"KİÇİK AZƏRBAYCAN"ın 60 YAŞI TAMAM OLUR
Sumqayıt - gənclik və gənclər şəhəridir. Öz, bir növ, kiçik 60 illik həyatıboyu bu şəhərin "üzü" çox şey görüb, yoxsul baraklarından çoxmərtəbəli çağdaş binalara qədər, sadə sənətkar sexlərindən sənaye nəhənglərinə qədər çox şeylərlə üzləşib, ekoloji baxımdan ən natəmiz şəhər statusundan geniş və yaşıl parklara qədər çox şeyə nail olub. Bu gün Sumqayıta çox ümidlər bağlanır, onun istehsal və sənaye potensialı sərmayəçiləri cəlb etməkdə davam edir, onun ölkənin ikinci sənaye mərkəzi statusunun bərpası işi bir an da dayanmır. Və edilən səylər gerçək nəticələr verməyə başlayır.
Bu il Sumqayıtın 60 yaşı tamam olur və Azərbaycan Respublikasının preidenti İlham Əliyev şəhərin yubileyinin geniş bayram edilməsi barədə 2009-cu il aprelin 24-də sərəncama qol çəkib. Şəhər icra hakimiyyətinin başçısı Vaqif Əliyev "Region plus"la söhbətində bildirib ki, hər bir Sumqayıt sakini üçün dövlət başçısının sərəncamı prezident tərəfindən şəhərə daimi qayğının göstəricisidir.
İldən-ilə
Sumqayıta şəhər statusu 1949-cu il 22 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Ali Soveti rəyasət heyətinin qərarı ilə verilib. Sumqayıtın bir yaşayış yeri kimi formalaşmasında 1935-ci ilin iyun-iyul aylarında SSRİ Ağır Sənaye Komissarlığının kollegiya iclasında Abşeron yarımadası ərazisində İstilik-Elektrik Stansiyasının və bir neçə ağır sənaye müəssisəsinin tikintisi barədə qəbul edilmiş qərarlar mühüm rol oynayıb. Sonra indiki Sumqayıt Elektrik Stansiyasının yerləşdiyi ərazidə ilk baraklar qurulub, inşaatçılar və mexaniki quraşdırıcılar üçün yaşayış məntəqəsinin, ardınca isə sintetik kauçuk, kimya və boru prokatı zavodlarının, İstilik- Elektrik Stansiyasının tikintisinə başlanılıb.
Böyük Vətən müharibəsinin başlanması ilə Sumqayıtda aparılan tikinti işlərində fasilə yaranıb. Müharibədən sonrakı illərdə Sumqayıt ərazisində ardıcıl olaraq ağır sənaye müəssisələri - kimya, boru prokatı, sintetik kauçuk, alüminium, superfosfat zavodları istifadəyə verilib.
1970-ci ildən başlayaraq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Sumqayıtda yeni-yeni istehsal obyektlərinin tikintisi geniş vüsət alıb, Sumqayıtın iri sənaye şəhəri kimi inkişaf etməsinə əlverişli şərait yaradılıb. Bu dövrdə ağır sənaye müəssisələri ilə yanaşı, yüngül və maşınqayırma müəssisələri, o cümlədən, Xovlu iplik və üst trikotaj fabrikləri, kompressor zavodu və paralel olaraq çoxsaylı sosial obyektlər istifadəyə verilib.
1980-ci illərin sonlarına doğru Sumqayıtın sənaye müəssisələri istehsal güclərini artırıb və bu dövrdə respublikanın sənaye istehsalında şəhərin sənaye müəssisələrinin payı nəzərəçarpacaq dərəcədə yüksəlib. Lakin SSRİ-nin süqutu bütün İttifaq ərazisində yerləşən müəssisələrin, o cümlədən, Sumqayıtın kimya, metallurgiya və digər sənaye müəssisələrinin əksəriyyətinin fəaliyyətinin də iflic vəziyyətə düşməsi ilə nəticələnib. Ticarət tərəfdaşları və xammal təchizatçıları ilə əvvəldən mövcud olan əlaqələri bərpa etmədən onları bu durumdan çıxarmaq mümkün deyildi.
Məsələn, kimya sənayesində davam edən durğunluq Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin Yaponiyaya rəsmi səfəri zamanı "Etilen-polietilen" zavodunun nəzdində "Buxar-generator qurğusu" tikintisi üçün müqavilə imzalanması ilə aradan qaldırıldı. 1999-cu ildə qurğunun tikinti-quraşdırma işlərinə başlanıldı və 2001-ci ildə başa çatdırılaraq istismara verildi.
Şəhər icra hakimiyyətinin başçısı Vaqif Əliyevin sözlərinə görə, Sumqayıtın ölkəmizin ən iri şəhərlərindən biri kimi formalaşmasında xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin rolu şəksizdir. O, respublikamıza rəhbərlik etdiyi dövrdə 16 dəfə Sumqayıtda olub, onun hər səfəri Sumqayıtın tarixində yeni səhifə açıb. Burada respublikanın bütün bölgələrindən olan insanlar yaşayıb-yaratdıqlarına görə, Ümummilli Lider Sumqayıtı "kiçik Azərbaycan", birlik və həmrəylik şəhəri adlandırırdı.
"2003-cü ilin aprel ayının 3-də dahi liderimiz Sumqayıta son səfərini edib və onun şəhər sakinləri qarşısında etdiyi geniş əhatəli, dərin məzmunlu nitqi Sumqayıtın sosial-iqtisadi inkişafının uzun illər üçün kompleks proqramı olub. Bu strategiya prezident İlham Əliyevin müəllifi olduğu "Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı (2004-2008-ci illər)" ilə möhkəmlənib, orada Sumqayıta 11 bənd həsr edilib",- deyə Sumqayıt İH başçısı vurğulayıb.
İqtisadi yüksəliş
Məhz bu proqramın bəndlərinin yerinə yetirilməsi, həmçinin, şəhərin sənaye şöhrətinin bərpası üzrə görülən irimiqyaslı işlər imkan verib ki, son 6 ildə Sumqayıtda ümumi məhsul buraxılışının və sənaye xarakterli xidmətlərin həcmi 3,7 dəfə, adambaşına düşən məhsul istehsalının həcmi isə 4 dəfə artsın, şəhər əhalisinin həyat səviyyəsini səciyyələndirən nominal aylıq əmək haqqı isə 3,6 dəfədən çox yüksəlsin.
Sumqayıtın ümumi məhsul və xidmətlər buraxılışının strukturunda təbii olaraq əsas yeri sənaye məhsulları tutur. Son 6 il ərzində şəhərin sənaye sahəsində məhsul istehsalının həcmi 2,7 dəfə artıb.
Bununla yanaşı, son illər şəhər üzrə ayrı-ayrı sahələrin inkişafına bütün maliyyə mənbələri hesabına qoyulmuş investisiyaların həcmi 1 milyard 415 milyon manat təşkil edib, 38 mindən çox yeni iş yeri açılıb ki, bunun da 60 faizindən çoxu daimi iş yerləridir.
Son 6 il ərzində şəhərdə ümumilikdə 50-dən çox iri və orta istehsal müəssisələri yaradılıb. Bu müəssisələr sırasına "Azkompozit" MMC, "Bismak" Qida Sənaye Kompleksi MMC, plastik boru məmulatları istehsalı sahəsi ("Dizayn Jenay Azərbaycan" MMC), beton məhlulu üçün əlavə qatqılar, metlax-kafel yapışdırıcıları istehsalı sahəsi ("Basf Kaspian YAP" MMC), elektrik tənzimləyiciləri istehsalı sahəsi ("Azel LTD" MMC), plastik və alüminium materiallardan qapı və pəncərə, digər məmulatlar istehsalı sahəsi ("LAOUMAN" firması) və s.-ni göstərmək olar.
Sumqayıtda son illər ərzində yaradılmış müəssisələr içində iridiametrli şüşə lifli boru istehsalı üzrə zavod - "Azkompozit" MMC seçilir. Müəssisə Oğuzdan paytaxt Bakıya içməli su nəql edəcək, uzunluğu 260 km olan xəttin çəkilişini təmin edir.
Elektrik transformatorları istehsalı üzrə ixtisaslaşmış və öz fəaliyyətinə 2001-ci ildə başlamış Azərbaycan - Türkiyə birgə müəssisəsi "Azel LTD" MMC hazırda bütün respublikanı məhsulla təmin edir. Müəssisənin 7 illik fəailyyəti dövründə istehlakçı şirkətin imkanları yaxşı öyrənilib və seçim keyfiyyət naminə edilir. Müəssisənin baş direktoru Nəbi Nəbiyevin sözlərinə görə, bütün ölkə üzrə servis və zəmanətli xidmətin təmin edilməsi ucuz Çin malları ilə rəqabət aparmağa imkan verir. Bu zaman transformatorlar üçün xammal və ehtiyat hissələrinin Türkiyədən gətirilməsi önəmli rol oynayır.
Hazırda Sumqayıtda daha bir neçə iri müəssisə tikilir ki, bu da şəhərin iqtisadi inkişafına önəmli yardım edir. Bunların sırasında MDB məkanında analoqu olmayan, mis və alüminium ərintisi, müxtəlif diametrli elektrik naqilləri və güc kabelləri istehsal edən "Texnologiyalar parkı", xam kağız və kardon emal sahələri "Sumqayıt Kardon" MMC və "Azərsun Holdinq"in kağız fabriki inşa edilir, pambıq iplik və trikotaj istehsalı nəzərdə tutulan "Sumqayıt Trikotaj" ASC - indiki "İntertekstil" ASC müəssisəsində yenidənqurma işləri aparılır.
Vaqif Əliyev qeyd edir ki, Sumqayıtda hazırda hüquqi şəxs qismində 2000-dən çox və sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs qismində 8000-dən artıq vergiödəyicisi fəaliyyət göstərir. Sumqayıt şəhərində sahibkarlığın inkişafında, yeni istehsal sahələrinin yaradılmasında, iş yerlərinin istifadəyə verilməsinə istiqamətlənmiş layihələrin kreditləşməsində bankların müstəsna rolu var. Şəhərdə mərkəzi bankların 27-dən çox filialı fəaliyyət göstərir. Bunların böyük əksəriyyəti son 6 ildə inşa edilmiş ofis binalarında yerləşir.
İnfrastruktur yeniləşir
İH başçısı Vaqif Əliyevin sözlərinə görə, cari işlərlə yanaşı, ölkə rəhbərliyinin dəstəyi ilə son 6 ildə Sumqayıtın yollarına və küçələrinə ümumilikdə 3,4 milyon kv.metrdən çox asfalt döşənib, şəhərin Sahil və Çerkassı küçələri tamamilə yenidən qurulub, 160 yaşayış binası əsaslı təmir edilib, 250-dən çox yaşayış binasının fasad divarları isə təmir edilərək zövqoxşayan rənglərlə boyadılıb.
Şəhər üzrə uzun müddət işləməyən liftlərdən 300-dən çoxu təmir və bərpa edilib, 15 km uzunluğunda müxtəlif diametrli ortatəzyiqli qaz kəməri çəkilib, 4-cü şəhər qaz kəməri istismara verilib. Şəhərdə sosial obyektlərin istilik sisteminin bərpası ilə bağlı 11 qazanxanada əsaslı təmir işləri aparılıb və yeni mobil tipli qazanxanalar quraşdırılıb.
Şəhər və onun qəsəbələri ərazisində 30 km-ə yaxın müxtəlif diametrli yeni su xətləri və 10 km-dən çox kanalizasiya şəbəkəsi, yağışqəbuledici xətlər çəkilib. Qeyd etmək gərəkdir ki, ötən əsrin 40-cı illərində istismara verilən 10 km uzunluğunda Şollar su xətti prezident İlham Əliyevin tapşırığı və bilavasitə köməkliyi ilə yenidən qurulub. Bu xəttin istifadəyə verilməsi şəhərin 120 mindən çox sakininin su təchizatının yaxşılaşmasına xidmət göstərir.
Sumqayıtın əsası qoyulandan indiyə kimi şəhərə xidmət edən ayrıca təmizləyici qurğunun olmaması səbəbindən məişət çirkab suları birbaşa Xəzərə axıdılırdı ki, bu da hövzənin ekoloji durumuna sözsüz ki, mənfi təsir göstərirdi. Hazırda inşası sürətlə aparılan gündəlik 200 min kubmetr suları təmizləyəcək qurğunun respublikada öz gücünə görə analoqu yoxdur.
Şəhərin artan imkanları nəticəsində enerjiyə olan tələbatı nəzərə alınaraq, inşasına başlanılan 517 mvt gücündə Sumqayıt Elektrik Stansiyası regionda ən iri stansiya hesab olunur. Təməlqoyma mərasimində prezident İlham Əliyevin iştirak etdiyi və Almaniyanın məşhur "Siemens" şirkətinin quraşdırdığı bu nəhəng stansiya bir nəfər tərəfindən mərkəzi pult vasitəsilə idarə olunmasına imkan verən unikal texnologiyaya malikdir.
Tikinti infrastrukturuna gəldikdə isə, son illər Sumqayıt şəhərində əhalinin mənzilə olan böyük tələbatı və mövcud mənzil fondunun məhdudluğu nəzərə alınaraq, yüksəkmərtəbəli yaşayış binalarının inşasına başlanılıb və ümumi sahəsi 400 min kv.metrdən artıq olan 30 bina tikilib istifadəyə verilib. Bununla yanaşı, son 6 il ərzində sosial müdafiəyə ehtiyacı olan xüsusi kateqoriyalı ailələr üçün dövlət vəsaiti hesabına 7 yaşayış binası inşa edilərək onların ixtiyarına buraxılıb.
Eyni zamanda, Sumqayıtda dövlət orqanlarının yerli şöbələri və regional idarələri üçün inzibatı binalar tikilib. Həmçinin, yeni istifadəyə verilmiş Paralimpiya İdman Kompleksi fiziki imkanları məhdud olan insanlara xidmət göstərən nadir mərkəzdir. Bu il Sumqayıtın inkişafında müstəsna xidmətləri olan və daim öz ictimai fəallıqları ilə seçilən şəhərin qurucuları üçün mühüm sosial mərkəz - Ağsaqqallar evi tikilib istifadəyə verilib, bina şəhərin yaşlı sakinləri üçün həm iş yeri, həm də istirahət guşəsidir.
Əhalinin rifahı naminə
Şəksiz ki, cəmiyyətin inkişafının aparıcı komponentlərindən birini təhsil təşkil edir. Bu baxımdan Sumqayıtın öyünməli uğurları yetərincədir. Təhsil sahəsində pilot layihələr bir qayda olaraq məhz bu şəhərdə sınaqdan keçirilərək ölkədə özünə həyata vəsiqə qazanır.
Təhsil sistemində aparılmış işlər - 4 yeni məktəb binasının, 7 məktəb üçün 2200 yerlik yeni tədris korpuslarının tikintisi, bütün məktəblərin istiliklə təchizatı, dam örtüklərinin əsaslı təmiri, maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi ümumilikdə təhsilin məzmunu və keyfiyyətinin artırılması baxımından önəmli rol oynayıb.
Müasir dövrdə həyatın müxtəlif sahələrində informasiya texnologiyalarının tətbiqi xüsusi aktuallıq kəsb edir. Azərbaycanda yerli icra hakimiyyəti orqanları arasında ilk internet səhifə məhz Sumqayıtda yaradılıb, şəhər rəhbərliyinin vətəndaşlarla elektron poçt vasitəsilə ünsiyyəti təmin edilib. Son iki ildə İcra Hakimiyyətində ölkədə yerli icra hakimiyyətləri arasında ilk dəfə olaraq sənəd dövriyyəsinin avtomatlaşdırılması məqsədilə aparat daxili şəbəkə sistemi quraşdırılıb.
Sumqayıt şəhərinin sosial-iqtisadi nailiyyətlərindən insan sağlamlığının qorunması kimi mühüm vəzifəni yerinə yetirən səhiyyə sistemi də bəhrələnib. Dövlət səhiyyə müəssisələrinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və onların zəruri tibbi avadanlıqlarla təchiz edilməsi ilə yanaşı, son 6 ildə 13 özəl klinikanın fəaliyyətə başlaması tibbi xidmətin keyfiyyətinə əhəmiyyətli təsir göstərib.
Əksər mədəniyyət ocaqlarında, o cümlədən, Ü.Hacıbəyev adına "Kimyaçı", S.Vurğun adına və "28 May" mədəniyyət saraylarında, Rəsm Qalereyasında, Mərkəzi Kitabxanada, Bülbül adına Uşaq İncəsənət Məktəbində, Sumqayıtın Tarixi Muzeyində aparılmış əsaslı təmir işləri şəhərin mədəniyyət müəssisələrinin fəaliyyətinin canlanmasına səbəb olub, keyfiyyətcə yeni mədəni proqramların təşkilinə imkan verib.
Fəaliyyətini yeni müstəvidə bərpa edən professional kollektiv - H.Ərəblinski adına Sumqayıt Dövlət Musiqili Dram Teatrı öz rəngarəng tamaşaları ilə nəinki şəhərdə, həm də beynəlxalq festivallarda çıxış edir.
Təbii ki, şəhərin xarici görkəminə və ekologiyasının yaxşılaşdırılmasına da xüsusi diqqət yetirilir. 2003-cü ildən etibarən Sumqayıtda 16 hektardan çox ərazini əhatə edən 13 yeni park, 10 xiyaban salınıb və yenidən qurulub. Bu müddətdə şəhərin ayrı-ayrı yerlərində 100 minə yaxın yeni ağac əkilib. Hazırda Sumqayıtda adambaşına düşən yaşıllıq sahəsi 26 kv. metr təşkil edir ki, bu da respublika şəhərlərinin orta göstəricisindən yüksəkdir! Sumqayıt təmizlik işlərinə və məişət tullantılarının idarəçiliyinə görə ölkənin başqa şəhərləri üçün də örnək rolunu oynaya bilər.
Bütövlükdə, çağdaş Sumqayıt haqqında deyilənlərə yekun vuraraq bildirmək olar ki, 60 il qabaq olduğu kimi, bura bu gün də gənclik şəhəridir. Gənc nəsil üçün burada hər cür - həm yaxşı təhsil almaq, həm layiqli iş yeri tapmaq, özünü mənzillə təmin etmək, sağlam və mədəni olmaq baxımından böyük imkanlar yaradılıb. Gənclik olan yerdə isə həyat həmişə qaynar və gur olar. Burada həmişə yeni layihə və ideyalar, fəal inkişaf templəri və daha yüksək nəticələr əldə etmək istəyi mövcuddur. Deməli, orada irəliyə - yeni yubileylərə də yol var.

"LITTLE AZERBAIJAN" TURNS 60
Sumqayit is a town of youth, a town of the young.  In their quite short history of 60 years, the "walls" of the town have seen and survived much - from humble barracks for the poor to modern high-rise buildings, from simple workshops to industrial giants, from the status of town with the most polluted environment to vast green parks....  There are many hopes for Sumqayit today, its production and industrial potential continues to attract investors and work on rebuilding its status as the second industrial centre goes on.  This effort is beginning to yield tangible results.
This year Sumgayit turns 60 and, on 24 April 2009, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a directive to organize celebrations for the town's anniversary.  Vaqif Aliyev, head of the town executive authority, noted in conversation with Region Plus that the head of state's directive was a sign to every resident of Sumqayit that the town is always a focus for the president's attention.
Year after year
The official history of Sumqayit starts on 22 November 1949 when, by decision of the Presidium of the Azerbaijani SSR Supreme Council, it was given the status of a town.  At the same time, decisions to build a thermal power plant and several heavy industrial enterprises on the Abseron Peninsula, which had been taken in June-July 1935 at a collegial meeting of the USSR Heavy Industry Commission, played an important role in the development of Sumqayit.  Following that decision, the first dormitories were built, where the Sumgayit thermal power station is now situated, and a town was built for builders and mechanics.  Then construction of synthetic rubber, chemical and pipe plants and a thermal power station began.  When the Great Patriotic War started, construction work in Sumqayit was suspended, and all these facilities, together with aluminium and superphosphate plants, were put into operation only after the war.
From the 1970s, under the leadership of national leader Heydar Aliyev, a broad campaign there to build new production facilities created favourable conditions for the development of Sumqayit into a large industrial town.  In that period, alongside large enterprises, light industry and machine-building facilities were put into operation, including bulked yarn and knitted outerwear plants, a compressor plant and numerous facilities for the social infrastructure.
By the late 1980s, Sum-gayit's industrial enterprises began to increase their production output and in that period, their share in the total industrial output of the country began to increase noticeably.
However, the dissolution of the USSR paralyzed all enterprises in the country, and the giants of Sumqayit were, unfortunately, no exception.  Guiding them out of their blight without re-establishing ties with trade partners and suppliers turned out to be quite a difficult problem.
The chemical industry, for example, started to overcome the consequences of stagnation only after national leader Heydar Aliyev signed a contract, during an official visit to Japan, to build a steam generating installation for the ethylene and polyethylene plant.  Assembly and construction work on the installation started in 1999 and, in 2001 it was already in operation.
In the words of Vaqif Aliyev, head of Sumqayit's executive authority, Heydar Aliyev's role in the town's transformation into one of the most important Azerbaijani cities was invaluable.  He visited the town 16 times as leader of the republic, and every visit would turn a new page in the history of Sumqayit.  Because people from different provinces of Azerbaijan lived in the town, Heydar Aliyev called Sumqayit "little Azerbaijan," a town of unity and solidarity.
"On 3 April 2003, Heydar Aliyev paid his last visit, and his speech to the people of the town established a comprehensive programme for the development of Sumqayit for many years to come.  This strategy was reaffirmed by President Ilham Aliyev in the State Programme of Social and Economic Development of the Regions of Azerbaijan (2004-2008), in which 11 clauses are dedicated to the town.
Economic rise
The implementation of clauses in the programme, and large-scale work to rebuild the industrial glory of the town, resulted in an overall increase of 270% in the total value of products and industrial services in the last 6 years, the per capita industrial output increased by 300% and the nominal average salary, which best determines the population's standards of living, rose by more than 260%.
At the same time, a total of more than AZN 1.415 billion was invested from different funding sources into the development of different sectors of the city and more than 38,000 new jobs were created, of which more than 60% are permanent.
In the last 6 years, more than 50 large and medium-sized production enterprises have been created in Sumqayit, including Azkompozit Ltd, BisMak Food Industry System Ltd, a production facility to manufacture plastic pipes (Design Genie Azerbaijan Ltd), a tiling fixative production facility (BASF Caspian Yapi Ltd), an electric controller production facility (Azel Ltd), a plastic and aluminium door and window production facility (Laoumann) and so on.
Among the companies which have been established in recent years in Sumqayit, the large-diameter piping and fibreglass plant of Azkompozit Ltd stands apart because it provisions the construction of the 260km water pipeline from Oguz to Baku, which will provide drinking water for the capital.
And the Azerbai-jani-Turkish joint venture Azel Ltd, specializing in electric transformers and which was founded in 2001, supplies its products to different areas of the republic.  In the 7 years since the company was established, its customers have already experienced what the company can accomplish and they continue to select its high-quality products, which shows that its product range is highly competitive in the market.  General Dirctor Nabi Nabiyev said that its network of service and warranty maintenance outlets make it possible to compete with cheap Chinese-made products.  At the same time, the fact that the raw materials and components for the transformers are supplied from Turkey is also important.
Let us also note that, at present, several more large enterprises are being built in the town, and they will contribute to the economic development of Sumqayit.  They include the Technology Park, which is unique in the CIS and which will produce copper and aluminium alloys, electric wires of different diameters and power cables, the Sumqayit Kardon Ltd, manufacturer of paper and cardboard and the Azersun Holding paper mill.  Reconstruction of Sumqayit Trikotazh JSC is under way; it will manufacture cotton yarns and knitted clothes (today it is known as Intertekstil JSC).
Vaqif Aliyev noted that more than 2,000 legal entities and more than 8,000 individuals do business in Sumqayit at present.  Banks play an important role in the development of business, the creation of new jobs and the establishment of production facilities, by lending to business projects.  There are already 27 branches of central banks in the town, and the majority of their offices were also built in the last 6 years.
Infrastructure rebuilt
Executive authority head Vaqif Aliyev said that, in parallel with routine work, large-scale infrastructure projects are being implemented with direct support from the country's leadership.  It suffices to note that 3.4 million square metres of roads have been asphalted in the last 6 years, Sahil and Carkasi streets have been thoroughly reconstructed, capital repairs carried out to 160 residential buildings, facades renovated in 250 buildings and so on.  The majority of the 350 lifts which had not worked for many years have been repaired and made operational again, 15 kilometres of natural gas pipes of different diameters have been laid and a 4th gas pipeline put into operation.  To rehabilitate the central heating systems for social infrastructure facilities, 11 boiler rooms have been repaired and new mobile boiler rooms built.
New water pipelines were laid in the town and surrounding villages to a total length of 30 kilometres, and a 10-km wastewater network has been built.  It must be added here that also in this period, the Sollar water pipeline, which was put into operation in the 1940s, was reconstructed on President Ilham Aliyev's initiative, providing a supply of drinking water to 120,000 residents of the town.
The problem of environmental pollution, caused by the dumping of wastewater into the Caspian Sea, because no wastewater treatment facility had ever been built in the town, is also being addressed.  A water treatment facility, unlike any other in the republic, will treat up to 200,000 cubic metres of water.
The 517-megawatt Sumgayit power plant, which was built to meet the town's increased electrical energy requirements, is the largest power plant in the region.  The power plant - incidentally, President Ilham Aliyev took part in the foundation laying ceremony - was built by the Siemens Corporation and is equipped with unique technology, thanks to which it is controlled by one person from a central control panel.
As for the construction infrastructure, given the great demand for real estate from the town's residents and insufficient residential property being available, the construction of high-rise buildings began; more than 30 have been built, with a total residential area of more than 400,000 square metres.  In addition, 7 buildings were built from government funds for families which fall into the special category of people who need social benefits.  At the same time, administrative buildings were built in Sumqayit for local branches of government organizations and a sports complex for the Paralympic Games, which is a centre for the provision of services to people with disabilities.  The House of the Elderly, an important social centre, was completed this year for elderly people who have made a special contribution to the development of Sumqayit and who remain active in community affairs; it is both a place of work and a place of recreation for older people.
For the people's benefit
Certainly, one of the main components for the successful development of society is education.  Sumqayit can pride itself on this issue too.  Pilot projects in the field of education are usually implemented just here before they are introduced nationwide.  And the material infrastructure of educational institutions, in particular the four new school buildings, the construction of new buildings for 2,200 schoolchildren at 7 schools, the installation of heating systems in all schools, capital repairs to the roofs of school buildings and development of their material and technological infrastructures, are bound to play an important role in improving the quality of education.
These days, the employment of information technology in different aspects of life is a pressing issue.  And Sumqayit is a pioneer here too:  the town executive authority's web site was the first to be created among the executive authorities of Azerbaijan and established a communications channel between the town's authority and the citizens via email.  In addition, an internal computer network has been created in the last two years for the executive authority to computerize the flow of documentation, and this too was a first among the country's executive authorities.
The results of Sumqayit's successes in the social and economic sectors are clearly manifested in the health care system:  in parallel with improvements in the material and technological infrastructure of the state-run institutions in this sector and in the supply of necessary medical equipment, 13 private clinics have been created in the last 6 years, considerably improving the quality of medical services.
And reconstruction and capital repairs to the vast majority of the town's cultural centres, including the Uz. Hacibayov Kimyaci Palace of Culture, the Samed Vurgun Palace of Culture, the 28 May Palace of Culture, the Arts Gallery, the Central Library, the Bul-Bul Children's Creative School and the Sumqayit Historical Museum, have revived the cultural life of the town and made qualitatively new cultural programmes possible.  To the great joy of the citizens, the professional troupe of the Sumqayit State Musical Drama Theatre has resumed its work and staged its diverse repertoire not only in the town, but also at international festivals.
Naturally, the appearance of the city and its environmental situation is in special focus.  Since 2003, 13 new parks and 10 alleys, with a total area of 16 hectares have been built or rebuilt in Sumqayit.  During the same period, some 100,000 trees were planted in different areas of the town.  At present, there are 26 square metres of greenery per resident in Sumqayit, which is above the national average!  And the work to clear rubbish from Sumqayit and its waste management could, without false modesty, serve as an example to other towns and cities in the country.
Overall, to summarize all of the above about present-day Sumqayit, it should be noted that, just like 60 years ago, the town is a town of youth.  There are many opportunities for the young generation to get a good education or to find a good job, buy housing, stay fit and healthy and enjoy a rich cultural life.  And where there is youth, life is always lively and bustling, there are new projects and ideas, a rapid rate of development, and a desire to achieve even more.  And thus the road leads forward, towards new anniversaries.