition, it is believed that the company will use a special vessel capable of collecting up to 500,000 barrels of oil per day from the sea surface; this is hundreds of times faster than the equipment currently being used.
On the other hand, the company's management is also trying to keep BP afloat. BP CEO Tony Hayward has visited a number of countries in which the company has large interests, including Azerbaijan, Russia and several Middle Eastern and Arabic countries.
BP is looking for investors in Arabic countries who would be interested in buying a 5-10 per-cent stake in the company, which would help it to avoid a hostile takeover by competitors like Exxon, Total, Chevron, Shell and others.
Experts believe that the company needs $50-60 billion to compensate for the damage caused by the oil spill.
By the time our magazine went to press, the company had already spent more than $3.5 billion on eliminating the consequences of the accident and trying to stop the spill.
To collect the necessary funds, the company has announced a plan to sell some of its assets, primarily in Argentina, Venezuela, Colombia and Vietnam, for which it expects to receive $10-15 billion.
The company also intends to place bonds worth $10 billion and apply for loans amounting to $10-20 billion.
A number of Arabic funds in Saudi Arabia, Kuwait, Libya and the UAE have expressed interest in the company's shares. According to current estimates, this would mean the sale of 5 to 15 per cent of the company, yielding from $4.5 to $13.5 billion.
However, the question of selling company shares could face opposition from the US administration, which has declared a requirement to agree nominations of new shareholders. Although this is unconventional, it is understandable - almost 40 per cent of BP shares belong to American shareholders, while the company itself is fully integrated into the energy infrastructure of the United States.
In turn, the British government is considering nationalizing the company, according to The Times. This is an option to prevent bankruptcy or a hostile takeover.
According to The Wall Street Journal, Prime Minister David Cameron and Energy Secretary Chris Huhne will discuss BP's future with US authorities during their visit to Washington on 20 July.
BP is also an exceptional case for the British government, as the company is the largest taxpayer, paying $10 billion annually. In addition, many British pensioners own shares in BP. Of every seven pounds of dividends paid to people of retirement age, one pound comes from this company.
Apparently, however, the company will not need such a bailout. The markets have reacted positively to reports about the BP management's plans to find the necessary funds. Shares in the oil giant demonstrated stable growth in the first half of July, increasing daily by 3-5 per cent. As a result, the company's capitalization, which had halved since April this year to $90 billion, increased to $95 billion in a week. Shareholders' confidence was also boosted by a statement that the company would not resort to further share issues to raise funds for disaster recovery.
In Azerbaijan, BP not only has no intention of selling its assets, it is actually expanding its presence here. As noted above, BP CEO Tony Hayward also visited Azerbaijan as part of his tour. At first glance, it might seem that the purpose of the visit was to discuss the possibility of selling assets in Azerbaijan. And BP has a lot of assets here! These include the development of the Azari-Ciraq-Gunasli and Sah Daniz deposits and the Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzurum pipeline projects.
But even on purely economic grounds, the sale of assets in Azerbaijan would be inefficient because the bulk of investment in projects has already been made and they can only make profit.
But, at such a difficult time, BP took another step towards a new contract in Azerbaijan.
"BP is a supporter of significant investment in Azerbaijan's economy," Tony Hayward said in Baku before SOCAR and BP signed an Exploration Agreement on the basic principles of the commercial exploration and development of the promising Asiman-Safaq block in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea, with a prospective 500 billion cubic metres of gas reserves.
"We are pleased to sign an agreement with SOCAR today and advocate more investment in the economy of Azerbaijan", said Hayward. The contract for development of the field is expected to be signed this autumn, with equal, 50-per-cent stakes for BP and SOCAR.
At a meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev, he reiterated the company's commitment to Azerbaijan and its intention to continue in successful cooperation with the government and SOCAR.
At his meeting with the Azerbaijani leader, Hayward also noted the importance of the Azari-Ciraq-Gunasli, Sah Daniz, Baku-Tbilisi-Ceyhan and South Caucasus Pipeline (Baku-Tbilisi-Erzurum) projects for Azerbaijan, the region and the global energy market. He stressed the importance of continuing exploration work in the Caspian Sea for the energy future of the region.
Referring to Sah Daniz, Hayward said that full development of this field is one of the most important projects for BP and, as its operator, the company intends to accelerate implementation.
The Azerbaijan International Operating Company (AIOC), which is developing the Azari-Ciraq-Gunasli block of deposits, also recently announced the signing of six major outsourcing contracts, worth $814 million, as part of the Ciraq oil project.
Shareholders of the Azari-Ciraq-Gunasli project authorized the commencement of construction work within the framework of the Ciraq oil project on 9 March 2010; it is planned to extract 360 million barrels of oil as part of this project. This will require the investment of $6 billion, of which $4 billion will be allocated for the construction of facilities, installations and a programme to drill advance boreholes, and an additional $ 2 billion for the drilling of wells from the platform during oil extraction.
Even in conditions of austerity, BP, the AIOC's main shareholder with a stake of 39.7 per cent, is not suspending the project and is continuing to invest, because it is confident in the profitability of Azerbaijani oil projects.