Azərbaycan ordusunda müqavilə əsasında qadınlar da xidmət edə biləcək
Azərbaycanda 19-40 yaşarası qadınlar üçün bağlaşma xidməti açılıb. Bu norma Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi "Bağlaşma əsasında həqiqi hərbi xidmətə daxilolmanın halları və qaydası"nda yer alır. Bu qaydalara əsasən, ölkədə yaşayan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər də müqavilə əsasında hərbi xidmətə yollana biləcəklər. Beləliklə, bundan sonra istənilən qadın Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarına qoşula və öz Vətəninə xidmət edə biləcək.
İlk baxışdan, paradoksal səslənir: qadın nəinki zəriflik və incəlik, həm də həyatvericilik rəmzi, ordu isə əlbəttə ki, kobudluq, güc, müharibə rəmzidir. Amma tarixdə çox cəsur cəngavər qadınlar olub - amazonkalardan tutmuş, Kleopatraya, Janna D'Arka qədər. Azərbaycanın cəngavər qadınlarının adları da tarixə düşüb. Misal kimi, Quba xanı Fətəli xanın xanımı, döyüşlərdə kişilərlə bərabər iştirak etmiş Tutu Bikəni, Şirvana hücum etmiş Krım xanını yerinə oturtmuş Xeyrannisə bəyimi, Fatma xanım Kəmnəni, Bərdə hökmdarı Nüşabəni göstərmək olar. Azərbaycanın müasir tarixində də orduda, döyüşlərdə fəal iştirak etmiş qadınların sayı az olmayıb. Qafqazın ilk qadın təyyarəçisi Leyla Məmmədbəyovanın adını çəkmək kifayətdir. Yeri gəlmişkən, onun taleyi haqda "R+" bu yaxınlarda yazmışdı.
Orduda qadın rejimi
Əlbəttə ki, müasir, zərif, incə şəhər qızlarını onların ulu nənələrinin hərbi şöhrətinin davamçıları kimi təsəvvür etmək çətindir. Amma bu gün də hərbi karyera qurmağa hazır olan qadınlar var. Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, hazırda ordu sıralarında 1000-dək qadın qulluq edir. Onlar, əsasən, maliyyəçi, tibb işçisi, arxa cəbhədə işləyən, təchizatla məşğul olanlardır. Düzdür, ön cəbhə deyil, amma onların əksəriyyəti lazım gələcəyi təqdirdə, düşünmədən cəbhə xəttinə yollanacaqlarını bildirirlər. Qəhrəmanımız Ülkər (ad dəyişdirilib) ehtiyatda olan zabitdir. Sərhəd qoşunlarında xidmət çəkmiş Ülkərin sözlərinə görə, o, bu sahəyə könüllü şəkildə gəlib. "17 yaşında universitetdə təhsil alarkən işə qəbul üçün ərizə vermişdim", - deyə Ülkər nəql edir: "Ərizəmə baxdılar, çox gənc olduğumu dedilər və bir müddət sonra gəlməyimi istədilər. Bir il sonra da ərizə yazdım. Amma xidmətə yalnız 19 yaşında qəbul olundum".
Xidmətə qəbul edilən Ülkərə ən aşağı rütbə - kiçik çavuş (bundan aşağı yalnız sıravidir) verilir. Amma bir neçə il sonra o, baş leytenantadək yüksəlir. Gənc yaşını və bu rütbəyə çatmaq üçün bütün mərhələləri keçdiyini nəzərə alaraq, o yalnız "əsgərlik günləri"ndən yox, həm də şəxsiyyətin formalaşması, psixoloji amillərdən də ətraflı danışır.
Qeyd etmək lazımdır ki, hərbi xidmətdə olan bütün qadınlar bu xidməti müqavilə əsasında çəkirlər. Yəni onların xidməti istənilən halda könüllü xidmətdir. İmzalanan müqavilənin müddəti şəxsin rütbəsindən asılıdır: çavuşlarla 3 illik, gizirlərlə 5, zabitlərlə 20 illik müqavilə imzalanır. Ümumilikdə, qadınlarla kişilərin hərbi qulluğu arasında ciddi fərq yoxdur. Eyni hərbi təlimlər, təlim atışı, poliqon, idman... Sadəcə, qadınlar kişilərdən 1 saat az işləyir - saat 08:00-dan 18:00-dək və gecə xidmətinə çıxmırlar. "Zərif cins"in nümayəndələri ön cəbhədə qulluq etməsə də, Qarabağ müharibəsi zamanı hərbi əməliyyatlara qatılmış qadınların sayı kifayət qədər olub.
Qadın hərbçilər üçün gündəlik rejim də sərtdir - poliqon varsa, saat 6-da yola çıxılmalısan ki, 7-də ünvana çatasan. Onlar "Kalaşnikov" avtomatından və "Makarov" tapançasından kişi həmkarları kimi məharətlə istifadə edirlər. "Pulemyotdan istifadəni isə idmançı cüssəli qızlara öyrədirlər. Çünki pulemyot ağırdır. Uzanaraq atəş açan zaman o, öz ayaqlarının üzərində dayanır. Diz üstə dayanıb atəş açan zaman isə pulemyotu saxlamaq hər qadının bacaracağı iş deyil", - deyə Ülkər bildirir.
Az qala bərabər
Qadınlar üçün normativlər kişilərin normativlərindən çox cüzi geri qalır: məsələn, kişi üçün çəkinmədə "keçid" 60 dəfədirsə, qadın üçün bu, 30-dur. Atışmada isə heç bir güzəşt yoxdur. Əslində, buna ehtiyac da hiss olunmur - qadınların atəş məsələsində daha sərrast olduqları hər kəsə bəllidir.
Hərbi geyimdə qadın görən zaman ağla gələn ilk sual: nizam - intizama uyğunlaşmaq çətindirmi? Qəhrəmanımız deyir ki, əvvəlcə bu, çətin olsa da, təcrübə topladıqca çətinliklər arxada qalır. Zaman keçdikcə nizam-intizama uyğunlaşırsan və artıq onu pozduqda narahatlıq hiss edirsən.
Ordudakı qadınlar üçün məsələnin emosional tərəfi xüsusi məqamdır. Əlbəttə ki, ilk dönəmlərdə münaqişələr də qaçılmazdır: "Elə hallar olur ki, xidmətə yeni gəlmiş şəxs komandirin əsəbi tonuna hiddətlə cavab verir: "Nə qışqırırsan? Mənim üstümə heç atam qışqırmır!" Amma zaman keçdikcə hər kəs davranış normalarını mənimsəyir. Üstəlik, orduda komandir heyəti, əsasən, kişilərdən ibarətdir və burada nərmənazikliyə yer yoxdur. Qadının könüllü şəkildə qəbul etdiyi yeganə qərar xidmətə yollanmaqdır. Sonrakı həyatında o, sərt reqlamentə və nizamnaməyə tabedir. Xidmət zamanı geyimədək hər şey 250 səhifəlik kitabda yazılmış normativlərə əsaslanır: yubka dizdən 4 barmaq aşağı, ombanı örtən gödəkcə, qara, sadə, dikdaban olmayan ayaqqabı, ciddi saç düzümü, cüzi, cəlbedici olmayan makiyaj. Bəzək əşyaları yalnız reqlamentə görə deyil, həm də təhlükəsizlik baxımından qadağandır: məsələn, sırğa atəş zamanı yaralanmaya, üzük ciddi zədəyə, hətta barmağın itirilməsinə səbəb ola bilər. "Bir dəfə hərbçilərdən biri nişan üzüyünü barmağından çıxarmamışdı", - deyə Ülkər xatırlayır: "O, digər hərbçilərlə birlikdə "KamAZ"da gedirdi. Maşının bortunda atılan zaman tutmaq üçün xüsusi hissə var. Atılan zaman hərbçinin üzüyü oraya ilişdi və nəticədə, adamın barmağı qopdu".
Beləliklə, qadağalar ifrat sərtlikdən, özbaşınalıqdan irəli gəlmir. Onların hamısı presedentlərin nəticəsidir.
Hər halda, onlar qadındırlar
Amma hər şeyə rəğmən, qadın qadın olaraq qalır. Hansısa ziyafətə eyni geyimdə gəlmiş iki rəfiqənin mübahisəsini təsəvvür edirsinizmi? Hərbi hissədə isə 50-dək qadın bir-birindən heç nə ilə fərqlənmir. Qadınlar imkan daxilində bəzən protokolu pozmağa belə, cəhd göstərir, özlərini bir qədər fərqli göstərməyə çalışırlar - ətəyin fasonunda, yarığında, laklı, dəri ayaqqabıda və s... "Qadınlar, hətta cərgədə belə, heç zaman eyni cür dayanmırlar. Cüzi də olsa, pozuntu qaçılmazdır", - deyə Ülkər bildirir.
Hərbi xidmət yanlış təşəbbüsləri deyil, tərəddüdləri, narazılığı və şəxsi fikri də qəbul etmir. Komandirin tapşırığına yalnız bir cavab var: "Oldu!" Tapşırığı alan şəxs yalnız ona əməl edildikdən sonra yazılı şəkildə etirazını bildirə bilər. Tapşırığa əməl etməkdən imtina isə hərbi tribunal deməkdir. Belə hallarda tribunal əksərən sərt qərar çıxarır: hauptvaxtdan tutmuş, ordu sıralarından kənarlaşdırma və azadlıqdan məhrumetməyədək. Qadınlarla bağlı isə belə qərarlar çox nadir hallarda çıxarılır.
Bəs, qadınların bu çətin yolu seçmələrinə səbəb nədir? Etiraf etmək lazımdır ki, hərbi karyera, əsasən, sabit həyatın təmin olunması məqsədilə seçilir və bu, hər zaman belə olub. Bundan başqa, status da önəmlidir. "Poqon insanda özünəinam yaradır. Bu, hiss mülki şəxs olarkən hiss etdiklərindən çox fərqlidir. Cəmiyyətin əksər üzvlərində formaya qarşı dərin kök salmış hörmət var. Özünə qarşı hörməti hiss etmək isə xoşdur. Bu halda bürokratik instansiyalarda da heç bir problem və maneə ilə rastlaşmırsan", - deyə Ülkər bildirir.
Odur ki, hərbi məktəbə üz tutan qızların sayı o qədər də çox olmasa da, bu axın kəsilmir. Əvvəllər ali məktəblərdə hərbi kafedra var idi. Lakin sonradan onlar ləğv olundu. Son olaraq Tibb Universitetində hərbi kafedra ləğv edilib. İndi demək olar ki, bütün hərbi strukturların - DİN, MTN, Sərhəd Qoşunları - öz akademiyası var və onlar bu strukturları kadrla təmin edir.
Qəhrəmanımız seçiminə görə peşman olmasa da, etiraf edir ki, həyata yenidən gəlsəydi, fərqli yol seçərdi: "Hərbi xidmətə yalnız o qadın cəsarət edə bilər ki, onun həyatda başqa öhdəlikləri olmasın. Ordu həyatı hətta arxa cəbhədə, oturaq iş rejimində belə, çox sərtdir". Hərbi qulluğa üz tutmuş gənc qızlar üçün şəxsi həyatını qurmaq çox çətin olur. Bu çətinlik xüsusilə onların sevgilisinin mülki şəxs olduğu halda özünü göstərir. Əksər hallarda həyat yoldaşının yanında olmamasına, iş vaxtından kənar çağırışlara, bir çox hallarda istirahət və bayram günlərində də işə çağırılmasına hər kişi dözmür. Qadının xüsusilə azyaşlı uşaqları varsa, problem daha da ciddi xarakter alır. Əksər hallarda ana işə yollanan zaman uşağı həvalə edəcək adam tapmır. Onların arasında boşanma hallarının həddindən artıq olması da bunun nəticəsidir.
Bütün bunlara rəğmən, Ülkər orduda qulluğun onun üçün şərəfli iş olduğunu deyir. "Bütün kollektivlərdə olduğu kimi, bizdə də intriqalar, dedi-qodu, "çəkişmə" olur. Çünki qadın hər zaman qadın olaraq qalır. Bunu istisna saysaq, hərbi qulluq çox maraqlı işdir", - deyə o, qeyd edir.
Qeyd etmək lazımdır ki, əksər ölkələrdə qadınlar hərbi xidmətə müqavilə ilə və könüllülük əsasında yollanırlarsa, zərif cins nümayəndələrinin hərbi xidmət keçməsinin məcburi olduğu dövlətlər də var. Misal kimi, ilk növbədə, əlbəttə ki, İsraili göstərmək olar. Orada qızlar da oğlanlarla bərabər hərbi xidmət keçir. Fərq yalnız qulluq müddətindədir - kişilər üçün bu 36 aydırsa, qadınlar 21 ay xidmətdə olurlar. Şimali Koreya, Tayvan, Liviya, Malayziya, Peru, Benin və Eritreya da qadınların məcburi qaydada hərbi xidmətə çatdırıldıqları ölkələrdir.

Female contractors appear in the Azerbaijani army
Contract service has begun for women aged 19-40 in Azerbaijan. This is stipulated in the regulations and conditions for enlistment approved by the Azerbaijani Council of Ministers. According to these regulations, foreigners and individuals without citizenship may also be enlisted as contract servicewomen. So, henceforth any woman who so wishes may join the Azerbaijani armed forces and serve her country.
This might seem something of a paradox: a woman is a symbol not only of tenderness and fragility, but also of the sanctity of life, whereas the army, of course, means roughness, power and war, although history knows many examples of brave viragos - from the Amazons and Cleopatra to Joan of Arc. The names of Azerbaijani viragos - Tuti Bika, the wife of Fatali xan Qubali, who took part in battle on a par with men, Heyran, Nisa, Bayim, who defeated the troops of the Crimean khan who attacked Sirvan, Fatma xanim Kamina and Nushaba, the tsaritsa of Barda - have gone down in history virtually as icons. And relatively modern history is also rich in women who have played an active part in army and combat life, such as Leyla Mammadbayova, the first woman aviator in the Caucasus, about whose destiny R+ reported only recently.
A woman's life in the army
Of course, it is hard to imagine today's elegant and sophisticated city girls carrying on the glorious military traditions of their distant forbearers, but, strange as it may seen, there are still today members of the fair sex who are prepared to devote their lives to a military career. According to the Azerbaijani Defence Ministry, there are now up to 1,000 women in the army. Basically, they work in finance, medicine, behind the scenes and in supplies. Of course, they are not in the front line, but many of them are confident that if the need arises they would be happy to go to the combat zone.
Our heroine - Ulkar (her name has been changed) - is an officer of the reserve. She says joining this structure - Ulkar served in the border troops - was a deliberate move. "When I was 17 and studying at university I submitted an application for a job," she says. "My application was examined but they said I was too young and to come back later. The following year I applied again, but it was only when I was 19 that they took me on."
When she joined up, Ulkar was given the lowest possible rank - junior officer (only a private is more junior), but after a few years she attained the rank of senior lieutenant.  Bearing in mind her young age and the fact that she had gone through every stage to reach this rank, she can speak with experience not just about "daily life in the army" but also about the shaping of one's personality and psychological factors. One should point out straightaway that all women who serve in the army are contract servicewomen, i.e. their service is voluntary. The terms of the contract depend on rank: for sergeants it is three years; for warrant officers 5 years and for officers 20 years. Generally speaking, women's service doesn't differ much from men's. There are the same troop exercises, weapons training, morning parades and sport. Women may work an hour less than men - from 8 am to 6 pm and they do not have to go on night patrol. Although the "fair sex" do not serve at the front, during the Karabakh war there were quite a few women who took part in combat.
The daily regime for servicewomen is just as tough - if there is range firing, they leave at 6 am to be there at 7. They are just as skilful with Kalashnikovs and Makarov pistols as their male counterparts. "It is only the more athletic girls who learn to fire machine guns," Ulkar says, "because they are very heavy weapons. For firing from a prone position there is a mount but when firing from a kneeling position not every woman can take such a weight," she says.
Almost on a par
The requirements for women are only a little below those for men: for example, whereas for men the "pass" number of press-ups is 60, for women it is 30. There are no concessions in shooting, and they are not necessary because it is common knowledge that women are noted for their marksmanship.
Of course, the first question one thinks of when one sees a woman in uniform is: is it hard to get used to discipline? As our heroine says, it is hard at first but the skills you acquire stay with you for the rest of your life. You get accustomed to conforming to established procedures and it feels strange if you break this custom.
But the emotional side of life for women in the army is a separate issue.  "Whenever an officer gave the new recruits a dressing down they would resent it and say: "Who do you think you are, shouting at me like that? My father doesn't even shout like that!" Ulkar recalls.
But everyone learns how to behave gradually. Besides, most of the officers are men. There's no place for shirkers. Basically, the only voluntary decision a woman makes is the decision to join up. The rest of her life is subjected to regulations. Everything - right down to her clothes - is subjected to regulations set out in a 250-page book: skirt, four inches below the knee; jacket - covering the hips; shoes - black, simple, low heels; hairstyle - modest; make-up - restrained, non-provocative. Jewellery is not only prohibited by regulations, but also for safety reasons: for example, earrings could cause a cut when one is shooting, and finger rings could be a cause of serious injuries including loss of a finger. "There was one instance where a chap didn't take off his wedding ring," Ulkar relates. "He went in a KamAZ [type of truck] with the rest, and there are special grooves on the side of the car which you hold on to when you jump from it. His ring caught in the groove and his finger was wrenched off."  So all these bans are exclusively the result of precedents and not undue severity or high-handedness.
Still they are women
But still, women are women for all that. We all know the story of the row between two girls who were bosom friends and went to a party wearing the same dress. But what can you say about an institution where up to 150 women all look the same? So women will do all they can, sometimes in breach of protocol, to "embroider" themselves as much as possible within the prescribed limits - the cut of their skirt, slits, patent leather shoes…"Even on parade women never stand in the same way," our officer says, "The formation has to be just so, but it is broken."
Military service not only rejects initiative, but also any disagreement, dissent or personal opinion. There is only one response to an officer's order and that is "Sir!" Only after carrying out an order does one have the right to contest it in written form. Failure to carry out an order is threatened with a court martial. And the sentence of a court martial is usually severe: a visit to the guardroom or imprisonment, although, where the fair sex is concerned, such a degree of punishment is only carried out on rare occasions.
So why do women choose this difficult path? Of course, let's make no bones about it, it has always been thus - a career in the armed forces is prompted by the desire for a stable, secure life. And status is quite important, too. "Having stripes gives you confidence," our heroine claims. "These feelings are quite different from those you have in "Civvy Street". The vast majority of people have an inexorable deference to uniform; it is nice to be shown respect and one does not encounter problems with red-tape."
That is why although the flow of women entering military colleges may not be great it is not dwindling. There used to be a military training department in some higher education colleges, but it was abolished. The last training department to be closed was at the Medical University. Now, virtually every military structure - the Interior Ministry, the National Security Ministry and the border troops - has its own academy which provides personnel.
Although our hero is not complaining about her own choice, she admits that if she had her life all over again she would not have taken the risk. "Only a woman who has no other commitments in her life should dare to serve in the army. Army life, even in the rear and with a sedentary job in an office can be very harsh," Ulkar says. It is very hard for young girls to organize their personal lives especially if their partner is a civilian.  Not every husband can stand his wife's constant absence and the out-of-hours calls, often at weekends and during holidays. Here, great problems arise if a woman has children, especially very young children. Often, there is no-one to leave them with. This is what causes a high percentage of divorces; there is a regular turnover of personnel because of dismissals caused by violations.
And yet she admits that serving in the army is an honourable job. "As in any team we have our petty intrigues, our internal squabbles and gossiping," she says. "Women will always be women. But if you forget all that, it's an interesting job."
One has to say, strange as it may seem, that although in most countries women in the army are exclusively volunteers and contract soldiers, there are a number of states where service for the fair sex is just as compulsory as it is for men. First and foremost, of course, there is Israel - girls there serve on a par with boys, the only indulgence being in the term of service - 21 months instead of 36. Women are liable for compulsory service in North Korea, Taiwan, Libya, Malaysia, Peru, Benin and Eritrea.