AZƏRBAYCANLILARIN AVROPADA MACƏRALARI
Azərbaycan futbol azarkeşlərinin diqqəti bu yaxınlarda İsveçrənin Nyon şəhərinə yönəlmişdi. Məhz bu şəhərdə qitəmiqyaslı turnirlərin 2010/////////-11 mövsümünün püşkatma mərasimi keçirilirdi. Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının ilk iki təsnifat mərhələsi üçün klublarımızın bütün rəqibləri burada müəyyənləşdi.
Qitənin ən nüfuzlu klub turniri Çempionlar Liqasında "İnter"in rəqibi azarkeşlərə yaxşı tanışdı. Azərbaycan çempionu üçüncü təsnifat mərhələsinə adlamaq üçün Polşa çempionu "Lex"i üstələməlidi. Xatırladaq ki, məhz həmin "Lex" əvvəlki illərdə "Karvan" və "Xəzər-Lənkəran"ı məğlub etmişdi.
"İnter" ilk oyununu iyulun 13-ü Bakıda, cavab matçını isə 21-də səfərdə keçirəcək.
Azərbaycan Kubokunun qalibi "Bakı" Çernoqoriyanın "Buduçnost" klubuna rəqib olub. Paytaxt təmsilçisi Avropa Liqasında mübarizəyə ikinci təsnifat mərhələsindən başlayacaq.
İlk mərhələdə yarışacaq "Qarabağ" Makedoniyanın "Metallurq", "Xəzər-Lənkəran" isə Moldovanın "Olimpiya" klubuyla qarşılaşacaq.
Cənublular mərhələyə adlayacağı təqdirdə, növbəti mərhələdə Buxarestin "Dinamo", "Qarabağ" isə "Portdaun" (Şimali İrlandiya)- "Skonto" (Latviya) cütünün ən güclüsüylə qarşılaşa bilər.
Püşkün təmsilçilərimiz üçün uğursuz alındığını söyləmək olmaz. Ən azı, ötən mövsümdən fərqli olaraq, ilk mərhələdə komandalarımıza "Rusenborq" kimi rəqib düşməyib. Hazırkı vəziyyətdə yalnız "İnter" bəxtindən şikayətlənə bilər. Bankirlərin rəqibi "Lex" son illər Polşada hegemonluq edir. Ciddi azarkeş ordusuna malik komanda doğma stadionunda daha güclü futbol nümayiş etdirir.
Bizim üçün arzuolanmaz rəqib adlandırılan "Lex"in avrokubok təcrübəsi yetərincədi. Polyaklar 2 mövsüm əvvəl "Xəzər-Lənkəran"ı üstələyəndən sonra UEFA Kubokunun 1///////////.16 finalına qədər irəliləyə bilmişdi.
Odur ki, "İnter" rəqibin saymazyana münasibətindən istifadə etməlidi. "Lex" həm "Karvan"a, həm də "Xəzər-Lənkəran"a yerini göstərib. Ona görə "İnter" meydana revanş əzmiylə çıxmalıdı.
"Bakı" rəhbərliyi hələ püşkatmadan öncə zəif rəqib arzuladığını gizlətməmişdi. Ölkə kubokunun son qalibi heyət tam kompektləşmədiyindən bu mərhələdə çox əziyyət çəkmək istəmirdi. Amma "Buduçnost"u zəif rəqib adlandırmaq da olmaz. "Bakı"nın qarşısına gənc, yüksək fiziki göstəriciləriylə fərqlənən futbolçular çıxacaq. Bu isə komandamıza problem yarada bilər. Mühüm olanı rəqibə layiq olduğu qiyməti verməklə əzmkar mübarizə aparmaqdı.
Ötən mövsüm beynəlxalq arenada parlaq çıxışıyla yadda qalan "Qarabağ"ın əsas üstünlüyü optimal heyəti qoruya bilməsidi. Rəqib birmənalı şəkildə ağdamlılara maneə törətməməlidi. Görüşün favoriti məhz Qurban Qurbanovun komandasıdı. Makedoniya klublarının maliyyə vəziyyəti yaxşı deyil, ona görə heyətdə ciddi dəyişikliklər edəjəyi sirr deyil. "Metallurq" əsas oyunçuları çətin ki, heyətdə saxlaya bilsin. "Qarabağ" ilk görüşdə maksimum güj sərf etməklə qənaətbəxş nəticə qazanmalıdı. "Metallurq"un Avropa təcrübəsi demək olar ki, yoxdu. Rəqib avrokuboklarda cəmi 3 mövsüm iştirak edib.
"Xəzər-Lənkəran"ın həqiqətən bəxti gətirib. Ən münasib rəqib, demək olar ki, cənublulara düşüb. Ağasəlim Mirjavadovun komandası, nəhayət, mərhələyə adlamağı bacarmalıdı. Özü də "Xəzər-Lənkəran" ilk dəfə rəqibi doğma Lənkəranda qəbul edəcək. Güclü azarkeş dəstəyinə malik olacaq cənublular növbəti mərhələyə vəsiqənin taleyini səfərdə keçirəcəkləri ilk oyunda həll etməlidi.

ПРИКЛЮЧЕНИЯ АЗЕРБАЙДЖАНЦЕВ В ЕВРОПЕ
Совсем недавно внимание футбольной общественности Азербайджана было приковано к швейцарскому городу Нион, где проходила жеребьевка континентальных турниров по футболу на сезон 2010/11 года. Определились соперники азербайджанских клубов на два первых квалификационных раунда Лиги чемпионов и Лиги Европы.
Таким образом, на самом престижном клубном турнире - Лиге чемпионов бакинская команда "Интер" встретится с хорошо знакомым отечественным болельщикам противником. Чтобы перейти в третий квалификационный этап, чемпиону Азербайджана придется одолеть чемпиона Польши "Лех". Надо отметить, что ранее эта команда уже встречалась с азербайджанскими клубами и на ее счету имеются победы над "Карваном" и "Хазар-Лянкяраном". Первая встреча "Интера" с поляками состоится 13 июля в Баку, ответный матч - 21 июля на выезде.
Обладателю Кубка Азербайджана "Баку" предстоит играть с черногорским клубом "Будучность". Столичный клуб начнет борьбу в Лиге Европы со второго квалификационного раунда.
В первом же квалификационном раунде будут бороться "Карабах" и "Хазар-Лянкяран". Карабахцев ожидает встреча с македонским "Металлургом", а лянкяранцев - с молдавской "Олимпией". В случае удачи в следующем раунде "Хазар-Лянкяран" померится силами с "Динамо" (Бухарест), а "Карабах" - с победителем встречи "Портдаун" (Северная Ирландия) - "Сконто" (Латвия).
Надо сказать, что результаты жеребьевки должны вполне устроить азербайджанские клубы. По крайней мере, в отличие от прошлого сезона, нашим командам не придется в первом же раунде выходить против такого соперника, как "Русенборг".
В данной ситуации лишь "Интеру" повезло меньше. Соперник "банкиров" "Лех" в последние годы выделяется среди польских клубов. Особенно у себя дома, где при поддержке большой армии болельщиков демонстрирует отличную игру. Специалисты УЕФА считают "Лех" нежелательным соперником для азербайджанских команд. Два сезона назад поляки, имеющие неплохой опыт выступления на еврокубках, одолев "Хазар-Лянкяран", добрались до 1/16 финала Кубка УЕФА.
Что же касается "Баку", то руководство клуба еще до жеребьевки не скрывало, что не желает встречаться с сильным противником. Состав последнего обладателя Кубка страны не совсем укомплектован, и руководство клуба старается избежать лишних хлопот. Между тем "Будучность" никак нельзя назвать слабым соперником. Бакинцам предстоит встреча с молодыми и физически подготовленными футболистами.
Несколько иначе обстоят дела с "Карабахом". Агдамский клуб, запомнившийся блистательной игрой на международной арене в прошлом сезоне, сумел сохранить оптимальный состав. Македонскому "Металлургу" придется учесть это обстоятельство. Тем более что финансовое положение македонцев не самое лучшее и вряд ли руководство клуба сможет оставить в составе ведущих игроков. Так что у "Карабаха" есть все предпосылки, чтобы завершить игру в свою пользу. В пользу этого говорит еще одно обстоятельство: у "Металлурга" совсем небольшой опыт игры на континентальном уровне - соперник "Карабаха" участвовал в еврокубках всего лишь три сезона.
Еще больше повезло с соперником "Хазар-Лянкярану". Южане вполне могут заработать путевку в следующий раунд в первой же игре против молдавской "Олимпии". Причем на выезде. А про неудачу в ответном матче и речи быть не может, поскольку команда Агасалима Мирджавадова будет принимать молдаван на своем поле. Это будет первая игра континентального уровня на лянкяранском стадионе.