HƏR ŞEY BİR GÜNDƏ DƏYİŞDİ
Müxalifət lideri ətrafında yaşanan qalmaqal, demək olar ki, türkiyənin siyasi xəritəsini tam şəkildə dəyişdirib
Türkiyənin nəhəng müxalifət qüvvəsi - Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) lideri Dəniz Baykal mayın 10-da vəzifəsindən istefa vermək məcburiyyətində qaldı. Onun son 18 ildə tutduğu postdan getməsinə səbəb, mətbuatda barəsində baş qaldırmış "seks qalmaqalı" oldu.
Qalmaqal İnternetdə 71 yaşlı siyasətçinin partiya üzvü olan Nesrin Baytokla intim səhnələrinin əks olunduğu görüntünün yayılması ilə baş verdi. Bundan qəzəblənmiş Baykal olayı "qanuna və mənəviyyata qarşı sui-qəsd" adlandırıb. Baykalı qəzəbləndirən həm də naməlum şəxslərin onun evinə soxularaq, oraya dinləyici və səsyazıcı qurğular yerləşdirməsi idi.
Siyasətçi bildirib ki, istefasına zəiflik və mövqelərini itirməsi kimi yox, şəxsiyyət hüquqlarının müdafiəsi və ictimai şüurda islahatlar tələbi kimi baxılmalıdır.
Bununla yanaşı, CXP lideri xüsusi olaraq vurğulayıb ki, hakim elitanın icazəsi olmadan hakimiyyətin opponentlərinə bu formada hücum mümkünsüzdür.
Müxalifət simasını itirir?
Baykal Türkiyə müxalifətinin simasına 2002-ci il noyabrın 3-də çevrilib. O zaman Baykalın rəhbərlik etdiyi partiya 19,4% səs toplayaraq, parlament seçkisində ikinci nəticə göstərmişdi. Həmin vaxt partiya daxilində yaranmış fikir ayrılıqlarına və İstanbulun Şişli bələdiyyəsinin rəhbəri Mustafa Sarıgülemin, faktik olaraq, ayrıca fraksiya yaratmasına baxmayaraq, Baykal postunu qoruya və partiyanı parçalanmaqdan xilas edə bilmişdi.
CXP tərəfdarları da bu kursa qiymət verərək, 2007-ci ilin seçkisində partiyaya dəstəyi artırdı. Nəticədə, 20,8% səs toplayan partiya yenə də parlament seçkisində ikinci oldu.
Son sorğular göstərirdi ki, Baykalın nüfuzunda azalma yoxdur. Lakin hər şey bir gündə dəyişdi.
Bunu anlayan siyasətçi partiyanın sədri postuna dönməyəcəyini bildirib. Amma o, siyasi meydanda qalacağını da istisna etməyib.
Nüfuzlu "Hürriyyət" qəzetinin Baykalın istefasından dərhal sonra keçirdiyi sorğu göstərib ki, qalmaqaldan cəmi 3 gün sonra respondentlərin 11,8%-i onun vəzifəsinə qayıtmasını istəyir.
Amma müxalifət tərəfdarlarının əksəriyyəti (300 min respondentin 60,1%-i) partiyanın başına yeni siyasətçinin keçməsini vacib sayır. Onların çoxu bu şəxsin CXP-nin parlament fraksiyasının rəhbəri Kemal Kılıçdaroğlu olmasını istəsə də, parlamentarinin özü hələ ki partiyaya rəhbərlik etmək istəmədiyini bildirir. Amma artıq bu, vacib deyil. Çünki Baykalın partiyasının imici xeyli korlanıb və bu, 2012-ci ildə keçiriləcək parlament seçkisi ərəfəsində CXP-nin elektoratının xeyli hissəsini itirməsi deməkdir.
Uzun illər ərzində Baykalın partiyası hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) əksər təşəbbüslərinə sərt opponentlik edib və onları Türkiyənin dünyəvi düzəninə təhlükə adlandırıb. 2 il əvvəl Baykalın Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim etdiyi iddia ilə hakim partiyanı buraxılmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qoymuşdu. Səbəb isə onun ictimai yerlərdə qadınların hicabdan istifadəsinə qoyulmuş qadağanı aradan qaldırmaq cəhdi idi.
Müxalifət, həmçinin, Dəniz Baykalın tərəfdarları hakimiyyətin konstitusiyaya dəyişikliklər təşəbbüsünə də etiraz edir. Onların fikrincə, nəzərdə tutulmuş dəyişikliklər yalnız hakimiyyətin mövqelərinin möhkəmləndirilməsinə hesablanıb. Hakim partiyanın təşəbbüsünün parlamentdə keçməsinə imkan verməyən müxalifət onu məsələni referenduma çıxarmağa məcbur edib. Ümumxalq səsverməsinin sentyabrın 12-də keçiriləcəyi yəqinləşib.
Baykal və onun partiyasına inamın xeyli azaldığı indiki dövrdə, hakim elitanın referendum vasitəsilə konstitusiya dəyişikliklərini qəbul etmək ehtimalı xeyli yüksəlib. Əgər yaxın həftələrdə CXP özünə kifayət qədər güclü lider xüsusiyyətinə malik sədr seçməsə, hakimiyyətin bu məsələdə uğur qazanacağı şübhə doğurmur.
Təbii olaraq, Dəniz Baykalla bağlı qalmaqal hakim ƏİP-in də mövqelərinə təsirini göstərib. Müxalifət sıralarında, həmçinin, ictimaiyyət arasında belə bir fikir yaranıb ki, CXP liderinin qürubu hakim elitanın KİV-də onun intim həyatından görüntülərin yayılmasına imkan verməsinin nəticəsidir.
Yəqin ki, bu qalmaqalın əsl sifarişçisi tapılmayacaq. Kasetin izi isə artıq gedib Kanadaya çıxır.
Bu vəziyyətdə baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan vətəndaşların şəxsi həyatının toxunulmaz olması prinsipinə sadiqlik nümayiş etdirməkdədir.
Hökumət düşərgəsində də bilirlər ki, müasir texnologiyanın inkişaf etdiyi dövrdə D.Baykalın başına gələnlər istənilən qütbə aid siyasətçinin də başına gələ bilər və heç kəs bundan sığortalanmayıb.
Əgər Ərdoğanın partiyası Türkiyənin siyasi xəritəsini, demək olar ki, dəyişmiş qalmaqalın arxasında dayananları üzə çıxara bilsə, o özünə qarşı olan şübhələri aradan qaldıracaq. Bu halda CXP baş verənlərin öhdəsindən təkbaşına gəlməli olacaq.
Amma qalmaqalın "izi" hansısa siyasi qüvvəyə gedib çıxsa, vəziyyət kökündən dəyişə bilər.
Türkiyənin digər müxalifət lideri, deputat mandatlarının sayına görə üçüncü olan Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Baxçalı yaranmış vəziyyətdən yararlanmaq imkanını əldən verməyib. Partiyasının üzvləri qarşısında çıxışı zaman o, Dəniz Baykalın şəxsi həyatına müdaxiləni "utandırıcı" adlandırıb və hökuməti ölkənin siyasi həyatına düşmüş bu "qara ləkə"ni təmizləməyə çağırıb.
Analitiklər hesab edir ki, Türkiyədə hakimiyyəti dəyişməyə çalışan qüvvələrin 2012-ci ildə Ərdoğan hökumətinə qalib gələ biləcək yeni müxalifət qurmağa cəhd edəcəkləri istisna deyil. CXP-nin son 8 ildəki səyləri və hakim partiyanın daxildən parçalanmasına cəhdlərin nəticə vermədiyi də göz önündədir. Bu səbəbdən də reytinqi 20-30%-i aşmayan müxalifət strukturlarının formatının dəyişdirilməsi planı ortaya çıxıb.
Amma Türkiyə müxalifətinin "yeni dizayn"ı baş tutmaya da bilər. Məlum olub ki, Baykala əvəz tapılması o qədər də asan deyil. CXP lideri postunu artıq 10-dan çox namizəd gözaltı edib; bu isə o deməkdir ki, Ədoğanın opponentlərinin daxilində intriqalar baş qaldıracaq.
Bütün bunlar avtomatik olaraq, aparıcı müxalifət qüvvəsinin son dərəcə zəifləməsinə, hətta D. Baykalın partiyasının boşaltdığı yeri tutacaq yeni solçu cəbhənin formalaşmasına gətirib çıxara bilər.

ALL CHANGE ON ONE DAY
On 10 May, Deniz Baykal - the leader of Turkey's main opposition Republican People's Party (CHP) - was forced to quit the post he had occupied for the last 18 years over a "sex" scandal which flared up in the press.
The scandal broke after a video appeared on the Internet showing the fun and games enjoyed by the 71-year-old politician in the company of party colleague Nesrin Baytok. A furious Baykal described the posting of the video as a "plot against law and morals". The politician's indignation was roused, among other things, by the fact that unknown men had broken into his house to install listening and recording devices.
He said that his resignation should be seen not as a sign of weakness or surrender of his position, but as a demand for the protection of individual rights and a reform of the public conscience. At the same time, the opposition leader stressed that no attack of this kind against opponents of the government would have been possible without the knowledge of the ruling elite.
The face of the opposition losing face?
Baykal became "the face of the Turkish opposition" on 3 November 2002, when the party he led came second in parliamentary elections, with 19.4 per cent of votes. Despite intensive internal opposition, led by Mustafa Sarigul of the Shishli municipality in Istanbul, Deniz Baykal managed to retain his post and prevent a split in the party.
RPP supporters backed the course he outlined with 20.8 per cent of the vote in the 2007 elections, in which Deniz Baykal and his supporters again came second. The latest polls showed that a sharp fall in Baykal's rating by public opinion had not been anticipated, but everything changed on one day. Realizing this, the opposition leader said that he would not return to the post of party chairman, although he did not rule out taking a further part in the country's political life.
An opinion poll carried out by the popular newspaper Hurriyyet immediately after Baykal's resignation, indicated that, just three days after the scandal, 11.8 per cent of respondents wanted him to return to RPP leadership.
At the same time, the bulk of opposition supporters (60.1 of the 300,000 respondents) thought that a new type of a politician was necessary to lead the party. This, in their opinion, is currently the leader of the parliamentary faction, Kemal Kilicdaroglu, although the politician himself does not want to lead the party at this stage.
This is less significant, however, as the image of Baykal's party has been tainted and the RPP will lose voters ahead of the 2012 elections. The party has provided tough opposition over many years to most ruling Justice and Development Party initiatives, considering it to be a threat to the secular regime in Turkey. Two years ago Baykal's lawsuit in the Constitutional Court placed the ruling party in jeopardy, with the threat of closure, for its attempts to remove a ban on women wearing Muslim headscarves in public places.
The opposition, including supporters of Deniz Baykal, oppose government-proposed amendments to the constitution. They believe that the amendments serve only to strengthen the government's position. Having prevented the ruling party's initiative from being endorsed by the parliament, the opposition did not let the ruling party's initiative to pass through parliament, and compelled the government to hold a referendum, which is scheduled for 12 September.
Now, with voters' confidence in Baykal and his party dwindling, the ruling elite's chances of legitimising the package of amendments in the referendum have improved. If the RPP does not elect a strong leader in the weeks to come who is able to prevent a split in the party, success for the government's initiative will be guaranteed.
Curiously enough, the scandal around Deniz Baykal also struck at the position of the ruling Justice and Development Party. There are opinions, within both ranks of the opposition and society, that the downfall of the RPP leader was made possible by the ruling elite turning a blind eye to the dissemination in the media of a video of intimate details of his private life.
As is often the case, it is very likely that it will not be possible to find the real perpetrators and the video tape trail has already gone cold somewhere in Canada. In this situation, the only way-out for Prime Minister Recep Tayyip Erdogan is to stick to the principle of not tolerating interference in people's private lives. In the government camp they understand that, with modern technology, no-one is insured against what happened to Deniz Baykal, and that any politician may be caught by similar "sabotage".
Anyway, if Erdogan's party is able to find the person behind a scandal which has virtually transformed Turkey's political scene, then the authorities will remove suspicion from themselves and the RPP alone will have to "foot the bill" for Deniz Baykal. If the trail of the "plot" leads to one of the political parties, the situation may change radically.
Another opposition leader, Devlet Bahceli, in third place by the number of members of parliament, has not failed to take advantage of the situation. Addressing members of his Nationalist Action Party, Devlet Bahceli described as "shameful" the attacks on Deniz Baykal's private life, urging the government to wash this "black spot" from the country's political life.
Political experts do not rule out the shaping of a new opposition force by those striving to change power in Turkey and beat Erdogan's government in the 2012 elections. It is clear that neither the efforts of the RPP over the past eight years, nor attempts to disrupt the ruling party from the inside have been successful. Therefore, a plan was drafted to change the main opposition party's structure, a structure whose rating does not exceed 20-30 per cent.
However, a "new design" for the Turkish opposition may not emerge. As it turns out, it is very difficult to find a replacement for Baykal. More than ten candidates are already tilting at the post of leader of the RPP - a scenario heading for a domestic "showdown" in the camp of Erdogan's opponents.
This automatically leads to a weakening of the leading opposition force and even to the formation of a new left wing party, which may fill the gap formed by supporters of Deniz Baykal.