"Biz tövsiyə xarakterli böyük layihə hazırlayırıq", - Məşqçilər Komitəsinin sədri Vaqif SADIQOV
Ötən ilin futbolumuzda olan yeniliklərindən biri AFFA tərəfindən Məşqçilər Komitəsinin yaradılması oldu. Şakir Qəribov, Ağasəlim Mircavadov, Böyükağa Hacıyev, Şahin Diniyevin yer aldığı quruma millimizin sabiq baş məşqçisi Vaqif Sadıqov sədr təyin edildi. Ölkəmizin bütün yaş qrupları üzrə yığma komandalarına eləcə də çempionatda iştirak edən klubların işinə nəzarət edəcək Məşqçilər Komitəsindən gözləntilər çoxdur. Futbol ictimaiyyətində məşqçilərimizin ölkə futbolunun problemlərini AFFA rəhbərliyinə çatdıracağına və onların həllinə kömək olacağına inam böyükdür. Bu mənada məşqçilərin daim həmkarlarıyla görüşməsi, tez-tez AFFA rəsmiləriylə ünsiyyətdə olması yaxşı haldır.
"R+" Azərbaycan millisinin sabiq baş məşqçisi, Məşqçilər Komitəsinin sədri Vaqif Sadıqovdan rəhbərlik etdiyi qurumun işiylə bağlı müsahibə alıb.
- Məşqçilər Komitəsinin üzvləri Antalyada klublarımızın hazırlığını izləməklə yanaşı, aşağı yaş qrupları üzrə yığmanın məşqlərində də oldu. Antalyadakı hazırlıqdan razı qaldınızmı?
- Türkiyədə olduğumuz müddəti səmərəli və işgüzar keçirdik. Klublarımızın, ən əsası isə aşağıyaşlı futbolçulardan ibarət yığmalarımızın oyunlarını, məşqlərini izlədik, baş məşqçiləri ilə söhbətləşdik. Görüşlərdən də hiss olunur ki, komitəyə inam böyükdür, gələcəkdə Azərbaycan futboluna xeyir verəcək addımlar gözləyirlər. Bütün sağlam qüvvələri birləşdirib, futbolumuz naminə işlər görmək istəyirik. Antalyada olduğumuz müddətdə maraqlı görüşlərimiz oldu. Həm U-17, həm də U-16-nın məşqçiləri ilə görüşdük. Futbolçulara çatdırdıq ki, gələcəkdə onlara böyük ümidlər bəslənilir. Öz üzərlərində işləməli, inkişaf etməli və futbolumuza xeyir verməlidirlər. Bu proseslər vacibdir. Klubların bizi dinləməsi, fikir mübadilələrinin qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçməsi də xoş haldır. Bu işlərin bəhrəsini gələcəkdə mütləq görəcəyik. Məşqlərdən baş məşqçilər razı qalmalıdır. Biz onların işinə qarışmırıq, sadəcə, müşahidə edirdik.
- Klublarımızın çempionatın ikinci yarısına hazırlığı Məşqçilər Komitəsinin üzvləri tərəfindən necə dəyərləndirilir?
- Əgər Azərbaycan futbolunun inkişafından danışırıqsa, ilk növbədə, klublara diqqət yetirməli, onlardan başlamalıyıq. Klublarımız çempionatda iddialı olmalı, yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparmalı, avrokuboklarda da öz sözlərini deməlidirlər. Hazırkı mənzərəyə diqqət yetirsək, klublarda işlərin peşəkar səviyyədə qurulduğunu görərik. Aparılan işlər tezliklə bəhrəsini verəcək. Klub-yığma sistemini bərpa etməklə, onların maraqlarını üst-üstə qoymaqla inkişafa nail olacağıq. Məşqçilər Komitəsinin üzvü Böyükağa Hacıyev Bakıda hazırlaşan klubları nəzarətdə saxlayıb. Biz Antalyada səfərdə olduq. Bütün klublarımızın çempionata böyük həvəslə hazırlaşdığını söyləyə bilərəm. Məncə, qarşıdakı oyunlar daha maraqlı olacaq.
- Klublarda yığmanın futbolçuları əsas diqqət mərkəzində olub. Millinin futbolçuları toplanışlarda və yoxlama oyunlarında necə təsir bağışlayırlar?
- Milli komanda haqda çox danışmaq istəmirik. Çünki baş məşqçi də bizimlə idi və köməkçiləri ilə birgə oyunları, məşqləri izləyib. Ehtiyac duyulsa, biz müəyyən tövsiyələr verə bilərik. Ancaq yığmanın üzvlərinin özlərini yaxşı tərəfdən göstərdiklərini deyə bilərəm. Prosineçki Antalyada olduğu üçün futbolçuların məsuliyyəti daha da artmışdı. Onlar başa düşürdülər ki, millinin baş məşqçisi hər şeyi izləyir.
- Diqqətinizi xüsusi cəlb edən futbolçular oldumu?
- Konkret adlar çəkmək istəmirəm. Amma belə futbolçular olub. Prosineçki və köməkçiləri bütün futbolçuları diqqətdə saxlayır.
- Klublarla, eləcə də yığma komandalarla görüşdüyünüzü dediniz. AFFA rəhbərliyinə təqdim etmək üçün hansı təklifləri hazırlayırsınız?
- Bunları sistem, layihə halına salmaq üçün müəyyən vaxt lazımdır. Biz indi tövsiyə xarakterli böyük layihə hazırlayırıq. Həmin təklifləri AFFA rəhbərliyinə təqdim edəcəyik. Təkliflər arasında legioner limiti, çempionatın reqlamenti və digər məsələlərlə bağlı fikirlərimiz olacaq. Hələlik bu barədə mediaya danışmaq istəməzdim.
- Azərbaycan Premyer Liqasının səviyyəsi aşağı düşüb. Cari çempionatın nisbətən zəif olması fikriylə razısınız?
- Məşqçilər Komitəsinin iclaslarında bu məsələni müzakirə edirik. Əsas odur ki, çempionatdakı bu enişin səbəblərini öyrənək. Bundan sonra məsələnin həlli yollarını tapmalıyıq. "Araz Naxçıvan"ın çempionatı yarımçıq tərk etməsi, bəzi klubların çempionatın gedişi zamanı öz strategiyasını dəyişməyi qeyd etdiyimiz problemləri yaratdı. Azərbaycan futbolu üçün klublarda görülən işlər çox vacibdir. Məncə, gələcəkdə legionerlər üçün reqlament və limit məsələsinə aydınlıq gətirməklə klubları müəyyən bir çərçivəyə salmalıyıq və əsl peşəkar işi görməliyik. Hansı ki, bu işlər gələcəkdə millimizə də təkan verəcək. Bu gün çempionatımızın səviyyəsinin hansı səbəbdən belə aşağı düşməsini dəqiq deyə bilmərəm. Ancaq bu barədə ciddi müzakirələr aparmalıyıq. Gələcəkdə mövcud səhvləri aradan götürməliyik.
- Səbəbləri dəqiq bilməsək də, nəticə odur ki, klublar arasında səviyyə fərqi artıb.
- Bəli, görürük ki, bu il "Qarabağ", "İnter" və "Neftçi" digər komandalardan xeyli irəlidədir və oyunları ilə də seçilirlər. Artıq bu üç komanda, demək olar ki, Avroliqaya vəsiqəni təmin edib. Bu da o deməkdir ki, çempionatda rəqabət yoxdur. Rəqabət olmayan yerdə inkişaf da ola bilməz. Məncə, problemlər təkcə sistemdə yox, klubların idarəetməsində də var. Bundan əlavə, limitdə olan dəyişikliklər də özünü doğrultmadı. Ən vacibi odur ki, biz bu gün problemləri görürük və onları aradan qaldırmaq üçün çalışırıq.
- Tez-tez millinin baş məşqçisi Robert Prosineçkiylə görüşürsünüz. Ümumiyyətlə, xorvat məşqçi haqda fikirləriniz necədir?
- Bizim Prosineçkiylə daim təmasda olmağımız yaxşı haldır. Biz onunla bütün məsələləri müzakirə edirik. Özü deyib ki, inkişaf üçün birgə çalışmalıyıq.
Prosineçkiyə təklif etdik ki, heç olmasa, ayda bir dəfə onunla görüşək. O isə bildirdi ki, ilk növbədə, mən sizinlə görüşməyə ehtiyac duyuram, həftədə bir dəfə görüşək. Prosineçki Azərbaycan futbolunda yeni simadır. O, futbolumuza bələd deyil. İlk günlərdəki iş prinsipi yaxşı fikir formalaşdırıb. Əksər vaxtlarda Azərbaycanda olur, bütün oyunları izləyir.
Bundan başqa aşağı yaş qrupları üzrə komandaların məşqçiləri ilə görüşlərimiz olub. Klublar Komitəsinin sədri Tuyğun Nadirovla da fikir mübadiləsi aparmışıq. Bu görüşlərdən bir şey hiss olundu ki, Məşqçilər Komitəsinə inam var, bizdən məsləhətlər gözləyirlər. Hesab edirəm ki, AFFA bu komitəni yaratmaqda düzgün addım atıb. AFFA bu gün xeyli sayda layihələr həyata keçirir. Buna nəzarəti peşəkarlar etməlidir. Biz kiminsə mənfi tərəfin aşkarlamaq üçün yaranmamışıq. Əksinə, dəstək üçün fəaliyyət göstəririk. Biz də çalışırıq ki, futbolumuza bir yenilik gətirək. Görüş zamanı Prosineçkiyə bildirmişik ki, hamımızın niyyəti bir olsun. Niyyətimiz odur ki, Azərbaycan futbolu tezliklə Avropada söz sahibi olsun. Nəzərə alsaq ki, 2020-ci ildə Avropa Çempionatının bəzi oyunları Bakıda keçiriləcək, niyə bizim milli komandamız da öz ölkəmizdə keçirilən bu turnirdə iştirak etməsin? Yəni bu işlərimizi bu arzularla qururuq. İnanıram ki, gördüyümüz işlər gələcəyə öz bəhrəsini verəcək.
- Deməli, Məşqçilər Komitəsi Robert Prosineçkiyə millidəki işində kömək olacaq?
- Biz heç kimin işinə qarışmırıq. Sadəcə, lazım olanda bəzi tövsiyələrimizi veririk. Prosineçki özü bildirir ki, bizimlə görüşlərə ehtiyacı var. O, ilk gündən öz fəallığı ilə hər birimizin rəğbətini qazanıb. Hələ təyinatından əvvəl Prosineçki çempionat oyunlarını izləyirdi. Baş məşqçi olduqdan sonra isə o, vətəninə qayıtmadı, Azərbaycanda qalıb aşağı yaş qruplarının liqaları ilə yaxından tanış oldu. Yəni işləmək istəyini ortaya qoyub. Nəzərə almalıyıq ki, Prosineçki uğura ac olan bir mütəxəssisdir. Hər birimiz çalışırıq ki, ona dəstək olaq və birlikdə futbolumuzu irəli aparaq. Hər bir nəticəyə baş məşqçi cavabdehdir. Ancaq mən istərdim ki, pis gündə də hamımız bir yerdə olaq, özümüzü milli komandamızdan ayırmayaq. O zaman biz uğura nail ola bilərdik. Gördüyünüz kimi, Avroliqa oyunları zamanı hər birimiz "Qarabağ"lı olduq.
- Millimizin keçirəcəyi yoldaşlıq oyunları ilə bağlı tərklifləriniz olub?
- Prosineçki çox az bir vaxtda milli komanda ilə bir yerdə olacaq. Yəni mart ayına qədər o, 10 gün komanda ilə birlikdə olacaq. İlk növbədə, informasiya əldə etməlidir. Fevralda iki yoxlama görüşü keçirməyi planlaşdırır. Ola bilər yığma klublara qarşı mübarizə aparsın. Maltayla rəsmi oyuna qədər millini daha yaxşı tanımağa çalışacaq. Cari seçmə mərhələdə Prosineçki futbolumuzu tanımalıdır, millidə döyüşkən ruh yaratmalıdır.

"Мы готовим большой проект рекомендательного характера", - председатель Комитета тренеров Вагиф САДЫХОВ
Од­ним из но­вов­ве­де­ний в азер­бай­джан­ском фут­бо­ле ста­ло со­зда­ние Ас­со­ци­а­ци­ей фут­боль­ных фе­де­ра­ций Азер­бай­джа­на (АФФА) Ко­ми­те­та тре­не­ров. Пред­се­да­те­лем ко­ми­те­та, в ко­то­рый во­шли Ша­кир Га­ри­бов, Ага­ся­лим Мир­д­жа­ва­дов, Бе­ю­ка­га Га­джи­ев и Ша­хин Ди­ни­ев, был на­зна­чен быв­ший тре­нер на­ци­о­наль­ной сбор­ной Ва­гиф Са­ды­хов.
Ко­ми­тет бу­дет кон­т­ро­ли­ро­вать сбор­ные ко­ман­ды Азер­бай­джа­на всех воз­ра­ст­ных групп, а так­же клу­бы, при­ни­ма­ю­щие уча­с­тие в чем­пи­о­на­те стра­ны. Чле­ны ко­ми­те­та бу­дут до­во­дить до све­де­ния ру­ко­вод­ства АФФА проб­ле­мы фут­бо­ла, спо­соб­ство­вать их ре­ше­нию. Это пред­по­ла­га­ет, ес­те­с­т­вен­но, по­сто­ян­ные встре­чи вхо­дя­щих в ко­ми­тет тре­не­ров со сво­и­ми кол­ле­га­ми, а так­же их ча­с­тые кон­так­ты с офи­ци­аль­ны­ми ли­ца­ми АФФА.
R+ об­ра­тил­ся к пред­се­да­те­лю Ко­ми­те­та тре­не­ров Ва­ги­фу Са­ды­хо­ву с прось­бой рас­ска­зать о ра­бо­те воз­глав­ля­е­мой им струк­ту­ры.
- Чле­ны Ко­ми­те­та тре­не­ров не толь­ко сле­ди­ли за под­го­тов­кой на­ших клу­бов в Ан­та­лье, но и по­се­ти­ли тре­ни­ров­ки сбор­ных млад­ших воз­ра­ст­ных групп. Ос­та­лись ли вы до­воль­ны их под­го­тов­кой?
- На­ша де­ло­вая по­езд­ка в Тур­цию бы­ла по­лез­ной. Мы на­блю­да­ли мат­чи и тре­ни­ров­ки на­ших клу­бов, а глав­ное, сбор­ных млад­ших воз­ра­ст­ных групп, име­ли бе­се­ды с глав­ны­ми тре­не­ра­ми. На про­ве­ден­ных встре­чах чув­ство­ва­лись ве­ра в наш ко­ми­тет, а так­же ожи­да­ние кон­крет­ных ша­гов во бла­го азер­бай­джан­ско­го фут­бо­ла. На­ша цель - мо­би­ли­зо­вать все ре­сур­сы и сде­лать все воз­мож­ное ра­ди это­го. В Ан­та­лье у нас со­сто­я­лись ин­те­рес­ные встре­чи. Встре­ти­лись мы так­же с тре­не­ра­ми U-17 и U-16. По­де­ли­лись с фут­бо­ли­с­та­ми, ка­кие на­деж­ды воз­ла­га­ют­ся на них. По­это­му они долж­ны усерд­но ра­бо­тать над со­бой, раз­ви­вать­ся и при­но­сить поль­зу на­ше­му фут­бо­лу. Эти про­цес­сы край­не важ­ны. То, что клу­бы при­слу­ши­ва­ют­ся к нам, и на­ши встре­чи про­хо­дят в ат­мо­сфе­ре вза­имо­по­ни­ма­ния, очень при­ят­но. Мы обя­за­тель­но уви­дим в бу­ду­щем пло­ды се­год­няш­ней ра­бо­ты. Глав­ное, тре­не­ры долж­ны быть до­воль­ны тре­ни­ров­ка­ми. Мы не вме­ши­ва­ем­ся в их де­ла, ог­ра­ни­чи­ва­ясь на­блю­де­ни­ем.
- Как оце­ни­ва­ет Ко­ми­тет тре­не­ров под­го­тов­ку клу­бов ко вто­рой по­ло­ви­не чем­пи­о­на­та?
- Ес­ли мы го­во­рим о раз­ви­тии азер­бай­джан­ско­го фут­бо­ла, не­об­хо­ди­мо, в пер­вую оче­редь, об­ра­тить вни­ма­ние на клу­бы, на­чать имен­но с них. На­ши клу­бы долж­ны про­яв­лять ам­би­ции на чем­пи­о­на­те стра­ны, бо­роть­ся за вы­со­кие ме­с­та, а так­же ска­зать свое сло­во на ев­ро­пей­ских куб­ках. Ес­ли при­гля­деть­ся к ны­неш­ней си­ту­а­ции, мож­но уви­деть, что в клу­бах ра­бо­та на­ла­же­на на про­фес­си­о­наль­ном уров­не. Ско­ро се­год­няш­няя ра­бо­та при­не­сет свои пло­ды. Вос­ста­нов­ле­ни­ем си­с­те­мы клуб - сбор­ная, со­вме­щая их ин­те­ре­сы, мы до­бьем­ся раз­ви­тия. Член Ко­ми­те­та тре­не­ров Бе­ю­ка­га Га­джи­ев кон­т­ро­ли­ру­ет клу­бы, ко­то­рые тре­ни­ру­ют­ся в Ба­ку. Мы по­бы­ва­ли так­же в Ан­та­лье. Мо­гу ска­зать, что все на­ши клу­бы го­то­вят­ся к чем­пи­о­на­ту с удо­воль­ст­ви­ем и с боль­шим же­ла­ни­ем. Ду­маю, нас ждут очень ин­те­рес­ные мат­чи.
- В клу­бах фут­бо­ли­с­ты на­ци­о­наль­ной сбор­ной на­хо­ди­лись в цен­т­ре вни­ма­ния. Ка­кое они ос­та­ви­ли впе­чат­ле­ние на сбо­рах и кон­т­роль­ных встре­чах?
- Дол­го го­во­рить на эту те­му не бу­ду, так как с на­ми был и глав­ный тре­нер ко­ман­ды, ко­то­рый сле­дил за иг­ра­ми и тре­ни­ров­ка­ми вме­с­те со сво­и­ми по­мощ­ни­ка­ми. Ес­ли бу­дет не­об­хо­ди­мость, мы мо­жем пред­ста­вить не­ко­то­рые ре­ко­мен­да­ции. Мо­гу толь­ко ска­зать, что чле­ны сбор­ной про­яви­ли се­бя с по­ло­жи­тель­ной сто­ро­ны. При­сут­ствие Про­си­неч­ки в Ан­та­лье по­вы­си­ло от­вет­ствен­ность фут­бо­ли­с­тов. Они по­ни­ма­ли, что глав­ный тре­нер на­ци­о­наль­ной сбор­ной за­ме­ча­ет все.
- Бы­ли ли фут­бо­ли­с­ты, осо­бен­но при­вле­кав­шие вни­ма­ние?
- Не хо­чу на­зы­вать кон­крет­ные име­на, но та­кие фут­бо­ли­с­ты бы­ли. Про­си­неч­ки и его по­мощ­ни­ки вни­ма­тель­но сле­дят за все­ми фут­бо­ли­с­та­ми.
- Вы ска­за­ли, что име­ли встре­чи с клу­ба­ми и сбор­ны­ми. Ка­кие го­то­вят­ся пред­ло­же­ния для ру­ко­вод­ства АФФА?
- Что­бы си­с­те­ма­ти­зи­ро­вать их, пред­ста­вить в ви­де про­ек­та, не­об­хо­ди­мо оп­ре­де­лен­ное вре­мя. Сей­час мы го­то­вим боль­шой про­ект ре­ко­мен­да­тель­но­го ха­рак­те­ра. Пе­ре­да­дим на­ши пред­ло­же­ния ру­ко­вод­ству АФФА. Сре­ди них есть пред­ло­же­ния по ли­ми­ту для ле­ги­о­не­ров, рег­ла­мен­ту чем­пи­о­на­та и дру­гим во­про­сам. По­ка не хо­чу рас­кры­вать на­ши пла­ны ме­диа.
- Со­глас­ны ли вы с мне­ни­ем, что ны­неш­ний чем­пи­о­нат не­сколь­ко сла­бо­ват?
- На за­се­да­ни­ях Ко­ми­те­та тре­не­ров мы об­суж­да­ем этот во­прос. Глав­ное, вы­яс­нить при­чи­ны это­го яв­ле­ния. Толь­ко по­том уже бу­дем ис­кать пу­ти ре­ше­ния во­про­са. До­сроч­ное вы­бы­ва­ние из чем­пи­о­на­та клу­ба "Араз Нах­чы­ван", из­ме­не­ние клу­ба­ми сво­ей стра­те­гии по хо­ду чем­пи­о­на­та спо­соб­ство­ва­ли со­зда­нию этих проб­лем. Про­во­ди­мая в клу­бах ра­бо­та край­не важ­на для азер­бай­джан­ско­го фут­бо­ла. Ду­маю, вне­ся в бу­ду­щем яс­ность в во­про­сы о рег­ла­мен­те и ли­ми­те для ле­ги­о­не­ров, мы долж­ны ус­та­но­вить для клу­бов оп­ре­де­лен­ные рам­ки и улуч­шить про­фес­си­о­наль­ную ра­бо­ту. В даль­ней­шем это ска­жет­ся и на на­шей на­ци­о­наль­ной сбор­ной. Се­год­ня я не мо­гу точ­но на­звать при­чи­ны сни­же­ния уров­ня на­ше­го чем­пи­о­на­та. Не­об­хо­ди­мо се­рь­ез­но про­ана­ли­зи­ро­вать все это и ус­т­ра­нить су­ще­с­т­ву­ю­щие ошиб­ки.
- По не­из­ве­ст­ным при­чи­нам вы­рос­ла раз­ни­ца меж­ду уров­ня­ми клу­бов.
- Со­гла­сен. В этом го­ду "Ка­ра­бах", "Ин­тер" и "Нефтчи" на­мно­го опе­ре­жа­ют дру­гие ко­ман­ды, вы­де­ля­ясь и сво­ей иг­рой. Эти ко­ман­ды, мож­но ска­зать, уже обес­пе­чи­ли се­бе пу­тев­ки в Ев­ро­ли­гу. А это зна­чит, что на чем­пи­о­на­те нет кон­ку­рен­ции. А без кон­ку­рен­ции не мо­жет быть и раз­ви­тия. Ду­маю, проб­ле­мы не толь­ко в си­с­те­ме, но и в уп­рав­ле­нии на­ши­ми клу­ба­ми. Кро­ме то­го, не оп­рав­да­ли се­бя и из­ме­не­ния по ли­ми­ту. Но са­мое важ­ное, что се­год­ня мы ви­дим проб­ле­мы и ста­ра­ем­ся ус­т­ра­нить их.
- Вы ча­с­то встре­ча­е­тесь с глав­ным тре­не­ром на­ци­о­наль­ной сбор­ной Ро­бер­том Про­си­неч­ки. Ка­ко­го вы мне­ния о нем?
- То, что мы по­сто­ян­но кон­так­ти­ру­ем с Про­си­неч­ки, по­ло­жи­тель­ный фак­тор. Об­суж­да­ем с ним все во­про­сы. Он сам за­явил о том, что мы долж­ны со­об­ща до­би­вать­ся раз­ви­тия. Мы пред­ло­жи­ли Про­си­неч­ки встре­чать­ся, как ми­ни­мум, раз в ме­сяц. Он же за­явил, что эти встре­чи не­об­хо­ди­мы, в пер­вую оче­редь, ему са­мо­му. И пред­ло­жил встре­чать­ся каж­дую не­де­лю. Про­си­неч­ки - но­вое ли­цо в азер­бай­джан­ском фут­бо­ле. Он не зна­ком с на­шим фут­бо­лом. По­ка впе­чат­ле­ния от его прин­ци­па ра­бо­ты по­ло­жи­тель­ные. Боль­шую часть вре­ме­ни он на­хо­дит­ся в Азер­бай­джа­не, сле­дит за все­ми мат­ча­ми.
Кро­ме то­го, мы име­ли встре­чи и с тре­не­ра­ми ко­манд по воз­ра­ст­ным груп­пам. Про­ве­ли об­мен мне­ни­я­ми и с пред­се­да­те­лем Ко­ми­те­та клу­бов Туй­гу­ном На­ди­ро­вым. Во вре­мя этих встреч со­зда­лось впе­чат­ле­ние, что в нас ве­рят, ждут на­ших со­ве­тов. Счи­таю, что ре­ше­ние АФФА со­здать этот ко­ми­тет - шаг в пра­виль­ном на­прав­ле­нии. Се­год­ня фе­де­ра­ция ре­а­ли­зу­ет зна­чи­тель­ное ко­ли­че­с­т­во про­ек­тов. Кон­т­ро­ли­ро­вать их долж­ны про­фес­си­о­на­лы. Ко­ми­тет со­здан не для то­го, что­бы вы­яв­лять чьи-то не­га­тив­ные сто­ро­ны. На­обо­рот, на­ша ра­бо­та на­прав­ле­на на ока­за­ние под­держ­ки. Ста­ра­ем­ся вне­сти но­виз­ну в наш фут­бол. Во вре­мя встре­чи мы ска­за­ли Про­си­неч­ки, что цель у нас долж­на быть од­на - очень ско­ро азер­бай­джан­ский фут­бол дол­жен ска­зать свое сло­во на ев­ро­пей­ской аре­не. Ес­ли учесть, что в 2020 го­ду иг­ры чем­пи­о­на­та Ев­ро­пы бу­дут про­ве­де­ны в Ба­ку, то по­че­му бы на­шей на­ци­о­наль­ной сбор­ной не при­нять уча­с­тие в этом тур­ни­ре? Дру­ги­ми сло­ва­ми, мы стро­им на­шу де­я­тель­ность ис­хо­дя из этой це­ли. Ве­рю, что на­ша ра­бо­та при­не­сет свои пло­ды в бу­ду­щем.
- Зна­чит, Ко­ми­тет тре­не­ров бу­дет по­мо­гать Про­си­неч­ки в его ра­бо­те с на­ци­о­наль­ной сбор­ной?
- Мы не вме­ши­ва­ем­ся в ни­чьи де­ла. Про­сто в слу­чае не­об­хо­ди­мо­с­ти пред­ос­тав­ля­ем не­ко­то­рые свои ре­ко­мен­да­ции. Про­си­неч­ки сам за­яв­ля­ет, что нуж­да­ет­ся во встре­чах с на­ми. Он за­во­е­вал на­ши сим­па­тии сво­ей ак­тив­но­с­тью с пер­вых же дней. На­блю­дал за иг­ра­ми чем­пи­о­на­та Азер­бай­джа­на еще до сво­е­го на­зна­че­ния. По­лу­чив на­зна­че­ние на пост глав­но­го тре­не­ра, он не по­ехал на ро­ди­ну, а ос­тал­ся в Азер­бай­джа­не и стал зна­ко­мить­ся с ли­га­ми млад­ших воз­ра­ст­ных групп. То есть про­де­мон­стри­ро­вал же­ла­ние ра­бо­тать. На­до учи­ты­вать, что Про­си­неч­ки сам нуж­д­а­ет­ся в ус­пе­хе. Каж­дый из нас дол­жен стре­мить­ся под­дер­жать его, что­бы со­вме­ст­но обес­пе­чить по­сту­па­тель­ное дви­же­ние на­ше­го фут­бо­ла. Глав­ный тре­нер не­сет от­вет­ствен­ность за лю­бой ре­зуль­тат. Од­на­ко я хо­тел бы, что­бы мы все бы­ли вме­с­те и в тя­же­лые дни, не от­во­ра­чи­ва­лись от на­ци­о­наль­ной сбор­ной. Толь­ко то­г­да мы смо­жем до­бить­ся ус­пе­ха. Точ­но так же, как во вре­мя мат­чей Ев­ро­ли­ги, мы все бы­ли с "Ка­ра­ба­хом".
- Вы вы­дви­га­ли пред­ло­же­ния в свя­зи с пред­сто­я­щи­ми то­ва­ри­ще­с­ки­ми встре­ча­ми сбор­ной?
- До мар­та Про­си­неч­ки про­ве­дет с на­ци­о­наль­ной сбор­ной очень ма­ло вре­ме­ни - все­го 10 дней. Он дол­жен, в пер­вую оче­редь, со­брать ин­фор­ма­цию. В фе­в­ра­ле пла­ни­ру­ет­ся про­ве­с­ти две встре­чи. Мо­жет быть, сбор­ная сы­г­ра­ет с клу­ба­ми. Но­вый глав­ный тре­нер по­ста­ра­ет­ся по­луч­ше уз­нать на­шу на­ци­о­наль­ную сбор­ную до офи­ци­аль­ной встре­чи со сбор­ной Маль­ты. На ны­неш­нем от­бо­роч­ном эта­пе Про­си­неч­ки дол­жен по­бли­же по­зна­ко­мить­ся с на­шим фут­бо­лом, при­вить сбор­ной бо­е­вой дух.