İKİNCİ TUR LƏĞV OLUNDU, MÜHARİBƏ DAVAM EDİR
Həmid Kərzainin ikinci müddətə Əfqanıstan prezidenti seçilməsi antitaliban əməliyyatlarının tezliklə bitəcəyinə ümid yaratmır
Həmid Kərzai ikinci müddətə Əfqanıstan prezidenti seçildi. Hazırkı dövlət başçısının yeganə rəqibi olan Abdulla Abdullanın prezident seçkisinin noyabrın 7-nə təyin edilmiş ikinci turunda iştirakdan imtinasından sonra, Müstəqil Seçki Komissiyası belə qərar qəbul edib. Lakin ikinci turun ləğvi və Kərzainin prezident seçkisinin qalibi elan edilməsi ölkədə siyasi gərginliyi heç də azaltmayıb. Əfqanıstan kompromissiz vətəndaş müharibəsi və beynəlxalq antiterror koalisiyasının bitib-tükənmək bilməyən döyüş meydanına çevrilib.
Güman edilirdi ki, Əfqanıstanda prezident seçkisinin ikinci turunun keçirilməsi, burada ABŞ və Qərbin "Taliban"a qarşı start verdiyi hərbi əməliyyatlar nəticəsində qurulmuş siyasi hakimiyyəti hansısa dərəcədə legitimləşdirərdi. Seçkinin avqustun 20-də keçirilmiş ilk turunun iflasa uğraması, hazırkı hakimiyyətin hüquqi və mənəvi köklərinə ciddi zərbə vurub. Xatırladaq ki, ilk turda ciddi saxtakarlıq hallarının baş verdiyi üzə çıxıb, BMT-nin dəstəyi ilə bu saxtakarlıq faktları prosesi araşdıran komissiya tərəfindən təsdiqlənib və Kərzai ikinci turun keçirilməsinə razılıq verməli olub. Lakin ikinci turun elan edilməsinə nail olmuş Abdulla səsverməyə bir müddət qalmış yarışdan çəkilmək qərarına gəlib və bu qərarını seçkinin ilk turunun saxtalaşdırılmasında günahkar olan şəxslərin seçki komissiyasındakı aparıcı vəzifələrdən kənarlaşdırılmaması ilə əsaslandırıb. Məlum olub ki, "yeni, demokratik" Əfqanıstanın iki əsas siyasətçisi arasında koalisiya yaradılmasına çalışan Qərbin birbaşa dəstəyi ilə aparılan danışıqlar iflasa uğrayıb. Böyük koalisiyanın yaradılması hakimiyyətin bölüşdürülməsi variantı hazırkı prezident və sabiq xarici işlər nazirinin qərargahları tərəfindən qəbul edilməyib. Hakimiyyətin ikinci turu ləğv etməsindən sonra isə Abdulla rəqiblərinin ünvanına yeni və sərt tənqidlər səsləndirməyə başlayıb: "Seçki komissiyasının qəbul etdiyi qərar heç bir qanuni əsasa malik deyil. Yeni hökumət qarşıda duran vəzifələrin öhdəsindən gələ bilməyəcək. Çünki xalq onları dəstəkləmir".
Aparıcı dövlətlər, xüsusilə ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, həmçinin, BMT artıq Kərzaini seçkidə qazandığı qələbə münasibətilə təbrik edib. Lakin hər kəs anlayır ki, Əfqanıstanın yalnız kiçik bir hissəsinə nəzarət edən Kərzainin mövqeləri bununla daha da zəifləyib.
"İndi Kərzai zəif lider rolunda çıxış edəcək, onun legitimliyi həm ölkə daxilində, həm də kənarda problemə çevriləcək", - deyə məşhur fransalı politoloq Yam Torabi bildirir. Politoloqun fikrincə, "Bu seçkidə qalib yox, yalnız məğlub var. Abdulla seçkini siyasi meydandan çıxdığı üçün uduzdu və o, daha ölkə rəhbərliyində heç zaman təmsil olunmayacaq. Kərzai isə çox zəif hökuməti olacağı üçün uduzub. Sadə əfqanlara gəlincə, onların məğlubiyyəti ədalətli və azad seçkidə iştirak etmək hüquqlarının itirilməsindədir".
ABŞ və müttəfiqləri üçün Əfqanıstanla bağlı prioritetlər arasında əsası, əlbəttə ki, burada əhalinin böyük hissəsi tərəfindən dəstəklənən hökumətin formalaşdırılması idi. Vaşinqton anlayır ki, legitim hökumət olmadan əfqan xalqını Qərbin himayəsi altındakı Kərzai hakimiyyətinin, səhra komandirləri və tayfa başçılarının hakimiyyətindən daha yaxşı olacağına inandırmaq çətindir. Kərzai hakimiyyətinin zəifliyi isə Üsəma ben Laden və onun rəhbərlik etdiyi "Əl-Qaidə"nin kölgəsində fəaliyyət göstərən taliblərlə müharibədə ciddi məğlubiyyətlə üzləşmiş NATO qüvvələri, həmçinin, beynəlxalq koalisiya üçün perspektivləri daha da pisləşdirir. BMT-nin qonaqlar üçün nəzərdə tutulmuş iqamətgahında törədilmiş və qurumun Əfqanıstan missiyasında çalışan 5 nəfərin ölümü, 7 əməkdaşının yaralanması ilə nəticələnən terror aksiyasını isə taliblərin beynəlxalq koalisiyaya ünvanladığı mesaj hesab etmək olar. Qeyd edək ki, bundan dərhal sonra BMT-nin Baş katibi Pan Qi Mun Əfqanıstana səfər edib və rəhbərlik etdiyi qurumun bu ölkədə fəaliyyət konsepsiyasına yenidən baxacaqlarını bildirib.
Bundan sonra BMT missiyasının diplomatları və mülki işçiləri, həmçinin, ixtisaslaşmış agentlərinin yarısı Kabuldan daha təhlükəsiz yerlərə - "Taliban" yaraqlılarının terror aksiyaları törətmədiyi şimal rayonlarına köçürüləcək. BMT əməkdaşlarının bir hissəsinin isə ümumiyyətlə, Əfqanıstandan çıxarılması nəzərdə tutulub. "New York Times" yazır ki, "BMT-nin qərarı Əfqanıstanda situasiyanın getdikcə pisləşdiyini göstərir". Qəzet artıq 8 ildir beynəlxalq təhlükəsizlik qüvvələrinin NATO-nun himayəsi altında islamçıların gizli fəaliyyətinin qarşısını almaq istiqamətində keçirdiyi əməliyyatların uğursuz olduğunu da qeyd edir.
Daim Əfqanıstan hökumətini birbaşa tənqid etməkdən çəkinən BMT missiyasının özü isə, bu dəfə, Həmid Kərzaini ölkədə situasiyanı normallaşdıra bilməməkdə günahlandırıb.
Əfqanıstanda baş verən son hadisələr, həqiqətən də, "Taliban"ın 2001-2003-cü illərdəki məğlubiyyətindən sonra öz qüvvələrini səfərbər etdiyini və artıq əks-hücuma keçdiyini göstərir. Seçki zamanı qruplaşmanın əhalidə qorxu yaradaraq, prosesin ABŞ və müttəfiqlərinin arzuladığı kimi keçməsinə imkan verməməsi də taliblərin gücünün göstəricisi sayıla bilər. Taliblər həm Kərzai, həm də Abdullanı işğalçıların əlindəki oyuncaq sayır. Məhz bu səbəbdən də elektoratın bir hissəsi radikal fundamentalistlər tərəfindən qisas obyektinə çevriləcəklərindən ehtiyat edib.
Lakin indi, seçkidən sonra, Qərb rəsmi Kabula başa salmalıdır ki, hər şey Kərzainin birinci prezidentlik dönəmində olduğu kimi davam edə bilməz. Söhbət, ilk növbədə, Əfqanıstan hakimiyyətini bürümüş korrupsiyadan gedir. Kərzaini qələbə münasibətilə təbrik edən ABŞ prezidenti Barak Obama ondan israrla bir məsələni xahiş, əslində isə tələb edib: ölkədə korrupsiya ilə mübarizənin gücləndirilməsi. Bununla yanaşı, Obama Kərzainin rəhbərliyinin "sözə yox, əmələ görə qiymətləndiriləcəyini" də bəyan edib.
ABŞ-ın qərargah rəisləri birləşmiş komitəsinin nümayəndəsi admiral Mayk Mallen öz növbəsində Kərzaini korrupsiyaya qurşanmış məmurların həbsinə çağırıb. O bildirib ki, Əfqanıstan prezidenti hökumət dairələrindən korrupsiyanın kənarlaşdırılması üçün konkret tədbirlər görməlidir. "Bu, o deməkdir ki, korrupsiyaya qurşanmış ətrafdan yaxa qurtarmaq, onları həbs etmək və cəzalandırmaq lazımdır", - deyə Mallen qeyd edib.
Bu məsələdə Vaşinqtonun mövqeyi London tərəfindən də dəstəklənir. Böyük Britaniyanın Baş naziri Qordon Braun Həmid Kərzaini rəhbərlik etdiyi hökumətin "korrupsiyanın sinonimi"nə çevrilməkdə günahlandırıb. O, Londonun Əfqanıstan hökumətinə dəstəyinin ölkədə aparılacaq islahatlardan asılı olacağını da söyləyib.
Qeyd edək ki, Braunun "antikorrupsiya" çağırışları, Əfqanıstanda yerli polisin 5 britaniyalını qətlə yetirməsindən dərhal sonra səslənib (həmin polislərə vaxtilə məhz britaniyalılar təlim keçib). Bununla yanaşı, Braunun bəyanatları Əfqanıstanda həyata keçirilən antiterror əməliyyatlarının bundansonrakı gedişinə müəyyən təsir göstərə bilər. "Mən korrupsiyaya qarşı mübarizə apara bilməyən hökumət üçün britaniyalı kişilərin və qadınların həyatını risk qarşısında qoya bilmərəm", - deyə Baş nazir bildirib.
Bununla əlaqədar olaraq, o bildirib ki, Britaniyanın Əfqanıstana yardımının həcmi, həmçinin, bir müddət əvvəl bu ölkədəki hərbi kontingentinin 500 nəfər artırılacağına dair bəyanatının reallaşdırılıb-reallaşdırılmayacağı Kərzai hökumətinin islahatlar sahəsindəki uğurundan asılı olacaq.
Həmid Kərzaini hakimiyyətə gətirmiş fövqəldövlətlərin liderlərinin bu bəyanatlarından sonra, Əfqanıstan prezidentinin dövlət başçısı postuna yenidən təsdiqləndikdən sonra, "korrupsiya biabırçılığı"na son qoyacağına dair bəyanat səsləndirməkdən başqa yolu qalmayıb. Seçkidənsonrakı ilk bəyanatında Kərzai yeni hökuməti Əfqanıstanın bütün vətəndaşlarının maraqlarına uyğun şəkildə formalaşdırmağa hazır olduğunu söyləyib. O, hətta "qardaş talibləri ölkəni olduğu kimi qəbul etməyə" də səsləyib. Milli televiziyanın efirində çıxış edən prezident bir daha barışmaz müxalifəti sülhə qayıtmağa çağırıb.
Sonuncular seçkinin qalibinin çağırışlarını qəbul edəcəklərmi? Hələ ki Qərbə qarşı ölüm müharibəsi elan etmiş qarşı tərəfdən müsbət heç nə hiss edilmir. Lakin regionda yaşanan son proseslər göstərir ki, bu müharibənin episentri, artıq Əfqanıstandan talib hərəkatının yeni meydanına çevrilməkdə olan qonşu Pakistana keçir. Pakistanın nüvə dövləti statusu isə Qərblə taliblərin döyüşünün qlobal əhəmiyyətini daha da artırır.

RUNOFF CANCELLED. WAR GOES ON
Hamid Karzai's election for a second term of office in Afghanistan makes unlikely a quick end to the anti-Taliban operation
15.11.2009
Hamid Karzai has been elected Afghan president for a second term.  This decision was reached by the independent electoral commission when the incumbent head of state's only rival, Abdullah Abdullah, refused to stand in the runoff scheduled for 7 November.  In the mean time, cancellation of the runoff and the declaration of a Karzai victory did not alleviate in the least the country's political crisis; it has become an arena for uncompromising civil war and protracted antiterrorist military operations by an international coalition.
Naturally, holding a presidential election runoff in Afghanistan might to some degree have fostered legitimization of the political authority established in the country after the military operation launched by the USA and the West against the Afghan Taliban movement.  The failure of the first vote, which took place on 20 August and which was marred by numerous irregularities, as recognised by the complaints commission and the UN, forced Karzai to agree to a runoff and dealt a serious blow to the legal and moral standing of the incumbent authorities.  However, Abdullah, who sought the runoff, decided to withdraw from the race a week before it was scheduled to take place, citing the fact that none of the key officials on the electoral commission, which had been accused of a mass rigging of the results of the first vote, had been fired.  It became clear that talks between Karzai and Abdullah, held with direct support from the West in the hope of achieving a coalition of the two leading politicians of the "new and democratic" Afghanistan, had failed.  The electoral headquarters of the incumbent president and the former foreign minister missed the chance to seal a broad power-sharing agreement.  In the aftermath, Abdullah unleashed a new salvo of criticism against the authorities after the runoff election was cancelled.  "The electoral commission's decision has no legal basis.  The new government will not be able to address the problems it faces because it has no popular support," Abdullah said.
The major powers, including the USA, Britain, Russia and the United Nations, congratulated Hamid Karzai on his victory in the election.  However, everyone knows that Karzai, who effectively controls only a minor portion of the territory of Afghanistan, is now in an even weaker position.
"Karzai will now be a weak leader, and his legitimacy will be a problem for him, both within the country and outside," said well-known France-based political analyst, Yama Torabi.  However, in his opinion, there are no winners in this election, only losers.  Abdullah lost because he left the political arena and he will not be part of the future political leadership of the country.  Karzai lost because he will have a very weak government.  And ordinary Afghans lost because they lost their political right to take part and vote in free and fair elections."
For the USA and its allies, the creation of a functional state with a government recognized by the majority of the population was, of course, the main priority in the list of strategic goals pursued in Afghanistan.  Washington understands that without legitimate government, it is impossible to persuade the Afghan people that life under Western-sponsored Karzai will be better than under the tribal chiefs and field commanders.  The fact of the weakness of Karzai's powerbase further worsens prospects for the NATO troops and international coalition, who are suffering serious losses in the war with the Taliban, an organization under the shadow of Osama bin Laden and his terrorist Al-Qa'ida.   A terrorist action against the UN guest residence, in which five members of the UN Assistance Mission in Afghanistan were killed and nine were wounded, has to be viewed as a direct challenge to the international coalition from the Taliban.  Immediately after the attack, UN Secretary-General Ban Ki-moon arrived in the country and made it clear that his organization would review its presence n the country.  Because diplomatic and civilian staff in the UN mission and UN specialized agencies do not feel secure in the country any longer, half of them will be moved from Kabul to the country's northern areas, where the Taleban is virtually inactive, and some UN staffers will leave Afghanistan.  According to The New York Times, the UN decision testifies to further deterioration in the situation in Afghanistan, where the international security troops under NATO's aegis have been trying for eight years to uproot the Islamic underground, although without success.  And the UN mission itself, which usually refrains from direct criticism of the Afghan authorities, has now accused Hamid Karzai of being unable to achieve normalization of the situation in the country.
The latest events in Afghanistan indeed show that the Taliban has regrouped its forces after the defeats of 2001-2003 and is now on the counteroffensive.  The fear which it managed to instil in Afghan society during the election and which played its role in the failure to hold elections in the manner which the USA and its allies wished, only proves its strength.  For the Taliban, both Karzai and Abdullah are nothing but puppets in occupiers' hands, which is why some Afghan voters who went to the ballot box felt that there was a threat that the radical fundamentalists would take revenge on them.
However, now that the election is over, the West had to send Kabul a signal that things cannot stay the same as during Karzai's first presidential term.  And, first and foremost, there is a need to uproot the greatest evil to which the Afghan leadership proved susceptible.  US President Barack Obama, who congratulated Karzai on re-election, made a strong request, or in effect demanded, that the fight against corruption in the country must intensify.  At the same time, Obama stressed, "Karzai's rule will be judged by its deeds, not its words."
Chairman of the Joint Chiefs of Staff, Admiral Mike Mullen, for his part, urged Karzai to arrest corrupt officials and said that the Afghan president must take specific measures to eliminate corruption from Afghanistan's ruling circles.  This meant that it was necessary to get rid of corrupt entourages, to arrest and punish them, Mullen pointed out.
London supports Washington's position.  British Prime Minister Gordon Brown said that Hamid Karzai's government became "synonymous with corruption" and warned Karzai that British support for the Afghan Government will depend on the effectiveness of reforms in the country.  Brown delivered his speech at the Royal College of Defence Studies in London, where he voiced his "anticorruption" statement, soon after an Afghan policeman trained by British specialists killed five Britons.  The conclusion to be inferred from Brown's statement might affect the future of counterterrorist operations in Afghanistan.  "I am not prepared to put the lives of British men and women in harm's way for a government that does not stand up to corruption," said the British prime minister.  He made it clear that British assistance to Afghanistan, including an increase in the military contingent by 500 service personnel, which had been announced earlier, would depend on the success of Karzai's reforms.
After these tirades by the leaders of the powers which brought the incumbent Afghan leader to power, Hamid Karzai had no other choice but to promise to put an end to the "disgrace" of corruption immediately after he is sworn in as head of state.  In his first post-election statement, Karzai said he was ready to form a new government in consideration of the interests of all groups of Afghan citizens and even urged "brothers from the Taliban to accept the country as it is."  Speaking on national TV, he again urged the irreconcilable opposition to return to normal life.
Will they heed the appeals of the winner of the Afghan elections?  For now, there is no sign that people who have declared a war to the last drop of blood against the West will answer in the affirmative.  However, the latest developments in the region show that the epicentre of the war is already moving from Afghanistan to neighbouring Pakistan, which is becoming a new field of operations for the Taleban movement.  And Pakistan's nuclear status only further increases the global importance of the West's battle with the Taliban.