Çərşənbə axşamı, 14:28
Əhməd bəy Bədəlbəylini sənətinə və vətəninə əsl xidmət göstərən dövrünün qəhrəman aktyorları sırasına daxil etmək olar
Öz dövründən xeyli irəli gedənlərin taleyi elə də asan olmur. Gələcəyin adamı müasirlərində anlaşılmazlıq, ən pis halda isə fanatizmlə rastlaşır. Lakin o əmindir ki, tarix ona qat-qat artıq əvəzini verəcək.
Bu mənada XIX və XX yüzilliyin kəsişməsində Şuşa və Bakıda Azərbaycan teatrının ənənələrini yaradanların adları hamıya yaxşı bəllidir. İlk teatr tamaşaları üzərində işləyən, milli teatr sənətimizdə öz məktəbini quraraq, ənənələr yaradanlar həm də özlərindən sonra şagirdlər də yetişdiriblər.
Bəziləri hesab edirlər ki, həmin dövrün teatrında çalışmaq - qohumbazlıq aktıdır. Həqiqətən də, teatr və operanın "ataları - banilərimiz" bir çox halda bir-birinə qohum çıxardılar - bəziləri pyes və libretto, ikinciləri musiqi, üçüncüləri rejissor, dördüncüləri isə tamaşa quruluşlarında oynayardılar. Kimi isə jurnalist və ya tənqidçi olub.
Bununla yanaşı, hər şey heç də bu qədər asan deyildi. Teatrlar dövlət dotasiyasına alınmırdılar, əksinə, oranı saxlamaq və orada işləmək ziyanlı və hətta təhlükəli idi. Ona görə də çətin ki, bu cür ailəvi müəssisələri qohumbazlıq adlandırmaq olardı. Söhbət daha çox aralarında təkcə qohumlar deyil, eyni zamanda uşaqlıq dostlarının da yer aldığı həmfikirlilər qrupu tərəfindən ənənələrin yaradılmasından gedir.
...bütün qadın rolları
Əhməd bəy Bədəlbəyli - onlardan biridir. Onun böyük qardaşı Bədəl bəy məşhur ictimai xadim, maarifçi, pedaqoq və eyni zamanda onların teatrında rejissor idi. Onun qardaşı uşaqları - məşhur bəstəkar Əfrasiyab və rejissor Şəmsi Bədəlbəylidir. Bundan başqa, Əhməd bəy şəxsən Üzeyir Hacıbəyovun dayısı oğlu idi.
Möhtəşəm lirik tenora sahib olan Əhməd bəy, böyük qardaşından bədən quruluşu ilə xeyli seçilirdi. O, möhkəm, hündür və ümumiyyətlə, fiziki cəhətdən güclü insan idi. Əhməd bəy isə əksinə, bəstəboy, mailli çiyinlərə və zərif üz cizgilərinə malik idi. Teatrla məşğul olan ailə üçün o, əsl tapıntıydı. Məlum olduğu kimi, həmin o dövrdə qadınlar teatrda oynamaqdan imtina edərdilər - zərif cinsin nümayəndələrinə səhnədə çıxış etməyə icazə verilmirdi. Şuşadakı Azərbaycan teatrında isə xarici aktrisaları işə cəlb etmək üçün pulu yox idi (yeri gəlmişkən, bunu əsrin əvvəlində real məktəb nəzdində fəaliyyət göstərən Bakı özfəaliyyət teatrı da edə bilərdi).
Nəticədə, gənc Əhməd bəy mövcud olan bütün qadın rollarını canlandırmağa məcbur olub. İlk dəfə o, səhnəyə 1910-cu ildə on altı yaşında çıxıb. Əhməd bəyin işinin sadəcə çətin olduğunu desək, bəlkə də bu haqda heç nə deməmiş olarıq. Bir çox pyeslər təzədən yazılırdı ki, qadın rollarının sayı azalsın, lakin çox vaxtlar onlar elə yazılırdı ki, qadın rolları bir səhnədə eyni vaxta düşməsin.
Nəticədə, teatrın ən gənc üzvü olan Əhməd bəy bir tamaşada uşaq rolu da daxil olmaqla, bir neçə rolu oynamağa məcbur olurdu ki, bu da aktyor üçün çox çətin idi.
Tamaşaçılarla bağlı digər bir problem də var idi. Çox vaxt onlar teatrda aranı qatırdılar. Fiziki cəhətdən zəif olan Əhməd bəyi dəfələrlə küçədə tutub döyürdülər. Söz düşmüşkən, "Otello" qadın rollarının sayı az olduğuna görə teatrda daha çox qoyulurdu.
Teatrı dəstəkləyən "Nicat" xeyriyyə cəmiyyəti qadın rollarını canlandırmaq üçün Əhməd bəyə əvəz tapmaq üçün dəfələrlə pul yığmağa çalışırdı. O vaxt Tiflisdə artıq teatrda çıxış edən qadınlar var idi, lakin onlardan heç birisi Azərbaycan dilində danışmaq və ya oxumaq bilmirdi. Bununla əlaqədar, aktyorlar zarafat edirdilər ki, onlar tamaşanı hətta fransız dilində qoysalar, tamaşada iştirak etmək istəyən aktrisalar tapılardı. Ümumilikdə, o zamanlar Azərbaycan teatrları üçün alternativ Kazan və Həştərxan idi. Orada yaşayan tatarlar Bakıya gəlirdi, Azərbaycan dilini öyrənirdilər və burada oynayırdılar. Mədəni, lakin təəssüf ki, iqtisadi paytaxt olmayan Şuşa üçün bu, əlçatmaz arzu idi. Əhməd bəyə təzyiqi azaltmaq üçün ona kişi, xüsusilə də baş rolların verilməsi qərara alındı. Lakin bu da kömək etmədi. 1915-ci ildə gənc aktyor günlərlə evdə gizlənmək və küçəyə yalnız dostlarının və təkcə sərt baxışı ilə dələduzları qorxudan qardaşının müşayiəti ilə çıxmalı olurdu. Lakin bu, uzun çəkə bilməzdi. Əhməd bəyə Gəncədə pedaqoq işi tapdılar (bu da çətin deyildi, çünki o, rus və fransız dillərini səlis bilirdi). Orada Əlibəy uydurma Miri adı ilə 1922-ci ilə qədər yaşadı.
Yeni dünya
Sovet hakimiyyətini çox şeyə görə qınamaq olar, lakin onun ilk illəri - heç şübhəsiz ki, mədəniyyət və sənayenin intibah dövrü idi. Dəmir yolları və zavodlar tikilirdi, "bütün ölkənin elektrikləşdirilməsi" gedirdi, icbari dünyəvi təhsil tətbiq olunurdu. Yeni hakimiyyət diqqətini mədəniyyətə, xüsusilə də kino və teatra yönəldirdi. İlk on il ərzində bütün Azərbaycan boyu teatrlar açılırdı və əvvəllər marginal olan teatrlara yeni dünyada tələbat da artırdı.
1921-ci ildə Əhməd bəy doğma Şuşaya qayıtdı, 1923-cü ildə isə Ağdamda öz teatrını açdı. O zaman onun 29 yaşı var idi. Mühüm odur ki, Əhməd bəy bundan əvvəl Hacıbəyovun bütün işlərində qadın rollarının ilk ifaçısı olub. O, Leyli ("Leyli və Məcnun"), Əsli ("Əsli və Kərəm"), Gülnaz ("O olmasın, bu olsun"), Gülçöhrə ("Arşın mal alan"), Minnət xanım ("Ər və arvad"), Təhminə ("Rüstəm və Zöhrab"), Xurşudbanu ("Şah Abbas və Xurşudbanu) rollarını oynayıb.
Hələ 1916-cı ildə o, ilk Azərbaycan kinokomediyası olan "Arşın mal alan"da Gülçöhrə rolunu oynayıb. Demək lazımdır ki, bu film o zaman üçün ilk və ən uğurlu kommersiya layihəsi olub. Piron qardaşlarının "Film" səhmdar cəmiyyətinin vəsaiti hesabına çəkilən film şirkətə və aktyorlara da böyük gəlir gətirib ki, bu da o zaman üçün çox uğurlu iş sayıla bilərdi.
Sovet illərində Əhməd bəy teatrda çıxış etməyə davam edirdi, lakin bu dəfə artıq kişi rollarını, məsələn qardaşı Üzeyirin operettalarında nəhayət ki, "Arşın mal alan"da Əsgəri, "O olmasın, bu olsun"da Sərvəri və həmin operettada Rüstəm bəyi canlandırdı. Əhməd bəy Bədəlbəyli sonradan uğurlu rejissor, rəhbər və yeni nəslin tərbiyəçisi olub. Azərbaycanın əməkdar xadimi adını qazanıb. Əhməd bəy Bədəlbəylini cəmiyyətin mühafizəkar təbəqələrindən gələn təhdidlərə baxmayaraq, əsil sənət fədaisi və vətənə xidmət edən, öz dövrünün qəhrəman aktyorları sırasına daxil etmək olar.

A THEATRICAL DISCOVERY
Ahmad-bay Badalbayli numbers among the heroic actors of our time who continued to serve the arts and their country in the face of danger
Hard is the fate of those who were years ahead of their time. The man of the future encounters a lack of understanding among his contemporaries and, at worst, bigotry. But he knows that history will pay him back many times over.
Today, everyone knows the names of those who at the turn of the 19th and 20th centuries in Susa and Baku created the traditions of Azerbaijani theatre. Every other person who worked on the first theatrical productions created his own school in the ethnic arts, established traditions and educated students.
Some people believe that work in the theatre in those days was an exercise in nepotism. And, indeed, our "founding fathers" of the theatre and opera did happen to be relatives in the main - some wrote plays and librettos, others music, some were directors and others performers. And some were journalists and theatre critics.
But it wasn't all easy. The theatre was not subsidized by the state; on the contrary, keeping the theatre going and working in it was an unprofitable and even dangerous business. So such family contacts could hardly be described as nepotism. It was more the creation of a tradition by a group of like-minded people, who included not just relatives but also childhood friends.
…all female roles
Ahmad-bay Badalbayli was one of them. His elder brother Badal-bay was a well-known public figure, enlightener and teacher, as well as a director in their theatre. And his nephews were the celebrated composer, Afrasiyab and the director Samsi Badalbayli. Ahmad-bay, what's more, happened to be the cousin of Uzeyir Hacibayov.
Ahmad-bay, who was a magnificent lyrical tenor, was quite different physically from his elder brother. The latter was muscular, tall and generally a physically strong person. Ahmad-bay, on the other hand, was short, had stooped shoulders and delicate features. For a theatrical family he was a real discovery. As we know, in those days women were not allowed to act in the theatre - it was not customary for members of the fair sex to perform on stage. But the Azerbaijani theatre in Susa did not have the money to hire foreign actresses (which, incidentally, the Baku little theatre, which existed as part of a non-classical secondary school at the beginning of the century, was once able to do). Eventually, the young Ahmad-bay had to play all the female roles. He trod the boards for the first time in 1910 at the age of 16. To say that work was tough for Ahmad-bay is an understatement. Many plays had to be re-written in order to reduce the number of female characters, but more often it was arranged so that they didn't appear in the same scene. Eventually, Ahmad-bay, who was the youngest member of the theatre, had to play several roles at the same time in one play, one even of a child, which is very difficult for an actor.
There was another problem, too, and that was the spectators. They often organized pogroms in the theatre. Several times they would catch Ahmad-bay, who was physically weak, in the street and beat him up. Incidentally, "Othello" was performed especially often precisely because of the small number of female parts in it.
The Nicat charity, which supported the theatre, tried several times to collect money to find a replacement for Ahmad-bay to play the female parts. In Tiflis at that time there were women who played in the theatre but none of them spoke Azeri or could sing. Because of this the actors joked that if they put on a performance in French they would find actresses prepared to play. Generally speaking, the alternatives to Azerbaijani theatres in those days were Kazan and Astrakhan. The Tatars living there came to Baku, taught Azeri and played here. But for Susa, the cultural, but, alas, not the financial capital, this was a pipe dream.
In order to reduce the pressure on Ahmad-bay, a decision was made to give him leading male parts, too. But this didn't help, either. In 1915, the young actor had to hide out at home for days and only go outside accompanied by friends or his brother, whose menacing look alone was enough to scare off the hooligans. But this couldn't last for long. Ahmad-bay was found work as a teacher in Ganca (which wasn't difficult because he spoke Russian and French well), where he lived under the assumed name of Miri until 1922.
A new world
The Soviet authorities could be blamed for many things but their first years saw the dawn of culture and industry. Railways and factories were built, there was the "electrification of the whole country" and compulsory secular education was introduced. And the new authorities focused particular attention on culture, especially the cinema and the theatre. During the first ten years several theatres opened all over Azerbaijan, and those that had previously been outcast found themselves in demand in the new world.
In 1921 Ahmad-bay, back with his own name, returned to his native Susa and in 1923 opened his own theatre in Agdam. He was then only 29. Significantly, Ahmad-bay had before that been the first performer of female roles in all of Hacibayov's works. He played Leyli ("Leyli and Macnun"), Asli ("Asli and Karam"), Gulnaz ("If not that one, then this one", Gulcohra ("Arshin mal alan" ["The Cloth Peddler"]), Minnat xanim ("Husband and wife"), Tahmina ("Rustam and Sohrab") and Xursidbanu ("Shah Abbas and Xursidbanu").
In 1916 he starred in Azerbaijan's film comedy "Arshin mal alan", playing the part of Gulcohra. It has to be said that this film was the first and most successful commercial project of that time. It was funded by the Piron brothers' "Film" joint-stock company and brought the company and the actors considerable profits, which in those days amounted to recognition.
During Soviet times Ahmad-bay continued to play in the theatre, but only male roles - in his brother Uzeyir's operettas he finally portrayed Asker in "Arshin mal alan" and Sarvar in "If not that one, then this one", and also Rustam-bay in the same operetta. Ahmad-bay Badalbayli in time became a successful director and a leader and educator of the younger generation and received the title of Merited Artiste of Azerbaijan. Ahmad-bay Badalbayli numbers among the heroic actors of his time who, in spite of the danger from conservative sections of society, continued to serve the arts in his homeland in the name of all that is beautiful.