Ümummilli həmrəylik dünya Azərbaycanlıları üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir
Müasir, müstəqil Azərbaycanda Yeni il ərəfəsində, dekabrın 31-də xalqımız həm də dünya azərbaycanlılarının həmrəylik gününü qeyd edir. Bu bayramın əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən hələ 1991-ci il dekabrın 16-da, onun Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri postunu tutduğu zaman qoyulub. Həmin vaxt muxtariyyətin qanunverici orqanı "dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi və birliyi haqqında" qətnamə qəbul edib. Milli birliyin rəmzi günü kimi dekabrın 31-nin seçilməsi isə heç də təsadüf deyil. 1989-cu ilin məhz həmin günündə ikiəsrlik ayrılıqdan sonra Araz çayının hər iki sahilindəki azərbaycanlılar hələ SSRİ - İran sərhədi sayılan ərazidəki sədləri dağıtmışdılar. Sonradan Sovet və İranın "cəza dəstələri" "nizam-intizam"ı bərpa etsə də, Vətənimizin Cənubu ilə Şimalı, bir anlıq da olsa, birləşmişdi.
Heydər Əliyev qeyri-adi uzaqgörənliklə, həmin günlərin hadisələrinə əsaslanaraq, milli birlik ideyasını sonradan da inkişaf etdirdi. Artıq məqsəd müstəqillik dövrünün milli ideyalarının gerçəkləşdirilməsi idi və bu, bütün həmvətənlərimizin birgə səylərini tələb edirdi. Sonradan prezident postunu tutan Heydər Əliyev milli birliyin nə dərəcədə zəruri olduğunu belə ifadə etmişdi: "Azərbaycan dövlət müstəqilliyi əldə edəndən sonra azərbaycançılıq aparıcı ideya kimi həm Azərbaycanda, həm də bütün dünyada yaşayan azərbaycanlılar üçün əsas ideya olub. Biz həmişə bu ideya ətrafında birləşməliyik. Azərbaycançılıq öz milli mənsubiyyətini, milli-mənəvi dəyərlərini qoruyub-saxlamaq, eyni zamanda, onların ümumbəşəri dəyərlərlə sintezindən, inteqrasiyasından bəhrələnmək və hər bir insanın inkişafının təmin olunması deməkdir. Azərbaycan dövləti gənc olduğu kimi, Azərbaycanın həmrəyliyi də, dünya azərbaycanlılarının birliyi də, müxtəlif ölkələrdəki Azərbaycan icmaları da gəncdirlər. Ancaq indi biz yeni bir mərhələyə keçmişik. Biz formalaşırıq, müstəqilliyimiz möhkəmlənir, xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar daha sürətlə təşkilatlanır və bizim hamımız birlikdə azərbaycançılığı yaşadacağıq, daimi, əbədi edəcəyik...".
Zaman keçdikcə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü öz əhəmiyyətini daha da artırır. Hər ötən il biz Azərbaycanda və ya ondan kənarda yaşamasından asılı olmayaraq, soydaşlarımızın birliyinin vacibliyini daha ciddi şəkildə hiss edirik. Bu yalnız hər insandakı təbii Vətən sevgisi ilə yox, həm də hazırda xalqımız qarşısında duran vəzifələrlə əlaqədardır. Onlardan ən başlıcası isə Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş torpaqların tezliklə azad edilməsi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasıdır.
Dünya azərbaycanlılarının birliyi həm də o baxımdan vacibdir ki, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlıların sayı vətəndə yaşayanlardan (təxminən, 9 milyon nəfər) daha artıqdır. Dünyada belə göstəriciyə görə, Azərbaycanla müqayisə oluna biləcək az sayda ölkə var. İranda yaşayan 30 milyonadək azərbaycanlı, əsasən, Cənubi Azərbaycanda - öz doğma torpaqlarında yaşayırlar. Daha 12 milyon azərbaycanlı isə digər dövlətlərdə məskunlaşıblar. Məsələn, Türkiyədə, təxminən, 3 milyon, Rusiyada 2, ABŞ-da 1,5 milyon etnik azərbaycanlı yaşayır. Ukraynada onların sayı 500 min, Almaniyada 400 min, Fransada isə 350 minə çatır. Diaspora ilə İş üzrə Dövlət Komitəsinin məlumatına görə, ümumilikdə dünyanın 70-dən artıq ölkəsində, təxminən, 50 milyon azərbaycanlı yaşayır. Rəsmi qeydiyyatdan keçmiş Azərbaycan diaspor təşkilatlarının sayı 312-dir. Onlardan 110-u Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərir. Rusiya Federasiyasının 73 subyektində Dünya Azərbaycanlıları Konqresinin regional şöbələri mövcuddur.
Bu şəraitdə ümummilli həmrəyliyə nail olunması həyati əhəmiyyət daşıyır, çünki xalqımızın milli xüsusiyyətlərinin qorunub-saxlanılması məhz bundan asılıdır. Bununla yanaşı, çətin və ziddiyyətli qloballaşma şəraitində əsas məqsəd dünyadakı iqtisadi və humanitar proseslərə uğurla inteqrasiya etmək, dünya ictimaiyyətinin nüfuzlu, hörmətli, inkişaf etmiş, rəqabətədavamlı üzvünə çevrilməkdir. Bu isə dünya ictimaiyyətinin gözündə Azərbaycanın ədalətli və müsbət imicinin yaradılması ilə bilavasitə əlaqəlidir.
Eyni zamanda, nümayəndələri dünyanın bir çox ölkələrində yaşayan xalqın intellektual imkanlarının təmərküzləşməsi Azərbaycan üçün, deməli, həm də hər bir ayrıca azərbaycanlı üçün həyati əhəmiyyət daşıyan problemlərin həllinə yardım etməlidir. Güclü lobbinin yaradılmasının vacibliyi də buradan meydana gəlir. Məhz o, Azərbaycan dövləti ilə birgə bütün xalq üçün problem olan məsələləri həll edəcək. Bu gün üçün əsas problem, əlbəttə ki, Azərbaycanın suverenliyinin daha da möhkəmlənməsi və işğal altındakı torpaqların geri qaytarılmasıdır.
Dünya azərbaycanlılarının təşkilatlanmasında əsas təkan dünya azərbaycanlılarının iki qurultayının keçirilməsi olub. Onlardan birincisi 2001-ci il noyabrın 9-10-da Bakıda prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə təşkil edilib. Xatırladaq ki, I qurultayda dünyanın 36 ölkəsindəki 200-dən artıq diaspor təşkilatından olan 400-dən çox nümayəndə heyəti iştirak edib. Məhz bu toplantı xaricdə yaşayan həmvətənlərlə müstəqil Azərbaycan arasında əlaqələrin möhkəmlənməsi üçün yaxşı şərait yaradıb, dünya azərbaycanlılarının birlik və həmrəyliyinə səbəb olub, həmçinin azərbaycanlı icmaları, təşkilatları və birlikləri arasında koordinasiyanı gücləndirib.
2006-cı ilin martında keçirilmiş II qurultayda isə dünya azərbaycanlılarının qarşısında tezliklə daha da sıx birləşmələri, xaricdə Azərbaycanın və onun siyasətinin təbliğatı üçün vahid mövqe nümayişi vəzifə kimi qoyulub. Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev qurultaya müraciətində bildirib ki, Bakı diaspordan xaricdəki erməni lobbisinə qarşı mübarizə məqsədi ilə istifadə etmək niyyətindədir. Məhz II qurultayın gedişində İ.Əliyev bəyan edib ki, ona yalnız Azərbaycanda yaşayan 8,5 milyon əhali yox, bütünlükdə dünyada yaşayan 50 milyonluq azərbaycanlı etibar edə bilər. Bu bəyanat dünyanın bir sıra ölkələrində, xüsusilə İran və Ermənistanda böyük rezonansa səbəb olmuşdu. Bu ölkələrin məlum səbəblərdən Azərbaycan və dünya azərbaycanlıları ətrafında baş verənləri diqqətlə izlədikləri sirr deyil.
Azərbaycançılıq mövqeyinin möhkəmlənməsində dünyanın Azərbaycan və türk diaspor qurumları liderlərinin Bakıda keçirilmiş I forumu da az rol oynamayıb. 2007-ci il martın 3-də keçirilmiş forumda çıxış edən İlham Əliyev bildirib ki, "Belə tədbirlərin təşkili bizim birliyimizi, türk dünyasının həmrəyliyini daha da möhkəmləndirir". "Biz böyük qüvvəyik", - deyə dövlət başçısı həmin tədbirdə qeyd edib. O, Azərbaycan və türk diasporlarının səylərini birləşdirməsinin vacibliyini də qeyd edib.
Bununla yanaşı, İ. Əliyev yaxşı təşkilatlanmış, maliyyə dəstəyinə malik erməni lobbisinin həm Azərbaycana, həm də Türkiyəyə qara yaxmaq üçün apardığı yalan və iftira kampaniyasına qarşı mübarizəni əsas məqsəd kimi ortaya qoyub. "Bəzən onların yalan təbliğatı nəticə verir. Ermənilərin pulla, rüşvətlə ələ aldıqları bəzi əcnəbi riyakar siyasətçilər onları dəstəkləyir. Bu, ədalətsizliyin, əxlaqsızlığın son həddidir. Biz buna qarşı mübarizə aparmalı, aparmalı və aparmalıyıq!" - deyə İ.Əliyev bildirib.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair aparılan danışıqlar prosesinin həlledici mərhələyə qədəm qoyması ilə əlaqədar son hadisələr Azərbaycan diasporunun Ermənistanın torpaqlarımızı işğal etməsi faktını dünyaya çatdırması üçün daha fəal olmasının vacibliyini bir daha təsdiqləyir. Bu işdə artıq müəyyən uğurların qazanıldığı da qeyd edilməlidir. Bu günlərdə "Yevronyus" telekanalında Qarabağ münaqişəsi, Ermənistan - Azərbaycan qarşıdurması ilə yalan və tam təhrif edilmiş fikirlərin yer aldığı reportajın yayımlanması ilə əlaqədar yaşananları xatırlamaq kifayətdir. Bu işdə xüsusilə Azərbaycan diasporunun etirazları nəticəsində telekanal rəhbərliyi yaxın zamanlarda münaqişənin səbəbləri və nəticələri, həmçinin onun mümkün olan həlli yolları ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin mövqeyinin əks olunacağı reportaj hazırlamağa söz verib.
Həmrəylik günü münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edən prezident İlham Əliyev tam əsaslı olaraq bildirib ki, "Diaspora quruculuğu sahəsində aparılan işlər artıq müsbət nəticələr verməkdədir///...". O deyib ki, "Dünyaya Azərbaycan reallıqlarının çatdırılmasında, zəngin və geniş mədəni irsimizin təbliğində, erməni millətçilərinin düşməncəsinə apardıqları ideoloji fəaliyyətin qarşısının alınmasında bizim diaspor təşkilatlarımızın rolu böyükdür". Prezident "ürəyi Vətənə məhəbbətlə döyünən" dünya azərbaycanlılarını "problemin mahiyyətini xarici ölkələrin hökumət və ictimaiyyətinə, beynəlxalq təşkilatlara çatdırmaq üçün məqsədyönlü fəaliyyət göstərməyə" çağırıb: "Diaspor təşkilatlarımız dünyadakı proseslərin nəbzini tutaraq, öz çevikliyini artırmalı, digər xalqların diaspor mərkəzləri ilə səmərəli əməkdaşlığın yeni formalarını tapmalı, ölkəmiz əleyhinə yönəlmiş təxribatlara qarşı operativ və adekvat addımlar atmalıdırlar".
İlham Əliyev təbrik müraciətində bir daha xatırladıb ki, "Müstəqil Azərbaycan Respublikası bütün dünya azərbaycanlılarının doğma yurdu və etibarlı dayağıdır. Onu göz bəbəyi kimi qorumaq və gücləndirmək hər birimizin ümdə vəzifəsidir".

Общенациональная солидарность принимает для всемирного азербайджанства судьбоносное значение
Так уж сложилось в современном независимом Азербайджане, что каждый год 31 декабря, в преддверии Нового года, наш народ отмечает еще и День солидарности азербайджанцев всего мира. Основа этого праздника была заложена 16 декабря 1991 года Гейдаром Алиевым, занимавшим в то время пост председателя Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики.
Законодательный орган автономии принял тогда постановление "О дне солидарности и единства азербайджанцев мира". 31 декабря было выбрано в качестве дня - символа национального единения не случайно. Именно в этот день 1989 года азербайджанцы по обе стороны реки Араз, разделенные почти два века, прорвались через заграждения тогда еще советско-иранской границы. Север и юг нашей Родины пусть и на мгновение, но все же соединились в порыве стихийного братания, которое затем прервали карательные действия советских и иранских войск.
Гейдар Алиев, ссылаясь на события того дня, продвинул идею национальной солидарности дальше, уже с прицелом на разрешение общенациональных задач, требующих объединения усилий всех соотечественников. Позже, став президентом страны, он так охарактеризовал необходимость национальной солидарности: "После обретения Азербайджаном государственной независимости азербайджанство как ведущая идея стала основной идеей для азербайджанцев, живущих как в Азербайджане, так и во всем мире. Мы должны сплотиться вокруг этой идеи. Азербайджанство означает сохранение своей национальной принадлежности, сохранение национально-духовных ценностей и вместе с тем обогащение их синтезом с общечеловеческими ценностями, а также обеспечение развития каждого человека. …Равно как независимый Азербайджан является молодым государством, молоды и солидарность Азербайджана, и единство азербайджанцев мира, и азербайджанские общины в различных странах. Мы формируемся, наша независимость крепнет, организация азербайджанцев, живущих в зарубежных странах, происходит значительно быстрее, и все мы вместе будем развивать азербайджанство, мы сделаем его постоянным, вечным…".
С течением времени День солидарности азербайджанцев мира приобретает все большее значение, поскольку с каждым годом каждый из нас сильнее ощущает необходимость единения соотечественников, независимо от того, проживают они на своей исторической родине или на чужбине. Это связано не только с естественной для каждого человека любовью к Отчизне, но и с теми задачами, которые стоят ныне перед нашим народом. Главнейшая из них - скорейшее освобождение оккупированных Арменией земель и восстановление территориальной целостности Азербайджана.
Единение азербайджанцев всего мира особо значимо с учетом того обстоятельства, что число соотечественников, проживающих на территориях других государств, значительно превышает численность населения самой Азербайджанской Республики (около 9 миллионов человек). В мире немного стран, которые могут сравниться по такому показателю с Азербайджаном. Правда, около 30 миллионов азербайджанцев, проживающих в Иране, в основном в Южном Азербайджане, живут на своей исконной земле. Еще 12 миллионов азербайджанцев проживают в других странах: в Турции, например, около 3 миллионов этнических азербайджанцев, в России - почти 2 миллиона, в США - 1,5 миллиона, в Украине - 500, в Германии - 400, во Франции - 350 тысяч азербайджанцев. Всего же, по данным Государственного комитета по работе с диаспорой, примерно 50 миллионов азербайджанцев проживают более чем в 70 странах мира. Официально  зарегистрировано 312 азербайджанских диаспорских организаций. Из них 110 - в странах Европы. В 73 субъектах Российской Федерации действуют региональные отделения Всероссийского азербайджанского конгресса.
Достижение общенациональной солидарности приобретает в таких условиях судьбоносное значение, от этого зависят выживаемость и сохранение национальной самобытности нашего народа. Кроме того, фактор "рассеянности" азербайджанцев накладывает особый отпечаток на весь комплекс отношений Родины с диаспорой. Первейшая задача при этом - в сложных и противоречивых условиях глобализации успешно интегрироваться в мировые экономические и гуманитарные процессы, стать развитой, конкурентоспособной страной, влиятельным и уважаемым членом мирового сообщества.
Последний фактор непосредственно связан с необходимостью формирования справедливо позитивного имиджа Азербайджана в глазах всего мира. Между тем концентрация интеллектуальных способностей всего народа, представители которого проживают во многих странах мира, должна содействовать решению проблем, имеющих жизненно важное значение для самого Азербайджана, а значит, и каждого отдельно взятого азербайджанца. Отсюда и необходимость создания мощного лобби, которое совместно с самим азербайджанским государством будет решать насущные для всей нации проблемы, важнейшими из которых на сегодняшний исторический момент, разумеется, являются дальнейшее укрепление суверенитета Азербайджана и освобождение всех оккупированных территорий.
Значительный рывок в организационном становлении всемирного азербайджанства был сделан в ходе двух съездов азербайджанцев мира. Первый состоялся 9-10 ноября 2001 года в Баку в соответствии с распоряжением президента Гейдара Алиева. Именно I съезд, в работе которого приняли участие более 400 делегатов из 200 с лишним диаспорских организаций, объединяющих азербайджанцев из 36 зарубежных государств, создал условия для укрепления связей между соотечественниками с независимой Азербайджанской Республикой, обеспечения единства и солидарности между азербайджанцами мира, а также усиления и координации деятельности азербайджанских общин, обществ и объединений.
На прошедшем в марте 2006 года II съезде азербайджанцев мира была поставлена задача скорейшей консолидации диаспоры и выработки единой позиции, направленной на пропаганду Азербайджана и целей его политики за рубежом. В своем обращении к съезду президент Азербайджана Ильхам Алиев отметил, что Баку намерен задействовать возможности азербайджанской диаспоры для противодействия армянскому лобби за рубежом. Именно в ходе II съезда Ильхам Алиев заявил, что на него как на президента могут положиться не только восемь с половиной миллионов граждан Азербайджанской Республики, но и 50 миллионов азербайджанцев, живущих по всему миру. Это заявление вызвало широкий резонанс во многих странах, прежде всего в Иране и Армении, где, по понятным причинам, с особенным интересом наблюдают за процессами, происходящими в Азербайджане и вокруг деятельности всемирного азербайджанства.
Не меньшую роль в укреплении позиций азербайджанства сыграл и I форум руководителей азербайджанских и турецких диаспорских организаций мира, который прошел в Баку 3 марта 2007 года. "Проведение таких форумов еще более укрепляет наше единство, единство всего тюркского мира. Мы - большая сила", - заявил на открытии форума президент Азербайджана Ильхам Алиев, подчеркнув тем самым необходимость объединения усилий азербайджанской и турецкой диаспор. При этом во главу угла президентом был поставлен вопрос противостояния очень организованной, обладающей хорошими финансовыми возможностями армянской диаспоре, распространяющей ложь и клевету, пытающейся, искажая историю, очернить как Азербайджан, так и Турцию. "Порой их лживая пропаганда приносит успех. Зачастую купленные ими за деньги, взятки лицемерные политики зарубежных стран поддерживают их. Это - предел несправедливости, предел безнравственности. Мы должны бороться, бороться и бороться против этого!" - призвал президент Азербайджана.
События последнего времени, вызванные вступлением переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в решающую фазу, лишь подтверждают необходимость более активной деятельности азербайджанской диаспоры по донесению до мирового сообщества всей правды об оккупации Арменией наших территорий. И, надо сказать, что в этом деле уже достигнуты определенные успехи. Достаточно упомянуть недавнюю историю с трансляцией телеканалом "Евроньюс" передачи, в которой была представлена искаженная, насквозь лживая информация о карабахском конфликте и нынешней ситуации в зоне армяно-азербайджанского противостояния. Во многом благодаря протестам азербайджанской диаспоры руководство "Евроньюс" приняло решение о подготовке в скором времени передачи, в которой будет представлена позиция Азербайджана относительно причин и последствий конфликта, а также  возможных путей его урегулирования.
Поздравляя азербайджанский народ с Днем солидарности, президент Ильхам Алиев с полным основанием отметил, что "работа, проводимая в области строительства диаспоры, уже дает положительные результаты… Неоспорима роль наших диаспорских организаций в представлении миру азербайджанских реалий, пропаганде нашего богатого и многогранного культурного наследия, предотвращении враждебной идеологической деятельности армянских националистов". Глава нашего государства призвал азербайджанцев мира, "сердца которых бьются любовью к Родине", проводить "целенаправленную деятельность с тем, чтобы донести суть проблемы до правительств и общественности зарубежных стран, международных организаций. Держа руку на пульсе происходящих в мире процессов, наши диаспорские организации должны повысить свою мобильность, находить новые формы плодотворного сотрудничества с диаспорскими центрами других народов, предпринимать оперативные и адекватные шаги в отношении диверсий, направленных против нашей страны".
В поздравительном обращении Ильхама Алиева вновь напоминается, что "независимая Азербайджанская Республика - это родной край и надежная опора азербайджанцев всего мира. Высшая задача каждого из нас - беречь ее как зеницу ока и укреплять".