Azərbaycanın ən yaxşı futbolçularından biri olan Nazim Süleymanov öz yarıməsrlik yubileyində də yeni zirvələri fəth etməyə hazırdır
Azər­baycan fut­bo­lun­da iz qoy­an, böyük azar­keş kütlə­si­nin rəğbə­ti­ni qa­za­nan Na­zim Sü­ley­­ma­no­vun 50 ya­şı ta­mam olub.
Na­zim Süley­ma­nov 1965-ci il fe­v­­ra­lın 17-də Sum­qayıt şə­hə­rin­də ana­dan olub. 8-9 yaş­la­rın­dan fut­bo­la baş­lay­an Na­zim 17 ya­şın­da Sin­te­tik Ka­u­çuk Za­vo­du­nun ko­man­da­sın­da debüt edib. İs­te­dad­lı fut­bol­çu mütə­xəs­sis­lə­rin diq­qə­ti­ni cəlb edir və SSRİ çem­pi­o­na­tı­nın ikinci li­qa­sı­nın 9-cu zo­na­sın­da ya­rı­şan "Av­to­mo­bil­çi" (Mi­ng­ə­çe­vir) klu­bu­nun hey­ə­ti­nə cəlb olu­nur. İnam­lı oy­u­nu ilə se­çi­lən Na­zim Azər­bayca­nın bi­rinci ko­man­da­sı "Neftçi" klu­bu­na də­vət alır. Ba­kı təm­sil­çi­si­nin hey­ə­tin­də min­lər­lə fut­bol­se­və­rin rəğbə­ti­ni qa­za­nan Na­zim Süley­ma­no­vun adı in­di də se­vi­lə­rək səs­lə­nir.
Na­zim Süley­ma­no­vun karye­ra­sı­nın ən uğur­lu il­lə­ri Ru­siya çem­pi­o­na­tın­da çı­xı­şı ilə bağlı­dır. 1995-ci il­də Vla­di­qaf­qaz "Ala­niya"sı ilə Ru­siya çem­pi­o­nu ti­tu­lu­nu qa­za­nan Na­zim Süley­ma­nov ey­ni za­man­da Ru­siya çem­pi­o­na­tı­nın ən sər­rast fut­bol­çu­su ki­mi ta­ri­xə düşür. Bu unu­dul­maz fut­bol­çu­nun karye­ra­sın­da Mos­k­va "Spar­tak"ı, So­çi "Je­m­çu­ji­na"sı ki­mi klub­la­rın adı var. Karye­ra­sı­nın ən yax­şı vax­tla­rın­da Ru­siya mil­li­sin­dən də­və­ti qə­bul et­məy­ən Süley­ma­nov uzun müddət Azər­baycan yığma­sı­nın əsas oy­un­çu­la­rın­dan bi­ri­nə çe­v­ri­lir. Ru­siya çem­pi­o­nu, Ru­siya çem­pi­o­na­tı­nın gümüş müka­fat­çı­sı­dır, iki də­fə SSRİ-nin 33 ən yax­şı fut­bol­çu siy­a­hı­sı­na da­xil olub. Şi­ma­li Ose­tiy­a­nın fə­x­ri və­tən­da­şı olan Süley­ma­nov "Ala­niya"nın ta­ri­xin­də ən çox qol vu­ran le­g­i­o­ner fut­bol­çu­dur.
"So­vet id­ma­nı" N.Süley­ma­nov haq­qın­da mə­qa­lə­də ya­zır­dı: "Onun Vla­di­qaf­qaz­da al­tı mövsümdə gö­s­tər­diyi oy­un xüsu­si mə­ha­rət ki­mi görünürdü: həm rə­ng­a­rə­ng, həm də hən­də­si fi­qur­lar ki­mi də­qiq, san­ki Na­zi­min doğma Azər­bayca­nın­dan şə­bə­kə ki­mi. Və "Ala­niy­a­nın" 40-min­lik sta­di­o­nu "Sulya! Sulya!" sə­da­la­rı ilə onun se­vinci­nə qo­şu­lur­du".
2002-ci il­də fut­bol­çu karye­ra­sı­nı bi­ti­rən Na­zim Süley­ma­nov məşqçi­lik fə­a­liyyə­ti­nə baş­layır. Ru­siya çem­pi­o­na­tın­da ya­rı­şan So­çi "Je­m­çu­ji­na"sı klu­bu­nun əvə­ze­dici hey­ə­ti­nin məşqçi­si təy­in olu­nan Na­zim Süley­ma­no­vun ko­man­da­sı "Cə­nub" çem­pi­o­na­tın­da 9-cu yer­də qə­rar­la­şır. Növ­bə­ti il Və­tə­nə dö­nən Süley­ma­nov ye­ni ya­ra­nan "Xə­zər-Lən­kə­ran" klu­bu­na baş məşqçi təy­in olu­nur. Bir mövsüm bu ko­man­da­nı ça­lış­dı­ran mütə­xəs­sis müvəq­qə­ti ola­raq Azər­baycan mil­li ko­man­da­sı­na baş məşqçi təy­in olu­nur. Na­zim Süley­ma­no­vun da­ha so­nra ça­lış­dığı mə­kan "Ba­kı" fut­bol klu­bu­dur. O, hə­min klu­bun gənclər ko­man­da­sı­nı ça­lış­dı­rıb. "AzAL" klu­buy­la Av­ro­pa Li­qa­sı­na və­si­qə qa­za­nan Süley­ma­nov qı­sa za­man "Neftçi"nin süka­nı ar­xa­sın­da olub.
"R+" yu­bilyar­la ötən il­lə­ri ya­da sa­la­raq ke­ç­miş xa­ti­rə­lər­dən da­nış­dı.
- İlk ola­raq, "R+" adın­dan si­zi tə­b­rik edi­rik. Na­zim Süley­ma­nov 50 ya­şın­da özünə nə ar­zu edir?
- Özümə, ya­xın­la­rı­ma ha­mıya can­sağlığı. Əg­ər ca­nı­mız sağlam olar­sa, işi­miz­də uğur qa­za­na­rıq. Həy­at­da hər bir şeyi əl­də et­mək olar, tə­ki ca­nı­mız sağlam ol­sun.
- Si­zin han­sı ar­zu­nuz həy­a­ta ke­ç­məy­ib?
- Bi­lir­si­niz ar­zu­lar çox­dur. Hər han­sı bir ar­zun re­al­la­şır­sa so­nra ye­ni­si ya­ra­nır. Am­ma bu­nun­la be­lə məşqçi ki­mi sözümü de­mə­diy­i­mi düşünürəm. İm­kan ol­ma­dı, müəyyən prob­lem­lə­rə gö­rə özümü gö­s­tər­mə­mi­şəm. Məşqçi­liyə Ru­siy­a­da baş­la­dım, ar­dınca Azər­bayca­na gəl­dim. 2004-cü il­də Və­tə­nə qayı­dan­da məq­sə­dim var idi - özümü doğrul­dub əcnə­bi öl­kə­də ça­lış­maq. Bu mə­nim ar­zum ola­raq qa­lır. Sa­dəcə, alın­ma­dı və mən hə­lə də bu ba­rə­də düşünürəm. Nə ya­şı­mız var ki? 11 il ke­çib, am­ma hə­min məq­sə­di­mi­zin re­al­laş­ma­sı­na ça­lış­ma­lıy­am.
- O vaxt si­zi həm də Ru­siya yığma­sın­da oy­na­mağa də­vət edir­di­lər. Siz isə Azər­baycan mil­li­si­ni seç­di­niz. Bəl­kə, Na­zim Süley­ma­nov Ru­siya yığma­sın­da oy­na­say­dı, karye­ra­sı da­ha uğur­lu olar­dı?
- On­da mən Na­zim Süley­ma­nov ol­maz­dım. Söh­bət nəy­ə­sə gö­rə mil­li­də oy­na­ma­q­dan get­mir. O vaxt fut­bo­la in­di­ki qə­dər diq­qət yox idi. La­kin mil­li­də oy­na­maq hər bir fut­bol­çuya şə­rəf olur­du. Mən hər za­man yal­nız Azər­baycan mil­li­si ba­rə­də dü­şün­müşəm.
- Ru­siya yığma­sı tək­lif edi­lən­də, yə­qin, müəyyən müka­fat­lar da olub...
- İn­di o ba­rə­də da­nış­maq düzgün ol­maz. Sözsüz, fut­bol­çuya hər cür şə­ra­it ya­ra­dı­laca­q­dı. Mən­zil mə­sə­lə­si həll olu­nur­du. Müəyyən məb­ləğdən söh­bət ge­dir­di. Ən əsa­sı mən ar­tıq Ru­siy­a­da le­g­i­o­ner sayıl­may­aca­q­­dım. Bu isə mə­nə ko­man­dam­da da­ha tez-tez oy­na­mağa im­kan ve­rir. Bə­­zən li­mi­tə gö­rə eh­tiy­at­da qa­lır­dım.
- 1996-cı il. Ru­siya Çem­pi­o­na­tın­da qı­zıl oy­un - "Spar­tak" - "Ala­niya" görüşü. Hə­min qı­zıl oy­un­­da vacib zər­bə­ni vur­say­dı­nız hər şey tam baş­qa ola bi­lər­di (N.Süley­ma­nov hə­min oy­un­da vacib qol vu­ra bil­mə­di və Va­le­ri Qaz­zay­ev on­dan im­ti­na et­di)...
- 1995-ci il­də "Ala­niya"nın hey­ə­­­tin­də Ru­siya çem­pi­o­nu ol­duq. On­dan əv­vəl 1992-ci il­də Ru­siya ikinci­si olub, UEFA ku­bo­ku­na və­si­qə qa­zan­dıq. "Bo­rus­siya"yla (Dor­t­mund) oy­na­dıq. Hə­min döv­rdə "Bo­rus­siya" fi­nal oy­na­dı.
1996-cı il­də ikinci də­fə Ru­siy­a­da çem­pi­on ol­ma­lıy­dıq. On­da da de­di­lər ki, Na­zim Süley­ma­nov axı­rıncı də­qi­qə­lər­də qol vu­ra bil­mə­di. Bə­li, be­lə bir epi­zod ol­du. Am­ma hə­min epi­zo­da qə­dər, hət­ta hə­min oy­u­na qə­dər çox say­da səh­vlər ol­du.
Hət­ta dünya ul­duz­la­rı be­lə, əsas mə­qam­lar­da qey­ri-də­qiq olur­lar. Dünya Çem­pi­o­na­tı­nın fi­na­lın­da be­lə, bu cür hal­lar olur. Ro­ber­to Bacco ki­mi ul­duz mun­di­a­lın fi­na­lın­da pe­nal­ti­ni vu­ra bil­mə­di. Mi­şel Pla­ti­ni­nin oy­u­nun alın­ma­dığı mə­qam­lar olub. Mən də is­təy­ir­dim qol ol­sun. Sa­dəcə, alın­ma­dı. Hə­min mövsüm biz çox­lu səh­və yol ver­dik. "Qı­zıl oy­un" ol­maya bi­lər­di, əv­vəl­dən hər şeyi həll et­mək olar­dı. Qaz­zay­ev­lə müna­si­bə­tim nor­mal­dır. Ya­xın­lar­da ye­nə görüşdük, söh­bət­ləş­dik.
- SSRİ dövründə azər­baycan­lı fut­bol­çu üçün Ru­siy­a­da fut­bol oy­na­maq çə­tin dey­il­di?
- Mən so­vet dövründə Ru­siy­aya yol­lan­dım. Müəyyən mə­na­da çə­tin idi. İn­di­ki ki­mi hər xa­rici fut­bol­çuya şans ve­ril­mir­di. Gə­rək gə­lən fut­bol­çu yer­li­dən 2-3 də­fə güclü olay­dı. Yox­sa heç onu hey­ə­tə götürmürdülər. 1991-ci il­də ilk oy­u­nu xa­tır­layı­ram. Qaz­zay­ev mə­ni Mos­k­va "Spar­tak"ına götürüb. İlk oy­un­da "Lo­ko­mo­tiv"lə oy­nayır­dıq. Görüş 2-2 he­sa­bıy­la ba­şa çat­dı. Mən ilk 18-də ol­sam be­lə, mey­da­na bu­rax­ma­dı­lar. Matçdan so­nra ya­xın­laş­dım Qaz­zay­e­və ki, niyə be­lə ol­du. De­di ilk oy­un­da yer­li fut­bol­çu­la­ra şans ver­mək is­təy­ir. Ona eti­raz et­miş­dim.
Ru­siy­a­da oy­nay­an­da be­lə Azər­bayca­nı düşünmüşəm. Hər hə­rə­kə­ti­mə fi­kir ver­mi­şəm. Ça­lış­mı­şam ki, ət­raf­da­kı­lar­da azər­baycan­lı­lar ha­q­da yax­şı fi­kir for­ma­laş­sın. Çünki biz fut­bol­la öl­kə­mi­zi təm­sil edir­dik.
- Azər­baycan mil­li­sin­də si­zin­lə bi­rgə Şa­hin Di­niy­ev, Yu­nis Hüsey­nov, Və­li Qa­sı­mov, Arif Əsə­dov və di­g­ər dövrün ta­nın­mış fut­bol­çu­la­rı oy­nayıb. Am­ma hə­min yığma uğur qa­zan­mayıb. Sə­bəb nə idi?
- Prob­lem­lər çox idi. Ən böyük prob­lem hə­min vaxt Azər­baycan­da oy­na­ma­mağı­mız idi. Müha­ri­bə şə­ra­i­­ti idi. Doğma azar­keş­lə­ri­miz önün­də oy­na­mır­dıq. Bax­may­a­raq ki, qar­daş öl­kə­də - Türkiy­ə­də çı­xış edir­dik. Azar­keş də­s­təyi az idi. Ye­nicə müs­tə­qil ol­muş­duq. Doğma azar­keş­lər qar­şı­sın­da tam fər­q­li oy­un olur. Müəyyən mə­na­da bəx­ti­miz­də gə­tir­məy­ib.
- Fran­saya 0:10 he­sa­bıy­la məğ­lub ol­duğu­muz oy­un­da iş­ti­rak et­mə­miş­diz... Niyə?
- Biz hə­min vaxt "Li­ver­pul"la oy­u­na ha­zır­la­şır­dıq. Mə­su­liyyət­li oy­nu­muz var idi. Mən hə­min vaxt Qaz­zay­ev­lə da­nış­mış­dım ki, mil­li­nin ka­pi­ta­nıy­am, çağı­rıb­lar, get­mə­liy­əm. Bu­rax­ma­dı, de­di ki, bi­zim də oy­nu­muz var, bi­zə la­zım­san. Hə­min oy­un­dan so­nra AFFA mən­dən UEFA-ya şi­kay­ət et­miş­di. UEFA isə iki oy­un­da Ru­siya Çem­pi­o­na­tın­da mey­da­na çıx­mağı­ma ica­zə ver­mə­di.
- Mil­li­nin məğlu­biyyə­ti­ni eşi­dən­də necə ol­duz?
- Mən oy­u­na tam bax­mı­şam. Mat­çın əv­və­lin­də ko­man­da­mız yax­şı tə­sir bağış­layır­dı. Ənə­nə­vi künc zər­bə­miz­dən so­nra top di­rəyə dəy­di. So­nra da im­kan­la­rı­mız ol­du. Sa­dəcə, so­nra, elə bil, ko­man­da için­də nə­sə baş ver­di. Mən si­zə əv­vəl də de­dim axı, fər­di növ ay­rı­dı, kol­lek­tiv növ ay­rı. Kol­lek­tiv baş­qa bir şey­di. Or­da bi­ri­nin və­ziyyə­ti ha­mıya tə­sir edir. Hə­min oy­un 0:10-luq oy­un dey­il­di.
- Niyə in­di sə­viyyə­li fut­bol­çu­la­rı­mız az­dır. San­ki ha­mı yal­nız Azər­baycan fut­bo­lun­da yax­şı ol­maq is­təy­ir...
- Müa­sir döv­rdə is­tə­ni­lən le­g­i­o­ner ra­hat gə­lib Azər­baycan­da oy­naya bi­lər. Hal­bu­ki on­lar bi­zim fut­bol­çu­lar­dan o qə­dər də güclü dey­il­lər. O vaxt le­g­i­o­ne­rə ra­hat oy­na­ma­ğa im­kan ve­­ril­mir­di. Gə­rək yer­li­dən çox fər­q­lə­nər­din. Bi­zim fut­bol­çu­la­ra gəl­dik­də on­lar mey­­dan­da bü­tün po­ten­si­a­lı­nı gö­s­tər­mi­lər. Bəl­kə, kim­sə inciy­ə­cək, am­ma mey­dan­da yo­rul­maq la­zım­dır. 90 də­qi­qə gə­rək mak­­si­mum gücünü qoy­a­san. La­kin bi­zim­ki­lər bu­nu et­mir­lər. Bə­zən jur­na­list­lər qol vu­ran fut­bol­çu­nu çox tə­ri­f­ləy­ir­lər, hal­bu­ki bu, onun işi­dir. Ya­zı­lan tə­ri­f­lər isə ar­xayın­çı­lıq ya­ra­dır. Sə­bəb­lər çox­dur.
- Ru­siy­a­da­kı uğur­lu oy­nu­nu­za gö­rə azar­keş­lər si­zə qı­sa ola­raq "Sulya" dey­ə­rək müraci­ət edir­di. Bu­nun ta­rix­çə­si necə­dir?
- Soy­a­dım Süley­ma­nov­dur. Bir qə­dər uzun səs­lə­nir. Hər də­fə azar­keş­lə­rin onu tə­k­rar­la­ma­sı çə­tin olur­du. Ona gö­rə "Sulya" dey­ir­di­lər, əv­vəl qə­ri­bə səs­lə­nir­di. So­nra­dan öy­rəş­dim. "Ala­niya" azar­keş­lə­ri hər za­man ko­man­da­nın ya­nın­da olub. Hər bir uğu­ru­muz­da on­la­rın da əməyi var.
- Na­zim Süley­ma­nov gə­ləcək­də Azər­baycan mil­li­si­nin baş məşqçi­si ol­maq is­tər­di­mi?
- Ge­ne­ral ol­maq is­tə­məy­ən əsg­ər, de­mə­li, in­ki­şaf et­mək is­tə­mir. Dü­zü­nü dey­im ki, is­təy­i­rəm. Am­ma bu­­nun üçün müəyyən yol ke­ç­mək yax­şı olar­dı. Təcrübə­mi ar­tı­rım, nə­ticə qa­za­nım. Məşqçi üçün Azər­baycan mil­li­si karye­ra­sı­nın zir­və nöq­­tə­si­dir. Ona gö­rə vax­ti­lə fut­bol­çu­su ol­duğum mil­li­də baş məşqçi ol­maq mə­nim üçün şə­rəf­dir.

ARCHITECT OF ATTACKS
One of Azerbaijani football's most outstanding representatives, Nazim Suleymanov, is celebrating his fiftieth birthday. Born 17 February 1965 in Sumqayit, Suleymanov showed an interest in football at age 8-9 years and quickly demonstrated his talent for the sport. He made his debut at age 17 playing for the team of the Synthetic Rubber Production Plant, but immediately drew the attention of football experts and joined FC Avtomobilist (Mingacevir), which competed in the championship of the Soviet Second League. He then went from this club to the best team in Azerbaijan, FC Neftci. He won the hearts of thousands of fans while playing for this club.
The best years of Suleymanov's football career are linked to his performance in the Russian leagues. He also played for Moscow's FC Spartak and Sochi's FC Zhemchuzhina. He was asked to play for Russia, but he declined the offer in order to be a starting player for the Azerbaijani "nationals".
He took gold medals in the Russian Football Championship while playing for FC Alania Vladikavkaz in 1995, where he was the tournament's top scorer, as well as the top overall goal scorer in the history of the Vladikavkaz club. Suleymanov also has silver medals form the Russian championship. For his services to FC Alania, Suleymanov was made an honorary citizen of North Ossetia.
In its article on Suleymanov, Sovetsky Sport called him the "sculptor of the attack". "His performance playing six seasons for Vladikavkaz was seen as a rare revelation: generous in fancifulness, rich in colours and at the same time geometrically rigorous, just like the stained glass from Nazim's native Azerbaijan. And FC Alania's entire 40,000-seat stadium chanting in unison: 'Sulya! Sulya!'", wrote Sovetskiy Sport.
After retiring from the sport in 2002, Suleymanov began coaching Sochi FC Zhemchuzhina's reserve team. One year later, he returned to Azerbaijan and headed FC Khazar Lankaran. After one season as the head of the "southerners", he helped coach the national team of Azerbaijan. He then coached the youth FC Baki. One of Suleymanov's main achievements is FC AZAL's appearance at the UEFA Cup. He also briefly managed FC Neftci.
Suleymanov shared his memories in an interview with R+.
- Allow me to congratulate you on your birthday. What do you want for your 50th birthday?
- I wish myself and everyone good health. If we are healthy, then we can be successful in our work. You can achieve anything in life, as long as you are healthy.
- What is a dream of yours that is yet to be realized?
- There are a lot. Once you achieve once, you start to dream about something else. I guess I still have not had my final word as a coach. It was not possible due to some problems that stood in the way. My coaching career began in Russia, then I came to Azerbaijan. Back then I had a purpose: to show myself off to the homeland and work abroad. It's still my dream. But I'm already so old! I will try to make this dream come true.
- You were asked to play for the Russian national team, but you chose to play for Azerbaijan. Could Nazim Suleymanov's career have been more successful if he were part of the Russian team?
- Then I would not be Nazim Suleymanov. At the national level, it's not about playing for this or that. Back then, there was not as much attention on football as there is now. But playing for the national team of a country - it's an honour for any player. I always thought of the Azerbaijani national team.
- You were probably offered quite the premium and many benefits in exchange for playing for Russia, right?
- There's no point discussing that now. Of course, they offered the entire package. They would have provided housing, a good salary. But most importantly, I would no longer be considered a foreign player or "mercenary" in Russia. My status as a mercenary did not allow me to play every game, so I was sometimes on the bench due to the cap.
- 1996, the Gold Match of the Russian championship, FC Spartak - FC Alania. If you had scored during that crucial moment (Suleymanov missed a shot from the goal line resulting in Alania coach Valery Gazzayev taking him off the team), things could have been different...
- In 1995, Alania won the Russian championship, and earlier in 1992, came in second, playing in the UEFA Cup against Borussia Dortmund, who later went on to play in the final round of the tournament. And in 1996, we were supposed to be the champions. They said that Nazim Suleymanov failed to score a goal in the final minutes. Yes, that's true. But before that there were errors made in the game.
Even international stars miss at crucial moments in the World Cup finals. Roberto Baggio failed to score a penalty in the World Cup finals. Michel Platini made blunders. I also wanted to score, but it didn't happen. In that season, we made a lot of mistakes.
We might not have even made it to the "gold match". I now have normal relations with Gazzaev. We recently met and talked.
- Was it difficult to play in Russia as an Azerbaijani footballer?
- I played in Russia beginning in the Soviet era. It was difficult to some extent. We had to be 2-3 times stronger players than the local footballers in order to be given a chance to play. I remember my first match in 1991. Gazzayev took me to Moscow FC Spartak. In the first game we played against FC Lokomotiv. Even though I was on the roster, I was not put on the field. I shared my disappointment with Gazzayev after the game, and he said he wanted to give the local players a chance to play. But I was always thinking of Azerbaijan. I paid attention to every detail. I tried to create a positive attitude toward Azerbaijanis, as we represent our own country in football.
- On the national team, you played alongside Sahin Diniyev, Yunis Huseynov, Vali Qasimov, Arif Asadov and other famous players. But the team did not succeed. Why?
- There were many problems, but the main problem was that we weren't playing in Azerbaijan. There was war and we were forced to play our home matches in Turkey. There weren't many fans to support us. Playing in front of your fans is a very different feeling. We were rather unlucky.
- You did not participate in the game against France, which the Nationals lost 0:10. How come?
- At that time, FC Alania was preparing to play Liverpool. I asked Gazzayev to let me go play for the Azerbaijani national team as it is its captain. But he said that the club needed me. Following that, the AFFA [Association of Football Federations of Azerbaijan] filed a complaint with UEFA and I was disciplined - I missed two games of the Russian championship.
- What were your feelings when you heard about the team's defeat?
- I watched the whole game. At the beginning of the match, our team had a number of moments; at one point, the ball hit the post after a fake corner pass. But then it was as if something happened to the team. This is how team sports differ from individual sports. In a team sport, the state of one player can influence the whole team. But the game was not supposed to end with a score of 0:10.
- Why do we have so few high-profile players?
- Currently, any foreign footballer can come and play in Azerbaijan. Although they are not stronger than our players. In our time, it was much more difficult to be a mercenary. You had to be significantly better than the local players. And now our players aren't showing their full potential on the field. Someone's feelings might get hurt, but out on the field, you have to give it all you got. But our players aren't doing that. Sometimes journalists give too much praise when a footballer scores a goal, but this is what a footballer is supposed to do. All this praise gives them a false sense of achievement.
- You were given the name "Sulya" for your success in Russia. What is the story behind this nickname?
- My family name is Suleymanov, but it's a bit long. It was too difficult for the fans to shout out, so they called me "Sulya". At first it was a little strange, but then I got used to it. FC Alania fans always supported the team.
- Do you want to lead the Azerbaijani national team in the future?
- A soldier who doesn't dream of becoming a general is a bad one. Of course I want to. But you have to follow a certain path, to gain experience, to achieve results. For a coach to lead the national team of Azerbaijan - that is the crowning achievement of his career. Therefore it would be an honour for me to be the head coach of the national team, in which I myself once played.