Xocalı soyqırımının 23-cü ildönümü ərəfəsində Türkiyə xarici işlər nazirinin Azərbaycana səfər etməsi ermənilər üçün bir mesaj idi
Azərbaycanla Türkiyə arasındakı strateji ittifaq beynəlxalq arenada səylərin koordinasiyasına dair şifahi bəyanatlarla məhdudlaşmır. Bu, özünü dövlət başçıları, nazirlər, parlamentarilər səviyyəsində sistemli görüşlər və danışıqlarda da göstərir. Məlum səbəblərdən xarici siyasət idarəsi rəhbərlərinin qarşılıqlı səfərləri və məsləhətləşmələri bu il xüsusi önəm daşıyır. Onlar il ərzində istər Bakıda, istər Ankarada, istərsə də üçüncü ölkə ərazisində dəfələrlə görüşürlər. Son zamanlar Türkiyə və Azərbaycanın yüksəkrütbəli nümayəndələrinin vacib tərəfdaş ölkələrin də iştirakı ilə üçtərəfli görüşlər keçirmələri yeni təcrübəyə çevrilib. Burada söhbət istər Gürcüstandan, istərsə də İran və ya Türkmənistandan gedir. Amma iki ölkənin XİN başçıları arasında ikitərəfli formatda görüşlər prioritet olaraq qalır.
Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlunun Bakıya fevralın sonunda etdiyi səfər ermənilərin Xocalıda törətdikləri soyqırımı aktının 23-cü ildönümünə təsadüf edib. Aydındır ki, səfərin tarixi təsadüfən seçilməyib. Bu, "1915-ci il soyqırımı" ilə bağlı türklərin ləkələnməsinə yönəlmiş yeni kampaniyaya start vermiş ermənilərə və onlara himayədarlıq edən qüvvələrə müəyyən mesajdır. Yaxşı olar ki, ermənilər tarixin hansısa başqa bir dövründə baş vermiş faciəvi hadisələrə görə ağlaşma qurmaqdansa, müasir dövrdə kütləvi qətliamlar, etnik təmizləmələr, Azərbaycan torpaqlarının qanunsuz işğalı kimi hallara yol verdiyi üçün peşman olsunlar.
Bakıda keçirilən mətbuat konfransında çıxış edən M.Çavuşoğlu deyib: "Ermənistan səmimiyyət imtahanından keçə bilmədi. Ermənistan öz günahlarını etiraf edər, qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxararsa, qonşu dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşarsa, biz onun regional layihələrdə iştirakı üçün qapıları açmağa hazırıq".
Türkiyəli nazir bildirib ki, Dağlıq Qarabağ Cənubi Qafqazda sülh və sabitliyin bərqərar olmasına ən böyük maneədir. Onun sözlərinə görə, "...Türkiyə Minsk Qrupunun üzvü kimi çoxsaylı platformalarda və üçüncü ölkələrlə danışıqlarda hər zaman Dağlıq Qarabağ münaqişəsi mövzusunu qaldırır, onu öz problemi sayır. Biz bundan sonra da dünya birliyinin məlumatlandırılması, bu problemin qardaş Azərbaycanın maraqlarına uyğun tezliklə həlli istiqamətində səylərimizi davam etdirəcəyik".
M.Çavuşoğlu deyib ki, Ermənistanın Konstitusiya Məhkəməsi Ankara-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılmasına dair İsveçrədə imzalanmış protokolların müzakirəsi zamanı "sənədlərin əsl mahiyyətini kənara atmağa çalışıb. İndisə İrəvan protokolların geri çağırıldığını bəyan edir. Açıq şəkildə bəyan edirəm ki, bu addım Ankara üçün heç bir əhəmiyyət daşımır".
Türkiyənin XİN başçısı Çanaqqala zəfərinin 100-cü ildönümü ilə bağlı keçiriləcək təntənəli mərasimlərə də diqqət çəkib: "Bu tədbirlər Türkiyənin vaxtilə onun torpaqlarını işğal etməyə çalışmış dövlətlərlə dialoqa hazır olduğunu nümayiş etdirməsindən başqa bir şey deyil. Bu, sülh və dostluq mesajıdır". M.Çavuşoğlunun sözlərinə görə, bir sıra dövlətlərin liderləri artıq təntənəli tədbirə qatılacaqlarını təsdiqləyiblər.
Bakıya səfəri zamanı M.Çavuşoğlu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qəbulunda da olub. Görüşdə Türkiyəyə dövlət səfərinin və Türkiyə-Azərbaycan Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının növbəti iclasının uğurla keçdiyini məmnunluqla xatırlayan Prezident İlham Əliyev birgə fəaliyyətlə bağlı gələcək planların müzakirəsinin önəmini qeyd edib. Dövlət başçısı bildirib ki, Azərbaycanla Türkiyə arasındakı birlik regionda sabitliyin qarantıdır. Görüşdə Bakı-Tiflis-Qars, TANAP layihələri, hərbi-texniki əməkdaşlıq və əlaqələrimizin digər sahələrdə daha da genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlərə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Yeri gəlmişkən, iki ölkə arasındakı iqtisadi əməkdaşlıqda davamlı irəliləyiş müşahidə olunur - 2014-cü ilin yekunlarına görə, ticarət dövriyyəsi 1,8 milyard dollar təşkil edib. Bunun 1,3 milyardı Türkiyədən Azərbaycana idxalın, 0,5 milyardı isə Türkiyəyə ixracın payına düşür. Tərəflər ticarət dövriyyəsini 15 milyard dollaradək artırmaq niyyətindədirlər.
Bakıya səfəri çərçivəsində Mövlud Çavuşoğlu Azərbaycan Diplomatik Akademiyasında "Türkiyənin xarici siyasəti: Qafqazda və Azərbaycanla əməkdaşlıq" mövzusunda mühazirə ilə çıxış da edib. Nazir bildirib ki, hazırda regionda geniş imkanlarla yanaşı, müəyyən çətinliklər də var: "Bakı və Ankara bu çətinliklərə sinə gərmək üçün güclü olmalıdırlar". Çavuşoğlu Avropada 8-9 il əvvəl başlamış iqtisadi böhranın hələ başa çatmadığını, lakin Türkiyə ilə Azərbaycanın mövqelərinin gücləndirilməsi üçün çox iş görə bildiklərini, bir çox ölkələrdən müsbət mənada fərqləndiklərini bildirib. "Azərbaycan artıq dünyada qəbul edilən oyunçuya çevrilib. İndi o özü başqalarına yardım edir. Dünya arenasında Azərbaycanın mövqeləri güclənir", - deyə türkiyəli nazir qeyd edib. Türkiyənin dünyada artan rolunun təsdiqi isə onun aparıcı iqtisadi fövqəldövlətlərin birliyi olan G-20 sammitlərində iştirakıdır. "İyirmiliyin" növbəti sammiti məhz Türkiyədə, Antalyada keçiriləcək. "Biz sammitə yalnız bir ölkə dəvət edə bilərdik və Azərbaycanı dəvət etdik. Azərbaycanın G-20 sammitində iştirakı Türkiyənin mövqeyini gücləndirəcək", - deyə M.Çavuşoğlu bildirib.
Fevralın 26-da Çavuşoğlu Xocalı hadisələrinin 23-cü ildönümü ilə bağlı keçirilən mərasimlərə qatılıb. Bununla yanaşı, qardaş Türkiyənin də bir çox şəhərlərində bu tarixlə bağlı aksiyalar və digər tədbirlər keçirilib. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan həmin gün Ankaradakı çıxışında bu faciənin Türkiyə üçün böyük önəm daşıdığını söyləyib. O, Azərbaycan xalqı ilə yanaşı, türk xalqının da bu dəhşəti unutmayacağını bildirib. Türkiyənin, həmçinin onun üçüncü ölkələrdəki diasporunun Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən "Xocalıya ədalət" beynəlxalq kampaniyasına verdiyi dəstək Azərbaycanda yüksək qiymətləndirilir. Azərbaycan, onun diplomatik nümayəndəlikləri, KİV-i və diaspor təşkilatları da öz növbəsində Türkiyənin ermənilərə qarşı "soyqırımı" törətdiyinə dair yalan kampaniyanın ifşasında Ankara ilə çiyin-çiyinə çalışır.
Türkiyəni ittiham edən ermənilər isə eyni zamanda Azərbaycanı da hədəfə alırlar. Onlar beynəlxalq ictimaiyyətin canıyananlığından yararlanmağa, bununla da bəşəriyyət əleyhinə törətdikləri cinayətlərə, xüsusilə Xocalının dinc əhalisinə qarşı yol verdikləri əməllərə görə məsuliyyətdən qaçmağa cəhd edirlər. İrəvan son zamanlaradək Qərbdən olan himayədarlarının köməyilə Ankaranı Azərbaycanı dəstəkləməkdən çəkindirəcəyinə, ermənilərlə barışıq naminə Ankaranı dolayı kompensasiyaya razı salacağına ümid edirdi. Lakin bu gözləntilərin xülya olduğunu anlayan Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılmasını nəzərdə tutan "İçveçrə protokolları"nı parlamentdən geri çağırmaq məcburiyyətində qalıb.
Türkiyə nəhəng regional fövqəldövlətdir. Onun böyük demoqrafik, iqtisadi və hərbi potensialı var. Bu potensiala arxalanan Türkiyə rəhbərliyi tam müstəqil xarici siyasət yürüdür. Dünya fövqəldövlətlərinin ermənilərin əsassız iddiaları əsasında Ankara ilə münasibətlərini pozacağı yalnız miflərlə, geosiyasi fantaziyalarla yüklənmiş ermənilərin ağlına gələ bilərdi. Üstəlik, Yaxın Şərqdə, həmçinin Ukrayna böhranı ilə əlaqədar bütünlükdə postsovet məkanında vəziyyətin ağırlaşması istər Qərb, istərsə də Rusiya üçün Türkiyə ilə tərəfdaşlığın önəmini artırır. Ermənilərin Türkiyəni "1915-ci il soyqırımı"nın dünya tərəfindən tanınacağına dair şantajlarının iflasa uğraması da təəccüblü deyil.
Türkiyə liderləri ermənilərin əməllərini açıq və əzmlə dəf edirlər. Məsələn, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin spikeri Cəmil Çiçək ermənilərə qarşı heç bir "soyqırımı"nın həyata keçirilmədiyini bəyan edib. O bildirib ki, Ankara dünyada Türkiyəyə qara yaxmağa çalışan erməni diasporuna sinə gərmək əzmindədir. "Türkiyə 1915-ci il hadisələrinin araşdırılması üçün arxivlərini açıb. Ermənistanda da belə arxiv varsa, qoy, eyni addımı onlar da atsınlar", - deyə C.Çiçək qeyd edib.
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da Ankaranın 1915-ci il hadisələrini ermənilərə qarşı törədilmiş "soyqırımı" saymadığını bəyan edib.
Ankaranın indiyədək Ermənistana qarşı atdığı barışıq addımları heç kəsi yanıltmamalıdır. Türkiyəni zorla boynuna qoyulan cinayətlərin "etirafına" məcbur etmək, Ankara ilə Bakı arasındakı möhkəm ittifaqı dağıtmaq nə ermənilərə, nə də onların himayədarlarına nəsib olacaq. Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlunun Bakıya səfərinin sonunda işlətdiyi bir fikir bunun ən yaxşı təsdiqidir: "Azərbaycan və Türkiyə birlikdə güclüdürlər".

Визит главы МИД Турции в Азербайджан в канун 23-й годовщины ходжалинского геноцида стал определенным месседжем армянам
Стратегический союз Азербайджана и Турции не ограничивается словесными декларациями о координации усилий на международной арене, но наполняется практическими действиями, что предполагает систематические встречи и переговоры на уровне глав государств, министров, парламентариев. По понятным причинам в этом ряду особое место занимают взаимные визиты и консультации глав внешнеполитических ведомств. Проводятся они ежегодно и неоднократно как в Баку и Анкаре, так и в третьих странах. Новой практикой стали трехсторонние встречи, когда высокие представители Турции и Азербайджана встречаются и проводят переговоры с участием важных для них партнерских стран, будь то Грузия, Иран или Туркменистан. Однако двусторонний формат встреч глав МИД наших стран остается приоритетным.
Состоявшийся в конце февраля двухдневный визит министра иностранных дел Турции Мовлуда Чавушоглу в Баку совпал с 23-й годовщиной акта геноцида, который армянские каратели совершили в Ходжалы. Понятно, что дата визита была выбрана не случайно, а представляла определенный месседж армянам и покровительствующим им силам, развернувшим в связи со столетием так называемого "геноцида 1915 года" кампанию по очернению турок. Вместо того чтобы устраивать вселенский плач по трагическим событиям, принадлежащим к иной эпохе и истории, армянам самим надлежит покаяться за осуществленные уже в новое время массовые убийства, этнические чистки и незаконную оккупацию азербайджанских земель.
Выступая на пресс-конференции в Баку, министр иностранных дел Турции сказал: "Армения не выдержала экзамен на искренность. Если Армения признает свои ошибки, выведет свои войска с оккупированных земель Азербайджана и будет с уважением относиться к территориальной целостности соседних государств, то мы в будущем готовы открыть двери для ее участия в региональных проектах". Чавушоглу отметил, что Нагорный Карабах - это самая большая проблема, стоящая на пути к миру и стабильности на Южном Кавказе. Он подчеркнул, что "…Турция как член Минской группы на многосторонних платформах и в ходе общения с третьими странами всегда поднимает тему нагорно-карабахского конфликта, который считает своей проблемой. Мы и впредь продолжим деятельность по информированию международного сообщества и скорейшему решению этой проблемы в интересах братского Азербайджана".
Министр напомнил, что в ходе рассмотрения подписанных в Швейцарии турецко-армянских протоколов о нормализации отношений "…Конституционный суд Армении пытался выхолостить саму суть этих документов. Теперь же в Ереване заявили об отзыве протоколов. Я открыто заявляю, что данный шаг не имеет для Анкары никакого смысла". Глава турецкого внешнеполитического ведомства привлек внимание к предстоящим торжествам по случаю столетия победы при Чанаккале. "Эти мероприятия - не что иное, как демонстрация готовности Турции к диалогу с государствами, чьи войска в свое время стремились оккупировать ее земли. Это послание мира и дружбы", - сказал М.Чавушоглу, отметив, что лидеры ряда государств уже подтвердили свое участие в мероприятиях, посвященных победе при Чанаккале.
Мовлуд Чавушоглу был принят президентом Ильхамом Алиевым, который с удовлетворением вспомнил свой прошлогодний государственный визит в Турцию, в ходе которого состоялось заседание Совета стратегического сотрудничества высокого уровня Турция - Азербайджан. Президент отметил важность обсуждения дальнейших планов совместной деятельности, подчеркнув, что единство между двумя странами является гарантом стабильности в регионе. На встрече состоялся обмен мнениями о работе по проектам Баку - Тбилиси - Карс, TANAP, военно-техническому, культурному и экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Турцией. Кстати, в экономическом сотрудничестве наблюдается устойчивый прогресс - товарооборот по итогам 2014 года составил $1,8 млрд., из которых на импорт из Турции в Азербайджан пришлись $1,3 млрд., а на экспорт в Турцию - $0,5 млрд. Стороны намерены увеличить взаимный товарооборот до $15 млрд.
Глава МИД Турции Мовлуд Чавушоглу выступил в Азербайджанской дипломатической академии с лекцией "Внешняя политика Турции: сотрудничество на Кавказе и с Азербайджаном". По словам Чавушоглу, сегодня в регионе существует много возможностей, но и имеются также определенные сложности. "Баку и Анкара должны быть сильными, чтобы противостоять этим сложностям", - отметил он. По утверждению министра, экономический кризис, начавшийся в Европе еще 8-9 лет назад, не завершился, но Турция и Азербайджан смогли сделать все возможное для укрепления своих позиций и на фоне многих стран отличаются в лучшую сторону. "Азербайджан уже стал признанным игроком в мире, который сам оказывает помощь другим странам. Позиции Азербайджана на мировой арене усиливаются", - сказал он. Признанием растущей роли Турции в мире является ее участие в саммитах ведущих экономических держав мира G-20. Очередной саммит "двадцатки" будет проведен в Анталье. Мовлуд Чавушоглу отметил: "Мы могли пригласить на саммит только одну страну и пригласили Азербайджан. Участие Азербайджана в саммите G-20 усилит позицию Турции".
26 февраля Мовлуд Чавушоглу принял участие в мероприятиях по случаю 23-й годовщины событий в Ходжалы. Во многих городах братской Турции прошли публичные акции и другие мероприятия в связи с этой датой. Президент Эрдоган, выступая в этот день в Анкаре, сказал, что "для нас эта трагедия имеет большое значение", и турецкий народ, так же как и азербайджанский, не забудет тех ужасов. Солидарность, которую проявляют Турция, ее диаспорские структуры в третьих странах при проведении инициированной вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой международной кампании "Справедливость для Ходжалы", высоко оценивается в Азербайджане. В свою очередь Азербайджан, его дипломатические представительства, СМИ, диаспорские организации плечом к плечу с Турцией активно разоблачают лживую кампанию по обвинению этой страны в осуществлении "геноцида" в отношении армян.
Обвиняя Турцию, армяне метят также и в Азербайджан. Они стремятся паразитировать на сочувствии международного сообщества, чтобы уйти от ответственности за собственные преступления против человечности, осуществленные, в частности, в отношении мирного населения Ходжалы. До недавнего времени Ереван надеялся при содействии своих западных покровителей побудить Анкару отступить от принципиальной поддержки Азербайджана в его справедливых требованиях по восстановлению территориальной целостности в знак примирения с армянами и косвенной их компенсации. Однако поняв, что эти ожидания иллюзорны, президент Армении Серж Саргсян отозвал из парламента так называемые "швейцарские протоколы", предполагавшие нормализацию армяно-турецких отношений.
Турция - крупная региональная держава, обладающая большим демографическим, экономическим и военным потенциалом. Опираясь на него, турецкое руководство проводит самостоятельный внешнеполитический курс. Только в отягощенном мифами и геополитическими фантазиями воображении армян могла возникнуть и укрепиться мысль, что мировые державы из-за необоснованных армянских претензий пойдут на риск ухудшения отношений с Анкарой. Тем более что резко осложнившаяся ситуация на Ближнем Востоке и по всему периметру постсоветского пространства в связи с кризисом в Украине делает партнерство с Анкарой ценным как для Запада, так и России. Неудивительно, что попытки армян шантажировать Турцию угрозой широкого признания в мире так называемого "геноцида 1915 года" терпят крах.
Турецкие лидеры публично и со всей решительностью дают отпор армянским действиям. Так, спикер Великого национального собрания Турции Джемиль Чичек заявил, что никакого "геноцида" в отношении армян не было. По его словам, Анкара намерена противостоять армянской диаспоре, которая всячески пытается очернить Турцию, во всем мире. "Турция открыла свои архивы для расследования событий 1915 года. Если у Армении есть подобные архивы, пусть она откроет их", - сказал Чичек. Президент Турции Реджеп Тайиб Эрдоган также прямо сказал, что Анкара не считает события 1915 года "геноцидом" в отношении армян. Примирительные жесты, которые ранее делали власти Турции в сторону Армении, не должны никого обманывать. Заставить Турцию каяться в приписываемых ей преступлениях, разрушить прочный союз Анкары и Баку ни армянам, ни их покровителям не удастся. Слова главы МИД Турции Мовлуда Чавушогу касательно итогов визита в Баку, что "вместе Азербайджан и Турция сильней", лучшее тому подтверждение.