RAHAT NƏFƏS ALMAQ ÜÇÜN
Prezident İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanda Ekologiya ili elan edilmiş 2010-cu ildə hazırda mövcud olan kəskin ekoloji problemlərin həllinə xüsusi diqqət yetiriləcək. Bu addıma təkcə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi (ETSN) tərəfindən deyil, həm də fəaliyyəti ilə bu və ya digər şəkildə ətraf mühitə təsirlə bağlı olan ayrı-ayrı dövlət və özəl qurumların da konkret fəaliyyətə startı kimi baxılmalıdır. Ədalət naminə demək gərəkdir ki, hazırda, əksər qurumlar ya öz ekoloji siyasətlərinə yenidən baxırlar, ya da öz prioritet istiqamətlərini  əlavələrlə yeniləndirirlər.
Bərpa, əkin, rekultivasiya
Beləliklə, ETSN-nin ilkin geniş miqyaslı fəaliyyət planına Abşeron yarımadasında ekoloji durumun sağlamlaşdırılması, Bakıda və ətraf ərazilərdə yaşıllıqların sayının yetərincə artırılması daxildir. Abşeronda əkilən ağacların sayının 10 milyona qədər artırılması planlaşdırılır, torpaqların rekultivasiyası aparılır. 2005-ci ildə içməli suyun keyfiyyətinin yaxşılaşması ilə bağlı başlanmış dövlət proqramının gerçəkləşdirilməsi Kür və Araz çaylarında yeni təmizləmə qurğuları quraşdırmaqla davam etdiriləcək. Bununla yanaşı, sənaye müəssisələri tərəfindən atmosferə atılan zəhərli tullantıların həcminin azaldılması ilə bağlı da tədbirlər görüləcək.
Ekologiya naziri Hüseynqulu Bağırovun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanda ən kəskin ekoloji problemlərdən biri bərk tullantıların emalıdır və bu problemin həlli üçün zibilyandırma zavodunun tikintisi aparılır. İctimaiyyətin çox böyük narahatlığı Xəzər dənizinə tökülən tullantı suların emal edildiyi Hövsan qəsəbəsində ekoloji durumla bağlıdır. Eyni layihə Lökbatan qəsəbəsində də gerçəkləşdirilir. Sumqayıtın sənaye zonasında zərərli tullantıların emal edilməsinə də diqqət artırılacaq. Qaradağ, Gəncə və Mingəçevirdə alüminium zavodunun və bu zonalardakı başqa zavodların zərərli tullantılarının emalı üzrə reabilitasiya mərkəzləri yaradılacaq.
Ölkədə ekoloji durumun yaxşılaşdırılması üzrə böyük işlər elmi sahədə görülür. Belə ki, Ekologiya ili çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Coğrafiya İnstitutunda işlənmiş ekoloji xəritələr A3 formatlı rəngli illustrasiyalı atlasda birləşdiriləcək.  Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Məmmədov bildirib ki, atlas müxtəlif miqyaslarda min ədəd tirajla buraxılacaq və özündə iqlim, hidrogeologiya, su mühiti,  torpaq və geomorfologiya bölmələri üzrə 150 xəritəni birləşdirəcək. Mütəxəssisin sözlərinə görə, Azərbaycanın ekoloji xəritələrinin yaradılması işi Dövlət Torpaq Komitəsinin alimləri ilə birgə aparılıb. Ekoloji gərginlik dərəcəsi üzrə ölkə ərazisinin tibbi-ekogeokimyəvi xəritəsi tutulub, bunun üçün landşaft tiplərinin xüsusiyyətləri öyrənilib.
Bu necə işləyir? Ekoloji göstəricilərin tibbi göstəricilərlə tutuşdurulması aparılır. Məsələn, əgər civə və ya hər hansı başqa təhlükəli maddə aşkar edilirsə, regionun havasında və ya torpağında aşkarlanmış bu aşqarın xəstəlikləri törədən əsas çirkləndirici olub-olmamasını müəyyən etmək üçün səbəb-nəticə bağlarının aşkarlanması və təhlili işi aparılır. Atlasa, həmçinin, geomorfoloji xəritə və ekoloji-coğrafi rayonlaşdırma xəritələri də daxil ediləcək. Onlar regionların dayanıqlı inkişafına ekoloji-sosial təhlükələr və risklər üzrə məlumatları da əhatə edirlər. Qeyd edək ki, AMEA-nın Coğrafiya İnstitutu 2010-cu ildə məhz bu istiqamətə böyük diqqət ayıracaq. Uzun illərdir, institutda Azərbaycandakı təbiət dəyişiklikləri qanunlarının müəyyən edilməsi üzrə işlər aparılır. Buraya həm ekocoğrafi xüsusiyyətlər, təbiət resursları, sosial-iqtisadi aspektlər və Xəzər dənizinin ekoloji durumu aiddir.
2009-cu ildə Coğrafiya İnstitutunda Almaniyanın BfN təbiəti mühafizə cəmiyyətinin maliyyəsi  hesabına Şirvan Milli Parkının  və onu əhatə edən 75 min ha sahənin landşaft planlaşdırması üzrə pilot layihə başa çatdırılıb. Həmçinin, Avropa Birliyi ilə Xəzər dənizinin səviyyəsinin qalxıb-düşməsinin peyk vasitəsilə distansion ölçülməsi və dənizin çirklənməsinin multisensor araşdırılması üzrə birgə layihə başa çatdırılıb. 2010-cu ildə isə NATO ilə Xəzərin ekosisteminin multidissiplionar analizi üzrə artıq üç ildir, davam edən birgə layihənin başa çatdırılması düşünülür. Layihədə məqsəd bir neçə ölkədən olan alimlər qrupu tərəfindən Yerin iqliminin qlobal dəyişdirilməsi çərçivəsində Xəzər dənizinin ekosisteminin tədqiqidir.
Daha çox ekosərmayələr
2007-ci ildən başlayaraq, Azərbaycanda ekoloji durumun yaxşılaşması Dövlət Neft Şirkətinin də (ARDNŞ) fəaliyyətində əsas prioritet istiqamətlərdən biridir. 2010-cu il üçün Dövlət Neft Şirkəti qarşısına bir sıra təxirəsalınmaz öhdəliklər qoyub ki, onların siyahısı keçən ay ARDNŞ-in ekoloji məsələlər üzrə vitse-prezidenti Muxtar Babayev tərəfindən açıqlanıb. Bu sıraya neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi, istehsalat tullantılarının sıfıra endirilməsi, karbon qazı tullantılarının azaldılması, lay sularının təmizlənərək yenidən yataqlara qaytarılması, Bakı körfəzinin işləmə müddətini başa vurmuş metal, taxta və beton qurğularından təmizlənməsi, ekoloji menecment, monitorinq, tədqiqat, yaşıllaşdırma və s. aiddir.
Bu il xüsusi diqqət hazırda 160 ildən çoxdur, istismar edilən quru yataqlarının lay sularından təmizlənməsinə veriləcək. Bunun üçün ARDNŞ yeni avadanlıq almaq niyyətindədir. Bu isə 2010-cu ildə ARDNŞ-in ekoloji layihələrə sərmayə yatırılmasının artırılacığı deməkdir. Əgər 2007-ci ildə ölkənin əsas neft qurumu ekologiya sahəsində layihələrin gerçəkləşdirilməsinə müvafiq obyektlərin də tikilməsi daxil olmaqla 22 mln manat xərcləmişdisə, artıq 2008-ci ildə yatırımlar 28,5 mln manat təşkil etmişdi. 2009-cu ildə ARDNŞ-in ekoloji yatırımları 50 mln manata qədər artıb. Vəsaitlərin böyük hissəsi ekoloji avadanlığın alınmasına, ARDNŞ-in müəssisələrinin texnoloji rejiminin dəyişdirilməsinə, çirkli torpaq və suların təmizlənməsinə xərclənib. "Bu il həmin göstərici ən azı 2009-cu il səviyyəsində olacaq", - deyə M.Babayev bildirib.
2010-cu ildə Dövlət Neft Şirkəti H.Z.Tağıyev adına Neft-Qazçıxarma İdarəsinin (NQÇİ) ərazisində 9,3 hektar sahədə Ekoloji parkın salınması işini də  başa çatdıracaq. "Əraziyə 200 min ağac əkiləcək", - deyə Muxtar Babayev vurğulayıb. O həmçinin qeyd edib ki, Ekoloji parkda günəş və küləkdən elektrik enerjisi istehsal edən qurğular fəaliyyət göstərəcək. Burada Abşeron üçün nadir relikt və endemik bitkilər, həmçinin, introduksiya edilmiş ekzotik ağaclar, kollar və dekorativ bitkilər  toplamaq nəzərdə tutulur.
Həmçinin, eni 50 metr, uzunluğu 100 metr olan çağdaş istixana, toxum və şitil becərilməsi sahələri, dendrarium, anbar, monomolekulyar bioloji aktiv su ilə təchizat üçün infrastruktur, yeraltı su anbarı da tikiləcək. Parkın kənar yaşıl divarı 3-4 cərgə Eldar şamından, Şərq çinarından,  piramida şəkilli sərvdən,  göyrüşdən olacaq. Buraya artım üçün Eldar şamı, Avropa zeytunu, həmişə yaşıl sərv, ağ söyüd, ağ tut, tikanlı iydə, ağ akasiya, alma, nar, xırda gilas və başqa ağaclar əkiləcək.
Gerçəkləşdirilmiş işlər sırasında Muxtar Babayev bildirib ki, bu günə kimi Bakının Bibiheybət qəsəbəsinin ərazisindən ARDNŞ-in ekoloji departamenti tərəfindən başqa törəmə qurumları ilə işbirliyi şəraitində neft, metal, ağac və beton qurğularından 230 hektar sahə təmizlənib və oraya 50 min ağac əkilib. 2005-ci ildən ARDNŞ dəyişmiş texnoloji sxem çərçivəsinə atmosferə karbon qazı tullantılarının azaldılması proqramını gerçəkləşdirir. Bunun nəticəsində "Günəşli" və "Neft daşları" yataqlarında 420 min ton karbon qazı ekvivalentinin azaldılması mümkün olub. Gələcəkdə bu iki yataqdan karbon qazı tullantıları 450 min ton azaldılacaq.
Avtomobildən xaric olan tüstü qazlarının azaldılması üçün ARDNŞ tərəfindən Bakının Səbail, Sabunçu və Suraxanı rayonlarında üç ölçmə məntəqəsi yaradılıb. Həmin məntəqələrdə indiyə kimi ekoloji standartlara uyğunluq üzrə 5 minə yaxın avtomobil yoxlamadan keçirilib. ARDNŞ-in ekoloji məsələlər üzrə vitse-prezidenti həmçinin bildirib ki, ARDNŞ ölkədə istehsal edilən neft məhsullarının keyfiyyətinə ciddi nəzarət edir və o, hazırda "Avro-2" standartına tam uyğun gəlir. "Şəksiz, məqsədimiz  neft məhsullarının keyfiyyətinin daha da yaxşılaşdırılmasıdır, onları "Avro-3" və "Avro-4" standartları səviyyəsində istehsal etmək niyyətindəyik. Amma ARDNŞ birbaşa "Avro-5" standartlarına uyğun səviyyəyə keçmək niyyətindədir", - deyə M.Babayev bildirib.
İstehsal tullantılarının  azaldılması və utilizasiyası sahəsində ARDNŞ-in ekoloji departamenti tərəfindən şlamların nomenklaturasının aşkarlanması üzrə işlər görülür. Əgər əvvəllər neft hasilatının tullantıları sırasında 32 şlam növü var idisə, indi bu siyahı bir az da artıb. Bu, yeni məlumatlandırma və neft hasilatı tullantılarının utilizasiyası üçün yeni məlumat sistemi işlənməsi məqsədini daşıyır.
Başqa işlərə gəldikdə isə, ARDNŞ 2010-cu ildə Xəzərin hövzəsinin əvvəl neft-qaz hasilatında istifadə edilmiş metal konstruksiyalardan təmizləməyə davam etməyə hazırdır və şirkət Bakı körfəzində hövzənin təmizlənməsi üzrə səlahiyyətli quruma çevrilməyə hazırdır. "Biz bu işə öz törəmə qurumlarımız - "Ecol Engineering" və "SOCAR-ASM" şirkətlərini də qoşmağa hazırıq", - deyə M.Babayev vurğulayıb. Amma körfəzdə olan infrastruktur və gəmi qalıqlarının çox az hissəsi şirkətə məxsusdur. "2009-cu ildə biz Xəzər hövzəsindən 42 min ton metal çıxarmışıq ki, 2010-cu ildə 82 min ton metal-konstruksiya çıxarmağı da planlaşdırırıq", - deyə M.Babayev vurğulayıb. Bu planların gerçəkləşdirilməsi üçün ARDNŞ yeni texnika tətbiq etmək niyyətindədir. Daha dəqiq, Bakı körfəzinin təmizlənməsi üçün yeni gəmilər tələb edilir.
Yekunda qeyd etmək lazımdır ki, 2010-cu ilin sonlarında Azərbaycanda beynəlxalq ekoloji sərgi keçiriləcək və orada dünyanın müxtəlif ölkələrinin ekoloji sahədə uğurları nümayiş etdiriləcək.

What are the tasks of government agencies and departments for the Year of Ecology?
In 2010, which President Ilham Aliyev has designated as a Year of Ecology, special attention will be paid to the settlement of urgent environmental problems that exist in Azerbaijan today. This step should be taken as the beginning of a specific campaign not just by the Ministry of Ecology and Natural Resources, but by other public and private organizations whose activities affect the environment one way or another. For the sake of fairness, it should be noted that currently almost all of these agencies are either revising their environmental policy or updating it with new priorities.
Rehabilitation, planting and reclamation
Thus, the Ecology Ministry's initial plan of large-scale action includes the rehabilitation of the ecological situation in the Abseron peninsula and a significant increase in the number of green plants in and around Baku. It is planned that the number of green plants in Abseron will be brought up to 10 million trees, and re-cultivation of land is under way. The implementation of the government programme, launched in 2005, to improve the quality of drinking water will be continued through the installation of new purifying stations on the rivers Kura and Araz. In addition, steps will be taken to reduce harmful industrial emissions into the atmosphere.
According to Minister of Ecology Huseynqulu Bagirov, today one of the most pressing environmental problems in Azerbaijan is the recycling of solid waste, and an incinerator plant is being built to solve the problem. The public is extremely concerned about the environmental situation in the village of Hovsan, where work is about to be completed to clear the sewerage discharged into the Caspian Sea. A similar project is being implemented in Lokbatan. Increased attention will be paid to the recycling of hazardous waste in the industrial zone of Sumqayit, while in Qaradag, Ganca and Mingacevir rehabilitation centres will be set up to recycle hazardous waste produced by the aluminium plant and other enterprises in this zone.
A great deal of work is being carried out in the scientific field to improve the environmental situation in the country. For example, as part of the Year of Ecology, the Geography Institute of the Azerbaijani National Academy of Sciences (ANAS) will combine environmental maps in an A3 full-colour illustrated atlas. According to the deputy director of the Geography Institute and corresponding member of ANAS, Ramiz Mammadov, the atlas will be published on different scales with a print run of 1,000 copies, and include 150 climate, hydrogeology, water, soil and geomorphology maps. According to the specialist, work to create ecological maps of Azerbaijan was carried out in cooperation with scientists from the State Land Committee. According to levels of environmental stress, a medical-ecogeochemical map of the country was drawn, for which the peculiarities of landscape types were studied. How does it work? Environmental and medical data are compared. For example, if mercury or some other dangerous substances are discovered, an analysis is made and causal relationships are identified to understand whether the ingredients found in the soil and air of the region are the main pollutants that trigger diseases. The atlas will also include a geomorphologic map and a map of eco-geographical zoning, which contains data on ecological and social threats and risks to the sustainable development of regions. By the way, the Geography Institute of ANAS will pay special attention to this activity in 2010. For many years, the institute has been conducting a survey aimed at identifying patterns of natural changes in Azerbaijan - eco-geographical features, natural resources, socioeconomic aspects and the ecological status of the Caspian Sea. In 2009, the Geography Institute, with funding from the German nature protection society BfN, completed a pilot project on the landscaping of the Sirvan National Park and the surrounding area of 75,000 hectares. A joint project with the EU on remote measurements of oscillations of the Caspian Sea through satellites and a multi-sensory study of its pollution were also completed. In 2010, it is planned to complete work on a joint project with NATO, which has already lasted three years, on the multidisciplinary analysis of the ecosystem of the Caspian Sea, the essence of which is a study of the Caspian Sea ecosystem by scientists from several countries as part of the global climate change.
More eco-investments
Improvements in the environmental situation in Azerbaijan have been one of the priorities of the State Oil Company (SOCAR) since 2007. In 2010, SOCAR also set a number of priorities, a list of which was announced last month by SOCAR's vice-president on environmental issues, Muxtar Babayev. It includes the clearing of oil-contaminated land, reduction of industrial waste to zero, reduction of carbon dioxide (CO2) emissions, clearing of reservoir waters and their return to wells, clearing of the Baku bay from worn-out metal, wood and concrete structures, environmental management, monitoring, research, gardening, etc. Particular attention in the current year will be paid to the cleaning of layer waters at onshore deposits which have been operating for more than 160 years, for which SOCAR intends to purchase new equipment. This means that in 2010, SOCAR will increase investments in environmental projects. So, if in 2007 the country's main oil agency invested 22 million manats in environmental projects, including in the construction of relevant facilities, in 2008 investments reached 28.5 million manats. In 2009, SOCAR's environmental investments increased to 50 million manats. Most of the funds were spent on the purchase of environmental equipment, changing the technology mode of SOCAR enterprises and clearing of contaminated land and water. "This year the figure will be at least at the level of 2009," said Babayev.
In 2010, SOCAR will complete a major environmental project related to the establishment of an ecological park on an area of 9.3 ha belonging to the Tagiyev oil and gas extraction department. "200,000 trees will be planted in this area," said Babayev. He also emphasized that the ecological park will operate facilities generating electricity from solar and wind energy. It is planned to collect rare relic and endemic species of plants here, as well as introductive exotic trees, shrubs and ornamental plants. A modern greenhouse of 50 to 100 metres, sections growing seeds, seedlings, an arboretum, as well as a warehouse and infrastructure for the supply of biologically active monomolecular water, an underground water depot, etc. will also be set up here. The external green wall of the park will consist of 3-4 rows of Eldar pine, eastern plane trees, pyramidal cypress and European ash. Eldar pines, European olive trees, evergreen cypress, Salix alba, white mulberry, oleaster, acacia, paulownia, pomegranate, cherry and a number of other trees will be planted here as well.
Speaking about the work that has already been implemented, Muxtar Babayev stated, inter alia, that to this day, in the Baku village of Bibi Heybat, SOCAR's environmental department, in collaboration with sister organizations, has cleared 230 hectares of land from oil, metal, wood and concrete structures and has planted 50,000 trees. Since 2005, SOCAR has been implementing a programme to reduce carbon dioxide emissions into the atmosphere as part of a modified technological scheme. This resulted in the reduction of waste at the deposits Gunasli and Oil Rocks with a volume of 420,000 tonnes in the carbon dioxide equivalent. In the future, carbon dioxide emissions from these two fields will be reduced by 450,000 tonnes. To reduce exhaust gas emissions by vehicles, SOCAR has established three measuring points - in Sabayil, Sabuncu and Suraxani districts of Baku where about 5,000 cars have been checked for compliance with environmental standards. The vice-president of SOCAR for environmental affairs also said that SOCAR strictly controls the quality of oil products made in the country, and today it fully complies with the Euro-2 standard. "Certainly, we aim to further improve the quality of petroleum products and can produce them at the level of the Euro-3 and Euro-4 standards. But SOCAR aims to proceed to the Euro-5 standard at once," Babayev said. In the area of reducing and recycling industrial emissions, SOCAR's environmental department is working to identify the range of sludge. If earlier the list of emissions from oil production included 32 types of sludge, now the list has been replenished. This is being done to develop a new system of information and disposal of emissions from oil production.
As for other work, in 2010 SOCAR is ready to continue to clear the Caspian Sea from the metal constructions formerly used for oil and gas production, and the company is ready to become an authorized organization to clean the Baku bay. "We can involve our subsidiaries Ecol Engineering and SOCAR-ASM in this work," noted Babayev. The company owns a lesser part of the remains of the infrastructure and vessels in the bay. "In 2009, we extracted 42,000 tonnes of metal from the Caspian Sea basin, and in 2010, we plan to extract 82,000 tonnes of metal constructions," Babayev said. To implement these plans, SOCAR aims to introduce new technology. In particular, new vessels are needed for clearing the Baku bay.
In conclusion, it is worth noting that in late 2010, Azerbaijan will host an international environmental exhibition, which will showcase the achievements of different countries in the environmental field.