"BakıElektrikŞəbəkə" paytaxt əhalisinin enerji təchizatının yaxşılaşdırılması işlərini davam etdirir
Düzü, Bakı gecələri heç vaxt belə gözəl olmamışdı - yüzlərlə orijinal fanarlarla parlaq işıqlandırılmış küçə və prospektlər, qədim memarlıq binalarının qeyri-adi işıqlandırılması, mağazaların rəngli vitrinləri, evlərin üzərində yanıb-sönən milyonlarla işıq zolağı insanı heyran edir. Bir neçə il qabaq isə bu sadalananlar Azərbaycan paytaxtının sakinləri üçün yalnız arzu ola bilərdi, haradasa zəngin Avropa və ya Amerikada gerçəkləşdirilə biləcək bir arzu. Küçələrin yalnız avtomobil işıqları ilə pozulan qaranlığı can sıxırdı, bütöv evlərin və ya məhəllələrin hər gün bir neçə saat işıqsız və istiliksiz qalması adi hal almışdı.
Onda Bakının bir çox sakinləri ümid edirdilər ki, şəhərin enerji ilə təchizatı şəbəkəni xarici sərmayəçiyə verən kimi düzələcək. Amma çoxu indi də xatırlayır ki, bu tədbirin nəticəsi xoşagələn olmadı. Nəticədə, bütün hər şey əvvəlki vəziyyətinə qayıtdı, şəhərin elektrik təchizatı ilə yenidən "Bakıelektrikşəbəkə" Səhmdar Cəmiyyəti (SC) məşğul olmağa başladı. Amma təəccüblüdür ki, məhz bundan sonra bu sahədə vəziyyət dəfələrlə yaxşılaşdı. Gecə Bakısının parlaq işıqları bunun sübutudur.
Bildirmək gərəkdir ki, "Bakıelektrikşəbəkə"də 2006-cı ildə başlanan iş üçün ilkin məsələ şəbəkədə infrastrukturun yenilənməsi idi - axı elektrik təchizatı ilə bir çox problemlər - avadanlığın, elektrikverici xətlərin köhnəlməsi ilə bağlı idi. Prezident İlham Əliyev tərəfindən verilmiş sərəncam və göstərişlərə uyğun olaraq hazırlanmış proqrama əsasən  SC yenidənqurma işlərinə başlayıb və hazırda Bakının elektrik təchizatı ilə bağlı ən önəmli olan 110 kilovoltluq hava xətləri təmir edilib. "Bakıelektrikşəbəkə"  ASC-nin fəaliyyəti dövründə doqquz yeni 110 kilovoltluq yarımstansiya tikilib və elektrik avadanlığı ilə təchiz edilib. Bu yarımstansiyaların qidalandırılması üçün uzunluğu 50 km olan ikidövrəli 110 kilovoltluq hava xətləri çəkilib.
Həmçinin, gücü 35 kvt olan olan 18 yarımstansiya tikilib istismara verilib və 110 kilovoltluq "Yasamal-1", 35 kilovoltluq 117 və 99 saylı yarımstansiyalarında yenidənqurma işləri aparılıb. Yeri gəlmişkən, hazırda 110 kilovoltluq "Liman" və  "Xocəsən" yarımstansiyalarının tikintisi davam etdirilir, həmçinin, 110 kilovoltluq 227 saylı yarımstansiyada rekonstruksiya aparılır. Eyni zamanda gücü  35 kvt olan 10 yarımstansiyanın yenidənqurulması başa çatıb. Önəmli uğurlar sırasında 78 transformator məntəqəsinin tikintisini, 1500 məntəqənin isə əsaslı təmirini göstərmək olar. Əhalinin elektrik təchizatının yaxşılaşdırılması üçün 10/6/0,4 kvt-luq 800 yeni transformator quraşdırılıb.
Buna paralel olaraq şəbəkənin gücünün artırılması məsələsi də təxirəsalınmaz işlər sırasına çıxıb. Axı Bakı son illərdə görünməmiş yüksək sürətlə artır, yeni çoxmərtəbəli yaşayış kompleksləri tikilir,  müəssisələr işə başalyır, yollar və körpülər tikilir və bütün bunlar şəbəkə üçün əlavə yüklənmədir. Yeni məsələlərin həllində  SIP-kabellərdən istifadə etməklə 2000 km magistral, 1750 km abunəçi xəttinin çəkilməsi, həmçinin, 41 min dayağın quraşdırılması yardımçı olub. Yeni 0,4 kilovoltluq şəbəkələr vasitəsilə elektrik enerjisi ilə təchiz edilən istehlakçılara 100  mindən çox elektron sayğac quraşdırılıb.
Bu işlər Səbail, Xətai, Yasamal, Nərimanov, Suraxanı, Qaradağ, Əzizbəyov, Binəqədi, Sabunçu rayonlarında, o cümlədən şəhərətrafı kənd və qəsəbələrdə görülüb və bu gün də görülməkdə davam edir. Qeyd edək ki, SIP-kabellərin əsas üstünlüyü elektrikpaylayıcı şəbəkələrin etibarlılığının təmin edilməsi və istismar xərclərinə qənaət edilməsidir. Görülən işlər nəticəsində şəbəkənin gücü 38% artıb, əgər 2006-cı ildə o, 3048 mvt idisə, indi 4208 mvt-dır.
Əlbəttə ki, bu cür böyük sayda tədbirlər üçün iri kapital məsrəfləri lazımdır. Bunun təmin edilməsi üçün isə hər şeydən öncə, istehlakçıların işlətdikləri elektrik enerjisinin  qarşılığında haqq ödəməsi vacibdir. Bir neçə il qabaq bu, ciddi problem idi. Amma ciddi nəzarət, maarifçiilk işi, bank və online rejimində İnternet vasitəsilə daha əlverişli və etibarlı ödəniş üsulu hesabına bu problemi həll etmək mümkün oldu. Məsələ ilə bağlı birinci bəndə onu da əlavə etmək yerinə düşərdi ki, "Bakıelektrikşəbəkə" yalnız elektrontipli sayğaclar quraşdırır ki, bu da elektrik enerjisinin doğru hesablanmasını təmin edir.
Çünki elektron tipli sayğaclara müdaxilə mexaniklərə baxanda nisbətən mürəkkəbdir. Qeyd edək ki, "Bakıelektrikşəbəkə" ASC tərəfindən xidmət göstərilən abunəçi sayı 701 718 təşkil edir ki, ASC tərəfindən fəaliyyət başladığı vaxtdan bu yana  406 130 elektrik sayğacı quraşdırılıb. Uyğun olaraq gələcəkdə daha 300 min sayğacın quraşdırılması planlaşdırılır. Bu istiqamətdə ciddi irəliləmə 2010-cu ildən smart-sayğacların tətbiqi sayılır.
Beləliklə, 2009-cu ildə elektrik enerjisinə görə 273,8 mln manat yığmaq mümkün olub ki, bu da satılmış elektirk enerjisinin qiymətinin 89,4%-dir. Bu həm də 2008-ci ilin göstəricisindən 5,9 mln manat, 2007-ci ilin göstəricisindən isə 30,7 mln manat çoxdur. Bunda əhalinin payı isə aşağıdakı kimi olub: 2009-cu ildə əhali  87,1 mln manat ödəyib ki, bu da 2008-ci ilə baxanda 18,9 mln manat və ya 27,7% çoxdur. 2007-ci ilin göstəricisinə baxanda isə artım  38 mln manat və ya 77,5%-dir. 2009-cu ilin 10 ayı ərzində istehlak edilmiş elektrik enerjisinin qarşılığında "Azərenerji" ASC-yə 226,5 mln manat ödənilib ki, bu da əldə edilən enerjinin dəyərinin 83,6%-dir. 2008-ci ilin göstəricisi ilə müqa-yisə edəndə bu, 5%,  2007-ci ilinki ilə  müqayisədə isə 21% çoxdur.
Yuxarıda sadalanan işlər nəticəsində elektrik enerjisinin israflı istehlakı dayandırılıb, texniki itkilər azaldılıb, dəqiq uçot sistemi müəyyən edilib. Artan iqtisadi inkişaf templərinə baxmayaraq, əvvəlki illərlə müqayisədə "Azərenerji" SC-dən alınan elektrik enerjisi həcmləri azalıb. Belə ki, 10 ay ərzində "Azərenerji" SC-dən alınan elektrik enerjisi həcmləri 2008-ci ilin uyğun dönəminə baxanda 415 mln kvt/saat, 2007-ci ilin uyğun dönəmi ilə müqayisədə isə 629 kvt/ saat azalıb və 6 mlrd 608,9 mln kvt/ saat təşkil edib.
Ancaq nəzərə almaq lazımdır ki, Bakı inkişaf edir və bu inkişaf yüksək templərlədir. Deməli, "Bakıelektrikşəbəkə" abunəçiləri keyfiyyətli xidməti saxlamaq və yaxşılaşdırmaq üçün yeni həllərə və yeni layihələrə ehtiyac duyur. SC-dən bildiriblər ki, energetiklərin çoxdankı arzusu 110 kilovoltluq dairəvi sistem tikməkdir ki, bu böyük şəhərlərdə artıq tətbiq edilir. Layihənin başlanğıcı kimi gücü 110/35/10 kv olan qapalıtipli "İçərişəhər" yarımstansiyası tikilib istismara verilib.
"İçərişəhər" bütün MDB məkanında qapalıtipli ilk yarımstansiyadır. O, elektrik qaz avadanlığı ilə təchiz edilib və açıqtipli yarımstansiya ilə müqayisədə 10 dəfə az yer tutur.  Bütövlükdə şəhərin mərkəzində 15 və şəhər ətrafında isə 6 belə yarımstansiyanın tikintisi nəzərdə tutulur. SC-nin  yaxın planları sırasına yeni yaşayış tikililərinin, Heydər Əliyev adına prospektdə inzibati binaların və idman kompleksinin, Bakı metropolitenində yeni obyektlərin elektriklə təchiz edilməsi, SAP AG proqramının tətbiqi, transformator məntəqələrinin təmiri, SIP-kabellərdən istifadə etməklə şəbəkənin yenidən qurulması və s. aiddir.
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, yeni texnologiyalar şəbəkənin işçi heyətinin kadr hazırlığını tələb edir ki,bu, fasiləsiz və səmərəli işin təmin edilməsi üçün lazımdır. Bu məqsədlə 2007-ci ildə "Bakıelektrikşəbəkə" öz əməkdaşlarının bir hissəsini təlim üçün MDB-nin və Türkiyənin qabaqcıl tədris mərkəzlərinə göndərib. Bildirmək gərəkdir ki, şəbəkənin rəhbərliyi öz mütəxəssislərinin ixtisas artırmasına böyük diqqət yetirir. Bununla bağlı SC-nin Tədris Mərkəzində artıq 550 adam kurs keçib. Bundan başqa, elektrik sayğaclarının quraşdırılması və enerji istehlakının uçotunun aparılması üzrə hətta səyyar kurslar da təşkil edilib.
Xüsusilə də "Bakıelektrikşəbəkə"nin yeni işçiləri məcburi olaraq kurs keçməlidirlər. Onların işə götürülməsi isə iddiaçıların peşə bacarıqlarını və vərdişlərini qiymətləndirən qəbul komissiyası tərəfindən gerçəkləşdirilir. Əslində, energetiklərin cərgəsinə qatılmaq istəyənlərin sayı yetərincədir, çünki rəhbərlik öz işçilərinin sosial vəziyyətinə xüsusi diqqət yetirir. Yalnız 2009-cu ilin 6 ayı ərzində SC maliyyə yardımı edilməsinə və başqa sosial yönümlü tədbirlərin gerçəkləşdirilməsinə 98 min 663 manat ayırıb, 2008-ci ildə bu göstərici 186 min 13 manat olmuşdu.
Başqa sözlə, "Bakıelektrikşəbəkə"də Azərbaycan paytaxtının enerji təchizatının keyfiyyətinin yüksəldilməsi məsələsinə hərtərəfli yanaşırlar. Çoxillik təcrübə, möhkəm əsaslar və təkmilləşməyə can atma həvəsi yeni uğurlar qazanmağa imkan verir. Deməli, Bakının  işıqları daha da parlaq yanacaq.

THE BRIGHT LIGHTS OF BAKU
Perhaps, never before has Baku by night been so handsome - streets and avenues brightly lit with hundreds of original lamps, the unusually warm illumination of old architectural buildings, colourful shop windows and millions of lights twinkling from homes... A few years ago, all of the above was almost a dream for the residents of the Azerbaijani capital - something that existed only in prosperous Europe or America. The depressing darkness of the streets, lit only by car headlights and homes or entire neighbourhoods left without electricity and heat for several hours almost every day - that was commonplace. Many residents of Baku hoped that the energy supply situation in the city would be rectified after the business was handed over to foreign investors for management. But... the outcome of this enterprise, as many remember, was unpleasant. As a result, everything went back to square one - power supplies in Baku are now dealt with by the Bakielektriksabaka joint-stock company and, to the surprise of many, it was after this that the situation in this area improved significantly. This is graphically proven by the bright lights of Baku at night.
It must be noted that the priority task of Bakielektriksabaka, which began its work in 2006, was to update the network infrastructure - many problems with energy supplies arose precisely because of the deterioration of equipment, power lines etc. On the basis of a programme prepared in accordance with instructions and directives issued by President Ilham Aliyev, the company began reconstruction work and has already overhauled the 110 kV overhead lines that are so important in providing electricity to the city of Baku. In its period of activity, Bakielektriksabaka has constructed nine new 110 kV substations provided with electrical equipment. To feed these substations, the company has already installed 110 kV bi-revolution overhead lines with a total length of about 50 km. It has also constructed, and operates, 18 substations with a capacity of 35 kV and carried out reconstruction work on the 110 kV substation Yasamal-1 and 35 kV substations No 117 and 99. Now, incidentally, the company is building the Liman and Hocasan 110 kV substations and is reconstructing substation No 227, with a capacity of 110 kV. At the same time, the reconstruction of 10 power substations with a capacity of 35 kV has been completed. One of the most important achievements is the construction of 78 transformer points, while 1,500 points were overhauled. To improve energy supplies to the population, 800 new transformers with a capacity of 10/6/0.4 kV have been installed.
In parallel, the primary issue was the need to increase network capacity because in recent years Baku has been growing incredibly quickly, with new high-rise residential complexes, businesses, bridges and roads - all of these place an additional load on the network. The timely commissioning of 2,000 km of main lines and 1,750 km of subscriber lines using SIP cables, as well as over 41,000 pillars, helps them cope with new tasks. Consumers supplied with power from the new 0.4 kV networks have had more than 100,000 electronic meters installed. This work has been carried out in the Sabayil, Xatai, Yasamal, Narimanov, Suraxani, Qaradag, Azizbayov, Binaqadi and Sabuncu districts, as well as in suburban villages and towns, and continues to this day. It must be noted that the main advantages of SIP cables are that they ensure the reliability of electricity distribution networks and economize on operational costs. As a result of this work, the network capacity has been increased by 38 per cent; while in 2006 it was 3,048 MW, it is now 4,208 MW.
Of course, such a large number of measures require major capital expenditure, to ensure which, among other things, there is a need for an appropriate response from consumers in the form of payment for electricity consumption. A few years ago this was a serious problem but, thanks to strict control, explanatory work and the introduction of more convenient and credible ways of payment (through banks, the Internet etc.) it has been possible to solve it. In this case, we would like to add to the first point that Bakielektriksabaka installs only electronic meters, which ensures the correct recording of electricity consumption. At the same time, it is more difficult to tamper with electronic meters than with mechanical ones. It must be noted that the number of subscribers serviced by Bakielektriksabaka is 701,718, while the number of electric meters installed since the opening of the company is 406,130 and in the future it is planned to install another 300,000 meters. A major achievement in this direction will be the introduction of smart meters in 2010.
Thus, in 2009, it proved possible to collect 273.8 million AZN for electricity (89.4 per cent of the cost of the electricity sold), which is 5.9 million manats more than in 2008 and 30.7 million manats more than in 2007. The population's contribution to this amount was distributed as follows: 87.1 million manats in 2009, which is 18.9 million AZN or 27.7 per cent more than in the corresponding period of 2008, and 38 million AZN or 77.5 per cent more than in the corresponding period of 2007. In 10 months of 2009, Azarenerji received 226.5 million AZN (83.6 per cent of the cost of electricity) for electricity purchased. In comparison with the figure for 2008, this is 5 per cent higher and compared with 2007 - 21 per cent higher.
Moreover, as a result of the above work, wasteful energy consumption has been eliminated, technical losses reduced, a precise recording system installed and, despite the increasing pace of economic development, compared with previous years, the volume of electricity purchased from Azarenerji has decreased. For example, in 10 months, the amount of electricity purchased from Azarenerji, compared with the same period of 2008, decreased by 415 million kW/h, and compared with 2007 - by 629 million kW/h, and totalled 6 billion 608.9 million kW/h.
However, Baku is developing very rapidly, which means that Bakielektriksabaka needs new solutions and new projects to maintain and improve the quality of customer services. The company says that its oldest dream is the construction of a 110 kV ring system, as is practised in large cities. To begin with, a closed Icari Sahar substation, with a capacity of 110/35/10 kV, was built and put into operation. The Icari Sahar substation is the first closed substation in the CIS. The substation is equipped with gas-insulated equipment and, in comparison with an open substation, it occupies an area that is a tenth of the size. In general, it is planned to build 15 such stations in the city centre and 6 in the suburbs. The company's future plans also include improving power supplies to new residential buildings, office buildings, the sports complex in Heydar Aliyev Avenue, the Baku metro, the introduction of the SAP AG programme, repair of transformers, the reconstruction of the network, using SIP cables etc.
However, it should be noted that new technology requires training of personnel to ensure the smooth and effective operation of the network. To this end, in 2007, Bakielektriksabaka sent some of its employees to undergo training at leading educational centres in the CIS and Turkey. We must say that the management of the network devotes great attention to improving the skills of its professionals, thus more than 550 people have attended courses at the company's education centres. Moreover, courses were even organized to install electric meters and record power consumption. New staff members of Bakielektriksabaka must undergo compulsory training and, incidentally, they are recruited after approval by a special recruitment commission which assesses the abilities and skills of applicants. In principle, there are enough people willing to join the company, since the network management pays increased attention to the social status of its employees. In 6 months of 2009 alone, the company allocated 98,663 manats for financial assistance and other social activities while, in 2008, the figure totalled 186,013 manats.
In short, Bakielektriksabaka takes a comprehensive approach to improving the quality of energy supplies to the Azerbaijani capital. Many years of history, a solid foundation and the desire to improve help to attain new heights. So, the lights of Baku will become even brighter.