SÜLHƏ GEDƏN ƏZABLI YOL
Ötən həftə Cenevrədə beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət "altılıq" (Rusiya, ABŞ, Çin, Böyük Britaniya, Almaniya, Fransa) ilə İran arasında danışıqların növbəti raundu başa çatıb. Danışıqların əsas yükü ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ilə İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin çiyinlərinə düşüb. Görüşdə İranın Atom Enerjisi Təşkilatının rəhbəri Əli Əkbər Salehi ilə ABŞ-ın enerji naziri Ernest Moniz də iştirak ediblər. İran tərəfinin bildirdiyinə görə, hələlik problemin həllində irəliləyiş haqda danışmaq tez olsa da, müzakirələr "məhsuldar" keçib. Amma İran xarici işlər nazirinin müavini Abbas Arakçinin hədələri əslində ehtirasların xeyli coşduğunu göstərir. O, qarşı tərəfin öz iradəsini Tehrana diktə etməyə çalışacağı təqdirdə, İranın danışıqlardan çıxacağını bildirib.
Tərəflər bu formatda danışıqlara 2 ildən artıqdır start veriblər. Onlar Tehranın nüvə proqramının birmənalı şəkildə dinc xarakterli olmasına zəmanət verilməsi, əvəzində İrana tətbiq olunmuş sanksiyaların aradan qaldırılmasına nail olmağa çalışırlar. Hələlik danışıqlar masası üzərində olan yalnız "aralıq fəaliyyət planı"dır. Çərçivə sənədinin razılaşdırılması üçün son tarix kimi martın 24-ü müəyyənləşdirilib. İyunun 30-dək isə problem, ümumilikdə, həll olunmalıdır.
Bu arada xəbər agentliklərində 10 il əvvəl yer alan başlıqları yada salsaq görərik ki, onda Qərb, xüsusilə də ABŞ yalnız hərbi ritorikaya üstünlük verir, dünya Fars körfəzi regionunda miqyaslı hərbi qarşıdurmaya hazırlaşır, bunun neft tədarükünə, terrorla mübarizəyə və ümumilikdə, regiondakı duruma necə təsir göstərəcəyini müzakirə edirdi. Ötən dövr ərzində isə çox şeylər dəyişib. Dəyişiklik Tehranın mövqeyində də baş verib. Geosiyasi vəziyyətin dəyişməsi, prezident seçkiləri və sanksiyalar İrana müəyyən təsirini göstərib. Amma Tehran hələ də nüvə proqramından imtina etməyi düşünmür və israrla onun dinc xarakter daşıdığını bildirir.
2005-ci illə müqayisədə Vaşinqtonun mövqeyində də dəyişikliklər var. İndi o, İranla razılığa nail olunması üçün əlindən gələni edir. Amerikalılar Tehranın sentrifuqalardan dinc məqsədlərlə istifadəsinin mümkünlüyünü bildirir, hətta İrana tətbiq olunmuş sanksiyaları aradan qaldırmağa hazırlaşır. ABŞ prezidenti Barak Obama bildirib ki, "iranlılar 2013-cü ilin noyabrında imzalanmış aralıq razılaşmasının şərtlərinə əməl edirlər". "Onlar nüvə proqramlarını inkişaf etdirmək məqsədilə danışıqların arxasında gizlənmirlər. Bilirik ki, işlər dayandırılıb və onlar uranın 20%-dək zənginləşdirilməsi prosesində geri çəkiliblər", - deyə Obama qeyd edib.
Bəzi analitiklər hesab edir ki, ABŞ-ın mövqeyindəki dəyişikliyin əsas səbəbi Yaxın Şərqdə "ərəb baharı"ndan sonra yaranmış vəziyyətdir. Söhbət həm də İŞİD təhlükəsindən gedir. KİV-də Vaşinqtonla Tehranın İŞİD-lə mübarizədə səyləri birləşdirdiklərinə dair də xəbərlər yer almaqdadır. Deyilənə görə, hətta İraq ordusu İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun rəhbərlik etdiyi "Bədr" şiə qeyri-nizami qoşununun göstərişlərini yerinə yetirir. İranın Suriya ordusu və "Hizbullah"la da sıx əlaqələri olduğu məlumdur. Bundan başqa, müşahidəçilər ABŞ-ın Yəmən paytaxtı Sanadakı səfirliyinin bu yaxınlarda evakuasiya edildiyini bildirirlər. Məlumata görə, səfirliyin binası husi yaraqlıları tərəfindən ələ keçirilib. Onlarınsa İrana tabe olduqları deyilir. Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Con Kerri Tehranın şiə qiyamçılarının Yəməndə hakimiyyəti ələ keçirməsinə "dəstək verdiyini" söyləsə də, fakt faktlığında qalır - Sanadakı son hadisələr zamanı amerikalılar bir qədər anlaşılmaz davranıblar və bu, bir çoxları üçün əlamətdar haldır.
Baş verənlərə ən qəzəblə yanaşan İsraildir. Yəhudi dövlətinin mətbuatı Vaşinqtonu az qala İranın nüvə fövqəldövlətinə çevrilməsi üçün yol açmaqda günahlandırır. KİV yazır ki, amerikalılar bunu Yaxın Şərqdə Tehrana və "Müsəlman qardaşlar"a əsaslanan yeni düzən yaratmaq naminə edirlər. "Aİ məmurlarının bildirdiklərinə görə, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri və onun iranlı həmkarı Məhəmməd Cavad Zərif İranda uranın zənginləşdirilməsi üçün istifadə olunan sentrifuqaların sayının artırılması məsələsini müzakirə ediblər. Bunun əvəzində iranlılar İraq, Əfqanıstan və Suriyada sabitliyin təminində öz imkanlarından istifadə etməlidir", - deyə "The Jerusalem Post" yazır. İsraillilər Vaşinqtonun bu işlərdə Aİ ilə məsləhətləşmədiyinə də diqqət çəkir. İsrail KİV-i hər şeydə inciklik üçün əsas axtarırlar. Məsələn, bir çoxları diqqət yetirir ki, Obama və onun mətbuat nümayəndələri Parisdəki hipermarketdəki terror aktında ölənləri əvvəlcədən hazırlanmış aksiyanın deyil, "qarışıq atışma"nın qurbanları kimi təqdim ediblər.
Bu arada Binyamin Netanyahunun Amerika Konqresində martın 3-nə planlaşdırılmış çıxışı Ağ Evin ürəyincə deyil. Çünki o, İsrail liderinin çıxışının Tehranla danışıqların gedişinə mənfi təsir göstərəcəyinə əmindir. Məsələ o həddə çatıb ki, Barak Obama Netanyahu ilə görüşməyəcəyini əvvəldən bəyan edib. Amerika prezidentinin bu qərarı protokol qaydaları ilə izah olunur - iki lider arasında görüşün İsraildə martın 17-də keçiriləcək seçkilərə yaxın tarixdə baş tutması məqsədəuyğun deyil. Guya bu, israillilərin seçkiqabağı gedişidir. Çünki Netanyahu ölkəsində siyasi rəqiblərini fikir ayrılıqlarını yaddan çıxarmağa, milli maraqların müdafiəsində onun başçılıq etdiyi "Likud" partiyasına dəstək verməyə çağırır. Obama və bir çox demokratlar parlamentin Netanyahunun çıxış edəcəyi toplantısında da qatılmayacaqlar. ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Syuzan Rays PBS telekanalına açıqlamasında bildirib ki, Netanyahunun Vaşinqtona "bu dərəcədə razılaşdırılmamış" səfəri "nəinki təəssüf doğurur, həm də iki ölkə arasındakı münasibətləri pozur".
Netanyahu isə qərarlıdır. O, İranla danışıqların davam etdirilməsini "biabırçılıq" sayır. "İranla mümkün razılaşma İsrailin mövcudluğuna təhlükədir. İran nüvə bombasının hazırlanması üçün zənginləşdirilmiş materialın əldə edilməsinə hər zamankından daha yaxındır", - deyə İsrailin baş naziri qeyd edib. Maraqlıdır ki, bununla eyni vaxtda "Guardian" qəzetində "Mossad Netanyahunun İranın nüvə bombası haqda bəyanatına etiraz edib" başlıqlı məqalə dərc olunub. Britaniya qəzeti hansısa sənədlərə istinadən İsraildə məxfi xidmətlə baş nazir arasında fikir ayrılıqlarının olduğunu yazır. Belə ki, 2012-ci ildə Binyamin Netanyahu BMT Baş Assamleyasının tribunasından İranın nüvə silahı əldə etməsinə 1 ildən də az vaxt qaldığını bildirmişdi. Lakin bir neçə həftə sonra İsrail kəşfiyyatı məxfi məruzə ilə çıxış etmiş, Tehranın "nüvə silahının hazırlanması istiqamətində iş aparmadığını" bildirmişdi.
"Mossadın İranın nüvə proqramı ilə bağlı 2012-ci ildə hazırladığı məruzə Netanyahunun küyçülüyü ilə tam ziddiyyət təşkil edirdi. Baş nazir Tehranın bu istiqamətdəki fəaliyyətini çoxdan İsrailin mövcudluğuna təhlükə kimi təqdim edir, onun beynəlxalq təhlükəsizliyə ciddi təhdid olduğunu bildirir", - deyə "Guardian" yazır.
Beləliklə, Vaşinqton İranla razılaşma əldə etmək üçün İsrailin son dərəcə ciddi müqavimətini qırmalı olacaq. Üstəlik, "altılıq"da təmsil olunan Rusiya da öz oyununu oynayır. Məsələn, məhz Cenevrə danışıqlarının getdiyi bir vaxtda Moskva İrana C-300 komplekslərinin əvəzinə "Antey-2500" HHM kompleksləri təklif edib ("Antey-2500" C-300 kompleksinin şəkli dəyişdirilmiş versiyasıdır). Bu, əlbəttə ki, danışıqlar prosesində İranın mövqeyini xeyli gücləndirə bilər. Ümumilikdə, zenit komplekslərilə bağlı məsələ Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqunun Tehrana səfəri zamanı həllini tapıb. Səfər çərçivəsində iki ölkə arasında hərbi əməkdaşlığa dair saziş imzalanıb (bu, ikitərəfli münasibətlərin tarixində ilkdir). Razılaşma nümayəndə heyətləri arasında mübadiləni, birgə qərargah təlimlərinin keçirilməsini, hərbi kadrların hazırlanmasını, terrorçuluq və narkotik ticarətilə mübarizədə səylərin birləşdirilməsini və s. nəzərdə tutur. Son zamanlar Rusiya ilə İran arasında ticarət də genişləndirilib. Bu, xüsusilə dəniz yolları ilə aparılan ticarətə aiddir. Moskva ilə Tehran atom sahəsində də sıx əməkdaşlıq edir. Enerji sahəsində isə Rusiya ilə İranın mövqeyi maraqlı mənzərə yaradıb. Cənubi Qafqazın, xüsusilə Mərkəzi Asiyanın Qərb ölkələri üçün enerji alternativinə çevrilməsi nə Moskvaya, nə də Tehrana sərf edir. Amma bu təhlükə aradan qaldırılarsa, Rusiya ilə İran özləri bir-birləri üçün rəqibə çevriləcəklər. Demək, İranın nüvə proqramı ətrafında danışıqların "havadan asılı" vəziyyətdə qalması, Tehrana tətbiq edilmiş sanksiyaların ləğv olunmaması prinsipcə Kremlə sərf edir.
ABŞ-ın əzm nümayiş etdirməyə nə qədər hazır olduğu, İsrailin müqavimətini necə qırmağı düşündüyü martın sonunadək üzə çıxacaq. İrana gəlincə, o çox gözləyib və deyəsən, artıq Yaxın Şərqin əsas oyunçuları arasında ziddiyyətin vəziyyəti onun xeyrinə dəyişdiyi an yetişib. Üstəlik, bu, Tehranın özünün xüsusi səyləri olmadan baş verir. İslam respublikası hələ yaranmış vəziyyətdən bəhrələnməkdədir. Amma İrandan öz oyunlarının parametrlərini açıqlamaq tələb edildikdə, o, artıq hesabı da ödəməli olacaq.

ТЕРНИСТЫЙ ПУТЬ К МИРУ
В Женеве на прошлой неделе завершился очередной раунд переговоров "шестерки" международных посредников (Россия, США, Китай, Великобритания, Германия, Франция) и Ирана. Основная нагрузка легла на госсекретаря США Джона Керри и главу иранского МИД Мохаммада Джавада Зарифа. Во встрече также приняли участие глава Организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи и министр энергетики США Эрнест Мониз. Как заявила иранская сторона, о прогрессе пока говорить рано, но дискуссия была "плодотворной". Хотя о накале страстей свидетельствует угроза замглавы МИД Исламской Республики Аббаса Аракчи покинуть переговоры, если другие стороны попытаются диктовать Тегерану свою волю.
К текущему формату стороны пришли более двух лет назад, договорившись выработать соглашение, которое гарантировало бы исключительно мирный характер ядерной программы Тегерана в обмен на полное снятие санкций. Пока на столе переговоров находится лишь "промежуточный план действий". Конечный срок согласования рамочного документа определен на 24 марта, а окончательное урегулирование - на 30 июня.
Если, например, вспомнить заголовки новостей 10 лет назад, то они пестрели воинственной риторикой со стороны Запада, в основном США, и мир готовился к масштабному противостоянию в районе Персидского залива, попутно просчитывая, как это отразится на поставках нефти, борьбе с терроризмом и общей обстановке в регионе. За прошедшее время многое что изменилось, в том числе и в позиции Исламской Республики. Смена геополитической обстановки, президентские выборы, санкции в определенной степени повлияли на Иран, который при этом не намерен сворачивать свою ядерную программу, доказывая ее мирный характер.
Также изменилась с 2005 года и позиция Вашингтона, который сейчас, кажется, делает все возможное для достижения соглашения с Ираном. Американцы говорят о возможности использования Тегераном центрифуг в мирных целях и готовят снятие санкций. По словам президента США Барака Обамы, "иранцы выполняют условия промежуточного соглашения, подписанного в ноябре 2013 года". "Они вовсе не прикрываются переговорами, чтобы продвигать свою ядерную программу. Мы знаем, что работы заморожены, и что в области обогащения урана до уровня 20% они отступили", - считает глава Белого дома.
По мнению ряда аналитиков, США изменили свою позицию во многом из-за событий, которые стали развиваться на Ближнем Востоке после бурной "арабской весны" и угрозы, которую несет в себе ИГИЛ. В СМИ даже появляются сообщения о том, что в отношении ИГИЛ Вашингтон и Тегеран координируют свои действия, вплоть до того, что иракская армия выполняет приказы шиитского ополчения "Бадр", которым в свою очередь руководит Корпус стражей исламской революции. Также Иран, как известно, тесно связан с сирийской армией и "Хезболлой". Кроме того, наблюдатели указывают на недавнюю эвакуацию американского посольства из Саны, столицы Йемена, здание которого захватили боевики-хуситы, подчиняющиеся, как считается, ИРИ. И хоть госсекретарь США Джон Керри заявил о том, что Тегеран "оказал содействие" во время захвата власти шиитским ополчением в Йемене, факт остается таковым - американцы во время последних событий в Сане повели себя несколько невнятно, и для многих это кажется знаковым.
Особенно нервно на происходящее реагирует Израиль, где СМИ пишут, что Вашингтон чуть ли не открывает Ирану путь для превращения в ядерную державу в обмен на внедрение нового порядка на Ближнем Востоке с опорой на Тегеран и "Братьев-мусульман". "По словам чиновников ЕС, госсекретарь США Джон Керри и его иранский коллега Мохаммад Джавад Зариф обсудили увеличение количества центрифуг по обогащению урана, которые Ирану будет разрешено иметь. В обмен иранцы обязуются использовать свое влияние, чтобы обеспечить спокойствие в Ираке, Афганистане и Сирии", - пишет The Jerusalem Post. Израильтяне также указывают на то, что в своих действиях США не консультируются даже с ЕС. Израильские СМИ ищут обиду во всем - например, многие отметили, что Обама и его пресс-секретари посчитали погибших в результате теракта в парижском кошерном гипермаркете жертвами беспорядочной стрельбы, а не спланированной акции, связанной с их национальностью.
Между тем запланированное на 3 марта выступление Биньямина Нетаньяху в американском Конгрессе было заранее не по душе Белому дому, который уверен, что речь израильского лидера только навредит переговорам с Тегераном. Дело дошло до того, что Обама заранее сообщил, что не будет встречаться с Нетаньяху, и это объясняется правилами протокола - встреча между двумя лидерами была бы очень близка к дате всеобщих выборов в Израиле, которые состоятся 17 марта. Якобы со стороны израильтян это такой предвыборный ход, поскольку дома Нетаньяху постоянно призывает политических противников забыть о разногласиях и поддержать возглавляемую им партию "Ликуд" в защите национальных интересов. Обама и многие демократы также заявили, что не будут присутствовать и на выступлении Нетаньяху в парламенте. Советник президента США по нацбезопасности Сюзан Райс в эфире телеканала PBS подчеркнула, что столь "несогласованный" визит Нетаньяху "не только прискорбен, но и разрушает отношения двух стран".
Сам же Нетаньяху настроен более чем решительно - он назвал продолжение переговоров "постыдным". "Возможное соглашение с Ираном угрожает существованию Израиля. Иран сегодня ближе, чем когда бы то ни было, к получению обогащенного материала для ядерной бомбы", - считает израильский премьер. Примечательно, что как раз в это время Guardian напечатала статью с заголовком, что ранее "Моссад возражал против заявлений Нетаньяху об иранской ядерной бомбе". Как пишет британское издание со ссылкой на некие документы, в Израиле существуют противоречия между секретной службой и премьер-министром страны. Так, в 2012 году с трибуны Генассамблеи ООН Биньямин Нетаньяху заявил, что Иран менее чем через год создаст атомную бомбу. Однако через несколько недель израильская разведка выпустила секретный доклад, которым поделилась с ЮАР, где говорилось, что Тегеран "не ведет работы, необходимые для создания ядерного оружия". "Доклад Моссада об иранской ядерной программе от 2012 года резко противоречил паникерскому тону заявления Нетаньяху, который уже давно пытается представить усилия Тегерана в данном направлении в качестве угрозы существованию Израиля и огромного риска для международной безопасности", - пишет Guardian.
Таким образом, Вашингтону на пути достижения соглашения с ИРИ придется преодолеть нешуточное сопротивление Израиля, в то время как, с другой стороны, Россия, которая также является частью "шестерки", ведет свою игру. Например, прямо во время женевского раунда Москва предложила Ирану комплекс ПВО "Антей-2500" вместо комплекса С-300 ("Антей-2500" - это модифицированная версия комплекса С-300), что может значительно усилить переговорные позиции Ирана. В целом вопрос с зенитными комплексами был урегулирован в ходе визита министра обороны России Сергея Шойгу в Тегеран. Тогда же было подписано соглашение о военном сотрудничестве между странами (первое в истории двусторонних отношений), предусматривающее обмен делегациями, совместные штабные учения, подготовку военных кадров, координацию борьбы с терроризмом и наркоторговлей и др. В последнее время Россия и Иран значительно расширили торговлю между двумя странами, особенно морским путем, Москва и Тегеран также тесно сотрудничают именно в атомной сфере. Но вот в сфере энергетики в смысле интересов России и Ирана наблюдается интересная картина. РФ и ИРИ крайне невыгодно, чтобы Южный Кавказ и особенно Центральная Азия становились энергетической альтернативой для стран Запада. Но если данная угроза вдруг будет устранена, Россия и Иран сами станут друг другу соперниками. И это значит, что Кремлю, в принципе, выгодны подвешенный статус переговоров вокруг ядерной программы Ирана и режим санкций против Исламской Республики. До конца марта станет окончательно ясно, насколько готовы проявить решительность США и как собирается сопротивляться решению Израиль. Что же касается Ирана, то он долго выжидал и, похоже, дождался, когда противоречия между основными игроками на Ближнем Востоке склонили чашу весов в его пользу без особых на то усилий со стороны самого Тегерана. Исламская Республика пока пожинает плоды, но когда от Ирана все-таки потребуется раскрыть параметры его собственной игры, придется платить и по счетам.