HƏR ŞEY BİR GÜNDƏ DƏYİŞDİ
Müxalifət lideri ətrafında yaşanan qalmaqal, demək olar ki, türkiyənin siyasi xəritəsini tam şəkildə dəyişdirib
Türkiyənin nəhəng müxalifət qüvvəsi - Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) lideri Dəniz Baykal mayın 10-da vəzifəsindən istefa vermək məcburiyyətində qaldı. Onun son 18 ildə tutduğu postdan getməsinə səbəb, mətbuatda barəsində baş qaldırmış "seks qalmaqalı" oldu.
Qalmaqal İnternetdə 71 yaşlı siyasətçinin partiya üzvü olan Nesrin Baytokla intim səhnələrinin əks olunduğu görüntünün yayılması ilə baş verdi. Bundan qəzəblənmiş Baykal olayı "qanuna və mənəviyyata qarşı sui-qəsd" adlandırıb. Baykalı qəzəbləndirən həm də naməlum şəxslərin onun evinə soxularaq, oraya dinləyici və səsyazıcı qurğular yerləşdirməsi idi.
Siyasətçi bildirib ki, istefasına zəiflik və mövqelərini itirməsi kimi yox, şəxsiyyət hüquqlarının müdafiəsi və ictimai şüurda islahatlar tələbi kimi baxılmalıdır.
Bununla yanaşı, CXP lideri xüsusi olaraq vurğulayıb ki, hakim elitanın icazəsi olmadan hakimiyyətin opponentlərinə bu formada hücum mümkünsüzdür.
Müxalifət simasını itirir?
Baykal Türkiyə müxalifətinin simasına 2002-ci il noyabrın 3-də çevrilib. O zaman Baykalın rəhbərlik etdiyi partiya 19,4% səs toplayaraq, parlament seçkisində ikinci nəticə göstərmişdi. Həmin vaxt partiya daxilində yaranmış fikir ayrılıqlarına və İstanbulun Şişli bələdiyyəsinin rəhbəri Mustafa Sarıgülemin, faktik olaraq, ayrıca fraksiya yaratmasına baxmayaraq, Baykal postunu qoruya və partiyanı parçalanmaqdan xilas edə bilmişdi.
CXP tərəfdarları da bu kursa qiymət verərək, 2007-ci ilin seçkisində partiyaya dəstəyi artırdı. Nəticədə, 20,8% səs toplayan partiya yenə də parlament seçkisində ikinci oldu.
Son sorğular göstərirdi ki, Baykalın nüfuzunda azalma yoxdur. Lakin hər şey bir gündə dəyişdi.
Bunu anlayan siyasətçi partiyanın sədri postuna dönməyəcəyini bildirib. Amma o, siyasi meydanda qalacağını da istisna etməyib.
Nüfuzlu "Hürriyyət" qəzetinin Baykalın istefasından dərhal sonra keçirdiyi sorğu göstərib ki, qalmaqaldan cəmi 3 gün sonra respondentlərin 11,8%-i onun vəzifəsinə qayıtmasını istəyir.
Amma müxalifət tərəfdarlarının əksəriyyəti (300 min respondentin 60,1%-i) partiyanın başına yeni siyasətçinin keçməsini vacib sayır. Onların çoxu bu şəxsin CXP-nin parlament fraksiyasının rəhbəri Kemal Kılıçdaroğlu olmasını istəsə də, parlamentarinin özü hələ ki partiyaya rəhbərlik etmək istəmədiyini bildirir. Amma artıq bu, vacib deyil. Çünki Baykalın partiyasının imici xeyli korlanıb və bu, 2012-ci ildə keçiriləcək parlament seçkisi ərəfəsində CXP-nin elektoratının xeyli hissəsini itirməsi deməkdir.
Uzun illər ərzində Baykalın partiyası hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) əksər təşəbbüslərinə sərt opponentlik edib və onları Türkiyənin dünyəvi düzəninə təhlükə adlandırıb. 2 il əvvəl Baykalın Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim etdiyi iddia ilə hakim partiyanı buraxılmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qoymuşdu. Səbəb isə onun ictimai yerlərdə qadınların hicabdan istifadəsinə qoyulmuş qadağanı aradan qaldırmaq cəhdi idi.
Müxalifət, həmçinin, Dəniz Baykalın tərəfdarları hakimiyyətin konstitusiyaya dəyişikliklər təşəbbüsünə də etiraz edir. Onların fikrincə, nəzərdə tutulmuş dəyişikliklər yalnız hakimiyyətin mövqelərinin möhkəmləndirilməsinə hesablanıb. Hakim partiyanın təşəbbüsünün parlamentdə keçməsinə imkan verməyən müxalifət onu məsələni referenduma çıxarmağa məcbur edib. Ümumxalq səsverməsinin sentyabrın 12-də keçiriləcəyi yəqinləşib.
Baykal və onun partiyasına inamın xeyli azaldığı indiki dövrdə, hakim elitanın referendum vasitəsilə konstitusiya dəyişikliklərini qəbul etmək ehtimalı xeyli yüksəlib. Əgər yaxın həftələrdə CXP özünə kifayət qədər güclü lider xüsusiyyətinə malik sədr seçməsə, hakimiyyətin bu məsələdə uğur qazanacağı şübhə doğurmur.
Təbii olaraq, Dəniz Baykalla bağlı qalmaqal hakim ƏİP-in də mövqelərinə təsirini göstərib. Müxalifət sıralarında, həmçinin, ictimaiyyət arasında belə bir fikir yaranıb ki, CXP liderinin qürubu hakim elitanın KİV-də onun intim həyatından görüntülərin yayılmasına imkan verməsinin nəticəsidir.
Yəqin ki, bu qalmaqalın əsl sifarişçisi tapılmayacaq. Kasetin izi isə artıq gedib Kanadaya çıxır.
Bu vəziyyətdə baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan vətəndaşların şəxsi həyatının toxunulmaz olması prinsipinə sadiqlik nümayiş etdirməkdədir.
Hökumət düşərgəsində də bilirlər ki, müasir texnologiyanın inkişaf etdiyi dövrdə D.Baykalın başına gələnlər istənilən qütbə aid siyasətçinin də başına gələ bilər və heç kəs bundan sığortalanmayıb.
Əgər Ərdoğanın partiyası Türkiyənin siyasi xəritəsini, demək olar ki, dəyişmiş qalmaqalın arxasında dayananları üzə çıxara bilsə, o özünə qarşı olan şübhələri aradan qaldıracaq. Bu halda CXP baş verənlərin öhdəsindən təkbaşına gəlməli olacaq.
Amma qalmaqalın "izi" hansısa siyasi qüvvəyə gedib çıxsa, vəziyyət kökündən dəyişə bilər.
Türkiyənin digər müxalifət lideri, deputat mandatlarının sayına görə üçüncü olan Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Baxçalı yaranmış vəziyyətdən yararlanmaq imkanını əldən verməyib. Partiyasının üzvləri qarşısında çıxışı zaman o, Dəniz Baykalın şəxsi həyatına müdaxiləni "utandırıcı" adlandırıb və hökuməti ölkənin siyasi həyatına düşmüş bu "qara ləkə"ni təmizləməyə çağırıb.
Analitiklər hesab edir ki, Türkiyədə hakimiyyəti dəyişməyə çalışan qüvvələrin 2012-ci ildə Ərdoğan hökumətinə qalib gələ biləcək yeni müxalifət qurmağa cəhd edəcəkləri istisna deyil. CXP-nin son 8 ildəki səyləri və hakim partiyanın daxildən parçalanmasına cəhdlərin nəticə vermədiyi də göz önündədir. Bu səbəbdən də reytinqi 20-30%-i aşmayan müxalifət strukturlarının formatının dəyişdirilməsi planı ortaya çıxıb.
Amma Türkiyə müxalifətinin "yeni dizayn"ı baş tutmaya da bilər. Məlum olub ki, Baykala əvəz tapılması o qədər də asan deyil. CXP lideri postunu artıq 10-dan çox namizəd gözaltı edib; bu isə o deməkdir ki, Ədoğanın opponentlərinin daxilində intriqalar baş qaldıracaq.
Bütün bunlar avtomatik olaraq, aparıcı müxalifət qüvvəsinin son dərəcə zəifləməsinə, hətta D. Baykalın partiyasının boşaltdığı yeri tutacaq yeni solçu cəbhənin formalaşmasına gətirib çıxara bilər.

ВСЕ ИЗМЕНИЛОСЬ В ОДИН ДЕНЬ
Лидер крупнейшей оппозиционной силы Турции - Республиканской народной партии (PНП) - Дениз Байкал 10 мая был вынужден оставить свой пост, который он занимал в течение последних 18 лет в связи с разгоревшимся в прессе "сексуальным" скандалом.
Скандал разгорелся после того, как в Интернете был выложен видеоролик, на котором пользователи могли наблюдать любовные утехи 71-летнего политика в компании своей соратницы по партии Несрин Байток.
Разгневанный Байкал назвал публикацию данного ролика "заговором против закона и морали". Возмущение политика было, кроме всего прочего, вызвано фактом проникновения неизвестных в его дом и установки там подслушивающих и записывающих устройств.
Он заявил, что его отставку следует рассматривать не как проявление слабости и сдачи позиций, а как требование защиты прав личности и реформы общественного сознания. При этом лидер оппозиции особо подчеркнул, что без ведома правящей элиты подобного рода нападки на оппонентов властей были бы невозможными.
Лицо оппозиции теряет лицо?
В «лицо турецкой оппозиции» Байкал превратился 3 ноября 2002 года, когда возглавляемая им партия стала второй на парламентских выборах, набрав 19,4% голосов.
Несмотря на активизацию внутрипартийной оппозиции, возглавляемой главой муниципалитета Шишли в Стамбуле Мустафой Сарыгюлем, Дениз Байкал сумел сохранить свой пост и предотвратил раскол единства в партии.
Сторонники РНП отдали должное данному курсу, что выразилось в поддержке 20,8% избирателей на выборах 2007 года, где Д.Байкал и его приверженцы вновь стали вторыми. Последние опросы показывали, что сильного падения имиджа Д.Байкала в общественном мнении не предвиделось, но все изменилось в один день. Понимая это, политик заявил, что не вернется на пост председателя партии, хотя и не исключил, что присутствовать в политической жизни страны все же будет.
Как показал опрос, проведенный популярной газетой «Hürriyet» сразу после заявления об отставке Байкала, всего через три дня после скандала его возвращения к руководству РНП хотели уже 11,8% респондентов.
В то же время основная масса сторонников оппозиции (60,1% из 300 тысяч респондентов) посчитала необходимым приход к руководству партии политика нового формата, кем, по их мнению, на сегодня является руководитель парламентской фракции Кемаль Кылычдароглу, хотя сам политик не хочет на данном этапе возглавлять CHP. Впрочем, это уже не важно, так как имидж партии Байкала в глазах граждан пошатнулся, а значит, в преддверии выборов 2012 года РНП активно теряет электорат.
На протяжении многих лет партия Байкала резко оппонировала большинству инициатив правящей Партии справедливости и развития (ПСР), считая ее угрозой светскому режиму в Турции. Два года назад иск Байкала в Конституционный суд поставил партию власти перед угрозой роспуска из-за ее попыток отменить запрет на ношение женщинами мусульманского платка в общественных местах.
Оппозиция, в том числе сторонники Дениза Байкала, выступали также против предложенных властями поправок в Конституцию. По их мнению, эти изменения служат лишь укреплению позиций власти. Не позволив инициативе правящей партии пройти через парламент, оппозиция вынудила правительство провести референдум, который состоится в конце июля - начале августа.
Теперь, когда доверие избирателей к Байкалу и его партии довольно сильно пошатнулась, шансы правящей элиты узаконить пакет поправок посредством общенационального голосования повысились. Если в ближайшие недели РНП не изберет достаточно сильного лидера, который сможет предотвратить развал партии, успех почина правительства будет предопределен.
Как ни странно, скандал вокруг Дениза Байкала ударил и по позициям правящей Партии справедливости и развития. В рядах оппозиции, да и в обществе бытует мнение, что закат лидера РНП стал возможен благодаря правящей элите, которая попустительствовала распространению в СМИ видеоролика с интимными подробностями его личной жизни.
Как часто бывает в подобных случаях, истинных заказчиков, скорее всего, не удастся найти, след же самой кассеты уже затерялся где-то в Канаде. В данной ситуации единственный выход для премьер-министра Реджепа Тайиба Эрдогана - демонстрация приверженности к принципу неприемлемости вмешательства в личную жизнь граждан. В стане правительства понимают, что в условиях современного технического прогресса от случившегося с Д.Байкалом никто не застрахован, и попасться на «шантаж» может политик любой масти.
Если партия Эрдогана все же сможет вычислить лицо, стоящее за скандалом, почти изменившим политическую карту Турции, то властям удастся снять подозрения с себя и РНП придется в одиночку «оплачивать счета» Дениза Байкала. Если же след «заговора» выведет на одну из политических сил, то ситуация может в корне измениться.
Возникшим положением уже не преминул воспользоваться другой оппозиционный лидер, руководитель третьей по численности депутатских мандатов партии Турции Довлет Бахчалы. Выступая перед членами возглавляемой им Партии националистического движения, Бахчалы назвал «постыдными» нападки на личную жизнь Дениза Байкала, призвав правительство смыть «черное пятно» с политической жизни страны.
Аналитики не исключают, что силы, стремящиеся к смене власти в Турции, пытаются сформировать новую оппозицию, которая смогла бы победить правительство Эрдогана на выборах 2012 года. Очевидно, что ни усилия РНП последних восьми лет, ни попытки развалить правящую партию изнутри не привели к успеху. А посему был сформирован план изменения формата ведущей оппозиционной структуры, рейтинг которой не превышает планку в 20-30%.
Однако «новый дизайн» турецкой оппозиции может и не состояться. Как оказалось, найти замену Байкалу весьма непросто. В лидеры PНП метят уже более десяти претендентов, что чревато внутренними «разборкам» в стане оппонентов Эрдогана. Все это может автоматически привести к ослаблению ведущей оппозиционной силы и даже формированию новой партии левого толка, которая может заполнить брешь, образованную сторонниками Дениза Байкала.