ƏN YAXŞI BEŞLİK ARASINDA
Norveç paytaxtında çoxdan gözlənilən növbəti mahnı müsabiqəsi - "Eurovision-2010" başa çatdı. Birinci yer 19 yaşlı alman qızı Lena Mayer-Landruta nəsib oldu. Azərbaycan təmsilçisi, bukmekerlərin favoriti Səfurə Əlizadə ilk beşliyin sonuncusu oldu. "Eurovision-2010"nun qalibi izləyici səsverməsi yolu ilə və peşəkar münsiflər heyəti tərəfindən də müəyyən edildi. Amma buna qayıdacağıq.
Birinci olmağa layiq idik
Final konsertinə hələ çox qalmış tanınmış bukmeker şirkətləri Səfurənin birinci olacağını deyirdilər. Görəsən, hansı parametrlərə görə o, lider sayılırdı? Görünür, Azərbaycanın Səfurəni Avropa məkanında irəlilətmə sürəti bukmekerlərin diqqətini çəkibmiş. Əlbəttə ki, Aysel və Araşın Moskvadakı uğurlu çıxışından sonra biz birinci yerə çıxmağı çox istəyirdik.
Qələbə naminə tanınmış və peşəkar komanda tutmuşduq. Bizim iştirakçı üçün klipi Amerika rejissoru Rupert Ueynrayt çəkmişdi. O, "Grammy", "MTV Video Music Awards" mükafatlarının laureatıdır, "Stiqmatlar" filmindən sonra çox şöhrətlənib, Maykl Ceksondan ötrü "History" çarxını o çəkib. Səfurənin nömrəsinin quruluşçu xoreoqrafı CaKuel Nayt idi ki, o həm də Beyonsenin rəqs "müəllimi" və "American Idol" şousunun quruluşçusudur. Məşhurluqda ondan da geri qalmayan tanınmış stilist Tanya Cil bizim müğənni üçün yeni obraz yaradıb və gözəlliyi ürək yaxan qonşu qızına çevirib. Yeri gəlmişkən, Səfurə üçün "Drip drop" kompozisiyasını isveçli Stefan Orn və Sandra Bjurman yazıblar. Mahnı Stokholmda Anders Baqqenin studiyasında yazılıb, Selin Dion, Enrike İqlesias və başqa məşhurların albomları da bu studiyada yazılır.
Bu ulduz komandasına "Alaqaranlıq" saqasının qəhrəmanı, Səfurənin kumiri vampir Robert Patinssonun da qoşulması barədə söz-söhbət gəzirdi. Əvvəl dedilər ki, aktyor guya ki, onun klipində çəkilib, sonra insan kütləsi iddia etməyə başladı ki, Robert azərbaycanlı müğənnini "Eurovision" səhnəsində dəstəkləyəcək. Amma bunun heç biri olmadı.
Öz promoturu çərçivəsində azərbaycanlı ulduz artıq bütün Avropanı fəth etməyi bacarmışdı. Səfurə Almaniyada, Niderlandda, Belçikada, Polşada, Rusiyada, Ukraynada olmuşdu. Həmin günlərdə müğənni çoxsaylı müsahibələr verib, minlərlə pərəstişkarı ilə görüşmüşdü, müxtəlif konsertlərə qatılmışdı və promotur ölkələrinin görməli yerlərini gəzmişdi. Öz müşahidə və fikirlərini Səfurə səliqə ilə öz rəsmi veb-səhifəsindəki gündəliyində qeyd edirdi.
"Telenor Arena" səhnəsinə Səfura zərif mavi şifon donda çıxdı və bu paltar haqqında da çoxlu söz-söhbətlər gəzirdi. Bu gözəl donun müəllifi Britaniya dizayneri Françeska Rozelladır. Donun döşünə və ətəklərinə "Svarovski" kristalları və bir neçə min kiçik lampa tikilmişdi. Kənardan idarəetmə pultu vasitəsilə don öz rəngini zərif-mavidən dərin-qırmızıya qədər dəyişə bilirdi. Səfurənin çıxışının ilkin versiyasında mahnının dramatizmini "su" motivləri ilə qeyd etmək düşünülürdü, bunun üçün səhnədə svetodiod elementləri ilə örtülmüş səthində su və okean göstəriləcək podium quraşdırmaq nəzərdə tutulurdu. Hər şey qələbəyə hazırlanırdı. Amma...
Səfurə güclü həyəcan keçirirdi. Buna baxmayaraq, prestijli beşinci yerə layiq görüldü. Onun reytinqi daha da yuxarı ola bilərdi, amma görünür, mahnıda təsvir edilən emosiyaları o qədər də yaxşı əks etdirə bilmədi. Bir sıra ekspertlərin fikrincə, mahnıdakı iztirablar nəqaratdakı kəskin rəqs hərəkətlərinə uyğun gəlmirdi. Ola bilər ki, gənc azərbaycanlı müğənni qız da "birinci çıxış" sindromundan əziyyət çəkib - onun səsi bir qədər titrəyirdi. Buna görə də Avropa inanmadı və Səfurəyə 145 bal verdi, amma Almaniyadan olan məktəbliyə inandı. Müğənnimiz ən yüksək balları Malta, Bolqarıstan, Ukrayna və Türkiyədən aldı.
Bununla belə ekspertlər iddia edirlər ki, bir sıra Avropa ölkələrinin Səfurəyə münasibətini ədalətsizlik və paxıllıqdan başqa heç nə adlandırmaq olmaz. Görünür, Azərbaycanın və azərbaycanlıların uğurları "çətin sinirilən yeməyə" çevrilib. Aysel və Araş duetinin "Eurovision - 2009"dakı uğurlu çıxışını götürək, ləyaqətlə üçüncü yer tutduğumuz bu seçimdə Azərbaycana ən yüksək balı yalnız Türkiyə vermişdi. Amma bu il 38 ölkədən 16-sı Azərbaycana "0" bal verdi.
Finala hələ çox qalmış nadir hallarda səhv buraxan tanınmış bukmeker kontorları Səfurənin qələbə çalacağını bildirirdilər. Onların Dima Bilan və Aleksandr Rıbak barədə proqnozları tam gerçəkləşmişdi. Amma görünür, burada adi paxılıq da öz sözünü deyib. Yəni bu necə ola bilər ki, kiçik Azərbaycan bir iştrrakçıya o qədər pul qoyub və "Eurovision"un ən yaxşı klipini çəkdirib? Bəli, Səfurəyə kömək dövlət səviyyəsində edilib, çünki ölkənin prestiji bütün maddi xərclərdən yüksəkdir. Azərbaycan yüksək səviyyə göstərmək istəyib və buna da nail olub. Məhz buna görə də Səfurə ilə yüz nəfərə yaxın adamdan ibarət komanda işləyib. İqtisadi baxımdan Azərbaycandan qat-qat güclü olan ölkələrə öz iştirakçıları üçün bunu etməyə nə mane olurdu? Bəs Avropa ədaləti hardadır? "Trend" agentliyinin mü?lliflərindən birinin yazdığı kimi, ikili standartlar siyasəti göz qabağındadır.
Bizim ölkədə heç kim Böyük Britaniya və Almaniyadan "0" bal gözləmirdi. Özü də Almaniya və Portuqaliya artıq ikinci ildir ki, bizə qiymət qoymur. Uzaq Portuqaliyanı bir növ başa düşmək olar, amma Azərbaycanla yaxşı siyasi və iqtisadi əlaqələri olan ölkələri necə izah etmək olar? Agentlik sual verir ki, Rumıniya, Serbiya, Albaniya, Xorvatiya, Finlandiya, Sloveniya, Estoniya, Fransa, Slovakiya, Litva, Niderland və İsveç tərəfindən verilmiş başqa "0"ları necə izah etmək olar?
Maraqlıdır ki, sadalanan bu ölkələrin çoxunda Azərbaycan diasporunun çoxsaylı nümayəndələri var. Sadə insanlar sual verir ki, bu ölkələrdən bir səsin belə gəlməməsi necə ola bilər? Doğrudanmı, səslər saxtalaşdırılıb? Amma nəticəyə səsvermə zamanı Azərbaycan müğənnisinin çıxışının heç də ən yaxşı məqamlarının göstərilməməsi də təsir göstərə bilərdi.
Bununla yanaşı qeyd etmək lazımdır ki, keçən il Azərbaycana 12 balı yalnız Türkiyə vermişdisə, bu il ona Ukrayna, Bolqarıstan və hətta Malta da qoşuldu.
Səfirin nəvəsi birincioldu
Ümumiyyətlə, indiki müsabiqə gözlənilməz nəticələri ilə diqqəti cəlb edib. Bir sıra güclü iştirakçılar, hətta onluğa belə düşə bilməyiblər. Məsələn, İspaniya təmsilçisi Daniel Diqes yalnız 68 bal toplayıb və 15 yerə çıxıb; israilli Harel Skat isə 71 balla 14-cü yerdə qərarlaşıb. Ən uğursuz isə ingiltərəli Coşanın çıxışı sayılıb, o, siyahının axırına düşüb.
Yeri gəlmişkən, səhnəyə çıxmış xuliqanın günahı üzündən İspaniya komandası bu müsabiqədə iki dəfə çıxış etməli oldu. Çıxış zamanı qırmızıpapaqlı naməlum adam səhnəyə çıxdı və şən halda kloun geyimli rəqqasların arasında oynamağa başladı. Onu çox sürətlə səhnədən apardılar, amma çıxış pozulmuşdu. Müsabiqənin qaydalarına görə, ispaniyalı müğənni yenidən - sonuncu iştirakçıdan sonra bir daha oxumalı oldu. Sonradan məlum olub ki, qaydanı pozan ispaniyalı "strayker", idman xuliqanı Cimmi Campdır. Onun həyatının mənası stadionlar, böyük konsert zalları kimi mümükün qədər iri meydançalar tapıb, hansısa bir hadisə barədə "öz sözünü" deməkdir. Onun hesabında artıq bir neçə pozulmuş futbol matçı da var. Bir dəfə fransalı hücumçu Terri Anriyə "Barselona"nın futbolkasını atdığına görə, onu 60 min avro cərimələyiblər. Amma "Telenor Arena" səhnəsində təkrar çıxış etmək belə İspaniya təmsilçisinə ən yaxşı onluğa çıxmaq imkanı yaratmadı.
Almaniyalı orta məktəb məzunu Lena Mayer-Landrut isə çıxışını çox asan etdi. O, səhnəyə sadə qara paltarda çıxdı, çox inamla və asanlıqla "Satellite" kompozisiyasını ifa etdi; nəticədə 246 balla "avroparad"ın liderinə çevrildi. Yeni qalib heç bir musiqi alətində ifa edə bilmir. Yeri gəlmişkən, qalib qızın babası uzun illər öncə AFR-in Sovet İttifaqındakı səfiri olub. Qız bütün həyatıboyu rəqslərlə maraqlanıb. Gənc yaşında olmasna baxmayaraq, Lena müsabiqəöncəsi sol çiynində qırmızı zanbaq şəkilli şübhəli tatu döydürüb, həmçinin, iri qalmaqallar qopara bilib. "Eurovision" öncəsi onun erotik videosu da peyda olmuşdu, amma bu da Lenaya birinci yeri tutmada mane ola bilmədi. İndi doğma Hannoverdə müğənnini təmtəraqla gözləyirlər. Lenanın triumfuna qədər Almaniya "Eurovision"da yalnız bir dəfə - 1982-ci ildə qələbə çalmışdı.
Bununla belə, Almaniyanın "Eurovision"da qələbəsi ilə bağlı bir sıra şərhlərdə açıq-aydın şübhə müşahidə edilir. "Novıe izvestiya" qəzeti fanatlardan birinin sözlərinə istinadən aşağıdakıları yazıb: "Bu il Almaniya KİV-in yardımı ilə özünü Avropanın xilaskarı kimi göstərir". Almanların özləri də qələbəni praqmatik qiymətləndirirlər: "Almaniya bank böhranına görə pul verir, Almaniya yunan borclarını ödəyir, Almaniya kainatda hamının əvəzinə pul verir, indi də istəyirlər ki, Almaniya gələn il Berlində keçiriləcək böyük Avropa qonaqlığı üçün pul ödəsin", - deyə bundes-fanat Vielen Dank hesab edir.
Bununla belə, qəzetin qeyd etdiyinə görə, nəticələrin saxtalaşdırılması ilə bağlı deyilənlər hələ ki dedi-qodu olaraq qalır. 2000-ci ildə Alsu üçün ikinci yerin, 2008-ci ildə isə Dima Bilan üçün birinci yerin "satın alındığı" barədə də çox danışıblar, amma heç kimi "Eurovision" təşkilatçılarını iş başında tutmayıb. Ancaq hələ keçən il "Eurovision"a çox qalmış "Tatu"nun solisti Yelena Katina and içirdi ki, 2003-cü ildə qrupa birinci yeri satın almağı təkif ediblər, onlarsa bundan imtina ediblər ("Soyuqbaşlı hesab və ağılsız Lena").
Burası da maraqlıdır ki, teleizləyicilərin çoxu Hamburq küçələrində "Eurovision - 2010" səsverməsinin nəticələrini gözləyən insan kütləsinin şahidi olub, camaat nədənsə məhz Hamburqa toplaşmışdı - adama elə gəlirdi ki, artıq Almaniyada qalib olacaqlarını bilirdilər. Başqa ölkələrdə belə fon yox idi.
Builki müsabiqədə çıxış edən yeganə rok qrup Türkiyə "Manga"sı yerdə qalanlardan keyfiyyətli rok, ovsunlayıcı melodiya, orijinal nömrə və geyimlərlə fərqlənirdi. Hər şey sadədir - adi "We could be the same" ("Biz eyni ola bilərdik") mahnısı "Eurovision - 2010"da ikinci yeri tutdu. Amma Türkiyənin "MaNga"sı yetərincə gənc kollektivdir. Bir neçə il qabaq Ankarada gənclər bir yerə yığışıblar və Türkiyə şou-biznesindən pay almaq istəyiblər. Yeri gəlmişkən, qrupun bu cazibədar adı sadəcə onunla bağlıdır ki, müxtəlif xarakterli və musiqi zövqünə malik bu beş iştirakçının yeganə ortaq cəhəti yapon komikslərinə maraqdır.
Üçüncü yer isə halal olaraq Rumıniyadan olan gözəl duetə - Paula Sellinq və Oviyə qismət oldu. Parlaq müğənni Paula bir neçə dəfə "Eurovision"a keçirilən milli müsabiqələrə qatılıb, amma heç vaxt qələbə çalmayıb. O, yetərincə təcrübəli müğənnidir. Al Bano ilə duet oxuyub, Maykl Boltonla "söhbəti olub". Bu il Paula Sellinq əvvəllər onun kimi uğursuz şəkildə Milli müsabiqə seçiminə qatılmış başqa bir musiqi - Oviilə birləşib. Ovi Rumıniyada anadan olub, indi Norveçdə yaşayır və müxtəlif təxəllüslərlə oxuyur. Rumıniyada onu Çernautyanu kimi, Norveç də isə gah Yakobsen və Martin kimi tanıyırlar. Nəticədə yaranmış duetin "Playing with fire" ("Odla oyun") mahnısına bütün Avropa qiymət verdi.

The number of countries awarding Azerbaijan maximum points quadruples at Eurovision 2010
Another long-awaited song contest, Eurovision 2010, has come to an end in Norway's capital. The winner was 19-year-old German singer Lena Meyer-Landrut. Azerbaijan's representative and bookmakers' favourite, Safura Alizada, came fifth. The winner of Eurovision 2010 was decided by viewers' votes and a professional jury. But first things first...
Proud to be first
Long before the final, a well-known betting companies had Safura as favourite. In what way was our singer leading? Apparently, the bookies were impressed by Azerbaijan's promotion campaign for Safura in Europe. Of course, after the successful performance by Aysel and Arash in Moscow, we wanted to take first place.
In the cause of victory, the most famous and professional team was hired. The video for our participants was filmed by an American film director Rupert Wainwright, a Grammy and MTV Video Music Awards winner, who found fame after the movie "Stigmata" and who filmed the video "History" for Michael Jackson himself. Safura's choreographer was JaQuel Knight - dance "mentor" for Beyonc? Knowles and American Idol producer. The no less eminent stylist, Tanya Gill, created a new image for our singer and turned her from a girl-next-door into a seductive beauty. By the way, "Drip Drop" was written for Safura by the Swedes Stefan Orn and Sandra Bjurmann. The song was recorded at Anders Bagge's studio in Stockholm, where albums have been created for Celine Dion, Enrique Iglesias and many other famous artists.
There were rumours that the star team had been joined by Robert Patinsson, vampire hero of the "Twilight" saga, who was, by the way, Safura's idol. First it was alleged that the actor starred in her video and then word went round that Robert would support the Azerbaijani singer on the Eurovision stage. But neither happened.
As part of her promo tour, the Azerbaijani star managed to conquer nearly all of Europe. Safura visited Germany, the Netherlands, Belgium, Poland, Russia and Ukraine. While on tour, the singer gave numerous interviews, met with thousands of fans, took part in various concerts and saw the most interesting sights in the countries she visited. Safura carefully recorded all her observations and thoughts in a virtual diary on her official web page.
At the Telenor Arena, Safura performed in a white-blue chiffon dress, about which there were many rumours. The creator of the elegant dress was British designer Francesca Rosella. Swarovski crystals and a few thousand bulbs were sewn into the bodice and skirt. The dress changed colour from pale blue to deep red by remote control. The initial concept was that during Safura's performance, the dramatic effect of the song would be stressed by "water" motifs, with the help of podiums covered in LED elements to reflect an image of water and the ocean. Everything was in place for victory. But...
Safura was greatly agitated, although she definitely deserved the prestigious fifth place. She could have been even higher in the rankings, but she probably did not convey very well the emotions expressed in the song. According to some experts, the suffering did not quite match the sharp dance movements in the refrain. Perhaps the young Azerbaijani singer was affected by the "first off" syndrome and her voice wobbled slightly. This is why Europe did not believe it and gave Safura 145 points, but they did believe a schoolgirl from Germany. Our singer received maximum points from Malta, Bulgaria, Ukraine and Turkey.
Meanwhile, experts say that the attitude towards Safura's performance in some European countries cannot be seen as anything other than injustice and envy. Obviously, the achievements of Azerbaijan and Azerbaijanis have become an "indigestible product". Suffice it to recall last year's success of Aysel and Arash at Eurovision 2009, when we worthily took third place, even though Azerbaijan only received maximum points from Turkey. But this year, 16 of the 38 countries awarded Azerbaijan "0" points. Before the final, well-known bookmakers, who are very rarely wrong, predicted victory for Safura. Previously, their predictions for Dima Bilan and Alexander Rybak had proved totally correct. But apparently, the usual envy played a role here. How can little Azerbaijan invest so much money in its participant and make the best video for Eurovision? Yes, Safura received assistance at state level, because the country's prestige is beyond material consideration. Azerbaijan wanted to demonstrate a high level, which was done. This is why Safura was working with a powerful team of nearly a hundred people. What prevents countries, which are much stronger economically than Azerbaijan, doing the same for their participants? Where is European justice? As always, there is a policy of double standards, says a Trend news agency correspondent.
In our country, no-one at all xpected "0" points from the UK and Germany. Moreover, Germany and Portugal have not given us any points for two years in a row. And if distant Portugal can be understood, how can you explain the attitude of countries with which Azerbaijan maintains good political and economic ties? And what do you say about the other "0" "awarded" by Romania, Serbia, Albania, Croatia, Finland, Slovenia, Estonia, France, Slovakia, Lithuania, the Netherlands and Sweden? asks the agency's correspondent.
It is significant that many of these countries are home to representatives of the Azerbaijani diaspora. How could it be that we did not get a single point from these states? Was there fraud? ordinary citizens wonder.
The outcome could have been affected by the fact that some of the less successful moments in the Azerbaijani singer's performance were broadcast during the voting.
Meanwhile, it should be noted that whereas last year Azerbaijan only received the maximum 12 points from fraternal Turkey, this year Turkey was joined by Ukraine, Bulgaria and even Malta.
Ambassador's granddaughter was the first
In general, this contest was surprising for its unpredictability. Some seemingly strong participants did not even make it into the top ten. Thus, Spain's representative, Daniel Diges, received only 68 points and took 15th place, while Harel Skaat of Israel got 71 points (14th place). The biggest flop was the performance of Josh from Britain, who came last in the list of Eurovision participants.
By the way, this time Spain had to perform twice because of an intruder. An unknown person in a red cap got on the stage and happily danced together with the group of dancers in clown suits. Of course, he was quickly led away from the scene, nevertheless, the number was spoilt. According to the rules, the Spaniard had to sing again - after the last performer. As we found out later, the breacher of the peace was a Spaniard, Jimmy Jump - a so-called "striker", a sports hooligan. The meaning of his life is to pop up at all sorts of major venues such as stadiums and large concerts and "express" his opinion on any event. He has already disrupted quite a few matches. Once he was even fined 60,000 euros for throwing a Barcelona shirt at the French striker Thierry Henry. But even the repeat performance of the Spanish representative at Telenor Arena did not help him make it into the top ten.
But a school graduate from Germany, Lena Meyer-Landrut, did so with ease. She appeared onstage in a simple black dress and performed the song "Satellite" very confidently and easily, heading the "Europarade" with 246 points. Their fledgling winner does not play any musical instrument. Incidentally, the singer's grandfather was ambassador of the German Federal Republic to the Soviet Union many years ago. She has been fond of dancing all her life. Despite her youth, Lena had a controversial tattoo inscribed on her left forearm in the form of a red lily and managed to get involved in a big scandal before the contest. Her erotic video "surfaced" on the eve of Eurovision, but even this did not prevent Lena from taking first place. The singer will now get royal treatment in her native Hanover. Before Lena's triumph, West Germany had won Eurovision only once - in 1982.
Meanwhile, clear scepticism can be detected in many commentaries on Germany's victory at Eurovision 2010. Here is what Novyye Izvestiya writes on the subject. "This year, Germany positions itself through the media as the saviour of Europe," the newspaper quotes one fan as saying. Germans also explain their victory pragmatically: "Germany pays for the banking crisis, Germany pays for the Greek debt, Germany pays for everything in the universe, and now they want Germany to pay for a big European party in Berlin next year," said the German fan. Meanwhile, the newspaper notes, the rumours that the results are "rigged" remain rumours. In 2000, much was said about Alsu allegedly "buying" second place and in 2008 - about Bilan "buying" victory, but no-one has yet caught Eurovision organizers red-handed. However, last year, Tatu soloist Yelena Katina let slip that shortly before the contest that in 2003, the group was offered first place for money, but they refused ("Cold calculation and mad Lena").
Interestingly, many viewers noticed that, for some reason, a gathering of people, who stood outside and waited for the end of Eurovision 2010 voting, was held in Hamburg, which gave the impression that Germany already knew who would win. There was no such gathering in other countries.
The only rock band at this year's contest, MaNga from Turkey, stood out for its quality rock, captivating tune, original number and costumes. As simple as it is - a straightforward song "We could be the same" - gained second place. Meanwhile, the Turkish group MaNga is a relatively young band. The guys came together and made themselves known to Turkish show business a few years ago in Ankara. By the way, the band was given its exotic name because of the common passion of its five members of different characters and musical tastes for Japanese comics.
Third place rightfully went to a beautiful duo from Romania, Paula Seling & Ovi. Lively Paula has participated repeatedly in the national Eurovision contest, but had never won. She is quite an experienced singer: she sang a duet with Albano and was "promoted" by Michael Bolton. This year, Paula Seling teamed up with a musician who had also previously entered the national selection contest unsuccessfully - Ovi. He was born in Romania, but now lives in Norway and performs under various stage names. In Romania, he is known as Cernauteanu and in Norway - as both Jacobsen and Martin. This resulted in the duet "Playing with fire" which was rated highly by the whole of Europe.