ABŞ terrorla mübarizənin yeni mərhələsinə başladı
Vaşinqton beynəlxalq terrorizmlə mübarizənin yeni mərhələsinə başladı. Hər halda, xalqının təhlükəsizliyinə görə bütün məsuliyyəti üzərinə götürən ABŞ prezidenti Barak Obamanın son bəyanatları və qərarları belə deməyə əsas verir.
Barak Obama: "Sistemdə problem yaşanıb - məsuliyyət mənimdir".
Birləşmiş Ştatlarda milli təhlükəsizlik sisteminin yenidən qurulmasına dekabrın 25-də Amsterdam-Detroyt transatlantik reysi ilə uçan təyyarənin partladılmasına edilən cəhddən dərhal sonra qərar verildi. Xatırladaq ki, 23 yaşlı nigeriyalı Umar Faruk Abdul Mutallab sözügedən reysdə terror aktı törətməyə çalışsa da, istəyinə nail ola bilməmişdi. Baş tutmamış terror aktının təşkilinə görə "Əl-Qaidə" məsuliyyəti öz üzərinə götürdü. İslamçılara məxsus saytların birində bildirilir ki, göyərtəsində 278 sərnişin və 11 heyət üzvünün olduğu təyyarəni partlatmaq istəyən "nigeriyalı qardaş" Amerikanın bütün təhlükəsizlik baryerlərini aşaraq, ABŞ kəşfiyyatının qüdrəti haqda mifi məhv etmiş oldu.
Ağ evdə güc strukturunun rəhbərləri ilə keçirilmiş iclasın sonunda prezident Obama etiraf edib ki, həmin gün (dekabrın 25-də) Amerikanın təhlükəsizlik sistemində "təhlükəli problem" yaşanıb. Dövlət başçısı bildirib ki, bu, yüzlərlə insanın həyatına son qoya bilərdi: "ABŞ hökumətində bu hadisənin üstünü açmaq üçün kifayət qədər informasiya olub. Lakin kəşfiyyat bütün detalları bir araya toplaya bilməyib".
Bununla yanaşı, Obama baş verənlərə görə bütün məsuliyyəti öz üzərinə götürüb. "Sistemdə problem baş verib və məsuliyyət mənimdir", - deyə Ağ ev sahibi qeyd edib.
Ən maraqlısı isə odur ki, Obama prezidentlik fəaliyyətinə başladıqdan sonra ilk dəfə olaraq hər kəsin Corc Buş dönəmində eşitməyə adət etdiyi ruhda bəyanat səsləndirib: "Biz müharibə şəraitində yaşayırıq. Zorakılıq və ədavət yayan böyük şəbəkə, 11 Sentyabrda bizə hücum etmiş "Əl-Qaidə" ilə müharibə aparırıq. Bu müharibədə qələbə qazanmaq üçün əlimizdən gələni edirik".
Amerikanın dövlət təhlükəsizlik sistemində dəyişikliklər olunduğunu bəyan edən prezidentin sözlərinə görə, yenilik, ilk növbədə, terror aktlarının qarşısının ilkin mərhələdə alınmasına, aeroportlarda sərnişinlərin yoxlanılması üçün yeni nəsil texnologiyalardan istifadədə qurumlararası əlaqə və səylərin artırılmasına, terrorla mübarizədə beynəlxalq tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə yönəldiləcək. Yeniliklərə əsasən, hava limanlarında ABŞ-a uçan sərnişinlərin uçuşöncəsi yoxlanış qaydaları son dərəcə ağırlaşdırılıb. Söhbət, ilk növbədə, "terrorun sponsorları" adlandırılan ölkələrdən Amerikaya uçmaq istəyən şəxslərin diqqətlə yoxlanılmasından gedir. Buraya isə İran, Sudan, Suriya və Kuba daxildir. Bu ölkədən olan sərnişinlər şəxsən yoxlamadan keçməli və yüklərinə də baxışa imkan yaratmalıdırlar.
Nigeriya, Yəmən və Pakistandan olan sərnişinlərə də eyni qaydalar tətbiq ediləcək.
Təhlükəsizliyin təminində aeroportlarda yoxlamalara yeni texnologiyaların cəlb edilməsi də əsas yeniliklərdəndir. Bu məqsədlə hava limanlarında yeni modifikasiyalı fotoskaynerlər quraşdırılacaq.
Bundan başqa, Obama Dövlət Departamentinə Birləşmiş Ştatlara gəlmək istəyən şəxslərə viza verilməsi qaydalarının sərtləşdirilməsini, həmçinin terror təhlükəsinin artması ilə əlaqədar artıq verilmiş vizaların ləğvini tapşırıb. Bu tədbirlər belə düşünməyə əsas verir ki, təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi yuxarıda adı çəkilən ölkələrlə yanaşı, digər dövlətlərin vətəndaşlarına da təsir göstərəcək. Özü də antiterror koalisiyasında Amerika ilə birlikdə mübarizə aparan və onun strateji tərəfdaşı olan ölkələr də istisna deyil. Deməli, təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi ABŞ-ın müttəfiqi olan ölkələrin Birləşmiş Ştatlar üçün heç bir təhlükə yaratmayan vətəndaşlarının da bu ölkəyə səfər etməsinə mane olacaq.
Obamanın Amerika xalqına çatdırdığı əsas fikir isə ondan ibarətdir ki, ABŞ-ın həyata keçirdiyi bütün təhlükəsizlik tədbirlərinə baxmayaraq, "Əl-Qaidə" yenə də ona zərbə endirmək iqtidarındadır. Düşünmək olar ki, Obama növbəti prezident seçkisinədək (2012-ci ilin sonu) "Əl-Qaidə" lideri Üsəma Ben Ladenin neytrallaşdırılmasına nail olmaq üçün real tədbirlər görmək fikrindədir.
Növbədə Yəməndir
Amerikanın təhlükəsizlik sisteminin yenidən təşkil edilməsi antiterror mübarizəsinin yeni mərhələsinin uğurla başa çatmasına yönələcək. Onun əsas meydanı isə, güman ki, Yəmən olacaq. İstintaq gənc nigeriyalının "Əl-Qaidə"nın məhz Yəmən qanadı tərəfindən hazırlandığını və ABŞ-a göndərildiyini müəyyənləşdirib. Saxlanılan nigeriyalının özü də etiraf edib ki, Yəməndə təyyarə partlatmaq "sənət"ini onunla birlikdə iyirmiyədək gənc də öyrənib. Nigeriyalının sözlərinə görə, həmin şəxslər də onun Detroyt üzərindəki təyyarədə tətbiq etməyə çalışdığı üsul və təcrübələrə yiyələniblər.
Bundan başqa, o da nəzərə alınmalıdır ki, Yəmən Üsəma Ben Ladenin əcdadlarının vətənidir (baxmayaraq ki, o, Səudiyyə Ərəbistanında doğulub). Görünür, məhz bu faktor Ərəbistan yarımadasının cənubunda yerləşən yoxsul bir ölkənin müasir terrorizmin istehkamlarından birinə çevrilməsində əsas rol oynayır. Yəmən terrorçuları arasında radikal təbliğatçı, ABŞ-dan olan imam Ənvər əl-Əvlaki xüsusilə məşhurdur. Vaxtilə 2001-ci ilin 11 Sentyabr terrorunun icraçılarına xeyir-dua vermiş bu şəxs 2002-ci ildə tarixi vətəninə köçüb.
Bir müddət əvvəl Yəmən hökuməti əl-Əvlakinin öldürüldüyünü bəyan etsə də, sonuncunun qohum və tanışları onun sağ-salamat olduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, əl-Əvlakinin tələbələrindən biri amerikalı hərbi psixiator Nidal Həsəndir. Söhbət ötən il noyabrın əvvəllərində Texas ştatındakı Fort-Xud hərbi bazasında qanlı olay törətmiş şəxsdən gedir. İndi isə baş tutmamış terroru reallaşdırmağa çalışan Əbdül Mütəllibin də əl-Əvlaki ilə əlaqəsinin olduğuna dair məlumatlar yayılıb.
İstənilən halda, Amerika hökuməti nigeriyalı terrorçunun bu şəxslə əlaqələrinə dair məlumata malik olduğunu göstərir.
Baş tutmamış terror aktı ilə bağlı telemüraciətində Barak Obama Yəməni "yoxsulluq və qanlı qiyamlarla çirklənmiş ölkə" adlandırıb. "Bizim əsas məqsədimiz Yəmən hökuməti ilə terrorla mübarizədə tərəfdaşlığı gücləndirmək, bu ölkənin xüsusi xidmət orqanlarını silahlandırmaq və təlim keçmək, həmçinin onlara kəşfiyyat məlumatları ötürməkdir", - deyə prezident qeyd edib.
ABŞ-ın əsas müttəfiqi olan Böyük Britaniyanın rəsmiiləri də öz növbəsində bəyan ediblər ki, onlar yanvarın 28-də Londonda Yəməndə terrorizmə həsr olunmuş beynəlxalq sammit təşkil etməyə hazırdırlar.
Vaşinqton isə artıq Yəmən ərazisindəki "Əl-Qaidə" terrorçularına qarşı xüsusi əməliyyatlar planının hazırlanması və reallaşdırılmasına başlayıb. Məhz bu əməliyyatların ilk uğuru kimi, ABŞ-ın bu ölkədəki səfirliyinin fəaliyyəti bərpa edilib. Xatırladaq ki, Vaşinqtonun Yəmən paytaxtındakı diplomatik missiyası yanvarın lap əvvəlində terrorçu təşkilatın yerli qanadının yaratdığı təhlükə üzündən fəaliyyətini dayandırmışdı. Həmin vaxt terrorçular "müsəlman dininə etinasız olmayan" hər kəsi yadellilərə hücuma səsləyirdi. Yanvarın 2-də ABŞ Silahlı Qüvvələri Mərkəzi Komandanlığının rəhbəri Devid Petreus da Yəmən paytaxtına gəlib. Onun ölkə prezidenti Əli Abdulla Salehlə görüşündə birgə antiterror tədbirlərinin həyata keçirilməsi imkanları müzakirə olunub. Bunun ardınca Vaşinqton və Sana xüsusi əməliyyata start veriblər, nəticədə, Amerika səfirliyi ilə yanaşı, digər Qərb dövlətlərinin bu ölkədəki diplomatik missiyaları da fəaliyyətlərini bərpa edə biliblər.
Beləliklə, Yəmən Əfqanıstan və İraqın ardınca, beynəlxalq antiterror koalisiyasının fəaliyyət göstərəcəyi üçüncü ölkəyə çevrilir.
Amma Ağ ev onu da yaxşı anlayır ki, Əfqanıstan və İraq əməliyyatları "Əl-Qaidə"nin darmadağın olunmasını təmin etmədiyi bir şəraitdə, yeni missiyanın başlanması həm antiterror əməliyyatları, həm də ümumilikdə qlobal təhlükəsizlik üçün ciddi fəsadlar verə bilər.

The United States begins a new phase in the war on terror
Washington has proclaimed the beginning of a new phase in the global war on international terrorism. This conclusion follows from recent statements and decisions by US President Barack Obama who has assumed full responsibility for the security of his people.
"The system failed - it's my responsibility"
The restructuring of the national security system in the United States began soon after an attempted terrorist attack by a 23-year-old Nigerian Umar Farooq Abdulmutallab on the Amsterdam-Detroit transatlantic flight on 25 December last year. Responsibility for organizing the failed explosion on the airliner that carried 278 passengers and 11 crew members was claimed by al-Qaeda, which posted a message on an Islamist website, saying that "our Nigerian brother" managed to overcome all US security measures, thus shattering the "great myth" about the omnipotence of the US intelligence service.
At a White House meeting with heads of security agencies, President Obama admitted that on 25 December the American security system made a "potentially disastrous screw-up" that could have claimed several hundred lives. "The bottom line is this - the US government had sufficient information to have uncovered this plot and potentially disrupt the Christmas Day attack, but our intelligence community failed to connect those dots," said Obama.
Nevertheless, the US president assumed full responsibility for what happened. "The system failed - it's my responsibility," he said. But the most important thing is that for the first time since the beginning of his presidency, Barack Obama made a statement in the spirit of those repeatedly voiced by his predecessor George Bush. "We are at war with al-Qaeda, a widely ramified network that spreads violence and hatred, attacked us on 11 September and is preparing new attacks. And we will do everything possible to win," Obama said.
The US president announced changes to the system of American security forces, which will be primarily aimed at preventing terrorism in its early stages, interagency efforts to develop next-generation technologies for passenger screening at airports and strengthening international partnership in the war on terror. In accordance with such directives, the United States has tightened rules for screening air passengers travelling to this country. It is, above all, a particularly thorough examination of those who fly from the states that are regarded as so-called "sponsors of terrorism", particularly Iran, Sudan, Syria and Cuba. These passengers will have to undergo a body search and to present their luggage for screening. At the same, similar rules will also apply to passengers from Nigeria, Yemen and Pakistan. The most important security measure will be the introduction of modern technologies for screening at airports where state-of-the-art photo scanners will be installed.
In addition, the US president instructed the State Department to tighten the rules of issuing entry clearances to the United States and cancelling visas due to the increased terrorist threat. The introduction of this measure gives reason to believe that the tightening of security measures by Washington will affect not only the citizens of the aforesaid countries. The revision of visa regulations is likely to affect a vast majority of countries, including members of the US-led international antiterrorist coalition and Washington's strategic partners. It is possible that because of the heightened vigilance of American intelligence officials, many citizens of the allied states who do not pose any threat will be denied entry into the US.
However, the main thrust of Obama's message to the American people is that, despite all the efforts of the United States in the sphere of security, al-Qaeda still retains the ability to strike them. One can also assume that by the next US presidential elections to be held in late 2012, Obama is going to achieve real results in eliminating or neutralizing "the terrorist number one" - al-Qaeda leader Osama bin Laden.
Yemen is the next step
The reorganization of the American security system is meant to ensure the success of the new phase in the war on terror. But its main platform appears to be Yemen, as the investigation established that it was the Yemen cell of Al-Qaeda which trained and sent the young Nigerian to commit the Detroit terrorist attack. Meanwhile, the Nigerian himself admitted that two dozen young people studied the "art" of blowing up aircraft together with him in Yemen. According to the Nigerian, his "classmates" possess the skills and techniques which he himself tried to use on board the aircraft over Detroit.
Also, keep in mind that Yemen is the ancestral homeland of Osama bin Laden (although he was born in Saudi Arabia), and, apparently, this factor played an important role in turning the impoverished country in the southern part of the Arabian peninsula into one of the bastions of modern terrorism. One of Yemeni terrorists is the radical preacher, Anwar al-Awlaki, an imam from the United States, who once instructed the perpetrators of the 9/11 terrorist attacks and moved to his historic homeland in 2002. Recently, the Yemeni authorities triumphantly announced that Al-Awlaki had been killed, but his relatives and acquaintances claim that he is alive and well. Al-Awlaki's disciple is also the American military psychiatrist Nidal Hasan, who organized a bloody massacre at the Fort Hood army base in Texas in early November last year. Now it has been reported that Al-Awlaki could be connected to the would-be terrorist Abdulmutallab. In any case, American officials have indicated that they have evidence linking the Nigerian terrorist to the "dead man" from Yemen.
In a televised address on the failed terrorist attack, Barack Obama called Yemen "a country grappling with crushing poverty and deadly insurgencies." "So, as president, I've made it a priority to strengthen our partnership with the Yemeni government - training and equipping their security forces, sharing intelligence and working with them to strike al-Qaeda terrorists," he said. In turn, the United Kingdom, the main ally of the US, announced its willingness to host an international summit on terrorism in Yemen in London on 28 January.
Washington, meanwhile, began active measures to plan and implement a special operation against al-Qaeda militants in Yemen. Actually, as a result of the first successes of this operation, the US embassy in Sana'a resumed its work. The US diplomatic mission in the Yemeni capital was closed in early January due to threats received from members of the local branch of a terrorist organization who called on "all Muslims concerned about their religion" to attack foreigners. On 2 January, Sana'a was visited by the head of the Central Command of the US Armed Forces, David Petraeus. At a meeting with Yemeni President Ali Abdullah Saleh, he discussed the possibility of taking joint anti-terrorism measures. Following this, Washington and Sana'a began a special operation whose results allowed the US embassy and the diplomatic missions of several other Western countries to resume their work. Yemen, apparently, has finally acquired the status of the third bridgehead for the international anti-terror coalition after Afghanistan and Iraq. However, the White House seems to realize that what negative consequences a repeat of the Afghan and Iraqi "experiments" may have both for the anti-terrorist mission and entire global security, as the same al-Qaeda, which became a bugbear for many countries and peoples of the East and the West in the late twentieth century, has yet to be defeated.