Meksika körfəzində batan neft platforması Britaniyanın bu nəhənginin səhmlərini də arxasınca aparıb
bp neft şirkətinin dəyəri 14 il ərzində ən aşağı səviyyəyə düşüb: Meksika körfəzində baş vermiş ekoloji fəlakətdən sonra, bp öz bazar dəyərinin yarısını - $82 mlrd.-ı itirib və iyunun 11-də şirkət $91,4 mlrd səviyyəsində qiymətləndirilib. Sərmayəçilər ehtiyat edirlər ki, gələcəkdə bp-nin ekoloji fəlakətlə bağlı riskləri və xərcləri arta bilər.
bp-nin səhmlərinin sürətlə düşməsində Vaşinqtonun təzyiqləri az rol oynamayıb. Ağ ev Meksika körfəzində baş vermiş ekoloji fəlakətlərə görə şirkəti yeni cərimələrlə hədələyib - federal hökumət bp-yə $69 mln dəyərində yeni hesab təqdim etmək niyyətindədir. Ağ evin təmsilçisi bildirib ki, şirkət bu hesabı iyulun 1-nə kimi ödəməlidir. Bu pullar hökumətin qəzalarla bağlı xərclərinə sərf olunacaq. Amerika hakimiyyətinin bütün gələcək xərcləri də neft şirkətinin büdcəsi hesabına örtülməlidir.
Buraxılışımızın çapa getdiyi ana kimi bp-dən Ağ evin yeni tələblərinə cavab gəlməmişdi. Ekspertlərin fikrincə, Britaniya şirkəti, böyük ehtimalla, 1990-cı ildə verilmiş "Dənizin neftlə çirkləndirilməsi haqqında" (Oil Pollution Act) federal qanuna istinad edəcək. Bu qanuna görə, günahkar yalnız birbaşa nəticələrin aradan qaldırılmasına və ekoloji zərərə görə cavabdehlik daşıyır.
Ağ evdə bu arqumentin necə qarşılanacağı ayrı məsələdir. Yalnız burası bəllidir ki, bp qəzanın nəticələrinin aradan qaldırılması ilə bağlı itki verməyəcək. "Goldman Sachs"ın hesablamalarına görə, 10 il ərzində şirkətin bununla bağlı xərcləri $33 mlrd təşkil edəcək. Bir sıra ekspertlərin fikrincə, şirkət neft dağılmasının nəticələri ilə mübarizəyə pul tapmaq üçün kəskin addımlara getməlidir; o cümlədən aktivlərinin bir hissəsini satmalıdır. Qərb mətbuatı, hətta bp-nin rəqibləri tərəfindən "düşməncəsinə udulması" imkanları barədə fikirlər də səsləndirib. bp-ni almağa potensial imkanı olan şirkətlər arasında "Royal Dutch Shell" və "Exxon Mobil"in adları da var. Ancaq analitiklərin çoxu bunu mümkün saymır. Onlar sanırlar ki, Meksika körfəzində baş vermiş neft dağılmalarından sonra, bp-nin üz-üzə qaldığı riskləri heç kim üzərinə götürmək istəməz.
Yada salaq ki, Meksika körfəzinin ABŞ sahillərində qeydə alınmış bu iri qəza aprelin 20-də bp tərəfindən idarə edilən "Deepwater Horizon" platformasındakı partlayışdan sonra baş verib; partlayış nəticəsində 11 neftçi həlak olub. Aprelin 22-də platforma batıb və bu zaman quyunu zədələyib. Neft sızmasının qarşısının alınması üçün bp-nin artıq bir aydan çoxdur, göstərdiyi səylər heç bir nəticə vermir.
Problemin həlli üçün atılan ilk addım yenicə başlamışdı ki, uğursuz oldu. bp quyunu iri çoxtonnajlı günbəzlə örtə bilmədi. Quyuya 1,5 kilometr uzunluğunda borularla qazma məhlulu vurmaqla sızmaları boğmaq üçün edilən ikinci cəhd də uğursuz oldu. Müəyyən müddət ərzində vurulan məhlulun təzyiqi altında neftin quyudan çıxması dayandı, amma bu, uzun çəkmədi və müyyən müddət sonra neft yenidən yuxarı çıxmağa başladı.
Nəhayət, bu ayın əvvəlində bp ikinci cəhddən borunun zədələnmiş hissəsini kəsməyə və ağzına sızmış neftin böyük hissəsini yuxarı vurmağa imkan verən qıf bağlamağa nail oldu. Amma borunun kəsiyi hamar olmadığından, sızmanı tam bağlamaq alınmayacaq. Həm də ki bp gün ərzində 10 min barel neft ötürə biləcək ki, bu da əvvəlcə açıq dənizə çıxan neftin yarıdan çoxu deməkdir. Buna paralel olaraq, şirkət iki drenaj quyusu qazacaq ki, bu işlər də avqustdan tez başa çatmayacaq.
Meksika körfəzində neft dağılması ilə bağlı hökumət ABŞ-ın cənubunda yerləşən üç ştatda - Luiziana, Missisipi və Alabama ştatlarının balıqçılıq sahələrində fövqəladə vəziyyət elan edib. Neft dağılması bu regionların balıqçılıq sahəsinə böyük zərər vurub. Yalnız Luizianada balıqçılıq sahəsində 27 min adam işləyir və onların bir hissəsi neft dağılmalarından sonra işsiz qalıb. Ştat ABŞ-ın dəniz məhsullarının ümumi həcmində 40%-lik paya malikdir.
Amerika ekspertlərinin fikrincə, Luiziana sahillərində neft dağılması ABŞ tarixində ən iri ekoloji fəlakətdir. Neft dağılmalarının Florida sahillərinə tərəf irəliləməsinin qarşısının alınması üçün bp Meksika körfəzində qum maneələr yaradılması üçün bütün xərclərə hazır olduğunu bildirib. Qum bəndlər Luiziana ştatı sahillərinə yaxın yerləşən bir neçə adanı birləşdirəcək. Bu planın əsas məqsədi sahil torpaqlarının ekoloji sisteminin neftdən qorunmasıdır.
Ancaq ekoloqlar sanırlar ki, neft ləkəsi Florida sahillərinə çatana kimi, şirkət bəndləri quraşdıra bilməyəcək. Qoruyucu adalar yalnız uzaq gələcəkdə fayda verəcək, çünki bu ada zəncirinin tikintisi bir il çəkəcək.
Xəzərdə sakitlikdir
Bununla yanaşı, Meksika körfəzindəki fəlakət çox sayda sual doğurub ki, bunlar da dəniz ?elfində neft çıxarılan ölkələrin ictimaiyyətini haqlı olaraq narahat edir.
Bəs bu cür qəzanın Xəzərin Azərbaycan sektorunda da baş verməsi ehtimalı nə dərəcədə realdır? Dərhal qeyd edək ki, ARDNŞ Meksika körfəzindəki qəzaya dərhal reaksiya verdi və təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirdi. ARDNŞ prezidenti Rövnəq Abdullayev dəniz platformalarında təhlükəsizlik tədbirlərinin daha da gücləndirilməsi barədə fərman imzaladı. "Bu fərmanla biz bir daha özümüzü sığortalayırıq. Halbuki bizdə olan ekoloji və texniki təhlükəsizlik standartları çox yüksəkdir", - deyə ARDNŞ prezidenti bəyan edib.
R.Abdullayevin sözlərinə görə, "Deepwater Horizon" neft platformasında baş vermiş və Meksika körfəzində irimiqyaslı neft itkisinə səbəb olmuş partlayış bp-nin Azərbaycandakı fəaliyyətinə heç cür təsir göstərməyəcək. "Fineco"nun məlumatına görə, Azərbaycan dənizdə neft-qaz işləri prosesində, o cümlədən, bp-nin iştirakı ilə də görülmüş işlərdə dəfələrlə anomal yüksək təzyiq problemi ilə rastlaşıb, amma preventor həmişə işləyib və platformanın dağılmasına, karbohirogenlərin sızmasına heç vaxt səbəb olmayıb. Meksika körfəzində bp-nin preventoru naməlum səbəblər üzündən işləməyib.
Öz növbəsində, Neft Tədqiqatları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban bildirir ki, Xəzərin və quyuların dərinliyinin nisbətən aşağı olması onları az təhlükəli edir. Onun sözlərinə görə, ARDNŞ-in istismar etdiyi yerlərdə dərinlik heç yüz metrə çatmır, kontrakt meydançalarında isə 300-400 metrdir, işlənilən layların dərinliyi isə 3-4 min metr arasındadır. Bu, bp-nin Meksika körfəzindəki quyusu ilə müqayisədə yetərincə azdır. Orada işlər görülən sahədə suyun dərinliyi 1,5 min metr, quyunun öz dərinliyi isə 10 min metrdir.
Başqa önəmli məqam isə Xəzərin Azərbaycan sektorunda bütün platformaların stasionar olması faktıdır. Yeni dərin quyuları dib plitələrinə bərkidirlər ki, bu da onların müxtəlif titrəmələrə dayanıqlığını artırır. Meksika körfəzində bp-nin platformasını saxlayan ballastlar partlayışdan sonra dibə gedib və artıq heç nə platformanı saxlaya bilməz.
Ekspert, həmçinin, Xəzərdə qəzaların qarşısını almaq üçün eyni zamanda bir neçə ekoloji xidmətin fəaliyyət göstərməsini xüsusi qeyd edir. "Əsrin müqaviləsi" bağlanana qədər Xəzərin Azərbaycan sektorunda yalnız bir qəza-xilasetmə xidməti fəaliyyət göstərib. "Əsrin müqaviləsi" bağlanandan sonra, ARDNŞ sistemində yeni Geologiya İdarəsi və "ECOL" birgə ekologiya müəssisəsi yaradılıb. bp-nin ekoloji tərəfdaşı isə "Briqs Marin" şirkətidir və o, işlənilən yataqlarda, boru kəmərlərində, terminallarda baş vermiş qəzaların aradan qaldırılması ilə məşğul olur.
İ.Şaban yada salıb ki, Azərbaycan ətraf mühitin qorunması və təhlükəsizliklə bağlı yetərincə sərt standartlar müəyyən edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan strukturlarının işlənməsi zamanı da mütəxəssislər tez-tez anomal yüksək təzyiqlə rastlaşırlar. Buna həm laylarda, həm də quyu ağızlarında rast gəlinir. Məsələn, hazırda Xəzərin ən iri hasilat platforması olan "Mərkəzi Azəri"də yüksək təzyiq üzündən işlər 3 ay dayanmışdı.
Qanunvericiliklə layihələrin ekspertizası, bp-nin və onun neft-qaz tərəfdaşlarının hasilatı üzərində nəzarət Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə (ETSN) tapşırılıb. ETSN-dən bildiriblər ki, onlar istehsalat prosesinin bütün daxili parametrlərini nəzarətdə saxlayırlar. Qəzaların qarşısının alınması və aradan qaldırılması üçün əsas "Ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi" sənədidir.
ETSN-də bp-nin qəzaların qarşısının alınması üzrə gördüyü işləri müsbət qiym?tləndirirlər. Nazirlik neft layihələrinin ekspertizasını yetərincə uzun müddət ərzində aparır. O cümlədən, bütün mümkün fövqəladə hadisələr, qəzaların aradan qaldırılma yolları və fors-major halları öyrənilir. Xəzərin Azərbaycan sektorunda işləməklə bağlı bp və onun tərəfdaşları ekoloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi və qəzaya qarşı sistemlərin təkmilləşdirilməsi üzrə bütün öhdəlikləri yerinə yetirirlər.
ETSN dənizdə işləyən 31 neft-qaz müəssisəsinin ekologiyaya təsiri üzrə monitorinqlər keçirir. Buraya dəniz suyunun durumu, neft avadanlığının inspeksiyası və s. daxildir. Hələ ki bp-nin Xəzərin Azərbaycan hissəsindəki obyektlərində neft dağılmaları ilə bağlı heç bir problem olmayıb, təhlükəsizlik sistemi baxımından da önəmli qınaqlar yoxdur.
"bp - Azerbaijan" əmin edir: narahatlığa əsas yoxdur
"bp - Azerbaijan"dan isə əmin edirlər ki, istənilən layihəni gerçəkləşdirməzdən öncə, şirkət ətraf və sosial mühitə təsirin qiymətləndirilməsi üzrə dəqiq iş aparır.
bp-nin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin başçısı Tamam Bayatlı bildirib ki, ətraf mühitə və sosial sahəyə təsirin qiymətləndirilməsi yetərincə əziyyətli və baha başa gələn işdir. Bunun üçün müxtəlif sahələrdən mütəxəssislər və ekspertlər dəvət edilir. Bu sənədin hazırlanmasından sonra, ətraf mühitə istənilən təsirin qarşısının alınması üçün tədbirlər müəyyən edilir. Bu tədbirlər neft-qaz hasilatı üzrə Azərbaycanın təcrübəsinə və beynəlxalq təcrübəyə əsaslanır; ən optimal və effektli texnologiyaların seçimi aparılır.
Onun sözlərinə görə, heç bir şübhə olmamalıdır ki, ekologiyanın və insanların sağlamlığının qorunmasında, həmçinin, obyektlərin texniki təhlükəsizliyinə riayət olunmasında hər şeydən öncə bp maraqlıdır. bp-dən həm də qeyd ediblər ki, Meksika körfəzindəki qəzanın səbəblərinin istintaqı baş verənlərə aydınlıq gətirəcək. İstintaq nəticələri əldə ediləndən və səbəblər bəlli olandan sonra, onları təhlil etmək vacibdir.
"bp - Azerbaijan"dan bildirirlər ki, bp Xəzərdə insan sağlamlığının mühafizəsi, texniki təhlükəsizlik və ətraf mühitin qorunması üzrə neft-qaz sənayesi üçün ən ciddi sərt olan qaydaları və qanunları tətbiq edir.

BP's sinking oil platform in the gulf of Mexico seems to be taking the British major's shares with it
BP's value has hit a 14-year low: in the aftermath of the major environmental disaster in the Gulf of Mexico, BP has lost almost half of its market value, $82 bn and, by 11 June, the company was valued at $91.4 bn. Investors fear further increases in risks and expenses.
The dramatic decline in share value followed pressure from Washington, as US President Barack Obama blamed the company for failing to deal with the catastrophe in a reasonable time. The White House has threatened the company with further penalties for the disaster, while federal authorities plan to send BP a bill for $69 million. A White House spokesman said that the company must pay the bill before 1 July. The money will reimburse the government for emergency response expenditure. All future expenses of the US authorities must be covered by the company.
When this edition went to print, there was still no BP response to the new White House demands. Experts think the British company is likely to refer to the 1990 Oil Pollution Act, whereby the guilty party is responsible for eliminating only the direct consequences and environmental damage.
It is not known how the White House will respond to this argument. What is beyond doubt is that BP will suffer huge losses in eliminating the consequences. According to Goldman Sachs, the company will spend a total of $33 bn over 10 years.
Several experts believe that to find money to deal with the consequences of the spill, the company will have to sell some of its assets. Western media have even written about a possible "hostile takeover" of BP by the competition. Companies with the potential to take over BP include Royal Dutch Shell and Exxon Mobil. Most analysts, however, rule out such a possibility, adding that no-one would want to assume the risks BP has faced in the wake of the Gulf of Mexico spill.
This, the biggest disaster in the Gulf of Mexico, occurred on 20 April following a blast at BP's Deepwater Horizon platform which killed 11 people. On 22 April the platform sank, damaging the well. BP's efforts to stop the spill have thus far proved to be in vain.
The first attempt to deal with the problem failed almost immediately, as BP failed to cover the platform with a huge dome. The second attempt, which involved injecting drilling fluid into the well through 1.5-km pipes, also proved unsuccessful. The fluid did interrupt the flow of oil from the well for some time, but a short while later the oil started leaking again.
Finally, early this month BP managed, at the second attempt, to cut off the damaged section of pipe and install a cap to pump out most of the leaking oil. However, the pipe section proved to be uneven and it turned out that the leak could not be contained completely. Nevertheless, BP can pump out 10,000 barrels of oil a day, i.e. more than half of the product flowing into the open sea. In parallel, the company is drilling two relief holes, but they will not be completed before August.
Following the oil spill, the US government has declared a state of emergency in the fishing sectors of three southern states - Louisiana, Mississippi and Alabama. These three states have suffered the greatest economic damage. 27,000 people work in the fishing sector in Louisiana alone. The spill has left many of them jobless. The state contributes about 40 per cent of the US's total seafood production.
US experts think the spill off the coast of Louisiana has become the worst environmental catastrophe in US history. BP has expressed its readiness to finance the construction of different sand barriers in the Gulf of Mexico to contain the spread of oil spills to the coasts of Florida. These will connect several islands off the coast of Louisiana. The aim is to protect the vulnerable ecosystems of coastal land from the oil.
However, environmentalists do not think the company can do this before the oil slick reaches Florida. The barriers may be of help only in the far future because it will take about a year to construct the entire chain of islands.
Caspian still quiet
Meanwhile, the catastrophe in the Gulf of Mexico has raised a multitude of concerns for countries producing oil offshore. Namely, how right are the US congressmen who claim that, according to BP documents, the company had received repeated warnings about a possible explosion, but took no measures in time? How likely is it that such a disaster could occur in the Azerbaijani section of the Caspian?
The reaction of the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) to the Gulf of Mexico incident was very prompt. It stepped up safety measures in the Caspian. SOCAR President Rovnaq Abdullayev signed an order to improve safety procedures at offshore platforms. "By this order we are insuring ourselves further, even though our environmental and technical safety standards are already quite high," he said.
According to Abdullayev, the blast at Deepwater Horizon will not affect BP's activities in Azerbaijan.
The Fineco news agency reports that Azerbaijan has repeatedly faced problems of high pressure during oil and gas operations offshore (including those involving BP), but preventers have always worked well and platforms have never been destroyed. BP's preventer in the Gulf of Mexico did not work for some reason.
The director of the petroleum research centre, Ilham Saban, has said that the relatively low depths of the Caspian Sea and the wells in it make them less dangerous. He says that the fields being developed by SOCAR are less than 100 m deep; licence areas are 300-400 m deep, while the wells go down 3,000-4,000 metres. This is much shallower than BP's well in the Gulf of Mexico, where work is done in 1,500 metres of water, while the well is 10,000 m deep.
Another important aspect is that all platforms in the Azerbaijani section of the Caspian are fixed. New wells rest on sea-bed templates, which also strengthen their resistance to different fluctuations. The ballasts which supported BP's platform in the Gulf of Mexico sank after the blast, and there was nothing to support the platform. The expert also highlighted the importance of the fact that there are several environmental services in the Caspian. Before the Contract of the Century was signed, there was only one emergency rescue service in the Caspian, while a new geological section and joint venture, ECOL, have been established since then. BP's environmental partner is Briggs Marine, which deals with emergency response activities offshore, at pipelines, terminals etc.
Saban added that Azerbaijan has established tight environmental and safety standards. He said that specialists have repeatedly encountered high pressures, at both reservoir and well-mouth level, in Azerbaijani fields. Operations were suspended at Central Azeri, the biggest oil producing platform in the Caspian, for three months due to high pressure.
The legislative supervision of projects and control over environmental safety during oil and gas production by BP and partners is exercised by the Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan. A source from the ministry said that all parameters of the production process were under control. The key document pertaining to the prevention and elimination of any accidents is called the Environmental Impact Assessment.
The ministry has given a positive assessment of the work BP does to prevent such accidents in Azerbaijan. The source added that the ministry has been examining oil projects for a long time, focusing on possible emergency situations, ways of eliminating their consequences and circumstances beyond control. BP and its partners in Azerbaijan meet all their environmental safety commitments. The ministry also monitors the environmental impact of 31 offshore oil and gas facilities. The quality of the seawater, oil production equipment etc. are subject to monitoring. There have been no oil spills in the Azerbaijani section of the Caspian Sea yet. Neither are there problems with safety.
BP-Azerbaijan says nothingto worry about
A source from BP-Azerbaijan has said that before starting any project, the company makes thorough assessments of possible environmental and social impacts. According to the company's external affairs manager, Tamam Bayatli, the environmental and social impact assessment is difficult and expensive work. Specialists and experts of different backgrounds work on the preparation of this document. Once the document is ready, measures are identified to prevent any environmental impact. These measures are based on available international and Azerbaijani oil and gas production experience and the most effective technologies are chosen.
Bayatli added that there should be no doubt that BP itself is interested in observing health, safety and environmental requirements. The BP source said further that an investigation into the Gulf of Mexico incident would shed light on what caused the disaster. When investigation results have been obtained and reasons established, they will have to be analyzed. And if recommendations are made, they will certainly be accepted by everyone in the oil industry to prevent this from happening again. BP enforces very strict health, safety and environmental standards in the Caspian basin, the BP-Azerbaijan source concluded.