Azərbaycan ordusunda müqavilə əsasında qadınlar da xidmət edə biləcək
Azərbaycanda 19-40 yaşarası qadınlar üçün bağlaşma xidməti açılıb. Bu norma Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi "Bağlaşma əsasında həqiqi hərbi xidmətə daxilolmanın halları və qaydası"nda yer alır. Bu qaydalara əsasən, ölkədə yaşayan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər də müqavilə əsasında hərbi xidmətə yollana biləcəklər. Beləliklə, bundan sonra istənilən qadın Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarına qoşula və öz Vətəninə xidmət edə biləcək.
İlk baxışdan, paradoksal səslənir: qadın nəinki zəriflik və incəlik, həm də həyatvericilik rəmzi, ordu isə əlbəttə ki, kobudluq, güc, müharibə rəmzidir. Amma tarixdə çox cəsur cəngavər qadınlar olub - amazonkalardan tutmuş, Kleopatraya, Janna D'Arka qədər. Azərbaycanın cəngavər qadınlarının adları da tarixə düşüb. Misal kimi, Quba xanı Fətəli xanın xanımı, döyüşlərdə kişilərlə bərabər iştirak etmiş Tutu Bikəni, Şirvana hücum etmiş Krım xanını yerinə oturtmuş Xeyrannisə bəyimi, Fatma xanım Kəmnəni, Bərdə hökmdarı Nüşabəni göstərmək olar. Azərbaycanın müasir tarixində də orduda, döyüşlərdə fəal iştirak etmiş qadınların sayı az olmayıb. Qafqazın ilk qadın təyyarəçisi Leyla Məmmədbəyovanın adını çəkmək kifayətdir. Yeri gəlmişkən, onun taleyi haqda "R+" bu yaxınlarda yazmışdı.
Orduda qadın rejimi
Əlbəttə ki, müasir, zərif, incə şəhər qızlarını onların ulu nənələrinin hərbi şöhrətinin davamçıları kimi təsəvvür etmək çətindir. Amma bu gün də hərbi karyera qurmağa hazır olan qadınlar var. Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, hazırda ordu sıralarında 1000-dək qadın qulluq edir. Onlar, əsasən, maliyyəçi, tibb işçisi, arxa cəbhədə işləyən, təchizatla məşğul olanlardır. Düzdür, ön cəbhə deyil, amma onların əksəriyyəti lazım gələcəyi təqdirdə, düşünmədən cəbhə xəttinə yollanacaqlarını bildirirlər. Qəhrəmanımız Ülkər (ad dəyişdirilib) ehtiyatda olan zabitdir. Sərhəd qoşunlarında xidmət çəkmiş Ülkərin sözlərinə görə, o, bu sahəyə könüllü şəkildə gəlib. "17 yaşında universitetdə təhsil alarkən işə qəbul üçün ərizə vermişdim", - deyə Ülkər nəql edir: "Ərizəmə baxdılar, çox gənc olduğumu dedilər və bir müddət sonra gəlməyimi istədilər. Bir il sonra da ərizə yazdım. Amma xidmətə yalnız 19 yaşında qəbul olundum".
Xidmətə qəbul edilən Ülkərə ən aşağı rütbə - kiçik çavuş (bundan aşağı yalnız sıravidir) verilir. Amma bir neçə il sonra o, baş leytenantadək yüksəlir. Gənc yaşını və bu rütbəyə çatmaq üçün bütün mərhələləri keçdiyini nəzərə alaraq, o yalnız "əsgərlik günləri"ndən yox, həm də şəxsiyyətin formalaşması, psixoloji amillərdən də ətraflı danışır.
Qeyd etmək lazımdır ki, hərbi xidmətdə olan bütün qadınlar bu xidməti müqavilə əsasında çəkirlər. Yəni onların xidməti istənilən halda könüllü xidmətdir. İmzalanan müqavilənin müddəti şəxsin rütbəsindən asılıdır: çavuşlarla 3 illik, gizirlərlə 5, zabitlərlə 20 illik müqavilə imzalanır. Ümumilikdə, qadınlarla kişilərin hərbi qulluğu arasında ciddi fərq yoxdur. Eyni hərbi təlimlər, təlim atışı, poliqon, idman... Sadəcə, qadınlar kişilərdən 1 saat az işləyir - saat 08:00-dan 18:00-dək və gecə xidmətinə çıxmırlar. "Zərif cins"in nümayəndələri ön cəbhədə qulluq etməsə də, Qarabağ müharibəsi zamanı hərbi əməliyyatlara qatılmış qadınların sayı kifayət qədər olub.
Qadın hərbçilər üçün gündəlik rejim də sərtdir - poliqon varsa, saat 6-da yola çıxılmalısan ki, 7-də ünvana çatasan. Onlar "Kalaşnikov" avtomatından və "Makarov" tapançasından kişi həmkarları kimi məharətlə istifadə edirlər. "Pulemyotdan istifadəni isə idmançı cüssəli qızlara öyrədirlər. Çünki pulemyot ağırdır. Uzanaraq atəş açan zaman o, öz ayaqlarının üzərində dayanır. Diz üstə dayanıb atəş açan zaman isə pulemyotu saxlamaq hər qadının bacaracağı iş deyil", - deyə Ülkər bildirir.
Az qala bərabər
Qadınlar üçün normativlər kişilərin normativlərindən çox cüzi geri qalır: məsələn, kişi üçün çəkinmədə "keçid" 60 dəfədirsə, qadın üçün bu, 30-dur. Atışmada isə heç bir güzəşt yoxdur. Əslində, buna ehtiyac da hiss olunmur - qadınların atəş məsələsində daha sərrast olduqları hər kəsə bəllidir.
Hərbi geyimdə qadın görən zaman ağla gələn ilk sual: nizam - intizama uyğunlaşmaq çətindirmi? Qəhrəmanımız deyir ki, əvvəlcə bu, çətin olsa da, təcrübə topladıqca çətinliklər arxada qalır. Zaman keçdikcə nizam-intizama uyğunlaşırsan və artıq onu pozduqda narahatlıq hiss edirsən.
Ordudakı qadınlar üçün məsələnin emosional tərəfi xüsusi məqamdır. Əlbəttə ki, ilk dönəmlərdə münaqişələr də qaçılmazdır: "Elə hallar olur ki, xidmətə yeni gəlmiş şəxs komandirin əsəbi tonuna hiddətlə cavab verir: "Nə qışqırırsan? Mənim üstümə heç atam qışqırmır!" Amma zaman keçdikcə hər kəs davranış normalarını mənimsəyir. Üstəlik, orduda komandir heyəti, əsasən, kişilərdən ibarətdir və burada nərmənazikliyə yer yoxdur. Qadının könüllü şəkildə qəbul etdiyi yeganə qərar xidmətə yollanmaqdır. Sonrakı həyatında o, sərt reqlamentə və nizamnaməyə tabedir. Xidmət zamanı geyimədək hər şey 250 səhifəlik kitabda yazılmış normativlərə əsaslanır: yubka dizdən 4 barmaq aşağı, ombanı örtən gödəkcə, qara, sadə, dikdaban olmayan ayaqqabı, ciddi saç düzümü, cüzi, cəlbedici olmayan makiyaj. Bəzək əşyaları yalnız reqlamentə görə deyil, həm də təhlükəsizlik baxımından qadağandır: məsələn, sırğa atəş zamanı yaralanmaya, üzük ciddi zədəyə, hətta barmağın itirilməsinə səbəb ola bilər. "Bir dəfə hərbçilərdən biri nişan üzüyünü barmağından çıxarmamışdı", - deyə Ülkər xatırlayır: "O, digər hərbçilərlə birlikdə "KamAZ"da gedirdi. Maşının bortunda atılan zaman tutmaq üçün xüsusi hissə var. Atılan zaman hərbçinin üzüyü oraya ilişdi və nəticədə, adamın barmağı qopdu".
Beləliklə, qadağalar ifrat sərtlikdən, özbaşınalıqdan irəli gəlmir. Onların hamısı presedentlərin nəticəsidir.
Hər halda, onlar qadındırlar
Amma hər şeyə rəğmən, qadın qadın olaraq qalır. Hansısa ziyafətə eyni geyimdə gəlmiş iki rəfiqənin mübahisəsini təsəvvür edirsinizmi? Hərbi hissədə isə 50-dək qadın bir-birindən heç nə ilə fərqlənmir. Qadınlar imkan daxilində bəzən protokolu pozmağa belə, cəhd göstərir, özlərini bir qədər fərqli göstərməyə çalışırlar - ətəyin fasonunda, yarığında, laklı, dəri ayaqqabıda və s... "Qadınlar, hətta cərgədə belə, heç zaman eyni cür dayanmırlar. Cüzi də olsa, pozuntu qaçılmazdır", - deyə Ülkər bildirir.
Hərbi xidmət yanlış təşəbbüsləri deyil, tərəddüdləri, narazılığı və şəxsi fikri də qəbul etmir. Komandirin tapşırığına yalnız bir cavab var: "Oldu!" Tapşırığı alan şəxs yalnız ona əməl edildikdən sonra yazılı şəkildə etirazını bildirə bilər. Tapşırığa əməl etməkdən imtina isə hərbi tribunal deməkdir. Belə hallarda tribunal əksərən sərt qərar çıxarır: hauptvaxtdan tutmuş, ordu sıralarından kənarlaşdırma və azadlıqdan məhrumetməyədək. Qadınlarla bağlı isə belə qərarlar çox nadir hallarda çıxarılır.
Bəs, qadınların bu çətin yolu seçmələrinə səbəb nədir? Etiraf etmək lazımdır ki, hərbi karyera, əsasən, sabit həyatın təmin olunması məqsədilə seçilir və bu, hər zaman belə olub. Bundan başqa, status da önəmlidir. "Poqon insanda özünəinam yaradır. Bu, hiss mülki şəxs olarkən hiss etdiklərindən çox fərqlidir. Cəmiyyətin əksər üzvlərində formaya qarşı dərin kök salmış hörmət var. Özünə qarşı hörməti hiss etmək isə xoşdur. Bu halda bürokratik instansiyalarda da heç bir problem və maneə ilə rastlaşmırsan", - deyə Ülkər bildirir.
Odur ki, hərbi məktəbə üz tutan qızların sayı o qədər də çox olmasa da, bu axın kəsilmir. Əvvəllər ali məktəblərdə hərbi kafedra var idi. Lakin sonradan onlar ləğv olundu. Son olaraq Tibb Universitetində hərbi kafedra ləğv edilib. İndi demək olar ki, bütün hərbi strukturların - DİN, MTN, Sərhəd Qoşunları - öz akademiyası var və onlar bu strukturları kadrla təmin edir.
Qəhrəmanımız seçiminə görə peşman olmasa da, etiraf edir ki, həyata yenidən gəlsəydi, fərqli yol seçərdi: "Hərbi xidmətə yalnız o qadın cəsarət edə bilər ki, onun həyatda başqa öhdəlikləri olmasın. Ordu həyatı hətta arxa cəbhədə, oturaq iş rejimində belə, çox sərtdir". Hərbi qulluğa üz tutmuş gənc qızlar üçün şəxsi həyatını qurmaq çox çətin olur. Bu çətinlik xüsusilə onların sevgilisinin mülki şəxs olduğu halda özünü göstərir. Əksər hallarda həyat yoldaşının yanında olmamasına, iş vaxtından kənar çağırışlara, bir çox hallarda istirahət və bayram günlərində də işə çağırılmasına hər kişi dözmür. Qadının xüsusilə azyaşlı uşaqları varsa, problem daha da ciddi xarakter alır. Əksər hallarda ana işə yollanan zaman uşağı həvalə edəcək adam tapmır. Onların arasında boşanma hallarının həddindən artıq olması da bunun nəticəsidir.
Bütün bunlara rəğmən, Ülkər orduda qulluğun onun üçün şərəfli iş olduğunu deyir. "Bütün kollektivlərdə olduğu kimi, bizdə də intriqalar, dedi-qodu, "çəkişmə" olur. Çünki qadın hər zaman qadın olaraq qalır. Bunu istisna saysaq, hərbi qulluq çox maraqlı işdir", - deyə o, qeyd edir.
Qeyd etmək lazımdır ki, əksər ölkələrdə qadınlar hərbi xidmətə müqavilə ilə və könüllülük əsasında yollanırlarsa, zərif cins nümayəndələrinin hərbi xidmət keçməsinin məcburi olduğu dövlətlər də var. Misal kimi, ilk növbədə, əlbəttə ki, İsraili göstərmək olar. Orada qızlar da oğlanlarla bərabər hərbi xidmət keçir. Fərq yalnız qulluq müddətindədir - kişilər üçün bu 36 aydırsa, qadınlar 21 ay xidmətdə olurlar. Şimali Koreya, Tayvan, Liviya, Malayziya, Peru, Benin və Eritreya da qadınların məcburi qaydada hərbi xidmətə çatdırıldıqları ölkələrdir.

В азербайджанской армии появятся женщины-контрактники
В Азербайджане открыта контрактная служба для женщин в возрасте 19-40 лет. Такая норма содержится в правилах и условиях поступления на военную службу на контрактной основе, которые утвердил Кабинет министров Азербайджана. Согласно этим правилам, в качестве контрактников поступить на военную службу в стране могут также иностранцы и лица без гражданства.
Таким образом, отныне каждая желающая женщина сможет войти в ряды Вооруженных сил Азербайджана и служить своей Родине.
Казалось бы, сочетание парадоксальное: женщина - символ не только нежности, слабости, но и жизнеутверждения, а армия - это, конечно, грубость, сила, война. Хотя история знает немало примеров отважных воительниц - от амазонок, Клеопатры до Жанны Д'Арк. Имена азербайджанских воительниц - Тути Бике - жены Фатали хана Кубинского, принимавшей участие в боях наравне с мужчинами, Хейран Нисы Бейим, разбившей напавшие на Ширван войска крымского хана, Фатмы ханым Кемине, Нушабы - царицы Барды, войдя в историю, стали практически хрестоматийными. Да и относительно современная история богата женщинами, принимавшими активное участие в армейской и боевой жизни - взять хотя бы Лейлу Мамедбекову, первую женщину-летчика на Кавказе, о судьбе которой не так давно писал R+.
Женский режим в армии
Конечно, сложно представить себе сегодняшних городских девушек - утонченных, изящных - продолжательницами воинской славы их далеких матерей-пращуров, но, как ни странно, и сегодня есть представительницы прекрасного пола, готовые посвятить свою жизнь военной карьере. По данным Министерства обороны Азербайджана, в настоящее время в рядах армии насчитывается до 1000 женщин. В основном это позиции финансистов, медиков, тыловиков, занимающихся снабжением. Конечно, не передовая, но многие из них уверяют, что если придется, без раздумий отправятся и в зону боевых действий. Наша героиня Улькяр (имя изменено) - офицер запаса. По ее словам, приход в эту структуру - Улькяр служила в пограничных войсках - был вполне осознанным. "В 17 лет, учась в университете, я подала заявление о приеме на работу, - рассказывает девушка, - мое заявление рассмотрели, но сказали, что я слишком молода и чтобы пришла позже. На следующий год я снова подала заявление, но только в 19 лет меня приняли на службу". Поступив, Улькяр получила самый низший чин из возможных - младшего сержанта (младше только рядовой), но через несколько лет дослужилась до старшего лейтенанта. Учитывая юный возраст и прохождение всех этапов, приведших к этому чину, она авторитетно рассказывает не только об "армейских буднях", но и формировании личности и психологических факторах.
Сразу следует отметить, что все женщины, служащие в военных структурах, - контрактники, то есть их служба в любом случае добровольна. Сроки заключения контрактов зависят от званий: с сержантами - на 3 года, с прапорщиками - на 5 лет, с офицерами - на 20 лет. В целом служба женщин от мужской отличается несильно. Те же военные учения, стрельбы, утренние разводы, полигон, спорт. Разве что работают женщины на час меньше мужчин - с 8 утра до 6 вечера и не отправляются в ночные наряды. Хотя на передовой "слабый пол" не служит, однако во время карабахской войны было немало женщин, участвовавших в боевых действиях.
Режим дня для всех женщин-военнослужащих так же суров - если предстоит полигон, выезд в 6 утра, чтобы в 7 быть уже там. "Солдатки" управляются с автоматом Калашникова и пистолетом Макарова так же ловко, как и их коллеги-мужчины. "Только из пулемета учились стрелять самые спортивные девушки, - рассказывает Улькяр, - потому что он очень тяжелый. Для стрельбы в положении лежа у него имеется подставка, но при стрельбе с колена выдержать этот вес под силу не каждой женщине", - говорит она.
Почти наравне
Нормативы для женщин лишь немного уступают мужским: к примеру, если для мужчин "проходное" число отжиманий 60, то для женщин - 30. В стрельбе поблажек нет, да они и не нужны, ведь общеизвестно, что женщины отличаются меткостью.
Конечно, первый вопрос, возникающий при виде женщины в форме: тяжело ли привыкнуть к дисциплине? Как рассказывает наша героиня, поначалу сложно, но потом приобретенные навыки остаются на всю жизнь. Привыкаешь всю жизнь подчинять раз и навсегда заведенному порядку, испытывая дискомфорт при его нарушении.
Эмоциональная сторона жизни женщины в армии - отдельный вопрос. "Бывало, что новенькие в ответ на разнос от командира говорили ему с возмущением: "Что это вы на меня кричите, на меня мой отец так не кричит!" - вспоминает Улькяр. Но потихоньку все усваивают нормы поведения. К тому же командный состав преимущественно мужской, белоручки здесь не в цене. По существу единственное добровольное решение, которое принимает женщина, - это решение пойти на службу. Дальнейшая ее жизнь подчинена строгому регламенту и уставу. Все, вплоть до одежды, подчинено нормативам, прописанным в 250-страничной книге: юбка - на 4 пальца ниже колен, куртка - прикрывающая бедра, обувь - черная, простая, на невысоком каблуке, прическа - скромная, макияж - сдержанный, не вызывающий. Украшения запрещены не только по регламенту, но и в целях безопасности: так, сережки могут поранить при стрельбе, а кольца могут стать причиной серьезных травм, вплоть до лишения пальца. "Был случай, когда один из воинов не снял обручальное кольцо, - рассказывает Улькяр. - Вместе с остальными он ехал в КамАЗе, а на бортах машины есть специальные выемки, за которые надо держаться, спрыгивая с него. Кольцо застряло в выемке и палец оторвало". Таким образом, все запреты - исключительно результат прецедентов, а не излишней суровости или своеволия.
И все же они женщины
Но все-таки женщины остаются женщинами, несмотря ни на что. Хрестоматийной стала история ссоры двух закадычных подруг, пришедших на светский вечер в одинаковых платьях. А что говорить об учреждении, где до полусотни дам ничем не выделяются среди своих сослуживиц. Вот и стараются женщины по мере сил, иногда и в нарушение протокола, хоть немного "расцветить" себя в заданных рамках - фасоны юбок, разрезы, лаковые туфли, кожаные... "Даже в строю женщины никогда не стоят одинаково, - говорит наш офицер, - обязательно строй хоть чуть-чуть, но нарушен".
Военная служба не приемлет не только инициативу, но и колебания, несогласие и личные мнения. На задание командира есть только один ответ: "Есть!". Только после выполнения имеется право обжаловать его в письменном виде. Невыполнение приказа грозит военным трибуналом. А приговор трибунала чаще всего суров: от гауптвахты до увольнения и лишения свободы. Правда, по отношению к прекрасному полу такую меру наказания применяют лишь в крайних случаях.
Зачем же женщины выбирают этот непростой путь? Конечно, чего греха таить, так было во все времена - к военной карьере толкает стремление к стабильной обеспеченной жизни. Кроме того, немаловажен и статус. "Погоны придают уверенности в себе, - утверждает наша героиня, - эти ощущения кардинально отличаются от тех, когда ты "на гражданке". У абсолютного большинства в обществе есть неискоренимый пиетет к форме, приятно видеть уважительное отношение к себе, никаких проблем и проволочек в бюрократических инстанциях".
Поэтому хоть поток девушек, поступающих в военные училища, и невелик, но не иссякает. Раньше в ряде вузов была военная кафедра, но она упразднена. Последней ликвидировали военную кафедру в Медицинском университете. Сейчас практически у каждой военной структуры - МВД, МНБ, погранвойск - есть своя академия, обеспечивающая кадрами.
Хотя наша героиня и не жалеет о своем выборе, но признается, что если бы ей предстояло пройти весь этот путь сначала, она бы не рискнула. "На службу в армии может отважиться только та женщина, у которой нет иных обязательств в жизни. Армейская жизнь даже в тылу и при сидячей работе в учреждении очень суровая", - говорит Улькяр. Молодым девушкам очень сложно устроить свою личную жизнь, в особенности, если их избранник гражданский. Не каждый муж сможет терпеть постоянное отсутствие жены, неурочные вызовы, часто в выходные и праздники. В этом случае большие сложности возникают, если у женщины есть дети, особенно малолетние. Часто их просто не с кем оставить. Отсюда очень высокий процент разводов; нередка и текучесть кадров из-за увольнений, вызванных нарушениями.
Но все же она признает, что для нее служба в армии - дело почетное. "Как и в любом коллективе, и у нас бывают интриги, сплетни, "разборки", - рассказывает она, - женщины всегда остаются женщинами. Но если исключить это, то служба - очень интересное дело".
Надо сказать, что, как это ни странно, хотя в большинстве стран женщина в армии - исключительно доброволец и контрактник, есть ряд государств, где служба прекрасного пола так же обязательна, как и для мужчин. В первую очередь это, конечно, Израиль - девушки там служат наравне с парнями, единственная поблажка в сроке - 21 месяц вместо 36. Женщины обязательно проходят службу в Северной Корее, на Тайване, в Ливии, Малайзии, Перу, Бенине и Эритрее.