TƏCİLİ: YÜKSƏK MƏVACİBLİ İŞƏ LİDERLƏR TƏLƏB OLUNUR!
Dekabrın ortalarında Avropada İtaliyanın 73 yaşlı Baş naziri Silvio Berluskoniyə hücum baş verdi. Bu hadisə Berluskoninin hakim "Azadlıq xalqı" partiyasının Milanda keçirilən mitinqində etdiyi emosional çıxışdan dərhal sonra törədildi. Mitinqə toplaşanlar arasında baş nazirin siyasətindən narazı olan insanlar da var idi. Çıxışını başa vurub kütlə arasına düşən və tərəfdarlarının əlini sıxmağa başlayan baş nazir gözlənilmədən sifətindən zərbə aldı: kimsə kilsə heykəlciyini Berluskoninin düz sifətinə vurdu.
Polis tərəfindən saxlanılan 42 yaşlı M.Tartalyanın əvvəllər heç bir kriminal fəaliyyətinin olmadığı üzə çıxıb. Rəsmi versiyaya görə, o, uzun müddətdir psixi xəstəlikdən əziyyət çəkir və 10 ildir psixiator nəzarətindədir. Lakin ən azı, iki səbəb bu versiyaya şübhə ilə yanaşmağa əsas verir.
Birincisi, saxlanılan şəxsin özü əməlini Berluskoninin siyasətinə etiraz etməsi ilə əsaslandırıb. Maraqlısı isə psixopatın baş nazirin fəaliyyətindəki mənfi tərəfləri dəqiqliklə dərk etməsi və öz iddialarını aydın şəkildə ortaya qoymasıdır.
İkincisi, məlum olub ki, Berluskoninin xəstəxanada olduğu vaxt pəncərədən onun palatasına soxularaq baş nazirə qarşı zorakılıq etməyə çalışan daha bir psixi problemli şəxs saxlanılıb. Belə çıxır ki, İtaliyada Berluskonini məhv və ya şikəst etmək istəyən psixopatlardan ibarət icma yaranıb.
Amma az sonra, baş nazirə hücumun onun özü tərəfindən təşkil olunduğuna dair məlumatlar yayılıb.
Hər halda, insidentin araşdırılması İtaliyanın hüquq-mühafizə orqanlarının işidir. Ölkə liderinə qarşı sui-qəsd edənlər İtaliya qanunları əsasında cavab verməlidirlər.
Bu məqalədə isə diqqəti tamamilə başqa məqama çəkmək istərdik və bu məqam, fikrimcə, Berluskoniyə hücumla müqayisədə, daha ciddi önəm daşıyır. Əminəm ki, İtaliyanın baş nazirinə hücumda məhz həmin aspekt həlledici rol oynayıb.
Yeri gəlmişkən, bəzi ekspertlər digər Avropa liderlərinə də analoji hücumların ola biləcəyini istisna etmirlər. Bununla əlaqədar olaraq, həmin dövlətlərin təhlükəsizlik xidmətləri siyasi liderin mühafizəsini gücləndirməyi də düşünür. Odur ki, Berluskoniyə hücumun bütünlükdə "köhnə" qitə üçün şok hadisə olduğunu əminliklə söyləyə bilərik. Berluskoniyə atılmış heykəlcik güman ki, Avropanın aparıcı fövqəldövlətləri və strukturlarına özünəməxsus çağırışdır. Bu halda ortaya əsaslı sual çıxır: "Belə çağırışın ciddi əsası varmı? Və bu hadisə aparıcı Avropa ölkələri rəhbərlərinin "siyasi lider" anlayışını hörmətdən salmasının nəticəsi deyilmi?".
Təəssüflər olsun, bu ehtimal həqiqətə daha çox yaxındır.
Silvio öz ampluasında
Elə S. Berluskoninin özündən başlayaq. Baş nazirliyi dövründə onun adı daim qalmaqallarla gündəmə gəlir və bu, yəqin ki, italiyalı seçiciləri bezdirib. Qocaman ekspertlər bildirirlər ki, "Berluskoninin qana bələnmiş sifəti siyasi mübahisələrin düşmənçilik və nifrətə çevrildiyi ölkələrin rəmzidir". 15 il əvvəl İtaliya siyasətinə gəlməklə, Berluskoni ölkəsindəki atmosferi nəzərəçarpacaq dərəcədə dəyişdi. Baş nazir siyasi rəqiblərini "əclaf" və "dələduz", tənqidi mövqe tutan KİV-i "çirkabla dolu çən", hakim və prokurorları "demokratiyanın bədxassəli şişi" adlandırırdı. Razılaşın ki, bütün bu "epitetlər" siyasi liderin dilindən çox pis səslənir. Berluskoni heç bir hakimiyyət bölgüsünü qəbul etmir: xalq yalnız onu seçib və bütün digər dövlət institutları ona tabe olmalıdır. Üstəlik, Berluskoninin özü və tərəfdarları üçün o, "son 150 ilin ən yaxşı baş naziri"dir.
Rəqibləri isə Berluskonini ya "qara qüvvə"yə, ya "məzəli müqəvva"ya, ya da hər ikisinə bənzədirlər. Bu səbəbdən də italiyalıların çoxu hesab edir ki, Berluskoni artıq hamının zəhləsini töküb.
S. Berluskoninin İtaliyanın Koza Nostra təşkilatı ilə əlaqəsinə dair qalmaqallarının isə sayı-hesabı yoxdur. Dekabrın ilk ongünlüyündə Romada hökumət əleyhinə keçirilən nəhəng nümayişdə "Berluskoni istefaya", "Oğru, mafioz, təlxək" şüarları səsləndirilmişdi. Nümayişçilər arasında məşhur müxalifət partiyalarının nümayəndələri olsa da, aksiyaya qatılanların, demək olar ki, hamısı tədbirdə bənövşəyi geyimdə idilər. Bu onların vətəndaş cəmiyyətini təmsil etməsi, siyasi partiyalara aidiyyətlərinin olmaması anlamına gəlir.
S. Berluskoni isə mafiya ilə əlaqələrinə dair deyilənləri "əsaslandırılmamış və təhqiredici" iddialar adlandırır. O, daim mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizə apardığını vurğulayıb: "Məni ömrümboyu ağlımdan belə keçirmədiyim məsələdə ittiham edirlər. Rəhbərlik etdiyim hökumət daim mafiya ilə mübarizə sahəsində əlindən gələni əsirgəməyib".
Mafiya haqda söhbətlərə son dərəcə ağrılı yanaşan S.Berluskoni, ünvanına səsləndirilən ittihamları rədd eləməklə yanaşı, Koza-Nostra haqda kitabların və filmlərin müəlliflərini "boğacağını" da vəd edib. Çünki onlar İtaliyanın imicini korlayırlar: "Əgər "Sprut"un müəllifinin kimliyini bilsəm, and içirəm, onu boğub məhv edəcəyəm".
Razılaşın ki, bu, mafiya ilə çox qəribə mübarizə metodudur.
Öz növbəsində, İtaliyanın Konstitusiya Məhkəməsi dövlətin ilk beş rəhbər simasına məhkəmə toxunulmazlığının verilməsini konstitusiyaya zidd qərar adlandırıb. Söhbət prezident, baş nazir, parlamentin hər iki spikeri və Konstitusiya Məhkəməsinin sədrindən gedir. Məhkəmə qətnaməsinə görə, hazırkı baş nazir Berluskoninin sağ mərkəzçi koalisiyasının hakimiyyətə gəlişindən sonra qanunvericiliyə edilmiş bu dəyişiklik ("Alfano qanunu") İtaliya Konstitusiyasının iki maddəsinə ziddir - o, "bərabərlik prinsipi"ni pozur.
Baş nazirin seksual qalmaqalları və sevgi sərgüzəştləri haqda isə heç danışmağa dəyməz. 73 yaşlı Berluskoninin yüngül əxlaqlı qızların əhatəsində dincəlməsi dillərdə dastan  olub. Üstəlik, onun ədəbsiz jest və çıxışları dəfələrlə qalmaqal həvəskarları tərəfindən müzakirə predmetinə çevrilib. Güman ki, S.Berluskoni tarixə güclü baş nazir kimi yox, daha çox məhz bu rakursda düşəcək. Baş nazirin həyat yoldaşı V. Lario da 30 illik birgə həyat və 3 övladlarının olmasına baxmayaraq, Berluskoninin qalmaqallı həyat tərzi ucbatından diqqət mərkəzinə düşməkdənsə, boşanmağa üstünlük verib. İş o yerə çatıb ki, "Rolling Stones" jurnalı qalmaqallarla məşhur olduğu üçün Berluskonini "ilin rok ulduzu" adına layiq görüb.
"Karla Bruni - Sarkozinin əri"
"Köhnə" qitənin daha bir aparıcı dövlətinin prezidenti də italiyalı həmkarına qətiyyən "uduzmur". Fransa prezidenti Nikolə Sarkozi siyasi rəqiblərini dəfələrlə haqqında onu ləkələyən şayiələr yaymaqda ittiham edib. Lakin görünür, onun özü də belə əməllərdən çəkinmir. Sarkozi Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəhbəri doktor D.Stross-Kana kinini heç vaxt gizlətməyib. Özü də Kanın bu vəzifəni tutması da bunun nəticələrindən biridir: Sarkozi doktorun bu postu tutmasına fəal lobbiçilik edib. Axı bu, Kanın Fransanı tərk edəcəyinə zəmanət demək idi.
Məlum olduğu kimi, G20-nin Pittsburqda keçirilmiş toplantısında Fransa prezidenti tualetdə Stross-Kanla qarşı-qarşıya gəlib və həmin an onlar arasında son dərəcə xoşagəlməz söhbət olub. Şahidlərin sözlərinə görə, Kann Fransa prezidentini onun seksual əxlaqsızlığına dair söz-söhbət yaymaqda günahlandırıb: "Mən yaxşı bilirəm ki, bütün bu söz-söhbətlər Yelisey sarayından yayılır. Uşaqlarına denən buna son qoysunlar. Yoxsa səni cəzalandıracağam". Fransalı ekspertlərdən birinin iddiasına görə, D.Stross-Kan Sarkozinin siyasi karyerası boyunca qarşılaşdığı ən təhlükəli rəqibdir. Odur ki, ona qarşı qaydasız müharibəyə başlandığı heç kəsi təəccübləndirmir.
Çoxları televiziya vasitəsilə bu səhnəni dəfələrlə izləyib: N.Sarkozi beynəlxalq kənd təsərrüfatı sərgisində iştirakdan sonra çıxışda düzülmüş insanların əlini sıxan zaman, bir nəfər prezidentə əl uzatmaqdan imtina edib və ona deyib: "Mənə toxunma. Sən məni ləkələyəcəksən". Sarkozi də öz növbəsində "borclu" qalmayıb: "Rədd ol burdan, axmağın biri axmaq".
Yeri gəlmişkən, bu, Fransa prezidentinin üzləşdiyi ilk belə insident deyil. Sarkozinin ictimaiyyətlə görüşlərinin birində bir gənc evinin eyvanından prezidentin ünvanına təhqir səsləndirib. N.Sarkozinin onu aşağı çağırmasına cavab olaraq gənc bildirib ki, o, aşağı düşsə, prezident üçün yaxşı olmayacaq.
Son zamanlar Fransa prezidentinin adının dillərdə gəzməsinin əsas səbəblərindən biri də onun 42 yaşlı üçüncü həyat yoldaşı, italyan-fransız əsilli fotomodel və müğənni K.Brunidir. Göründüyü kimi, Sarkozinin də ailəsi dağılıb, özü də iki dəfə. Onun əvvəlki nikahlarının hərəsindən 1 oğlu var.
Türkiyə prezidenti Abdullah Güllə görüşdə Sarkozi saqqız çeynəməklə, diplomatik etikanın bütün növlərini kobudcasına pozdu. Hər halda bu, görüşdə iştirak edən digər dövlət başçısını təhqir etməkdir. Türkiyənin bəzi qəzetləri Sarkozini məhz bu əməlinə görə "Fransa prezidenti Sarkozi" yox, "K.Bruni-Sarkozinin əri" adlandırıblar. Amma bu onu nəinki məyus etməyib, hətta bəlkə də əksinə, sevindirib.
2008-ci ildə Cənubi Qafqazda baş vermiş münaqişə ilə bağlı üzərinə götürdüyü diplomatik missiyanın iflasa uğraması da N.Sarkozini narahat etmir.
Məlum olduğu kimi, ATƏT-in birillik süründürməçiliyindən sonra həmin hadisəyə görə günah Tbilisinin boynuna qoyuldu.
Beləliklə, N.Sarkozi Avropanın ehtiyacı olan güclü lider deyil. Onun Şarl de Qoll, Fransua Mitteran, hətta ən azı Jak Şirakla müqayisə edilməsinə göstərilən cəhdlər isə əvvəldən iflasa uğrayıb.
"Dəmir qız"
Bəlkə də bunun bizim mövzumuza bilavasitə aidiyyəti yoxdur. Amma qeyd etmək lazımdır ki, bu gün Avropanın aparıcı ölkələrinin liderləri sanki qarşılarına bir neçə nikaha girmək məqsədi qoyublar. Bunu Almaniya tarixinin ilk qadın kansleri Angela Merkel haqda da söyləmək olar. O, 1988-ci ildə ikinci dəfə ailə qurub.
Digər avropalı həmkarları ilə müqayisədə Merkel, yaxşı mənada fərqlənsə də, onun da xarizmatik və güclü lider keyfiyyətləri haqda danışmaq şişirtmə olardı. O.Bismark, K.Adenauer, H.Kol və hətta digər kanslerlərlə müqayisədə yumşaq xasiyyətli şəxs kimi tanınmış H.Şröyderlə də müqayisədə bu daha aydın hiss olunur. Bundan başqa, A.Merkelin siyasi Olimpin zirvəsinə hansı yollarla qalxdığına nəzər yetirəndə aydın olur ki, hətta ən yaxın silahdaşları da ona etibar edə bilməzlər. A.Merkelin böyük dövlət və siyasi xadimə çevrilməsi çox qəribə görünür. 35 yaşınadək o, ümumiyyətlə, siyasətlə məşğul olmayıb, nə dissidentlikdə, nə də hansısa etirazçı hərəkatda iştirak edib. Yalnız Berlin divarlarının sökülməsindən sonra A. Merkel siyasətlə məşğul olmağa başlayıb və "Demokratik inkişaf" hərəkatına qoşulub. O, ADR-in Lotar de Mezerin rəhbərlik etdiyi son hökumətində spiker müavini olub.
Yeri gəlmişkən, məhz Lotar de Mezerin sayəsində Merkelin tanındığını söyləyirlər. Merkel nazir kimi çox vaxt kompromis tapa bilmirdi və daim münaqişələrin iştirakçısı olurdu.
Parlament dövlət katibi postunu tutmuş Q.Qrauze Merkelin ikinci xaç atası sayılır. Onun sayəsində Merkel Bundestaqa deputat seçilib. Amma qadın kanslerin əleyhdarlarının dilində bir anda şüara çevrilmiş fikir də məhz Krauzeyə məxsusdur: "O, çox yaxşı, xoşagələn qadındır. Lakin sən  üzünü döndərən kimi, arxadan zərbə vuracaq".
Bütün bunlarla yanaşı, Merkel siyasi karyerasındakı ciddi uğurlara görə Helmut Kola borcludur. 1998-ci ildə məhz o, XDİ-nin (Xristian-Demokrat İttifaqı) baş katibi postuna bu xanımın namizədliyini irəli sürüb. Siyasi Olimpə doğru hərəkət edən Merkel məqsədinə çatmaq üçün istənilən vasitəyə əl atıb. Xanım siyasətçi ona müqavimət göstərmək istəyən hər kəsi ustalıqla "nokaut"a salıb. Bu münasibətlə, hətta Merkelin tərəfdaşları və dostları da üzləşiblər.
1999-cu ilin sonlarında XDİ-nin qeyri-qanuni maliyyələşdirilməsinə dair qalmaqal yaşanıb. O zaman H.Kol bütün siyasi məsuliyyəti öz üzərinə götürüb. Və artıq bir ay sonra Merkel "Frankfurter alqeymane tsaytunq"da dərc etdirdiyi məşhur məqaləsində XDİ üzvlərini H.Koldan uzaq durmağa çağırırdı. O zaman Merkelin bu addımı çoxları üçün gözlənilməz oldu. Məlum oldu ki, intriqadan uzaq alim imici ilə tanınan Merkel, əslində, olduqca sərt politikan imiş. Bu səbəbdən publisist A.Osanq "Dəmir qız" məqaləsində Merkelə belə xarakteristika verib: "O, kişiləri iki qrupa bölür. Karyerasına kömək edənlərə və özünü istifadə olunmuş sayanlara. Merkel həyatıboyu cəbhələr arasında manevr etməyi öyrənib. Axı o nə istəyir? Bunu başa düşmək çox çətindir".
Yəqin ki, bunu onun özü də bilmir. Rusiyalı analitiklər Merkelin "Biz mühafizəkarlar qorunmalı olanı qoruyur, inkişaf etməli olanı inkişaf etdiririk" və ya "Mən səfeh söz danışmamışam, sadəcə, yanlış fikir söyləmişəm" kimi fikirlərini V.Çernomırdinin leksikası ilə müqayisə edirlər.
Və ya daha bir olay: Merkel bir dəfə Ukraynanın, ümumiyyətlə, dövlət olmadığını söyləməklə, suveren dövlətin mövcud olma hüququnu sual altına qoymuş və bununla da Ukrayna xalqını təhqir etmişdi.
Qordon nə ilə öyünə bilər?
Dünya tarixinə B.Dizraeli, U.Çerçill və M.Tetçer kimi şəxsiyyətlər bəxş etmiş Böyük Britaniyada da parlaq siyasi lider kasadlığı yaşanır. Hazırkı baş nazir Qordon Braunun yalnız Böyük Britaniya kraliçası İkinci Yelizaveta tərəfindən tənbeh olunması ilə yadda qalıb: xatırladaq ki, britaniyalı deputatların şəxsi ehtiyacları üçün xərclərinin miqdarının açıqlanması kraliçanı özündən çıxarmışdı. Britaniya KİV-in məlumatına görə, kraliça baş naziri, orta məktəb şagirdi kimi tənbeh etmişdi. Bu hadisədən sonra Q. Braun britaniyalı seçicilərdən üzr istəsə də, həm onun, həm də Leyboristlər Partiyasının imicinə ciddi zərbə dəydi.
Braunun sələfi və partiyadaşı Toni Bler haqda da yüksək fikirlərə rast gəlinmir. Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, o, tarixə nə vaxtsa Böyük Britaniyanın xarici siyasəti ilə məşğul olan ən dardüşüncəli siyasətçi kimi düşəcək: "O, İraqın mifik kütləvi qırğın silahının Britaniya üçün dəhşətli təhlükə yaratdığını "üzə çıxarmaqla" yanaşı, Rusiyanın tədricən bütün Avropada hegemonluğu ələ almaqda olduğunu gözdən qaçırıb".
Bundan başqa, ikinci seçki kampaniyası dövründə Blerin həyat yoldaşının bir fikri də çoxlarının yaddaşından silinmir. Qadın ərinin böyük siyasi uğurlarından yox, yataqda bir gecədə onunla 5 dəfə intim əlaqəyə girməsi kimi "qəhrəmanlıq"ından danışırdı...
Aİ-ni kim öz ardınca aparacaq?
Beləliklə, Avropanın aparıcı dövlətlərinin rəhbərlərinin fəaliyyətinə diqqət yetirdikdə, bu cür mənzərə yaranır. Üstəlik, bunu yalnız ayrı-ayrı dövlətlərin liderlərinə aid etmək olmaz. Ümumavropa strukturlarının rəhbər postlarında seçimə nəzər salmaq kifayətdir ki, "köhnə" qitədə güclü siyasi liderlərin mövcudluğu ilə öyünməyin mümkün olmadığını görəsən. Avropanın aparıcı dövlətlərinin liderləri nəinki qeyri-ordinar keyfiyyətləri ilə seçilmirlər, üstəlik, Ümumavropa qurumlarının məsuliyyətli vəzifələrinə heç nə ilə fərqlənməyən şəxsləri seçməyə çalışırlar. Bir müddət əvvəl Avropa İttifaqının ilk prezidenti postuna Belçikanın indiyədək ciddi siyasi uğura imza atmayan, geniş ictimaiyyət tərəfindən o qədər də tanınmayan baş naziri Herman Van Rompeyin seçilməsi də buna sübutdur. Amma onun 2004-cü ildə səsləndirdiyi bir sərt bəyanatı ilə yaddaşlarda olduğunu söyləmək mümküdür: "Aİ xristian dövlətlərin birliyidir və o səbəbdən də  burada müsəlman Türkiyəyə yer yoxdur".
Bəlkə onun ən böyük uğuru elə bu bəyanatındadır?
Özü də bir müddət əvvəl İsveçrədə minarə tikintisinə qadağa qoyulması fonunda bu ideya daha aktual görünməyə başlayır. Üstəlik, artıq "xristian dəyərlərini müdafiə edən" bir sıra dövlətlər də bu isterikaya qoşulmaq niyyətlərini ortaya qoyublar.
Qeyd edək ki, Herman Van Rompeyin Aİ prezidenti seçilməsinə məhz Almaniya ilə Fransa lobbiçilik edib. Qurumun xarici işlər naziri postunu britaniyalı baronessa Ketrin Marqaret Eştonun (5 uşaq anası olan 53 yaşlı qadın Aİ-nin ticarət məsələləri üzrə komissarıdır) tutması gözlənilməz olsa da, hər kəsi qane edib. Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Borrozu yekun mətbuat konfransında məmnunluqla deyib: "Mən seçimin qurumumuzun gələcək liderləri olan məhz bu şəxslərin üzərində dayanmasından çox xoşbəxtəm".
Bu yerdə dahi N. Makiavellinin bir fikri yada düşür: "Hökmdarın ağlı və bacarığını qiymətləndirmək üçün, ilk növbədə, onun öz ətrafına topladığı insanlara baxmaq lazımdır".
Görünən odur ki, Avropa ölkələrinin zəif liderləri Ümumavropa evinə güclü şəxslərin rəhbərlik etməsində maraqlı deyillər. Çox güman ki, onlar Aİ-nin güclü prezidenti və xarici işlər naziri yanında daha "yaraşıqsız" görünməkdən ehtiyatlanırlar. Və ya onların vahid Avropa haqda bütün dedikləri spekulyasiya və boşboğazlıqdır. Xatırladaq ki, Avropanın aparıcı liderlərindən bu istiqamətdə real addımlar tələb olunan zaman onlar dəfələrlə bunu etiraf ediblər. Bu isə göstərir ki, həmin şəxslər öz ölkələrinin maraqlarına cüzi zərər dəyəcəyi təqdirdə belə, heç zaman Ümumavropa evi uğrunda mübarizə aparmayacaqlar. Almaniyanın "yaşıllar" partiyasını təmsil edən deputat R.Harmsın fikri real vəziyyəti daha yaxşı göstərir: "Düşünürəm, dövlət və hökumət başçıları Lissabon müqaviləsi erasını Aİ-yə güclü prezident seçməklə başlamaq haqda razılığa gələ bilməyiblər. Onlar adi texnokrata üstünlük veriblər və bu mənim xoşuma gəlmir. Hesab edirəm, Avropanın həqiqətən güclü liderə ehtiyacı var".
Nəhayət, sonda Çerçillin siyasət sənəti haqda məşhur aforizmini xatırladaq: "Siyasətçi sabah, bir həftə, bir ay, bir il sonra nə baş verəcəyini əvvəlcədən söyləməyi, sonra isə o bunun nə üçün baş verdiyini izah etməyi bacarmalıdır".

In mid-December Europe witnessed an attack on Italy's 73-year-old prime minister, Silvio Berlusconi. This happened immediately after an emotional speech to a public rally of the ruling party "The People of Freedom" in Milan. Among the participants in the rally was a group of people who disagreed with Berlusconi's policies. And as he descended from the stage and walked through the crowd, shaking hands with his supporters, one of them threw a statuette, a copy of Milan Cathedral, which hit the prime minister in the face. Police arrested M. Tartaglia, 42, who has no previous criminal record. The official version is that the assailant has been under the supervision of a psychiatrist for 10 years and has a fairly long history of mental illness. This version is dubious for at least for two reasons. First, the assailant attributed his action to his dislike of Silvio Berlusconi's policies. And it is strange that a psychopath turns out to be fairly well versed in the negative aspects of the Italian prime minister's policies and explains his deeds clearly. Second, it became known that while Silvio Berlusconi was at the hospital, the police arrested a second mentally-disturbed man who tried to enter the ward through a window to attack the high-ranking patient. It seems that in Italy, a secret order of psychopaths has been founded which aims to stalk or cripple Silvio Berlusconi. It was also claimed later that the attack was staged by the Italian prime minister himself. Investigating all the subtleties of this incident is the business of the Italian law enforcement agencies. Those who make an attempt on the life of the country's political leader must be held to account under Italian law.
However, in this article we would like to focus entirely on a different aspect, which I think is a more significant problem than the attack on Silvio Berlusconi. I am confident that this aspect played a key role in the incident involving the Italian prime minister. By the way, some experts do not rule out similar attacks on the leaders of other European countries. With this in mind, the security services of these countries intend to strengthen measures to ensure the safety of their political leaders. It is therefore no exaggeration to say that this incident shocked the whole of the "old" continent. The statuette thrown in Silvio Berlusconi's face is probably a challenge to the leaders of the major European powers and organizations. A reasonable question arises: "Does such a challenge have good reason? Is this one-off incident and challenge a direct consequence of the damage done to the concept of 'political leadership' by the heads of leading European countries?" It is regrettable that this is most likely the case.
Silvio in role
Let's start with Berlusconi himself. The years of his premiership have engendered a long train of scandalous stories, of which the Italian electorate appears to be pretty tired. Prominent experts argue that "the blood-stained face of Silvio Berlusconi is a symbol of a country in which political disputes have long resulted in enmity and hatred." With his arrival in Italian politics 15 years ago, he changed radically the atmosphere in his country. The Italian prime minister calls his political opponents "arseholes" and "fraudsters", critical media - "a dump", judges and prosecutors "a cancer on democracy", which sits badly with the language of a political leader. Berlusconi recognizes no separation of powers: he is elected by the people and all other state institutions must obey him. Nevertheless, for him and his supporters, he is "the best prime minister of the last 150 years." But his opponents see him as a "dark force", or a "funny scarecrow", or as both. Thus many Italians believe that he has become an "obsession". There have been countless scandals over Silvio Berlusconi's ties with the Italian organization Cosa Nostra. And in the first week of December, Rome saw a mass anti-government demonstration, with a huge banner demanding "Berlusconi - Resign" and scandalous chants such as "Thief, mobster and clown". Although the participants included well-known representatives of opposition parties, almost all the demonstrators dressed in purple, symbolizing the fact that they represent civil society and do not belong to any political party. Silvio Berlusconi himself called rumours about his ties to the mafia "unfounded and insulting", and said that he has always fought organized crime: "I am accused of what I have never had in mind. If there has ever been a government that has done everything possible to combat the mafia, it is my government." He has a very painful response to all talk about the mafia. Rejecting all allegations, he also promised to "strangle" the authors of books and films about the Cosa Nostra, because they spoil the image of Italy: "If I find out who authored the 'Octopus', I swear I will strangle him." This is a peculiar way to fight the mafia. The Italian Constitutional Court, in turn, declared as unconstitutional a decree establishing judicial immunity for the five leading state officials - president, prime minister, both speakers of parliament and the head of the Constitutional Court. According to the court ruling, this amendment to the law (the so-called "Alfano Law"), adopted after the current leader of the centre-right coalition, Silvio Berlusconi, became Prime Minister, violates two articles of the Italian Constitution, including the one providing for the "principle of equality." The sexual scandals and amours that the Italian prime minister is famed for are an open secret. The 73-year-old prime minister's orgies in the company of girls of easy virtue have become a talking point. Besides, his obscene gestures and antics have been repeatedly documented by devotees of scandalous stories. Silvio Berlusconi will most likely go down in history from for this reason, rather than as a strong prime minister. Even his wife Veronica Lario, despite 30 years of marital life and their three children, chose to divorce her husband to avoid becoming a focus of attention due to unseemly stories involving the Italian prime minister. Things reached such a point that the Rolling Stone magazine declared him "rock star of the year" for his notoriety.
Carla Bruni-Sarkozy's husband
The president of another leading power on the "old" continent is no slouch compared to his Italian counterpart. Nicolas Sarkozy, head of the French Republic, has repeatedly accused his political opponents of spreading rumours to discredit him. But he himself does not seem to shrink from such antics. The French president has never concealed his distaste for IMF Managing Director Dominique Strauss-Kahn. Even Strauss-Kahn's assumption of the post was a result of this enmity. Sarkozy actively lobbied for the appointment as it guaranteed his absence from France. It is known that during the G20 summit in Pittsburgh, the French president encountered Strauss-Kahn in the toilet, and they had a very unpleasant conversation. According to eyewitnesses, Strauss-Kahn accused the French leader of spreading rumours about the IMF managing director's sexual promiscuity: "I know very well that all these rumours come from the Elysee palace. Tell your boys to stop it, otherwise I'll take you to court." According to one French expert, Strauss-Kahn is the most dangerous enemy that Sarkozy has met in his entire political career and no-one is surprised that unbridled warfare has been unleashed against him.
When Sarkozy shook hands with people during his visit to an international agricultural exhibition, one of them refused the offer, saying: "Do not touch me. You are soiling me." In response, the French president said: "Go away, you bloody idiot".
Incidentally, this is not the first such situation involving the French president. During one public appearance, Sarkozy was insulted by a young man who shouted something to him from the balcony. The president invited him to come downstairs, but he said that if he came downstairs, the president would not be better off. Recently, the name of the French president has been mentioned mostly thanks to his third wife, 42-year-old Italian-French singer and model Carla Bruni. As you can see, he, too, has been unable to avoid divorce proceedings. He divorced twice and has one son from each of his previous two marriages. Chewing gum during a meeting with his Turkish counterpart Abdullah Gul, which is an insult to the head of another state, Sarkozy surpassed himself in violating diplomatic etiquette. After this, some Turkish newspapers called him not "President Sarkozy of France," but "the husband of Carla Bruni-Sarkozy". But, apparently, it did not upset him at all and, perhaps, quite the contrary, he was even flattered.
Nor is he concerned about the disastrous results of his diplomatic mission in last August's events in the South Caucasus. After a year of red tape, the OSCE laid the blame for these events on Tbilisi.
Thus, there is no point in talking about Sarkozy as the strong leader that all of Europe needs. Rare attempts to compare the current French president with Charles de Gaulle, Francois Mitterrand, or even with Jacques Chirac are doomed to failure.
"Iron Girl"
It may not be directly relevant to our topic, but it's still worth noting that today all leaders of major European countries seem to distinguish themselves by multiple marriages. The first woman chancellor in the history of Germany, Angela Merkel, has also failed to avoid such a fate. In 1988, she entered into a second marriage. Although she looks better in the company of her European counterparts, it would still be an exaggeration to talk about her charisma or strong leadership qualities. This is especially noticeable when compared to Bismarck, Adenauer, Helmut Kohl and even Schroeder, who made an impression as a gentler leader than any other German chancellor. Besides, Merkel's political rise in Germany shows that even her associates cannot trust her. Angela Merkel's transformation into a significant public and political figure is a far greater mystery than her personal life. Until 35, she was miles away from politics. She was not known as a dissident or as a member of any protest movement. Only after the fall of the Berlin Wall did Merkel involve herself in politics, joining the Democratic Awakening movement. She became deputy speaker of the last GDR government headed by Lothar de Maiziere. By the way, he is considered the discoverer of the phenomenon called Angela Merkel. Throughout her ministerial career, Merkel has not always been able to find the necessary compromise and has constantly had to engage in conflict. Merkel's second godfather is Gunther Krause, who held the post of parliamentary secretary. Thanks to his efforts, she was elected to the Bundestag. However, he coined a phrase that instantly became popular with opponents of Germany's woman chancellor: "She is a nice, pleasant woman, but once you turn away, she immediately gives you a kick in the backside." Nevertheless, for significant progress in her political career, she is indebted to Helmut Kohl who recommended her for the post of Secretary General of the CDU (Christian Democratic Union) in 1998. Ascending the political Olympus, Merkel disdained no means of achieving the cherished goal. She masterfully "knocked out" anyone who tried to compete with her for influence. Friends and colleagues were no exception. In late 1999, a major scandal broke out around the illegal financing of the CDU treasury. Then Kohl assumed all political responsibility. A month later, the famous Algemeine Frankfurter Zeitung published an article by Merkel in which she urged CDU representatives to distance themselves from Kohl. Many argue that they did not expect such a thing from her. Instead of a pretty scholar and strong political leader unfettered by political rules and intrigue, we get the image of a hard politician. For this reason, the publicist Alexander Osang characterizes her as follows in his article "Iron Girl": "She divides men into two groups - those who promote her career and those who feel used. She has spent all her life learning to juggle between the two fronts. The whole question is what she wants. It is very difficult to understand." I think that she herself does not understand this. As for some of her gems like "we, the conservatives, want to conserve everything that requires conservation and develop everything that requires development" or "what I said was not nonsense, but a wrong opinion," Russian analysts compare them to Viktor Chernomyrdin's lexicon. She once said that Ukraine was not a state, thus insulting the Ukrainian people and calling into question the right of a sovereign state to exist.
What can Gordon be proud of?
The United Kingdom has also run out of bright political leaders, although it gave world history such individuals as Disraeli, Churchill and Thatcher. The current Prime Minister, Gordon Brown, is only remembered for being given a dressing down by Queen Elizabeth II for disclosing the spending of state funds by British MPs for their personal needs. According to the British media, he was told off like a schoolboy. Although Mr Brown offered the humblest apology to the British electorate, his personal image and the position of the Labour Party were severely damaged. His predecessor and party friend, Tony Blair, also received not very flattering feedback. According to some experts, Mr Blair may go down in history as the most dim-witted person to ever lead Britain's foreign policy: "He 'revealed' a terrible threat to Britain from Iraq's mythical weapons of mass destruction and completely overlooked Russia's gradual seizure of hegemonic positions in Europe." In addition, many still remember the words of his wife during the second election campaign, when she credited her husband, not for his big political successes, but for displaying heroism as many as five times a night in bed with her.
Who will lead the EU?
This is how ugly the picture looks when you monitor closely the activities of the leaders of major European powers, and not only the leaders of individual countries. Just look at the elections to top positions in pan-European organizations to understand that the "old" continent can no longer boast of producing important and powerful political leaders as was the case until recently. It is not enough that the leaders of major European countries do not have extraordinary qualities, they are also trying to push through unremarkable candidates for positions in pan-European organizations. This is proved by the recent election of Belgium's Prime Minister, Herman Van Rompuy - someone with almost no political merit and of whom the public is barely aware - as the first EU president. He is known for one harsh statement made in 2004: "The EU is a club of Christian countries and, therefore, there is no room in it for Muslim Turkey." Perhaps this statement is his most important asset. This view exists alongside the recent plebiscite held in Switzerland concerning a ban on the construction of minarets. Especially as some countries - the "keepers" of Christian values - have already expressed a desire to join the hysteria. It should also be noted that the election of Herman Van Rompuy as EU president was supported by Germany and France. Although the candidacy of British Baroness Catherine Margaret Ashton (a 53-year-old mother of five, the current European Commissioner for Trade) for the post of EU foreign minister was largely unexpected, it suited everyone. At the final press conference, European Commission President Jose Manuel Barroso said with satisfaction: "I am happy that the verdict fell to these future leaders of our organization!" Here we certainly cannot omit the brilliant words of that connoisseur of rulers' souls, Machiavelli: "A ruler's mind is judged, first of all, by the kind of people he brings close to himself."
It is obvious that the weak European leaders are not interested in strong leadership within the European community. Most likely, they are afraid to appear even more insignificant next to a strong political president and EU foreign minister. Or all their talk of a united Europe is political speculation and idle chatter, as is quite typical of the leaders of all European powers when they are required to take decisive action. This proves that these countries will never struggle for a common European home which makes even the slightest impact on the interests of their own countries. The anxiety of Green Party German MP Rebecca Harms best demonstrates the strength of such a judgment: "I can say that the heads of states and governments failed to agree on how to open the era of the Lisbon Treaty with the election of a strong EU president. Their choice fell on a technocrat and I do not really like that, because I think that Europe does need a strong leader." Finally, we should turn to a famous aphorism by Sir Winston Churchill about the art of politics: "A politician needs the ability to foretell what is going to happen tomorrow, next week, next month and next year. And to have the ability afterwards to explain why it didn't happen." How many European politicians meet these requirements?