Ümumi cəhətləri olsa da, bu iki xəstəliyi ayırmaq lazımdır. Bunu necə etməli?
Soyuqlama xəstəlikləri barədə yalnız həkimlər deyil, xəstələr də müəyyən şeylər bilməlidirlər. Elə ki soyuqlama mövsümü başlayır, biz hamımız həkimə çevrilirik: sağdan-sola qrip, KRX, KRVİ, paraqrip, soyuqlama, angina, zökəm və hətta "boğazağrısı" diaqnozlarını qoyuruq. Öskürən, burnunu silən və asqıran çoxsaylı qohumlarımız və tanışlarımız diaqnoz qoymaqda "yaxşı" məşq etməyimizə imkan yaradır. Düşünürəm, oktyabrdan aprelə kimi olan müddətdə bu, bir çoxlarımız üçün sevimli məşğuliyyətə çevrilir.
Peşə bilikləri ilə silahlanmış həkimin bu prosesi gülüşsüz müşahidə etməsi çətindir. Xüsusilə də səsləri tutulana kimi hansı diaqnozun - soyuqdəymənin, yoxsa KRX-nin doğru olması barədə mübahisə edən vətəndaşlar gülməli görünürlər. Bu tibbəbənzər qarışıqlıqdan çıxmaq üçün hər şeyi öz adı ilə çağırmaq lazımdır. Beləliklə, soyuqlama tibbi termin olan KRX-yə uyğun gələn xalq diaqnozudur. Bu qısa ad altında kəskin respirator xəstəlikləri başa düşülür. Burada cəm şəkilçisinin işlədilməsi təsadüfi deyil. Çünki bu ad altında nəfəs yolları sisteminin bir-birinə bənzər bir çox xəstəlikləri tanınır.
Üç ümumi cəhət
Bütün KRX-də ümumi xüsusiyyətlər var. Birincisi, KRX infeksion xəstəliklərdir. Onları viruslar, bakteriyalar və bir sıra başqa mikroorqanizmlər törədir. İkincisi, bütün bu mikroblar orqanizmə hava-damla vasitəsilə nəfəs yollarından keçməklə düşür. Üçüncüsü, KRX zamanı, ilk növbədə, bu nəfəs yolları zərər çəkir. KRX adı da burdan qaynaqlanır, yəni kəskin respirator xəstəlikləri. Burada açar söz olan "respirator" - nəfəs yoluna aid olan deməkdir. "Kəskin" isə o anlamda işlədilir ki, bu xəstəlik xroniki deyil və çox sürətlə inkişaf edir, adətən, çox az davam edir. KRX törədicinin növündən asılı olaraq fərqlənir.
KRVİ isə kəskin respirator virus infeksiyaları deməkdir. Adından aydındır ki, onları yalnız viruslar yaradır. KRVİ-yə qrip, paraqrip, adenovirus infeksiyası, rinovirus infeksiyası, respirator-sintitsial, koronavirus infeksiyaları və həmçinin, viruslar tərəfindən törədilən daha iki yüzdən artıq KRX aiddir. Həkimlər hazırda soyuqdəymə yaradan, təxminən, o qədər də müxtəlif viruslar sadalayırlar. Bütün bu xəstəliklərin əkiz kimi oxşar olması üzündən onlara qarşı ümumi bir ad - KRVİ istifadə edilir.
Bütün KRVİ-lər arasında "ayrıca xətt" kimi qripi göstərmək lazımdır - bu, ağ ciyərlərdə, ürəkdə və damarlarda ciddi fəsadlar yaradan ən ağır KRX-dir. Qripə xüsusi diqqət və müalicə lazımdır. Bu, ortomiksoviruslar ailəsinə daxil olan qrip virusu tərəfindən törədilir. Bu xəstəlik bizə nəinki kəskin dövrdə, həm də işlərin düzəlməyə doğru getdiyini düşündüyümüz anda da əziyyət gətirir. Qəddar virus ürək-damar və mərkəzi əsəb sisteminə zərər vuraraq, nəfəs orqanlarının işini pisləşdirir, xroniki bronxitə, traxeitə, pnevmoniyaya və meningitə səbəb olur. Bu təhlükəli xəstəliyi adi KRVİ-dən necə ayrıd etməli?
Fərqləri axtarırıq
Bir qayda olaraq, KRVİ yavaş-yavaş inkişaf edir. Qripin başlaması isə həmişə kəskindir. Xəstəlik sanki göydən düşür və bir göz qırpımında insanı dizüstə salır. KRVİ-də temperatur azacıq qalxır və nadir hallarda 38,5°S-dən yuxarı qalxır. Qripdə isə istilikölçən sanki əriyir - temperatur 39-40°S-yə çatır və hətta yüksək olur. Və 3-4 gün belə qalır.
KRVİ ilə yoluxmuş insan özünü pis hiss edir, amma bununla yanaşı adi həyatla yaşamağa davam etməyə qadirdir və hətta işə də gedə bilir. Amma bunu etməyə əlbəttə ki, dəyməz. Qrip zamanı isə hər şey həddindən pisdir: hətta işdən ötrü ürəyi gedənlər belə yataqdan asanlıqla qalxa bilmirlər - üşütmə, bərk tərləmə, alın və ya kəllə hissəsində hiss edilən güclü başağrısı, işıqdan qorxmaq, başgicəllənməsi, əzələ və sümüklərdəki kəskin ağrılar buna imkan vermir.
KRVİ-nin əsas əlamətləri isə tumov və boğaz ağrısıdır. Qripdə isə burunun azacıq tıxanması ola bilər. Qripə tutulmuş adamda, adətən, udma zamanı ağrı müşahidə edilmir, boğazın qızarması yalnız lokal baş verir; yalnız udlağın arxa divarında və damaqda qızarma müşahidə edilir. Birinci halda, o zəifdir, ikinci halda isə güclü və işgəncəlidir. Qripə tutulma zamanı asqırma, adətən, müşahidə edilmir, KRVİ-də isə bu, adi işdir.
Ümumiyyətlə, bəzən qripin simptomları özünü çox zəif göstərir və ya heç olmur. Xəstəliyin ağırlığı ümumi sağlamlıq durumundan, yaşından və insanın bu tip qriplə əvvəllər xəstələnib-xəstələnməməsindən asılıdır. KRVİ-də insan çox sürətlə özünə gəlir. Qripdən sonra özünə gəlmək çox çətindir. Yorğunluq, zəiflik, başağrısı, əsəbilik, yuxusuzluq 2-3 həftə davam edə bilər.
Qripdən ən yaxşı müdafiə vasitəsi peyvəndlər və çağdaş profilaktika preparatlarıdır. Qrip əleyhinə zərdabların istəniləni (canlısı və ya inaktivasiya edilmişi) müsbət təsir göstərə bilər. Təəssüf ki, viruslar mutasiyaya uğrayır, buna görə də bu "ikiüzlülər"dən yalnız peyvənd vasitəsilə qorunmaq mümkün deyil. Peyvənd xəstəlikdən 100% müdafiəyə zəmanət verə bilməz, amma ağırlaşmadan qoruya bilər. Xüsusilə də yaşlı adamları və uşaqları peyvənd etmək lazımdır, onlarda ağırlaşmalar daha tez baş verir.
Bədəni ümumi gücləndirmə prosedurları (günlük rejim, pəhriz, möhkəmlənmə), vitamin terapiyası, həkim məsləhəti və nəzarəti altında qrip əleyhinə preparatların (dibazol, amiksin, tsikloferon, aflubin, anaferon və s.) qəbul edilməsi bu qəddar virusa tutulmanın qarşısını ala bilər və ya ən azından onun vura biləcəyi zərəri azalda bilər.

При общих особенностях эти два заболевания необходимо отличать. Как это сделать?
Что нужно знать о простудных заболеваниях не только врачам, но и пациентам? Только наступает сезон простуд, как все мы превращаемся в докторов: диагнозы гриппа, ОРЗ, ОРВИ, парагриппа, простуды, ангины, насморка и даже "боли в горле" мы ставим налево и направо. А многочисленные кашляющие, сморкающиеся и чихающие знакомые и родственники позволяют "хорошо" потренироваться в диагностике. Думается, что с октября по апрель для некоторых это становится любимым занятием.
Врачу, отягощенному профессиональными знаниями, наблюдать за этим процессом без улыбки трудно. Особенно умильно смотрятся граждане, спорящие до хрипоты о том, какой диагноз правильней - простуда или ОРЗ. Чтобы разобраться в этой околомедицинской каше, расставим все по местам. Итак, простуда - это народный диагноз, соответствующий медицинскому термину ОРЗ. За этой аббревиатурой скрываются острые респираторные заболевания. Множественное число здесь не случайно. Поскольку это ряд заболеваний дыхательной системы, похожих друг на друга.
Три общие черты
У всех ОРЗ есть общие особенности. Во-первых, все ОРЗ являются инфекционными заболеваниями. Вызывают их вирусы, бактерии и некоторые другие микроорганизмы.
Во-вторых, все эти микробы попадают в организм воздушно-капельным путем - через органы дыхания. В-третьих, именно эти органы дыхания, в первую очередь, при ОРЗ и страдают. Отсюда происходит и само название ОРЗ - острые респираторные заболевания. Ключевое слово "респираторные" означает - относящиеся к дыханию. А слово "острые" значит, что эти болезни не являются хроническими, развиваются они быстро, а продолжаются обычно недолго. ОРЗ различаются по виду возбудителя.
ОРВИ - острые респираторно- вирусные инфекции. Из названия понятно, что вызывают их только вирусы. К ОРВИ относятся такие болезни, как грипп, парагрипп, аденовирусная инфекция, риновирусная инфекция, респираторно-синтициальная, коронавирусная инфекция и еще более двух сотен ОРЗ, вызываемых вирусами. Примерно столько различных вирусов, виноватых в развитии простуд, насчитывают сегодня медики. Из-за того, что почти все эти болезни похожи, как близнецы, для них используют общий псевдоним - ОРВИ. Среди всех ОРВИ "отдельной строкой" следует выделить грипп - это самое тяжелое ОРЗ, чреватое серьезными осложнениями на легкие, сердце и сосуды. Грипп требует особого внимания и лечения. Он вызывается только вирусом гриппа, относящимся к семейству ортомиксовирусов. Этот недуг приносит нам страдания не только во время острого периода, но и когда кажется, что дело пошло на поправку. Коварные вирусы дают осложнения, подрывая сердечно-сосудистую и центральную нервную системы, ухудшая работу дыхательных органов, приводят к развитию хронических бронхита, трахеита, пневмонии и менингита. Как же отличить этот опасный недуг от обычной ОРВИ?
Ищем отличия
Как правило, ОРВИ развивается постепенно. Начало гриппа - всегда острое. Недомогание возникает как будто ни с того ни с сего и в мгновение ока валит человека с ног. При ОРВИ температура повышается незначительно, редко выше 38,5°С. При гриппе градусник буквально плавится - температура достигает 39-40°С и даже выше. И держится 3-4 дня.
Человек, заболевший ОРВИ, чувствует себя неважно, но, тем не менее, вполне способен продолжать жить привычной жизнью и даже ходить на работу. Но делать этого, конечно, не стоит. При гриппе все обстоит гораздо хуже: даже законченные трудоголики вряд ли смогут с легкостью подняться с постели - мешают озноб, обильное потоотделение, сильная головная боль в области лба или висков, светобоязнь, головокружение, ломота в мышцах и суставах.
Частые признаки ОРВИ - насморк и боль в горле. При гриппе может быть лишь небольшая заложенность носа. Боли при глотании у загрипповавшего человека тоже обычно не бывает, а покраснение горла возникает только локально: на задней стенке глотки и нёба. И во время ОРВИ, и при гриппе может быть кашель. Но в первом случае он умеренный, а во втором - сильный и мучительный. Чихания от больного гриппом практически не услышишь, зато при ОРВИ - это обычное дело. Впрочем, порой симптомы гриппа бывают выражены очень слабо или отсутствуют вовсе. Тяжесть болезни зависит от общего состояния здоровья, возраста, а также от того, болел ли человек данным типом вируса ранее. От ОРВИ человек оправляется довольно быстро. После гриппа прийти в себя сложнее. Утомляемость, слабость, головная боль, раздражительность, бессонница могут сохраняться на протяжении 2-3 недель.
Лучшее средство защиты от гриппа - прививки и современные профилактические препараты. Любая из противогриппозных вакцин (живая или инактивированная) окажет положительное действие. К сожалению, вирусы мутируют, поэтому защититься от этих "лицемеров" с помощью одной лишь прививки невозможно. Прививка не может гарантировать 100-процентную защиту от недуга, но она убережет от осложнений. Особенно важно прививаться детям и пожилым людям - у них осложнения гриппа возникают чаще всего.
Общеукрепляющие процедуры (режим дня, диета, закаливание), витаминотерапия, прием по рекомендации и под контролем врача противогриппозных препаратов (дибазол, амиксин, циклоферон, афлубин, анаферон и др.) помогут предотвратить встречу с коварным вирусом или как минимум уменьшить вред, который он может нанести.