"İdman mənə yenidən həyat verdi, mübarizə aparmağa imkan yaratdı", - Azərbaycanın ən titullu paralimpiyaçısı İlham Zəkiyev
Azərbaycan idmanında ardıcıl uğur qazanan, qələbə çalmaqdan yorulmayan azsaylı idmançılar var. Bəzən bir-iki qələbədən sonra idmançı məşqlərdən soyuyur və əvvəlki kimi hazırlaşmır. Deyilən fikirlər söhbət açacağımız idmançıya aid deyil. O, bir çoxları üçün nümunə, Azərbaycana görə isə ən titullu idmançılardandır. Söhbət paralimpiyaçı cüdoçu İlham Zəkiyevdən gedir.
İkiqat paralimpiya çempionu, ikiqat dünya və beşqat Avropa çempionu bu günlərdə paralimpiyaçı cüdoçular arasında keçirilən turnirdə dünya kubokunu qazanıb.
15 yaşından cüdo ilə məşğul olan qəhrəmanımız qısa müddət ərzində böyük uğurlara imza atır. Sumqayıt şəhərində keçirilən turnirdə qalib gəlir, gənclər arasında keçirilən cüdo üzrə Azərbaycan birinciliyində qaliblər arasında yer tutur və sambo üzrə yeniyetmələr arasında respublika çempionu olur.
Hərbi xidmətdə olduğu müddətdə İlham Zəkiyev həyatının ən böyük zərbəsinı alır. 1999-cu ilin fevral ayında növbəti dəfə döyüş tapşırığını yerinə yetirərkən erməni snayperinin açdığı atəş nəticəsində İlham yaralanır. Güllə onun başına dəyir. Aldığı yaradan sonra İlham 5 gün komada olur. Komadan çıxdıqdan sonra məlum olur ki, İlham görmə qabiliyyətini tamamilə itirib. İlham Zəkiyev birinci dərəcəli Qarabağ əlili kimi evə dönür.
İlham Zəkiyevin sözlərinə görə, 19 yaşında görmə qabiliyyətini itirməsi nəticəsində çətin vəziyyətə düşür. Ailəsinin və yaxın dostlarının bu müddət ərzində ona dəstək olması İlhama belə çətin dövrü arxada qoymağa kömək edir. Belə bir vəziyyətdə onun böyük idmana qayıtması böyük bir sensasiya kimi qəbul edilə bilərdi. Bir müddət müalicə alan İlham sonradan Gənclər və İdman Nazirliyinə müraciət edərək hansı idman növü ilə məşğul olaraq yarışmalara çıxa biləcəyi barədə sorğu göndərir. Burada ona paralimpiya üzrə cüdo yarışlarında iştirak etməyi təklif edirlər.
Bundan sonra İlham Zəkiyev bir sıra mötəbər yarışlarda Azərbaycan bayrağını yüksəldir, dövlət himnimizi səsləndirir.
Qəhrəmanımız yaxınlarda Macarıstanın Eger şəhərində keçirilən paralimpiyaçı cüdoçular arasında dünya kuboku yarışlarında iştirak edib. İlham Zəkiyev bütün rəqiblərini üstələyərək yarışın qızıl medalını qazanıb. 100 kiloqramdan artıq çəki dərəcəsində mübarizə aparan həmyerlimiz yarımfinalda rusiyalı, finalda isə yaponiyalı idmançı, London Paralimpiya Oyunlarının qalibi Masaki Kento üzərində inamlı qələbə qazanaraq fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb. Turnirdəki digər uğurumuz xanım idmançılarla bağlıdır. 73 kiloqram çəki dərəcəsində mübarizə aparan cüdoçu Ramilə Qasımova da bütün rəqiblərinə qalib gələrək dünya kubokunun sahibi olub. Milli komandamızın digər üzvü Səbinə Abdullayeva (57 kq) isə final görüşündə məğlub olaraq gümüş medalla kifayətlənib.
"R+"la təəssüratlarını bölüşən Zəkiyev ilk olaraq Macarıstandakı yarışdan danışdı: "Yüksək reytinqimə görə ilk mərhələdən azad idim. İkinci mərhələdə İraq idmançısına ipponla qalib gəldim. Yarımfinalda Rusiya təmsilçisi Aleksandr Parasyuku ipponla turnirdən kənarlaşdırdım. Finalda məni London Paralimpiya oyunlarının qalibi yapon Masaki Kento gözləyirdi. Onunla revanş barədə çoxdan düşünürdüm. Londonda finalda ona məğlub oldum. Ötən il ABŞ-da keçirilən Dünya Çempionatının 14 finalında hakimlərin qərəzli qərarları sayəsində Kento mənə qalib gəldi. Həmin görüşdə mən vazari qazandığım halda onlar yuka qeydə aldılar. Sonra məni xəbərdarlıqla uduzdurdular. Buna görə Macarıstandakı final vacib və məsuliyyətli idi. Ona qalib gəlməklə Dünya Çempionatındakı revanşı aldım. Paralimpiya oyunlarındakı revanş gələn il Braziliyada olmalıdır".
Hər zaman yalnız idman haqda düşünən Zəkiyev uğur qazanmaq üçün zəhmət çəkmək lazım olduğunu bildirdi: "Mənim işim karyeramdır. İdmanı çox sevirəm. O, mənə yenidən həyat verdi, mübarizə aparmağa imkan yaratdı. Məğlub olanda səhvlərim barədə düşünürəm. Hətta qələbə qazanandan sonra belə arxayınlaşmıram. Çünki rəqib növbəti dəfə intiqamını almaq istəyəcək. Buna görə hər dəfə daha yaxşı hazırlaşmağa çalışıram. Hər qələbənin karyeramda öz yeri var".
İlham Zəkiyev müasir Azərbaycan idmanında bəzi həmkarlarının bir qələbədən sonra uğur qazana bilməməsi barədə də fikirlərini söylədi: "Həmkarlarım haqda fikir bildirmək çətindir. Bəlkə, onların işi çoxdur. Amma mənim işim idmandır. Ən çox istedadlı cüdoçu Elnur Məmmədlinin karyerasını başa vurmasına üzülmüşdüm. O, çox istedadlıdır. Çoxları bilmir, amma Elnurun diz qapaqlarında ciddi problem var. Bir neçə dəfə əməliyyat keçirib. Ona görə karyerasını davam etdirə bilmədi".
Cüdoçumuz hazırda yayda Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunları barədə düşünür. İlham Zəkiyev növbəti uğurunu məhz doğma şəhərdə qazanmaq niyyətindədir: "Mayda Seulda Ümumdünya Oyunları keçiriləcək. Ola bilər həmin yarışda iştirak etmədim. Əsas məqsəd Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarına hazırlaşmaqdır. Bakıda ən yüksək mükafatı əldə etmək istəyirəm. Avropanın reytinqinə görə ən güclü 10 idmançısı iştirak edəcək. Ölkəmizdən mənimlə yanaşı, Səbinə Abdullayevə Avropa Oyunlarında mübarizə aparacaq. Əminəm ki, mötəbər yarış yüksək səviyyədə keçiriləcək. Biz idmançılar da qələbələrimizlə dövlətimizi sevindirməliyik".
Karyerasını başa vurmaq barədə düşünmədiyini deyən titullu cüdoçumuz ən böyük arzularından birinin gələn il Rio-de-Janeyro Paralimpiadasında qələbə qazanmaq olduğunu söylədi. Qeyd edək ki, son qələbədən sonra İlham Zəkiyev Avropa reytinqində öz çəkisində ikinci yerdədir. Bu isə onun gələn il Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarına lisenziya qazanacağını əminliklə söyləməyə imkan verir.

"Sport has given me a new life and the chance to compete," says Azerbaijan's celebrated paralympian Ilham Zakiyev
Azerbaijan cannot boast many athletes who have achieved several victories at major competitions, each year attaining new heights. We have become accustomed to athletes shining in one or two competitions and then losing their appetite for winning, not training as hard as they used to and eventually sliding downhill. But none of this applies to our country's celebrated paralympic judo athlete Ilham Zakiyev.
This twice winner at the Paralympic Games, twice world champion and five-times European champion also won the World Cup recently.
Zakiyev has been practising judo since he was 15 and has always been successful. After winning an urban tournament in Sumqayit, he was then among the winners of the Azerbaijani youth judo championship and also became republican sambo champion.
Zakiyev's future was dealt a major blow while he was on army service. In February 1999 he was wounded by an Armenian sniper while on a combat mission. A bullet struck Zakiyev in the head and he spent five days in a coma. When he finally came round Ilham completely lost his sight and became a group-1 disabled person.
Zakiyev himself says that losing his eyesight at the age of 19 was a big blow. But his family and close friends helped him at that difficult time. His return to big-time sport would then have seemed something of a miracle but Zakiyev nevertheless submitted a request to the Ministry of Youth and Sport about the possibility of training and appearing for his country. He was offered the chance to perform for the national paralympic judo team. Zakiyev accepted the offer and won various competitions on a number of occasions.
Zakiyev recently added to his collection the World Judo Cup, which he won in Eger, Hungary. In the +100kg category he beat the Russian representative in the semi-final and in the final he triumphed over the Japanese, Kento Masaki, the London paralympic winner. Another Azerbaijani judoist, Ramil Qasimov, also triumphed in the -73kg category at this tournament. And Sabina Abdullayeva won a silver medal in the -57kg category.
Zakiyev spoke to R+ about the competition in Hungary: "Because of my high rating I was given a bye in the first stage of the competition. In the second stage I beat the Iranian by ippon. I also beat the Russian judoist Aleksandr Parasyuk by ippon in the semi-final. In the final I faced Paralympic Games winner Kento Masaki. I had thought long about getting my revenge after I lost to him in the final in London. I also lost to him in the quarter-final at the world championship last year because of biased judging. In that bout I should have been given a wazari point for an action but the judges only gave me a yoko. Then I was given a warning. So the final in Hungary was crucial. By beating him here I took my revenge for the world championship. And I'll get my revenge for the Paralympics in Brazil next year."
He said that you have to work all the time to achieve success in sport. "My career is my work. I love sport. It has given me a new life and the chance to compete. Whenever I lose I think about where I went wrong. Even when I am winning I don't let up because your opponent is always thinking of revenge. So each time I try to train as hard as possible," Zakiyev said.
He also commented on the lack of success of other athletes after one outstanding victory. "It's hard for me to speak about other athletes. Perhaps they have a lot of work, but my work is sport. I was sad when Elnur Mammadli gave up his judo career. He is very gifted. Many people don't know that he has serious problems with his knee-caps. He has had several operations but he still had to give up his career."
Zakiyev said he plans to win at the first European Games coming up in Baku.
"The World Games will be held in Seoul in May. I might give them a miss. My main aim is to prepare for the European Games in Baku. I want to win the top award in my own country. Ten of the very top athletes in Europe will be taking part in the games. Sabina Abdullayeva will also be representing Azerbaijan along with me at the European Games. I am confident that this prestigious competition will be held to the highest standards. And we, the athletes, will make our fans and the state happy if we win," Zakiyev said.
He is not thinking yet about giving up his career and he regards victory at the Paralympic Games in Rio de Janeiro in 2016 as his main task. After his last victory Zakiyev climbed to second place in the top judo ratings which leaves no doubt that he will get his ticket for the Paralympics.