GÜCLÜLƏR ARASINDA BİRİNCİ
Azərbaycanın yunan-Roma güləşçiləri turnirin favoritləri hesab olunan İran və Rusiya komandalarına qalib gələrək Dünya Kubokunu qazandılar
Azərbaycan güləşçilərinin növbəti qələbə sorağı Tehrandan gəldi. Pəhləvanlarımız İran İslam Respublikasının paytaxtı Tehran şəhərində keçirilən Dünya Kubokunda fəxri mükafata sahib çıxmaqla ölkə idmanı tarixində yeni səhifə açdılar.
Püşkatmanın nəticəsinə əsasən, Azərbaycan güləşçiləri İran, İsveç və Almaniya komandaları ilə A qrupunda mübarizə aparıb. B qrupunda isə, Rusiya, Macarıstan, Türkiyə və Ermənistan komandaları qüvvələrini sınayıb.
Ötən il Dünya Kubokunda bürünc medallara sahib çıxan Cəmşid Xeyrabadinin yetirmələri İrana səfər ərəfəsində yalnız qələbə barədə düşündüklərini gizlətmirdilər. Hərçənd etiraf edək ki, mütəxəssislər güləşçilərimizin final şanslarını yüksək qiymətləndirmirdi. Çünki yığmamız meydan sahibi İranla eyni qrupda qərarlaşmaqla işini çətinə saldı. Bir qayda olaraq, İran pəhləvanlarının doğma divarlar arasında yaxşı nəticə qazanması heç kim üçün sirr deyil. Gözlənildiyi kimi, qələbədə həlledici məqam qrupda İran komandasıyla qələbəmiz oldu.
İran idmançıları ilə qarşılaşan güləşçilərimiz gərgin keçən görüşü 6:2 hesablı qələbə ilə başa vurub. Ardınca Almaniya və İsveç komandalarını 7:1 məğlub edən yığmamız qrup görüşlərini lider tamamlayıb. Bu nəticə ilə Azərbaycanın idman tarixində ilk dəfə olaraq yunan-Roma komandamız Dünya Kubokunun finalına vəsiqə qazanıb.
Finala vəsiqə qazanandan sonra milli ötənilki uğuru yenilədi. Bununla belə, milli üzvləri gümüş medal deyil, İrandan məhz əsas mükafatla qayıtmaq istədiklərini bildirirdilər. Rusiya ilə həlledici görüş prinsipial olmaqla yanaşı, həm də dramatik anlarla yadda qaldı. İki il əvvəl Dünya Kubokunu qazanan Rusiya ötən il yalnız finalda məğlub olmuşdu. İrana əsas heyətlə gələn ruslar hətta olimpiya çempionu Roman Vlasovu da unutmamışdı. 8 görüşün baş tutduğu final bərabər hesabla yekunlaşdı - 4:4.
Elman Muxtarov (55 kq) Zaur Kabaloyevə uduzandan sonra Həsən Əliyev (66 kq) Artyom Surkova qalib gələrək məğlubiyyətin əvəzini çıxdı. Ardınca təmsilçimiz Rəsul Çunayev (71 kq) Çingiz Labazanovdan güclü oldu. 75 kq-da Roman Vlasov Elvin Mürsəliyevi məğlub edəndən sonra hesab yenidən bərabərləşdi. Bundan sonra millimiz ardıcıl iki görüşdə qələbəyə sevindi. Rafiq Hüseynov (80 kq) Yevgeni Saleyevi, İslam Abbasov isə David Çakvetanzenin kürəyini yerə vurdu.Təslim olmayan ruslar yekunda hesabda tarazlığı bərpa etməyi bacardı. Nikita Melnikov (98 kq) Orxan Nuriyevi, Sergey Semyenov (120 kq) isə Sabah Şəriətini üstələdi 4:4. Əlavə göstəricilərə görə daha çox xal toplayan Azərbaycan millisi (18:17) yekunda Dünya Kubokunun qalibi elan olundu.
Yığmamızın heyətində ən yaxşı nəticə Rafiq Hüseynova məxsusdur. 80 kq-da çıxış edən pəhləvan həm bütün görüşlərdə iştirak etdi, həm də hamısında qələbə qazandı. Həsən Əliyev (66 kq) və Rəsul Çunayev də (71 kq) inamlı təsir bağışladı. Güləşçilər məşqçilərin etimad göstərdiyi 3 görüşdə məğlubiyyət acısı yaşamadı. İranda rəqib tanımayan yunan-Roma güləşi üzrə yığmanın gələcək yarışlara heyəti də Dünya Kubokunda təsdiqləndi. Baş məşqçi Cəmşid Xeyrəbadinin qalib heyəti növbəti turnirlərdə dəyişəcəyi inandırıcı görünmür. Ona görə də İranda uğur qazanan idmançıların Avropa Oyunlarında da iştirak edəcəyi gözlənilir.
Yunan-Roma güləşi üzrə Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Cəmşid Xeyrabadi "R+"a açıqlamasında görüşlərin gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçdiyini bildirməklə yanaşı, komandamızın layiqli qələbə qazandığını deyib: "Sevinirəm ki, Azərbaycan kimi güclü komandanın baş məşqçisiyəm. Güləşçilərimiz bütün görüşlərini yüksək səviyyədə keçirdi. Güclü İran və Rusiya komandalarına qalib gəldik. Dünya Kubokunu qazanmağa layiq komanda olduğumuzu sübut etdik".
Milli komandamızın üzvü Rəsul Çunayev isə qələbənin güləşin inkişafına təkan olacağını dedi: "Bütün komanda yoldaşlarımızı, qələbədə əməyi olan hər kəsi təbrik edirəm. Çox çətin görüşlər keçirdik. Amma komanda yoldaşlarımla yüksək əzmkarlıq göstərərək, qızıl medalları qazandıq. Gələcəkdə də uğurlu çıxışlarımızı davam etdirmək niyyətindəyik. Bu uğur bizi daha böyük qələbələrə həvəsləndirəcək".
Komandamızın digər güləşçisi İslam Abbasov da fikirlərini jurnalistlərlə bölüşüb: "Bütün komanda yoldaşlarım kimi, mən də çox xoşbəxtəm. Ağır yarış oldu. İran və Rusiya kimi milliləri məğlub etməklə bütün dünyaya gücümüzü göstərdik. Əsasən də final görüşlərində hakimlərin haqsızlığı ilə üzləşsək də, sona qədər döyüşdük və qələbə qazandıq".
Vətənə qayıdan yunan-Roma güləşçilərimizi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev qəbul edib. Dövlət başçısı qazanılan yüksək qələbə münasibətilə idmançıları və Güləş Federasiyasının üzvlərini təbrik edib. Prezident İlham Əliyev əldə edilən bu uğurları milli güləş məktəbinin yüksək zirvədə olmasının və Azərbaycan Güləş Federasiyasında işlərin səmərəli təşkilinin nəticəsi kimi dəyərləndirib. Dövlət başçısı qeyd edib ki, dünya və Avropa çempionatlarında, həmçinin Olimpiya Oyunlarında güləşçilərimizin əldə etdikləri uğurlar uşaqların və gənclərin idmanın Azərbaycanda ən çox sevilən bu növünə olan marağının daha da artmasına stimul verir. Azərbaycanda idmanın inkişafına toxunan Prezident İlham Əliyev dünya idman ictimaiyyətinin də Azərbaycan idmanına verdiyi yüksək qiymətdən danışıb. Nüfuzlu beynəlxalq yarışlarda medalların sayının ildən-ilə artdığını vurğulayan dövlətimizin başçısı ölkədə mükəmməl idman infrastrukturunun yaradılmasının önəmini qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev millimizin dünyanın ən güclü güləşçilərinə qalib gələrək dünya kubokunu qazanmağımızı bütövlükdə idmançılarımızın komanda şəklində gücünün göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Dövlət başçısı güləşçilərimizin İranda qazandıqları uğurları bu il Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında və gələn il Rio-de-Janeyroda baş tutacaq Olimpiya Oyunlarında da təkrar edəcəklərinə ümidvar olduğunu deyib.
"Azərbaycanda bütün dövrlərdə güclü idmançılar olmuşdur. Ancaq əgər sovet dövrünü yada salsaq, görərik ki, bizim o qədər də böyük idman uğurlarımız olmamışdır. Ancaq müstəqillik dövründə Azərbaycan dünya arenalarında ən yüksək nəticələrə çata bilmişdir. Ancaq müstəqillik dövründə bizim olimpiya çempionlarımız, dünya çempionlarımız, Avropa çempionlarımız özlərini göstərirlər və onların sayı getdikcə artır. Görün, indi bizim nə qədər olimpiya çempionlarımız vardır. Heç vaxt bu qədər olimpiya çempionlarımız olmamışdır".

THE FIRST AMONG THE STRONGEST
Greco-Roman wrestlers of Azerbaijan has won the World Cup, defeating the tournament favourites - Iran and Russia
News about the latest success of Azerbaijani wrestlers has come from Tehran. Having won a prestigious trophy at the World Cup held in the Iranian capital, Azerbaijan's Greco-Roman wrestlers have added a new chapter to the history of the national sport.
The Azerbaijani wrestlers of Greco-Roman style were drawn to compete in group A, together with athletes from Iran, Sweden and Germany, whereas group B included wrestlers from Russia, Hungary, Turkey and Armenia.
Before going to Iran, Jamshid Heyrabadi's trainees, who became bronze medallists at last year's World Cup, made no secret of their aspiration to win the competition. However, it must be admitted that experts rated the chances of the Azerbaijani team as not very high since it was drawn into the same group with the host team of Iran. Indeed, Iranian wrestlers have nearly always achieved very good results at home. As was anticipated, the decisive factor of our success was the victory over the national team of Iran at the group stage.
In a hot contest, Azerbaijani Greco-Roman wrestlers won a bout with the hosts, Iranian wrestlers, with a score of 6:2, then defeated their opponents from the German and Swedish teams with the same score of 7:1 and finished the group stage at the top of the table. This result enabled the Azerbaijani team to reach the final of the World Cup for the first time in the history of Azerbaijan's Greco-Roman wrestling.
Having won a ticket to the finals, the team of Azerbaijan thus surpassed its last year's success. However, the team members stated that they intended to return from Iran with the main prize, not with silver medals. A decider against Russia would be best remembered not only for its uncompromising character but also for dramatic moments. The Russian team, which had won the World Cup two years ago, lost only in the final last year. The Russians brought to Tehran their best wrestlers including the Olympic champion, Roman Vlasov. Following eight bouts in the final, the score was still equal (4:4). After Elman Muxtarov (55 kg) lost to Zaur Kabaloev, Hasan Aliyev (66 kg) took revenge by defeating Artem Surkov. Next Rasul Cunayev (71 kg) proved to be stronger than Chingiz Labazanov, but Roman Vlasov (75 kg) restored the balance in the score by defeating Elvin Mirzayev. Then the Azerbaijani team won two bouts in a row - Rafiq Huseynov (80 kg) defeated Evgeny Saleev and Islam Abbasov floored David Chakvetadze. However, the Russians refused to be defeated and managed to even the score - Nikita Melnikov (98 kg) emerged victorious over Orxan Nuriyev and Sergey Semenov (120 kg) over Sabah Shariati. As a result, the national team of Azerbaijan, which had scored more points (18:17), became the winner of the World Cup on tie-breaks.
Rafiq Huseynov, who wrestled in the weight category of 80 kg, showed the best result from among all the members of the Azerbaijani squad. He participated in all bouts and celebrated victory in all of them. Hasan Aliyev (66 kg) and Rasul Cunayev (71 kg) also performed with confidence, each winning all three bouts for which they were selected by the coaches.
Finishing the World Cup tournament in Iran undefeated, the Azerbaijani Greco-Roman wrestling team has thus finalized its composition for future competitions. It is unlikely that the head coach, Jamshid Heyrabadi, would attempt any changes in the composition of the victorious team in the upcoming events. Wrestlers which were successful in Iran will most probably perform in the European Games too.
Noting the high intensity of the competition at the World Cup, head coach of Azerbaijan's Greco-Roman wrestling Jamshid Heyrabadi said in an interview with R+ that the Azerbaijani team had achieved a deserved victory: "I am glad that I am the head coach of such a strong team as the Azerbaijani squad. Our wrestlers performed at the highest level in all of their bouts. We have defeated the strong teams of Iran and Russia and proved that we are a team worthy of the World Cup."
Member of the national squad Rasul Cunayev believes that this victory will stimulate the development of wrestling: "I congratulate all of my teammates on the victory as well as everyone who contributed to this victory. We fought very strenuous bouts. We intend to enhance this success in the future, as it inspires us to new and higher achievements."
Islam Abbasov also shared his impressions: "I am very happy, like all members of our team. It was a very difficult competition. By winning matches with such teams as the national squads of Iran and Russia, we have demonstrated our strength to the whole world. Although we experienced an unfair treatment by referees in the final, we fought to the end and managed to score a victory."
After returning home, the wrestlers were received by President of Azerbaijan Ilham Aliyev. He congratulated the athletes on a bright victory, comparing this success of the Azerbaijani wrestling school to the conquering of summits and attributing it to the efficient organization of activity of the Wrestling Federation. The head of state noted that the success achieved by athletes at the European and world championships and the Olympic Games stimulate increased interest of children and young people in this sport that is loved so much in Azerbaijan. Touching on the development of sports in Azerbaijan, President Ilham Aliyev spoke about the appreciation shown by the world community for Azerbaijani sport. Having mentioned the increase in the number of medals won at prestigious international competitions every year, the President noted the importance of creating a perfect sports infrastructure in the country.
Ilham Aliyev specially emphasized that the winning of the World Cup by the national team, which defeated the strongest wrestlers in the world, is an indication of the mighty team spirit of the Azerbaijani athletes. The President expressed hope that the wrestlers would emulate this success in the upcoming European Games in Baku and the Olympic Games in Rio de Janeiro.
"There have been strong athletes in Azerbaijan at all times. But if to recall the Soviet times, one can note that we did not have any major accomplishments in sports. Only in the period of independence, Azerbaijan has been able to achieve high results in the world arena. Only in the period of independence, our Olympic champions as well as world and European champions have managed to put up a good performance, and their number is gradually increasing. Look how many Olympic champions we have today. We have never had so many Olympic champions before."