1200 KİLOQRAMLIQ ÜMİD
İranın nüvə proqramı ətrafında yaşanan hadisələr, gündən-günə ortaya çıxan yeniliklər, intriqalar və fərziyyələr dünya KİV-ni "sevindirməkdədir". Məsələ bundadır ki, bu çətin beynəlxalq problemin həllinə cəhdlərə müxtəlif geosiyasi bölgülər prizmasından baxmaq olar. Məsələn, ABŞ-Rusiya ikitərəfli münasibətləri (və ya Moskva ilə Qərbin daha geniş mənada rəqabəti), ərəb-İsrail münaqişəsi, Yaxın Şərqdəki ümumi situasiya, bu bölgədə liderlik uğrunda mübarizə, enerji resurslarının nəqli marşrutları uğrunda rəqabət aparan dünya mərkəzləri arasındakı qarşıdurma və s.
Müvəqqəti həll
İstənilən halda, hazırda İslam Respublikası ətrafında sülh, diplomatiya cəhdləri yeni mərhələyə qədəm qoyur və onun uğuru və ya iflasından çox şey asılı olacaq. İranın xarici işlər naziri Mənuçöhr Möttəkinin oktyabrın 26-da söylədiyi sözlərdən belə çıxır ki, Tehran əldə etdiyi uran ehtiyatının bir hissəsini bundan sonra üçüncü ölkədə zənginləşdirilməsi məqsədilə "bölüşməyə" hazırdır. Bununla yanaşı, Möttəki bildirib ki, "masa üzərində iki variant var" - ya az zənginləşdirilmiş uranın üçüncü ölkəyə göndərilməsi, ya da nüvə yanacağının alınması".
Bu məqalənin yazıldığı vaxt Tehranın məsələ haqda yekun qərarı hələ məlum deyildi.
İranın nüvə proqramına dair danışıqlar aparan tərəflər arasında əldə edilmiş razılaşmaya gəlincə, orada az zənginləşdirilmiş uranının, təxminən, 75%-nin (1200 kiloqram) əvvəlcə MAQATE obyektlərinə göndərilməsi, daha sonra zənginləşdirilmə prosesinin davam etdirilməsi üçün (19,75%-dək) Rusiyaya aparılması nəzərdə tutulub. Bunların ardınca həmin uranın Fransaya göndərilməsi təklifi də var. Çünki Fransada, İran reaktorlarının işləməsi üçün vacib olan yanacaq (onlardan yalnız dinc məqsədlər üçün istifadə edilə bilər) istehsalı texnologiyaları var. Təkliflərə əsasən, bu mərhələlərin nəticəsində İran elə miqdarda nüvə yanacağı əldə edəcək ki, bu, nüvə reaktoru üçün kifayətdir, amma atom bombası üçün çox cüzidir.
Zənginləşdirilmiş uran İrana azgüclü, "yüngül su" ilə işləyən elmi reaktorun fəaliyyəti üçün lazımdır. Bu reaktor tibbi məqsədlərlə (bəzi xəstəliklərin diaqnostikası və müalicəsi üçün) izotoplar istehsal edir. Məlumat üçün bildirək ki, hazırda İran izotopların idxalı üçün ildə təxminən 1 milyon dollar xərcləyir.
Bununla yanaşı, maraqlıdır ki, sözügedən reaktor İrana hələ şah dövründə "Sülh naminə atom" proqramı çərçivəsində amerikalılar tərəfindən verilib. Ekspertlər hesab edir ki, hazırda İranın məşhur nüvə proqramına start verilməsinin əsas "səbəbkar"ı da məhz odur.
ABŞ, Rusiya və Fransa qeyd olunan planı dəstəkləyib. Onlar hesab edirlər ki, bu, Tehranın nüvə proqramı ətrafında beynəlxalq gərginliyi azalda, növbəti diplomatik addımların atılması üçün vaxt qazandıra bilər.
Bəzi ekspertlər isə belə düşünürlər ki, bu razılaşma İranın güman edilən nüvə silahı istehsalını, təxminən, 1 il ləngidəcək.
Xatırladaq ki, sözügedən sənəd haqda ilk söhbətlər oktyabrın əvvəlində İran nümayəndələri ilə "altılıq" (BMT Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi üzvü və Almaniya) üzvləri arasında Cenevrədə keçirilmiş görüşdən sonra meydana çıxıb. Cenevrə razılaşmasının inkişafı kimi, oktyabrın 19-da müzakirələr Vyanada davam etdirilib və onun gedişində İran tərəfi razılaşmanın qaralama variantını nəzərdən keçirməyə razılaşıb. Bununla yanaşı, bildirilir ki, İranla razılaşmaya dair Tehranla MAQATE, ABŞ, Rusiya və Fransa arasında gizli müzakirələr çoxdan gedir.
MAQATE-nin baş katibi Məhəmməd əl-Baradeyi ümid edir ki, tərəflər arasında anlaşma əldə olunacağı təqdirdə, razılaşma agentliyin İdarə Heyətinin noyabrın 26-27-də keçiriləcək sessiyasında təsdiqlənəcək.
Belə bir məlumat da var ki, danışıqlar nəticəsində İranın getdiyi digər güzəşt onun MAQATE müfəttişlərinin Qum şəhəri yaxınlığında yeraltı uranın zənginləşdirilməsi kombinatına baş çəkməsinə razılıq verməsidir. Xatırladaq ki, əvvəllər Tehran Qərbə Qum yaxınlığındakı obyektin yarım ildən sonra fəaliyyətə başlayacağını bildirirdi. İran rəsmilərinin sözlərinə görə, orada AES tikintisi üçün tələb olunan az zənginləşdirilmiş uran məhsulu istehsal ediləcək. Məlumata görə, Tehran Qum yaxınlığındakı reaktorda AES üçün xammal istehsal etməkdən ötrü 3 min sentrifuqa quraşdırmağı düşünürmüş. MAQATE müfəttişlərinin burada aparacaqları yoxlamalar nəticəsində BMT və agentlik rəhbərliyi üçün hesabat hazırlanacaq.
İndi əsas sual budur: bütün bunları İranın nüvə proqramı ətrafındakı böhranı aradan qaldıracaq "panaseya" adlandırmaq olarmı?
İlk növbədə qeyd etmək lazımdır ki, söhbət İranın aşkar edilmiş nüvə yanacağının dörddəüçündən gedir. "The New York Times" qəzeti yazır ki, İran kiçik partiyalarla uranı üçüncü ölkəyə göndərdikdən dərhal sonra onun yerini dolduracaq.
Bununla belə, istənilən halda bu müvəqqəti qərardır. Bildirildiyi kimi, Tehranın uranın zənginləşdirilməsi üçün öz imkanları var. Məsələn, Natanzdəki uranın zənginləşdirilməsi üzrə ixtisaslaşmış və kifayət qədər böyük zavodda, müxtəlif məlumatlara görə, 8 min sentrifuqa işləyir.
Bundan başqa, yuxarıda qeyd edildiyi kimi, Tehran digər ölkələrdən də zənginləşdirilmiş uran almaq haqda düşünür.
İranın bir çox siyasətçiləri isə hələ də ölkənin uranın zənginləşdirilməsini həyata keçirmək hüququnun olduğunu bildirir və bunu Tehranın bu proqramının birmənalı şəkildə dinc xarakter daşıması ilə əsaslandırır.
Ölkənin bəzi ictimai xadimləri, həmçinin parlamentin spikeri Əli Laricani isə Vyanada əldə edilmiş həll planını pisləyib.
Amma məsələyə dair İran rəhbərliyi arasında parçalanmanın hansı həddə olması hələlik bəlli deyil.
Parçalanma?
Oktyabrın 18-də İranın Sarbaz şəhərinin Sistan-Belucistan əyalətində törədilmiş və ortaya bir çox suallar çıxarmış terror aktı vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirib. Həmin gün kamikazdenin törətdiyi partlayış nəticəsində 40-dan artıq insan həlak olub ki, ölənlər arasında İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) 6 yüksək rütbəli zabiti də var. Terror aksiyası İİKK nümayəndələrinin Sistan-Belucistanın şiə və sünni tayfalarından olan rəhbərləri ilə keçirdikləri iclas zamanı törədilib.
Partlayışa görə məsuliyyəti  İranın sünnilərini müdafiə "missiyası"nı yerinə yetirən "Candalla" ekstremist qruplaşması öz üzərinə götürüb. Qeyd edək ki, Pakistanla sərhəddə yerləşən Sistan-Belucistanda əhalinin əsas hissəsini beluclar təşkil edir, onlar isə sünnidirlər və İranın şiələrdən qurulmuş hakimiyyətinə qarşıdırlar. İİKK zabitləri bu əyalətə məhz həmin tayfaların rəhbərləri ilə görüş üçün gəlmişdilər.
Rəsmi Tehran həmlənin Pakistan ərazisində hazırlandığını bəyan edib və "Candalla" lideri Abdul Malik Riqqinin, həmçinin onun silahdaşlarının İrana təhvil verilməsini tələb edib. Əks halda, İran hakimiyyəti "terrorçulara istənilən vasitə ilə cavab veriləcəyini" söyləyib.
Oktyabrın 22-də isə İslamabadın 18 nəfər "Candalla" üzvünü, həmçinin qruplaşma lideri Abdulla Riqqinin qardaşını Tehrana təhvil verdiyi məlum olub. Riqqinin özü isə bəzi məlumatlara görə, Əfqanıstanda gizlənir.
Bundan sonra İran Əli Laricaninin vasitəsilə terror aktının törədilməsində ABŞ və Böyük Britaniyanı günahlandırıb. O bildirib ki, guya bu dövlətlər İranın Pakistanla sərhədində yerləşən rayonlarındakı hökumət əleyhinə gizli qüvvələrə lazımi dəstək verirlər. Maraqlıdır ki, Laricani bu partlayışla Tehranın ABŞ prezidenti Barak Obama ilə qurmaq istədiyi körpülərin yandırıldığını da bəyan edib.
Daha bir maraqlı məqam: Sarbazda törədilmiş terror aktından bir qədər əvvəl bəzi mətbuat orqanlarında İranın dini lideri Əli Xameneinin ölümü və ya artıq fəaliyyət göstərə bilməməsinə dair xəbərlər də yayılmışdı. Dini liderin mətbuat xidməti isə müəyyən ləngimə ilə olsa da, Xameneinin ölümü və ya səhhətində ciddi problem yarandığını təkzib edən fotosunu nümayiş etdirdi. Bir müddət sonra isə dini lider Tehranın ABŞ-la birbaşa danışıqlar aparmasına qarşı olduğunu bəyan etdi.
Ölkə parlamentinin vitse-spikeri Məhəmməd Rza Bahonarın sözlərinə görə, hazırda İranın Ali Təhlükəsizlik Şurası və dini  lideri Tehranın xarici siyasətinin "ABŞ-la birbaşa danışıqlardan imtinaya" əsaslanmalı olduğunu düşünür və bu səbəbdən "Tehranla Vaşinqton arasında birbaşa təmaslar olmayacaq".
İran rəhbərliyi arasında parçalanmanı göstərən daha bir məqamı da qeyd etmək yerinə düşər. "Altılıq"la İran arasında danışıqların aparılmasına dair informasiyaların fonunda İsrail KİV sensasion məlumat yayıb (baxmayaraq ki, görüşün ilk detalları artıq Avstraliyanın "The Age" qəzetində yer almışdı). İsrail mətbuatı bildirir ki, yəhudi dövlətinin Atom Enerjisi Komissiyasının silahlanma siyasəti və nəzarəti sahəsi üzrə direktoru Meyrav Zafari-Odizlə İranın MAQATE-dəki nümayəndəsi Əli Əşqar Soltani arasında bu il sentyabrın 29-u və 30-da bir neçə görüş keçirilib. Qeyd olunur ki, 1979-cu ildən sonra İsrail və İran rəsmiləri arasında keçirilmiş ilk görüş beynəlxalq nüvə silahının yayılmaması və tərk-silahı komissiyasının təşkil etdiyi forum çərçivəsində baş tutub. Forumda Ərəb Dövlətləri Liqasının üzvləri İordaniya, Misir, Tunis, Türkiyə, Mərakeş, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, həmçinin Avropa İttifaqı və ABŞ-dan olan müşahidəçilər də iştirak edib.
Xüsusi olaraq vurğulanır ki, publika önündə İsrail və İran nümayəndələri, təbii ki, bir-birlərinin əllərini sıxmayıblar.
Müşahidəçilər bu görüşün keçirilməsinə səbəb kimi ABŞ prezidenti Barak Obamanın hətta "qatı düşmənlər" və "şər dövlətləri" ilə belə, danışıqlara hazır olduğunu nümayiş etdirməsini göstərirlər. Məlumatda o da bildirilir ki, sözügedən dialoq - əgər onu belə adlandırmaq olarsa - heç bir nəticə verməyib və hətta əksinə, şahidlərin sözlərinə görə, inamsızlıq və qarşılıqlı məzəmmətlər atmosferində keçib.
Lakin məlumdur ki, hazırkı mərhələdə danışıqların məzmunu yox, onun ümumiyyətlə, baş tutması daha vacibdir. İran və İsrail nümayəndələrinin nə haqda danışdıqları da məlumdur. Tərəflər Yaxın Şərqin nüvə silahından azad məkana çevrilməsi məsələsi ətrafında diskussiya aparıblar. İsrailin atom enerjisi komissiyasındakı mənbə bu faktı təsdiqləsə də, məsələyə şərh verməkdən boyun qaçırıb.
Tehran isə İsrail təmsilçiləri ilə Yaxın Şərqdə nüvə məsələsinə dair hər hansı müzakirənin aparıldığını təkzib edib. İslam respublikasının atom idarəsinin rəsmisi Əli Şirzadian bu haqda deyilənləri "özünəməxsus psixoloji əməliyyat hesab edilə biləcək yalan" adlandırıb. Onun fikrincə, belə informasiyanı yayanlar İran diplomatiyasının "Cenevrə və Vyanada aparılan danışıqlardakı uğurlarına təsir etmək məqsədi güdür".
Məlum olduğu kimi, İsrail qeyri-rəsmi olaraq, Yaxın Şərqin nüvə silahına malik yeganə dövləti hesab edilir. Yəhudi dövləti özü bunu təsdiqləməsə də, təkzib də etmir. Ekspertlər isə hesab edir ki, "altılıq"la İran arasında əldə olunacaq razılıq beynəlxalq ictimaiyyətin İsraildən ya nüvə obyektlərini MAQATE müfəttişlərinin üzünə açmasını, ya da onun belə obyektləri olmadığını sübuta yetirməsini tələb etməsi ilə nəticələnə bilər.
Almaniyanın SPIEGEL ONLINE nəşrinin eyni vaxtda həm Yaxın Şərq üzrə ekspert, həm də eks-casus adlandırılan Alaster Krukla dərc etdiyi müsahibədə Kruk deyir: "Qərb üçün İranın nə vaxt nüvə silahı əldə edəcəyi o qədər də vacib deyil. Daha vacib olanı İsrailin Tehranın regionda aparıcı rola malik olması ilə barışıb-barışmayacağıdır. İran artıq elə bir faktora çevrilib ki, ona əhəmiyyət verməmək mümkün deyil. Tehran İsrailin nüvə silahı monopoliyasını dağıdıb və islam respublikasının regionun liderinə çevrilməsi qaçılmazdır".
İsrailin müdafiə naziri Ehud Barak isə beynəlxalq ictimaiyyəti İrana, ümumiyyətlə, uranla məşğul olmağı qadağan etməyə çağırıb. O hesab edir ki, bu məqsədə nail olmaq üçün danışıqlarla paralel olaraq, Tehrana qarşı sərt sanksiyalar da tətbiq olunmalıdır. Məlumatı "The Jerusalem Post" qəzeti yayıb.
Beləliklə, İranla İsrail arasında separat danışıqların həqiqətən olub-olmadığı dəqiq məlum deyil.
Dönməz  proses
Təkrarən qeyd edək ki, hazırda kifayət qədər çox dairələr əmindir ki, artıq İranın nüvə dövlətinə çevrilməsinin qarşısını almaq mümkün olmayacaq. Güman olunur ki, İran Qərblə danışıqlarda elmi-texniki işlərin həyata keçirilməsi üçün vaxt udmaq və bununla da sürətlə atom bombası istehsal etmək məqsədi güdür. Belə olan təqdirdə, ABŞ-la İsrailin sonda islam respublikasının nüvə obyektlərinə hərbi zərbələr endirmək qərarı verməsi mümkündürmü? Ola bilərmi ki,  Nobel sülh mükafatının sahibi olan Barak Obama, İran probleminin həllinə dair daha bir variantı "ehtiyatda saxlasın"?
İsraili narahat edən məsələlərdən biri də İranın, faktik olaraq, sanksiyaların sərtləşdirilməsindən yaxa qurtarmaq şansı qazanmasıdır. Lakin ilk variant iflasa uğrayacağı təqdirdə, məntiqi olaraq, güc tətbiqi yox, Tehrana qarşı daha sərt sanksiyaların tətbiqi variantı ortaya çıxmalıdır.
Bütün bunlarla yanaşı, məsələyə dair Rusiya ilə Çinin mövqeyi hələ də tam aydın deyil. Son zamanlar Çin rəsmiləri İranla münasibətlərinin, xüsusilə ticarət və energetika sahəsində əlaqələrin sürətlə inkişaf etdiyinə dair fikirlər səsləndirirlər.
Rusiya haqda isə deyilən odur ki, Moskvanı hər şeydən çox neftin qiyməti narahat edir, bu narahatlığın aradan qalxması üçün isə sabit Yaxın Şərqə ehtiyac var. ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton da Moskvaya bir müddət əvvəlki səfəri zamanı Rusiyadan İrana qarşı sanksiyaların sərtləşdirilə biləcəyinə dair heç bir konkret vəd ala bilməyib. Bundan başqa, İranın "şər ölkəsi"ndən "normal dövlət"ə çevrilməsi Kreml üçün həm də ona görə sərfəli deyil ki, bu halda söhbət İranın neft və qaz ehtiyatlarından, onların dünya bazarlarına çıxarılması marşrutlarından gedir.
Rusiya İranla hərbi əlaqələrə də malikdir. VVS xəbər verir ki, Rusiyanın İrana C-300 zenit-raket kompleksləri satmasına dair imzalanmış saziş, bu günlərdə Moskva tərəfindən dondurulub. Rusiyanın Hərbi-Texniki Əməkdaşlıq üzrə Fderal Xidmətindən isə bildiriblər ki, Moskva Tehranla hərbi-texniki əməkdaşlığı davam etdirir və bu, beynəlxalq öhdəliklər pozulmadan həyata keçirilir.
Vyanadan gələn informasiyalarla paralel olaraq, İsraillə ABŞ-ın "Juniper Cobra" raketdən müdafiə sistemi üzrə birgə hərbi təlimlər keçirməyə hazırlaşdıqları da məlum olub.
Bunlar təsadüfənmi üst-üstə düşüb?
Məlum olan odur ki, təlimlərdə ABŞ-ın Avropa Komandanlığının, təxminən, 1000 hərbçisi və israilli hərbçilər iştirak edəcəklər. Təlimdə İrandan buraxıla biləcək ballistik raket zərbələrinin qarşısının alınması üçün raketdən müdafiə sistemi sınaqdan keçiriləcək. Bu, Tehrana "mesaj" deyilsə, onda nədir? Bəzi mənbələr hətta iddia edirlər ki, ABŞ Nevadada yeraltı obyektlərin bombardmanı üzrə də təlim keçirəcək.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl dünya KİV-də Pentaqonun yeraltı bunkerdə 15 tonluq sepurbomba düzəldəcəyinə dair informasiyalar yer almışdı. İsrail hərbçiləri isə mütəmadi olaraq, güc tətbiqinin vacibliyi haqda bəyanatlar səsləndirməkdədir. Son zamanlar yəhudi dövlətinin İranın nüvə obyektlərinə, hətta Vaşinqtonun icazəsi olmadan belə, zərbələr endirə biləcəyinə dair məlumatlar yayılmaqdadır.
Bunların fonunda istefada olan təyyarəçi, ABŞ Müdafiə Nazirliyi aparatının texnologiyaların analizi şöbəsinin sabiq direktoru Ed Timperleyk The "Washington Times" qəzetinə açıqlamasında İsrailin İrana hücum edəcəyi təqdirdə, nələrin baş verəcəyi haqda düşüncələrini bölüşüb. Onun fikrincə, bu halda İran "İsrail əhalisinin sıx yaşadığı rayonları bombardman edəcək" və nəticədə, "ABŞ məsələyə müdaxilə etməli olacaq". Bundan başqa, onun sözlərinə görə, "Tehran NATO-nun İraq və Əfqanıstandakı qüvvələrinə HƏMAS və "Hizbullah"ın əli ilə hücumlar təşkil edə bilər", ABŞ qoşunları isə "bəlkə də adi və qeyri-standart silahlardan istifadə etməli olacaq". "Rusiya, Çin və ya Şimali Koreyanın İrana açıq və ya gizli yardım etmək qərarına gələcəkləri təqdirdə isə münaqişə nəzarətdən çıxa bilər", - deyə Timperleyk bildirir.
Cansıxıcı perspektiv deyilmi?
Analitik fikirlərini belə davam etdirir: "Amma İran təklikdə qalsa, onun aviasiyasının məhvi və raket ehtiyatlarının tükənməsindən sonra bütün dünya və Yaxın Şərq daha təhlükəsiz olacaq. Lakin bununla belə, İranın təşkil edəcəyi terror aksiyaları bitməyəcək".
Bu baxımdan, İranın Atom Enerjisi Təşkilatının rəbəri Əli Əkbər Salihinin fikirləri maraq doğurur: "Tutaq ki, bizim bir atom bombamız var. Onda deyin, biz onu harada istifadə edəcəyik? İsraili bombalayacağıq? İsrail dedikdə, ağla ABŞ gəlir. ABŞ-ın nüvə qüdrətinə qarşı kim çıxa bilər?".
Bəlkə də məntiqli səslənir, amma bu, dünya ictimaiyyətinin İranın əməllərinə göz yummalı olması anlamına gətirirmi?
Bizə yalnız beynəlxalq birliyin buna imkan verməyəcəyinə, həm də İranın nüvə proqramı ətrafındakı böhranı sülh yolu ilə çözəcəyinə ümid etmək qalır.

Iran becomes a factor to reckon with…
The developments unfolding around Iran's nuclear programme keep "gratifying" the world media with new turns, intrigues and conjectures. Attempts to resolve this complex international problem are viewed through the prism of various geopolitical aspects. But almost all analyses boil down to the fact that peaceful and diplomatic efforts around Iran's nuclear programme are now entering a new crucial phase.
Temporary solution
As Iranian Foreign Minister Manuchehr Mottaki said on 26 October, Tehran is prepared to "share" some of its uranium reserves for further additional enrichment abroad. At the same time, Mottaki said, "there are two options on the table" - either to send low enriched uranium to third countries or to buy nuclear fuel… As this story went to print, Tehran had not yet made the final decision.
As for the agreement, it envisages that around 75 per cent of low enriched Iranian uranium (1200 kg) will be sent first to IAEA facilities, enriched in Russia (to a level of 19.75 per cent) and then sent to France, which has the so-called fuel assembly technology (which can be used exclusively for peaceful ends). As a result, Iran will receive as much fuel as is required for a nuclear reactor, but not enough for a nuclear bomb.
Iran will need to further enrich the uranium to ensure the operation of its low-capacity "light water" scientific reactor producing isotopes for medical needs (diagnostics and treatment). It is said that Iran currently has to spend around $1 million a year importing isotopes. Meanwhile, it is worth noting that Iran received the reactor in question from America during the Shah's rule as part of the "Atoms for peace" programme. Experts believe that it is this same reactor that kick-started Iran's notorious nuclear programme… The USA, Russia and France have supported the plan, which is expected to ease international tension over Iran's nuclear agenda and allow additional time for further diplomatic moves. Some analysts believe that the agreement will help slow down Tehran's proposed development of a nuclear bomb by about a year.
First talk about this document emerged after the early October meeting between representatives from Iran and six negotiators (five permanent members of the UN SC plus Germany) in Geneva. To follow up on the Geneva agreements, 19 October saw the start of talks in Vienna, during which Iran agreed to consider a draft version of the agreement. At the same time, it is said that secret talks on a deal with Iran involving the IAEA, USA, Russia and France have been under way for quite some time.
The general director of the agency, Muhammad Al-Baradei, has expressed hope that if all interested parties reach agreement, the package will be approved by the IAEA at its next board meeting, due on 26-27 November.
Another apparent concession on the part of Iran is that it has provided IAEA inspectors access to its subterranean uranium enrichment enterprise near Qom. Earlier Tehran had told the West that the Qom facility would be commissioned within six months and would produce the low enriched uranium required for the construction of a nuclear power plant. Iran had planned to assemble 3,000 centrifuges to produce radioactive raw materials for the plant. After their visit inspectors will submit a special report to the UN and IAEA administration. Meanwhile, the question is whether this should be viewed as a panacea for the crisis surrounding Iran's nuclear agenda. First, it is worth indicating that the talks are about three quarters of Iran's registered nuclear fuel reserves. According to The New York Times, if uranium is sent in small batches, Iran will almost immediately replenish its reserves.
In any case, this is only a temporary solution. It is said that Tehran has the capacity to enrich uranium at, for example, a pretty large enrichment plant in Natanza which, according to different estimates, operates 8,000 centrifuges. Besides, as mentioned above, Iran is also considering buying high enriched uranium from other countries …
Many Iranian politicians insist that the country has the right to enrich uranium because it is pursuing purely peaceful ends. Several public figures, including Parliament Speaker Ali Larijani, have condemned the Vienna settlement plan. However, the real level of division in the Iranian administration is not known.
Divide?
Things were made worse by developments on 18 October, when an act of terror rocked the town of Sarbaz in the Sistan-Belujistan province, giving rise to a multitude of questions and guesses. As a result of the explosion, triggered by a suicide bomber, more than 40 people were killed, including six high-ranking commanders of the Islamic Revolution Protection Corps. The terrorist act occurred during a meeting of Corps representatives with leaders of Shiite and Sunni tribes in the province.
Responsibility for the explosion was assumed by the Sunni extremist group Jundalla, which says that its key mission is to protect Sunnis in Shiite Iran. The Sistan-Belujistan province, located on the border with Pakistan, is populated predominantly by Sunnis, some of whom are opposed to Iran's Shiite administration. The Corps command arrived in the region to meet elders of these tribes.
Tehran stated that the raid originated on Pakistani territory and demanded that the Jundalla leader, Abdulla Malek Riggi, and his accomplices be handed over to Iran. Otherwise, the authorities threatened to use "any options to counter terrorists". It was reported on 22 October that Islamabad had handed over 18 Jundalla extremists to Tehran, including the brother of Abdulla Riggi, who had himself gone into hiding in Afghanistan.
At the same time, Iran, via the words of Ali Larijani, also accused the USA and Britain of complicity in the act of terror. He said these countries "are providing every assistance" to clandestine anti-government groups in areas bordering on Pakistan. Larijani also added that the act of sabotage in Sarbaz had "burned the bridges" US President Barack Obama was planning to build with Tehran. It is also notable that shortly before the act of terror in Sarbaz, some media circulated reports of the death or incapacity of the country's supreme leader - Ayatollah Ali Khamenei. In response his press service published, albeit with a slight delay, a photograph disproving rumours of a deterioration in his condition or even death. Iran's supreme leader subsequently stated that he was opposed to direct talks with the USA. According to the deputy speaker of the Iranian parliament, Mohammad Reza Bahonar, the Supreme National Security Council and the supreme leader of the Islamic Republic of Iran believe that Tehran's foreign policy "is based on the absence of talks with the United States" and "for this reason Iran will not maintain direct contact with Washington".
There is further evidence of the divide in the Iranian administration. Against the backdrop of reports about the talks between six countries and Iran, Israeli media threw up a sensational report (although early details of meetings leaked to the Australian newspaper The Age) that the political and arms director of the Israeli commission on nuclear energy, Meyrav Zafari-Odiz and Iran's representative to the IAEA, Ali Ashgar Soltani, had met repeatedly in Cairo on 29-30 October. This first dialogue between Iranian and Israeli officials since 1979 took place on the sidelines of a forum organized by the international commission on nuclear non-proliferation and disarmament, which was also joined by representatives of the League of Arab Nations, Jordan, Egypt, Tunisia, Turkey, Morocco, the UAE and Saudi Arabia, as well as observers from the EU and USA. At the same time, the Israeli and Iranian representatives did not even shake hands in public.
Observers say that the meeting was prompted by the general atmosphere which has now been established and US President Barack Obama's readiness for talks with "arch foes" and representatives of the "axis of evil". The dialogue, if it can be described as such, yielded no fruit. In fact, eyewitnesses say it was conducted in an atmosphere of mistrust and mutual reproach. However, it is clear that what matters most at this stage is not the content of the talks but the fact that they were held. It is said that representatives of Iran and Israel allegedly spoke about the possibility of turning the Middle East into a nuclear weapon-free zone. A source from the Israeli nuclear energy commission has confirmed the fact of the talks, but provided no further comment.
Iran itself is denying reports of secret Iranian-Israeli talks on the use of nuclear energy in the Middle East. A representative of Iran's nuclear department, Ali Shirzadian, has described the report as a "lie, which represents some sort of a psychological operation intended to affect Iran's diplomatic successes in Geneva and Vienna."
As is known, Israel is unofficially considered to be the only Middle Eastern country to possess a nuclear weapon. As a matter fact, the Jewish state neither acknowledges nor denies this. Experts believe that an agreement between Iran and the group of six countries may translate logically into a demand from the international community that Israel either open its nuclear facilities to IAEA inspectors or prove that they do not exist…
German edition Spiegel Online has published an interview with Alastair Crook, who is also an expert on the Middle East and a former spy. "For the West it doesn't matter exactly when Iran will have a nuclear bomb. What is far more important is whether Israel will be able to put up with Tehran's claims to leadership in the region," Crook said, and added that "Iran has turned into a factor no-one can ignore". "Tehran has destroyed Israel's monopoly on nuclear weapons and the emergence of the Islamic Republic as a regional superpower is now inevitable," the expert said.
Thus, Israeli Defence Minister Ehud Barak has urged the international community to prohibit Iran from engaging in any uranium-related activities. To meet this objective, he said it was necessary to apply severe sanctions in parallel with negotiations, The Jerusalem Post reports.
In any case, it is not known whether the strange talks between Iran and Israel were of a separate nature…
Irreversible process
Therefore, let's repeat: many people are now convinced that Iran's emergence as a nuclear state is already inevitable. It is believed that by engaging in talks with the West, Iran wants to gain time for scientific research and then quickly design a bomb. So, is it possible that the US and Israel will decide to bomb Iran's nuclear facilities? Is it possible for Nobel Prize winner Barack Obama to hold another option up his sleeve?
Israel is worried that Iran is effectively manoeuvring to avoid the tightening of sanctions. But if this step fails, the next logical move would be the introduction of more severe sanctions against Iran, not a forceful intervention.
Meanwhile, the positions of Russia and China are not clear at all. Chinese officials have been saying lately that Chinese-Iranian relations are developing rapidly, especially in trade and energy. At the same time, Russia has said that it cares only about the price of oil, which makes for an unstable Middle East. US State Secretary Hillary Clinton could not secure assurances of support for anti-Iranian sanctions during her latest visit to Moscow either. Besides, the Kremlin is not interested in Iran becoming a "normal country", rather than a "pariah state" because at stake are Iran's reserves of oil and gas and their transportation to world markets.
Besides, Russia has military contracts with Iran. The BBC reports that the deal on the delivery of C-300 missile defence systems to Iran has been frozen by Russia. However, a source in the Russian federal service for military and technical cooperation has indicated that Russia will continue cooperating with Tehran without breaching its international obligations…
Whether this is a coincidence or not, in parallel with the reports coming from Vienna it has transpired that Israel and the US have begun large-scale joint military exercises on missile defence. The Juniper Cobra exercises are to be joined by around 1000 servicemen from the US European command and Israeli forces. The training will focus on a missile defence system to be used against hypothetical ballistic rocket strikes from Iran. If this is not a message to Tehran, then what is?
Some sources claim that the US is conducting tests in Nevada on bombing subsurface facilities. Earlier, the world media circulated reports that the Pentagon is building a 15-ton bomb in an underground bunker. The need for the use of force is also occasionally stressed by the Israeli military. In fact, suggestions are being made that a strike against Iranian nuclear facilities may go ahead, even without Washington's consent.
Against this background, a retired military pilot and former director of the technological analysis department at the US De-fence Department, Ed Timberlake, has told The Washington Times what he believes will happen "if Israeli planes attack Iran". "In response, Iranian rockets will hit densely populated cities in Israel", "the US will have to intervene", "Tehran may inspire attacks on NATO troops in Iraq and Afghanistan and use Hamas and Hezbollah forces", "US troops will probably need to use both conventional and nonconventional arms". "And if Russia, China and North Korea decided to help Iran, overtly or covertly, the conflict may get out of hand". Not a very good prospect, is it? "If Iran does remain in isolation, then, as soon as its aircraft are destroyed and its supply of rockets is depleted, the whole planet and the Middle East will become much safer. However, the problem of Iranian-sponsored terrorism will not disappear," the analyst said.
In this context, the statement by the head of Iran's nuclear energy organization, Ali Akbar Salihi, is interesting. "Let's assume that we do have a nuclear bomb. Then tell us, where will we use it? Will we bomb Israel" By saying Israel, we mean the US. Who can equal the nuclear power of America?"
Does this mean that the international community should turn a blind eye to Iran's actions? It remains to be hoped that it will have the determination not only to prevent this from happening, but also to resolve the crisis surrounding Iran's nuclear agenda peacefully. Provided, of course, this is at all possible.