"DÖYÜŞƏ QOCALAR GEDİR"
Bu məşhur Sovet filminin adı Azərbaycanın veteran ağırlıqqaldıranlarının son nailiyyətlərinə çox yaraşır
Son illər ağır atletika üzrə yığma komanda böyük qələbələr üzünə həsrət qalıb. Pekin Yay Olimpiya Oyunlarında da medal ümidini doğrultmayan atletlərimizin baş məşqçisi postunda dəyişiklik qaçılmaz idi. Odur ki, Vahid Nəzərovu vəzifəsindən uzaqlaşdıran federasiya rəhbərliyi yığmanın sükanı arxasına dünya rekordçusu, Olimpiya çempionu məşhur bolqar Yanko Rusevi gətirdi. Lakin böyük uğurları hədəfləyən federasiya oktyabrın 13-də Polşada start götürən gənjlərin Avropa çempionatında iştirakdan imtina etdi. Səbəb isə sadə idi - komanda hələ turnirə hazır deyil.
Həmin günlərdə Polşadan uzaq Avstraliyada veteran ağır atletlərin Ümumdünya Oyunları keçirilirdi. Gənclərdən fərqli olaraq yarışa yüksək səviyyədə hazırlaşan usta idmançılarımız Sidneydə məharətini ustalıqla göstərdilər.
Sidneydə usta idmançıların sayja 7-ci dəfə təşkil edilən Ümumdünya Oyunları Azərbaycan komandası üçün uğurlu oldu. 28 idman növündə veteranların "kiçik olimpiadası" kimi təqdim edilən yarışda ölkəmiz yalnız ağır atletikada təmsil olundu. 95 ölkədən 25 min idmançının iştirak etdiyi Ümumdünya Oyunlarının keçirilməsində əsas məqsəd veteran atletlərin ən güjlüsünü müəyyənləşdirmək idi. 4 ildən bir təşkil edilən oyunlar jari il iştirakçıların sayına görə daha mötəbər alındı.
Azərbaycan idmanı tarixində ilk dəfə usta idmançıların Ümumdünya Oyunlarında mübarizə aparan ağır atletlərimiz vətənə 2 medalla döndü. Əlbəttə, qazanılan medalların sayı daha çox ola bilərdi. Əgər tam heyətlə çıxış etsəydik. Veteran Ağır Atletlər İjtimai Birliyi mötəbər turnirdə 6 idmançıyla təmsil olunmağı planlaşdırsa da, viza problemiylə əlaqədar olaraq Sidneyə 3 idmançımız yollandı. Lakin baş məşqçi Oqtay Muxtarovun idmançıları ümidləri doğrultmağı bajardı. 56 kq-da Akif Alıyev təjrübəsini göstərməklə məşqçilərin üzünü güldürdü. 50-54 yaşlı idmançıların arasında yarışan veteran birdənqaldırmada 80, təkanla isə 95 kq ağırlığın öhdəsindən gəlməklə yarış iştirakçılarını şoka saldı. Akif Alıyev ümumilikdə 175 kq qaldırmaqla fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Bununla veteran ağır atletimiz usta idmançıların Ümumdünya Oyunlarında ilk qızıl medal qazanan azərbaycanlı kimi tarixə düşdü. Eyni zamanda 7 Ümumdünya Oyunlarının rekordunu təzələyən Akif Alıyev həm də 3 dünya rekordunu yeniləməklə ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudu.
35-39 yaşlılar arasında çıxış edən Asif Məlikov da fəxri kürsüdən kənarda qalmadı. 69 kq-da mübarizə aparan beynəlxalq dərəjəli idman ustası, Atlanta və Afina Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı bürünc medalla kifayətləndi. Birdənqaldırmada 100, təkanla isə 126 kq ağırlığın öhdəsindən gələn Məlikov 3-jü yerə layiq görüldü. Bu yaş kateqoriyasında yarışan onun komanda yoldaşı Tofiq Heydərov 5-ji yeri tutdu. 105 kq-da mübarizə aparan Atlanta Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı iki hərəkətin cəminə görə 250 kq qaldırmaqla ümumi sıralamada beşinji oldu. Veteran Ağır Atletlər İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Natiq Ağayev komandamızın çıxışından razı qalıb "Əvvəlcədən mötəbər yarışda daha çox medal qazanacağımıza inanırdım. Amma viza problemiylə əlaqədar olaraq Əhməd Şahbuzov və Ağakərim Kərimovun səfərə çıxmaması planlarımızı pozdu. Hər iki idmançı qızıl medala namizəd idi. Teymur Əliquliyev isə ən azı bürünc medal ümidini doğrulda bilərdi. Bununla belə, Sidneydə ölkəmizin idman şərəfini layiqinjə təmsil etdiyimizə görə sevinmək olar. Amma biz bu uğurla kifayətlənmək fikrində deyilik. 2010-cu ildə idmançılarımızı mötəbər yarışlar gözləyir. Həmin turnirlərdən maksimum nəticəylə vətənə qayıtmağı arzulayırıq."
Ümumilikdə 1 qızıl və 1 bürünj medal qazanan veteran ağır atletlərimizi Sidneydə çoxlu sayda azarkeş dəstəkləyib. Veteran Ağır Atletlər İjtimai Birliyi İdarə Heyətinin sədri Natiq Ağayevin sözlərinə görə, idmançılarımızın çıxışı zamanı diasporamız - Sidneydə yaşayan soydaşlarımız və tələbələrimiz xüsusi fəallıq göstərib. Avstraliyadakı Azərbaycan-Türkiyə Dostluq Dərnəyinin rəhbəri İmaməddin Qasımov və digər azərbayjanlılar yarış zamanı hər an komandamızın yanında olub.
Gələn ilin mayında veteran ağır atletlərimizi Avstriyada Avropa çempionatı, sentyabrda isə Polşada təşkil olunacaq dünya çempionatı gözləyir.

"ONLY OLD MEN GO TO FIGHT"
The title of this famous Soviet film is consistent with the latest achievements of Azerbaijani weightlifting veterans
In recent years the Azerbaijani weightlifting team has forgotten the taste of victory. And this inevitably led to the dismissal of our weightlifting coach when the team returned empty-handed from the Summer Olympic Games in Beijing. Having dismissed Vahid Nazarov from the post of national team coach, the leadership of the Weightlifting Federation appointed world record holder, Olympic champion and famous Bulgarian Yanko Rusev to the post. Although the federation has set itself ambitious targets, it declined to participate in the European juniors' championship which began in Poland on 13 October. The reason for non-participation in the championship was fairly simple - the team was not yet ready for a tournament.
At the same time, Australia, which is some way from Poland, hosted the World Veterans Games, in which Azerbaijan was represented creditably by our experienced weightlifters.
The Seventh World Veterans Games were a success for the national team of Azerbaijan. In all, the so-called "mini Olympics" of veterans covered 28 sports, but our country was represented only in weightlifting. The main objective of the World Games, which were attended by 25,000 athletes from 95 countries, was to identify the most powerful veteran athletes. The Games are held every 4 years and the current round attracted the largest number of participants so far.
For the first time in the history of Azerbaijani sports, weightlifting veterans returned from the World Games with two medals. Of course, there could have been more if we had participated with our full complement. Although the public association of weightlifting veterans planned to send 6 sportsmen to the tournament, only 3 made it to Sydney because of visa problems. Nevertheless, coach Oqtay Muxtarov's team did not disappoint us. In the 56 kg weight division, Akif Aliyev was able to demonstrate all his experience and pleased the coaches. Of all the athletes aged 50-54 years, he was the only one able to lift 80 kg in the snatch and 95 kg in the jerk, which other contestants did not expect at all. With a combined result of 175 kg, he stood highest on the podium. Thus, the weightlifting veteran went down in history as the first Azerbaijani to win a gold medal at the World Games. Renewing 7 Olympic and 3 world records, Akif Aliyev worthily upheld the sporting reputation of our country.
Asif Malikov, who took part in the 35-39 years age category, also made the podium. A participant in the Summer Olympic Games in both Atlanta and Athens, the international master of sport won a bronze medal in the 69 kg weight division by lifting 100 kg in the snatch and 126 kg in the jerk. His teammate - a participant in the Atlanta Summer Olympic Games, Tofiq Heydarov came fifth with a total of 250 kg in the same age group in the 105 kg. weight division.
The Association of Weightlifting Veterans was also pleased with our athletes' performances. "I believed from the outset that our team would win many medals. However, visa problems prevented trips by Ahmad Sahbuzov and Agakarim Karimov, which disrupted our plans. Both athletes were candidates for gold medals. And Teymur Aliquliyev could have won at least a bronze medal. Nevertheless, one can only rejoice that we were able to represent our country adequately in Sydney," said chairman of the association, Natiq Agayev.
But the veterans are not going to stop here. "In 2010, the athletes will participate in important contests. We hope to return home from these tournaments with the best results," Agayev told us in an interview.
According to him, the conditions created for the development of sports in Azerbaijan boost athletes' confidence. Fans also played an important role in the weightlifters' desire to win in Sydney. According to Natiq Agayev, representatives of the Azerbaijani diaspora in Australia and students from Azerbaijan studying here were particularly active during the performances by our athletes. The head of the Azerbaijan-Turkey Friendship House in Australia, Imadaddin Qasimov, also accompanied our team.
The weightlifting veterans are set to participate in the European Championship in Austria, which will be held in May next year, and in the World Championship in Poland scheduled for September 2010.