"BAL AYI"ndan SONRAKI ACI İL
Barak Obamanın ABŞ prezidenti postunda "Bəli, biz bacaracağıq!" şüarını reallaşdırmaq üçün hələ vaxtı var
ABŞ-da, həmçinin ondan kənarda, Barak Obamanın - seçkiqabağı kampaniyasını "Yes, we can!" - "Bəli, biz bacarırıq!" şüarı ilə aparmış prezidentin Ağ evə rəhbərliyə başlamasının 1 ilinin yekunları müzakirə olunur. Həmin vaxt Obamanın reytinqi həm ABŞ daxilində, həm də ondan kənarda bütün rekordları sındırmışdı. Seçki ərəfəsində əksər sorğuların İllinoysdan olan demokrat senatorun (vitse-prezidentliyə namizəd Cozef Baydenlə birlikdə) birmənalı lider olduğunu göstərməsinə baxmayaraq, siyasi və nəzəri hesablamalar onun əleyhinə idi. 11 Sentyabr faciəsindən 7 il sonra, İraq və Əfqanıstanda gedən müharibələrin fonunda "müsəlman" adı daşıyan, hətta bir neçə il müsəlman məktəbində təhsil almış namizədin qələbə şansları o qədər də ciddi görünmürdü.
Üstəlik, hələ də White only - "Yalnız ağlar üçün" şüarına əsaslanan nəslin yaşadığı ABŞ-da qaradərili siyasətçinin prezident seçiləcəyi də inanılmaz görünən daha bir məqam idi.
Nəticələr isə tam əksini göstərdi: Amerikanın tarixində ilk qaradərili prezident 2025, onun respublikaçı rəqibi Con Makkeyn isə cəmi 1517 seçici dəstəyi aldı.
Obamanın inauqurasiyası günü onu seçicilərin düz 83%-i dəstəkləyirdi.
Əslində, Obamanın prezidentliyinin 1 ili hələ tamam olmayıb: ABŞ prezidenti səlahiyyətlərinin icrasına 2009-cu il yanvarın 20-də başlayıb. Birləşmiş Ştatlarda noyabrın ilk bazar ertəsindən sonrakı gündən etibarən, ənənəvi olaraq, yeni dövlət başçısının inauqurasiya mərasiminin keçirildiyi 20 yanvaradək olan dövr qalibin "bal ayı" sayılır. Lakin "The New York Times" qəzetinin İllinoysdan olan senatorun qələbəsinin səhəri gün yazdığı kimi, "Obamanın arxayınlığa vaxtı yox idi". "Barak Obamayadək heç kim Ağ evin dairəvi kabinetinə bu qədər ağır sınaqlar dövründə rəhbərlik etməmişdi; bu məqamı vətəndaş müharibəsi öncəsi Linkolnun və ya nəhəng depressiya dövründə Ruzveltin hakimiyyətə gəlişi ilə müqayisə etmək olar. Prezident seçilmiş 47 yaşlı senator iki müharibə aparmalıdır - ölkəni terrorçulardan qorumaq və çətin iqtisadi problemləri həll etmək", - deyə qəzet yazır.
Obama seçkiqabağı kampaniyası dövründə də birbaşa bəyan etmişdi ki, o, iqtisadi böhranı aradan qaldırmaq, İraq müharibəsini başa çatdırmaq, Quantanamo bazasındakı həbsxananı bağlamaq, tibbi yardım və sığortanı hər kəs üçün açıq etmək fikrindədir. Ondan real dəyişikliklər və "ənənəvi elita" ilə sərt mübarizə gözləyirdilər.
Qeyd olunanlarla yanaşı, Obama "erməni soyqırımı"nı tanımağı və Ermənistana hərbi yardımı artırmağı da vəd edirdi.
Çoxlarının qeyd etdiyi kimi, Barak Obamanın prezident seçilməsindən bir il sonra onun reytinqi 83%-dən 52-53%-ə enib. Bu gün ABŞ-da Avropa sistemi ilə (məlum olduğu kimi, amerikalılar hər ştatda partiyaların seçici siyahısına səs verir və prezidenti həmin seçicilər müəyyənləşdirir) prezident seçkisi keçirilsəydi, əlbəttə ki, bu nəticə ilk turda qələbəni təmin edərdi. Lakin eyni zamanda, çoxlarının fikrincə, Obamanın bugünkü reytinqi İkinci Dünya müharibəsindən sonra Ağ evə rəhbərlik etmiş şəxslər arasında ən aşağı reytinqlərdən biridir.
Obama İraqdan qoşunların çıxarılması və Əfqanıstanda situasiyanın normallaşdırılmasına dair vədlərinə əməl edə bilməyib. Quantanamodakı həbsxananın bağlanması prosesi də dayanıb.
Üstəlik, yeni prezidentin qələbəsinin birinci ildönümü Texasdakı hərbi bazada yaşanan faciə ilə üst-üstə düşdü - hərbi psixoloq, mayor Malik Həsənin insanları güllələməsinin planlı şəkildə təşkil edilmiş terror aksiyası olması tamamilə mümkündür.
Əlbəttə ki, ABŞ-da seçkiqabağı vədlərlə real siyasət arasında müəyyən uyğunsuzluğun olmasına vərdiş ediblər. Digər tərəfdən, belə bir fikir də var ki, Barak Obama ilə həddindən artıq, özü də bəzən reallaşması mümkün olmayan ümidlər bağlanırdı; odur ki, məyusluğun həcmi də az olmayacaq. Amma Obama, artıq Rusiya analitiklərinin də etiraf etdiyi kimi, iqtisadi böhranın öhdəsindən gələ bilib. Artıq ABŞ iqtisadiyyatında bərpa prosesi başlayıb.
Bəziləri etiraz edə bilərlər ki, situasiyanın dəyişməsi, guya heç də administrasiyanın fəaliyyəti ilə əlaqədar deyil. Amma statistika işgüzar fəallığın artdığını və alıcı marağının yüksəldiyini göstərir. Üstəlik, hələ Böyük Depressiya dövründən bir məqam da hər kəsə bəllidir: heç də bütün bazarlar özü-özünü tənzimləyə bilmir.
Hazırkı administrasiya, faktik olaraq, bank sistemini də dirçəldib. Amerikanın avtomobil sənayesindəki tənəzzülün qarşısı alınıb, kiçik biznesə ciddi dəstək göstərilir. Obamanın prezident seçilməsinin birinci ildönümü ərəfəsində ABŞ-da "həftənin qəhrəmanı" adı işsiz gəncə verilib. O, böhranın tüğyan etdiyi dövrdə ABŞ-ın 50 ştatını gəzib və hər ştatda özünə müvəqqəti - birhəftəlik iş tapıb. Onun tapdığı işlər ən nüfuzlu və rahat əmək olmasa da, hər halda real iş yerləri olub.
Ekspertlər etiraf edirlər ki, Obama qarşısına qoyduğu əsas vəzifə - nazirlər və idarə rəhbərlərini birləşdirmək, dəqiq və razılaşdırılmış qərarlar qəbul edəcək vahid komanda yaratmağın öhdəsindən gələ bilib. Ən başlıcası isə o, özəl sektoru məsuliyyətli bölüşməyə məcbur edib: "bonuslara qarşı müharibə" çoxlarının yaddaşından uzun müddət silinməyəcək.
Lakin indiyədək Obamanın əsas vədi heç cür reallaşmır. Söhbət çoxlarının etiraz etdiyi məsələdən - tibbi sığorta sahəsində islahatlardan gedir. Yalnız sığorta şirkətləri deyil, hətta "orta sinfə" aid olan bir çox dairələr də buna qarşı çıxır. Onlar özlərinə məxsus "sığorta limiti"ni Obamanın təklif etdiyi islahatlarla razı olan, pulsuz tibbi yardım əldə edəcək şəxslərlə bölüşmək istəmirlər. Obamanın əleyhdarları onu, az qala, "sosializm"də ittiham edirlər. ABŞ-da isə bu, siyasi söyüş sayılır.
Üstəlik, səhiyyə sahəsində islahatların çətinliyi, hətta Obamanın ən sadiq tərəfdarlarını da əsəbiləşdirir.
Xarici siyasətin amerikalı seçici üçün xüsusi maraq kəsb etmədiyini vurğulamaq lazımdır. Lakin o da məlumdur ki, vaxtilə Corcianın qubernatoru olmuş Cimmi Karter ABŞ prezidenti Cerald Fordu məhz xarici siyasətə dair ritorika ilə üstələyə bilmişdi. Ronald Reyqan da inanılmaz populyarlığına görə, xarici siyasətdəki uğurlarına borcludur. Onun vitse-prezidenti olmuş böyük Buşun seçkidə qələbəsi də bu məqamla əlaqədar olub.
Har halda, Obamanın qələbəsi ilə çoxları ətraf aləmin ABŞ-a münasibətinin dəyişəcəyinə ümid edirdi. Axı kiçik Corc Buşun 8 illik prezidentliyi dönəmində dünyada antiamerika əhvalı özünün pik həddinə çatmışdı. Üstəlik, Obama prezidentlik uğrundakı yarışda müsəlmanlar, afrikalılar, Cənubi Asiya sakinləri (o, bir neçə il İndoneziyada yaşayıb) üçün digər rəqibləri ilə müqayisədə daha "doğma" idi/. İllinoysdan olan senator gərginliyi azaldacağına, İrana "yeni yanaşma" tapacağına dair vədlər verir, Buşun HHM sistemi ilə əlaqədar planını tənqid edir, Yaxın Şərq probleminin həllində irəliləyişə nail olacağını bildirirdi.
Çoxlarının fikrincə, Obamanın Qahirə Universitetindəki çıxışı müsəlmanlara çoxdan gözlənilən mesaj idi. Üstəlik, ABŞ-ın müsəlman dünyasında imicinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş yeni strategiyasını görməmək mümkün deyil: bəzi analitiklər, hətta Hillari Klintonun Kazana səfərinə də eyni mövqedən yanaşırlar.
Bütün bunlarla yanaşı, ABŞ-ın heç bir prezidenti indiyədək Ağ evə rəhbərliyə başlamasından bir il keçməmiş Nobel mükafatı əldə edə bilməyib. Amma əksər analitiklər Obamanın bu mükafatı avans kimi aldığını düşünür. Hər halda, onun xarici siyasətdə hansısa xüsusi uğurlar qazandığını söyləmək mümkün deyil. Yaxın Şərqdə hələ hər hansı irəliləyiş, təəssüf ki, yoxdur: dövlət katibi Hillari Klintonun Misirə səfərindən sonra isə Ərəb Dövlətləri Liqası Vaşinqtonun Yaxın Şərq probleminin həllində göstərdiyi səylərin heç bir müsbət nəticə vermədiyini bəyan etməli olub.
İranla danışıqlar da hələ ki heç bir nəzərəçarpacaq nəticə verməyib. Rusiya ilə münasibətlərdə "yeniləşmə"yə dair vədin də son dərəcə uğurlu alındığını söyləmək olmaz.
Buşun dəstəklədiyi HHM sistemi proqramından imtina isə Polşa və Çexiyanı məyus edib və onların ABŞ-a etibarına xələl gətirib. Özü də bu heç Moskvanı da tam sakitləşdirməyib: Rusiya ABŞ-ı qıcıqlandırmaq üçün, hətta Qəddafi və Çaves kimi şəxslərdən də istifadə etmək imkanını əldən vermir.
Bütün bunlarla yanaşı, seçkidən keçən 1 il son nəticələr və uzağa gedən proqnozlar səsləndirmək üçün hələ çox tezdir. Obamanın yaxın zamanlarda situasiyanı dəyişəcəyini də istisna etmək olmaz.
Unutmaq lazım deyil ki, qlobal xarakterli siyasi təşəbbüslərin bir ilə reallaşdırılması, heç də həmişə mümkün olmur.

НЕСЛАДКИЙ ГОД ПОСЛЕ "МЕДОВОГО МЕСЯЦА"
На посту президента США у Барака Обамы еще есть время, чтобы оправдать свой предвыборный лозунг «Да, мы можем!»
В США, да и не только, подводят итоги первого года пребывания во главе Белого дома Барака Обамы - президента, который вел свою предвыборную кампанию под лозунгом Yes, we can! - "Да, мы можем!" и чья популярность внутри страны и за ее пределами била все мыслимые и немыслимые рекорды.
Несмотря на то, что накануне выборов большинство опросов говорили об уверенном лидерстве сенатора-демократа из Иллинойса (в паре с кандидатом в вице-президенты Джозефом Байденом), все политологические и теоретические выкладки были против него. Через 7 лет после трагедии 11 сентября, на фоне войны в Ираке и Афганистане, шансы на победу у темнокожего кандидата с "мусульманским" средним именем, который к тому же успел несколько лет проучиться в мусульманской школе, предпочтительными явно не выглядели. В то, что в США, где еще на памяти ныне живущих поколений таблички White only - "Только для белых", появится темнокожий хозяин Белого дома, поверить также было непросто.
Тем удивительнее оказался результат: первый в истории темнокожий американский президент получил поддержку 2025 выборщиков, в то время как его оппоненту - республиканцу Джону Маккейну досталось всего 1517 голосов. В день инаугурации Обаму поддерживали 83% избирателей.
Строго говоря, год президентского срока Обамы еще не минул: президент США вступил в должность 20 января 2009 года. Время от первого вторника после первого понедельника ноября, когда в США проходят выборы, и до 20 января, когда по традиции проходит инаугурация нового президента, в США считается "медовым месяцем" победившего кандидата. Однако, как уже на следующее утро после победных для сенатора из Иллинойса выборов написала The New York Times,  "Обаме не время почивать на лаврах". "Никто до Барака Обамы не занимал Овальный кабинет в Белом доме во времена столь тяжелых испытаний; исторические параллели можно провести разве что с приходом к власти Линкольна перед Гражданской войной или Рузвельта во время Великой депрессии.  На плечи избранного президентом 47-летнего сенатора ляжет необходимость вести две войны, защищать страну от террористов и решать сложные экономические вопросы", - отмечало издание.
Обама и впрямь в ходе предвыборной кампании обещал справиться с экономическим кризисом, закончить непопулярную войну в Ираке, закрыть тюрьму на базе Гуантанамо, сделать доступными медицинскую помощь и страховку. От него ждали реальных перемен и жесткой борьбы с "традиционными элитами". В числе прочего Обама также обещал признать "геноцид армян" и увеличить Армении военную помощь.
Через год после избрания, как отмечают многие, рейтинг Барака Обамы снизился на треть - с 83% до 52-53%. Если бы выборы в США проходили сегодня и по "европейской" системе (американцы, как известно, голосуют в каждом штате за партийный список выборщиков, которые и избирают президента), такие показатели, конечно, обеспечили бы при прямом голосовании победу в первом туре. Но в то же время, по мнению многих, его сегодняшний рейтинг - один из самых низких для президентов, избранных после второй мировой войны.
Вывести войска из Ирака и переломить ситуацию в Афганистане Обаме не удалось, тормозится и процесс закрытия тюрьмы на базе в Гуантанамо. К тому же первая годовщина избрания нового президента совпала с трагедией на военной базе в Техасе - за расстрелом, учиненным майором, военным психологом Маликом Хасаном, вполне возможно, стоит террористический заговор.
Конечно, в США привыкли, что между предвыборными обещаниями и реальной политикой существует известный люфт. Не лишено логики и мнение о том, что с Бараком Обамой просто связывали слишком много надежд, порой несбыточных, и что-то ему претворить в жизнь, естественно, не удалось. Зато Обама, как нехотя признают уже и российские аналитики, сумел справиться с экономическим кризисом. Пусть ценой многомиллиардных вливаний в экономику, но меры, предпринятые администрацией, работают и экономика США начала восстанавливаться. Можно, конечно, рассуждать о том, что, дескать, ситуация меняется не благодаря действиям администрации, а сама по себе, однако статистики все же констатируют повышение деловой активности и покупательского интереса. К тому же еще со времен Великой депрессии известно: далеко не все рынок может отрегулировать сам.
Нынешняя администрация также фактически реанимировала банковскую систему, остановила распад американской автомобильной промышленности, поддерживает малый бизнес. Накануне первой годовщины избрания Обамы "героем недели" в США стал молодой безработный, который в разгар кризиса проехал по всем 50 штатам и в каждом штате нашел временную - на неделю - работу. Пусть не самую престижную и приятную, но реальную.
Обама, признают эксперты, смог выполнить главную свою задачу - консолидировать министров и управленцев, создать единую команду, которая предпринимает четкие и согласованные действия. Но самое главное, он заставил частный сектор разделить ответственность: "война бонусам" запомнилась многим.
Однако до сих пор "пробуксовывает" одно из главных обещаний Обамы - та самая реформа медицинской страховки, против которой выступают многие - не только страховые компании, но и многие представители "среднего класса", которые просто не желают делить свои "страховые лимиты" с теми, кто, согласно реформе, предложенной Обамой, получит доступ к бесплатной медицинской помощи. Противники Обамы обвиняют его едва ли не в "социализме", а в США это политическое ругательство. В то же время трудности с реформой здравоохранения больше всего злят и наиболее верных сторонников Обамы.
Еще сложнее оценить результаты деятельности Барака Обамы на внешнеполитической арене. Принято считать, что внешняя политика не вызывает у американских избирателей особо горячего интереса. Однако не секрет, что именно за счет внешнеполитической риторики Джимми Картеру, тогда губернатору провинциальной Джорджии, штурмовавшему Белый дом, удалось обойти президента США Джеральда Форда. Именно внешнеполитическим успехам был обязан своей сумасшедшей популярностью Рональд Рейган - на этой волне выиграл выборы его вице-президент Буш-старший.
Так или иначе, с победой Обамы многие связывали надежды на изменение отношения окружающего мира к США, ведь за 8 лет президентства Джорджа Буша-младшего антиамериканские настроения возросли до небывалого уровня. К тому же Обама был более "своим", чем практически все его соперники по президентской гонке, для мусульман, африканцев, жителей Южной Азии (он несколько лет прожил в Индонезии)... Сенатор от Иллинойса обещал снизить  напряженность, найти "новый подход" к Ирану, критиковал предложенную Бушем программу ПРО, обещал прорыв на Ближнем Востоке.
По мнению многих, выступление Обамы в Каирском университете было тем самым долгожданным месседжем мусульманской улице. Тем более что не заметить новой стратегии улучшения имиджа США в мусульманских странах невозможно: некоторые аналитики склонны рассматривать в этой плоскости даже визит в Казань Хиллари Клинтон. И самое главное, ни одному президенту США не удавалось стать лауреатом Нобелевской премии мира уже менее чем через год после своего избрания. Впрочем, по мнению большинства аналитиков, Обама получил ее авансом. Тем более что особых внешнеполитических успехов в его "портфеле" как бы и нет.
Прорыва на Ближнем Востоке, увы, не получилось: Лига арабских государств по итогам визита госсекретаря США Хиллари Клинтон в Египет была вынуждена заявить, что усилия США по ближневосточному урегулированию не привели к каким-либо положительным результатам. Переговоры с Ираном также пока не приводят к ощутимым результатам. Даже обещанная "перезагрузка" отношений с Россией оказалась далеко не такой успешной, как это казалось в тот момент, когда Клинтон и Лавров нажимали бутафорскую кнопку с надписью Reset и "Перегрузка" вместо "Перезагрузка". Отказ от "бушевской" ПРО больно обидел Польшу и Чехию и подорвал доверие к США, но не успокоил в должной степени Москву.
Впрочем, первый год после выборов - это еще слишком рано для окончательных итогов и далеко идущих прогнозов. И не исключено, что Обаме уже в ближайшее время удастся переломить ситуацию. Тем более что политические инициативы, особенно носящие глобальный характер, не всегда могут быть реализованы уже через год.