DÜNYA RƏSSAMLARI BAKINI ÇƏKİR
İçərişəhərin cənub-şərq tərəfində yüksələn Qız Qalası Azərbaycan memarlığının nadir incisidir və bütün Şərqdə analoqu olmayan bir əsərdir. Tikilmə tarixi və təyinatı ətrafında çoxsaylı mübahisələr gedən bu abidə bizim günlərdə də öz təkrarsız formasına görə böyük diqqət cəlb edir. Mayın 25-də Qız Qalası Bakıya dünyanın müxtəlif ölkələrindən gəlmiş 20 məşhur rəssamın diqqət mərkəzində oldu. Onların hamısı qeyri-adi layihəyə - beynəlxalq incəsənət festivalına qatılmışdı və öz qeyri-adi işlərini Bakının rəmzinə həsr etmişdilər.
Bu, yoldan keçənlərin marağına səbəb oldu və onlar da əsl sənət incilərinin yaranmasını öz gözləri ilə görmək üçün rəssamların ətrafına toplaşmışdılar. Rəssamlar qeyri-adi və çox maraqlı bir iş görməli idilər - poliuretandan Qız qalasının həcmli dəqiq surətini yaratmalı idilər. Hər bir fırça ustası öz ölkəsinin irsini də unutmadan orijinal incəsənət əsəri yaratmalı idi. Qala "divarlarını" göy qurşağının bütün rəngləri ilə bəzəmək olardı.
Hollandiyalı Hans van der Berkmortel qalanın divarlarında müxtəlif ölkələrin bayraqlarını daşıyan atlıları təsvir etmişdi. Norveçli Evi Horpestad Tyaland Qız Qalasını milli naxışların parlaq al rəngləri ilə bəzəmişdi. Finlandiyalı Kirsti Mariya Puakka qərara almışdı ki, onun maketini gözəl ağ qu quşu gözəlləşdirməlidir, qazaxıstanlı Askar Yesdaulet isə qalanı insan sifətləri dənizinə "batırmışdı". Rusiyalı Nina Şapkina öz qalası üçün rəngli örtük düşünmüşdü - bunlar insan sifətli şən günəş, nağıl quşları və əcaib bitkilərdir. İngilis İvon Ann Buski öz işinə tam ciddiliklə yanaşmışdı - uzun müddət və dəqiqliklə "maket"in ölçülərini müəyyənləşdirmişdi. Nəticədə, qadın gözəlliyinə malik və həmişə gənc Qız qalası alınmışdı. Azərbaycan rəssamları Anar Hüseynzadə və Əliyar Əlimirzəyevin qız qalaları da inanılmaz şəkildə emosional və parlaq alınmışdı. Müseyib Əmirov isə öz maketində bütöv bir mənzərə yaratmışdı: qədim şəhərin damları, insanların və ya əcinnələrin üfürdüyü buludlar vardı.
Bütün rəssamları birləşdirən cəhət isə parlaq emosional boyalar və rənglərlə ifadə edilən təsvirlər idi. Görünür, məhz buna görə rəsmləri bütün dünya anlayır. Yeri gəlmişkən, iyirmi "yeni" qız qalasının taleyi artıq bəllidir. Əvvəlcə, onları bu tarixi abidənin yanındakı meydanda görmək mümkün olacaq, sonra bir sıra eksponatlar xaricə yola düşəcək, bəziləri isə İçərişəhərin küçələrini bəzəyəcəklər və qədim şəhərin gözəlliyini tamamlayacaqlar.
Festivalın yadda qalan tərəflərindən biri orada Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın əl işi olan "Qız qalası" adlı əsərin nümayişi oldu. Birinci ledinin çəkdiyi şəkildə dünya ölkələrinin müxtəlif tarixi və mədəni abidələri əks olunub. Maketin üzərində qurulmuş çətir mədəni irsin qorunmasına çağırışın rəmzidir. YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva məhz belə qeyri-adi vasitə ilə bütün dünyanı mədəni irsin qorunmasına səsləyib.
Qeyd edək ki, festival Heydər Əliyev Fondu, "İçərişəhər" Dövlət Tarix Memarlıq Qoruğu idarəsi, Cağdaş İncəsənət Muzeyi və "Qız Qalası" art-qalereyası tərəfindən təşkil edilmişdi. Festivalın məqsədi Azərbacanın bu qədim abidəsinin populyarlaşdırılması olub.
İçərişəhər ərazisində yerləşən və YUNESKO-nun dünya irsi siyahısına salınmış bu abidəsi yalnız Bakının rəmzi və Azərbaycan memarlığının incisi olmaqla qalmır, həm də bizim xalqın qədim tarixinin, ümumi bəşəri ənənələrin daha da zənginləşməsinə və mədəniyyətlər arası dialoqun inkişafına da öhəmli yardım göstərən zəngin ənənələrinin təbliğatına xidmət edir. Yeri gəlmişkən, abidənin türkdilli ərazilərdə geniş yayılmış "Qız Qalası" adı görünür, qalanın düşmən tərəfindən alınmazlığı, bakirliyi, toxunulmaz qalması ilə bağlıdır.
Qız qalasının nə vaxt tikilməsi tarixi də dəqiq deyil. Adətən belə qəbul edilir ki, o, təxminən XII yüzillikdə tikilib. Qalanın yuxarı hissəsində çöl divarına qoyulmuş lövhə də bundan xəbər verir. Arxaik kufi xətti ilə lövhədə yazılıb: "Məsud ibn Davudun qübbəsi (qülləsi)". Amma abidənin daha qədim olmasına dair başqa versiyalar da var.

PAINTERS OF THE WORLD PAINT BAKU
Maiden Tower, rising in the south-eastern corner of the Old City, is a globally unique example of Azerbaijani architecture. There are disputes as to when the monument was built and what its purpose was. Nonetheless, its inimitable appearance still arouses great interest.
On 25 May, Maiden Tower found itself the focus of attention for 20 renowned artists who came to Baku from different parts of the world to take part in an unusual project - an international art festival - and to dedicate their works to this symbol of Baku.
Curious passers-by immediately surrounded festival participants to witness the birth of genuine masterpieces. The artists were to complete an extraordinary and interesting task - to paint a picture on a large polyurethane resin model, an exact copy of Maiden Tower. Each of them was to produce an off-beat work of art without forgetting the heritage of his own country. The "walls" of the tower could be painted in different colours.
Dutch artist Hans van der Berkmortel depicted horsemen with flags of different countries on the tower walls. Norwegian Evi Horpestad "dressed" Maiden Tower in a scarlet garment with touches of national motifs. Kristie Maria Puakka from Finland thought her model should be adorned by a white swan, while Askar Yesdaulet from Kazakhstan drowned the tower in a sea of human faces. Russian artist Nina Shapkina came up with a picturesque dress for her version of the tower, the Sun with a human face, fabulous birds and extraordinary plants. Yvonne Ann Buskie treated the work with utmost seriousness - she spent time measuring the model. As a result, her tower was very young and feminine. Azerbaijani artists Anar Huseynzada and Eliyar Alimirzayev came up with amazingly emotional and bright Maiden Towers, while Museib Amirov produced a whole painting on the model: roofs of the old city, clouds in which people and other creatures soared.
All the artists had one thing in common - bright, emotional thoughts expressed in colour. Perhaps this is why painting is understood all over the world. In fact, the future of 20 newly-born Maiden Towers is already known - first they will be placed outside the historic monument itself, then some will be sent abroad, while others will adorn the streets of the Old City.
One of the memorable features of the festival was the demonstration of the work on the Maiden's Tower by the president of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva. The first lady's work reflects various historical and cultural monuments of the world. An umbrella was installed over the mock-up of the tower, symbolizing the call for the protection of cultural heritage. In this unusual way, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva called on the world to protect cultural heritage.
The festival was organized by the Heydar Aliyev Foundation, the Ichari Shahar State Historical and Architectural Reserve under the Cabinet of Ministers, the Museum of Modern Arts and the Qiz Qalasi art gallery. The purpose of the festival was to popularize one of Azerbaijan's most ancient monuments.
Located in the Old City and placed on the UNESCO list of world heritage, the tower is a symbol of Baku and a pearl of Azerbaijani architecture. It promotes the Azerbaijani people's ancient history and rich traditions which have contributed much to the enrichment of global human heritage and inter-cultural dialogue. In fact, the monument's name, Maiden Tower, quite popular in Turkic-speaking regions, symbolizes the fact that it was never seized.
It is not know exactly when the tower was built. It is believed to have been erected in the 12th century. This is what a plaque outside the upper part of the tower says. Written in archaic Kufic, the engraving translates as "The Gubbe (dome) of Masud ibn Davud". There are other equally justifiable theories that the monument was built earlier than that.