FUTBOL ÜZRƏ DÜNYA ÇEMPİONATI AZƏRBAYCANDA
Novruz günləri Azərbaycan futbolu üçün əlamətdar hadisə ilə yadda qaldı. Ölkəmiz 2012-ci ildə 17 yaşlı qızların Dünya Çempionatına ev sahibliyi etmək imkanı əldə etdi. FİFA-nın icraiyyə komitəsi yekun səsvermə zamanı mundialı təşkil etməyi məhz Azərbaycana həvalə edib. Əlbəttə, bu yarış böyüklərin Dünya Çempionatı və ya Avropa Liqası, Çempionlar Liqasının final oyunuyla müqayisə oluna bilməz. Amma istənilən halda yeniyetmə qızların futbol üzrə Dünya Çempionatının Bakıda təşkili əlamətdar haldır. Həm də ona görə ki, bu çempionat futbol üzrə Azərbaycanda ilk belə mötəbər yarış olacaq.
17 yaşlı qızların Dünya Çempionatının Bakıda təşkili bir qədər də gözlənilməz oldu. Etiraf edək ki, hazırda Azərbaycanda qadın futbolu inkişaf etməyib. Çünki zərif cinsin nümayəndələri idmanın bu növüylə o qədər də maraqlanmır. Ölkədə qadın futbolu üzrə çempionat keçirilmir. Bu yaxınlarda qadın futbolunda yaşadığımız qalmaqalları da deyilənlərə əlavə etsək, FİFA-nın Dünya Çempionatını keçirmək barədə qərarının bizim futbol ictimaiyyəti üçün doğrudan da sürpriz olduğunu görərik. Amma əgər qərar varsa, deməli, bunun əsası da var.
Dövlət dəstəyi faktoru
Şübhəsiz, FİFA-nın 17 yaşlı qızların Dünya çempionatını ölkəmizə həvalə etməsində Azərbaycanda dövlətin idmana dəstəyinin böyük rolu oldu. Bu fikri AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov da təsdiqləyir: "Əlbəttə, FİFA məhz dövlət dəstəyini nəzərə alaraq mötəbər yarışı ölkəmizə həvalə etdi. Azərbaycanda idmana və idmançılara olan qayğı ali futbol qurumunun diqqətindən yayınmayıb. FİFA dünya çempionatını yüksək səviyyədə keçirəcəyimizə inanır. Müzakirələr zamanı Azərbaycanda dövlətin mötəbər yarışların təşkilində göstərdiyi kömək xüsusi qeyd olundu. Ona görə də FİFA Azərbaycanı seçdi". Elə FİFA prezidenti Yozef Blatterin son üç ayda AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayevlə iki dəfə görüşməsi də ali futbol qurumunun Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu göstərir.
"Yaşıl" problem
Sirr deyil ki, Azərbaycanda son illər çoxlu sayda müasir idman kompleksləri tikilib və tikilməkdə davam edir. Buna baxmayaraq, səviyyəli stadion problemi hələ də qalmaqdadır. Azərbaycan premyer-liqasında 2-3 komandanın eyni stadiondan istifadəsi azarkeşlərimiz üçün adi hala çevrilib. Beynəlxalq oyunlar zamanı UEFA və FİFA yalnız Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionu və Lənkəranda yerləşən mərkəzi arenanın yüksək standartlara cavab verdiyini bildirir. Dünya çempionatının ölkəmizdə təşkili müəyyən mənada stadion problemini həll etməyə kömək olacaq. Yəni AFFA stadionların inşasına şəxsən nəzarət edəcək. Maraqlıdır, stadion problemi necə həll olunacaq? AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov 2012-ci ilə qədər bu problemin aradan qalxacağını deyir: "Dünya Çempionatını təşkil etmək üçün ən azı 4 stadion lazımdır. FİFA-ya təqdimat zamanı Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunun adını qeyd etmişik. Bundan başqa, ərizəyə Mərdəkanda inşa edilən 5500 nəfərlik arena, Bakıxanov qəsəbəsində yerləşən "Neftçi"nin istifadə etdiyi stadionun da adı daxil edilib. "20-ci sahə"də AFFA yeni stadion tikməyi planlaşdırır. Hələ "Şəfa stadionu" var. Yaxın aylarda isə "Bakı" və "Olimpik-Şüvəlan" klubları öz stadionlarının tikintisini başa vuracaq. Yəni Dünya Çempionatı zamanı stadionla bağlı problem olmayacaq".
Futbol "Pi-Ar"ı
İstənilən bir beynəlxalq yarışın ona ev sahibliyi edən ölkə üçün böyük reklam olması hamıya məlumdur. Dünya çempionatı zamanı Bakıya 15 komanda (Azərbaycan təşkilatçı ölkə kimi 16-cı komanda olacaq) gələcək. Bu isə həmin ölkələrin azarkeş və media nümayəndələrinin diqqətinin bir anlıq Azərbaycana yönəlməsi deməkdir. Bu, həmçinin, turizmin inkişafına da xidmət edəcək. Bakıya gələcək ölkələrin nümayəndələri Azərbaycan haqda həqiqətləri öyrənəcək, adətlərimizlə tanış olacaq. Amma digər çətin məqam yarışın məhz 2012-ci ildə təşkilidir. Həmin il London Yay Oimpiya Oyunları və futbol üzrə Avropa çempionatı kimi nəhəng yarışlar var. AFFA qızların çempionatını elə tarixə salmalıdır ki, turnir olimpiadayla qitə birinciliyinin kölgəsində qalmasın.
Dövlət proqramı
Dünya Çempionatının Bakıda təşkili həm də Prezident İlham Əliyevin 2005-2015-ci illərdə futbolun inkişafına dair imzaladığı dövlət proqramının müddəalarına əsaslanır. Futbolun inkişafı üçün mötəbər yarışların keçirilməsi vacibdir. Digər tərəfdən, AFFA 2012-ci ilə qədər qızlar arasında ölkə çempionatını təşkil etməlidir, yerli istedadlı qızları taparaq onları yığmaya cəlb etməlidir. Çünki təşkilatçı ölkə kimi bizim komanda ölkəmizi layiqincə təmsil etməyə borjludur.
Regionların inkişafı
Dünya Çempionatının mərkəzi Bakı olsa belə, regionları yaddan çıxarmaq olmaz. Təqvim hazırlanarkən AFFA, yəqin ki, mütləq qrup oyunlarının bəzilərini regionlara salajaq. Lənkəran, Yevlax və İmişlidə müasir stadionlar var. Hələlik beynəlxalq qurumlar yalnız "Xəzər-Lənkəran" futbol klubunun arenasını bəyəndiyini bildirsə də, gərək digər regionlardakı stadionlar da ali futbol qurumunun müsbət qiymətini alsın. Dünya Çempionatının oyunlarını regionlarda təşkil etməklə yerli əhalidə qadın futboluna olan marağı da artırmaq olar. AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədovun sözlərinə görə, bu barədə düşünmək olar: "Əlbəttə, bu barədə fikirləşirik. Qrup mərhələsinin bir və ya iki oyununu regionlara salmaq olar. Hələlik dəqiq söz demək çətindir. Hazırda biz yarışın loqosunun son variantının təsdiqiylə məşğul olacağıq. Amma regionların yaddan çıxmadığına əmin ola bilərsiniz".

FIFA WORLD CUP IN AZERBAIJAN
A remarkable event happened during the Novruz holidays - Azerbaijan has been given the opportunity to host the 2012 U-17 Women's World Cup, following a decision by the FIFA Executive Committee. Of course this tournament cannot be compared to the World Cup, European League or the UEFA Champions League. But, nevertheless, the U-17 Women's World Cup in Baku will be a remarkable event. It will be first authoritative sporting event held in Azerbaijan.
FIFA's decision to hold the U-17 Women's World Cup in Baku was rather unexpected. Women's football is not very popular in Azerbaijan, because women do not show a great interest in this sport. The country does not even hold a national women's football championship. Remembering recent scandals within national women's football, it will be clear why the public was surprised by FIFA's decision. But as the decision is taken, then there were good reasons for it.
Government attention
There is no doubt that the state's support for sport played the main role in FIFA's decision to task Azerbaijan with hosting the U-17 Women's World Cup. "FIFA is sure that we will be able to organize this event at the highest level. The government's support for sporting events in Azerbaijan was mentioned especially during the discussion. That is why FIFA has chosen Azerbaijan," said AFFA Secretary-General Elxan Mammadov. We have to say that FIFA President Joseph S. Blatter has repeatedly voiced his satisfaction with the government's attention to the development of sport, including football, in Azerbaijan. The fact that within the past 3 months Blatter had 2 meetings with AFFA President Rovnaq Abdullayev shows FIFA's interest in developing cooperation with Azerbaijan.
"Green" problem
Many modern sports complexes have been constructed in Azerbaijan in recent years and the construction of new facilities is underway. However, the problem of high-quality stadiums still exists. Football fans have become accustomed to the fact that different football clubs within the country's premier league use one stadium. UEFA and FIFA believe that only the Tofiq Bahramov stadium and the main stadium in Lankaran comply with the high standards required for international tournaments. The holding of the World Cup in Azerbaijan will contribute, to some extent, to a solution to the stadium problem, because AFFA will supervise their construction. AFFA Secretary-General Elxan Mammadov said that the problem would be solved before 2012. "At least 4 stadiums are required to organize the World Cup. In our application to FIFA we mentioned the Bahramov stadium. In addition, the 5,500 seat arena being constructed in Mardakan village and the stadium in the Bakixanov settlement used by Neftchi were also mentioned in the application. There are plans to erect a new station in Baku's 20th district. We also have the Shafa stadium. The Baki and Olimpik-Shuvalan teams will soon complete the construction of their stadiums. I believe that there will be no problem with stadiums for the World Cup."
Football publicity
Any international tournament is a very good advertisement for the host country. Some 15 teams will come to Baku for the World Cup (the Azerbaijani national team will be the 16th). That means an influx of football fans and journalists who, in turn, will contribute to the development of tourism. Foreign visitors will familiarize themselves with local traditions and the way of life.
Moreover, 2012 will be the year of the London Olympic Games and the European Football Final. Thus, AFFA has to schedule the World Cup in such a way that it is not overshadowed by those events.
State programme
The holding of the World Cup in Baku is also founded on the state programme for the development of football from 2005-15. The programme, signed by President Ilham Aliyev, stresses the importance of holding such significant tournaments. On the other hand, AFFA must organize a national juniors' tournament by 2012 and find gifted local football players for the national women's team. The latter, as host team, ought to represent the country properly.
Regional Development
Although Baku will host the U-17 Women's World Cup, the regions should not be forgotten. While scheduling the event, AFFA will probably plan to hold some games in the regions. In particular, games could be held in Lankaran, Yevlax and Imishli, although the international agencies spoke well only of Xazar-Lankaran's stadium. The holding of some World Cup games in the regions may help to promote local interest in women's football. "Of course, we are considering this. Several games might be held in the regions. It is too early to say anything specific. We are now busy approving a logo for the tournament. But you can be sure that regions will not be left out." Said AFFA Secretary-General Elxan Mammadov.