Yunanıstanda SİRİZA-nın qələbəsinin cəzasını kim çəkəcək?
Yunanıstanda keçirilmiş son seçki hələ uzun müddət ekspertlərin müzakirə mövzusu olaraq qalacaq - istər Avropa İttifaqında, istərsə də ondan kənarda. Buraya Azərbaycan da aiddir. Çünki Yunanıstanla əlaqəli qaz layihələrinin taleyi diqqət mərkəzində olmaya bilməz.
Müzakirə olunacaq mövzular isə kifayət qədər çoxdur. Xatırladaq ki, Yunanıstanın radikal solçu qüvvələr koalisiyası - SİRİZA ölkədə keçirilən parlament seçkisində 36,36% səslə qələbə qazanıb. Bununla da, Aleksis Siprasın rəhbərlik etdiyi koalisiya parlamentdə 149 yerə sahib çıxıb. Doğrudur, bu, 300 nəfərlik bir palatalı parlamentdə çoxluğu əldə etmək, hökuməti təkbaşına formalaşdırmaq üçün kifayət deyil. Bunun üçün radikal solçulara cəmi 1 mandat çatmayıb. Amma SİRİZA artıq o qədər də böyük olmayan sağ-mərkəzçi "Müstəqil yunanlar" partiyası ilə koalisiya yaradıb. Radikal solçularla klassik politologiyanın tərəfdarı olan millətçilər arasında alyans mümkünsüz görünə bilərdi. Amma SİRİZA ilə "Müstəqil yunanlar"ı birləşdirən bir məqam var - "avroskeptizm".
Sipras partiyasının Yunanıstanla Aİ arasında sərt iqtisadiyyat qarşılığında kreditlərin ayrılmasını nəzərdə tutan bütün memorandumların əleyhinə olduğunu heç zaman gizlətməyib. Onun fikrincə, Yunanıstan borclarını yalnız ölkədə tənəzzülün başa çatmasından və iqtisadiyyatda inkişafın baş verməsindən sonra qaytarmağa başlayacaq. Borc isə nə az, nə çox - düz 200 milyard dollardan artıqdır.
Əslində, SİRİZA-nın seçkiqabağı mitinqlərdəki şüarlarından çox şey aydın idi: "Ümidlər qalib gəldi!", "Gecən xeyrə qalsın, frau Merkel!" və s. Səsvermədən sonra isə SİRİZA-nın qalib olduğunu bilən minlərlə yunan Afinada və digər şəhərlərdə küçələrə axışaraq, qələbəni bayram ediblər.
"Yunanıstan tarixin səhifəsini çevirir və iqtisadiyyatdakı faciəni geridə qoyur", - deyə Sipras bildirib: "5 il davam edən alçaldılmanı, ağrı-acını geridə qoyuruq. Yunan xalqının seçimi, şübhəsiz ki, ölkəmizdə yeni, möhkəm iqtisadiyyatı şərtləndirəcək başlıca amil olacaq. Bu gün yunan xalqı kreditorlarla razılaşmaları ləğv edib. Onlar bizə yalnız yoxsulluq və bədbəxtlik gətirirdi".
Son illərdə "avroskeptiklər"in populyarlığı haqda çox danışılırdı. Məsələn, Fransada Marin Le Penin rəhbərlik etdiyi "Milli cəbhə"də fantastik uğur qazanıb. Yeri gəlmişkən, Le Pen artıq SİRİZA-nın nailiyyətini Avropa İttifaqına "demokratiyanın qulaqbatıran şilləsi" adlandırıb. İspaniyada da "avroskeptiklər"in partiyası olan "Podemos" sürət yığmaqdadır.
Amma maraqlı olan daha bir məqam var. Yunanıstanda Siprisin qələbəsinə Aİ-nin lokomotivi olan dövlətlər də ilk baxışdan xoş yanaşıblar. Yunanıstanın yeni lideri hər kəsdən təbrik, xoş arzular alıb. Almaniya kansleri Angela Merkel də Siprası qələbə münasibətilə təbrik edib, Afina ilə Berlin arasında əməkdaşlığın daha da güclənəcəyinə ümidini dilə gətirib.
Reallıqda isə Aİ başadüşülən həyəcan içərisindədir. Artıq o, Afinanın xüsusi "hədiyyə"lərə, səxavətə ümid etməsinin əbəs olduğuna eyham vurur. Brüssel Yunanıstanın xarici borcunu silmək fikrində deyil. Hər halda, Avropa Komissiyasının sədri Jan-Klod Yunker Fransanın "Le Figaro" qəzetinə müsahibəsində belə deyib: "Yunanıstanın borcunun silinməsi məsələsi gündəmdə deyil. Avrozonanın digər ölkələri buna getməyəcəklər". Bununla yanaşı, Yunker Brüsselin "Yunanıstan üçün təhlükə" olmadığını və dialoqa hazır olduğunu söyləyib. Onun fikrincə, Yunanıstanda SİRİZA-nın qələbəsilə bitmiş seçki vəziyyəti prinsipial olaraq dəyişmir. "Yeni razılaşmaların əldə olunması imkanı var. Amma onlar artıq mövcud olanların fundamental dəyişikliyə uğrayacağını deməyə əsas vermir", - deyə Yunker qeyd edib.
Jan-Klod Yunker bu bəyanatı Yunanıstanın əsas kreditorlarından olan Almaniyanın borcun silinməsinin mümkünsüzlüyünü açıqlamasından sonra səsləndirib. "Mən borcun silinməsini təsəvvür belə, edə bilmirəm", - deyə Almaniyanın vitse-kansleri, iqtisadiyyat və enerji naziri Ziqmar Qabriel bildirib. Doğrudur, Berlində Afinaya maddi yardım proqramının vaxtının uzadılacağını istisna etmirlər. Lakin bu qərar Aİ səviyyəsində qəbul olunmalıdır.
Aleksis Sipras isə Yunanıstanın yeni Nazirlər Kabinetinin ilk toplantısında Aİ və BVF ilə borcun bağlanması ilə bağlı danışıqlara başlamağa hazır olduqlarını bildirib. "Biz borc probleminin həyat qabiliyyətli, ədalətli və qarşılıqlı səmərəli həllinin tapılması üçün Aİ-dən olan tərəfdaşlarımızla danışıqlara yazırıq", - deyə o, qeyd edib. Bununla yanaşı, baş nazir Brüssellə "faciəvi parçalanma"nın olmayacağını, amma Afinanın "dağıdıcı tabelik siyasəti" də aparmayacağını söyləyib.
Ümumi valyuta məkanının olduğu bir şəraitdə bu, yalnız yunanları deyil, Yunanıstanın kreditorlarını da narahat edir. "Yunanıstanda keçirilmiş parlament seçkisinin nəticələri göstərdi ki, Aİ doğru dəstək siyasəti yürütməyib", - deyə Finlandiya parlamentinin beynəlxalq məsələlər komitəsinin sədri, "Əsl finlər" partiyasının lideri Soyni Timo bildirib: "Seçkinin nəticəsi bu yanlış siyasətin nokautudur. 5 il ərzində yanlışlıqlara yol verilib və bu da nəticə".
Soyni hesab edir ki, Yunanıstanda keçirilmiş parlament seçkisinin nəticəsi insanları düşünməyə, avro böhranının hələ başa çatmadığını anlamağa məcbur edir. O, Yunanıstanın borc yükünün yüngülləşdiriləcəyi təqdirdə, eyni tələblə İrlandiya, İspaniya, Portuqaliya və Kiprin də çıxış edəcəyini düşünür.
Təcrübədə SİRİZA-nın hansı siyasəti yürüdəcəyini indidən söyləmək çətindir. Çe Qevaranın pərəstişkarı olan Sipras prinsipial olaraq qalstuk taxmır - o, daha çox populist siyasətçi tipinə uyğun gəlir. Bəzi ekspertlər isə onun ünvanına daha sərt epitetlər işlədirlər - "hava satan" kimi. Əslində, onlar bir o qədər də yanılmırlar. Sipras hər kəsə, dərhal və hər şey vəd edir: fermerlərə Rusiyaya qarşı tətbiq edilmiş sanksiya rejimindən xilas olma, işsizlərə bol maddi yardım, işləyənlərə onların işdən çıxarılmasını mümkünsüz edəcək yeni qaydalar, sosial bərabərlik tərəfdarlarına zənginlərdən miqyaslı vergitutma, sərt iqtisadiyyatdan imtina və Aİ-yə üzvlüyün qorunub saxlanılması... Problem isə ondadır ki, bütün bu siyasi vədlərin bir flakonun içərisində yer alması, çətin ki, mümkün olsun.
Bundan da vacib olan isə digər məqamdır. Yunanıstanda 6 ildir davam edən iqtisadi böhran əsassız şəkildə yaranmayıb. Bu haqda nə Afinada, nə də Brüsseldə danışmağı sevirlər. Amma ilkin olaraq böhran həddindən artıq şişirdilmiş, daha doğrusu, populist proqramların nəticəsidir. Bu, heç də yalnız Yunanıstana aid deyil. Çünki israfçılıq edə-edə yaşayış əbədi ola bilməz. Bu, Yunanıstanın daxili problemi sayıla bilərdi. Lakin o, avrozonanın üzvüdür. Üstəlik, ciddi böhranla üzləşənlər arasında İrlandiya, İslandiya, İspaniya da var... Hətta güclü iqtisadiyyata malik Fransa belə, kredit reytinqindəki "A"lardan birini itirib (Parisin reytinqi "AAA"dan "AA"ya düşüb). Ekspertlər çətin qrafiklər cızır, "xec-fond" kimi sözlərlə oynayır, amma reallıqda etiraf edirdilər ki, Avropa iqtisadiyyatı "sosial sahəni"n təzyiqləri qarşısında tab gətirmir. O, nəinki ağır yükə çevrilib, həm də cəmiyyətin əhəmiyyətli bir hissəsində dövlətin vətəndaşların qayğısını öz üzərinə götürməli olduğuna əminlik yaradıb. Onlar vətəndaşların hətta işləməyə, pul qazanmağa məcbur olmadıqlarını düşünməyə başlayıblar. Sadəcə, Yunanıstan seçkidə "populizm bomba"sının partladığı ilk ölkə oldu.

Who will pay for Syriza's victory in Greece?
The recent elections in Greece will be the subject of heated debates, both in the EU and beyond, for some time to come - Including in Azerbaijan, where for obvious reasons, the focus of the debate is the fate of its own gas projects connected with Greece.
And there are indeed plenty of topics for discussion. To recap: A coalition of radical left-wing forces in Greece, Syriza, led by Alexis Tsipras took 36.36 per cent of votes cast in the parliamentary elections, securing 149 seats. This, however, is not enough to ensure a majority in the 300-seat unicameral parliament and form a government on its own; the radical left fell short of securing a mandate. But Syriza formed a coalition with the small, centre-right Independent Greeks. An alliance between radical leftists and nationalists might seem hard to believe to those well versed in classical political science, but Syriza and the Independent Greeks are united in their shared Euroscepticism.
Tsipras made no attempt to hide the fact that his party is opposed to the memorandums that Greece signed with the EU regarding loans in exchange for austerity measures. According to Tsipras, Greece will begin to pay off its debts only after the country's recession is over and the economy starts to grow. Greece's debt exceeds 200bn dollars.
Placards at a an election rally left no doubt, with messages ranging from "Hope won!" To "Good night, Frau Merkel!". Thousands of Greeks rejoiced in the streets of Athens and other cities upon learning that Syriza had won. "Greece is turning a new page, leaving behind disastrous austerity," said Tsipras. "We leave behind five years of humiliation and pain. The choice that the Greek people have made, without any doubt, breaks the vicious cycle of austerity in our country. Today the Greek people cancelled an agreement with its creditors. They brought us only poverty and misery."
Many people have been talking about the popularity of Eurosceptics in recent years. In France, the National Front, led by Marine Le Pen, has achieved remarkable success. Le Pen called Syriza's success a "horrific democratic slap in the face" for the European Union. Spain's Eurosceptic party, Podemos, is also growing stronger.
The EU's "engine" countries reacted to Tsipras' victory with outward sympathy. The new Greek leader received all due congratulations and fanfare. German Chancellor Angela Merkel congratulated Tsipras on his victory in Greece's elections and expressed hope to strengthen cooperation.
But in reality, the EU was understandably concerned. And it is already making it clear that Athens should not count on generous "gifts" and favours. Brussels does not intend to write off Greece's external debt, said European Commission President Jean-Claude Juncker in an interview with French newspaper Le Figaro. "The question of whether or not to cancel Greece's debt is not one worth asking. The other countries in the eurozone will not agree to it," said Juncker, adding that Brussels is open to dialogue and does not pose a "threat to Greece". The head of European Commission explained that the results of the parliamentary elections in Greece, which were won by the extreme left-wing Syriza party, do not fundamentally change the situation. According to Juncker, it is possible that new agreements could be reached "but they would not fundamentally change what's already there".
Jean-Claude Juncker's statement came after one of Greece's main creditors, Germany, said that there could not be any talk of writing off debt. "I cannot imagine writing off debts," said the Vice-Chancellor and Economy and Energy Minister Sigmar Gabriel. While it is true that Berlin is not excluding the possibility of extending Athen's financial bailout, this decision should be taken at the EU level. During the first meeting of Greece's new cabinet, Prime Minister Alexis Tsipras declared his readiness to begin negotiations with the EU and the IMF on the terms of Athens' repayment. "We are ready for talks with EU partners to find a viable, equitable and mutually beneficial solution to the debt problem," he said. The prime minister said that there will not be "catastrophic clashes" with Brussels, but at the same time, Athens will not continue "the destructive policies of subordination".
And since the Eurozone does share a common currency, this is a cause for worry not only for Greece and its creditors. The election results in Greece showed that the EU implemented the wrong policy of support, the chairman of the parliamentary committee on Foreign Affairs of Finland and leader of the True Finns Timo Soini said in an interview with Yle.
"The election results are a knockout blow to this wrong policy. Mistakes were made over the course of five years, and now we are seeing the result," said the politician.
Soini thinks that the election results will lead people to believe that the Eurozone crisis is not yet over.
He also warned that if Greece is offered debt relief, then same Ireland, Spain, Portugal and Cyprus will demand the same.
It's hard to say what Syriza's policies will be like in practice. Tsipras, an admirer of Che Guevara, who never wears a tie as a matter of principle, is one of those politicians who can most accurately be described as a populist. Although some pundits dismiss him as more of an "air seller" based on his speeches and hard talk. And they probably are not far from the truth. Tsipras is promising everything to everyone and all at once: to farmers - lifting of sanctions against Russia; to the unemployed - generous benefits; to the working - new rules under which it would become virtually impossible to dismiss an employee; to supporters of social equality - high taxes on the rich, abolition of austerity measures and preservation of EU membership... There's just one problem: all these political promises are highly unlikely to exist in one package.
However, there is something more pressing at hand. The very six-year recession that originated in Greece did not originate in a vacuum. This is not something that those in Athens nor in Brussels like to remember, but the root cause of the crisis was primarily bloated social, or more accurately, populist programmes, and not only in Greece. One cannot live beyond his means forever. This may be an internal problem for Greece, but this country is part of the Eurozone - with all the attendant circumstances. Not to mention the fact that Ireland, Iceland, and Spain have all experienced severe crises... Even France with its powerful economy lost an "A" from its highest credit rating (dropping from "AAA" to "AA"). Experts drew complex graphics, juggled words like "hedge funds", but in reality they recognized that the European economy could not withstand the pressure of the "social sphere". It was not just a burden, but also led a large part of society to believe that governments must care after its citizens who do not even need to work and earn a living. Greece simply was the first country where the "populist bomb" exploded at an election.