Müəllif: Leyla SƏBZƏLİ Bakı
Müəllif oxuculara hələ başa çatdırmadığı kitabından bir neçə fəsil təqdim edir. Kitab rəvayət, yəni tarixi publisistika janrında yazılıb. Mətn xüsusi olaraq "Region plus"un formatına uyğun şəkildə ixtisarla təqdim olunur (İkinci hissə)
"Qarabaşlar"
Təkərin və təqvimin, əlifbalı yazının və pulun ixtiraçılarıdır. Dulus dəzgahı, uşaqların məktəblərdə oxuması, toxuculuq aləti və əczaçılıq da onların işidir. Bişmiş kərpici, poladı, sorğu kitabçalarını və kitabxanaları da onlar yaradıblar. Əkinçilik, yarımköçəri heyvandarlıq, gəmiçilik və şüşə onların icadiyyətidir. Alkoqollu içkiləri, o cümlədən pivəni və üzüm şərabını onlar kəşf ediblər, hüquq, onluq say sistemi və vergi anlayışını da ilk dəfə onlar tətbiq ediblər. Dəmirçi körüyü, həndəsə, saat, ordu, mətbuat, gigiyena!.. Uzun-uzadı sadalamaq olar. Bilik səviyyəsi indiki bəşəriyyətdən azacıq geri qalan toplumu təsvir etmək elə də mürəkkəb iş deyil. Bu sivilizasiyanın ali riyaziyyat və astronomiya, kimya və tibb, botanika və zoologiya, coğrafiya və geologiya kimi elmlərdən xəbəri olub. Onlar "qızıl kəsik" prinsipindən və uçan aparatların quruluşlarından da xəbərdar olublar. Günəş sisteminin quruluşu, incəsənət, fəlsəfə, psixologiya anlayışları onlar üçün aydın olub. Bu ekstrasenslər və maqlar sivilizasiyası zərif materiyanın mövcudluğundan məlumatlı imiş. Günəş işığının yer üçün qiymətini də bilirmişlər. Bu sivilizasiyanın məqsədi cəmiyyətdə və dünyada sülh olub. Onlar iddia edirdilər ki, öz biliklərini və bacarıqlarını tanrılardan alıblar.
Şumerlər qədim Azərbaycan ərazisində necə peyda olublar? Müxtəlif ehtimallar irəli sürmək olar. Mümkündür ki, miqrantların bir hissəsi Ön Asiya və Cənubi Qafqaz ərazilərində məskunlaşıb. Qədim zamanlarda, təxminən, bizim eradan əvvəl 3-2-ci minilliklərdə çağdaş Azərbaycan ərazisində yaşayan soyların Şumer-Akkad dövləti ilə əlaqələri olub. Həm də tez-tez olub. Hətta Şumer-Akkad çarlığı bu ərazilərdən olan qutey və lullubəy soylarının birləşməsi tərəfindən işğal edilib. Bütöv yüz il boyunca! Yəni mümkünsüz heç nə yoxdur. Özü də şumerlər Azərbaycan ərazilərində olmaları barədə maddi dəlillər qoyublar. Onların sayı kifayət qədər çoxdur! O qədərdir ki, adam bilmir bu barədə nə düşünsün.
Antropoloji olaraq şumerlər böyük hind-ari irqinin kiçik qolunu təşkil ediblər. Alimlər onları kavkasionlara aid ediblər. Şumerlər kətan köynəklər üzərindən xəz arxalıq geyiniblər. Keçə, qoyun və keçi dərisindən papaqlar qoyublar. İlin soyuq vaxtlarında yun bürüncəkdən istifadə edirmişlər. Qadınlar da eyni cür geyinirmişlər, əqiq, lazurit, sümük muncuqlar taxırmışlar. Qızıl bəzəklər də istifadə edirmişlər. Gözlərə və qaşlara sürmə çəkirmişlər, ətirli yağlardan istifadə edirmişlər. Qadınlar və kişilər doğuşdan ölümə qədər geyimin altında bellərinə (zərdüştilərin "kuşti" kəmərinə çox oxşayan) müqəddəs saydıqları iki çiçəkdən hörülmüş kəndir bağlayırmışlar.
Döşlərində pektoral, əllərində və ayaqlarında metal qurşaqlar daşıyıblar. Bəllidir ki, şumerlər neft çıxarılması texnologiyası ilə yaxından tanışdırlar və onu müxtəlif məqsədlər üçün istifadə etməyi yaxşı bacarıblar. Evləri və məbədləri yanan neftlə işıqlandırıblar. Yanar qatışıq kimi onlardan hərbi məqsədlə də istifadə ediblər. Neftin müalicəvi xassələrindən xəbərdar olublar. Onu müxtəlif qatışıqlarla qarışdıraraq dəri xəstəliklərini sağaltmaq üçün sürtkülər əldə ediblər. Neftlə xəstə oynaqları sağaldırmışlar, mədə ağrılarını isə neft qatranından düzəldilmiş həblərlə sağaldırmışlar. Qədim həkimlər həbləri saqqız kimi çeynəməyi buyururmuşlar. Neft tikintidə də istifadə olunurmuş. Nefti şumerlər neftli qumlardan mədən üsulu ilə əldə edirmişlər.
Dəfn mərasimi barədə, hətta danışmağa belə dəyməz. Bu barədə yuxarı - kaspilərin dəfn ənənələrinə baxmaq yetərlidir. Bəlkə də bu, adi uyğunluqdur və ona görə də arqument saymaq olmaz. Mümkündür, amma istənilən halda görəsən bu necə baş verib?..
Azərbaycan ərazisindəki qala izlərinin, daha doğrusu, dini tikili qalıqlarının memarlığında şumer təsiri açıq-aydın hiss edilir. Keçən yüzilliyin tanınmış Azərbaycan memarı və memarlıq tarixçisi Davud Axundovun fikrincə, bu, Azərbaycanın qədim memarlıq abidəsi olan Qız qalasının görkəmində də müşahidə edilir. Qədim zamanların səkkizmərtəbəli incisini tikmiş insanın nə memarlıqda, nə də abidənin mühəndis inşaat həllində bənzəri olmayıb. Bu möcüzə abidənin ilkin təyinatı hələ də heç kim tərəfindən aydınlaşdırıla bilinməyib.
Şumer təsiri Bakı yaxınlığında yerləşən sualtı "Səba-il" qalasının da memarlıq görkəmində hiss edilir. Kaspilərdən miras qalmış qala zikkurat şəklində inşa edilib. Yəni şumerlərin piramidaşəkilli pilləli məbədlərinə bənzəyir.
Bəs Azərbaycan ərazisində indiyə qədər işlədilən toponomika necə olsun? Axı Şumer-Akkad çarlığının toponomikasına çox bənzəyir. Məsələn, Azərbaycanın müxtəlif ərazilərində geniş yayılmış "Kiş" adını götürək. Şumer ərazisində şumer tanrısı Kişarunun şərəfinə adlandırılmış şəhər-dövlətin adı ilə demək olar ki, eynidir.
Yaxud "Lahıc"ı - Azərbaycan rayonlarından birinin adını götürək; bu ad qədim və özünəməxsus bir xalqın - lahıcların adından gəlir. Bu toponim də ilk şumer şəhər-dövlətlərdən biri Laqaşın adına bənzəyir. Bu ad şumerlərin kosmoqonik düşüncəsində kainatın qara materiyasını əks etdirən "ilahi varlıq"ların - Laxmu və Laxamunun şərəfinə verilib. Şumerin mifik versiyalarından birinə ("Enki və dünya nizamı"na) görə, Enki tanrının yaratdıqları sırasında onun yaratdığı okeanda - Ap-suda həyat da var. Daha sonrakı kosmoqonik versiyaya ("Enum-Eliş"ə) görə, bu sırada ilkin həyat stixiyası Ap-su və ilkin xaos Tiamatın övladları da var.
Lahıcın özü isə məşhur bacarıqlı ustalar şəhəridir, deyilənə görə, Monomaxın əfsanəvi tacı bu şəhərdə düzəldilib. Həmin tac uzun müddət Rusiya çarlarının başında hakimiyyət rəmzi olub. Yeri gəlmişkən, qədim kaspi tayfası utilərin, yəni çağdaş udinlərin babalarının adı da qəribə şəkildə şumerlərin Günəş və od tanrısı Utunun adına uyğun gəlir. Azərbaycan ərazisində bu cür şumer izi olan toponomik və etnonomik uyğunluqlar çox saydadır. Onlar barədə daha ətraflı kitabda veriləcək.
Leksik düsturlarda və ifadələrdə əks olunan və şumerlərinkinə çox bənzəyən mədəni ənənələr və adətlər necə olsun? Şumer nağılları, əfsanələri, hekayələri, atalar sözləri ilə çox oxşar olan şifahi xalq yaradıcılığı bəs?.. Azərbaycanlıların əcdadlarının ilkin inanclarında qədimlərdən mövcud olmuş kosmoqonik ritualistika və simvolika da var. Elə şumerlərin insanların anası saydığı Damqalnunu-Mamiyə bənzər iridöşlü, iriombalı qadın fiqurlarını götürək. Bu fiqur bəlkə də dünyanın yaranışından bəri uzun müddət azərbaycanlıların əcdadlarının tapınma yeri olub. Azərbaycan ərazisində qaya rəsmləri, heykəlciklər və daş bütlər şəklində onun o qədər təsvirləri tapılıb ki, sanki, şumer çarlığı xüsusi olaraq bu təsvirlərin bura göndərilməsi ilə məşğul olub. Qobustanın petroqlif yazılarındakı şumer tanrıları nə ilə bağlıdır? Tanrılar haqqında da kitabda danışacağıq. Şumerlərin insanın yaradıcısı saydıqları tanrı Enkinin rəmzi olan bir-birinə hörülmüş iki ilan təsvirləri necə olsun? Çağdaş şumerşünasların və genetiklərin fikrincə, insan DNT-dəki işarələrin yarısı Yer, yarısı isə göymənşəlidir. Bəs şumerlərin qanadlı diski nədir? Sonradan o da Aran zərdüştlüyünün əsas rəmzinə çevriləcək.
Doğrudur, qədim dinlərdən zərdüştlüyə keçərkən o, yüngülcə dəyişdirilib və üzərinə tanrı Hürmüzün də təsviri əlavə edilib. Şumerlərdən qalmış həyat ağacı, günəş, ay təsvirləri, çox sayda svastika işarələri, ulduz təsvirləri və tanrıların işarəsi olan altıləçək şumer çiçəyinin təsvirləri də var. Və bütün bu təsvirlər uzun illər boyunca Azərbaycan xalqlarına qutsal simvolika kimi xidmət ediblər. Qədim kaspilərin dili də şumer dilinə çox bənzər olub. Bunun qalıqları türkdilli azərbaycanlıların dilində, türk fonetikasında deyil, öz Arran-Azərbaycan fonetikasında qalıb.
Son illərdə çox xalqlar şumerləri öz etnogenezlərinə aid edirlər. Bəziləri onları hind-avropalıya, bəziləri elamlılara (sami-hamilərə), üçüncülər isə türklərə aid edirlər (müəllif türkləri arilərdən ayırmır. Düşünür ki, bu iki xalq eyni yafəsi qrupuna aiddir və bu problemi daha ətraflı kitabında təsvir edir). Bəs şumerlər kimlərdir? Hələ 1853-cü ildə assiriologiyanın atası ser Henri Raulinson şumerlərin dilini "skif və türk" dili adlandırıb. İraq (Mesopotamiya) ərazisində tapılmış və sonuncusu bizim eradan əvvəl 3-cü minilliyə aid edilən gil löhvələrdəki qədim şumer mixi yazılarının təhlili göstərib ki, şumer sözlərinin çoxunun kökü doğrudan da türk sözlərininki ilə eynidir. Kiçik bir mətndə bu cür oxşarlıqlar dörd yüzdən çoxdur. Məsələn, "nafta" (neft) sözü şumer-akkad - "napata" sözünə bənzəyir. Şumerlərin "ada", yəni ata sözü türkcədə "ada" və "ata" kimi səslənir. Şumerlərin "ama", yəni ana sözü türk dillərində "ama", "aba", "apa", "ana" kimi səslənərək eyni mənanı daşıyır. Burası da var ki, böyük ehtimalla Azərbaycan dilindəki "ana" sözü sevgi, artım və münaqişə ilahəsi ana-nnanın adından götürülüb, burada həmin ilahəyə qədim zamanlardan tapınılıb və onu arran xalqının xanımı və anası sayıblar. Ana-nna şumerin cinsi sevgi, məhsuldarlıq və savaş ilahəsi qəzəbli İna-nnanı çox xatırladır.
Bütün türk dillərində mövcud olan bir şumer sözü - "din-qir" də maraqlıdır (hərfi mənası göydən gələn deməkdir). Türk dillərində bu söz "Tanrı" anlamı verir, buna oxşar "dinqir" şəklində səslənir, "cinqir", "tenqir", "teqri", "danqir" formaları da var. Çağdaş Azərbaycan dilində "din" sözü həm də inanc anlamındadır. Şumerlərin "kir" - çirk sözü türk dillərində də "kir" şəklində işlənir və çirk, gil mənasını verir. Şumerlərin "er", "ar" - torpaq sözü türk dillərində enyi anlamla "yer", "ar" şəklində işlədilir. Şumerlərin ölkə, dağ, məbəd mənası verən "ur", "kur" (akk) sözləri türk dillərində "kurmak", "qurmaq" şəklində işlədilir və tikinti anlamı verir.
"Tu" - doğmaq sözü də türklərin eyni məna verən "tuu", "tuqu", "tuvu" sözlərinə oxşardır. "Ud" - alov sözü şumerilərin Günəş və Od tanrısı Utunun adından götürülüb və türklərin "udun", "otun", "odun" sözlərinə oxşardır. Şən, sevincli mənası verən "qulşe" isə türk dillərindəki "qulmak", "gülmək" sözlərinə bənzəyir, oxşar mənanı daşıyır. Şumer eposunun qəhrəmanı Bilqamışın (semit-akkad ifadəsində "Gilqamış") adının kökündə duran "bilqa" sözü "əcdad" deməkdir. Türk dillərində bu söz daha geniş mənada işlədilir. "Bilgə" - müdrik, bilikli deməkdir. Eyni kökdən yaranmış "bilik" sözü türk xalqlarında həm bilik, həm müdriklik və hətta elm mənasında işlədilir.
Şumer salnamələrində çox şey var. Çoxsaylı rəvayətlər və epik əsərlərdə, təsərrüfat hesabatlarında, hətta şumer miflərində şumer müəlliflərinin açıq-aydın həsrətlə bəhs etdiyi bir ölkə var. Onun haqqında yazanda Şumer çarlığından da qədim olduğunu göstərirlər. Bu, Arata ölkəsidir. Onun sakinlərini epik mətnlərin birində şumer tanrısı Ninurta "An övladları" adlandırır. An şumerin qədim səma tanrısıdır - kiçik tanrıların valideyni və başçısıdır. Belə çıxır ki, Aratada şumer tanrıları yaşayıb?.. Daha ilkin şumer mətnlərinə görə, Arata elə yerdə olub ki, orada "göydən enənlər" ilk yaşayış məskəni salıblar və onu "E.R.İ.D.U" adlandırıblar. Bu, "göydən gələnlər"in dilində "evdən uzaq torpaq" və ya "qürbət" mənasını verirmiş.
Daha sonra bu ad dünyanın bütün dillərində özünü göstərəcək və azacıq fərqli çalarlarla "yer" mənasında işlədiləcək. Bu da bir paradoksdur. Şumer mətnlərində Arata haqqında xatırlatmalar yetərincə çoxdur. Sirli Aratanın bəzi yerlərinin toponimlərinin müfəssəl təsviri də var. "Uş-kaya" - çağdaş şəkildə Üç qaya, "Uiş-diş" - Beş diş. "Qan-tau" - Qan dağ, "Qizil-buda" - Qızıl bunda, yəni qızıl torpaq, "İş-tat-ti" - yanan həyat torpağı kimi ifadə edilir.
Gilqamışın epik mətnlərində şumer tanrıları Enmerkar, Luqalbanda və üçdəbir hissə tanrı olan Gilqamışın dənizlə Arata dağlarına səfərindən bəhs edilir. Aratadan Od tanrısının müqəddəs ölkəsi kimi danışılır və oradan şumerlərin gil Mesopotomiyasına sevgi ilahəsi İna-nnanın məbədinin tikintisi üçün ağ əhəngdaşı gətirirmişlər.
Aratadan mis, dəmir və əlvan metallar da gətirirmişlər. Gətirdiklərinin arasında yarıbahalı göy lazurit də varmış, şumerlər bu daşla məbədləri bəzəyirmişlər. Şumer eposunda başqa faktlar da var. "Enmerkar və Aratanın sahibi" mətnində tanrılar Enmerkar və Ensuxkeşdan sevgi ilahəsi İna-nnanın harada - Aratada, yoxsa Mesopotomiyada yaşayacağı barədə mübahisə edirlər. İna-nna çoxdan Aratada yaşayır. Amma tanrılar mübahisə edirlər...
Danimarkalı şumeroloq A. Vestenhols "şumer" sözünü "ki-eme-qir", yəni "alicənab dilin torpağı" sözünün təhrif olunmuş forması sayıb. Bütün zamanlarda alicənab dil alicənab arilərin, yəni Nuhun oğlu Yafəsin törəmələrinin dili sayılıb. Onlar hələ qədim zamanlardan Cənubi və Şimali Azərbaycan ərazisində yaşayıblar və həmin ərazilər qədim zamanlardan Arran adlanıb. Bəlkə bu, elə Aratanın özüdür?..
"Qara başlar"... Kainatın sonsuzluğunu bilirmişlər, həm də adamın inanmağı da belə gəlmir, "böyük partlayış" və "xaos" nəzəriyyələrindən xəbərdar imişlər! Hər şeyin hansısa hamıdan yüksək olan Mütləqdən başlandığına inanırmışlar. Tanrının qulu olan insanın tanrı qanı qarışdırılmış Ap-su gilindən düzəldilməsini də deyirmişlər. Yer rüşeymindən və tanrı toxumundan. İnsanın qabırğasından qadının yaradılmasını da, cənnət və cəhənnəm haqqında da, şər sözlərə qulaq asıb yasaq Bilik ağacından meyvə dərən insanın günahından da xəbərdar imişlər. Qədim xalq üçün bunlar gerçəkləşməmiş arzu, əbədi can atılan yer və tapınılan obyekt olaraq qalmışdı. "Qarabaşlar"ın sözə baxmadığına görə insanın öz tarixi vətənindən qovulması, böyük daşqın və xilaskar peyğəmbər barədə dedikləri kimi çoxsaylı sakral açıqlamaları sonradan çox vaxt bu və ya digər dəyişikliklərlə eyni şeyi deyən böyük dinlərin hədislərinə daxil olacaq. Ola bilər ki, bu hədislər tək Tanrı dininin banisi, şumerin Ur şəhərinin yetirməsi olan İbrahimin özü tərəfindən söylənilib.
Bu sivilizasiya ilk şəhərləri salıb və ilk məbədləri yaradıb. İnsanın bu sərt dünyadakı əzablarını və möcüzəyə ümidlərini əks etdirən ədəbiyyatı yaradıb. Min illər boyunca unudulmazdan öncə özlərindən sonrakı insanlar üçün bilik və vərdişlər miras qoyub. Bu biliklərin bir çoxu unudulub və sonradan yetkinləşmiş və ağıllanmış insanlıq tərəfindən ağır zəhmət hesabına yenidən əldə edilib. Min illərdən sonra... Bu sivilizasiya özündən sonra çoxsaylı suallar da qoyub. Bu suallardan biri də beş min il əvvəl qaraşındərili və qarasaçlı semit-akkadların arasında yaşamış bu xalqı kimin, niyə, harada, nə zaman "qarabaş" adlandırması ilə bağlıdır. Bəlkə bu adı verən xalq "qarabaş"larla min illər boyu yan-yana və barışıq içində yaşamış sarısaçlı arilərdir? "Odlu" qayalar və qızğın dəniz ölkəsindən olan arilər. Arata adlı ölkədən olanlar...
Ardı var...
Məqalənin əvvəlki hissəsində Kaspiana dövlətinin tarixində texniki yanlışlıq baş verib. Buna görə də həmin hissəni yenidən nəzərinizə çatdırırıq.
..."Çox qədim zamanlardan Qul-zum-dəniz sahillərində yerləşmiş sirli gəlmə tayfalar - kasplar və ya kaspilər bu ərazilərdə öz dövlətlərini yaradacaqlar. Onun adı bu xalqın etnonimindən götürüləcək - Kaspiana dövləti (bizim eradan əvvəl ? minillik). Dəniz isə sonradan cəsur dənizçilərin və qədim gəmiqayıranların şərəfinə Kaspi dənizi adlandırılacaq".

The author of an unfinished book of historical journalism presents readers with a few chapters. The text has been abridged especially for R+ (part two)
"Blackheads"...
They invented the wheel, the calendar, alphabetic writing, money, the potter's wheel, schools for children, the loom, pharmacology, bricks, steel, the directory, the library, irrigation, transhumance, shipping, glass, alcoholic beverages, including barley beer and grape wine, the legal system, the decimal numbering system, the concept of taxes, as well as bellows, geometry, watches, army, press and hygiene! We can read out a long list. It is easier to imagine a society that did not lag behind modern mankind in terms of knowledge. It was a civilization with expertise in areas such as higher mathematics and astronomy, chemistry and medicine, botany and zoology, geography and geology. They knew the principle of the "golden section" and the building of aircraft. They knew about the structure of the solar system and created the concepts of art, philosophy and psychology. It was a civilization of psychics and magicians who possessed knowledge of the existence of subtle matter. They were aware of the importance of solar energy for life on earth ... it was a civilization whose goal was harmony in society and the world. They argued that they had received all their knowledge and skills from the gods.
How did the ancient Sumerians end up on the territory of ancient Azerbaijan? You can come to different conclusions. Perhaps some migrants settled in the Near East and within the South Caucasus. In those days, about three or two thousand years BC, the tribes that inhabited the territory of modern Azerbaijan maintained contacts with the Sumerians-Akkadian state. And those contacts were by no means rare. A tribal alliance from these territories - Guteys (Kutis) and Lullubeys - had totally taken over the Sumero-Akkadian kingdom. For a whole century! So, nothing is impossible! Moreover, the Sumerians left tangible evidence of their presence on the territory of Azerbaijan. They left a lot! So much that you are lost for words.
Anthropologically, the Sumerians were a small grouping of the huge Indo-Aryan race. Scientists associate them with the Caucasians. The Sumerians wore fur vests over linen shirts. They wore dried woollen hats or caps made from goat or sheep fur. In cooler times of the year, they wore woollen cloaks. The women dressed the same way, decorating themselves with a huge number of beads made of cornelian, lapis lazuli, bone and paste. They wore gold adornments. They darkened their eyes and eyebrows and used essential oils. Both men and women, from birth to death, wore on the waist under their clothes a string of yarn in two colours which was regarded as a holy object (very much like the Zoroastrian "kushti" belt). They wore pectorals on the chest, and metal hoops on their arms and feet. It is known that the Sumerians were familiar with the technology of oil production and were able to use it for different purposes. Burning oil was used to light homes and temples. They also used it for military purposes in the form of combustible mixtures and knew about the medicinal properties of oil. By mixing it with different ingredients, they produced ointments which they used to cure skin diseases. Oil was used to treat aching joints, while stomach pain was treated with pills from petroleum pitch. Ancient doctors prescribed pills as a chewing gum. They used oil for construction as well. The Sumerians extracted oil ... with a pit-run method from oil-bearing sands.
I won't even describe their funeral culture. If you want to known about it, see above - the funeral traditions of the Caspians. Perhaps this is just a coincidence that cannot serve as an argument. Perhaps. But what should we do about it?
The remains of towers, most probably religious buildings, whose architecture was influenced by the Sumerians, stand on the territory of Azerbaijan,. According to the prominent Azerbaijani architect and historian of the architecture of the last century, D. Axundov, this is also apparent in the shape of the ancient monument of Azerbaijani architecture, Maiden's Tower. The architecture and, most importantly, the engineering and construction ideas of the man who built this eight-storey miracle in prehistoric times are without parallel in the world. A miracle, whose original purpose nobody has yet understood. Sumerian influence is also evident in the architecture of the Saba-il fortress, now underwater off Baku. A legacy of the Caspians, the fortress is built as a ziggurat, that is, a Sumerian pyramid-like, stepped temple. How about the place names still being used in Azerbaijan? They are consonant with place names of the Sumero-Akkadian kingdom. For example, "Kish" which is a very common place name in different areas of Azerbaijan. It is absolutely identical to the name of the Sumerian city-state dedicated to the Sumerian deity - Kishar. Or Lahic, one of the districts of Azerbaijan, formed from the name of the ancient and unique people - Lahic (Lahij). This place name echoes the name of one of the first Sumerian city states - Lagash. It was named so by the Sumerians in honour of Lahmu and Lahamu - Sumerian "divine monsters", who personified universal dark matter in their cosmogony. According to a Sumerian myth ("Enki and the World Order"), they are creatures of the God Enki in the ocean of life - Ap-su. According to another, later cosmogonic version (Enuma Elish), they were the children of the primordial elements of life, Ap-su and original chaos - Tiamat. It is the same Lahic, a famed city of craftsmen, where, according to legend, the legendary Monomakh's Cap was made. Monomakh's Cap hat crowned the head of Russian tsars for many centuries. By the way, the name of the ancient Caspian tribe the Utis (modern Udins) is suspiciously consonant with the name of the Sumerian god of the sun and fire - Utu. There are great many such toponymic and ethnonymical matches that lead back to Sumerian influence in Azerbaijan. And they will be described in more detail in the book.
What about the cultural traditions and customs similar to Sumerian ones that are reflected in lexical formulas and expressions? What about the oral traditions closely resembling Sumerian tales, legends, fairy tales, fables and proverbs and the cosmogonic rituals and symbols common to the early beliefs of the ancestors of Azerbaijanis? Starting with the large breasted and thick-thighed female figures so similar to the original Sumerian "mother" of mankind - Damgalnunu-Mami. For many millennia, almost since the time of creation, they have been an object of worship for our ancestors. Their images in the form of rock paintings and statues, and stone idols, have been found in such numbers in Azerbaijan that it may seem that all the Sumerian kingdom did was to send their samples here. What about the Sumerian gods in petroglyph inscriptions at Qobustan? We will talk about the gods in the book. What about the image of two intertwined snakes - the symbol of the Sumerian god Enki - the creator of man? According to present-day Sumerologists and geneticists, they are images of human DNA - a creature that is half earthly and half divine. What about the Sumerian winged disk, which later became the main symbol of Arran Zoroastrianism? Zoroastrianism would appropriate it from ancient cults in a slightly altered form, with the face of the God Ahura Mazda added. There is also an image of the cherished Sumerian Tree of Life, the Sun, the Moon, a huge number of swastikas, different stars, the Sumerian flower - sexfoil - the sign of the gods. For many thousands of years, all these characters were sacred symbols for the peoples of Azerbaijan. And the language of the ancient Caspians is surprisingly close to Sumerian. It remained in the language of Turkic-speaking Azerbaijanis not in Turkish phonetics, but in its own Arran-Azerbaijani phonetics.
Recently, many people have included the Sumerians in their own ethnogenesis. Some consider them Indo-Europeans, others assert they were Elamites (Semite-Hamites), and others that they were Turks (the author does not differentiate between Turks and Aryans, considering that both peoples belong to the single Japhethic group and detailing her views on this issue in the book). Who were the Sumerians? Back in 1853, the father of Assyriology, Sir Henry Rawlinson, outlined the language of the Sumerians as "Scythian or Turkic". Analysis of ancient Sumerian cuneiform texts on clay tablets found in Iraq (Mesopotamia) and dating to the last third of the 3rd millennium BC showed that the roots of many Sumerian words actually resemble Turkic. There are more than 400 matches in a short text. For example, nafta (oil) is identical to the Sumerian-Akkadian word napata. The Sumerian word ada (father) sounds like ada or ata in Turkic. The Sumerian word ama (mother) is ama, aba, apa or ana in Turkic languages, although in the Azerbaijani language the word ana probably derives from the name of the goddess of love, fertility and ... strife - Ana-nna, who was worshiped in ancient times and was revered as the master and mother of the Arran people. Ana-nna is very reminiscent of the threatening Sumerian goddess of carnal love, fertility and war - Ina-nnu. Interestingly, there is another word that exists in all Turkic languages - the Sumerian din-gir (literally, those who descended from heaven). In Turkic languages this word, which means God, sounds exactly the same - dingir, and also - jingir, dingir, tegri and dangir. The derivative - din - means faith in the modern Azerbaijani language. The Sumerian word kir (mud) is kir (mud, clay) in Turkic languages. The Sumerian er or ar (land) and er or ar in Turkic have the same meaning. The words ur, kur (akk) mean country, mountain and temple in Sumerian while the lexeme kurmak, qurmag means to build in Turkic languages. Tu (to give birth) is identical to the Turkic words - tuu, tugu or tuvu and has the same meaning. Ud (fire), a word formed from the name of the Sumerian god of fire and the sun - Utu - is identical to the Turkic word - udun, utun or odun. Gulshe (happy, fun) is identical to the Turkic word gulmak, which means to laugh. The name of a character of a Sumerian epic - Bilgamys (in Akkadian-Semitic pronunciation Gilgamesh), with the root Bilga, which means ancestor in Turkic languages, has a more extensive meaning in Turkic languages. Bilga means wise and knowledgeable. Its derivative bilik means knowledge, wisdom and even science in Turkic languages.
There is something else in Sumerian chronicles... Numerous references in epic works and business records and, even earlier in Sumerian myths, to a certain country about which Sumerian authors write with evident nostalgia. They write about it as a country that is much older than the Sumerian kingdom. The country is called Arata. In one epic text, the Sumerian god Ninurta calls its residents "children of An". An is an ancient Sumerian god of heaven - the parent and the master of younger gods. It turns out that Arata was inhabited by Sumerian gods...? According to earlier Sumerian texts, Arata was located in the place where "those who descended from heaven" set up their first settlement, which they called "E.R.I.D.U". In the language of "those who descended from heaven", it meant "a land away from home" or "foreign land". Later, this name would be reflected in all the languages of the world, in one way or another, meaning "land". Such is the paradox. In Sumerian texts, there are many references to Arata. There is even a detailed list of names of some places in the mysterious Arata. "Ush-Kaya" - Uchqaya - Three Rocks, Uish-Dish - Besh-Dish - Five Teeth, Gan-Tau - Qan-Dag - Blood Mountain, Gizil-Buda - Qizilbunda - Red (Golden) Place and "Ish-Tat-Ty - Hot Land of Life.
The epic texts about Gilgamesh, which relate stories of sea voyages to the mountains of Arata by the Sumerian gods Enmerkar, Lugalbanda and Gilgamesh, who was one-third god, mention Arata as a holy nation of the God of Fire, from where the Sumerians brought white limestone to "clayey" Mesopotamia for the construction of a temple dedicated to the goddess of love - Ina-nna. They brought copper, iron, and precious metals from Arata. They also brought semi-precious blue lapis lazuli - a stone with which the Sumerians decorated temples. There is something else in the Sumerian epic. In "Enmerkar and the Lord of Arata", the gods Enmerkar and Ensuhkeshdan argue about where the goddess of love Ina-nna must live - in Ur in southern Mesopotamia or in Arata - a country of mountains on the fiery coast of the sea of fire? Ina-nna has long lived in Arata. But, the gods argue...
The Danish Sumerologist A. Westenholz interpreted the word Sumer as a distorted word combination "ki-eme-gir", which means "a land of the noble language." At all times, the noble language of the Aryans - the descendants of Japheth, son of Noah - has been called a noble language. Since time immemorial they have lived in the lands of Southern and Northern Azerbaijan which have also been called nothing but Arran since the same "time immemorial". So what is this Arata?
"Blackheads" ... Those who knew about the infinity of the universe and - we shudder to think - the theory of "Big Bang" and the "Chaos Theory"! They knew of the existence of some absolute that stands above all. They knew about the creation of the servant of God - a man of clay Ap-su, mixed with divine blood, about the terrestrial ovule and divine semen, about the creation of woman from man's rib, heaven and hell, the sin of man who tasted the forbidden tree of knowledge through evil instigation, but who failed to get anything from the cherished tree of Eternal Life, which remained an unrealized dream, an eternal desire and an object of worship for ancient people. They knew about the expulsion of man from his ancestral home for disobedience, the Deluge and the righteous survivor. Many of the sacred revelations of the "Blackheads" would later go down in the annals of great religions, sometimes retold literally and sometimes transformed, and perhaps even retold by Abraham himself - the founder of monotheism, who came from the Sumerian city of Ur.
It is a civilization that created the first cities and temples, literature reflecting human suffering in the harsh world and hopes for a miracle, and which left knowledge and skills for future generations, only to fall into oblivion for many thousands of years. Much of the abandoned knowledge will be forgotten in order to be regained by a grown-up and wiser humanity after hard work. After millennia... It is a civilization that left a huge number of questions. And they include Who? Why? Where? and When? were the people who had lived among black and dark-haired Semites for more than five thousand years called "blackheads"...? Are they the blond Aryans with whom the "blackheads" lived side-by-side in a good neighbourhood for thousands of years? Aryans from a "fiery" country of rocks and raging seas. A country named Arrata...
To be continued...
In the first part of this article, a typographical error was made for technical reasons in the dating of the state of Caspiana. Therefore, we publish again the passage where the mistake was discovered.
"…Having settled on the shores of Kul-Zum Daniz in ancient times, mysterious alien tribes - the Casps or Caspians - were to establish their own state within these territories. The name of the state would be derived from the name of this nation - the State of Caspiana (? millennium BC). And, later, the sea would be named the Caspian in honour of these brave explorers and ancient shipbuilders."