"QARABAĞ"dan "TVENTE"yə APARAN YOL
İlin ən yaxşı futbolçusu Vaqif Cavadov onunla maraqlanan klubların adını ilk dəfə "Region plus"a açıqladı
2009-cu ildə Azərbaycanın ən yaxşı futbolçusu seçilmiş Vaqif Cavadov öz azarkeşlərinə gözəl bayram hədiyyəsi etdi: ilin sonunda «Qarabağ»ın və yığmamızın aparıcı siması karyerasını Hollandiyanın «Tvente» klubunda davam etdirəcəyini açıqladı. Cavadovlar nəslinin istedadlı nümayəndəsi «Qarabağ» klubunun rəhbərliyi və futbolçuları ilə vidalaşaraq səfərə çıxdı.
Artıq indidən azərbaycanlı azarkeşlərin uzaq Hollandiyada «Tvente»yə azarkeşlik edəjəyini əminliklə söyləmək olar.
Vaqif Cavadovla Hollandiya səfəri ərəfəsində görüşmək qərarına gəldik. Ölkənin ən yaxşı futbolçusu onunla maraqlanan klublar, gələcək karyerası və reallaşdırmaq istədiyi arzusu barədə danışdı.
- Hollandiyanın «Tvente» klubuna keçidin necə baş tutdu...
- «Qarabağ»la Avropa Liqasının 3-jü seçmə mərhələsində «Tvente» klubuna qarşı mübarizə aparmışam. Yadınızdadırsa, yayda səfərdə məğlub olsaq da, yaxşı təsir bağışlamışdıq. Bakıdakı oyun isə qolsuz bərabərliklə başa çatmışdı. Hələ o vaxt «Tvente» rəhbərliyi mənimlə maraqlanmağa başladı. Klubun baş məşqçisi Stiv Maklaren oyunumu bəyəndiyini gizlətmirdi. Bu yaxınlarda isə transferimlə bağlı rəsmi təklif gəldi. Nəhayət, dekabrda «Tvente» rəsmiləriylə ilkin müqavilə imzaladıq. Həllediji sənəd isə bu günlərdə imzalanmalıdır.
- Hollandiya ilə yanaşı, Rusiya klublarının da maraq dairəsinə düşmüşdün...
- Rusiyanın 2-3 klubu, eləcə də ölkəmizdə iddialı komandalar mənə müqavilə təklif etmək niyyətindəydi. Amma inanın ki, «Tvente» olmasaydı, klubu dəyişmək fikrim yox idi. Çünki qazandığım uğurlarda «Qarabağ»ın rolu böyükdür. Hətta hollandlara müsbət javab verməmişdən əvvəl də Ağdam təmsilçisiylə xeyli məsləhətləşdim. «Qarabağ»ın əsas məqsədi Avropada oynaya biləjək səviyyəli futbolçu yetişdirməkdi. Ona görə xarijdə həm Azərbaycanı, həm də «Qarabağ»ı təmsil edəcəyəm.
- Bəlkə «Tvente»dən başqa daha hansı klubların səninlə maraqlandığını da deyəsən. Onsuz da artıq Hollandiyada oynayacağın dəqiqləşib...
- Azərbayjanda «Xəzər-Lənkəran»la «Bakı»nın mənimlə maraqlandığını, yəqin ki, bilirsiniz. «Bakı»nın prezidenti Hafiz Məmmədov da dəfələrlə məni klubunda görmək istədiyini söyləmişdi. Amma sonradan xaricdə oynamaq variantı ortaya çıxanda klublarımız geri çəkildi. Çünki əcnəbi ölkədə çıxış etməklə futbolumuzu tanıtmaq imkanı qazanıram.
Rusiya klublarından da təklif almışdım. Komandaların adlarını indiyə qədər heç kəsə söyləməmişdim. İlk dəfə sizə deyirəm. «Anji», «Moskva» və «Lokomotiv» agentlərin vasitəsilə müəyyən şərtlər irəli sürmüşdü.
- Deyilənə görə, «Anji» transferinə görə 700 min avro ödəməyə hazır idi.
- (Gülür) Bu barədə danışmaq istəmirəm. Maliyyə məsələləriylə atam məşğul olur. Yalnız onu deyə bilərəm, dediyiniz rəqəm səhvdir, təklif etdikləri məbləğ dediyinizdən az idi.
- Niyə məhz Hollandiyanı seçdin?
- «Qarabağ»ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovla və atamla məsləhətləşdim. Qərara aldıq ki, «Tvente» ən doğru seçimdi. Klubun oyun üslubu mənim oyunuma yaxındır. Belə demək mümkündürsə, orada möhkəmlənmək şansım daha çoxdur.
- Vaqif Cavadovun «Tvente»də əsas heyətə düşmək şanslarını nejə qiymətləndirirsən?
- İlk olaraq «Tvente»yə uyğunlaşmalı, yalnız bundan sonra əsas heyətdə möhkəmlənməliyəm. Özümü doğruldandan sonra daha güjlü Avropa ölkəsinə keçmək barədə düşünmək olar. Amma indidən bu barədə fikirləşmək hələ tezdir. Hollandiya çempionatında özümü göstərmək üçün əlimdən gələni edəjəyəm.
- Daha güclü çempionat dedikdə hansı ölkəni nəzərdə tutursan? Maraqlıdır, Vaqif Cavadov özü harda oynamaq istərdi?
- Jurnalistlər mənə bu sualı həmişə verirlər. Amma mən futbolçuyam, gərək güclü klubların diqqətini jəlb edim ki, orada oynamaq imkanı əldə edim. Mən çox şey istəyə bilərəm, amma o klublarda oynaya biləcək səviyyəyə qalxmalıyam. Məndən olsa, «Barselona»da oynamaq istəyərəm. Amma indiki halda real görünmür.
- «Tvente»nin baş məşqçisi Stiv Maklaren Bakıdakı oyundan sonra keçirilən mətbuat konfransında adını çəkmişdi. Xatırlayırsan?
- Əlbəttə, Bakıda «Tvente» ilə 0:0 oynayandan sonra adımı çəkmişdi. O, vaxtilə İngiltərə yığmasının baş məşqçisi işləyib. Maklarenin oyunumu bəyənməsi çox sevindiricidir. Onun ümidlərini doğrultmalı, üzərimə düşən vəzifənin öhdəsindən gəlməliyəm.
- Hollandiyada tək darıxmayacaqsan?
- Tək niyə oluram. İnşallah, orada ailəmlə birlikdə qalajağam. Atam və anam yanımda olajaq. Uşaqlıqdan hər yerə valideynlərimlə birlikdə gedirəm. Rusiyada oynadığım zaman da onlar mənə dəstək olurdu. İndi də yanımda olajaqlar.
- Atan Füzuli Cavadov vaxtilə tanınmış futbolçulardan olub. İsgəndər Javadov da ölkənin sayılıb-seçilən veteranlarındandır. Populyarlıqda onları arxaya qoymaq haqda fikirləşirsən?
- (Gülür) Qalmaqallı sualdır. İsgəndər Cavadov dövrünün ən yaxşılarından olub. Atam Füzuli Cavadovun da oyununu çoxları xatırlayır. Onları üstələmək barədə heç düşünmürəm. Mən hələ öyrənməliyəm. Həm atamla, həm əmimlə məsləhətləşirəm. Onlar mənə çox kömək edir.
- 2009-cu ilin yekunlarına əsasən, Azərbaycanın ən yaxşı futbolçusu seçildin. Bu mükafat sənin üçün nə deməkdi?
- İlin ən yaxşısı seçilmək böyük uğurdur. Üzərimdə zəhməti olan bütün insanlara təşəkkür edirəm. Atam və anam, eləjə də məşqçilərə. «Qarabağ» rəhbərliyi və baş məşqçimiz Qurban Qurbanovun əməyini unutmaq olmaz. Çalışacağam, 2010-cu ildə də ümidləri doğruldum.
- Yeri gəlmişkən, Qurban Qurbanov «Qarabağ»a baş məşqçi təyin olunanda çoxları klubun uğur qazanajağına inanmırdı. Artıq keçmiş klubun baş məşqçisi haqda nə deyə bilərsən?
- Qurban Qurbanovun gəlişindən sonra «Qarabağ»ın əldə etdiyi uğurlar göz qabağındadır. Ölkə kubokunu qazandıq, Avropa Liqasında uğurlu çıxış etdik. Norveçin güclü «Rusenborq» komandasını yarışdan kənarlaşdırdıq. Qurban müəllim bizə həm dost, həm də məşqçidir. O, futbolçularla elə münasibət qurur ki, meydanda olduğumuz zaman qələbə üçün əlimizdən gələni etməyi özümüzə borc bilirik.
- Bir müddət əvvəl, «Bakı» jurnalının dəvəti ilə Londonda Rusiya yığmasının lideri Andrey Arşavinlə birgə fotosessiyada iştirak etdin. Həmkarın necə təsir bağışladı?
- Arşavin mənə xoş təsir bağışladı. Vaxt tapıb məni evinə qonaq dəvət etdi. Evində olduğum zaman futbolla bağlı fikir mübadiləsi apardıq. Arşavin də dedi ki, Azərbaycandan kənarda oynaya bilərsən.
- Hollandiyadakı karyeranda sənə uğurlar arzulayırıq. Hamımız «Tvente»yə azarkeşlik edəjəyik.
- Çox sağ olun. İnşallah, yığmanın oyunlarında görüşəjəyik. Nə qədər yaxşı oynasam, milliyə bir o qədər çox fayda verə bilərəm. Bütün azarkeşlərə dəstəyə görə «çox sağ olun» deyirəm. «Qarabağ»ın fanatlarına təşəkkür edirəm. Hollandiyada çıxış etsəm də,  yenə də dəstəyinizə ehtiyacım  olacaq.

THE ROAD FROM KARABAKH TO TWENTE
For the first time, Azerbaijan's best footballer, Vaqif Cavadov, names the clubs interested in him, in an interview with Region Plus
Declared Azerbaijan's best footballer of 2009, Vaqif Cavadov presented his fans with a real New Year gift: the leading player of the Agdam football club Karabakh and of Azerbaijan's national team announced his intention to pursue his football career with the Dutch team FC Twente. One of the most talented representatives of a famous soccer family has already said goodbye to his native Karabakh. We can say with confidence that, with Cavadov's transfer to Twente, the number of Azerbaijani fans of the Dutch club will grow significantly. We spoke to Vaqif himself before he flew to Holland. He shared with us his future plans and revealed which other clubs had been interested in him.
- First, tell us how you were transferred to Twente...
- I played for Karabakh against FC Twente in the third qualifying stage of the Europa League. If you remember, in summer, despite our defeat in the away game, our team made a good impression. The return match in Baku ended in a goalless draw. The Dutch club's coach, Steve McClaren, made it clear that he liked my playing. Finally, and recently, I received a formal transfer proposal. We signed a preliminary agreement in December, while the crucial document was signed at the end of the year.
- It is understood that Russian clubs also had an interest in you...
- Indeed, two or three Russian clubs and some ambitious local teams wanted to offer me contracts. But, believe me, had it not been for Twente, I was not going to change my club, because Karabakh has played a big role in my success. Even before giving a positive answer to the Dutch, I spent a long time consulting the management of my native Agdam team. Nurturing players to European level is one of Karabakh's main objectives and, therefore, by playing abroad I will also represent my native Azerbaijan and Karabakh.
- Since we already know that you'll be playing in Holland, perhaps you can name the other clubs that were interested in you.
- I guess you know that in Azerbaijan, Xazar-Lankaran and Baku were interested in me. The president of Baku, Hafiz Mammadov, said repeatedly that he wanted to see me in his team. But when I got the opportunity to play abroad, our clubs did not insist, because I had the opportunity to represent my country abroad. There were offers from Russian clubs as well. I have not disclosed the names of these teams to anybody yet. You are the first person I have mentioned them to. The Anzhi, Moskva and Locomotive clubs made me a number of offers through their agents.
- They say Anzhi were ready to pay 700,000 euros.
- (Smiles) I do not want to talk about that. Financial issues are handled by my father. I can only say that that figure is wrong - they offered less than that.
- Why Holland?
- I consulted Karabakh's head coach, Qurban Qurbanov, and my father. We decided that Twente would be the right choice. My style is close to that of Twente. If I may say so, I have a better chance of asserting myself there.
- How do you evaluate your chances of getting into Twente's first team?
- First, I must adapt to Twente and only then get a foothold in the first team. If I live up to their expectations, I may think about playing in an even stronger European team. But it is too early to talk about that yet. To begin with, I'll do everything possible to distinguish myself in the Dutch championship.
- What team do you mean by "even stronger"? I wonder where Vaqif Cavadov would really like to play.
- Journalists often ask me this question. But I am a footballer, and first I have to attract the attention of strong clubs if I am to be invited there. Desire alone is not enough; I must also raise my game to the level of these clubs. As you ask me, I would like to play for Barcelona, but that is not realistic yet.
- Do you remember the press conference in Baku at which Steve McClaren mentioned your name?
- Of course, it was after the Karabakh-Twente match, which ended in a goalless draw. McLaren used to manage the England team and I am glad that he liked my play. I will have to live up to his expectations and cope with the tasks ahead of me.
- Will you not be bored in Holland on your own?
- Why on my own? God willing, I will live there with my family - my father and mother will be nearby. My parents have always been nearby, even when I played in Russia. So they will be with me in Holland.
- Your father Fuzuli Cavadov was once one of the most famous Azerbaijani footballers. Your uncle Isgandar Cavadov is also a revered veteran of national football. Have you thought of surpassing them in popularity?
- (Smiles) That is a provocative question. At one time Isgandar Cavadov was one of the best. Fuzuli Cavadov is also remembered by many. It has never crossed my mind to surpass them. I still have a lot to learn. I always consult my father and uncle. They help me a lot.
- You have been elected best player of Azerbaijan for 2009. What does this award mean to you?
- This is, of course, a great success. I thank everyone who helped me with this - my father, mother and, of course, my coaches. It would be a sin to forget the hard work of the Karabakh management and head coach Qurban Qurbanov. I'll try to live up to their expectations in 2010.
- By the way, what can you say about Qurban Qurbanov himself? After all, when he was appointed head coach of Karabakh, many did not believe that the team would do well under him.
- Karabakh's achievements under the leadership of Qurban Qurbanov are clear. We won the national cup and played successfully in the Europa League. We knocked out Rosenborg, a strong Norwegian team. Qurban is a coach and friend of ours. He builds such relationships with players that when you are on the pitch you feel duty-bound to do everything possible.
- Some time ago, at the invitation of the "Baku"magazine, you and the leading player of the Russian national team, Andrey Arshavin, took part in a photo shoot in London. What are your impressions of your Russian colleague?
- Andrey made a good impression on me. He took the time to invite me to visit him. At his home, we talked about football. Arshavin also said that I am able to play outside Azerbaijan.
- Well, Vaqif, we can only wish you every success in your career. We'll be rooting for Twente.
- Thank you. God willing, I'll see you at the national team's games. I think the better I play, the more benefits I can bring to our national team. Thanks to all fans for their support. I thank the fans of Karabakh. I am sure that even in Holland I will need your support.