"MİSTER PENALTİ" SİRLƏRİNİ AÇIQLAYIR
Uşaqlıqdan pərəstiş etdiyin insanla ünsiyyətdə olmaq çox sevindiricidi. 10 illik jurnalistika fəaliyyətimdə tez-tez İqor Ponomaryovla bağlı materiallar hazırlamalı oldum. Bu işi böyük həvəslə yerinə yetirirdim. Çünki uşaqlıq kumirimlə ünsiyyətdən gözəl heç nə ola bilməzdi. Yaxınlarda İqor Anatoliyeviçin mənə zəng vurması nə qədər gözlənilməz olsa da, bir o qədər sevinc gətirdi. Sən demə, məşhur veteran futbolçumuz bizi ad gününə dəvət etmək istəyir. Olimpiya çempionunun ad günündə ən yaxın dostları, daim əlaqədə olduğu media nümayəndələri və futbol ictimaiyyətinin məşhur simaları iştirak etdilər.
Sirr deyil ki, İqor Ponomaryov Azərbayjan futbolunun yetişdirdiyi nadir şəxsiyyətlərdən biridir. 70-ci illərin sonunda futbolla yaxından maraqlananlar Ponomaryov soyadlı ulduzumuzun necə parladığını yaxşı bilir. Onun məhsuldar ötürmələrinə söz ola bilməzdi. Hələ penaltiləri demirəm. "Neftçi"nin oyunlarında 11 metrlik zərbə təyin olunanda, hamı kənara çəkilirdi. Çünki penalti onun işi idi. İqor Ponomaryovun mahir penalti ustası olması hamıya məlumdur. 50 illik yubileyini vətəndə yaxınlarıyla birlikdə qeyd etməsi isə bizə İqor Ponomaryovla söhbətləşmək imkanı verdi.
- Futbola gəlişinizə səbəbkar kim olub?
- Mərhum atam futbolçu olmağımı arzulayırdı. Əvvəlcə məni Vaqif Axundovun yanına apardı. Sonra Ənvər müəllimin yanında məşğul olmağa başladım. 14 yaşım olanda futbolu atmaq istəyirdim. Texnikuma daxil olaraq atam kimi dülgər olmaq arzusundaydım. Həm də futbol mənə o qədər cəlbedici görünmürdü. Amma Azərbayjan yığmasına dəvət alandan sonra fikrimi dəyişdim.
- Dünya Çempionatının finalında SSRİ millisinin heyətində məşhur Dieqo Maradonaya qarşı oynamısınız. Həmin matçı tarixi oyun saymaq olar?
- Həmin oyunu yaxşı xatırlayıram. Matçda ilk qolu mən vurdum. Sonradan Argentina qapımızdan 3 qol keçirdi. Mən qol vurandan sonra qapımıza penalti təyin etdilər. Ramon Dias ikinci qolun müəllifi oldu. Maradona isə cərimə zərbəsindən son qolu reallaşdırdı.
- Deyilənə görə, SSRİ yığmasına sonradan çağırılmamağınız Konstantin Beskovla bağlı idi. Beskov sizi "Spartak"a çağırdı, imtina etməyinizə görə yığmaya çağırılmadınız...
- Doğrudur. Yığmaya da məni sonradan "Spartak"a gətirmək üçün dəvət etmişdi. Amma mən doğma "Neftçi"ni tərk edə bilməzdim. Bu barədə heç düşünmürdüm də.
- Amma bir müddət sonra "Neftçi"ni Moskvanın Mərkəzi Ordu İdman Klubuna görə tərk etdiniz...
- Məni bu addımı atmağa məcbur etdilər. Hərbi xidmət keçməliydim. 2 variant var idi - ya "Dinamo", ya da MOİK. Mən "Dinamo"nu seçdim, amma Müdafiə Nazirliyi ordu klubuna göndərməyi qərara aldı.
- 80-ci illərdə "Neftçi"də Ponomaryov-Əhmədov-Cavadov triosu var idi. Böyük potensiala malik oyunçular niyə flaqmanı daha böyük uğurlara daşıya bilmədi?
- İsgəndər Cavadov və Maşallah Əhmədov kimi hücumçuların potensialı böyük idi. Ovaxtkı heyətdən Cidkov, Şakir Qəribov, Səməd Qurbanov, Mehman Allahverdiyev, Yunis Hüseynov, Nazim Süleymanovu da yaddan çıxarmaq olmaz. Fikrimcə, problem tez-tez məşqçi dəyişikliyi ilə əlaqədar idi.
- İsveçə getməmişdən əvvəl Almaniya klublarına da keçə bilərdiniz/...
- O vaxt mənə demişdilər ki, "Şalke-04" mənimlə maraqlanır. Hətta Respublika İdman Komitəsindən zəng vurdular ki, sənədləri hazırla, gedirsən. Sənədləri təqdim etdim, özüm isə "Neftçi"ylə təlim-məşqə yollandım. Toplanışda olarkən evə zəng vuraraq soruşublar ki, İsveçə getmək variantı var, razısınız? Yaxınlarım da razılaşıb.
- Bəzən yenidən yaşıl meydana çıxıb top qovmaq istəyi olmur ki?
- Dizdəki zədəmə görə karyeramı tez başa vurdum. Hətta İsveçdə də oynaya bilmirdim. Ağrılar özünü göstərirdi. Amma indi, məncə, artıq əvvəlki kimi oynamaq çətindir. Qoy gənclər oynasın.
- İqor Ponomaryov futbolda sözünü deyibmi?..
- Məşqçi kimi hələ deməmişəm. İnşallah, qismət olar.
- Sonda hamını maraqlandıran sual. Penalti zərbələrinin sirrini açın. Penalti ustalığının sirri nədədir?
- (Gülür) Gərək soyuqqanlı olasan. Topa yaxınlaşanda adama elə gəlir ki, qapıçı topu tutacaq. Həm də azarkeşlərin bütün diqqəti sənə yönəlib. Düşünürsən, qol olmasa uduzacaqsan. Mən penaltini vuran zaman həmişə qol olacağına inanırdım. Həm də məşqləri yaddan çıxarmaq lazım deyil. Hər bir futbolçuya məşq vacibdir.
- Çoxları elə fikirləşir ki, oğul Ponomaryovun karyerası o qədər uğurlu olmadı.
- Anatoli hazırda Türkiyənin aşağı dəstə təmsilçisi "Orduspor"da çıxış edir. Milliyə qayıtmaq istəyir. Hər şey yaxşı olar. Onun yenidən Azərbaycan millisində oynayacağına ümid edirəm.

"MISTER PENALTY KICK" DIVULGES SECRETS
The famous Azerbaijani and Soviet football veteran, Igor Ponomarev, celebrates his 50th birthday at home
Talking to a person who has been your idol since childhood is a great pleasure. I have often written about Igor Ponomarev in my 10 years as a journalist. And I did it gladly. After all, nothing can be better than meeting your childhood hero. It was a pleasant surprise, therefore, that Igor Anatolyevich phoned me recently and invited me to his birthday party. Among guests at the event were the Olympic champion's friends, journalists with whom he regularly stays in touch and other well-known persons.
It is no secret that Igor Ponomarev is one of the most prominent personalities in Azerbaijani and Soviet football. Everyone who was interested in football in the late 1970s remembers well how Ponomarev became a star. He was very good at assists and penalty kicks. When a penalty was awarded, everyone would step aside - this was Ponomarev's domain. His skill was universally recognized. The gala event to celebrate Igor Ponomarev's birthday, which he decided to organize in his home city, enabled us to talk to the prominent Azerbaijani footballer.
-Who helped you become a footballer?
-It was my late father's dream. First he took me to Vaqif Axundov and then I started to train under Anvar muallim. At 14, I wanted to abandon football. I wanted to join a vocational school and become a carpenter, like my father. In addition, football did not seem so attractive to me. But I changed my mind when I was invited to the Azerbaijani team.
-In your final game you played for the USSR team against Diego Maradona. That game is also considered historical...
-I remember that game very well. I scored the first goal and later the Argentinians scored three goals. They scored their first goal from a penalty. Ramon Diaz scored the second goal. And Maradona scored the third after a free kick.
-They say that, later, Konstantin Beskov was against including you in the national team. That he invited you to Spartak FC and when you refused, he raised objections to your joining the national team.
-That is true. And he invited me to the national team to later lure me to Spartak. But I could not leave my home team, Neftci. I did not even consider it.
-But some time later, you left Neftci for CSKA...
-It was an enforced move. I had to do military service. There were two options, Dinamo or CSKA. And although I chose Dinamo, the Defence Ministry sent me to the Army club.
-In the 1980s, Neftci had the trio, Ponomarev-Axmedov-Cavadov. Those players had great potential, but for some reason, they failed to achieve great success for their team...
-Iskandar Cavadov and Masallah Axmedov were great forwards. We must not forget other players of that period - Zhidkov, Sakir Qaribov, Samad Qurbanov, Mehman Allahverdiyev, Yunis Huseynov, Nazim Suleymanov... I think that the frequent changes of coach were the problem.
-Before going to Sweden, you could have joined one of the German clubs...
-I was told that Schalke-04 was interested in me. The National Sports Committee phoned me. They told me to do the paperwork and go. I gave them the documents and left with Neftci for a training camp. While I was there, someone phoned my home and asked if I would agree to go to Sweden. My family told them that I would.
-Do you sometimes want to go onto the pitch again and kick the ball?
-My career ended early because of a knee injury. Even in Sweden, it was difficult for me to play. My knee was painful. And now, the game has changed... Let the young people play.
-Has Igor Ponomarev left his mark on football?
-Not yet as a coach. I hope I will.
-And finally, the question that everyone asks. Please tell us what your secret was for penalty kicks. What is the secret of scoring?
-(Smiles) You have to be in control of yourself. When you move towards the ball, you feel that the goalkeeper will stop it. The fans are watching you. You think that if you do not score, you will lose the game. But I always believed when I took a penalty that I would score. In addition, you should not forget the training. Training is important for every footballer.
-Many people think that Ponomarev's son's career has not been so successful...
-At present, Anatoliy is playing for the second-division Turkish club, Ordurspor. He wants to get back into the national team. All will be well. I hope he will succeed in doing so.