SƏRT DÖNGƏLƏR ARXADA QALDI
İlham Əliyevin ikinci prezidentlik müddətinin birinci ili başa çatdı - Azərbaycan qlobal böhranı uğurla adladı
İlham Əliyevin ikinci müddət prezidentliyinin birinci ili dünya iqtisadiyyatı üçün narahat zamanlara düşdü. Böhran, demək olar ki, əksər ölkələrin sənayesini sındırdı. Neftin qiymətinin kəskin düşməsi isə böyük dövlətlərin onsuz da çökməkdə olan iqtisadi əsaslarının "axırına çıxdı".  Nəzəri baxımdan Azərbaycan üçün də hər şey çətin olmalı idi. Hər halda, bu il neftin orta qiyməti barrelə görə 54 dollarıq səviyyədən yuxarı qalxmayıb, ilkin proqnoz kimi isə barrel üzrə neftin qiyməti $70 götürülmüşdü. Yəni iqtisadiyyatın çox seqmentlərində tənəzzül gözləmək olardı.
Ancaq Azərbaycan böhranın ağır nəticələrindən yaxa qurtara bildi. Burada prezident seçkilərindən sonra dövlətin iqtisadi siyasətinin dəyişməməsi əsas rol oynadı. Dövlət başçısı 2003 - 2008-ci illərdə başlanmış iqtisadi həyatın bütün sahələrində sabit artım siyasətini davam etdirməyə başladı, eyni zamanda, böhran nəzərə alınmaqla müəyyən məqamlarda düzəliş aparıldı. Məsələn, maliyyə resursları ilə daha mühafizəkar idarəetmə siyasətinə keçildi. Qəbul edilən qərarların nəticələri isə göz qabağındadır.
Nəzərəçarpacaq sonuclar
İlham Əliyev özü Nazirlər Kabinetinin bu ilin 9 ayının sonuclarına həsr edilmiş iclasında bildirib ki, "Azərbaycan böhran dövründə hər hansı başqa ölkəyə və ya beynəlxalq maliyyə qurumuna müraciət etməmiş azsaylı ölkələr sırasındadır. Biz öz hesabımıza yaşayırıq. Buna görə də Azərbaycan beynəlxalq aləmdə öz mövqelərini müdafiə edə bilir və müstəqil siyasət yürüdür. Bu siyasət Azərbaycan xalqına fayda gətirir". Başqa sözlə, hazırda Azərbaycan üçün ən önəmli məsələlərdən biri, hətta dünya böhranı ilə bağlı çətinliklərə baxmayaraq, ölkənin iqtisadi müstəqilliyinin daha da möhkəmləndirilməsidir.
Əslində, dünya iqtisadiyyatında baş verən hadisələrin fonunda ümumi daxili məhsulun, (ÜDM)  hətta birfazilik artımı önəmli uğurdur. Ölkənin əsas məhsulu olan neftin qiymətinin düşməsi, böhranla bağlı iqtisadiyyatın başqa sahələrində ixrac imkanlarının zəifləməsi, bu fonda bir sıra sahələrdə istehsal göstəricilərinin azalması kimi amillər iqtisadi artım göstəricilərinə təsir göstərməyə bilməzdi.
Ancaq bir çox xarici analitiklərin və nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutlarının  gözləntilərinin əksinə olaraq, 9 ay ərzində ÜDM-də 6,1 faizlik artım əldə edildi. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu göstərici 2008-ci ilin yekunlarına görə 10 faizlik həddi bir az keçmişdi. Ölkə başçısı bu göstəricini "Azərbaycan iqtisadiyyatının diversifikasiya edildiyini və iqtisadiyyatın hər hansı bölməsindən asılı olmadığını sübut edən gözəl nəticə, böyük uğur" adlandırıb.
Region ölkələrinin, demək olar ki, əksəriyyətində sənaye sahəsində tənəzzül olduğu halda, Azərbaycanın bu seqmentdə 5 faizlik artım əldə etməsi də diqqəti cəlb edir. Ölkə nəinki mövcud müəssisələrinin inkişafıını davam etdirir, həm də yenilərini işə salır. Bunun üçün həm yerli sərmayələri, o cümlədən dövlət tərəfindən özəl bölməyə verilən güzəştli kreditlərlə yanaşı, indi çox qıt olan xarici sərmayələri də cəlb etməyi bacarır. Halbuki MDB ölkələrinin əksəriyyətində ilin əvvəlindən ÜDM orta hesabla 9%, sənaye məhsulunun istehsalı isə 14% azalıb.
Qeyd etmək gərəkdir ki, diversifikasiya proseslərində ölkə üzrə genişlənən infrastruktur layihələri az rol oynamır. Əhalinin nəqliyyat-kommunikasiya və başqa həyat şəraiti ilə yanaşı, bu layihələr ölkənin sənaye bölməsini sifarişlərlə təmin edir, yeni iş yerləri yaranır. Düzdür, ilin əvvəlində bu layihələrdən bəziləri bir qədər gecikdirildi, amma dünyada böhran durumunun tənzimlənməsi şəraitində dövlət başçısı onların sürətləndirilməsi barədə sərəncam və tapşırıqlarını artırmaqdadır. Bu isə göstərir ki, gələn il də yeni infrastruktur layihələrinin açılması mərasimlərinin sayı az olmayacaq, bu ilin ilk üç ayında da bu cür tədbirlər yetərincə qeydə alınıb.
Bu il Azərbaycan ölkənin ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək üçün bir sıra vacib addımlar atıb. İlk dəfə olaraq rekord həcmdə - 3 milyon ton taxıl istehsal edilib. Bu, aqrar bölmədə gerçəkləşdirilən kompleks tədbirlərin hesabına əldə olunub. Tez xarab olan aqrar məhsulların saxlanılması barədə tədbirlər görülür. Bütün bu tədbirlər sonucda hökumətin artıq bir neçə ildir, mübarizə apardığı ərzaq qiymətlərinin əsassız şəkildə artırılması hallarının qarşısının alınmasına imkan verəcək.
Bundan başqa, Azərbaycan hökuməti, hətta böhrandan fayda da görüb və son illərin önəmli iqtisadi problemi olan inflyasiya məsələsini həll edib. Son doqquz ay ərzində bu göstərici cəmi 2,1% olub. Halbuki 2008-ci ilin yekunlarına görə,  20,8%-ə çatmışdı! Mərkəzi  Bankın (MB) proqnozlarına görə, bu ilin sonuna ölkədə inflyasiya 2-2,5% təşkil edəcək. MB İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, gələn il üçün də inflyasiyanı bu həddə saxlamaq barədə qarşıya məqsəd qoyulub. Qeyd edək ki, 2010-cu il üçün Azərbaycanda gözlənilən inflyasiya göstəricisi 3-5%-dir, amma istisna edilmir ki, o, daha da aşağı səviyyəyə düşə bilər.
Bu amil təbii şəkildə və tamamilə müsbət olaraq əhalinin gəlirlərinə təsir göstərir. Çünki maaşlar və pensiyalar azalmayıb, amma bəzi məhsulların qiyməti düşüb. Beləliklə, doqquz ay ərzində əhalinin gəlirləri 10%-ə qədər artıb, başqa sözlə, onun real artımı 8% təşkil edib. Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi bu, böhran ilində dünya üçün yetərincə nadir göstəricidir. Gəlirlərin artması məntiqi ardıcıllıqla banklarda əhalinin əmanətlərinin artmasına səbəb olub, insanlar "artıq" pulları yığmağa başlayıblar. Özü də diqqətəlayiqdir ki, bu, baş verən zaman dünyanın çox ölkələrində müştərilərin çoxu müflislik qorxusu altında pullarını banklardan çıxarmışdılar. Görün-düyü kimi MB-nin həm bank sisteminin dəstəklənməsi, həm də manatın sabitliyinin qorunması barədə vaxtında gördüyü tədbirlər  təkcə əhalinin etibarını qorumaqla kifayətlənməyib, həm də onu gücləndirib.
Uğurun təməli
Bütün yuxarıda sadalananlar göstərir ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı 2009-cu ili gözlənildiyindən də yaxşı bitirəcək. Ümumiyyətlə, adətən, optimist  proqnozlar vermək sarıdan təmkinli olan beynəlxalq maliyyə institutları da buna şübhə etmirlər. Belə ki, ölkə ÜDM-nin real artımı 2009-cu il üzrə Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) tərəfindən 7,5%, Asiya İnkişaf Bankı (AİB) tərəfindən 8%, 2010-cu il üzrə isə uyğun olaraq 7,4%  və 6,7% səviyyəsində qiymətləndirilir. Bundan başqa, BVF gələn il ölkənin neftdənkənar bölməsində dinamik inkişafın 5% davam edəcəyini bildirir, AİB isə 5-7% artım proqnozlaşdırır.
Bununla yanaşı, artıq bu gün Azərbaycan ÜDM-də özəl bölmənin payı 85% təşkil edir və yaxın gələcəkdə bu göstərici daha da artacaq. Buna rəvac verən amillər sırasında, birincisi, biznesin güzəştli kreditləşdirilməsinin sadələşdirilməsini, ikincisi, institusional xarakterli sahə islahatlarının davam etdirilməsini və dövlətin iri layihələrdə iştirakını bilərəkdən məhdudlaşdırmasını göstərmək olar. Dünya İqtisadi Forumunun hesablamalarına görə, rəqabət qabiliyyəti göstəricisi üzrə Azərbaycan dünyada 51-ci, MDB-də isə  birinci yerdədir ki, bu da ölkə iqtisadiyyatının diversifikasiyasını göstərir.
Neftin builki dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş qiyməti ilə real bazar qiymətinin uyğun gəlməməsi baxımından büdcə proqnozlarının yerinə yetirilməməsi ehtimalına gəldikdə isə, bu, hələ ki elə ciddi narahatlıq doğurmur. Belə ki, 9 ay ərzində dövlət büdcəsi daxilolmaları üzrə proqnoz 91,9% səviyyəsində yerinə yetirilib. Bu zaman xərclərin 30,1%-i və ya 1 mlrd 942 mln manatı sosialyönümlü olub ki, bu da ötən ilin uyğun dönəmi ilə müqayisədə 426,5 mln manat və ya 28,2% çox olub. Belə ki, ili kəsirsiz bitirmək üçün bütün şanslar var.
Bir sözlə, bütövlükdə, keçən 9 ay ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf səviyyəsini uğurlu saymaq olar və daha öncə qeyd olunduğu kimi, bunun bünövrəsi 2003-2008-ci illərdə qazanılmış uğurlar vasitəsilə qoyulub. Əgər ölkə qlobal böhranın tüğyan etdiyi bir anda belə nəticələr əldə edə bilibsə, onda  sabitlik dövründə  daha yaxşı göstəricilər əldə ediləcəyinə şübhə yoxdur.

THE RADICAL TURN IS BEHIND
Azerbaijan avoided the severe consequences of the crisis largely due to the fact that the government's economic policy after the presidential election remained unchanged
The first year of President Ilham Aliyev's second term in office was marked by turbulent times in the global economy. The crisis nearly broke the industry in many countries, while the sharp decline in oil prices "finished off" the already shaky economic foundations even of superpowers. Ideally, Azerbaijan was also expected to have a difficult time - given the fact that on average, the price of oil has not risen above the 54-dollar mark per barrel this year despite the original forecast of $70, we have to expect a recession in many segments of the economy.
But Azerbaijan avoided the serious consequences of the crisis largely because the government's economic policy after the presidential election remained the same - the head of state continued his policy, launched in 2003-08, to maintain stable growth in all spheres of economic life, correcting some points in the light of the crisis and adopting, for example, a policy of more conservative financial management. The outcome of the decisions taken is obvious.
Significant results
At a cabinet meeting dedicated to the results of 9 months of this year Ilham Aliyev said that "Azerbaijan is one of the few countries that did not address any other country or international financial organization during the crisis. We live by ourselves. Therefore, Azerbaijan can defend its position in the international arena and is conducting an independent policy, and this policy is of benefit to the people of Azerbaijan." In other words, the most important thing for Azerbaijan today is the economic independence of the country, even against the backdrop of difficulties in connection with the global crisis.
In principle, against the background of developments in the global economy, even a one-per-cent growth in gross domestic product (GDP) is a significant achievement. The decline in prices for oil - the main product of our country, limited export opportunities in other areas in connection with the crisis, the decline in production indicators in a number of industries - all this could not but affect growth indicators. But to the surprise of many foreign analysts and reputable international financial institutions, GDP growth in 9 months accounted for 6.1 per cent. Given that according to the results of 2008, this figure was slightly higher than 10 per cent, the president rightly described the current level as "a wonderful result and great success which proves that Azerbaijan's economy is diversified and is not dependent on any sector of the economy."
It is noteworthy that despite the recession in the industrial sector in almost all countries of the region, Azerbaijan has secured a 5-per-cent growth in this segment, managing not only to continue the development of existing enterprises, but to open new ones, involving local resources (including preferential loans provided by the state to the private sector) to this end and scarce foreign investments, while in most countries of the CIS, GDP has decreased on average by 9 per cent and industrial output - by 14 per cent since the beginning of the year.
It must be noted that a significant role in the diversification processes is played by major infrastructure projects launched in the country - apart from improving transport, communications and other living conditions, they provide orders to the industrial sector of the country and create more jobs. True, some of these projects had to be slowed down at the beginning of the year, but as the world crisis slowed down, the head of state issued more orders and instructions to expedite their implementation. This means that in the future, the number of ceremonies to open new infrastructure facilities will increase significantly, although there have been quite a few of them in the past three quarters...
This year, Azerbaijan also took a number of important steps to ensure its food security - a record amount of grain was produced for the first time - 3 million tonnes, which was made possible through integrated measures implemented in the agrarian sector. Issues of storing perishable agricultural products are being resolved. All these measures will eventually lead to the cessation of the subjective growth in food prices, which the government has been fighting for more than a year.
Moreover, the Azerbaijani government has even benefited from the crisis, resolving another important economic problem of recent years - inflation. In nine months, this figure accounted only for 2.1 per cent, while in 2008, it reached 20.8 per cent! According to CBA forecasts, inflation in the country, according to information available at the end of this year, will account for 2-2.5 per cent. According to the chairman of the Central Bank, Elman Rustamov, it is also planned to maintain inflation at that point in future. In particular, the inflation rate expected in Azerbaijan in 2010 is 3-5 per cent, but it is possible that it may fall to even lower levels.
This factor has a natural and very positive impact on the incomes of the population - salaries and pensions have not shrunk, while some prices have fallen. Thus, the population's cash income in nine months increased by almost 10 per cent, i.e. the real increase accounted for 8 per cent. According to President Aliyev, this is a rather rare figure for the crisis worldwide. The revenue growth also affected the growth in the population's deposits at banks - people began to accumulate more "extra" money, and it is noteworthy that this occurred at a time when banks in many countries lost most of their customers who withdrew their money for fear of bankruptcy. As we see, the timely actions taken by the Central Bank of Azerbaijan both in relation to the stability of the manat as well as supporting the entire banking system not only retained public confidence, but also greatly enhanced and strengthened it.
The key to success
All the above data indicate that the Azerbaijani economy will complete 2009 better than expected. In any case, even international financial institutions, which are usually reluctant to make optimistic forecasts, have no doubt about this. Thus, the International Monetary Fund forecasts a real GDP growth of 7.5 per cent in the republic in 2009 and the Asian Development Bank - 8 per cent, and in 2010 - 7.4 and 6.7 per cent respectively. Moreover, the IMF predicts continued dynamic development in the non-oil sector with a growth of 5 per cent next year and the Asian Development Bank - 5-7 per cent.
Currently, the private sector's share in Azerbaijan's GDP is 85 per cent, and in the near future, this ratio will grow even more. This is facilitated, first, by the simplification of conditions for preferential lending to business, and second, by the ongoing sectoral reforms of an institutional nature and the deliberate restriction of state participation in major projects. According to the World Economic Forum, in terms of competitiveness Azerbaijan ranks 51st in the world and first in the CIS, which proves the diversification of the country's economy.
Regarding the possible failure to implement this year's state budget forecasts due to the discrepancy in the oil price set in the budget and the actual market indicators, it has not caused particular concern yet. Thus, in 9 months alone, the forecast for revenues in the state budget was fulfilled by 91.9 per cent. At the same time, 30.1 per cent of expenditure, or 1,942 million manats were socially-oriented, which is 426.5 million manats or 28.2 per cent more than in the same period last year. So there is every chance to complete the year without a deficit.
In other words, the general level of development in Azerbaijan's economy over the past 9 months can be considered successful, and as we have already noted, the key to this success were mainly the achievements of 2003-08. If the country has achieved such results in the peak of the global crisis, then there can be no doubt about the stability of good indicators in the future.