Yazıçı, şair, musiqiçi, dramaturq Vaqif Səmədoğlu dünyasını dəyişdi
Düşünməyin ki, o, nəyə meyil edəcəyinə dair qərar verə bilmirdi. Sadəcə, ona hər şey maraqlı idi. Yazıçı, şair, dramaturq və musiqiçi Vaqif Səmədoğlu həyatını tamamilə yaradıcılığa həsr etmişdi.
Özü haqda: "Lirik"
Ötən əsrin 60-cı illərində Azərbaycanın ədəbi mühitinə yeni ab hava gətirmiş Vaqif Səmədoğlu yarım əsrdən artıq müddətdə xalqımızın söz xəzinəsinə dəyərli töhfələr verib. Onun yaradıcılığı müasir Azərbaycan ədəbiyyatında yeni poeziyanın xüsusi mərhələsidir. Ustadın əsərlərində hər bir ifadə Azərbaycan xalqının zəngin ədəbi-bədii irsilə, milli folklorun tükənməz imkanları ilə və dünya ədəbiyyatının nailiyyətlərilə əlaqəlidir. Səmədoğlu özünəməxsus üslubu ilə həyat və zaman, dünya və insan haqda təkrarolunmaz panorama və poetik tapıntılarla zəngin fəlsəfi-lirik dünya yaratdı. Vaqif Səmədoğlu müraciət etdiyi müxtəlif mövzularla hər zaman Vətəninin parlaq simasını diqqət mərkəzində saxlayıb.
Vaqif Səmədoğlunun ədəbi tənqidin hər zaman təfəkkür poeziyası kimi yüksək qiymətləndirdiyi lirikası özündə ümumbəşəri və milli prinsipləri birləşdirib, düşüncəli həyata çağırışları ilə geniş oxucu kütləsinin rəğbətini qazanıb. Harmonik, müasir dövrlə sıx əlaqəli olan ustad ənənələrlə novatorluğun birliyindən, sərbəst şerin imkanlarından istifadə etməklə, müasir insanın psixologiyasının tam çılpaqlığı ilə təsvirinə nail olub. Səməd Vurğunun ədəbi varisi olan Vaqif şairin ana dilinin tükənməz imkanlarından məharətlə istifadə edərək, yazdığı şeirlərə indi də məhəbbətlə ifa olunan çoxlu mahnılar bəstələyib.
O, yüzlərlə lirik şerin müəllifidir. Səmədoğlu öz-özünə lakonik təxəllüs də seçmişdi: "Lirik". Onun poeziyası da dramaturgiyası kimi qəribə yumşaqlığı ilə seçilir. Onu yalnız ən geniş anlamda lirik adlandırmaq olar. Çünki o, daha çox, bizdə ən yaxşı nə varsa, ona olan sevgidən yazırdı. O, kədərli deyildi, şeirləri konkret, həmin ana olan əhvalını əks etdirirdi. Həyata isə Səmədoğlu əsl lirik nikbinliyilə yanaşırdı: "Qocalıq, qocalıq... Gənc vaxtlarımda küçədə əfsanəvi, artıq yaşa dolmuş xanəndə Xan Şuşinski ilə rastlaşmışdım. Yaxınlaşıb ondan necə olduğunu soruşdum. Cavab gözlənilməz olmuşdu: "Alçaqlıq qocalıqdan yaxşıdır".
Onun yaradıcılığı çox rəngarəngdir. Səmədoğlu yaradıcılığında yalnız müxtəlif mövzularla, poetik üsullarla deyil, həm də müxtəlif düşüncələrlə, emosional hallarla rastlaşırsan. Vaqif Səmədoğlu teatr və kino ilə də sıx əməkdaşlıq edən qələm əhlindəndir. Onun bu sahədəki yaradıcılığı da təqdirəlayiqdir. Oxucuda eləcə də bədii mühitdə dərin təəssürat yaradan bu əsərlərdə, ilk növbədə, mənəvi problemlərə toxunulub. Səmədoğluya dramaturq şöhrətini qazandıran da məhz bu amil olub.
Vaqif Səmədoğlu ölkənin həyatında, cəmiyyətdə baş verən proseslərə dərin vətəndaşlıq hissilə yanaşırdı. Eyni zamanda o, ictimai xadim kimi də tanınmışdı. Azərbaycançılıq ideologiyası ilə çıxış edən Səmədoğlu bütün gücünü, bacarığını mədəniyyətimizin inkişafına, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasına yönəltmişdi.
Onun novatorluğu
Səmədoğlunun dostu - şair, yazıçı, tərcüməçi, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin sədri, "Dünya ədəbiyyatı" jurnalının redaktoru Səlim Babullaoğlu mərhum haqqında belə danışır: "Vaqif Səmədoğlu XX əsrin dahi şairlərindən, novatorlarından, Azərbaycanda əsası Rəsul Rza tərəfindən qoyulmuş sərbəst şerin islahatçılarından biri idi".
Tamamilə müxtəlif sahələrdə böyük istedad sahibi olan V.Səmədoğlu, ilk növbədə, milli poeziyaya böyük töhfələr verib. "Fikrət Qoca və Əli Kərimlə birlikdə o, poeziyanın üslubunu yeniləyib, sərbəst şerin dilini "insanlaşdırıb", onun şeirləri sadə Azərbaycan dilində danışmağa başlayıb", - deyə S.Babullaoğlu bildirir: "Onlar və 60-cı illərə aid digər böyük şairlərimiz sovet dövründən əvvəlki Azərbaycan poeziyası üçün xarakterik olmuş metafizik layları bərpa ediblər. Söhbət Allah, tənhalıq, ölüm, qüssə mövzularından gedir". O, sovet illərində bu mövzuları qadağan olunmuşlar kateqoriyasından xilas edərək yeni nəsillərə təqdim edib və sanki deyib: "Bu haqda da yazmaq mümkündür və lazımdır!"
"Bundan başqa, o, görkəmli ictimai xadimlərdən biri idi. Müasir və müstəqil Azərbaycan haqda düşündükdə, bu azadlığın ilk qığılcımları Səmədoğlunun şeirlərində yaşayıb, inkişaf edib və özünü qoruyub saxlayıb", - deyə şairin dostu bildirir.
Onun mədəniyyət forpostu
Ağır 90-cı illərdə insanların yadına ədəbiyyat düşmürdü. Həmin illər, bəlkə də, Bakının yaradıcı ziyalıları üçün ən ağır dönəmlər idi. Demək olar ki, bütün ədəbi jurnallar bağlanmışdı, kitab nəşrləri dayandırılmışdı. İnsanlar, sadəcə, onlara maraq göstərmirdilər. Məhz həmin dövrdə, müharibənin, inflyasiyanın qızğın dövründə, sistem dəyərlərinin dağıldığı illərdə Səmədoğlu məsləkdaşlarını bir araya toplayaraq Azərbaycan Yazıçılar İttifaqı yanında "Oğuz" ədəbi jurnalını yaratmağa nail oldu. Bu jurnal nəinki mədəniyyətin forpostu idi, həm də yoxsulluq şəraitində yazmaqla məşğul olan ziyalılara, yaradıcı şəxslərə kiçik məbləğdə də olsa, əməkhaqqı verirdi. "Vaqif Səmədoğlunun həmin jurnalın redaktoru kimi həmkarlarına göstərdiyi xidmətlər qələm əhlinə yaxşı məlumdur", - deyə Babullaoğlu qeyd edir.
Onun nostaljisi...
Vaqif Səmədoğlunun insani keyfiyyətləri haqda danışan Səlim Babullaoğlu onu Osip Mandelştamla müqayisə edir: "Onun şeirlərində olduğu kimi, dünyagörüşündə də dünya mədəniyyətinə nostalji hiss olunurdu. Bu mənada Vaqif Səmədoğlunu dünya mədəniyyətinin akkumulyatoru adlandıra bilərəm. O, dünya mədəniyyətini Azərbaycan poeziyası vasitəsilə bizə çatdırıb".
Bununla yanaşı, Səmədoğlunu dünya nəsri və poeziyasının dərk edilməsində mühafizəkar adlandırmaq olmaz. O, həmişə zamanla ayaqlaşıb. "O, çox maraqlı həmsöhbət idi. Dünya mədəniyyəti və ədəbiyyatı, o cümlədən müasir ədəbiyyat haqda çox söhbət edirdik. O, çox böyük insan, bütün poetik ədəbi nəsillərin dostu idi", - deyə S.Babullaoğlu bildirib.
Onun cazı
Səmədoğlunun çoxtərəfli istedadı ilə heç də hamı tanış deyil və əksəriyyət onu şair kimi tanıyır. Bu, daha çox onun "atasının kölgəsi"lə bağlıdır. Məlum olduğu kimi, Vaqif Səmədoğlu məşhur şair Səməd Vurğunun oğludur. Amma Səmədoğlunun əla musiqi duyumu var idi və o, Bülbül adına Musiqi Məktəbini, konservatoriyanı, daha sonra isə Moskvanın məşhur Çaykovski adına konservatoriyasını bitirmişdi.
Gənc və istedadlı musiqiçi olan Səmədoğlunun birdəfəlik musiqi aləmində qalmaq imkanı var idi. Səmədoğlu cazı sevirdi, ona vurğun idi. Məhz caz üzündən o, Vaqif Mustafazadə ilə dost olmuşdu. Mustafazadə Səmədoğludan bir kurs aşağıda oxuyurdu. Onların dostluğunda üçüncü şəxs də var idi - virtouz Rafiq Babayev. O illərdə İttifaqda caza münasibət mənfi idi. Dəfələrlə o qadağan olunmuş, sonradan qadağa aradan qaldırılmışdı. Səmədoğlu etiraf edirdi ki, məhz Bakıda vəziyyət bir qədər fərqli imiş. Gənclər arasında dəb olan şeylərə nəzarət o qədər də sərt deyildi və çətinliklə, böyük pul müqabilində olsa belə, plastinka əldə etmək mümkün idi. Onlar cazı əsasən kinoteatrlarda xarici filmlərin kadrarxası musiqisini diqqətlə izləməklə öyrəniblər. "Bəzən Vaqif Mustafazadə ilə bir gündə eyni filmə bir neçə dəfə baxırdıq. Bundan dərhal sonra isə ya onlara, ya da bizə qaçır, yaddaşımızda qalan musiqini ifa etməyə çalışırdıq", - deyə Səmədoğlu danışırdı.
Bu, dövrün əsl klassik bakılılarından ibarət kampaniyası idi. Caz dinləyir, sovet dövründəki geyim tərzini qəbul etmir, Kubinka və Sovetskidəki "alverçilərdən" (Səmədoğlunu onlarla Mustafazadə tanış etmişdi) geyinirdilər. Bu, dövrün ölçülərinə görə, son dərəcə qəribə geyimlər idi. Məqsəd eyni paltolu kütlədən fərqlənmək idi. Vaqif "qeyri-adi "çəkmələr, mütləq şəkildə 4 düyməli, üstdən cibləri olan gözəl köynəklər, parlaq rəngli enli qalstuklar geyirdi. Onları "cəngəllikdə yanğın" da adlandırırdılar.
Sonralar Səmədoğlunun özünün də xatırladığı kimi, bu həyat onu musiqiçi edə bilərdi. Gənclik illərində, əslində, o, məhz bu fikirdə idi. Amma digər həvəsləri Vaqifə bu yolla getməyə mane oldu. Hələ 70-ci illərdə televiziyaçılar və kinematoqrafçıların əhatəsində işləyən Səmədoğlu caza qadağanın aradan qaldırılması ilə musiqiyə qayıtmış, bir neçə il ərzində "Caz həvəskarları klubu" verilişini də aparmışdı.
Onda hər şey gözəl idi
"Şübhəsiz ki, Səmədoğlu Azərbaycan mədəniyyətinə böyük töhfələr verib və onun dünyasını dəyişməsi hamımız üçün böyük itkidir", - deyə yazıçı, sənətşünas Laçın Səmədzadə bildirir: "O, əsl böyük rəssam idi. Fərqi yox idi o, nə ilə məşğul olurdu. Gördüyü işlərin hamısını yüksək səviyyədə görürdü".
V.Səmədoğlu hərtərəfli insan idi və onu hər şey maraqlandırırdı. Hələ 70-ci illərdə konservatoriyada fortepiano müəllimi kimi çalışarkən o, eyni zamanda şeirlər, mədəniyyətşünaslıqla bağlı məqalələr yazır, "Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası"nın baş redaksiyasında incəsənət şöbəsinə rəhbərlik edirdi.
Sonrakı illərdə Səmədoğlu daha çox yazıçılığa meyil göstərib. O, həm də "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında ssenarist idi. 70-ci illərin sonları, 80-ci illərin əvvəllərində Vaqif Səmədoğlu "Yazıçı" nəşriyyatında redaktor, 1982-1985-ci illərdə yenidən "Azərbaycanfilm"də ədəbi hissənin rəhbəri kimi işləyib.
90-cı illərin əvvəllərində Səmədoğlunun adı ölkə kinematoqrafiyasına daxil olub. Bu, onun ssenarisilə məşhur "Bəxt üzüyü" filminin çəkilməsilə baş verib. Məlum olduğu kimi, bu film gerçək, xoş satiranın (o dövr üçün bu, nadir hal idi) etalonuna çevrildi. "Öz işini sevən, çox zəhmətkeş insan olan Səmədoğlu həm də çox nadir hallarda rast gəlinən əla administrator idi. Əksər hallarda məhz onun diqqətli rəhbərliyi sayəsində milli mədəniyyət ənənələrini qoruyub saxlamaq, çətin mərhələlərdən keçirmək mümkün olub", - deyə Səmədzadə bildirir: "Hər birimiz hüzn içərisindəyik. Bu, bizim üçün əvəzolunmaz itkidir".
V.Səmədoğlunun şeirlərindən ibarət ilk məcmuə 1960-cı illərin əvvəllərində çap olunub. Daha sonra o, dramaturgiya ilə məşğul olmağa başlayıb, pyesləri və ssenariləri əsasınla filmlər, televiziya tamaşaları çəkilməyə başlayıb: "Yaşıl eynəkli adam", "Bəxt üzüyü", "İlahi, mən burdayam...", "Uzaq yaşıl ada".
V.Səmədoğlunun şeirlərindən ibarət növbəti məcmuə 90-cı illərdə işıq üzü görüb. 2000-2005-ci illərdə Vaqif Səmədoğlu Milli Məclisin üzvü, Əfv Komissiyasının və Azərbaycanın AŞPA-dakı parlament nümayəndə heyətinin üzvü olub.
Yazıçı, şair, redaktor, biblioqraf, musiqiçi Vaqif Səmədoğlu uzun sürən ağır xəstəlikdən sonra yanvarın 28-də dünyasını dəyişib. O, I Fəxri xiyabanda, atası, xalq şairi Səməd Vurğunun məzarı yaxınlığında dəfn olunub.
Allah rəhmət eləsin!
HƏYATINDAN ANLAR
Vaqif Səmədoğlu 1939-cu il iyunun 5-də Bakı şəhərində doğulub. 1956-cı ildə Bülbül adına Musiqi Məktəbini bitirən Səmədoğlu Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının fortepiano sinfində ali təhsil alıb. Daha sonra o, Moskvada P.İ.Çaykovski adına Konservatoriyada xüsusi kurs keçib.
Əmək fəaliyyətinə 1963-cü ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında müəllim kimi başlayan V.Səmədoğlu 1968-1973-cü illərdə "Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası"nın baş redaksiyasında incəsənət şöbəsinə rəhbərlik edib. 1973-1975-ci illərdə Cəfər Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında ssenarist, 1978-1982-ci illərdə "Yazıçı" nəşriyyatında redaktor, 1982-1985-ci illərdə yenidən Cəfər Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının ədəbi hissəsinin redaktoru, 1992-1994-cü illərdə Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının müstəqil "Oğuz eli" qəzetinin baş redaktoru işləyib. 2000-2010-cu illərdə Vaqif Səmədoğlu Milli Məclisin 2-ci çağırış deputatı olub. Həmin dövrdə o, Azərbaycan parlamentinin Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyətində yer alıb.
V.Səmədoğlunun ədəbi və ictimai-siyasi fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. O, "Şöhrət", "Şərəf" və "İstiqlal" ordenlərilə təltif olunub.

Ушел из жизни писатель, поэт, музыкант, драматург Вагиф Самедоглу
Не то что­бы он не мог оп­ре­де­лить­ся со сво­им при­зва­ни­ем, про­сто ему бы­ло ин­те­рес­но все. Пи­са­тель, по­эт, дра­ма­тург и му­зы­кант Ва­гиф Са­ме­дог­лу по­свя­тил свою жизнь твор­че­с­т­ву во всей ее пол­но­те.
Он о се­бе
Бу­ду­чи од­ним из та­лан­т­ли­вых ма­с­те­ров, при­нес­ших в 60-х го­дах про­шло­го сто­ле­тия но­вую ат­мо­сфе­ру в ли­те­ра­тур­ную сре­ду на­шей стра­ны, Ва­гиф Са­ме­дог­лу на про­тя­же­нии бо­лее по­лу­ве­ка вно­сил цен­ный вклад в со­кро­вищ­ни­цу сло­ва на­ше­го на­ро­да. Его твор­че­с­т­во со­став­ля­ет осо­бый этап но­вой по­эзии в со­вре­мен­ной азер­бай­джан­ской ли­те­ра­ту­ре. Каж­дое ос­мыс­лен­ное вы­ра­же­ние в про­из­ве­де­ни­ях ма­с­те­ра свя­за­но с бо­га­тым ли­те­ра­тур­но-ху­до­же­с­т­вен­ным на­сле­ди­ем азер­бай­джан­ско­го на­ро­да, не­ис­чер­па­е­мы­ми воз­мож­но­с­тя­ми на­ци­о­наль­но­го фоль­к­ло­ра и до­сти­же­ни­я­ми ми­ро­вой ли­те­ра­ту­ры. Са­ме­дог­лу в при­су­щем ему сти­ле со­здал не­по­вто­ри­мую па­но­ра­му и пре­ис­пол­нен­ный по­эти­че­с­ки­ми на­ход­ка­ми бо­га­тый мир фи­ло­соф­ско-ли­ри­че­с­ких рас­суж­де­ний о жиз­ни и вре­ме­ни, ми­ре и че­ло­ве­ке. В раз­но­об­раз­ных те­мах, к ко­то­рым об­ра­щал­ся Ва­гиф Са­ме­дог­лу, он по­сто­ян­но дер­жал в цен­т­ре вни­ма­ния яр­кий об­раз Ро­ди­ны.
Ли­ри­ка Ва­ги­фа Са­ме­дог­лу, ко­то­рую ли­те­ра­тур­ная кри­ти­ка все­г­да вы­со­ко це­ни­ла как по­эзию мыс­ли, со­че­тая в се­бе об­ще­че­ло­ве­че­с­кое и на­ци­о­наль­ное на­ча­ла, бла­го­да­ря при­зы­ву к ос­мыс­лен­ной жиз­ни и раз­мыш­ле­ни­ям за­во­е­ва­ла сим­па­тии ши­ро­кой мас­сы чи­та­те­лей. Ма­с­тер, ко­то­рый был гар­мо­нич­но и тес­но свя­зан с со­вре­мен­ной эпо­хой, ис­поль­зуя един­ство тра­ди­ций и но­ва­тор­ства, воз­мож­но­с­ти сво­бод­но­го сти­ха, до­бил­ся пол­но­цен­но­го и раз­вер­ну­то­го опи­са­ния пси­хо­ло­гии со­вре­мен­но­го че­ло­ве­ка. Бу­ду­чи ли­те­ра­тур­ным на­след­ни­ком Са­ме­да Вур­гу­на, он сло­жил на сло­ва по­эта, ма­с­тер­ски поль­зо­вав­ше­го­ся не­ис­чер­па­е­мы­ми воз­мож­но­с­тя­ми род­но­го язы­ка, мно­же­с­т­во пе­сен, ко­то­рые и се­год­ня ис­пол­ня­ют­ся с лю­бо­вью.
И дей­стви­тель­но, он был ав­то­ром не­сколь­ких со­тен ли­ри­че­с­ких сти­хот­во­ре­ний, да и сам Са­ме­дог­лу вы­брал для се­бя ла­ко­нич­ный псев­до­ним "Ли­рик". Его по­эзия, так ­же как и его дра­ма­тур­гия, от­ли­ча­ет­ся уди­ви­тель­ной без­злоб­но­с­тью. И ли­ри­кой ее мож­но на­звать толь­ко в са­мом ши­ро­ком смыс­ле, так как она ско­рее о люб­ви ко все­му луч­ше­му, что есть в нас. Он не был мра­чен, сти­хи его пе­ре­да­ва­ли, фик­си­ро­ва­ли дан­ное, впол­не кон­крет­ное на­стро­е­ние. А к жиз­ни Са­ме­дог­лу от­но­сил­ся с оп­ти­миз­мом на­сто­я­ще­го ли­ри­ка: "Ста­рость, ста­рость… Вспом­ни­лось, как од­наж­ды, ко­г­да я был очень мо­ло­дым, встре­тил на ули­це ле­ген­дар­но­го, уже по­жи­ло­го ха­нен­де Ха­на Шу­шин­ско­го. А ко­г­да я по­до­шел к не­му, по­здо­ро­вал­ся и спро­сил: "Как де­ла?" - он дал не­ожи­дан­ный от­вет: "Под­лость луч­ше ста­ро­с­ти"".
Тем не ме­нее его твор­че­с­т­во раз­но­об­раз­но и за­тра­ги­ва­ет не толь­ко раз­ные те­мы, по­эти­че­с­кие при­емы, но и раз­ные смыс­лы и эмо­ци­о­наль­ные со­сто­я­ния.
Ва­гиф Са­ме­дог­лу был ав­то­ром цик­ла про­из­ве­де­ний для те­а­т­ра и ки­но, об­ла­да­ю­щих вы­со­ки­ми ху­до­же­с­т­вен­ны­ми ка­че­с­т­ва­ми. Эти про­из­ве­де­ния, от­ли­ча­ю­щи­е­ся кра­соч­но­с­тью и си­лой воз­дей­ствия ху­до­же­с­т­вен­ных средств, на­прав­ля­ю­щие вни­ма­ние на судь­бо­нос­ные нрав­ствен­ные проб­ле­мы, при­не­сли ему сла­ву дра­ма­тур­га. Ва­гиф Са­ме­дог­лу с чув­ством глу­бо­кой граж­дан­ствен­но­с­ти от­но­сил­ся к про­цес­сам, про­ис­хо­див­шим в жиз­ни стра­ны и об­ще­ства, и в то же вре­мя был из­ве­с­тен как об­ще­ствен­ный де­я­тель. Вы­сту­пая с идео­логии азер­бай­джан­ства, он при­ла­гал все свои си­лы и спо­соб­но­с­ти для раз­ви­тия на­шей куль­ту­ры, со­хра­не­ния на­ших на­ци­о­наль­но-ду­хов­ных цен­но­с­тей.
Его но­ва­тор­ство
Друг Са­ме­дог­лу - по­эт, пи­са­тель, пе­ре­вод­чик, пред­се­да­тель Цен­т­ра ху­до­же­с­т­вен­но­го пе­ре­во­да и ли­те­ра­тур­ных от­но­ше­ний Со­юза пи­са­те­лей Азер­бай­джа­на, ре­дак­тор жур­на­ла "Dцnya яdяbiyyatы" Са­лим Ба­бул­ла­ог­лу так рас­ска­зы­ва­ет о нем: "Ва­гиф Са­ме­дог­лу был од­ним из круп­ней­ших по­этов XX ве­ка, но­ва­то­ром, од­ним из ре­фор­ма­то­ров азер­бай­джан­ско­го сво­бод­но­го сти­ха, ко­то­рый был ос­но­ван Рас­улом Рзой".
Бу­ду­чи боль­шим та­лан­том в со­вер­шен­но раз­ных об­ла­с­тях, Са­ме­дог­лу внес ог­ром­ный вклад в пер­вую оче­редь в на­ци­о­наль­ную по­эзию.
"На­ря­ду с Фи­к­ре­том Го­джа и Али Ке­ри­мом он об­но­вил стиль по­эзии, "оче­ло­ве­чил" язык сво­бод­но­го сти­ха, его сти­хи ста­ли го­во­рить на про­стом азер­бай­джан­ском язы­ке", - расcка­зы­ва­ет Ба­бул­ла­ог­лу. - Он и дру­гие на­ши круп­ные по­эты-ше­с­ти­де­сят­ни­ки вос­ста­но­ви­ли ме­та­фи­зи­че­с­кий пласт, ха­рак­тер­ный для до­со­вет­ской азер­бай­джан­ской по­эзии - то есть те­мы Ал­ла­ха, оди­но­че­с­т­ва, брен­но­с­ти че­ло­ве­ка, смер­ти, то­с­ки". Он вы­вел в со­вет­ские го­ды эти те­мы из-под не­глас­но­го за­пре­та и по­да­рил их но­во­му по­ко­ле­нию, как бы ска­зав: "Да, и об этом пи­сать мож­но и нуж­но!".
"Кро­ме то­го, он был и вид­ным об­ще­ствен­ным де­я­те­лем, по­с­ту­ли­ро­вал мир сво­бо­ды Азер­бай­джа­на, - го­во­рит его друг. - Ко­г­да мы ду­ма­ем о со­вре­мен­ном сво­бод­ном и не­за­ви­си­мом Азер­бай­джа­не, то пер­вые ис­кры этой сво­бо­ды жи­ли, раз­ви­ва­лись и от­сто­я­ли се­бя в сти­хах Ва­ги­фа Са­ме­дог­лу".
Его фор­пост куль­ту­ры
В тя­же­лые 90-е лю­дям бы­ло не до ли­те­ра­ту­ры, это бы­ло, по­жа­луй, са­мое труд­ное вре­мя для твор­че­с­кой ин­тел­ли­ген­ции Азер­бай­джа­на. За­кры­лись по­чти все ли­те­ра­тур­ные жур­на­лы, не из­да­ва­лись кни­ги. Лю­ди про­сто пе­ре­ста­ли их по­ку­пать. И имен­но то­г­да, в са­мые су­ро­вые вре­ме­на вой­ны, ди­кой ин­фля­ции и раз­ру­ше­ния си­с­тем цен­но­с­тей, Са­ме­дог­лу уда­лось со­брать еди­но­мыш­лен­ни­ков и со­здать ли­те­ра­тур­ный жур­нал "Огуз эли" при Со­юзе пи­са­те­лей Азер­бай­джа­на, ко­то­рый не толь­ко был фор­по­с­том куль­ту­ры, но и в ус­ло­ви­ях ни­ще­ты да­вал пи­шу­щим ин­тел­ли­ген­там, лю­дям твор­че­с­ких про­фес­сий не­боль­шой за­ра­бо­ток.
Его но­с­таль­гия
Го­во­ря о че­ло­ве­че­с­ких ка­че­с­т­вах Ва­ги­фа Са­ме­дог­лу, Ба­бул­ла­ог­лу срав­ни­ва­ет его с Оси­пом Ман­дель­шта­мом: "Как в его сти­хах, так и в его ми­ро­воз­зре­нии чув­ство­ва­лась но­с­таль­гия по ми­ро­вой куль­ту­ре. Ис­хо­дя из это­го, я мо­гу на­звать Ва­ги­фа Са­ме­дог­лу ак­ку­му­ля­то­ром тра­ди­ций ми­ро­вой куль­ту­ры, ко­то­рый до­но­сил ее до нас по­сред­ством азер­бай­джан­ской по­эзии", - го­во­рит Ба­бул­ла­ог­лу.
Тем не ме­нее Са­ме­дог­лу нель­зя бы­ло на­звать кон­сер­ва­тив­ным в вос­при­ятии тен­ден­ций ми­ро­вой про­зы и по­эзии, он все­г­да "дер­жал ру­ку на пуль­се". "Он был очень ин­те­рес­ным со­бе­сед­ни­ком, мы мно­го го­во­ри­ли с ним о ми­ро­вой куль­ту­ре и ли­те­ра­ту­ре, в том чис­ле о со­вре­мен­ной, - вспо­ми­на­ет его друг. - Он был эпо­халь­ным че­ло­ве­ком, дру­гом всех по­эти­че­с­ких ли­те­ра­тур­ных по­ко­ле­ний".
Его джаз
Да­ле­ко не все хо­ро­шо зна­ко­мы с его та­лан­та­ми и в ос­нов­ном вос­при­ни­ма­ют Са­ме­дог­лу как по­эта. Во мно­гом это свя­за­но с "те­нью от­ца", как из­ве­ст­но, он был сы­ном из­ве­ст­но­го по­эта Са­ме­да Вур­гу­на. Он об­ла­дал пре­крас­ным слу­хом, окон­чил му­зы­каль­ную шко­лу Бюль­бю­ля, кон­сер­ва­то­рию, а за­тем и зна­ме­ни­тую мо­с­ков­скую кон­сер­ва­то­рию име­ни Чай­ков­ско­го.
У мо­ло­до­го та­лан­т­ли­во­го му­зы­кан­та Са­ме­дог­лу бы­ла воз­мож­ность на­все­г­да ос­тать­ся в му­зы­ке, он лю­бил, про­сто обо­жал джаз. На поч­ве "джа­за" он дру­жил с Ва­ги­фом Му­с­та­фа­за­де, ко­то­рый учил­ся на курс млад­ше его, а тре­ть­им в их ком­па­нии был еще один вир­ту­оз Ра­фик Ба­ба­ев. В Со­юзе в те го­ды с джа­зом бы­ло пло­хо, его мно­го раз то за­пре­ща­ли то раз­ре­ша­ли. Са­ме­дог­лу при­зна­вал­ся, что имен­но в Ба­ку си­ту­а­ция бы­ла не­сколь­ко иной. За нра­ва­ми мо­ло­де­жи сле­ди­ли не так стро­го, да и мож­но бы­ло хоть и с боль­шим тру­дом и за боль­шие день­ги до­стать пла­с­тин­ку. Джа­зу они в ос­нов­ном учи­лись по ино­с­т­ран­ным филь­мам в ки­но­те­а­т­рах, вни­ма­тель­но слу­шая за­ка­д­ро­вую му­зы­ку. "Ино­г­да по не­сколь­ку раз в день мы с Ва­ги­фом Му­с­та­фа­за­де смо­т­ре­ли один и тот же фильм, а по­том бе­жа­ли к не­му или ко мне до­мой, что­бы не­мед­ля про­иг­рать за­по­мнив­шу­ю­ся ме­ло­дию, - рас­ска­зы­вал как-то Са­ме­дог­лу.
Это бы­ла ком­па­ния на­сто­я­щих, клас­си­че­с­ких ба­кин­цев сво­е­го вре­ме­ни. Слу­ша­ли джаз, не при­зна­ва­ли уны­лый со­вет­ский тек­с­тиль, а оде­ва­лись у "фар­цов­щи­ков" (с ко­то­ры­ми по­зна­ко­мил его Му­с­та­фа­за­де) на Ку­бин­ке и Со­вет­ской. Это бы­ла очень стран­ная по ны­неш­ним мер­кам одеж­да, за­да­ча ко­то­рой был ско­рее вы­зов се­рой дей­стви­тель­но­с­ти оди­на­ко­вых паль­то "в елоч­ку" и об­ще­пи­тов. Ва­гиф оде­вал бо­тин­ки- "раз­го­вор­чи­ки", ши­кар­ные ру­баш­ки с на­клад­ны­ми кар­ма­на­ми и обя­за­тель­ны­ми че­тырь­мя пу­го­ви­ца­ми, ши­ро­кие гал­сту­ки яр­ких цве­тов. Их еще на­зы­ва­ли "по­жар в джун­г­лях".
Так вот по­доб­ная жизнь, как он сам по­том вспо­ми­нал, мог­ла сде­лать его му­зы­кан­том, и по мо­ло­до­с­ти он так и со­би­рал­ся по­сту­пить, но дру­гие ув­ле­че­ния по­ме­ша­ли. Раз­ве что в 70-е, ра­бо­тая в сре­де те­ле­ви­зи­он­щи­ков и ки­не­ма­то­гра­фи­с­тов, и ко­г­да власть при­зна­ла, на­ко­нец, пра­во джа­за на жизнь, Са­ме­дог­лу вер­нул­ся к му­зы­ке и в те­че­ние не­сколь­ких лет вел те­ле­пе­ре­да­чу "Клуб лю­би­те­лей джа­за".
Его кра­со­та во всем
"Без­ус­лов­но, Са­ме­дог­лу внес ог­ром­ный вклад в азер­бай­джан­скую куль­ту­ру, и его уход - ог­ром­ная ут­ра­та для нас всех, - го­во­рит пи­са­тель и ис­кус­ство­вед Ла­чин Са­мед­за­де. - Он был по-на­сто­я­ще­му боль­шим ху­дож­ни­ком, и не важ­но, чем имен­но в дан­ный мо­мент он за­ни­мал­ся, он все­г­да де­лал это хо­ро­шо". Са­ме­дог­лу был раз­но­сто­рон­ним че­ло­ве­ком, его ин­те­ре­со­ва­ло все. Так, еще в 70-е го­ды, бу­ду­чи пе­да­го­гом кон­сер­ва­то­рии по клас­су фор­те­пи­а­но, он од­но­вре­мен­но пи­сал сти­хи, а так­же куль­ту­ро­вед­че­с­кие ста­тьи и был гла­вой от­де­ла ис­кусств в глав­ной ре­дак­ции Азер­бай­джан­ской со­вет­ской эн­цик­ло­пе­дии.
В по­сле­ду­ю­щие го­ды Са­ме­дог­лу ув­лек­ла боль­ше пи­са­тель­ская ра­бо­та, он был так­же и сце­на­ри­с­том на ки­но­сту­дии "Азер­бай­джан­фильм", за­тем, в кон­це 70 - на­ча­ле 80-х - ре­дак­то­ром в из­да­тель­ст­ве "Язы­чы", а в 1982-1985 го­дах - за­ве­ду­ю­щим ли­те­ра­тур­ной ча­с­тью сно­ва в "Азер­бай­джан­филь­ме". В на­ча­ле 90-х имя Са­ме­дог­лу проч­но во­шло в ки­не­ма­то­граф, ко­г­да по его сце­на­рию был снят бли­с­та­тель­ный фильм "Bəxt üzüyü" ("Об­ру­чаль­ное коль­цо"), став­ший эта­ло­ном прав­ди­вой и до­б­рой (что бы­ло ред­ко­с­тью для то­го со­в­сем не­до­б­ро­го вре­ме­ни) са­ти­ры. "Ув­ле­ка­ю­щий­ся сво­ей ра­бо­той и очень тру­до­лю­би­вый че­ло­век, Са­ме­дог­лу был на ред­кость от­лич­ным ад­ми­ни­с­т­ра­то­ром. И во мно­гом имен­но бла­го­да­ря его чут­ко­му ру­ко­вод­ству уда­лось со­хра­нить и про­не­сти сквозь все ис­пы­та­ния тра­ди­цию на­ци­о­наль­ной куль­ту­ры, - ут­вер­жда­ет Са­мед­за­де. - Мы все скор­бим, и эта ут­ра­та для нас не­вос­пол­ни­ма".
Пер­вый сбор­ник его сти­хов по­явил­ся в на­ча­ле 1960-х. За­тем Са­ме­дог­лу за­ни­мал­ся дра­ма­тур­ги­ей, по его пье­сам и сце­на­ри­ям ста­ви­лись филь­мы и те­ле­с­пек­так­ли: "Че­ло­век в зе­ле­ных оч­ках", "Об­ру­чаль­ное коль­цо", "Бо­же, я здесь…", "Да­ле­кий зе­ле­ный ос­т­ров". Сле­ду­ю­щие ав­тор­ские сбор­ни­ки сти­хов вы­хо­ди­ли уже в 90-е го­ды. В 2000-2005 го­дах Ва­гиф Са­ме­дог­лу - де­пу­тат Мил­ли медж­ли­са, был чле­ном ко­мис­сии по по­ми­ло­ва­нию и азер­бай­джан­ской пар­ла­мент­ской де­ле­га­ции в ПАСЕ.
Пи­са­тель, по­эт, ре­дак­тор, биб­лио­граф, му­зы­кант Ва­гиф Са­ме­дог­лу скон­чал­ся 28 ян­ва­ря пос­ле про­дол­жи­тель­ной и тя­же­лой бо­лез­ни. По­хо­ро­нен он на I Ал­лее по­чет­но­го за­хо­ро­не­ния, не­да­ле­ко от мо­ги­лы сво­е­го от­ца, на­род­но­го по­эта Са­ме­да Вур­гу­на. Свет­лая па­мять о вы­да­ю­щем­ся по­эте, из­ве­ст­ном об­ще­ствен­ном де­я­те­ле и ис­крен­нем че­ло­ве­ке Ва­ги­фе Са­ме­дог­лу бу­дет все­г­да жить в на­ших серд­цах.
Ал­лах рях­мят эля­син!
ВЕХИ ЕГО ЖИЗНИ
Вагиф Самедоглу родился 5 июня 1939 года в городе Баку. Окончив в 1956 году музыкальную школу имени Бюльбюля, он получил высшее образование в Азербайджанской государственной консерватории по классу фортепиано, а затем прошел специальный курс в Консерватории имени П.И.Чайковского в Москве. Начав трудовую деятельность в 1963 году в Азербайджанской государственной консерватории в качестве преподавателя, Вагиф Самедоглу в 1968-1973 годах занимал должности заведующего отделом искусств в Главной редакции Азербайджанской советской энциклопедии", в 1973-1975 годах - сценариста на киностудии "Азербайджанфильм" имени Джафара Джаббарлы, в 1978-1982 годах - редактора в издательстве "Язычы", в 1982-1985 годах - заведующего литературной частью вновь на киностудии "Азербайджанфильм" имени Джафара Джаббарлы, а в 1992-1994 годах работал главным редактором независимой газеты "Огуз эли" Союза писателей Азербайджана.
В 2000-2010 годах Вагиф Самедоглу избирался депутатом Милли меджлиса двух созывов. В тот период он был членом делегации парламента Азербайджана в Парламентской ассамблее Совета Европы.
Литературная и общественно-политическая деятельность Вагифа Самедоглу была высоко оценена государством. Он был удостоен высших наград - орденов "Шохрат", "Шараф" и "Истиглал".