FOQTSUN İLK QƏLƏBƏSİ
Azərbaycan millisi "DÇ-2010"un seçmə mərhələsi çərçivəsində Lixtenşteyn yığmasını səfərdə məğlub etdi
Nəhayət, futbol üzrə Azərbaycan millisinin sevinməsi üçün, xırda da olsa, səbəb yarandı. Səfərdə Lixtenşteyn yığmasını 2:0 hesabı ilə məğlub edən komanda, bununla "DÇ-2010"un seçmə mərhələsinin 4-cü qrupunda son pilləni tərk etdi. Odur ki Almaniyaya məğlubiyyətdən (0:1) sonra Dünya Çempionatının final mərhələsinə birbaşa qatılmaq şansını itirmiş Rusiya millisinin qarşısına Berti Foqtsun yetirmələri aktivində 4 xalla yollandı.
"Cırtdanlar"a yerləri göstərildi
Qələbə,  özünə inamını artıq itirməkdə olan milliyə çox lazım idi. Bu da aydındır. İlk dövrədə "cırtdanlar"a öz meydanında qalib gələ bilməyən komandanın düşünüləcək çox şeyi vardı. Millimiz Avropa futbolunda autsayderlər arasında qərarlaşsa da, Lixtenşteynlə qarşılaşma çox suallara aydınlıq gətirməli idi. Rəqib tarixi ərzində seçmə mərhələlərdə cəmi bir qələbə qazanıb ki, bu da 90-cı illərin sonlarında məhz Azərbaycan yığması üzərində əldə edilib. Təbii ki, komandamız revanş istəyi ilə alışıb-yanırdı. Üstəlik, bu qarşılaşma seçmə mərhələnin sonunda əhvalın yüksəldilməsi üçün real xalın qazanılacağı son şans idi.
Sonda milli komanda nəticəni əldə etsə də, ortaya qoyulan oyun haqda eyni fikirləri söyləmək olmaz. Komandamız oyunun ayrı-ayrı hissələrində yaxşı futbol nümayiş etdirsə də, çatışmazlıqlar hələ də qalmaqdadır. Hər halda, Lixtenşteynlə qarşılaşmada Azərbaycan millisi başqa futbol sərgiləməli idi.
Nəticəyə gəlincə, hər şey ikinci yarıda həll olundu. Əvvəlcə qurulmuş kombinasiyanın sonunda Vaqif Cavadov topu rəqib qapısından keçirdi. Oyunun sonlarına yaxın isə Elvin Məmmədov rəqib müdafiəçiləri yol verdikləri səhvə görə cəzalandırdı.
Qeyd edək ki, hazırkı seçmə mərhələdə komandanın ən yaxşı bombardiri məhz Elvin sayılır - finlərin qapısına da bu futbolçu yol tapmışdı. Doğrudur,  həmin oyunda Elvinin qolu meydan sahiblərini məğlubiyyətdən qurtarmadı, amma Lixtenşteynlə qarşılaşmada hər şey fərqli oldu. Əlbəttə ki, turnirin perspektivi baxımından bu qələbə komandaya heç nə vermir. Lakin o, seçmə mərhələnin sonunda milliyə özünəinam gətirə bilər.
Şübhəsiz  nəticə,  qarşılaşmaya  imtahana çıxmış Berti Foqtsun da xeyrinə oldu. Yəqin ki, bu oyunda məğlubiyyət və ya xal itkisi halında AFFA almaniyalı mütəxəssisə qapını göstərəcəkdi. Lakin indi onun növbəti seçmə mərhələ üçün müqaviləni uzatmaq şansı var. İstənilən halda, Azərbaycanda fəaliyyətini davam etdirmək istəyən almaniyalı mütəxəssisi hər şey qane edir. Yəqin ki, yetirmələrinin nümayiş etdirdiyi oyunun səviyyəsi daha yüksək ola bilərdi. Komanda yalnız indi-indi nəsə nümayiş etdirməyə başlayır və onun Finlandiya, həmçinin, Alaniya milliləri ilə qarşılaşmalarda heç də pis təsir bağışlamadığını söyləmək olar. Lixteynşteyndə oyunda isə komandamız qeyri-adi nəsə nümayiş etdirmədi, amma necə deyərlər, əsas olanı tablodakı hesabdır.
Çempiondan nə gözləməli?
Bu arada ölkə çempionatında da artıq altı tur arxada qalıb. Odur ki, indi müəyyən aralıq nəticələr çıxarmaq olar. Hazırkı mərhələdə birdən-birə 4 komanda turnir cədvəlinin zirvəsində qərarlaşıb və yenidən mübarizəyə atılmaq üçün "DÇ-2010"un seçmə mərhələsi çərçivəsində millilər arasında qarşılaşmaların bitməsini gözləyir. Beləliklə, çempionatın startında hansı sürprizlər yaşanır?
Şübhəsiz, hazırda əsas hadisə kimi "Muğan"ın güclü startını göstərmək olar. Yəqin ki, birinciliyin başlamasından əvvəl salyanlıların özləri də bu pillədə olacaqlarını gözləmirdilər və onların nümayiş etdirdikləri nəticə çempionata rəng qatıb. Altıncı turda "Xəzər-Lənkəran"dan alınan 0:2 hesablı məğlubiyyətə baxmayaraq, onlar hələ ki mövqelərini qoruyurlar. Bu, Kamal Alispaxiçin yetirmələri üçün çempionatda ilk məğlubiyyət olsa da, klub hələ ki turnir cədvəlindəki mövqeyini qoruyub-saxlamaqdadır. Daha dəqiqi, hazırda çempionata 4 klub liderlik edir. Bunlar "Muğan"la yanaşı, "Simurq", "Qarabağ" və "İnter"dir. Əlavə göstəricilərə əsasən, birinci yerdə məhz sonuncu komanda qərarlaşıb.
Hələlik iki dəfə heç-heçə etməklə, rəqiblərini qovmaqda olan "Xəzər-Lənkəran"a sabitlik çatışmır. Lakin komandanın şansları qalmaqdadır və o, aradakı fərqi artırmaqda olan rəqiblərinə çata bilər. Axı çempionat hələ təzə başlayıb. Cənubluların son mövsümlərdə qeyri-sabit çıxış etmələri, tez-tez öz meydanlarında xal itirmələri isə həqiqətdir və onlar üçün bu il də başağrısına çevrilə bilər. Odur ki, çempionatdakı fasilə ənənəvi olaraq, yalnız yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparan və birinciliyi hədəf seçmiş "Xəzər" üçün əlverişli olmalıdır.
Hələlik "Simurq" özünü yaxşı göstərir. Çempionata o qədər də yüksək səviyyədə başlamayan klub sonradan ardıcıl olaraq 3 qələbə əldə edə bilib. Özü də görün, kimlər məğlub edilib - "Qarabağ", "Bakı" və bu mövsüm qarşısında çempionluq məqsədi qoymuş "Neftçi".
Odur ki Roman Pokoranın yetirmələri əla oyun ritmi əldə ediblər və ən yüksək yerlər uğrunda mübarizə apara bilərlər. Üstəlik, "Bakı" ilə "Qarabağ"dan fərqli olaraq, zaqatalalılar avrokuboklarda uğurla çıxış edə bilmədilər və bu onlara daxili yarışa diqqəti artırmağa imkan verdi.
Digər tərəfdən, ölkə çempionu "Bakı"nın hazırkı durumu diqqəti cəlb edir. Hazırda sondan üçüncü yerdə qərarlaşmış klubun aktivində cəmi 1 qələbə var. Odur ki "bankirlər" situasiyanı yaxşılaşdırmaq üçün çətin yol keçməli olacaqlar. Hər halda, çempionatdakı fasilə onların da işinə yaramalıdır. Kollektiv çempionatın mükafatları uğrunda mübarizəni davam etdirmək üçün ilk altılıqda yer almalıdır.
Digər tərəfdən, Azərbaycan çempionatında fasilə başlar-başlamaz, baş məşqçi dəyişikliklərinə də start verildi. "Bakı" və "Neftçi" baş məşqçilərini dəyişməyi  qərara aldı və birinci Coko Hacıyevskinin yerinə Bülənt Qorxmazı, ikinci isə Böyükağa Ağayevin əvəzinə Vaqif Sadıqovu klubun başına gətirdi.
Lakin yeni mütəxəssislərin tezliklə komandanın oyununda dəyişiklik edə bilib-bilməyəcəklərini zaman göstərəcək.
İlk növbədə, çempion "Bakı"da baş verən dəyişiklik diqqət çəkir. Komanda Hacıyevskinin rəhbərliyi altında ölkə çempionu adını qazanıb, avrokuboklarda uğurlu çıxış edib. Lakin növbəti ölkə birinciliyinin başlanğıcında onun işləri heç də qaydasında getmədiyindən, məşqçi postundan kənarlaşdırılıb. Xatırladaq ki, bu qərar "Bakı"nın "Simurq" və "Qarabağ"a məğlubiyyətindən sonra verilib və rəhbərlik kadr islahatlarının lazım olduğu qənaətinə gəlib.
Beləliklə, klubun baş məşqçisi postuna bir müddət əvvələdək Türkiyə millisinin aparıcı oyunçusu olmuş Bülənt Qorxmaz gətirilib. Mütəxəssis indiyədək "Qalatasaray"a da rəhbərlik etməyə imkan tapıb və indi o, "Bakı"nı üzləşdiyi çətin durumdan çıxartmağa çalışacaq. Bununla yanaşı, məşqçi bildirib ki, ona niyyətini gerçəkləşdirmək üçün vaxt lazım olacaq - əvvəlcə kollektivin potensialı qiymətləndirilməli və o, oyunçulara öz baxışlarını izah etməlidir.
Hər halda, "Bakı" çempion titulunu qorumalıdır və odur ki, əldə ediləcək nəticələrə görə, məsuliyyət var. Üstəlik, səs-küylü transferlərlə, məhz bu klub çempion heyətinə malikdir. İstənilən halda, klubun geniş ehtiyat oyunçular skamyası var və baş məşqçi heyətdə dəyişikliklərə gedə bilər. Klubun hələ ki ondan gözlənilən nəticəni nümayiş etdirə bilməməsi isə başqa məsələdir.
Odur ki hazırkı çətin situasiyada "Bakı"nın çempion titulunu qoruması heç də asan olmayacaq.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, dəyişikliklərə qərar vermiş digər klub "Neftçi"dir və komandanın başına 1995-ci ildə onunla ölkə kubokunu qazanmış Vaqif Sadıqov gətirilib. Qeyd edək ki, klub son dövrlərdə azarkeşlərini heç də sevindirmir və bir neçə ildir, o, daxili arenada heç bir titul qazana bilmir. Bu mövsüm komandanın çempionata uğurlu başlaması və turnir cədvəlinin zirvəsində qərarlaşması ilə azarkeşlərin ürəyində ümidlər yenidən baş qaldırıb. Amma bu, uzun çəkməyib və "Neftçi"nin "Muğan" və "Simurq"dan aldığı məğlubiyyətlərdən sonra rəhbərlik V.Sadıqovun xidmətinə ehtiyac duyub. Bunadək isə mütəxəssis milli komandada Berti Foqtsun köməkçisi kimi çalışırdı və yəqin ki, o, bu iki vəzifəni eyni vaxtda icra edəcək. Bir sözlə, çempionatın ilk altı turu yalnız sırf idman baxımından əlamətdar olmayıb və hər ötən gün o, daha da maraqlı təsir bağışlayır.

FIRST VICTORY FOR VOGTS
Azerbaijan's national football team finally have a small reason for joy. Having beaten Liechtenstein in an away match with a score of 2:0, the team moved up from the last line in the fourth qualifying group of the 2010 World Cup. So, Berti Vogts' team have scored four points before the final match against Russia which lost its chance of automatic qualification for the World Cup after a home defeat from Germany (0:1).
The "midgets" were put in their place
Victory was simply essential for Azerbaijani footballers, some of whom seemed to begin losing faith in their own strength and team. This is understandable, because when you cannot beat the "midgets" even at home, as it was in the first round, there is a reason to think about many things. Although our team is one of the outsiders of European football, the match against Liechtenstein had to answer many questions. Especially as throughout the history of qualifiers, our rivals have had only one victory - they beat Azerbaijan in the late 1990s. Naturally, our team was thirsty for revenge, especially as the match was their last chance to really increase their points and cheer themselves up at the end of the campaign.
In general, the result of our squad was a success, which cannot be said about their play. It still leaves much to be desired, and, in some periods of the game, our team demonstrated academic football, although the subtext of the match clearly did not mean this. In the end, everything was decided in the second half when Vaqif Cavadov drove the ball into the net after a sweeping combination and at the end of the match when Elvin Mammadov punished the rival team for the lapse in their defence. Elvin is the top scorer of the team in the current cycle of qualifiers, as he scored a goal against Finland. But if the goal did not help then, and the host team lost to the northerners, in Vaduz the picture was quite different. Of course, in terms of tournament prospects, this win is nothing, but it can give us confidence at the end of the tournament.
Of course, the result also plays into the hands of Azerbaijan coach Berti Vogts for whom the match was a kind of test. No wonder, because if the team had lost points in Vaduz, AFFA would probably have shown him the door, and now there is a chance that the contract will be extended until the next selection cycle. In any case, the German specialist hopes to continue his work in Azerbaijan where he is happy with everything but the performance of his team, which could be better. Only now, have the team begun to acquire some style, looking good in the matches against Finland and Germany. Liechtenstein were beaten with mediocre play, but the main thing in this case is the score on the scoreboard. And it was in our favour, and now we have to bring the tournament to its logical conclusion and to work flat out in the fight against Russia at the Tofiq Bahramov Republican Stadium on 14 October.
What to expect from the championship?
Meanwhile, six rounds have already been played in the national championship, so we can draw some interim conclusions. Four teams at once have settled at the head of the standings and are waiting for World Cup 2010 qualifiers to be completed in order to take a dive into the aura of the national championship again. So what are the surprises presented by the championship?
The main event is certainly the spirited start of Mugan. The Salyan team, which probably did not even think about a place on the podium before the contest, set the pace throughout the championship without even realizing it. And for the time being, they can maintain their pace despite their defeat in the sixth round from Xazar-Lankaran with a score of 0:2. This was the first failure of Kemal Alispahic's team in the season, but they still retained their lead in the standings. To be more precise, there are four leaders at the moment - Mugan is followed by Simurq, Qarabag and Inter, and the latter comes first according to additional indicators.
Xazar-Lankaran cannot boast of stability yet, as they tied twice and now have to catch up. In any case, the club still has a chance to catch up with its rivals, because the championship is just getting started. Another thing is that in recent years, the southerners have been playing unstably, often losing points in home games, which could haunt them in the current competition. So the pause in the championship should benefit Xazar, which traditionally pursues only high-level goals and will be fighting for the first place.
In the meantime, Simurq looks cool. They started the championship vaguely, but then were able to win three times in a row. And, most importantly, they defeated the main contenders for the title - Qarabag, Baki and Neftci - and are firmly resolved to conquer the domestic Olympus in this season. So Roman Pokora's team caught an excellent game rhythm and can aim for the highest places. Especially as in contrast to the same Baki and Qarabag, the Zaqatala team failed to perform successfully in the European Cup, and they had time to focus on the vicissitudes of the domestic tournament.
On the other hand, attention is drawn to the current status of the national champion Baki. The team currently ranks third from the bottom, having only one victory in its account, so the "Capitals" still have to go a difficult way to improve their situation. In any case, the break in the championship should do them good, and then, the team will show the usual result once again. Especially as in order to be able to fight for awards, the team need to be in the top six in the regular championship.
On the other hand, as soon as Azerbaijan's football championship took a break, it was time to change coaches. Baki and Neftci decided to replace their coaches. Gjoko Hadzievski and Boyukaga Agayev were replaced by Bulent Korkmaz and Vaqif Sadixov respectively. But time will show whether they will be able to improve the performance of their teams.
First of all, attention is drawn to the changes in the "Capitals" camp which are holders of the title. The team led by Hadzievski won the title of national champions and successfully played in the European Cup, but did not get off to a good start in the next national championship. As a result, there were two defeats from Simurq and Qarabag, after which the management of Baki decided to make personnel changes at the club. As a result, Hadzievski resigned from his post and was replaced by Bulent Korkmaz who until recently was one of the key players in the national team of Turkey. The specialist worked in the Galataraseray and will now try to rectify the situation in Baki. The coach said that he needed more than one month to assess the potential of the team and inform them of his vision of play.
Be that as it may, Baki still have to defend their title, so there is responsibility for the outcome. Moreover, it is no secret that due to the turbulent policy of transfers the "Capitals" have a composition of champions. In any case, there is a big reserve and the coach can vary the composition. Another thing is that the club cannot yet demonstrate the results that are expected of it. So in this situation, it will be quite difficult to defend the title.
At the same time, the leadership of Neftci changed as well - Sadixov who won the national cup with the team in 1995 rejoined the team. In the recent period, the club has not really pleased its fans and has been unable to win anything in the internal arena for several years, although in this season, the fans got a glimpse of hope after Neftci got off to a good start in the championship and settled at the head of the standings. But then they lost to Mugan and Simurq, so the bosses of Neftci decided to use the services of Sadixov, who is also an assistant to Berti Vogts in the national team. Therefore, he is likely to combine these positions. In short, the first six rounds of the championship proved rich not only in a purely athletic component, and with each new game, the championship becomes even more interesting.