PİYADA HƏMİŞƏ HAQLIDIR?
Yol hərəkəti qaydalarını yalnız sürücülər deyil, piyadalar da pozurlar. "Diqqət: piyada!" təhlükəsizlik aylığının nəticələri belə deməyə əsas verir
Piyadalar müxtəlif cür olurlar və onlar da qaydaları pozurlar. Bunu yalnız sürücülər deyil, həm də yolu icazə verilməyən yerdən keçən piyadalar da bilirlər. Amma bununla belə qaydanı pozmaqda davam edirlər; bəzən həyatları ilə risk də edirlər və çox vaxt buna görə sürücülər cavab verir. Düzü, biz heç də piyadalarla da bağlı olan hadislərin çoxunda məhz onların günahkar olmasını iddia etmək fikrində deyilik. Bəllidir ki, yol-nəqliyyat hadisələrinin böyük hissəsi sürücülərin günahı üzündən baş verir.
Amma bu halda biz ayırd etmək istərdik: piyadaların da düşdüyü yol-hərəkət hadisələrində sürücülər həmişəmi günahkardırlar və ədalət tələb edəndə onlar həmişəmi qanun qarşısında cavab verirlər? Məsələyə hərtərəfli baxanda görürük ki, yox. Aprelin 15-dən mayın 15-nə kimi Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi (DYPİ) tərəfindən "Diqqət. Piyada!" şərti adı altında  keçirilmiş  təhlükəsizlik aylığı da bunu bariz sübut edib. Statistika göstərir ki, keçirilmiş tədbir zamanı piyadaların yol-hərəkət qaydasını pozması ilə bağlı 4 794 hadisə qeydə alınıb.
Pozuntular daha çox Bakının Nizami, Nəsimi və Binəqədi rayonlarında baş verib. Günahkarlar İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq bəndlərinə uyğun olaraq 10 manat cərimə də  edilib. Bu müddət ərzində piyadalar tərəfindən edilmiş pozuntular ən çox yeraltı və yolüstü keçidlərdən istifadə olunmaması  ilə bağlıdır.
İki psixologiya: sürücü və piyada
İki psixologiyanın - sürücü və piyada psixologiyasının toqquşmasının nəticəsi kədərli olur: bu ilin ilk üç ayı ərzində paytaxt küçələrində piyadaların vurulması ilə bağlı 217 hal qeydə alınıb. Nəticədə, 82 adam həlak olub, 165 piyada isə zədə alıb. Hər iki tərəf pozuntuları ya yol hərkət qaydalarını bilməmək üzündən, ya təsadüfən, ya da kiminsə bir az alkoqol içmək niyyətinə düşməsi səbəbindən edib. Çoxları deyə bilər ki, bu həyatdır və hər şey ola bilər. Bəlkə də düz de-yərdilər, amma bir "əmma" olmasa idi.  Əgər insanlar bu təsdiq edilmiş,  çox vaxt da çox sadə olan həmin  qaydalara əməl etsəydilər belə  təsadüflərdən və pozuntulardan, bu cür məhv olmuş talelərdən və həyatlardan qaçmaq mümkün də olardı. Əgər pozuntu varsa, onda günahkar cavab verməlidir, hətta piyada olsa belə. Amma reallıq elədir ki, sürücünü cəzalandırmaq piyadanı cəzalandırmaqdan daha sadədir. Niyə?
Məsələ bundadır ki, yol hərəkəti qaydaları sahəsində bilik mədəniyyətinin ümumi aşağı səviyyəsi şəraitində bütün qayda pozan piyadaları həbs etmək demək olar ki, qeri-mümkündür.  Məsələn, piyadaların qayda pozmalarını aşkarlamaq üçün demək olar ki, bütün küçələrdə müşahidə kameraları quraşdırmaq lazımıdır, amma DYPİ əməkdaşlarının dediyinə görə, bu, hələ mümkün deyil. Həm də etiraf etmək lazımdır ki, DYPİ-nin vahid operator mərkəzi tərəfindən Bakının və inzibati məntəqələrin bir çox yol qovşaqlarında kameralar quraşdırılıb, amma texniki baxımdan hələ ki, piyadaların hərəkətini müşahidə etməyə imkan vermir.
Daha bir problem də var. Əgər məktəblərdə uşaqlara yolu işıq nişanının yaşıl rəngində keçməyi öyrədirlərsə, yaşlılara bundan dərs keçmək qeyri-mümkündür. Bundan başqa,  bu standrt qaydalar artıq bir çoxlarını bezdirib. İnsanlar ictimai nəqliyyatın pilləkənlərindən düşər-düşməz tələsirlər və küçəni tez keçmək xatirinə az qala təkərlər altına düşməyə hazırdırlar. Yaşlılar yol hərəkəti qaydalarını unudublar və onları öyrədən yoxdur, buna görə də küçəni haradan gəldi keçirlər, amma uşaqlar da küçəni haradan keçmək barədə həmişə məlumatlı olmurlar. "Yeri gəlmişkən, təhlükəsizlik aylığı zamanı biz dəfələrlə piyadaları  yoldan geri qaytarıb, küçəni piyada cığırı ilə keçməyə məcbur etmişik. Bəziləri bu qaydanı yerinə yetirirdi, bəziləri tərslik edirdi və onları cərimələməyə məcbur olurduq", - deyə yol polisi müfəttişlərindən biri qeyd edir.
Piyadaları cərimələmək həm də ona görə mürəkkəbdir ki, onların çoxu özləri ilə sənəd gəzdirmirlər və  bu da protokolların rəsmiləşdirilməsini çətinləşdirir.   Həmçinin, simvolik cərimə məbləği olan 10 manatla da piyadaları qorxutmaq çox çətindir. Onun yararından əziyyəti çoxdur. Amma DYPİ-də hesab edirlər ki, piyadaları cərimələmək nəinki lazımdır, həm də vacibdir və cərimə məbləğinin "iri" olması da arzuolunandır.
Etiraf etmək lazımdır ki, hətta piyadanın günahı üzündən baş vermiş yol hərəkət hadisəsi zərərçəkmiş tərəfindən etiraf edilsə belə, piyadalarla bağlı qəzaların 90%-də sürücülər cəzalandırılır. Axı belə hesab edilir ki, əgər sükan arxasına keçmisənsə, deməli, yalnız özünə görə yox, həm də yolu qaçaraq  keçən oğlan və qız üçün də cavabdehsən.  Bu, doğru yanaşmadır, çünki sürücü "ətraf üçün yüksək təhlükə yaradan" vasitəni idarə edir və istənilən şəraitdə bu vasitənin fəaliyyəti nəticəsində vurulmuş zərərə görə - zərər çəkmişin müalicəsinə və dəfninə görə məsuliyyəti o  daşıyır.
Amma qanunun bu göstərişləri heç bir halda baş verənlərə görə piyadaları məsuliyyətdən azad edə bilməz. Hə, piyada sürücünün günahı üzündən zədə alırsa və ya həlak olursa, sürücü yüksək təhlükə mənbəyinin vurduğu zərərin əvəzini ödəməlidir. Amma qəza və piyadanın həlakı onun öz günahı üzündən baş verərsə, sürücü beş ilə qədər azadlıqdan məhrum edilmə məsuliyyətinin hədəsi altında olmamalıdır. Müfəttişlər və yol hərəkəti iştirakçıları bunu dəqiq şəkildə aydınlaşdırmalıdırlar.
Həyasızın dərsini vermək?
Kim kimi qızışdırıb? Çox tez-tez yol hərəkəti iştirakçıları arasında, o cümlədən sürücülərlə pi-yadalar arasında bununla bağlı sual yaranır. Müsahibimiz olmuş DYPİ əməkdaşının peşəkar fəaliyyətində elə hallar olub ki, sürücülər həyasız piyadanı cəzalandırmağa çalışıblar. Belə piyadalar sürücələrin gözündə necə görünür? Onların çox vaxt yolun ortası ilə gedir, qəza halı yaradır, çox zaman da özlərini həysız aparırlar və bununla da avtomobil sahibini özündən çıxarırlar.
Amma sürücülər də suçludurlar. Piyadalar pis davranan zaman özlərini ələ alıb sakitləşmək əvəzinə sürəti artırırlar, bəziləri qazın pedalını basmaqla avtomobilin mühərrikinin səsini artırırlar. Amma elələri də var ki, hətta piyadanı vurmağa və ya qorxutmağa çalışır, sonra çox gec olur və toqquşmadan yayına bilmir. "DYPİ əməkdaşı kimi avtomobil həvəskarlarına bir tövsiyəm var. Əgər özünüzdən çıxıbsınızsa və mənəvi həddlər sizi dayandıra bilmirsə, nə qədər qəribə səslənsə də, onda yadanıza salın ki, piyadanı vurmaq sizin üçün əlverişli deyil. Yol-hərəkət hadisəsi zamanı sürücü yalnız inzibati cərimə ödəməklə yaxasını qurtarır. Amma piyadanın ağır zədə alması və ya həlak olması halında sürücünü cinayət məsuliyyəti - Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 263-cü maddəsinə uyğun olaraq üç ildən altı ilə qədər həbs gözləyir. Azadlıqda qalmaq imkanı piyadanı vurmamaq baxımından ən tutarlı səbəbdir",- deyə müsahibimiz olmuş DYPİ əməkdaşı vurğulayıb.
"Əgər piyada qaydanı pozursa, onda nə olsun? Bəlkə, bəlkə o da cəzalansın və ya bir qədər qorxudulsun ki, bu, başqalarına da dərs olsun"?" - deyə digərləri soruşur. Yox, yox və bir daha yox. Hətta belə olan halda da piyadanı buraxmaq lazımdır. Birincisi, bu, onunla bağlıdır ki, istənilən yol-hərəkət hadisəsi zamanı nəqliyyat vasitələri piyadaya zərər vura bilərlər, çünki "həyasız"lar təkcə piyadalar arasında deyillər. İkincisi, qayda pozanlar arasında pensiyaçılar, qocalar ola bilərlər ki, onlar da yol hərəkəti qaydalarını bilmirlər. Pi-yadanı istənilən halda sərbəst buraxmaq lazımdır. Bunun yalnız yaxşı nəticələri ola bilər.
Piyadaya yol vermək mümkündürmü?
Adama elə gəlir ki, ən sadə iş piyadaya yol verməkdir. Amma belə deyil, sürücülərin çoxu bunu sakit və nəzakətli şəkildə edə bilmirlər. Piyadanı buraxmağın ən sadə üsulu maşını saxlamaqdır.  Amma ekspertlərin fikrincə, bu, nə sürücü, nə də piyada üçün ən sürətli üsul deyil. Sürücü avtomobili saxlamalı olur və piyada maşın tam dayanana kimi gözləməlidir. Avtomobilə sürücünün tez ayrılmasına imkan verən başqa üsul da var. Bu zaman sürücü sürəti azaldır, amma maşını saxlamır. Bu zaman piyada gözləməkdə davam edir, çünki sürücünün dayanacığını və ya sürəti artıracağını bilmir. Buna görə də sürücüyə əlavə işarə vermək lazımdır. Belə işarə kimi sürücülər adətən yaxın işıq faralarını qısa müddətli yandırırlar. Piyadaya sadəcə əllə də işarə vermək olar. Belə olan halda piyadaların çoxu zəif hərəkət edən avtomobilin qabağı ilə yolu keçirlər. Əgər piyada sürücünü başa düşməyibsə, onda dayanmalıdır və maşının keçib getməsini gözləməlidir.

IS THE PEDESTRIAN ALWAYS RIGHT?
Pedestrians, as well as drivers, break the rules of the road. This is the conclusion from the "Caution: Pedestrian!" road safety month
There are different types of pedestrians, and they also break traffic rules. Pedestrians as well as drivers are aware of roads being crossed in the wrong places. Nevertheless, they continue to break traffic rules - sometimes risking their lives - and drivers are often held responsible. No, we are not saying that pedestrians are to blame in many of the situations they encounter. It is well known that most traffic accidents are the fault of drivers. But we would like to know: are drivers always to blame for traffic accidents involving pedestrians, and are they always held responsible by justice? Apparently not. This was clearly demonstrated by the safety month organised from 15 April to 15 May by the State Traffic Police Department (STPD) of Baku under the codename "Caution: Pedestrian!" The statistics are as follows: during the campaign, 4,794 violations of traffic rules by pedestrians were registered. Most of the violations were committed in the Nizami, Nasimi and Binaqadi districts of Baku. The offenders were fined 10 manats under the relevant articles of the Code of Administrative Offences. Most of the violations committed by pedestrians during this period were due to their reluctance to use overhead and underground crossings.
Two psychologies: the driver and the pedestrian
Deaths are the sad consequence of a collision between two psychologies - those of the driver and the pedestrian. In three months of this year, 217 traffic accidents involving pedestrians were registered on the roads and streets of the capital. As a result, 82 people were killed and 165 were injured. Violations are committed by both - due to ignorance of traffic rules, accident or because they were under the influence of alcohol. That is life, many would say. And they are right, if it were not for one "but". All these accidents and violations, shattered fates and lives could have been avoided if people had acted in accordance with approved basic traffic rules. Well, if a violation does occur, then the culprits must be held to account, even if they are pedestrians. But the reality is that it is easier to punish the driver rather than the pedestrian. Why?
The point is that it is almost impossible to catch all pedestrian offenders, due to a general lack of culture or knowledge of traffic rules. For example, in order to identify violations by pedestrians, it is necessary to install surveillance cameras on almost all streets, and this is not possible, says an STPD employee. Yes, we should recognize that cameras operated from the single STPD call centre have been installed on many of Baku's main streets and administrative areas but, overall, it is not yet technically possible to monitor pedestrians. There is another problem. While schools tell children that it is necessary to cross the road at green traffic light, adults are not taught to do so. Moreover, many people are fed up with such truisms. People are in a hurry and, as they get off public transport, they are ready to literally throw themselves under the wheels of a car just to cross the road quickly. Adults have forgotten the traffic rules, they do not learn them, and thus they cross the road anywhere they like, but children are not always aware of how to behave when crossing the street. "By the way, during the safety month, we repeatedly forced pedestrians to return to the edge of the carriageway and cross the road in the right place. Some people followed our instructions, while others resisted and were fined," a traffic police inspector reported.
It is also much harder to fine a pedestrian, because many of them do not carry documents, which makes it difficult to execute a protocol. At the same time, it is extremely difficult to deter pedestrians with only a token penalty - 10 manats. However, the STPD believes that fining pedestrians is not only necessary, but also important, and it would be better if the fines were "reasonable".
It should be recognized that, even if an accident occurs through the fault of a pedestrian, he is recognized as the injured party - 90 per cent of accidents involving pedestrians end in the punishment of the driver! After all, it is assumed that if you drive then you are responsible not only for yourself, but also for that guy and girl running across the road. This is the right approach, because the driver controls a vehicle which "creates an increased danger to others", and under any circumstances responsibility for damage caused by the vehicle rests with the driver - the treatment or funeral of the victim. However, this legal requirement should not relieve the pedestrian of responsibility. Yes, under any circumstances the driver is obliged to compensate for the damage caused by the source of increased danger, if a pedestrian is injured or killed. But he should not face criminal liability in the form of five years' imprisonment if a pedestrian is knocked down or killed through his own fault. Inspectors and all road users should clearly understand this.
Deal with the insolent fellow?
Who provoked whom? Such issues often arise between those involved in traffic accidents, particularly between pedestrians and drivers. In his professional career, the STPD employee has seen drivers who tried to punish an insolent pedestrian. What is a pedestrian through the eyes of a driver? Most of them run about on the roads, creating situations liable to end in an accident, often behaving defiantly and arrogantly and literally infuriating the driver. But drivers are also to blame. When pedestrians behave like this, instead of getting a grip on themselves and calming down, drivers increase speed, while some press down on the gas pedal, increasing engine noise. There are even drivers who try to knock down or frighten pedestrians, and then it is too late and a collision becomes unavoidable. "As an employee of the STPD, my advice to motorists is brief. If you are angry and moral considerations cannot stop you, remember that knocking down a pedestrian does not pay, no matter how blasphemous it may sound. In the event of an accident, the driver will only have to pay an administrative fine. If a pedestrian is injured or killed, the driver faces criminal liability - from three to six years' imprisonment under Article 263 of the Criminal Code of Azerbaijan. Keeping your freedom is rather a strong argument for not running over a pedestrian," said our interviewee from the STPD.
"Well, what if a pedestrian breaks the rules?" many will ask. "Perhaps we should punish and frighten him a little bit in order to discourage others?" No, no and no again. Even in this case, it is better to give way to a pedestrian. The primary reason is that in any accident, the vehicle may hurt the pedestrian, because there are not only "insolent" pedestrians all around us. Offenders may also be children, pensioners and old people who just do not know the traffic rules. It is better to give way to a pedestrian in any situation. This is for everyone's good.
How best to give way to pedestrians?
What could be easier than giving way to a pedestrian? But most drivers cannot do this calmly and correctly. The easiest way to give way to a pedestrian is to stop the car. But this is not very efficient for either driver or pedestrians, say the experts. The driver must stop and the pedestrian must wait until the car finally stops. There is another way which allows both pedestrians and vehicles to disperse a little faster. The driver does the following: he reduces his speed, but does not stop. The pedestrian continues to wait, as he does not know what the driver will do next: will he stop or accelerate? Thus it is necessary to give the pedestrian an additional sign. To do so, the driver flashes his light on and off a few times. He can also simply wave his hand at the pedestrian. In this case, most pedestrians cross the street in front of the slow-moving car. But if the pedestrian does not understand the driver, he should stop and wait until he crosses.