TƏSVİRLƏRDƏN TOXUNAN XALÇA
Qobelen və ya şpaler dekorativ-tətbiqi incəsənət növü kimi çoxdan məşhurdur. Brokhauz və Efronun ensiklope-diyasında bu, "Üzərində rəngli yun və ya bəzən ipək iplərdən məşhur rəssamın əsəri işlənmiş, əldətoxunma xalça" kimi tərif edilir. Hətta bəzən ipəklə yanaşı, gümüş və qızıl iplərdən də toxunurdu. Müasir dövrdə isə sintetik və süni liflərdən az istifadə olunmur.
Orta əsrlərdə və İntibah dövründə qobelen estetik və praktik funksiya daşıyırdı. Estetik nöqteyi-nəzərdən bu, mifoloji, tarixi hekayələrin və qəhrəmanlıq olaylarının süjetlərini təcəssüm etdirən incəsənət əsəri idi. Praktiki cəhətdən isə onlarla, sadəcə, zəngin insanların evlərini isidirdilər, çünki bu şpalerlər ucuz deyildi. Xalça üzərində süjetlər çox vaxt diptix və ya triptix şəklində təsvir olunurdu. Bu janrda işləyən bugünkü rəssamlar ənənəvi qaydalara sadiq qalmaqla yanaşı, müasir texnologiya və materiallardan istifadə etməklə, tamaşaçı auditoriyası ilə özlərinin ünsiyyət dilini yaradırlar.
Almaniyadan olan rəssam Marqret Ayher Bakıya məhz belə xalça nümunələrini gətirib. Onun sərgisi "Yay Gallery"də təqdim olunub. Rəssamın qobelenləri - onun müasir dünyaya münasibətini metafora və rəmzlərin dili ilə ötürən kodlaşdırmış ismarışdır.
"Şərq idiliyası"
Ornamental simvolikadan ibarət çərçivədə - sağda və solda çiyinlərində göy qübbəsini saxlayan atlantlar (cüssəli kişi bədəni şəklində dayaqlar), yuxarıda o dünyadan görüntülər, şeypur çalan atlı və atın yüyənini tutan hərbçi təsvir olunub. Avropa və Şərqin münasibətlərinin, təxminən, 150 illik, bəlkə də daha qədim, tarixi keçmişini əks etdirən bir süjet. Təsvirə sanki ekrandan baxırsan. Bu da müasirliyə verilən bir töhfədir. Ekran - keçmişlə indini bağlayan vasitə və gələcəyə göndərilən xəbərdir. Şərqlə Qərb arasında münasibətlərin hazırkı mərhələsindən bəhs edən xəbərlər əsərin aşağısında sıraya düzülmüş kadrlarda əksini tapıb.
Budur, qədim şəhər üzərində hərbi təyyarələr uçur. Bu isə yer üzərində həyatı hədəfə almış hərbi silahın nişanı, özü də iri planda: memarlıq abidələri, insanlar, dağıntılar...
"Qəhrəman-2"
Ön planda Xodorkovskiyə bənzər birisi təsvir edilib. Arxasındakı əlvan göy qurşağında onun maddi arzuları əksini tapıb. Lakin alatoran hava onun fikirlərini, arzularını alqışlamır. O, uzaq keçmişin və bir az da indinin pastoral süjetlərini kədərlə seyr edir. Orada - ruh və qəlbin, insan və təbiətin vəhdəti haqqında ellinistik ideya var. Bu, həm də bərabərlik və qardaşlıq haqqında utopik ideyadır. İdeallar alt-üst olub. Onlar keçmişdə qalıb. Gələcək tutqun və ahəngsizdir. O, qeyri-müəyyəndir, etibarsızdır, sanki heç yoxdur da. Bəs nə qalır? O, bu dünyaya baxmır. Bu ona maraqlı deyil. Sağ əlin barmaqları - iri tapançanın tətiyindədir. O, döyüşə hazırdır. Həmişə hazırdır. Amma axı, nəyə görə?
"Qəhrəman-1"
Pəncərənin önündə - bir qrup insan dayanıb - oğlan və qızlar. Pəncərənin o tayında isə çoxsaylı məhəllələrdən ibarət şəhər. Budur, bu da sol küncdə yığılmış teatr pərdəsi. O, pəncərənin arxasında olan insanları bu dünyadan ayırır. Lap teatr səhnəsində olduğu kimi. Aydın olur ki, şəhər və onun sakinləri elə bir insan ömrü boyda pyesin iştirakşılarıdırlar. "Bütün dünya teatrdır! Orada bütün insanlar aktyorlardır: kişilər, qadınlar. Hərə öz rolunu oynayır...".
Sağ küncdə gözə meqapolisin cəngavər qadını dəyir. Hər iki əli ilə sıxdığı qılıncının ucu yerdə əyləşmiş gəncin dizinə dirənib. Onun baxışı istehzalı və bir qədər də həqarətlidir. O, özü üçün yaşayır. Onu uzunsaç, yalançı maçolar maraqlandırmır. Hərçənd, elə başqaları da. Sol küncdə isə balış və yerə çatan pərdənin ətəyində uzanmış müasir Danayanı görürük. O, yarıçılpaqdır. Baxışlarında bir həznlik, tərki-dünyalıq var. O da cəngavər qadındır. Amma tamam fərqli qəbildən. Onun üçün kişilər - məqsədə nail olmaq vasitəsidir. Və bu məqsədin nə olduğu mühüm deyil. Ətrafında dörd cür kişi var: qəddar, metroseksual, natural və romantik. O çılpaqdır və bu dünyada özünü rahat hiss etmədiyi açıq-aydın görünür. Onun müasir meqapolisin təklif etdiyi dağıdıcı ədəbsizliyə qarşı immuniteti yoxdur axı. Hə, əslinə baxılarsa, bütün dünyada ...
"Diana öyrəşdiyi şəraitdə"
Roma mifologiyasında o, bitki dünyası, ovçuluq, qadın və məhsuldarlıq ilahəsidir. Onu başında aypara, əlində məşəl və uzun geyimdə təsvir edərdilər. Diana müasir əsatirlərdə də ovçudur, lakin bir qədər fərqli sahədə. Şöhrət, populyarlıq, pul və kişi ovçusu. O, özünün və arzularının qədrini bilir. O, qırmızı çimərlik geyimindədir. Bu rəng təhlükə barədə xəbərdar edən, aqressiv rəngdir. O, doğrudan da silaha çevrilmiş, meydan oxuyan gözəlliyi ilə təhlükəlidir. Nə fotokameraların obyektivləri, nə də çimərlik geyimində ətrafına toplaşmış kişilər onu utandırmır. Bu onun üçün təbii mühitdir.
"Tələf edilmiş heyvanlar"
Dünyanın mükəmməlliyi nədədir? Onun gözəlliyində? Yoxsa başqa nədəsə? Məsələn, insanın heyvanları qırmaq həvəsində? İbtidai insan heyvanı öldürərək, onun dərisindən öz bədənini isidən geyim hazırlayırdısa, müasir insanlar heyvanları xəzinə görə qırırlar. Dünya gözəllərinin son dərəcə sevdikləri təbii kürklər axı heyvan dərisindəndir. Axı çiyinlərdən asılan zərif, su kimi süzülən xəz, qadın vücudlarını bürüyən canlı istilikdir. Bəs bu, bugünmü başlayıb? Və yenə də teatr pərdəsi və podium. Canlıların məhvi üzərində yaranan gözəllik nümayişə çıxarılır. Bu gün heyvanların bir çox növlərinin qorunması məsələsi çox kəskin qoyulur. Lap planetdə həyatın qorunub-saxlanılmasına qədər, insan və dünya arasında ahəngin, tarazlığın qorunması qədər kəskin.
"Oyunçular"
Bu qobelen televizor ekranını xatırladır. Diqqətlə baxsaq, oyunçuları üzlərindən tanıya bilərik. Çox güman ki, əsl futbol azarkeşləri üçün bu, çətinlik törətməz. Oyunçuların arxasında tribunalardakı azarkeşlər də eyni dəqiqliklə əks olunublar. Qobelenin ornamental hissəsindəki aşağı xətt boyunca öz oyunçularına ürəkdən azarkeşlik edən insanların iri planlarını görürük: kişilər, qadınlar... Oyun! İdman oyunu haradasa siyasi oyuna bənzəyir. Burada çox şey var: həm nəhənglərin maraqları, həm komanda məqsədləri, həm də oyunçu iddiaları. Oyun, ehtiras, emosiyalar, adrenalin, pullar.
"Təsvir rejimi" - Marqret Ayherin bu ekspozisiyasında işlər belə adlandırılıb. Rejim - nəyinsə mövcudluq şərtləri deməkdir. Məsələn, işin və ya fəaliyyətin. Marqret Aykerin fəaliyyəti - dünyanın yenidən yaranmasının qanunauyğun ardıcıllığını dərk etmək cəhdidir: mənəvi, maddi, fiziki, intellektual. Ayker, özünün bəşəriyyətə olan ismarışlarını bədii rəmzlər və metaforalarla kodlaşdıraraq, keçmişin irsini indiki zamanın təsviri incəsənəti ilə uzlaşdırır. Ən əsası isə bu, dünya ilə açıq dialoqa girmək və dağıdıcı proseslərin dönməzliyi barədə düşünməyə vadar etmək istəyidir...

TAPESTRY AS AN IMAGE
Tapestry as a form of decorative art has long been known. The Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary defines it as "a handmade carpet on which a painting by a famous artist is partly reproduced with colored wool or silk". In addition to silk, threads of silver and gold were also woven. Today, synthetic and artificial fibers are used.
During the Middle Ages and the Renaissance, tapestry served both aesthetic and practical functions. From an aesthetic point of view, it was a work of art, reproducing scenes from mythology, historical and heroic events. From a practical point of view, they insulated the rooms of the very wealthy, as these tapestries were quite expensive. Often, these scenes were presented as a diptych or triptych. Today's artists working in this genre use modern technologies and materials to create a stylistic language of communication with the viewer without departing from the canonical form.
German artist Margret Eicher brought her work to Baku - "Handmade carpets". Her exhibition was presented at Yay Gallery. Her exposition - this is the message to the audience, having discovered critical and political painting. Tapestry artists - this is a message to the contemporaries which through the coded language of metaphors and symbols expresses her relationship with the modern world.
"Eastern Idyll"
Framed by ornamental symbols, with Atlas on the right and left supporting the vault of the heavens on his shoulders, and above the heap of the underworld beneath are a trumpeter mounted on his steed and a soldier holding the horse's bridle. The scene is a throwback to the historic past depicting the relationship between Europe and the East for 150 years. And perhaps more. The image appears as if projected on a screen. This is also a tribute to the present. The screen is a thread connecting the past and present. As well as a message to the future. An indivisible connection of time. And this thread is continued by the bottom line of news bulletins, reports on the current state of relations between East and West. Warplanes circling above an ancient city. Life on earth between the crosshairs of an army weapon: architectural monuments, people, ruins. And another gift for the East - animals with feminine forms: a zebra and kangaroo lazily sipping juice through a straw. The Liberated West made its own contributions to the temporary structure of values...
"Heroes 2"
In the foreground is someone who looks like Khodorkovsky. Behind him, inside the arch of a rainbow, are his material dreams. The twilight sky does not welcome his thoughts, his dreams. He looks with forlorn upon the pastoral scenes of the past and the very recent present. There lies the Hellenistic idea of harmony of body and soul, man and nature. And also the idea of a utopia of equality and fraternity. Destroyed ideals. They are in the past. The future is bleak and inharmonious. It is vague, unreliable, as if not there at all. What remains? Lying between the past and future is the keeper- not the source, but the body. She does not look upon this world. She is not interested in him. The fingers of her right hand rest on the trigger of a huge gun. She is ready for battle. Always ready. But for what?
"Heroes 1"
In the foreground of the window is a group of people. Young men and women. Behind the window is a city spanning countless blocks. Houses, inscribed in geometric space. A theater curtain lies crumpled in the left corner. It separates the people and the world outside. The division creates the sense of a theatrical stage. And it is clear from the city and the people, its inhabitants that this is a play of a lifetime. The life of each one of them. "All the whole world's a stage! And all the men and women merely players. And everyone plays their part…"
In the right corner is the warrior of the metropolis. The sharp blade, which she squeezes with both hands, rests on the shin of the young man sitting on the floor. Her gaze is ironic and slightly disdainful. She is absorbed in herself. The reclining young man is not interested in her with long hair. Neither is he interested in any of the others. Lying on pillows and the fallen curtain in the left corner is a modern-day Danae. She is semi-nude. She has a look of dreary detachment. She is also a warrior. But of a different sort. For her, men are a means to an end. It does not matter what the goal is. And there are four types of men: brutal, metrosexual, straight and romantic. He is naked, and he is clearly uncomfortable in this world. He shows no immunity to the destructive cynicism that a modern metropolis offers. Yes, indeed, the whole world…
"Diana in her natural surroundings"
In Roman mythology, she is the goddess of flora, hunting, femininity and fertility. Portrayed with a crescent moon perched on her head, with a torch in hand and in a long dress. In the modern myth of Diana, she is also a huntress. But somewhat different. The hunt for fame, popularity, money and men. She knows her worth and the value of their desires. She is in a red bathing suit. An aggressive color, a signal of danger. And she truly is dangerous in her own summoned beauty, transformed into a weapon. In battle, reminiscent of an Indian, painted, with colored feathers like arrows protruding from behind her. She is not shy to be the focus of the camera lens, a lot of men surrounding her in beach outfits. These are her perfectly natural surroundings. She is a genetic link in the chain of the human genome, extending through time and the ages.
"Killed animals"
What is the perfection of the world? In its beauty? Or in whatever else? For example, in mankind's enthusiasm for the destruction of its smaller brothers? If primitive man killed animals, turned their skin into clothing to keep the body warm, then modern humans destroy animals for their fur. Such natural fur coats that are so wanted by the beauties of the world. Light flowing fur, elegantly cascading from her shoulders, living warmth enveloping female figures. But did this only start today? Man of the past also knew how to transform his own aspirations for prosperity into a mutually beneficial barter with his own kind. Again a theater curtain. And a podium. Beauty, complicit in destruction, displayed as ostentatiousness. The problem of the preservation of many species of animals is a very serious one. Just as is the question of the survival of life on the planet. As well as the problem of the violation of the harmonious balance between man and the world.
"Players-1"
This tapestry is reminiscent of a TV screen. And if you look closely, you can probably identify the names of the players by their faces. Avid fans will likely not find it too difficult. The photograph-like accuracy of the dynamics of the players' movements, the expression on their faces is a tribute to modern media. Fans in the stands behind the players are also depicted with photographic detail. And at the bottom on the lower line in the ornamental part of the tapestry we see close-ups of fans passionately cheering their players: men, women... Game! The sports game is equated with a political game. Many things are at play: the interests of the supporters, and the interests of the teams, and the ambitions of the players. Game, passion, emotion, adrenaline, money.
"Regime of Images" is the name given to the exhibition of Margret Eicher's works. Mode, meaning the conditions for the existence of something. For example, work or activity. The work of Margret Eicher is an attempt to rethink the regular sequence of transforming the world: the moral, material, physical, intellectual. By encoding their messages for humanity in artistic symbols and metaphors, they connect the legacy of the past and the present in the fine arts. But most important is the desire to engage in an open dialogue with the world and make it think about the fact that destructive processes may become irreversible if not stopped in time...