Yazıçı, şair, musiqiçi, dramaturq Vaqif Səmədoğlu dünyasını dəyişdi
Düşünməyin ki, o, nəyə meyil edəcəyinə dair qərar verə bilmirdi. Sadəcə, ona hər şey maraqlı idi. Yazıçı, şair, dramaturq və musiqiçi Vaqif Səmədoğlu həyatını tamamilə yaradıcılığa həsr etmişdi.
Özü haqda: "Lirik"
Ötən əsrin 60-cı illərində Azərbaycanın ədəbi mühitinə yeni ab hava gətirmiş Vaqif Səmədoğlu yarım əsrdən artıq müddətdə xalqımızın söz xəzinəsinə dəyərli töhfələr verib. Onun yaradıcılığı müasir Azərbaycan ədəbiyyatında yeni poeziyanın xüsusi mərhələsidir. Ustadın əsərlərində hər bir ifadə Azərbaycan xalqının zəngin ədəbi-bədii irsilə, milli folklorun tükənməz imkanları ilə və dünya ədəbiyyatının nailiyyətlərilə əlaqəlidir. Səmədoğlu özünəməxsus üslubu ilə həyat və zaman, dünya və insan haqda təkrarolunmaz panorama və poetik tapıntılarla zəngin fəlsəfi-lirik dünya yaratdı. Vaqif Səmədoğlu müraciət etdiyi müxtəlif mövzularla hər zaman Vətəninin parlaq simasını diqqət mərkəzində saxlayıb.
Vaqif Səmədoğlunun ədəbi tənqidin hər zaman təfəkkür poeziyası kimi yüksək qiymətləndirdiyi lirikası özündə ümumbəşəri və milli prinsipləri birləşdirib, düşüncəli həyata çağırışları ilə geniş oxucu kütləsinin rəğbətini qazanıb. Harmonik, müasir dövrlə sıx əlaqəli olan ustad ənənələrlə novatorluğun birliyindən, sərbəst şerin imkanlarından istifadə etməklə, müasir insanın psixologiyasının tam çılpaqlığı ilə təsvirinə nail olub. Səməd Vurğunun ədəbi varisi olan Vaqif şairin ana dilinin tükənməz imkanlarından məharətlə istifadə edərək, yazdığı şeirlərə indi də məhəbbətlə ifa olunan çoxlu mahnılar bəstələyib.
O, yüzlərlə lirik şerin müəllifidir. Səmədoğlu öz-özünə lakonik təxəllüs də seçmişdi: "Lirik". Onun poeziyası da dramaturgiyası kimi qəribə yumşaqlığı ilə seçilir. Onu yalnız ən geniş anlamda lirik adlandırmaq olar. Çünki o, daha çox, bizdə ən yaxşı nə varsa, ona olan sevgidən yazırdı. O, kədərli deyildi, şeirləri konkret, həmin ana olan əhvalını əks etdirirdi. Həyata isə Səmədoğlu əsl lirik nikbinliyilə yanaşırdı: "Qocalıq, qocalıq... Gənc vaxtlarımda küçədə əfsanəvi, artıq yaşa dolmuş xanəndə Xan Şuşinski ilə rastlaşmışdım. Yaxınlaşıb ondan necə olduğunu soruşdum. Cavab gözlənilməz olmuşdu: "Alçaqlıq qocalıqdan yaxşıdır".
Onun yaradıcılığı çox rəngarəngdir. Səmədoğlu yaradıcılığında yalnız müxtəlif mövzularla, poetik üsullarla deyil, həm də müxtəlif düşüncələrlə, emosional hallarla rastlaşırsan. Vaqif Səmədoğlu teatr və kino ilə də sıx əməkdaşlıq edən qələm əhlindəndir. Onun bu sahədəki yaradıcılığı da təqdirəlayiqdir. Oxucuda eləcə də bədii mühitdə dərin təəssürat yaradan bu əsərlərdə, ilk növbədə, mənəvi problemlərə toxunulub. Səmədoğluya dramaturq şöhrətini qazandıran da məhz bu amil olub.
Vaqif Səmədoğlu ölkənin həyatında, cəmiyyətdə baş verən proseslərə dərin vətəndaşlıq hissilə yanaşırdı. Eyni zamanda o, ictimai xadim kimi də tanınmışdı. Azərbaycançılıq ideologiyası ilə çıxış edən Səmədoğlu bütün gücünü, bacarığını mədəniyyətimizin inkişafına, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasına yönəltmişdi.
Onun novatorluğu
Səmədoğlunun dostu - şair, yazıçı, tərcüməçi, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin sədri, "Dünya ədəbiyyatı" jurnalının redaktoru Səlim Babullaoğlu mərhum haqqında belə danışır: "Vaqif Səmədoğlu XX əsrin dahi şairlərindən, novatorlarından, Azərbaycanda əsası Rəsul Rza tərəfindən qoyulmuş sərbəst şerin islahatçılarından biri idi".
Tamamilə müxtəlif sahələrdə böyük istedad sahibi olan V.Səmədoğlu, ilk növbədə, milli poeziyaya böyük töhfələr verib. "Fikrət Qoca və Əli Kərimlə birlikdə o, poeziyanın üslubunu yeniləyib, sərbəst şerin dilini "insanlaşdırıb", onun şeirləri sadə Azərbaycan dilində danışmağa başlayıb", - deyə S.Babullaoğlu bildirir: "Onlar və 60-cı illərə aid digər böyük şairlərimiz sovet dövründən əvvəlki Azərbaycan poeziyası üçün xarakterik olmuş metafizik layları bərpa ediblər. Söhbət Allah, tənhalıq, ölüm, qüssə mövzularından gedir". O, sovet illərində bu mövzuları qadağan olunmuşlar kateqoriyasından xilas edərək yeni nəsillərə təqdim edib və sanki deyib: "Bu haqda da yazmaq mümkündür və lazımdır!"
"Bundan başqa, o, görkəmli ictimai xadimlərdən biri idi. Müasir və müstəqil Azərbaycan haqda düşündükdə, bu azadlığın ilk qığılcımları Səmədoğlunun şeirlərində yaşayıb, inkişaf edib və özünü qoruyub saxlayıb", - deyə şairin dostu bildirir.
Onun mədəniyyət forpostu
Ağır 90-cı illərdə insanların yadına ədəbiyyat düşmürdü. Həmin illər, bəlkə də, Bakının yaradıcı ziyalıları üçün ən ağır dönəmlər idi. Demək olar ki, bütün ədəbi jurnallar bağlanmışdı, kitab nəşrləri dayandırılmışdı. İnsanlar, sadəcə, onlara maraq göstərmirdilər. Məhz həmin dövrdə, müharibənin, inflyasiyanın qızğın dövründə, sistem dəyərlərinin dağıldığı illərdə Səmədoğlu məsləkdaşlarını bir araya toplayaraq Azərbaycan Yazıçılar İttifaqı yanında "Oğuz" ədəbi jurnalını yaratmağa nail oldu. Bu jurnal nəinki mədəniyyətin forpostu idi, həm də yoxsulluq şəraitində yazmaqla məşğul olan ziyalılara, yaradıcı şəxslərə kiçik məbləğdə də olsa, əməkhaqqı verirdi. "Vaqif Səmədoğlunun həmin jurnalın redaktoru kimi həmkarlarına göstərdiyi xidmətlər qələm əhlinə yaxşı məlumdur", - deyə Babullaoğlu qeyd edir.
Onun nostaljisi...
Vaqif Səmədoğlunun insani keyfiyyətləri haqda danışan Səlim Babullaoğlu onu Osip Mandelştamla müqayisə edir: "Onun şeirlərində olduğu kimi, dünyagörüşündə də dünya mədəniyyətinə nostalji hiss olunurdu. Bu mənada Vaqif Səmədoğlunu dünya mədəniyyətinin akkumulyatoru adlandıra bilərəm. O, dünya mədəniyyətini Azərbaycan poeziyası vasitəsilə bizə çatdırıb".
Bununla yanaşı, Səmədoğlunu dünya nəsri və poeziyasının dərk edilməsində mühafizəkar adlandırmaq olmaz. O, həmişə zamanla ayaqlaşıb. "O, çox maraqlı həmsöhbət idi. Dünya mədəniyyəti və ədəbiyyatı, o cümlədən müasir ədəbiyyat haqda çox söhbət edirdik. O, çox böyük insan, bütün poetik ədəbi nəsillərin dostu idi", - deyə S.Babullaoğlu bildirib.
Onun cazı
Səmədoğlunun çoxtərəfli istedadı ilə heç də hamı tanış deyil və əksəriyyət onu şair kimi tanıyır. Bu, daha çox onun "atasının kölgəsi"lə bağlıdır. Məlum olduğu kimi, Vaqif Səmədoğlu məşhur şair Səməd Vurğunun oğludur. Amma Səmədoğlunun əla musiqi duyumu var idi və o, Bülbül adına Musiqi Məktəbini, konservatoriyanı, daha sonra isə Moskvanın məşhur Çaykovski adına konservatoriyasını bitirmişdi.
Gənc və istedadlı musiqiçi olan Səmədoğlunun birdəfəlik musiqi aləmində qalmaq imkanı var idi. Səmədoğlu cazı sevirdi, ona vurğun idi. Məhz caz üzündən o, Vaqif Mustafazadə ilə dost olmuşdu. Mustafazadə Səmədoğludan bir kurs aşağıda oxuyurdu. Onların dostluğunda üçüncü şəxs də var idi - virtouz Rafiq Babayev. O illərdə İttifaqda caza münasibət mənfi idi. Dəfələrlə o qadağan olunmuş, sonradan qadağa aradan qaldırılmışdı. Səmədoğlu etiraf edirdi ki, məhz Bakıda vəziyyət bir qədər fərqli imiş. Gənclər arasında dəb olan şeylərə nəzarət o qədər də sərt deyildi və çətinliklə, böyük pul müqabilində olsa belə, plastinka əldə etmək mümkün idi. Onlar cazı əsasən kinoteatrlarda xarici filmlərin kadrarxası musiqisini diqqətlə izləməklə öyrəniblər. "Bəzən Vaqif Mustafazadə ilə bir gündə eyni filmə bir neçə dəfə baxırdıq. Bundan dərhal sonra isə ya onlara, ya da bizə qaçır, yaddaşımızda qalan musiqini ifa etməyə çalışırdıq", - deyə Səmədoğlu danışırdı.
Bu, dövrün əsl klassik bakılılarından ibarət kampaniyası idi. Caz dinləyir, sovet dövründəki geyim tərzini qəbul etmir, Kubinka və Sovetskidəki "alverçilərdən" (Səmədoğlunu onlarla Mustafazadə tanış etmişdi) geyinirdilər. Bu, dövrün ölçülərinə görə, son dərəcə qəribə geyimlər idi. Məqsəd eyni paltolu kütlədən fərqlənmək idi. Vaqif "qeyri-adi "çəkmələr, mütləq şəkildə 4 düyməli, üstdən cibləri olan gözəl köynəklər, parlaq rəngli enli qalstuklar geyirdi. Onları "cəngəllikdə yanğın" da adlandırırdılar.
Sonralar Səmədoğlunun özünün də xatırladığı kimi, bu həyat onu musiqiçi edə bilərdi. Gənclik illərində, əslində, o, məhz bu fikirdə idi. Amma digər həvəsləri Vaqifə bu yolla getməyə mane oldu. Hələ 70-ci illərdə televiziyaçılar və kinematoqrafçıların əhatəsində işləyən Səmədoğlu caza qadağanın aradan qaldırılması ilə musiqiyə qayıtmış, bir neçə il ərzində "Caz həvəskarları klubu" verilişini də aparmışdı.
Onda hər şey gözəl idi
"Şübhəsiz ki, Səmədoğlu Azərbaycan mədəniyyətinə böyük töhfələr verib və onun dünyasını dəyişməsi hamımız üçün böyük itkidir", - deyə yazıçı, sənətşünas Laçın Səmədzadə bildirir: "O, əsl böyük rəssam idi. Fərqi yox idi o, nə ilə məşğul olurdu. Gördüyü işlərin hamısını yüksək səviyyədə görürdü".
V.Səmədoğlu hərtərəfli insan idi və onu hər şey maraqlandırırdı. Hələ 70-ci illərdə konservatoriyada fortepiano müəllimi kimi çalışarkən o, eyni zamanda şeirlər, mədəniyyətşünaslıqla bağlı məqalələr yazır, "Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası"nın baş redaksiyasında incəsənət şöbəsinə rəhbərlik edirdi.
Sonrakı illərdə Səmədoğlu daha çox yazıçılığa meyil göstərib. O, həm də "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında ssenarist idi. 70-ci illərin sonları, 80-ci illərin əvvəllərində Vaqif Səmədoğlu "Yazıçı" nəşriyyatında redaktor, 1982-1985-ci illərdə yenidən "Azərbaycanfilm"də ədəbi hissənin rəhbəri kimi işləyib.
90-cı illərin əvvəllərində Səmədoğlunun adı ölkə kinematoqrafiyasına daxil olub. Bu, onun ssenarisilə məşhur "Bəxt üzüyü" filminin çəkilməsilə baş verib. Məlum olduğu kimi, bu film gerçək, xoş satiranın (o dövr üçün bu, nadir hal idi) etalonuna çevrildi. "Öz işini sevən, çox zəhmətkeş insan olan Səmədoğlu həm də çox nadir hallarda rast gəlinən əla administrator idi. Əksər hallarda məhz onun diqqətli rəhbərliyi sayəsində milli mədəniyyət ənənələrini qoruyub saxlamaq, çətin mərhələlərdən keçirmək mümkün olub", - deyə Səmədzadə bildirir: "Hər birimiz hüzn içərisindəyik. Bu, bizim üçün əvəzolunmaz itkidir".
V.Səmədoğlunun şeirlərindən ibarət ilk məcmuə 1960-cı illərin əvvəllərində çap olunub. Daha sonra o, dramaturgiya ilə məşğul olmağa başlayıb, pyesləri və ssenariləri əsasınla filmlər, televiziya tamaşaları çəkilməyə başlayıb: "Yaşıl eynəkli adam", "Bəxt üzüyü", "İlahi, mən burdayam...", "Uzaq yaşıl ada".
V.Səmədoğlunun şeirlərindən ibarət növbəti məcmuə 90-cı illərdə işıq üzü görüb. 2000-2005-ci illərdə Vaqif Səmədoğlu Milli Məclisin üzvü, Əfv Komissiyasının və Azərbaycanın AŞPA-dakı parlament nümayəndə heyətinin üzvü olub.
Yazıçı, şair, redaktor, biblioqraf, musiqiçi Vaqif Səmədoğlu uzun sürən ağır xəstəlikdən sonra yanvarın 28-də dünyasını dəyişib. O, I Fəxri xiyabanda, atası, xalq şairi Səməd Vurğunun məzarı yaxınlığında dəfn olunub.
Allah rəhmət eləsin!
HƏYATINDAN ANLAR
Vaqif Səmədoğlu 1939-cu il iyunun 5-də Bakı şəhərində doğulub. 1956-cı ildə Bülbül adına Musiqi Məktəbini bitirən Səmədoğlu Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının fortepiano sinfində ali təhsil alıb. Daha sonra o, Moskvada P.İ.Çaykovski adına Konservatoriyada xüsusi kurs keçib.
Əmək fəaliyyətinə 1963-cü ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında müəllim kimi başlayan V.Səmədoğlu 1968-1973-cü illərdə "Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası"nın baş redaksiyasında incəsənət şöbəsinə rəhbərlik edib. 1973-1975-ci illərdə Cəfər Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında ssenarist, 1978-1982-ci illərdə "Yazıçı" nəşriyyatında redaktor, 1982-1985-ci illərdə yenidən Cəfər Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının ədəbi hissəsinin redaktoru, 1992-1994-cü illərdə Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının müstəqil "Oğuz eli" qəzetinin baş redaktoru işləyib. 2000-2010-cu illərdə Vaqif Səmədoğlu Milli Məclisin 2-ci çağırış deputatı olub. Həmin dövrdə o, Azərbaycan parlamentinin Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyətində yer alıb.
V.Səmədoğlunun ədəbi və ictimai-siyasi fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. O, "Şöhrət", "Şərəf" və "İstiqlal" ordenlərilə təltif olunub.

Writer, poet, musician and playwright Vaqif Samadoglu has passed away
It is not that he could not decide on his vocation, he just was interested in everything. Writer, poet, playwright and musician Vaqif Samadoglu dedicated his life to creativity in its entirety.
He about himself
As one of the talented artists who brought a new atmosphere to the literary environment of our country in the 1960s, Vaqif Samadoglu made a valuable contribution to the treasury of the word of our people for over half a century. His career represents a special stage in new poetry in modern Azerbaijani literature. Every meaningful expression in the works of the master is associated with the rich literary and artistic heritage of the Azerbaijani people, the inexhaustible possibilities of national folklore and the achievements of world literature. In the style typical of him, Samadoglu created a unique panorama and a rich world of philosophical-lyrical discourse full of poetical finds about the life and times, the world and man. In the variety of topics Vaqif Samadoglu addressed, he constantly kept the bright image of the motherland in the spotlight.
The lyrics of Vaqif Samadoglu, which literary critics always highly valued as the poetry of thought combining human and national origins, won the sympathy of the broad masses of readers thanks to the call for a meaningful life and thinking. The master, who was harmoniously and closely associated with the modern age, using the unity of tradition and innovation and the possibilities of the free verse, attained a full-scale description of the psychology of modern man. As a literary successor to Samad Vurgun, he composed a lot of songs, which are still performed with love, with the words of the poet who masterfully benefited from the inexhaustible possibilities of the native language.
Indeed, he was the author of several hundred lyric poems, and Samadoglu himself chose a concise penname "Lyricist". His poetry, like his drama, is surprisingly good-natured. And it can be called lyrics only in the broadest sense, as it's more about love for all the best things that are in us. He was not gloomy, and his poems conveyed and fixed quite a very specific mood. And Samadoglu treated life with the optimism of a real lyricist: "Old age, old age ... I remember when I was very young, I met the legendary but already old singer Xan Susinski on the street. And when I walked up to him, greeted him and asked, 'How are you?', he gave an unexpected answer: Meanness is better than old age."
Nevertheless, his work is varied and affects not only different themes and poetic techniques, but different meanings and emotional states.
Vaqif Samadoglu was the author of a cycle of works for theatre and cinema that had high artistic qualities. These works, which differed with their brightness and impact of artistic means and directed attention to crucial moral issues, brought him fame as a playwright. Vaqif Samadoglu treated processes that took place in the life of the country and society with a deep sense of citizenship, and at the same time, he was known as a public figure. Speaking with the ideology of Azerbaijanism, he made every effort and used all his abilities to develop our culture and preserve our national and spiritual values.
His innovation
A friend of Samadoglu, poet, writer, translator, chairman of the Centre for Literary Translation and Literary Relations of the Writers' Union of Azerbaijan and editor of Dцnya яdяbiyyatы magazine, Salim Babullaoglu, says of him: "Vaqif Samadoglu was one of the greatest poets of the 20th century, an innovator and one of the reformers of the Azerbaijani free verse, which was founded by Rasul Rza."
Being a man of great talent in completely different areas, Samadoglu made a huge contribution first of all to national poetry.
"Along with Fikrat Qoca and Ali Karim, he updated the style of poetry and 'humanized' the language of the free verse, and his poems began to speak in the simple Azerbaijani language," Babullaoglu says. "He and our other great poets of the 1960s restored the metaphysical layer characteristic of pre-Soviet Azerbaijani poetry - the theme of God, loneliness, the transience of humans, death and anguish." He lifted the unofficial ban on these topics in Soviet years and gave them to the new generation as if to say, "Yes, you can and should write about it!"
"In addition, he was also a prominent public figure and postulated the world of freedom of Azerbaijan," his friend says. "When we think of today's free and independent Azerbaijan, the first sparks of this freedom lived, developed and defended themselves in the verses of Vaqif Samadoglu."
His outpost of culture
In the difficult 1990s, people had no mood for literature, and it was, perhaps, the most difficult time for the creative intelligentsia of Baku. Almost all literary journals closed and books ceased to publish. People just stopped buying them. It was then, at the most severe times of war, wild inflation and the destruction of value systems, that Samadoglu was able to gather like-minded people and create Oguz literary magazine at the Writers' Union of Azerbaijan, which was not only an outpost of culture, but also gave writing intellectuals and people of creative professions small earnings in conditions of poverty. "We, his colleagues, are well aware of his services in the post of editor-in- chief of the magazine," Babullaoglu says.
His nostalgia...
Speaking about the human qualities of Vaqif Samadoglu, Babullaoglu compares him to Osip Mandelstam: "Both in his poetry and world outlook, nostalgia for world cultures could be felt. Based on this, I can call Vaqif Samadoglu a battery of traditions of world culture that conveyed it to us through Azerbaijani poetry," Babullaoglu says.
Nevertheless, Samadoglu cannot be called conservative in the perception of trends in world prose and poetry, and he always "kept his finger on the pulse". "He was very interesting to talk to, and we talked with him a lot about world culture and literature, including modern," his friend says. "It was an epoch-making man and a friend of all poetic literary generations."
His jazz
Not everyone is familiar with his talents, and Samadoglu is mainly perceived as a poet. This is largely due to the "shadow of his father". As is known, he was the son of the famous poet Samad Vurgun. He had excellent hearing, graduated from the Bulbul music school, the conservatory, and then the famous Moscow Tchaikovsky Conservatory.
The young talented musician Samadoglu had the opportunity to remain permanently in music, and he loved and adored jazz. On the basis of "jazz" he was friends with Vaqif Mustafazada, who was studying in the grade younger than him, and the third person in their company was another virtuoso Rafiq Babayev. In the Soviet Union, jazz was unwelcome in those years and was allowed and prohibited many times. Samadoglu admitted that in Baku, the situation was somewhat different. The customs of the youth were not strictly monitored, and it was possible to get a record though with great difficulty and at great expense. They learnt jazz basically from foreign movies in cinemas, listening to soundtracks. "Sometimes Vaqif Mustafazada and I watched the same movie several times a day and then rushed to his or my house to play the tune as soon as possible," Samadoglu once said.
It was a company of real classic Bakuvians of the time. They listened to jazz, did not recognize dull Soviet textile and bought clothes from "black marketeers" (to whom he was introduced by Mustafazada) at Kubinka and Sovetskaya. It was very strange clothes by today's standards, and their aim was to challenge the gray reality of identical "herringbone" coats and public catering facilities. Vaqif wore "razgovorchik" shoes, smart shirts with patch pockets and mandatory four buttons, and wide ties of bright colours. They were also called "a fire in the jungle".
So this kind of life, as he later recalled, could make him a musician, and as a young man he was going to do this, but other hobbies got in his way. Only in the 1970s, working among TV staff and filmmakers, and only when the government finally recognized the right of jazz to life, did Samadoglu return to music and lead the TV show "Jazz Club" for several years.
His beauty in everything
"Certainly, Samadoglu made an enormous contribution to Azerbaijani culture, and his departure is a huge loss for all of us," says the writer and art critic Lacin Samadzada. "He was a truly great artist, no matter what he was doing at this moment, he always did it well." Samadoglu was a versatile man and was interested in everything. In the 1970s, being a piano teacher at the conservatory, he also wrote poetry and articles on the study of culture and was head of the department of arts at the main office of "Azerbaijan Soviet Encyclopedia".
In subsequent years, Samadoglu was engaged in writing work, was a playwright at the Azerbaijanfilm studio, then, in the late 1970s - early 80s, he was an editor at the Yazici publishing house and in 1982-1985, head of the literary section at Azerbaijanfilm again.
In the early 1990s, the name of Samadoglu became firmly established in cinema when the brilliant film "Bəxt üzüyü" ("Engagement Ring") was filmed based on his scenario, becoming a standard of true and good (which was rare at that difficult time) satire. "Being fond of his job and a very hard working person, Samadoglu was an excellent administrator. And largely thanks to his responsive management, it was possible to preserve and carry the tradition of national culture through all trials," says Samadzada. "We all mourn, and this loss is irreplaceable for us."
The first collection of his poems appeared in the early 1960s. Then Samadoglu engaged in drama, and movies and TV performances were staged on the basis of his plays and screenplays: "The Man in Green Spectacles", "Wedding Ring", "God, I'm here..." and "Faraway Green Island". The following collections of poems came out in the 1990s. In 2000-2005, Vaqif Samadoglu, a deputy of the Milli Maclis, was a member of the Pardon Commission and the Azerbaijani delegation to PACE.
The writer, poet, editor, bibliographer and musician Vaqif Samadoglu died on 28 January after a long and serious illness. He is buried at the First Alley of Honour near the grave of his father, national poet Samad Vurgun. The bright memory of the outstanding poet, famous public figure and sincere person Vaqif Samadoglu will always live in our hearts.
Rest in peace!
MILESTONES OF HIS LIFE
Vaqif Samadoglu was born on 5 June 1939 in Baku. After graduating in 1956 from the Bulbul music school, he received his higher education at Azerbaijan State Conservatory in the piano class and then took a special course at Tchaikovsky Conservatory in Moscow. Starting his career at Azerbaijan State Conservatory as a teacher in 1963, in 1968-1973 Vaqif Samadoglu served as head of the department of arts in the main office of the "Azerbaijan Soviet Encyclopedia", in 1973-1975 - as a writer at the Cafar Cabbarli Azerbaijanfilm studio, in 1978-1982 - as an editor at the Yazici publishing house, in 1982-1985 - as head of the literary section at the Cafar Cabbarli Azerbaijanfilm studio again, and in 1992-1994, as editor-in-chief of independent Oguz Eli newspaper of the Writers' Union Azerbaijan. In 2000-2010, Vaqif Samadoglu was elected deputy of the Milli Maclis of two convocations. At that time, he was a member of the parliamentary delegation of Azerbaijan to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
The literary and political activity of Vaqif Samadoglu was highly appreciated by the state. He was awarded the highest awards - the Orders of Sohrat, Saraf and Istiqlal.