"SÜLH İSTƏYİRSƏNSƏ, MÜHARİBƏYƏ HAZIR OL"
Rusiya, ABŞ və Fransa preizdentləri "Böyük səkkizlik"in Kanadada keçirilən sammiti çərçivəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair birgə bəyanat qəbul edib. RİA-"Novosti"nin məlumatına görə, bəyanatda dövlət başçıları Azərbaycan və Ermənistanı münaqişənin əsas prinsipləri üzərində işi sürətləndirməyə çağırıblar.  Dövlət başçıları bildirir ki, bu, münaqişənin həlli ilə bağlı sülh razılaşmasının imzalanması üçün vacibdir.
"İndi Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinə bir addım atmaq qalır ki, münaqişənin həllinin əsas prinsiplərini hazırlayıb, sülh müqaviləsi layihəsinin müzakirəsinə keçsinlər", - deyə Dmitri Medvedev, Barak Obama və Nikolya Sarkozinin ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri qismində qəbul etdikləri bəyanatda bildirilir.
Prezidentlər ölkələrinin xarici işlər nazirlərinə tapşırıblar ki, "ATƏT-in Almatıda keçiriləcək qeyri-formal XİN başçıları forumu zamanı Azərbaycanla Ermənistan arasıdakı fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasına aktiv səy göstərilsin".
Rusiya, ABŞ və Fransa rəhbərləri Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinə münaqişənin əsas həlli prinsiplərinin razılaşdırılması prosesinin başa çatdırılmasında dəstək vermək öhdəliklərini də bir daha təsdiqləyiblər.
Bəyanatda bildirilir ki, Minsk qrupunun həmsədri olan dövlətlərin başçıları hər iki tərəfin münaqişənin bəzi prinsiplər əsasında həllinin vacibliyi faktını qəbul etməsini irəliyə addım sayır. Belə prinsiplər kimi isə bəyanatda Dağlıq Qarabağ ətrafındakı işğal olunmuş rayonların boşaldılması, Dağlıq Qarabağ üçün aralıq statusunun müəyyənləşdirilməsi, təhlükəsizlik və özünüidarə zəmanətinin verilməsi, Ermənistanla Dağlıq Qarabağı birləşdirəcək dəhlizin olması göstərilib.
Prinsiplər arasında əhalinin iradəsini bildirməsi yolu ilə Dağlıq Qarabağın yekun statusunun müəyyən olunması, bütün məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtmaq hüququnun tanınması, sülhməramlı əməliyyatlar da daxil olmaqla, təhlükəsizlyə beynəlxalq təminatın verilməsi məsələləri də var. Maraqlıdır ki, Medvedev, Obama və Sarkozinin bəyanatı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 92 illiyinə həsr edilmiş irimiqyaslı hərbi təlimlərdən dərhal sonraya təsadüf edib. Həmin təlimlər isə İlham Əliyevin Sankt-Peterburqda təşkil olunmuş beynəlxalq iqtisadi forum çərçivəsində Serj Sarqsyanla apardığı danışıqlardan dərhal sonra keçirilib.
Bu baxımdan Rusiya, ABŞ və Fransa prezidentlərinin qəbul etdikləri sənədi Azərbaycan rəhbərinin münaqişənin sülh yolu ilə nizamlanması prosesinin sürətləndirilməsinə etdiyi çağırışa reaksiya saymaq olar.
Qeyd etmək lazımdır ki, Minsk qrupunun həmsədri olan dövlətlərin prezidentləri tərəfindən qəbul olunmuş bəyanat ümumilikdə yenilənmiş Madrid prinsiplərinin baza maddələrinə uyğundur. Bu sənədi isə Ermənistanın hələ də qəbul etmədiyi bəllidir. Hələ bu ilin yanvarında Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin təşəbbüsü ilə baş tutmuş üçtərəfli görüşdə Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarqsyan həmin sənəd üzərində düşünmək üçün 2 həftə vaxt istəmişdi. Amma onun fikirləşməsi yaman çox çəkdi və bu, hələ də davam edir.
Hər halda, Madrid prinsipləri, həmçinin, onun yenilənmiş variantı münaqişə tərəflərinin iştirakı ilə hazırlanıb. Yəni onlarda həm Azərbaycan, həm də Ermənistan tərəfinin mövqeyi nəzərə alınıb. Faktik olaraq, hazırda  masa üzərindəki Praqa prosesinin nəticəsidir. Məhz bu proses əsasında tərəflər uzun illər danışıqlar aparıb.
Amma bu gün, danışıqların həlledici mərhələyə qədəm qoya biləcəyi dönəmdə, Ermənistan yenidən vasitəçilərin bütün zəhmətinin heçə endirilməsinə çalışır.
Ermənistan, hətta BMT və digər beynəlxalq qurumların qətnamələrini də qulaqardına vurmaqda davam edir. Bu halda tərəflər arasında aparılan danışıqların intensivliyi keyfiyyətlə əvəzlənmir və nəticədə, Azərbaycanın qarşısında iki yol qalır. Prezident İlham Əliyev də hərbi təlim zamanı hərbçilər qarşısındakı çıxışında bu iki yolun nədən ibarət olduğunu göstərib: "Ya danışıqların davam etdirilməsi - biz nəticənin olması şərti ilə buna hazırıq,-  ya da digər yolun seçilməsi".
Azərbaycan prezidenti bu mövqeyi ilk dəfə ortaya qoymur. Amma burada bir məqama diqqət çəkilməlidir ki, İ.Əliyevin son bəyanatı onun S.Sarqsyanla görüşündən dərhal sonraya təsadüf edib. "Bir daha deyirəm: biz problemi danışıqlar yolu ilə həll etmək istəyirik. Amma bu mümkün olmasa, Azərbaycan Ordusu, bütün silahlı qüvvələr Ali baş Komandanın doğma torpaqları işğaldan azad etmək haqda əmrinə hazır olmalıdır", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Prezident deyib ki, son 7 ildə Azərbaycanın dövlət büdcəsində hərbi xərclər 13 dəfədən çox artıb. 2010-cu il üçün hərbi xərclər 2 milyard 150 milyon dollardır və bu, Ermənistanın bütünlükdə dövlət büdcəsindən çoxdur.
Nizamlanma prosesinin təhlili  göstərir ki, Azərbaycan "silahlarını cingildətmir", amma "sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol" prinsipinə əsaslanır. Rəsmi Bakı konstruktivlik nümayiş etdirir, beynəlxalq vasitəçilərin səylərinə hörmətlə yanaşır və onu heç də tam qane etməyən Madrid prinsipləri əsasında sülh prosesinin davam etdirilməsinə razıdır.
Amma sülh prosesinə sadiqlik nümayiş etdirməklə yanaşı, Azərbaycan torpaqlarının sonsuzluğadək işğalda qalmasının mümkünsüzlüyünü də bəyan edir.
Odur ki, ərazi bütövlüyünün hərbi yolla bərpası variantı da qüvvədə qalır.
Aydındır ki, hadisələrin bu cür inki?afı regionda sabitliyin inkişafında maraqlı olan beynəlxalq ictimaiyyəti qane edə bilməz. Odur ki, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri olan ölkələr Kanada bəyanatı ilə kifayətlənməməlidir. Yerevana real təsir olmasa, Kanada bəyanatı da Ermənistanın qulaqardına vurduğu beynəlxalq sənədlərdən biri olacaq.

"IF YOU WANT PEACE, PREPARE FOR WAR"
The presidents of Russia, the United States and France issued a joint statement on the Nagornyy Karabakh conflict during the G8 summit in Canada, calling on the leaders of Armenia and Azerbaijan to accelerate work on the basic principles of conflict settlement in order to begin to develop a draft peace agreement, reports RIA Novosti.
"Currently, the presidents of Armenia and Azerbaijan should take one more step and complete work on the basic principles in order to be able to begin to develop a draft peace agreement," Dmitriy Medvedev, Barack Obama and Nicolas Sarkozy said in the statement, which they adopted as the leaders of the states co-chairing the OSCE Minsk Group.
The presidents instructed ministers and mediators "to continue to provide active assistance to Armenia and Azerbaijan in overcoming the existing differences in the process of preparing a joint meeting on the sidelines of the informal OSCE ministerial forum in Almaty".
The leaders of Russia, the USA and France reaffirmed their commitment to support the leaders of Azerbaijan and Armenia in completing their agreement on the basic principles of the settlement.
The statement noted that the leaders of the states co-chairing the OSCE Minsk Group "regard as an important step forward the recognition by both parties of the fact that a lasting settlement must be based on several principles, including the return of the occupied territories around Nagornyy Karabakh, interim status for Nagornyy Karabakh, which provides guarantees of security and self-government, and a corridor linking Armenia with Nagornyy Karabakh.
These principles include the determination of the future legal status of Nagornyy Karabakh "through a legally binding referendum; the right of all internally displaced persons and refugees to return to their homes; international guarantees of security, including a peacekeeping operation".
It is significant that the statement by Medvedev, Obama and Sarkozy was issued immediately following large-scale military exercises to mark the 92nd anniversary of the Azerbaijani Armed Forces, which were held after President Ilham Aliyev returned from talks with the Armenian leader Serzh Sargsyan at the St. Petersburg Economic Forum. In this respect, the document adopted by the presidents of Russia, the US and France can be seen as the mediators' response to the Azerbaijani president's appeal to accelerate the peace process.
It should be noted that the statement by the leaders of the co-chairing states of the OSCE Minsk Group as a whole is combined with the basic points of the updated Madrid principles, whose adoption is being delayed by Armenia. Back in January this year, at a meeting held on the initiative of Russian President Dmitriy Medvedev, Armenian President Serzh Sargsyan asked for two weeks to respond to them. However, he is still mulling them over.
Meanwhile, the Madrid principles, including the updated version, were developed by the mediators in cooperation with the parties to the conflict, that is, they take into account the positions of both Azerbaijan and Armenia. In fact, the negotiations have been held for years within the framework of the Prague process and these are the results of that process. And now that the settlement process can enter a critical stage in preparing a peace agreement, Armenia is once again trying to undermine all the mediators' efforts.
Armenia continues to ignore the resolutions of the UN and other international organizations. In such a situation, the intensity of the negotiations between the parties is not reflected in the quality of these negotiations, which poses new challenges to Azerbaijan: "either to continue the negotiations - we are ready to do this on condition that these negotiations are productive - or to take another path", President Ilham Aliyev said, while addressing soldiers during the manoeuvres.
This is not the first time that the Azerbaijani president has voiced this position. But we should bear in mind the fact that Ilham Aliyev's statement followed immediately after his meeting with the Armenian leader. "I say once again: we want to resolve the issue through negotiations. But if that is not possible, the Azerbaijani army and all our armed forces must be prepared to liberate our lands on the orders of the commander-in-chief," said Aliyev.
The president stressed that Azerbaijan's military expenditure is now more than 13 times greater than 7 years ago. The military expenditure for 2010 amounts to 2.15 billion dollars, which exceeds Armenia's entire state budget.
The analysis of the settlement process shows that Azerbaijan is not "brandishing its weapons", but follows the principle "if you want peace, prepare for war". Baku is being constructive and showing respect for the efforts of the international mediators, while agreeing to continue the peace process on the basis of the updated Madrid principles, despite the fact that they have certain reservations about them. But in demonstrating its commitment to the peace process, Azerbaijan has also stressed that the occupation of its land cannot continue indefinitely. Therefore, the military option for restoration of the country's territorial integrity remains open.
It is clear that this scenario does not suit the international community, which is interested in maintaining stability in the region. The co-chairs of the OSCE Minsk Group should, therefore, not confine themselves to the Canadian statement, which, in the absence of real pressure on Yerevan, can only add to the list of international documents ignored by Armenia.