Azərbaycan Avropa Oyunlarına hazırlığı başa vurur, möhtəşəm açılış və bağlanış mərasimi vəd edir
Paytaxtımız Bakı iyunda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarının təşkilati işlərini davam etdirir. Artıq idman obyektlərinin inşası sona çatdırılır. Ölkəmizə gələcək idmançı və rəsmi şəxslərin siyahısı dəqiqləşdirilir.
Bütün hazırlıq məsələləri Avropa Olimpiya Komitəsinin Əlaqələndirmə Komissiyasının Bakıda keçirilən V iclasında müzakirə edilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, "Bakı-2015" ilk Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva iclasda yerinə yetirilən işlər və planlar barədə məlumat verib.
"Bir çox məkanlarımız hazırdır və oyunlar üçün sınaqdan keçirilir. Sınaq bu yay idmançıların yüksək səviyyədə çıxış etmələrinə imkan yaratmaq üçün hər bir detalın hazır olacağını təmin etmək məqsədilə təşkil olunur. İyunda oyunların açılışı olanadək 35 sınaq tədbiri və sınaq yarışması keçiriləcək. Gimnastika, boks və güləş üzrə növbəti sınaq tədbirlərimiz mart və aprel aylarında baş tutacaq. Fevralın sonunadək biz bütün məkanların daimi bazasının tikintisini başa çatdırmaq niyyətindəyik. Müqavilələrimizin 84 faizinin gecə-gündüz bizim komandamızla birgə çalışan Azərbaycan şirkətləri ilə bağlanması müsbət haldır. Bizim dünya standartlarına cavab verən atletlər kəndi 7300 çarpayısı olan 1000-dən artıq mənzildən ibarətdir", - deyə M.Əliyeva bildirib.
O, qeyd edib ki, birinci Avropa Oyunlarını 600-dən artıq beynəlxalq və yerli media nümayəndəsi işıqlandıracaq. Bu tədbiri 100-dən artıq ölkəyə yaymaq üçün 43 şirkətə yayım hüququ verilib və beləliklə, Oyunları Avropa, Asiya, Afrika, Şimali və Cənubi Amerika və Avstraliyada izləyə biləcəklər. Bundan başqa, könüllülərdən indiyədək 16 mindən artıq müraciət daxil olub.
İlk Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri hökumətin mövcud nəqliyyat infrastrukturuna böyük məbləğdə investisiya yatırdığını diqqətə çatdırıb və qeyd edib ki, açılış mərasimində unudulmaz şou keçiriləcək. Təşkilat Komitəsinin sədri deyib ki, bundan başqa, hər gün üçün xüsusi mədəni tədbirlər proqramı hazırlanıb, bağlanış mərasimi də yaddaqalan olacaq.
Avropa Olimpiya Komitəsinin Əlaqələndirmə Komissiyası "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarına hazırlığı yüksək qiymətləndirdi.
Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunları özündə bir neçə qeyri-Olimpiya idman növünü - eləcə də aerobika gimnastikasını birləşdirməklə yadda qalacaq. Bu idman növünün yarış proqramında gimnastlar dinamik musiqi sədaları altında çətin əlaqələndirilən, mütəmadi birgə artistlik hərəkətləri, həmçinin müxtəlif çətin elementləri sərbəst hərəkətlərlə nümayiş etdirirlər.
Avropa Oyunlarının formatına əsasən, hər ölkəni 5 nəfərdən ibarət qrup və qarışıq cütlük təmsil edəcək. Qrupda və ya cütlükdə çıxış etməyin çətinliyini hər kəs təsəvvür edə bilməz - məhz belə halda onlar bir-birlərini hiss etməli və fikirlərini oxumalıdır.
"R+" bu oyunlarda ölkəmizi qarışıq cütlüyün tərkibində təmsil edəcək Anastasiya Koltunova və Vladimir Dolmatovla həmsöhbət oldu.
Anastasiya Koltunova idmana gec başlasa da, sonradan aerobika gimnastikası onun həyat tərzinə çevrilib: "Mənim ailəmdə idmançı olmayıb, amma ailəm idmanda qazandığım uğurlarımla fəxr edir və seçimimdə məni dəstəkləyirlər. Bu, idman növü üçün çox gec olsa da, gimnastikaya 10 yaşımda gəlmişəm. Aerobika öz rəngarəngliyi ilə məni cəlb etdi, burada idman gimnastikası və bədii gimnastika, eləcə də akrobatika elementləri var. Bundan başqa, bütün proqram musiqi sədaları altında yüksək dinamika ilə yerinə yetirilir. İdmana gec gəlməyimə baxmayaraq, həvəslə məşq edirəm. Əgər istək varsa, istənilən idman növündə yüksək nəticələr əldə etmək olar. Buna görə qətiyyən narahat deyiləm".
Koltunovun həmkarı və tərəf-müqabili Vladimir Dolmatov hər yarışa özünəməxsus şəkildə hazırlaşdığını bildirdi: "Mən sadəcə təsəvvür edirəm ki, hazırda məşqdəyəm, məşqçi və məndən başqa zalda heç kim yoxdur. Öz çıxışımı yerinə yetirirəm. Çalışıram, səhvlər olmasın. İdmanda ən vacib qarşıya məqsəd qoymaq və bu məqsədə nail olmaq üçün çalışmaqdır. Ardıcıl məşqlərdən sonra yarışda uğur qazananda yorğunluq gözəl hisslərlə əvəz olunur. Hər idman növünün özünəməxsus təhlükəsi var. Amma işə ağılla yanaşsaq, onda zədələrsiz ötüşmək olar".
Oyunlarda duet kimi çıxış edəcək Koltunova və Dolmatov cütlüyü bütün fikirlərinin Avropa Oyunlarına yönəldiyini vurğuladı. Çətin kompozisiyalarda bir-birlərini tamamlamağa çalışacaq gənc cütlük hər gün məşqdə səylə çalışır.
Anastasiya Koltunova mötəbər yarışı karyerasının ən böyük sınağı kimi qiymətləndirir: "Mənim üçün Avropa Oyunları ən əhəmiyyətli yarışdır, belə irimiqyaslı yarışlarda iştirak etmək şərəfdir. Üstəlik, turnir Bakıda keçiriləcək. Bu amil hər bir idmançının məsuliyyətini artırır. Arzum Avropa Oyunlarında layiqli çıxış etməkdir".
Vladimir Dolmatov isə Avropa Oyunlarında həyəcanlı olacağını etiraf edir. Bununla belə, atlet qitənin ən mötəbər yarışında uğur qazanmağın sirrini bildiyini deyir: "Oyunlar mənim üçün özümü göstərmək şansıdır. Səbrimi toplayıb, dişlərimi sıxaraq heç nəyə baxmadan hər şeyin 100 faiz olacağına ümid edirəm. Həyəcan olacaq. Lakin özünü toparlamaq çox vacibdir. Uğur qazanmaq istəyən idmançı hisslərinə sahib olmalıdır. Azərbaycan Avropa Oyunlarını yüksək səviyyədə keçirməyə qadirdir. Biz idmançılar həmin təşkilatçılıqla yanaşı, nəticələrin də yaxşı olmasına çalışmalıyıq. Ona görə mötəbər turnirdə iştirak edəcək hər bir idmançımıza inamım böyükdür".
Avropa Oyunlarında aerobika gimnastikası ilə yanaşı, bədii gimnastika, qadın və kişi idman gimnastikası, akrobatika və eləcə də batutda tullanma təqdim olunacaq. Məhz batutda Azərbaycanı iki oğlan və iki qız idmançı təmsil edəcək. İlya Qrişin Avropa Oyunlarında məşqçilərin ümid bəslədiyi idmançılar sırasındadır. "R+"a açıqlamasında Qrişin karyerasının ən böyük yarışına məşqçilərin proqramına əsasən hazırlaşdığını dedi: "Planda medal qazanmaqdır. Avropa Oyunlarına çox ciddi hazırlaşıram. Belə ki, bu mənim ən vacib yarışım olacaq. Xüsusən də, yarışlar burada - öz evimizdə keçiriləcək. Buna görə də hazırlıq maksimum ciddi şəkildə gedir. Gimnastikanın bütün təmsilçiləri Avropa Oyunlarında medal qazanmağı əsas məqsəd sayır. Bu yarış hamıya bayram ab-havası yaşadacaq. Uğur qazanmaqla biz sevincimizi artıra bilərik. Rəqabətin güclü olacağını hamı bilir. Avropanın ən güclü idmançıları Bakıya gələcək. Hər bir həmkarım medal qazanmağa çalışacaq. Çünki Avropa Oyunları ilk dəfə keçirilməklə tarixə düşəcək. Turnirdə medal qazanan idmançılar da adını tarixə yazacaq", - deyə İ.Qrişin bildirib.
O qeyd edib ki, Avropa Oyunları onun üçün böyük sınaqdır: "Bütün komanda yoldaşlarıma uğur diləyirəm. Fikrimcə, ilk günlərdə yaxşı çıxış etsək, hamı üçün əlavə stimul olacaq. Bəzi idmançılar üçün bu, karyera yüksəlişində yeni pillə ola bilər. Getdikcə vaxt azalır. Ona görə hər bir məşq və ya hazırlıq turniri çox böyük önəm daşıyır".
Beləliklə, Azərbaycan birinci Avropa Oyunlarını Avropanın qürur duyacağı yüksək səviyyədə keçirəcək. Bu oyunlar Avropa idmanında tarixi hadisə olacaq. Azərbaycan üçün bu, ölkəmiz, ənənələrimiz, mədəniyyətimiz və tarixi köklərimizi daha çox tanıtmaq üçün yaxşı imkandır.

Азербайджан завершает подготовку к Евроиграм, обещая грандиозные церемонии открытия и закрытия
Организационно-подготовительные работы по первым Европейским играм, которые пройдут в июне в Баку, вступили в завершающую стадию. Определяется список спортсменов и официальных делегаций, которые приедут в Баку, завершается строительство спортивных объектов.
Все эти вопросы были обсуждены на прошедшем в Баку 5-м заседании координационной комиссии Европейского олимпийского комитета.
Первая леди Азербайджана, председатель Организационного комитета первых Европейских игр "Баку-2015" Мехрибан Алиева проинформировала о проведенных работах и планах.
"Многие наши места готовы для проведения Игр и проходят проверку. Проверка организуется с целью обеспечить готовность каждой детали, чтобы создать спортсменам возможность выступить этим летом на высоком уровне. До открытия Игр в июне будут проведены 35 пробных мероприятий и соревнований. Очередные пробные мероприятия по гимнастике, боксу и борьбе состоятся в марте и апреле. До конца февраля мы намерены завершить строительство постоянной базы для всех объектов. Позитивным фактом является заключение 84% наших договоров с азербайджанскими компаниями, которые днем и ночью совместно трудятся с нашей командой. Наша Деревня атлетов, отвечающая мировым стандартам, состоит из более чем 1000 квартир на 7300 коек", - сказала М.Алиева.
Она отметила, что Евроигры будут освещать более 600 представителей международных и местных медиа. 43 компаниям предоставлено право транслировать это мероприятие на более чем 100 стран, и, таким образом, за Играми смогут наблюдать в Европе, Азии, Африке, Северной и Южной Америке, Австралии. Кроме того, к этому времени от волонтеров поступило более 16 тысяч обращений.
Председатель Организационного комитета первых Европейских игр также довела до внимания присутствующих, что правительство инвестировало большую сумму в действующую транспортную инфраструктуру, и подчеркнула, что на церемонии открытия будет показано незабываемое шоу.
М.Алиева сказала, что, кроме того, на каждый день подготовлена специальная программа культурных мероприятий, церемония закрытия также останется в памяти.
Координационная комиссия Европейского олимпийского комитета высоко оценила подготовку к первым Европейским играм "Баку-2015".
Среди видов спорта, представленных на Европейских играх, будет также несколько неолимпийских, в том числе и спортивная аэробика. В этом виде спорта гимнасты под музыкальное сопровождение продемонстрируют сложные элементы аэробики, совместное выполнение этих элементов и т.д.
По формату Европейских игр каждую страну в спортивной гимнастике представят групповая команда из пяти членов и смешанная пара.
R+ представляет смешанную пару по спортивной аэробике Анастасию Колтунову и Владимира Долматова, которые представят Азербайджан на Евроиграх.
А.Колтунова поздно начала заниматься спортом, но затем спортивная аэробика превратилась в образ жизни. "В моей семье не было спортсменов. Но сейчас семья гордится моими спортивными успехами и всячески поддерживает меня. Я начала заниматься спортом в 10 лет, хотя это считается довольно поздним возрастом для гимнастики. Аэробика привлекла меня своим разнообразием, здесь есть элементы спортивной и художественной гимнастики, а также акробатики. Кроме этого вся программа выполняется в высоком темпе под музыкальное сопровождение. Несмотря на поздний возраст прихода в спорт, тренируюсь с большим энтузиазмом. Если есть желание, в любом виде спорта можно достичь высоких результатов", - сказала R+ А.Колтунова.
Партнер Колтуновой Владимир Долматов отметил, что готовится к каждому соревнованию по своей методике: "Представляю, что я на тренировке и кроме меня и тренера в зале никого нет. Выполняю свое выступление, стараюсь не совершать ошибок. В спорте самое главное поставить перед собой цель и стремиться к ней. Завоевание успеха после длительных тренировок сменяет усталость на прекрасные чувства. В каждом виде спорта есть своя опасность. Если подходить с умом, можно избежать и ошибок".
На Евроиграх Колтунова и Долматов выступят в паре. Они усиленно тренируются, чтобы лучшим образом представить сложную композицию.
"Для меня Европейские игры - самое важное соревнование. Участвовать в таком престижном турнире - большая честь. Плюс Игры пройдут в Баку. Этот фактор повышает ответственность каждого спортсмена. Моя цель - достойно выступить на Евро-играх", - сказала А.Колтунова
В.Долматов же считает, что знает секрет для достижения успеха на Евроиграх. "Игры дают шанс показать себя. Надеюсь выложиться на 100%, несмотря ни на что и стиснув зубы. Будет волнение. Но важно собраться. Спортсмен, стремящийся к успеху, должен владеть своими чувствами. Азербайджан способен провести Игры на высшем уровне. А мы, спортсмены, должны стремиться к тому, чтобы наряду с организацией и результаты были хорошими", - сказал В.Долматов.
На Европейских играх наряду со спортивной аэробикой гимнастика также будет представлена в спортивной и художественной гимнастике, акробатике и прыжках на батуте.
И в последнем виде спорта Азербайджан представят две девушки и два парня. На одного из них, Илью Гришина, тренеры возлагают особые надежды. "В планах завоевание медалей на Евроиграх, как минимум бронзовой. Я усиленно готовлюсь к соревнованиям, для меня это будет самый важный турнир. Особенно потому, что соревнования пройдут у нас в Баку. Поэтому подготовка идет усиленными темпами. Все представители гимнастики считают главной целью завоевание медалей. Эти Игры дадут нам радостные мгновенья, и мы надеемся еще больше их усилить своими победами. Конкуренция будет высокая. Все сильные спортсмены Европы съедутся в Баку и каждый из них будет нацелен на медали. Ведь Европейские игры проводятся впервые и каждый спортсмен, завоевавший медали, попадет в историю", - сказал R+ И.Гришин.
Он отметил, что Евроигры станут для него самым большим испытанием. "Думаю, если мы выступим хорошо с первых дней, это будет стимулом для всех. Для некоторых спортсменов эти Игры станут новой ступенькой в карьере. Но времени остается все меньше. Поэтому каждая тренировка и подготовка к турниру носят важный характер", - сказал И.Гришин.
Таким образом, Азербайджан готовится провести Игры на таком уровне, которым будет гордиться Европа. Первые Европейские игры станут историческим событием в европейском спорте. Для Азербайджана это хорошая возможность для еще большей популяризации страны, традиций, культуры и исторических корней.