HƏR ŞEY ÖZ AXARINA QAYIDIR
Bəşəriyyət inkişaf etdikcə, daha çox əmin olur ki, öz enerji təminatı üçün təbiətdən yaxşı "tərəfdaş" tapa bilməyəcək
1890-1910-cu illərdə at qoşqusu  avtomobillərlə, qaz lampaları elektrik  lampaları ilə  əvəz olunanda insanların ağlına belə gəlməzdi ki, bu tərəqqi nə zamansa onların başağrısına çevriləcək. Ancaq vaxt keçdi və bu gün bəşəriyyət yenidən təmiz enerji mənbələrinin axtarışına başlayıb.
Bu mərhələnin  xüsusiyyəti onun ekoloji yönümündədir. Məqsəd ətraf mühitin çox çirklənməsinin qarşısını almaq, atmosferə karbon və kükürd qazlarının son dərəcə az buraxılmasına nail olmaqdır. Bu isə ekoloji baxımdan təmiz enerji mənbələrindən - külək və günəş energetikasından istifadə yolu ilə mümkündür. Əks təqdirdə, gözlənilən  ekoloji fəlakətlər  planetimizdə həyatın mövcudluğuna son qoya bilər.
Neft və qaza alternativ
Energetika iqtisadiyyatın  baza sahəsidir. İstənilən hər bir ölkənin  suverenliyini  onun məxsusi  energetik resursları ilə təchiz olunma dərəcəsi  müəyyənləşdirir. İqtisadi proqnozlar göstərir ki, 21-ci əsrin ortalarında enerji istehlakı bütün 20-ci əsrboyu işlədilmiş enerjidən 15 dəfə çox olacaq. Bu isə planetimizin  mümkün olan duru və bərk yanacaq ehtiyatlarının,  təqribən, 80 faizindən istifadə olunmasını tələb edir.
İstilik-elektrik stansiyalarının intensiv  işlədilməsi  bir sıra arzuolunmaz ekoloji problemlər  meydana çıxarmışdır. Bu problemlər  atmosferə buraxılan karbon qazının kəskin artması və ozon təbəqəsinin qalınlığının azalması  ilə əlaqədardır. Son 100 ildə Yer atmosferində  karbon qazının konsentrasiyası 13% artıb.
Məlum olduğu kimi, karbon qazı  planetimizin infraqırmızı  şüalanmasını  ləngidir və beləliklə də Yer ilə onu əhatə edən kosmik fəza arasında  istilik tarazlığı pozulur. Yerin orta temperaturunun yüksəlməsi, Arktika və Antarktika buzlarının əriməsi bununla əlaqədardır. Əgər bu prosesin qarşısı alınmasa, buzların tam əriməsi  Dünya okeanı səviyyəsinin 80-90 metr qalxması və planetar fəlakətlər baş verməsi ilə nəticələnə bilər. İqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş ölkələrdə elə bu səbəbdən ekoloji təmiz enerji mənbələrinin - külək və günəş enerjisnin istifadəyə cəlb olunmasına  önəm verilir.
Ekoloji baxımdan təmiz sayılan külək energetikasının çox qədim tarixi var. 6 min ildən artıqdır ki, külək enerjisi insanların xidmətindədir. Məlum olduğu kimi, qədim yunanlar belə hesab edirdilər ki, əfsanəvi Prometey insanlara oddan faydalanmağı öyrətməklə bərabər, gəmilərə yelkən taxmağın da yolunu göstərmişdi. Yelkənli gəmilərin  dünyada böyük coğrafi kəşflərin edilməsində ciddi  rol oynaması da danılmaz faktdır.
Buxar maşını ixtira edilməmişdən əvvəl dünyanın bir çox ölkələrində əsas enerji mənbəyi külək enerjisi  idi. Yüz illər ərzində yelkənli ticarət gəmiləri və hərbi  gəmilər  hava cərəyanlarının enerjisi sayəsində  hərəkətə gəlir, taxıl da külək (yel) dəyirmanlarında üyüdülürdü. İlk sadə quruluşlu külək mühərrikləri eramızdan qabaq  ikinci-birinci əsrlərdə qədim Misir və Çində  geniş  tətbiq olunurdu. Eramızın 7-ci əsrində İranda mükəmməl konstruksiyalı pərli yel dəyirmanları tikməyi öyrənmişdilər. Avropada yel dəyirmanları çox sonralar - 8-9-cu əsrlərdə meydana gəlmişdi. 13-cü əsrdən başlayaraq  külək mühərrikləri  Qərbi Avropada, xüsusilə də Hollandiyada, Danimarkada və İngiltərədə  ərsəyə gətirilmişdi. Həmin mühərriklərdən su qaldırmaq, buğda üyütmək və müxtəlif dəzgahları hərəkətə gətirmək üçün istifadə olunurdu.
16-cı əsrdə Avropa şəhərlərində hidromühərriklərdən istifadə yolu ilə su-nasos stansiyaları və yel dəyirmanları inşa etməyə başlamışdılar. Əkin-biçin üçün torpaq sahələri azlıq edən Hollandiyada dəniz sahillərindəki ərazilərdə dambalar qurur  və  çox sayda  yel  dəyirmanlarının gücü ilə oraları qurudur, dənizdən alınmış torpaqlar kənd təsərrüfatında istifadəyə verilirdi. Ozamankı Avropada Hollandiya enerji təchizatı baxımından ən qüdrətli ölkə sayılırdı. Avropanın quraq ərazilərində tarlaları suvarmaq üçün yel dəyirmanları işlədilirdi.
Rusiyada külək dəyirmanlarının gücündən, əsasən, un üyüdülməsində istifadə olunurdu. Həmin dövrdə Rusiyada 200 min yel dəyirmanı vardı və ildə 2 milyard puddan artıq buğda üyüdülürdü.
Enerji mənbəyi olan buxar maşını istifadəyə veriləndən sonra, külək energetikasının sonrakı inkişafı ləngiməyə başladı. 20-ci əsrdə böyük sürət alan elmi-texniki tərəqqi dünyanın texnoloji mənzərəsini əsaslı şəkildə dəyişdi. Polad, neft, qaz, digər yeni materiallar  və geniş imkanlar bəşər övladının yüzilliklərin sivilizasiya nailiyyətlərini arxa plana atdı. İnsanlar neft, qaz və kömür yataqlarının istifadəsini genişləndirdilər. Beləliklə, faydalı qazıntıların tükənə biləcəyi ehtimalı reallığa çevrilməyə başladı. Buna görə də  dünyanın bir çox ölkələrində qeyri-ənənəvi (alnertativ) enerji mənbələrinin inkişafına diqqət artırıldı. Alternativ energetika mənbələri həm də ekoloji üstünlüyə malik idi. Beləliklə də  külək enerjisindən istifadə yenidən ön plana çəkildi.
Hazırda külək energetikası bir energetika sektoru kimi, 50-dən artıq ölkədə  mövcuddur. Dünyada ən güjlü külək energetikası ölkələri Almaniya, İspaniya, ABŞ, Hindistan və Danimarkadır. Digər ölkələrdən İtaliya, Böyük Britaniya, Hollandiya, Çin, Yaponiya və Portuqaliya da  güclü külək energetikası ölkələri sayılır.
İndiyədək külək energetikası Avropa ölkələrində daha dinamik inkişaf edirdi.
Hazırda vəziyyət dəyişməyə başlayıb. ABŞ, Kanada, Asiya və Cənubi Amerika ölkələrində  külək energetikasında rekord göstəricilər əldə edilib.
Avropa ölkələri arasında Almaniya, ardınja da İspaniya və Hollandiyada gücü bir milyon kilovatdan artıq olan külək energetikası  qur-ğuları  mövcuddur.
Küləkdən enerci almaq üçün ən perspektiv yer sahilyanı zonalar hesab edilir. Dənizdə  sahildən 10-12 km, bəzən də daha çox aralı məsafədə offşor fermalar tikilir. Külək generatorlarının qüllələri 30 metrədək  dərinliyə qədər vurulmuş özüllər üzərində qurulur, üzən özüllərdən də istifadə edilir.
Külək enerjisinin üstünlüklərindən biri onun əslində tükənməz olmasıdır. Enerji mənbəyini  hasil etmək və istifadə yerinə çatdırmaq problemi yoxdur. Külək onun yolunda qurulmuş külək mühərrikinə özü gəlib çıxır. Bu,  mərkəzləşdirilmiş enerji hasilatı  rayonlarından uzaqda yerləşən ərazilər üçün çox mühümdür. Külək energetikasının ekoloci təmiz  enerci mənbəyi olmasını və külək qurğularının inşa edildiyi yerlərdə təbiətə ziyan vurmamasını da unutmaq lazım deyildir.
Küləkdən energetika mənbəyi kimi istifadə olunmasına əngəl törədən səbəb  onun zaman kəsiyində sürətinin sabit olmamasıdır. Çox təəssüflər olsun ki, külək energetikası stansiyalarının ətraflarında  6-7 hs tezlikli təhlükəli infrasəs yaranmaqla vibrasiya törədir. Bundan savayı, külək elektrik stansiyaları  televerilişlərin qəbulunu çətinləşdirir.
Qərb ölkələrində külək elektrik stansiyalarının işləməsi ilə əlaqədar baş verən  bəzi problemləri aradan qaldırmaq mümkün olub. Yel çarxlarının fırlanma sürətini seçmək və pərlərin profillərini təkmilləşdirmək yolu ilə  səs-küy səviyyəsi və vibrasiyalar azalıb. Bundan savayı, fırlanan pərlərə quş düşməməsi üçün yel çarxları torlu  örtüyə salınıb.
Abşeron küləyi əsdi
Azərbaycanda ilk külək elektrik stansiyası Qobustanda inşa olunacaq. Stansiya ümümi gücü 20 meqavat nəzərdə tutulmuş 10 blokdan ibarət olacaq. Həmin stansiyanın ildə 700 milyon kilovat-saatdan  artıq  enerji verəcəyi proqnozlaşdırılır. Gələcəkdə onun gücünün 60 meqavata çatdırılması nəzərdə tutulur.
Sənaye və Energetika Nazirliyinin Neft və Qaz Departamentinin rəisi İdris Rzabəyovun verdiyi məlumata görə, ölkədə alternativ ener-getikanın inkişaf etdirilməsi üçün Pirallahı və Cilov adalarında da külək generatorlarının quraşdırılması planlaşdırılıb. Həmin generatorlar adıçəkilən adaları enerji ilə təmin edəcək. Bu barədə "Fineco" agentliyi xəbər verir. "Bu layihələr müvafiq Dövlət Agentliyinin hazırladığı Alternativ və Bərpaolunan Enerci Mənbələrinin İnkişafı Proqramına daxil ediləcək", - deyə İ. Rzabəyov bildirib.
Bundan başqa, "AzərTAc" agentliyinin məlumatına görə, Sumqayıt yaxınlığındakı Yeni Yaşma qəsəbəsində də gücü 250 meqavat olan külək turbinlərinin quraşdırılması planlaşdırılıb.
Milli Məclisin sədr müavini, Energetika, ekologiya və təbii sərvətlər komitəsinin sədri Valeh Ələsgərovun sözlərinə görə, yaxın 50 ildə alternativ energetika ənənəvi mənbələri - neft, qaz, uran və kömürü istehlakdan tam sıxışdırıb çıxara bilməyəjək. "Alternativ ener-getika yalnız artan tələbatın bir hissəsini öz üzərinə götürə bilər. Hərçənd, bu sahənin özündə də təhlükəsizlik baxımından müəyyən problemlər var. Buna baxmayaraq, Avropa Birliyinin yalnız təmiz enerjidən istifadə etməklə Aralıq dənizi ölkələrində vahid Avropa elektrik şəbəkəsinin yaradılması layihəsi kommersiya baxımından məqsədəuyğun sayılsa, Azərbaycan da bu şəbəkəyə qoşula bilər", - deyə V. Ələsgərov bildirib.
Abşeron yarımadasında külək enerjisinin texniki potensialı 3 min meqavata bərabərdir. Ölkədə alternativ energetikanın inkişafı üzrə tədbirlər çərçivəsində artıq külək kadastrı da yaradılıb.
Onu da qeyd edək ki, Bakıətrafı kəndlərdə yel dəyirmanlarından əkin sahələrini suvarmaq məqsədilə hələ çox onilliklər bundan əvvəl, elekrik nasoslarının istehsalınadək istifadə olunurdu.
Benzin əvəzinə pivə
Ekoloji təmiz digər enerji mənbələri də var. Bunlardan biri dənizdə işləyən mini-elektrik stansiyalarıdır. Həmin stansiyalar,  eyni zamanda, külək  və dalğa enerjisinin hesabına enerji istehsal edə bilir. 1000 belə qurğu 500 kvat-dək elektrik enerjisi istehsal edə bilir. Mini-elektrik stansiyalarının kütləvi istehsalına 2011-ci ildə başlanacaq.
Günəş enercisi, başqa sözlə, helioenergetika dünya energetikasında  getdikcə dayanıqlı mövqe tutur. Günəş energetikasının  diqqəti cəlb etməsinin  bir sıra səbəbləri də var. Günəş energetikası planetimizin hər nöqtəsində əlçatandır. Bütün ölkələrin energetika müstəqilliyi baxımından  maraqlarına  cavab verir.  Günəş enerjisi ekoloji təmiz və milyon illərlə tükənməyəcək enerci mənbəyidir, həmin enerjidən istifadə  ətraf mühitə neqativ təsir göstərmir. Həmin enercini birbaşa elektrik enerjisinə, absorbsiya yolu ilə isə istilik enerjisinə  çevirmək  mümkündür.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində  neft satışından əldə edilən gəlirləri yerli şeyxlər təkcə ölkənin mikrostrukturunun təkmilləşdirilməsinə deyil, həm də ekologiyanın təmizlənməsi layihələrinin həyata keçirilməsinə sərf edirlər. Hazırda həmin ölkədə pilotsuz elektrik taksi layihələri işlənib-hazırlanır. Bu sistem tezliklə reallaşacaq və elektrik taksiləri Əbu-Dabi terminalları arasında işləyəjək. Şəxsi sürət nəqliyyatı adlanan bu taksi şaxələnmiş yönəldicilər sistemi  üzrə hərəkət edəjək. Bu sistemin səhrada salınmaqda olan Masdar ekoşəhərində inşa olunacağı gözlənilir.
Masdar nəhəng ekoloci şəhərdir, innovasiyalar mənbəyidir. Ərəbcə adının mənası "mənbə", "açar" deməkdir. Bu yaşayış məntəqəsinin (şəhərin) planetimizdə karbon tullantılarının və atmosferi çirkləndirən digər tullantıların sıfıra enəjəyi ilk şəhər olacaq. Orijinal arxitektura, maraq doğuran  energetika sistemləri, futuristik nəqliyyat (şəhərdə, ümumiyyətlə, avtomobil yoxdur)  Masdarın gələcək görkəmini  müəyyənləşdirəcək.
Dünya alimləri ekoloji təmiz bioyanajaq hazırlanması sahəsində də tədqiqatlarını davam etdirirlər. Bu yaxınlarda ABŞ-ın  Florida ştatında taxta yonqarından sellüloz etanolu istehsalına başlanılacağı gözlənilir. Həmin istehsal  üsulu  dənli bitkilərdən biodizel yanacağı  hazırlanması xərjlərinə nisbətən ucuz başa gələcək. Floridada tikilmiş yeni  bioyanacaq zavodu ildə 135 milyon litr  etanol istehsal edəcək.
Məlumdur ki, pivəni içir, avtomaşınları  hərəkətə gətirmək üçün istifadə etmirlər. Pivə istehsalı ilə məşğul olan şirkətlərdən biri  bu fikirlə razılaşmadığı üçün etanolun ev şəraitində istehsalı və doldurulması üzrə dünyada ilk  qurğular sistemi əldə edib. Ev şəraitində etanol hazırlanması üçün qəndin, suyun və mayanın olması kifayətdir.
Hazırda Siyera Nevada pivəsi hazırlanandan sonra, qalan,   təqribən, 6 milyon litr maya qaramal üçün  yem əlavə kimi işlədilir.  İstehsalçı Siyerra Nevada  şirkəti bu qalıq mayanın bir hissəsindən avtomobil parkının nəqliyyat vasitələri üçün lazımi etanol istehsalından ötrü istifadə olunmasını planlaşdırır. Bu, bəzilərinə gülməli görünsə də, ağlabatan bir işdir.  Ona görə ki, marağı olan hər  kəs öz  avtomobili üçün yanacaq ala bilir və ailə büdcəsindən  benzin alınmasına xərc çəkmir.
Siyerra Nevada şirkətlərinin birində istehsal olunmuş  günəş batareyaları  böyük bir zavodu elektrik enerjisi ilə təchiz edə bilir.
Son bir neçə ildə bioyanajaq dünyanın energetika sisteminin ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Ona görə ki, bioyanajaq ətraf mühiti pisləşdirmir, əksinə, yaxşılaşdırır.
Ətraf mühitin təmiz  saxlanılmasına görə qabaqcıl mövqedə duran Finlandiyada  ekoloji cəhətdən təmiz enerji mənbələrindən  istifadə, az qala, dövlət siyasətinə çevrilib. Ərazisinin 70%-ni meşələr örtən Finlandiyanın özünün neft və qaz ehtiyatları olmadığına görə, alternativ enerji mənbələrindən istifadəyə önəm verilir. Hazırda bu ölkədə enercinin 35%-i ağac emalı  tullantılarından istehsal olunur. Ağac emalı tullantılarından istifadə  yolu ilə energetikanın həcmi 2015-ci ildə  65%, gələcəkdə isə 80% olacaq.
Alimlərin proqnozuna görə, bioenergetikada indiki templər saxlansa, yaxın gələcəkdə olmasa da, bir müddət sonra  neft, qaz və kömür  rəqabətə tab gətirməyəcək.
Avropa İttifaqının 2007-2013-cü illər üçün  büdcəsində  bioenergetikanın inkişafına  iki milyard avroya qədər vəsait xərclənməsi  nəzərdə  tutulub. Avropa ölkələri arasında bioyanacaq istehsalına görə İsveç, Danimarka və Avstriya irəlidə gedir. Sonrakı yerləri Almaniya, Norveç, Finlandiya və İngiltərə tutur.
Fransada çuğundurdan və digər kənd təsərrüfatı bitkilərindən  ekoloci təmiz yanacaq alınması planlaşdırılır. Bəzi Avropa ölkələrində raps, qarğıdalı, günəbaxan yağları alınandan sonra əmələ gəlmiş tullantılardan  dizel mühərrikləri üçün bioyanacaq istehsal edilir. Belçikada  15% benzindən və şəkər çuğunduru, dənli bitkilərdən alınmış məhsuldan ibarət olan yanajaq  satışı məntəqələri fəaliyyət göstərir.
Yaponiyada zibildaşıyan maşınlar sürücüləri özlərinin topladıqları  tullantılardan aldıqları yağ ilə işləyir.
Beləliklə, son bir neçə ildə dünyanın energetika sisteminin ayrılmaz hissəsinə çevrilən bioyanacaq da ətraf mühitin çirklənməməsinin qarşısını almağa xidmət edir.

BACK TO BUSINESS AS USUAL
From 1890-1910, when horses were replaced by cars and gas lamps by electric bulbs, people could not even consider that one day such progress would turn into a nightmare for humanity. But today more and more countries seek to use natural energy without doing harm.
Alternatives to oil and gas
We have now again begun to seek new but, in essence, old sources of energy. The specific nature of the current phase is its environmental focus. The aim is to prevent pollution of the environment and to achieve the lowest emissions of carbon dioxide and sulphurous gases. This is possible through the use of clean energy sources - wind and solar energy. Otherwise, future environmental disasters could destroy life on our planet.
Energy is a basic sector of the economy. The sovereignty of any country is determined by the size of its own energy resources. Projections indicate that in the middle of the 21st century, energy consumption will be 15 times greater than during the whole 20th century. This will require the use of approximately 80 per cent of all the plant's solid and liquid sources of energy.
The intensive use of thermal power plants has generated a number of undesirable environmental problems, which are associated with a sharp increase in carbon dioxide emissions. Over the past 100 years, the concentration of carbon dioxide in the atmosphere has increased by 13 per cent. As is known, this gas reflects infrared radiation, thereby disrupting the heat exchange between our planet and surrounding space. This causes a rise in the mean annual temperature and the melting of glaciers in the Arctic and Antarctic. If we do not take steps to prevent this process, a total melting of the ice will raise sea levels by 80-90 metres, which would be a catastrophe for the entire planet. That is why economically developed countries prefer to use clean energy sources - wind and sun.
Considered to be of the cleanest types of energy, wind energy has a long history. For more than 6,000 years, wind has served people. The ancient Greeks believed that, along with teaching people how to use fire, the mythical Prometheus taught them how to equip their ships with sails. The contribution of such ships to the great geographical discoveries is an indisputable fact.
Before the invention of the steam engine, the main source of energy in many countries was the wind. For centuries, it set sailboats, commercial and military ships in motion and ground grain. The first primitive wind engines were in wide use in Egypt and China in the 2nd and 1st centuries BC. In the 7th century AD, the Persians learned to build advanced windmills. In Europe, windmills appeared much later - in the 8th and 9th centuries. Wind engines have been widespread in Western Europe since the 13th century, especially in Holland, Denmark and England. They were used for lifting water, grinding grain and starting up various machines.
In the 16th century, European cities began to build pumping stations and windmills with hydraulic motors. Holland, which suffered from a deficit of agricultural land, fenced off areas of the sea with dams and then drained them through the many windmills. At that time, Holland was considered the most powerful country in terms of energy security. Windmills were also used for irrigation in dry areas of Europe.
In Russia, wind power was used mainly for grinding grain. At that time, there were 20,000 windmills in Russia, which ground more than 32 billion kg of grain.
As the steam engine came into use as an energy source, the development of wind energy halted. The rapid scientific and technological progress of the 20th century changed the technological panorama of the world fundamentally. Steel, oil, gas and other new materials put the centuries-old achievements of human civilization on the back burner. People made increasing use of coal, oil and gas fields. Thus, the threat of depletion of mineral resources began to become reality. As a result, many countries began to pay more attention to the development of non-traditional (alternative) energy sources. Moreover, such sources also have environmental advantages. Thus, the use of wind energy returned to the fore.
Today, wind energy exists in more than 50 countries worldwide as a separate energy sector. The countries most advanced in their use of wind power are Germany, Spain, the USA, India and Denmark. Among other countries developed in this respect are the United Kingdom, Holland, China, Japan and Portugal.
So far, wind power has seen its fastest development in Europe. In Germany, Spain and Holland, there are wind power plants with a capacity of over 1 million kilowatts. But the situation is beginning to change. Along with the US, record levels have been achieved by Canada, Japan and the countries of South America. The most promising sites for wind energy are coastal areas. Offshore farms are being built in the sea at distances of 10-12 km from the shore, and sometimes even more. The wind generator towers are placed on pillars driven into the seabed to depths of 30 metres. Floating bases are also being used.
One of the benefits of wind energy is its vastness. Nor are there problems with the delivery of this energy. The wind "gets" to devices installed by itself. Such devices are especially rational in areas located far from areas of centralized power generation. We should not forget that wind energy is an environmentally clean source of energy and its attendant devices do not cause damage to the territory where they are located.
However, the main factor hindering the use of wind as an energy source is its volatility. In addition, unfortunately, a dangerous ultrasound field, with a frequency of 6-7 hertz, appears around wind power stations. Further, wind power plants interfere with television broadcasting.
These problems, arising from the operation of wind power plants, have been successfully resolved in Western countries. By selecting the rotation speed of the blades and improving their profiles, they have achieved a significant reduction in noise and vibration levels.
A wind is blowing through Abseron
Azerbaijan's first wind power station will be built in Qobustan. The station will comprise 10 blocks, with a total capacity of 20 MW. It is projected that it will generate more than 700 million kilowatt hours of energy per year. In the future, the power station's capacity will be raised to 60 MW.
According to Idris Rzabayov, head of the oil and gas department at the Azerbaijani Ministry of Industry and Energy, in order to develop alternative energy in the country, it is planned to install wind generators on the islands of Pirallahi and Cilov, to provide them with electricity. "These projects will be included in programmes to develop alternative and renewable sources of energy, which are being prepared by a specialized state agency," said Rzabayov.
In addition, as reported by the AzarTac news agency, it is planned to install wind turbines with a capacity of 250 MW in the residential area of Yeni Yasma, near Sumqayit.
According to Deputy Speaker of the Azerbaijani Parliament and chairman of the Parliamentary Standing Committee on Energy, Environment and Natural Resources, Valeh Alasgarov, alternative energy will not be able to replace traditional fossil energy sources - oil, gas, uranium and coal - within the next 50 years. "Alternative energy can meet only part of the growing demand for energy, although this area has its own problems in terms of security. Nevertheless, if the project to create a single European power network, which the EU plans to establish in Mediterranean countries with extremely clean energy, is commercially viable, Azerbaijan can join this and other power networks," he said.
The technical potential of wind energy in the Abseron peninsula is 3,000 MW. A wind inventory of the country has been prepared as part of measures to promote renewable energy.
For decades before the arrival of electric pumps in villages surrounding Baku, windmills were used in the irrigation of arable land.
Beer instead of petrol
There are other environmentally friendly sources of energy, including marine mini-power plants that can generate electricity from waves and wind. Some 1,000 of these devices can provide up to 500 kW of electricity. The mass production of such mini-power plants in the world will begin in 2011.
Solar energy is establishing itself more firmly in the world's sources of energy. The increased interest in this source has several causes. Solar energy is available anywhere on our planet; it meets the interests of all countries in terms of energy independence and is clean and inexhaustible, while it does not harm the environment. This energy can be converted directly into electricity and, through absorption, it can be converted to thermal energy.
Arab sheiks invest oil revenues not only in improving the microstructures of their countries, but also in projects to improve the environment. The United Arab Emirates is currently working on a project on unmanned electric taxis. This system will come on stream soon, and these taxis will shuttle between the terminals of Abu Dhabi. These cars, called personal rapid transport, will move on an extensive rail system. It is expected that this system will be introduced in the Masdar eco-city, which is being built in the desert.
Masdar is a huge eco-city - a source of innovation. The city's name means a "source" or a "brook" in Arabic. This is the first city on the planet in which the release of air pollutants will be close to zero. The appearance of Masdar will be determined by original architecture, interesting energy systems and futuristic transportation (there will be no cars at all in the city).
The world's scientists also continue to study the manufacture of environmentally friendly fuel. In the near future, Florida is expected to start production of celluloid ethanol from wood chips. This method of production will be cheaper than making biodiesel fuel from grain. A biofuel plant, built in Florida, will produce 135 million litres of ethanol per year.
We all know that we drink beer and do not put it in the fuel tanks of cars. But one beer company begged to disagree and built the world's first installation for making ethanol at home. It is enough to have sugar, water and yeast at hand to do this.
After the production of Sierra-Nevada beer - the 6 million litres of yeast remaining are now used as a food additive for livestock. The manufacturer plans to use some of this yeast to produce ethanol for its fleet of vehicles. Although some people might think this funny, it is quite a rational approach, because everyone interested can make fuel for their car and save on petrol.
In recent years, biofuel has become an integral part of the global energy system, because it does not harm the environment; on the contrary, it has a positive impact.
In Finland, one of the world leaders in environmental cleanliness, the use of environmentally friendly sources of energy has been raised to the level of state policy. Lacking its own oil and gas reserves, Finland, 70 per cent of which is covered by forests, attaches great importance to the use of alternative energy sources. Now, 35 per cent of energy consumed in the country is generated from wood waste. By 2015, this volume will increase to 65 per cent and then - up to 80 per cent.
Scientists project that if the current growth rates of bioenergy continue, biofuels will be able to compete with oil, gas and coal, albeit not in the near future.
The EU budget for 2007-2013 allocates 2 billion euros for the development of bioenergy. Sweden, Denmark and Austria are the leading European countries in the production of biofuels. They are followed by Germany, Norway, Finland and the UK.
In France, it is planned to obtain clean fuel from sugar beet and other agricultural plants. In some European countries, biofuels for diesel engines are obtained from waste produced by the processing of canola, corn and sunflower. In Belgium, fuel obtained from sugar beets and cereals is on sale; only 15 per cent is petrol.
In Japan, garbage trucks run on oil obtained from the litter they carry.
Thus, in becoming an integral part of the world's energy in recent years, biofuels serve to protect the environment by preventing pollution.