Azərbaycan çempionluğu "Inter"ə, kuboku isə "Bakı"ya qismət oldu
Azərbaycanda futbol mövsümü çox dramatik və gözlənilməz nəticəylə yekunlaşdı. İlk dəfə idi ki, premyer-liqada sona bir tur qalmış birdən-birə 4 komanda çempionluq şansını itirməmişdi. Yalnız "Xəzər-Lənkəran"ın taleyi öz əlində idi. Doğma Lənkəranda son çempion "Bakı"nı qəbul edən cənublular çempion olmaq üçün qələbə qazanmağa borclu olduğu halda, azarkeşləri pərişan etdilər.
Ev sahiblərinin baş məşqçisi Ağasəlim Mircavadov, adətən, komandasından rəqib futbolçuları mərkəzdə qarşılamağı tələb edir, hücumları isə cinahlarla yaradır. Amma bu dəfə bu taktika özünü doğrultmadı. "Bakı" rəqibə qarşı çox yaxşı hazırlaşdığını nümayiş etdirdi və səfərdə inamlı təsir bağışladı.
İkinci hissədə cənublular artıq doğma meydanda oynadığını, sanki unutmuşdu. 35 yaşlı Cüneyt Biçər, sözün əsl mənasında, taktiki gedişlərlə rəqibin bütün arzularını dəfn etdi. Elvin Əliyevin sürətli cinah reydləri, Cabanın təhlükəli zərbələri, Bəxtiyar Soltanovun əla ötürmələri bakılıların qələbəsində böyük rol oynadı. Sözsüz ki, müdafiə xəttinin etibarlı çıxışı və qapıçı Marko Şarliyanın gözəl oyununu qeyd etməmək olmaz. Soliçin gözəl qolundan sonra "Xəzər-Lənkəran"ın matçda dönüş yaratmaq üçün kifayət qədər vaxtı olsa da, futbolçular bunun üçün özlərində güc tapmadı.
Ümumiyyətlə, bu görüşdə "Bakı"nın baş məşqçisi Cüneyt Biçərin taktiki seçimi özünü doğrultdu. Əlbəttə, cənubluların oyuna təzyiq altında çıxması da "Bakı"nın qələbəsində öz rolunu oynadı. Çünki "Xəzər-Lənkəran" çempionluğun bir addımlığında idi. Minimal hesablı məğlubiyyət "Xəzər-Lənkəran"ı çempionluqdan məhrum etdi. Üstəlik, komanda çempionatı dördüncü pillədə başa vurdu.
"Bakı"nın Lənkəranda 1:0 hesablı qələbə xəbəri "Qarabağ"ı da sevindirməyə bilməzdi. Belədə ağdamlılar "Neftçi"ylə matçda qələbə qazanmaqla çempionluq yürüşünə qoşulacaqdı. Amma Qurban Qurbanovun komandası flaqmanın əsasən əvəzedicilərdən ibarət heyətinə qalib gələ bilmədi. Görüş qolsuz bərabərliklə yekunlaşdı. Bu isə paytaxtın "İnter" klubunun qızıl medallara gedən yolunu açdı. Bankirlər "Qəbələ"ni 4:1 hesabıyla üstələməklə Azərbaycan çempionluğunu bayram etdi.
Maraqlıdır ki, "İnter" heyətində ən çox legionerin oynadığı komandadır. Bankirlərin baş məşqçisi isə zəngin futbolçu karyerasına malik Kaxaber Tsxadadzedir. Gürcü məşqçi "İnter"də ilk mövsümündəcə qızıl medal qazandı. Amma bu "İnter"in yeganə məqsədi sayıla bilməz. Rəhbərlik komandadan Çempionlar Liqasında mümkün qədər irəli getməyi tələb edir. Gürcü məşqçinin cari mövsüm "İnter"ə alışdırdığı baxımlı futbol yalnız xoş sözlərə layiqdi. İndi bankirlər daha çox hücum edir və belə halda daha çox qol vurur. "İnter"də dəmir intizam yaradan Tsxadadze həm də əla heyət formalaşdırıb. Beləliklə, Azərbaycan premyer-liqasının qalibi "İnter" oldu. "Bakı" gümüş, "Qarabağ" bürünc medalçı oldu. "Xəzər-Lənkəran" isə çempionatda 4-cü yeri tutdu.
"Xəzər-Lənkəran"ın çempionluğu əldən buraxmasından ən çox narazı qalan, təbii ki, klubun sahibi Mübariz Mənsimov idi. Hələ oyundan sonra mediaya açıqlama verən iş adamı cənublular üçün ölkə kubokunu qazanmağın vacib olduğunu söyləmişdi. Amma nə biləydi ki, Azərbaycan kubokunun finalından da məyus ayrılacaq. Türkiyədə yaşayan həmyerlimiz finala "Fənərbaxça" klubunun prezidenti Əziz Yıldırım və digər yaxın dostlarıyla birlikdə təşrif buyurmuşdu. "Xəzər-Lənkəran" finalda "Bakı"nı üstələməklə çempionatdakı uğursuzluğu unutdurmalıydı. Amma hər şey tam fərqli oldu.
Beləliklə, çempionatda olduğu kimi, Kubokda da "Bakı" "Xəzər-Lənkəran"ı titulsuz qoydu. Təbii ki, "Xəzər-Lənkəran" üçün cari mövsümü uğurlu saymaq olmaz. Baş məşqçi Ağasəlim Mircavadov yerli məşqçilər arasında sayılıb-seçilən mütəxəssislərdəndir. Mircavadovun "məşqçilik karyerası" ilə həmyaşıd olan Cüneyt Biçərə hər iki görüşdə uduzmasına izah tapmaq çətindi. Sözsüz ki, cari mövsümdən sonra "Bakı" "Xəzər-Lənkəran"ın əbədi rəqibinə çevrildi. Paytaxt təmsilçisi jənubluları həm çempionluqdan etdi, həm də kubokdan.
Son çempionat həm də yeni legionerlərin səviyyəsini üzə çıxardı. Onların arasında Soliç, Caba, Skuliç, Poşkus, Cuninyo, Şarliya, Lomaya kimi səviyyəliləri var. Mövsümün kəşfi isə "Bakı"nın baş məşqçisi Cüneyt Biçər sayıla bilər. Bülənt Korxmazın istefasından sonra aşağı yaş qruplarında çalışan Biçər birdən-birə əsas komandaya dəvət edildi. İkiaylıq iş yetərincə məhsuldar alındı - çempionatda gümüş medal və ölkə kuboku.
Azərbaycan premyer-liqası və kubokunun yekun nətijələrinə əsasən "İnter" Çempionlar Liqasında mübarizə aparajaq. Bankirlər Avropanın ən nüfuzlu klub turnirinə ikinji seçmə mərhələdən qoşulajaq.
"Bakı", "Qarabağ", "Xəzər-Lənkəran" isə Avropa Liqasında yarışacaq.
"Qarabağ"la "Xəzər-Lənkəran" ilk mərhələdə gücünü sınayacaq. "Bakı" isə birbaşa ikinci mərhələdən başlayacaq.
Azərkeşləri avrokuboklardakı oyunumuzla yanaşı, bəzi məşqçilərin taleyi də maraqlandırır. "Qarabağ"la "İnter" müvafiq olaraq Qurban Qurbanov və Kaxaber Tsxadadzeylə yoluna davam edəcək. "Bakı"nın baş məşqçisi Cüneyt Biçərin isə əvəz olunması gözlənilir. İddialı klub rəhbərliyi baş məşqçi postunu daha güclü məşqçiyə tapşıra bilər. "Xəzər-Lənkəran"ın sahibi Mübariz Mənsimov baş məşqçi Ağasəlim Mircavadovun işini davam etdirəcəyini söyləsə də, təcrübəli mütəxəssisin özünün istefa verəcəyi də istisna deyil.

Титул чемпиона Азербайджана достался «Интеру», а Кубок страны - «Баку»
Неожиданно и несколько драматично завершился футбольный сезон в Азербайджане. Впервые в премьер-лиге за тур до ее завершения сразу четыре команды имели шанс стать чемпионом. А судьба "Хазар-Лянкярана" была в ее же руках. Принимая в родных стенах прошлогоднего чемпиона "Баку", южане просто были обязаны победить. Но лянкяранский клуб разочаровал болельщиков.
Наставник хозяев Агасалим Мирджавадов, как правило, требует от своих подопечных встречать соперника в центре, а нападают лянкяранцы по флангам. Но на сей раз эта тактика себя не оправдала. Во втором тайме южане, казалось, даже забыли, что играют на своем поле. А 35-летний тренер "Баку" Джунейт Бинчер доказал, что его команда хорошо подготовилась к встрече с сильным противником. Молниеносные рейды Эльвина Алиева на флангах, опасные удары Жабы, передачи Бахтияра Солтанова оказали свое действие. Надо, конечно, отметить и заслуги защитников, а также вратаря "Баку" Марко Шарлия. Хотя после гола Солича у "Хазар-Лянкярана" было достаточно времени, чтобы исправить ситуацию, хозяева поля так и не смогли воспользоваться этой возможностью.
Вообще тактика, выбранная главным тренером "Баку", на этой встрече себя полностью оправдала. На игре же лянкяранцев, несомненно, сказалось и большое психологическое напряжение. Ведь клуб был в двух шагах от чемпионства. Но поражение с минимальным счетом не позволило получить почетный титул. Вдобавок команда завершила чемпионат всего лишь на четвертом месте.
Победа "Баку" над "Хазар-Лянкяраном" со счетом 1:0 не могла не обрадовать и "Карабах", который получил шанс подключиться к борьбе за чемпионство в случае победы над "Нефтчи". Но команда Гурбана Гурбанова не справилась с флагманом, в составе которого выступали в основном игроки второго состава. Встреча завершилась нулевой ничьей, и это открыло путь к медали для столичного клуба "Интер", который, одержав победу над "Габалой" со счетом 4:1, уже праздновал чемпионство.
Примечательно, что "Интер" - команда, в составе которой играет больше всего легионеров. В первый же год работы в "Интере" главный тренер "банкиров" Кахабер Цхададзе добился золотой награды для своей команды. Игра, к которой он приучил своих футболистов, достойна похвалы. Теперь "банкиры" больше нападают и соответственно больше забивают. Но это не может считаться единственной целью "Интера". Руководство клуба поставило перед командой задачу как можно дальше продвинуться в Лиге чемпионов.
Таким образом, "Интер" стал победителем премьер-лиги Азербайджана. "Баку" завоевал "серебро", а "Карабах" - "золото". "Хазар-Лянкярану" пришлось довольствоваться лишь четвертым местом.
Естественно, что неудачное выступление лянкяранцев больше всех расстроило владельца клуба Мубариза Мансимова. Еще на брифинге после игры он заявил о важности для южан завоевать Кубок страны. Но, к сожалению, и этому желанию не суждено было сбыться. Владелец лянкяранского клуба приехал на финал со своими друзьями из Турции, в числе которых был также президент клуба "Фенербахче" Азиз Йылдырым. В финале кубка "Хазар-Лянкярану" необходимо было одолеть "Баку", чтобы как-то сгладить неудачу на чемпионате. Однако одного желания оказалось недостаточно.
Как и на чемпионате, на Кубке страны "Баку" оставил "Хазар-Лянкяран" без титула. Хотя наставник лянкяранцев Агасалим Мирджавадов считается маститым специалистом, но даже он не смог объяснить причины проигрыша команде молодого Джунейта Бинчера, возраст которого сопоставим со стажем спортивной карьеры Мирджавадова. Таким образом, минувший сезон превратил "Баку" в вечного соперника "Хазар-Лянкярана".
Чемпионат помог также выявить уровень новых легионеров. Отличились среди них Солич, Жаба, Скулич, Пошкус, Жуниньо, Шарлия и Ломая. Находкой же сезона можно назвать главного тренера "Баку" Джунейта Бинчера, который был приглашен в команду сразу после отставки Бюлента Корхмаза. Всего за два месяца работы в этом клубе Бинчер добился серебряной медали чемпионата и Кубка страны.
Таким образом, по итогам премьер-лиги и Кубка Азербайджана "Интер" начинает борьбу в Лиге чемпионов. К самому престижному клубному турниру Европы азербайджанская команда подключится со второго отборочного этапа. А "Баку", "Карабах" и "Хазар-Лянкяран" будут бороться в Евролиге. "Карабах" и "Хазар-Лянкяран" еще померятся силами на первом этапе, а "Баку" начнет играть сразу со второго этапа.
Но наряду с игрой азербайджанских команд на еврокубках болельщиков также интересует дальнейшая судьба тренеров наших команд. По всей видимости, "Карабах" и "Интер" продолжат работать соответственно с Гурбаном Гурбановым и Кахабером Цхададзе. А наставник "Баку" Джунейт Бинчер, несмотря на хорошие результаты, может быть заменен другим - еще более сильным специалистом. Что же касается "Хазар-Лянкярана", то хотя владелец клуба Мубариз Мансимов заявил, что они не собираются менять наставника, не исключается, что Агасалим Мирджавадов сам подаст в отставку.
Так или иначе, а футбольный сезон в Азербайджане завершился. Теперь наши клубы ждут европейские поля.