"DÖYÜŞƏ QOCALAR GEDİR"
Bu məşhur Sovet filminin adı Azərbaycanın veteran ağırlıqqaldıranlarının son nailiyyətlərinə çox yaraşır
Son illər ağır atletika üzrə yığma komanda böyük qələbələr üzünə həsrət qalıb. Pekin Yay Olimpiya Oyunlarında da medal ümidini doğrultmayan atletlərimizin baş məşqçisi postunda dəyişiklik qaçılmaz idi. Odur ki, Vahid Nəzərovu vəzifəsindən uzaqlaşdıran federasiya rəhbərliyi yığmanın sükanı arxasına dünya rekordçusu, Olimpiya çempionu məşhur bolqar Yanko Rusevi gətirdi. Lakin böyük uğurları hədəfləyən federasiya oktyabrın 13-də Polşada start götürən gənjlərin Avropa çempionatında iştirakdan imtina etdi. Səbəb isə sadə idi - komanda hələ turnirə hazır deyil.
Həmin günlərdə Polşadan uzaq Avstraliyada veteran ağır atletlərin Ümumdünya Oyunları keçirilirdi. Gənclərdən fərqli olaraq yarışa yüksək səviyyədə hazırlaşan usta idmançılarımız Sidneydə məharətini ustalıqla göstərdilər.
Sidneydə usta idmançıların sayja 7-ci dəfə təşkil edilən Ümumdünya Oyunları Azərbaycan komandası üçün uğurlu oldu. 28 idman növündə veteranların "kiçik olimpiadası" kimi təqdim edilən yarışda ölkəmiz yalnız ağır atletikada təmsil olundu. 95 ölkədən 25 min idmançının iştirak etdiyi Ümumdünya Oyunlarının keçirilməsində əsas məqsəd veteran atletlərin ən güjlüsünü müəyyənləşdirmək idi. 4 ildən bir təşkil edilən oyunlar jari il iştirakçıların sayına görə daha mötəbər alındı.
Azərbaycan idmanı tarixində ilk dəfə usta idmançıların Ümumdünya Oyunlarında mübarizə aparan ağır atletlərimiz vətənə 2 medalla döndü. Əlbəttə, qazanılan medalların sayı daha çox ola bilərdi. Əgər tam heyətlə çıxış etsəydik. Veteran Ağır Atletlər İjtimai Birliyi mötəbər turnirdə 6 idmançıyla təmsil olunmağı planlaşdırsa da, viza problemiylə əlaqədar olaraq Sidneyə 3 idmançımız yollandı. Lakin baş məşqçi Oqtay Muxtarovun idmançıları ümidləri doğrultmağı bajardı. 56 kq-da Akif Alıyev təjrübəsini göstərməklə məşqçilərin üzünü güldürdü. 50-54 yaşlı idmançıların arasında yarışan veteran birdənqaldırmada 80, təkanla isə 95 kq ağırlığın öhdəsindən gəlməklə yarış iştirakçılarını şoka saldı. Akif Alıyev ümumilikdə 175 kq qaldırmaqla fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Bununla veteran ağır atletimiz usta idmançıların Ümumdünya Oyunlarında ilk qızıl medal qazanan azərbaycanlı kimi tarixə düşdü. Eyni zamanda 7 Ümumdünya Oyunlarının rekordunu təzələyən Akif Alıyev həm də 3 dünya rekordunu yeniləməklə ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudu.
35-39 yaşlılar arasında çıxış edən Asif Məlikov da fəxri kürsüdən kənarda qalmadı. 69 kq-da mübarizə aparan beynəlxalq dərəjəli idman ustası, Atlanta və Afina Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı bürünc medalla kifayətləndi. Birdənqaldırmada 100, təkanla isə 126 kq ağırlığın öhdəsindən gələn Məlikov 3-jü yerə layiq görüldü. Bu yaş kateqoriyasında yarışan onun komanda yoldaşı Tofiq Heydərov 5-ji yeri tutdu. 105 kq-da mübarizə aparan Atlanta Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı iki hərəkətin cəminə görə 250 kq qaldırmaqla ümumi sıralamada beşinji oldu. Veteran Ağır Atletlər İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Natiq Ağayev komandamızın çıxışından razı qalıb "Əvvəlcədən mötəbər yarışda daha çox medal qazanacağımıza inanırdım. Amma viza problemiylə əlaqədar olaraq Əhməd Şahbuzov və Ağakərim Kərimovun səfərə çıxmaması planlarımızı pozdu. Hər iki idmançı qızıl medala namizəd idi. Teymur Əliquliyev isə ən azı bürünc medal ümidini doğrulda bilərdi. Bununla belə, Sidneydə ölkəmizin idman şərəfini layiqinjə təmsil etdiyimizə görə sevinmək olar. Amma biz bu uğurla kifayətlənmək fikrində deyilik. 2010-cu ildə idmançılarımızı mötəbər yarışlar gözləyir. Həmin turnirlərdən maksimum nəticəylə vətənə qayıtmağı arzulayırıq."
Ümumilikdə 1 qızıl və 1 bürünj medal qazanan veteran ağır atletlərimizi Sidneydə çoxlu sayda azarkeş dəstəkləyib. Veteran Ağır Atletlər İjtimai Birliyi İdarə Heyətinin sədri Natiq Ağayevin sözlərinə görə, idmançılarımızın çıxışı zamanı diasporamız - Sidneydə yaşayan soydaşlarımız və tələbələrimiz xüsusi fəallıq göstərib. Avstraliyadakı Azərbaycan-Türkiyə Dostluq Dərnəyinin rəhbəri İmaməddin Qasımov və digər azərbayjanlılar yarış zamanı hər an komandamızın yanında olub.
Gələn ilin mayında veteran ağır atletlərimizi Avstriyada Avropa çempionatı, sentyabrda isə Polşada təşkil olunacaq dünya çempionatı gözləyir.

"В БОЙ ИДУТ ОДНИ "СТАРИКИ"
Название этого известного советского фильма вполне соответствует последним достижениям азербайджанских ветеранов тяжелой атлетики
В последние годы сборная Азербайджана по тяжелой атлетике успела позабыть вкус победы. А это сделало неизбежным смену наставника наших тяжелоатлетов, вернувшихся с пустыми руками и с летних Олимпийских игр в Пекине. Освободив Вахида Назарова от должности главного тренера сборной, руководство Федерации тяжелой атлетики поручило этот пост рекордсмену мира, олимпийскому чемпиону, знаменитому болгарину Янко Русеву. И хотя федерация поставила перед собой большие цели, но от участия в стартовавшем 13 октября в Польше европейском чемпионате среди юниоров все же отказалась. Мотив отказа от первенства континента был довольно прост - команда еще не готова к турниру.
В эти же дни в далекой от Польши Австралии проходили Всемирные игры ветеранов, на которых Азербайджан достойно представляли наши тяжелоатлеты со стажем.
Седьмые по счету Всемирные игры ветеранов стали удачными для сборной Азербайджана. В целом так называемая "малая олимпиада" ветеранов охватила 28 видов спорта, но наша страна была представлена только в тяжелой атлетике. Главная цель Всемирных игр, где принимали участие 25 тысяч спортсменов из 95 стран мира, выявить самых сильных среди атлетов-ветеранов. Игры проводятся раз в 4 года, и нынешние стали самыми представительными по количеству участников.
Впервые в истории азербайджанского спорта тяжелоатлеты-ветераны вернулись со Всемирных игр на родину с двумя медалями. Конечно, медалей могло бы быть и больше, если бы мы выступали полным составом. Хотя Общественное объединение тяжелоатлетов-ветеранов и планировало отправить на этот представительный турнир 6 спортсменов, но из-за проблем с визами в Сидней отправились только три. Тем не менее подопечные главного тренера Огтая Мухтарова оправдали надежды. В весовой категории 56 кг Акиф Алыев сумел продемонстрировать весь опыт и порадовал тренеров. Среди атлетов в возрасте 50-54 лет он единственный, кто смог поднять в рывке 80 кг и в толчке 95 кг, чего совершенно не ожидали участники состязаний. С результатом 175 кг в сумме он поднялся на высшую ступень пьедестала почета. Тем самым тяжелоатлет-ветеран попал в историю как первый азербайджанец, завоевавший золотую медаль на Всемирных играх. Обновив сразу 7 олимпийских и 3 мировых рекорда, Акиф Алыев достойно отстоял спортивную честь нашей страны.
Поднялся на пьедестал почета и Асиф Меликов, выступавший в возрастной категории 35-39 лет. Участник летних Олимпийских игр в Атланте и Афинах, международный мастер спорта завоевал в весовой категории 69 кг бронзовую медаль, подняв 100 кг в рывке и 126 кг в толчке. Его товарищ по команде - участник летних Олимпийских игр в Атланте Тофиг Гейдаров в этой же возрастной группе в весовой категории 105 кг стал пятым с суммарным результатом 250 кг.
Выступлениями отечественных спортсменов остались довольны и в Объединении тяжелоатлетов-ветеранов. "Я с самого начала верил, что наша команда завоюет много медалей. Однако проблемы с визой помешали поездке Ахмеда Шахбузова и Агакерима Керимова, что нарушило наши планы. Оба спортсмена были кандидатами на золотые медали. А Теймур Алигулиев мог завоевать минимум бронзовую медаль. Тем не менее можно только радоваться тому, что мы сумели достойно представить нашу страну в Сиднее", - сказал председатель правления объединения Натиг Агаев.
Но ветераны не собираются довольствоваться достигнутым. "В 2010 году спортсменов ждут важные соревнования. Надеемся возвратиться на родину с этих турниров с максимальным результатом", - поделился Н.Агаев в беседе с нами.
По его словам, уверенности спортсменам прибавляют созданные в Азербайджане условия для развития спорта. Немалую роль в настрое тяжелоатлетов на победу в Сиднее сыграли и болельщики. По словам Натига Агаева, особую активность во время выступлений наших спортсменов проявили представители азербайджанской диаспоры в Австралии и обучающиеся здесь студенты из Азербайджана. Рядом с нашей командой находился и руководитель Дома дружбы Азербайджан - Турция в Австралии Имадеддин Гасымов.
Впереди тяжелоатлетов-ветеранов ждут чемпионат Европы в Австрии, который пройдет в мае следующего года, и чемпионат мира в Польше, запланированный на сентябрь 2010 года.