"SÜLH İSTƏYİRSƏNSƏ, MÜHARİBƏYƏ HAZIR OL"
Rusiya, ABŞ və Fransa preizdentləri "Böyük səkkizlik"in Kanadada keçirilən sammiti çərçivəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair birgə bəyanat qəbul edib. RİA-"Novosti"nin məlumatına görə, bəyanatda dövlət başçıları Azərbaycan və Ermənistanı münaqişənin əsas prinsipləri üzərində işi sürətləndirməyə çağırıblar.  Dövlət başçıları bildirir ki, bu, münaqişənin həlli ilə bağlı sülh razılaşmasının imzalanması üçün vacibdir.
"İndi Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinə bir addım atmaq qalır ki, münaqişənin həllinin əsas prinsiplərini hazırlayıb, sülh müqaviləsi layihəsinin müzakirəsinə keçsinlər", - deyə Dmitri Medvedev, Barak Obama və Nikolya Sarkozinin ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri qismində qəbul etdikləri bəyanatda bildirilir.
Prezidentlər ölkələrinin xarici işlər nazirlərinə tapşırıblar ki, "ATƏT-in Almatıda keçiriləcək qeyri-formal XİN başçıları forumu zamanı Azərbaycanla Ermənistan arasıdakı fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasına aktiv səy göstərilsin".
Rusiya, ABŞ və Fransa rəhbərləri Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinə münaqişənin əsas həlli prinsiplərinin razılaşdırılması prosesinin başa çatdırılmasında dəstək vermək öhdəliklərini də bir daha təsdiqləyiblər.
Bəyanatda bildirilir ki, Minsk qrupunun həmsədri olan dövlətlərin başçıları hər iki tərəfin münaqişənin bəzi prinsiplər əsasında həllinin vacibliyi faktını qəbul etməsini irəliyə addım sayır. Belə prinsiplər kimi isə bəyanatda Dağlıq Qarabağ ətrafındakı işğal olunmuş rayonların boşaldılması, Dağlıq Qarabağ üçün aralıq statusunun müəyyənləşdirilməsi, təhlükəsizlik və özünüidarə zəmanətinin verilməsi, Ermənistanla Dağlıq Qarabağı birləşdirəcək dəhlizin olması göstərilib.
Prinsiplər arasında əhalinin iradəsini bildirməsi yolu ilə Dağlıq Qarabağın yekun statusunun müəyyən olunması, bütün məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtmaq hüququnun tanınması, sülhməramlı əməliyyatlar da daxil olmaqla, təhlükəsizlyə beynəlxalq təminatın verilməsi məsələləri də var. Maraqlıdır ki, Medvedev, Obama və Sarkozinin bəyanatı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 92 illiyinə həsr edilmiş irimiqyaslı hərbi təlimlərdən dərhal sonraya təsadüf edib. Həmin təlimlər isə İlham Əliyevin Sankt-Peterburqda təşkil olunmuş beynəlxalq iqtisadi forum çərçivəsində Serj Sarqsyanla apardığı danışıqlardan dərhal sonra keçirilib.
Bu baxımdan Rusiya, ABŞ və Fransa prezidentlərinin qəbul etdikləri sənədi Azərbaycan rəhbərinin münaqişənin sülh yolu ilə nizamlanması prosesinin sürətləndirilməsinə etdiyi çağırışa reaksiya saymaq olar.
Qeyd etmək lazımdır ki, Minsk qrupunun həmsədri olan dövlətlərin prezidentləri tərəfindən qəbul olunmuş bəyanat ümumilikdə yenilənmiş Madrid prinsiplərinin baza maddələrinə uyğundur. Bu sənədi isə Ermənistanın hələ də qəbul etmədiyi bəllidir. Hələ bu ilin yanvarında Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin təşəbbüsü ilə baş tutmuş üçtərəfli görüşdə Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarqsyan həmin sənəd üzərində düşünmək üçün 2 həftə vaxt istəmişdi. Amma onun fikirləşməsi yaman çox çəkdi və bu, hələ də davam edir.
Hər halda, Madrid prinsipləri, həmçinin, onun yenilənmiş variantı münaqişə tərəflərinin iştirakı ilə hazırlanıb. Yəni onlarda həm Azərbaycan, həm də Ermənistan tərəfinin mövqeyi nəzərə alınıb. Faktik olaraq, hazırda  masa üzərindəki Praqa prosesinin nəticəsidir. Məhz bu proses əsasında tərəflər uzun illər danışıqlar aparıb.
Amma bu gün, danışıqların həlledici mərhələyə qədəm qoya biləcəyi dönəmdə, Ermənistan yenidən vasitəçilərin bütün zəhmətinin heçə endirilməsinə çalışır.
Ermənistan, hətta BMT və digər beynəlxalq qurumların qətnamələrini də qulaqardına vurmaqda davam edir. Bu halda tərəflər arasında aparılan danışıqların intensivliyi keyfiyyətlə əvəzlənmir və nəticədə, Azərbaycanın qarşısında iki yol qalır. Prezident İlham Əliyev də hərbi təlim zamanı hərbçilər qarşısındakı çıxışında bu iki yolun nədən ibarət olduğunu göstərib: "Ya danışıqların davam etdirilməsi - biz nəticənin olması şərti ilə buna hazırıq,-  ya da digər yolun seçilməsi".
Azərbaycan prezidenti bu mövqeyi ilk dəfə ortaya qoymur. Amma burada bir məqama diqqət çəkilməlidir ki, İ.Əliyevin son bəyanatı onun S.Sarqsyanla görüşündən dərhal sonraya təsadüf edib. "Bir daha deyirəm: biz problemi danışıqlar yolu ilə həll etmək istəyirik. Amma bu mümkün olmasa, Azərbaycan Ordusu, bütün silahlı qüvvələr Ali baş Komandanın doğma torpaqları işğaldan azad etmək haqda əmrinə hazır olmalıdır", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Prezident deyib ki, son 7 ildə Azərbaycanın dövlət büdcəsində hərbi xərclər 13 dəfədən çox artıb. 2010-cu il üçün hərbi xərclər 2 milyard 150 milyon dollardır və bu, Ermənistanın bütünlükdə dövlət büdcəsindən çoxdur.
Nizamlanma prosesinin təhlili  göstərir ki, Azərbaycan "silahlarını cingildətmir", amma "sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol" prinsipinə əsaslanır. Rəsmi Bakı konstruktivlik nümayiş etdirir, beynəlxalq vasitəçilərin səylərinə hörmətlə yanaşır və onu heç də tam qane etməyən Madrid prinsipləri əsasında sülh prosesinin davam etdirilməsinə razıdır.
Amma sülh prosesinə sadiqlik nümayiş etdirməklə yanaşı, Azərbaycan torpaqlarının sonsuzluğadək işğalda qalmasının mümkünsüzlüyünü də bəyan edir.
Odur ki, ərazi bütövlüyünün hərbi yolla bərpası variantı da qüvvədə qalır.
Aydındır ki, hadisələrin bu cür inki?afı regionda sabitliyin inkişafında maraqlı olan beynəlxalq ictimaiyyəti qane edə bilməz. Odur ki, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri olan ölkələr Kanada bəyanatı ilə kifayətlənməməlidir. Yerevana real təsir olmasa, Kanada bəyanatı da Ermənistanın qulaqardına vurduğu beynəlxalq sənədlərdən biri olacaq.

"ХОЧЕШЬ МИРА — ГОТОВЬСЯ К ВОЙНЕ"
Президенты РФ, США и Франции в рамках саммита "большой восьмерки" в Канаде приняли совместное заявление по нагорно-карабахскому конфликту, в котором призвали лидеров Армении и Азербайджана ускорить работу над Основными принципами урегулирования конфликта, чтобы приступить к разработке проекта Мирного соглашения, сообщает РИА "Новости".
"В настоящее время президентам Армении и Азербайджана необходимо сделать еще один шаг и завершить работу над Основными принципами с тем, чтобы можно было приступать к разработке проекта Мирного соглашения", - говорится в заявлении Дмитрия Медведева, Барака Обамы и Николя Саркози, которое они приняли в качестве руководителей государств - сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Президенты поручили министрам и посредникам "продолжить оказывать активное содействие Армении и Азербайджану в преодолении имеющихся разногласий в ходе подготовки к совместной встрече на полях неформального министерского форума ОБСЕ в Алматы".
Лидеры РФ, США и Франции подтвердили обязательства оказывать поддержку руководителям Азербайджана и Армении в завершении согласования ими Основных принципов урегулирования.
В заявлении отмечается, что главы государств - сопредседателей Минской группы "рассматривают в качестве важного шага вперед признание обеими сторонами того факта, что прочное урегулирование должно основываться на ряде принципов, среди которых, в частности, возвращение оккупированных территорий вокруг Нагорного Карабаха; промежуточный статус для Нагорного Карабаха, обеспечивающий гарантии безопасности и самоуправления; коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом".
Среди этих принципов названы также определение будущего окончательного правового статуса Нагорного Карабаха "путем имеющего обязательную юридическую силу волеизъявления населения; право всех внутренних и перемещенных лиц и беженцев на возвращение в места прежнего проживания; международные гарантии безопасности, включая миротворческую операцию".
Примечательно, что заявление Медведева, Обамы и Саркози последовало сразу после крупномасштабных военных учений по случаю 92-летия Вооруженных сил Азербайджана, которые были проведены по возвращении президента Ильхама Алиева с переговоров с главой Армении Сержем Саргсяном в рамках Санкт-Петербургского экономического форума. В этом плане документ, принятый президентами России, США и Франции, можно расценить как реакцию стран-посредников на призыв президента Азербайджана ускорить процесс мирного урегулирования.
Надо отметить, что заявление глав стран - сопредседателей Минской группы ОБСЕ в целом сочетается с базовыми пунктами обновленных Мадридских принципов, принятие которых затягивается Арменией. Еще в январе этого года на встрече, проведенной по инициативе президента России Дмитрия Медведева, глава Армении Серж Саргсян попросил две недели для ответа. Однако обдумывание продолжается по сей день.
Между тем Мадридские принципы, в том числе их обновленный вариант, разрабатывались посредниками в согласовании со сторонами конфликта, то есть в них учтена позиция как Азербайджана, так и Армении. Фактически на столе переговоров результаты Пражского процесса, в рамках которого долгие годы велись переговоры. И сегодня, когда процесс урегулирования может вступить в решающую стадию подготовки мирного соглашения, Ереван вновь пытается свести на нет все старания посредников.
Армения продолжает игнорировать также резолюции ООН и других международных организаций. В такой ситуации интенсивность переговоров между сторонами не трансформируется в качество этих переговоров, что ставит перед Азербайджаном новые задачи: "Либо продолжать переговоры - мы готовы к этому, но с условием, что у этих переговоров будет результат, либо же избрать другой путь", - заявил президент И.Алиев, выступая перед военнослужащими на учениях войск.
Президент Азербайджана не впервые озвучивает эту позицию. Но следует обратить внимание на то обстоятельство, что заявление И.Алиева последовало сразу после его встречи с главой Армении. "Еще раз говорю: мы хотим решить вопрос путем переговоров. Но если это будет невозможно, то азербайджанская армия, все вооруженные силы должны быть готовы по приказу Верховного Главнокомандующего освободить родные земли", - сказал И.Алиев.
Президент подчеркнул, что за последние семь лет военные расходы госбюджета Азербайджана выросли более чем в 13 раз. Военные расходы на 2010 год составляют $2 миллиарда 150 миллионов, что превышает весь государственный бюджет Армении.
Анализ процесса урегулирования показывает, что Азербайджан не "бряцает оружием", а следует принципу "хочешь мира - готовься к войне". Официальный Баку проявляет конструктивность и уважение к усилиям международных посредников, соглашаясь на продолжение мирного процесса на базе обновленных Мадридских принципов, даже несмотря на то, что они его не совсем устраивают. Но, демонстрируя приверженность мирному процессу, Азербайджан также подчеркивает, что оккупация его земель не может продолжаться до бесконечности. Посему и военный вариант восстановления территориальной целостности остается в силе.
Ясно, что такой сценарий развития событий не может устроить международное сообщество, заинтересованное в сохранении стабильности в регионе. Поэтому странам - сопредседателям Минской группы ОБСЕ следовало бы не ограничиваться канадским заявлением, которое, при отсутствии реального воздействия на Ереван, может лишь пополнить список проигнорированных Арменией международных документов.