Çərşənbə axşamı, 22:25
Tanınmış opera müğənnisi Hüseynqulu Sarabskinin törəməsi, Bakı Musiqi Akademiyasının ikinci kurs tələbəsi olan gənc azərbaycanlı pianoçu İsfar Sarabski Azərbaycanın caz musiqiçiləri sırasında ən gəncidir: noyabrda onun cəmi 19 yaşı tamam oldu. İsfarın caz səhnəsində debütü isə 2002-ci ilin yazına, yəni "Caspian Jazz and Blues" festivalına qatılmasına təsadüf edir. 2004-cü ildə İsfar ixtisaslaşmış musiqi məktəblərinin şagirdləri arasında keçirilmiş respublika müsabiqəsində ikinci yer tutub. Onda gənc musiqiçi "Üfüq" xeyriyyə konsertlərində çıxış etməyə başlayıb. Elə həmin il İsfar "İssık-Kul ulduzları" beynəlxalq klassik və instrumental xalq musiqisi festivalının diplomantı olub.
2006-cı ildə o, Caz Mərkəzində böyük proqramla çıxış edib. Proqram həm klassik, həm də caz əsərlərindən ibarət idi və Azərbaycan cazının təcrübəli ustaları ilə birgə ifa edilirdi. Həmin il İsfara "İstedadlar" sertifikatı verilib. Az sonra o, Bakı Caz Festivalının gənclik proqramına qatılıb, bu il isə festivalda tamhüquqlu iştirakçı olub. 2008-ci ildə musiqiçini Rusiya beynəlxalq caz festivalına və Norveçdə keçirilən "Silda Jazz Festival"a dəvət edirlər. İsfar Sarabskinin adı Azərbaycan prezidentinin əmri ilə Azərbaycanın gənc istedadlarının "Qızıl kitabı"na salınıb. İstedadına arxalanaraq, 19 yaşında özünü tanınmış kimi hiss etmək necədir? İsfar Sarabski bu barədə və çox şeylər haqqında "Region plus"a danışıb.
- İsfar, bu yaxınlarda Montrödə 43-cü caz festivalı çərçivəsində keçirilmiş müsabiqənin qalibi olmusan. Bu festival yadında nə ilə qalıb?
- "Montreux Jazz Festival" Avropada ən tanınmış və prestijli musiqi hadisələrindən biridir, orada dəyişmədən həmişə dünyanın ən yaxşı musiqiçiləri çıxış edirlər. Montrö caz festivalında Bob Dilan, Stinq, Corc Dyuk, Çik Korea, Bi Bi Kinq və başqa ulduzlar çıxış ediblər, festival bu gün də gənc musiqiçilər üçün start meydanıdır. Buna görə də çağdaş cazın əfsanələri ili yanaşı, həmin festivalda iştrak mənim üçün böyük fəxrdir. Bu il mən birinci yeri gürcü musiqiçisi Beka Qoçiaşvili ilə bölüşdüm.
- Musiqisiz yaşaya bilməyəcəyinizi ilk dəfə nə vaxt anladınız? Uşaq vaxtı hansı sənətin arxasıyca getməyi düşünür-dünüz?
- Ancaq musiqiçi olmalıydım, başqa cür ola bilməzdi. Bizim evdə musiqi həmişə səslənib. Mənim anam 6 saylı musiqi məktəbində skripka sinfinin müəllimidir, atam da bütün həyatı boyu musiqi ilə maraqlanıb. Mənim iki-üç yaşım olanda ən sevimli oyuncaqlarım… plastinkalar idi. Atam mənim üçün nağıllardan tutmuş caza qədər bütün musiqili yenilikləri alırdı. Caza qulaq asmağı sevirdim. Musiqi o qədər enerjili və həyəcanlandırıcı idi ki, mən uşaq şeypuru ilə mənzilimizdə ora-bura qaçaraq gerçək musiqini canlandırırdım. Valideynlərim musiqiyə marağımı görüb, mənə kiçik sintezator da bağışladılar, günboyu ondan ayrıla bilmirdim. Bir az böyüyəndən sonra məni konsertlərə aparmağa başladılar. 6 yaşı olanda isə məni Bülbül adına musiqi məktəbinə götürdülər.
Mənə musiqi ilə məşğul olmaq xoş gəlirdi. Amma səhnəyə çıxmaqdan çox qorxurdum. Yadımdadır, ilk çıxışımda göz yaşlarımı saxlaya bilmirdim. Müəllimim Nilufər xanım Tabasaranskinin yubileyində iki əsər ifa etməliydim. Çıxışdan əvvəl səhnə arxasında idim və həyəcandan titrəyirdim. Məni royalın yanına gətirdilər və mən alətin arxasında oturdum. Əllərim dillərinə toxunan kimi gözümdən sel kimi yaş axmağa başladı (gülür). Təsəvvür edin, mən çalıram, göz yaşlarım dillərin üzərinə damcılayır. Yaxşı ki, tamaşaçılar mənim ilk çıxışıma rəhmli oldular və alqışlarla dəstəklədilər. Bu cür dəstəklərdən həvəsləndiyimdən, artıq ikinci əsəri göz yaşları olmadan ifa elədim.
- İsfar, yəni uşaqlıqda sənin də yaşıdların kimi futbol oynamaq istəyin olmayıb, bunun əvəzinə vaxtını qamma və  sonatalara həs etmisən?
- (Gülür) Niyə olmayıb? İlk vaxtlar mən, necə deyərlər, çubuq altında məşğul olurdum. Pəncərədən qonşu uşaqların top oynadığını eşidəndə, mən də küçəyə getmək istəyirdim. Amma böyüdükdən sonra anladım ki, mənim işim musiqidir və royal çalmaq üçün keçirdiyim vaxtlar boşa getməyib.
- İsfar, öz üzərində tanınmış opera müğənnisi, rejissor və ictimai xadim Hüseynqulu Sarabskinin törəməsi olmaq yükünü nə vaxt hiss etmyə başladın?
- Lap uşaqlıqdan mən bilirdim ki, Sarabskinin törəməsiyəm. Tanınmış ulu babamın şəkillərinin də olduğu ailə fotoalbomuna çox baxmışam. Valideynlərim də onun barəsində mənə danışırdılar. Özü də 15 yaşına qədər mən İsfar Məmmədov idim. Bu soyad mənə atamdan keçib. Bakıda keçirilən ilk ciddi müsabiqəni udaraq birinci yer tutandan sonra, atam mənim soyadımı dəyişmək qərarına gəldi.  Yadımdadır, atam mənə dedi ki, o əmindir, mən Sarabskilərin adını batırmayacağam və qururla daşıyacağam və o bundan çox xoşbəxtdir. Ümumiyyətlə, tanınmış soyadın xüsusi "yükünü" mən heç vaxt elə də hiss etməmişəm. Mən bilirəm, nəyi etmək olar, nəyi yox ! İstənilən adam eləyə biləcəyi hərəkətlərin sərhədini bilməlidir.
- Maraqlıdır, İsfar üçün tabular varmı?
- (Düşünür) Mən heç vaxt səhnəyə hazırlıqsız çıxmaram. Heç vaxt özümün səhnədə biabır olmağıma yol vermərəm. Heç zaman öz ailəmi biabır etmərəm.
- Sizin kumiriniz kimdir, yaradıcılığınıza hiss olunan təsiri kim edib? Sizin musiqi düşüncənizə daha çox təsir göstərən bir necə cazmenin adını çəkin.
- Mən uşaqlıqda Dizzy Gillespienin və Louis Armstrongun plastinkalarına çox qulaq asırdım. Daha sonra məni Bill Evansın, Duke Ellingtonun, Brad Mehldaunun, Gonzalo Rubalcabanın və Keith Jarrettin musiqisi maraqlandrmağa başladı. Həm də əlbəttə ki, Vaqif Mustafazadənin musiqisi mənim çox xoşuma gəlir. Məhz bu adamlar yaradıcılığıma böyük təsir göstəriblər.
- Sizdən ötrü caz nədir? Bu özünüifadə üçün ideal vasitədir, yoxsa sizin musiqi düşüncələrinizin ötərgi halıdır?
- Caz özünü ifadə azadlığı verir. İstənilən caz musiqiçisi ilk öncə özünü ifadə edir. Axı biz yazılmış notlarla çalmırıq. Bununla yanaşı, mən klassik musiqini də ifa etməyi xoşlayıram. Gələcəkdə klassik əsərlər yazmağı planlaşdırıram.
- Bizim şou-biznes səhnəsində indi yetərincə musiqiçi və psevdomusiqiçilər var. Çağdaş musiqiyə münasibətiniz necədir?
- Mən estradaya laqeydəm. Bu musiqini anlamıram. Mənə çatmır. Bu şou-biznes deyilən şey isə məni maraqlandırmır. Nəsə saxta və qondarmadır. Ulduzlar hansısa qeyri-müəyyən "qazan"da "bişirilir", yalançı həyat yaşayırlar, daim yad rollar oynayırlar. Mən isə səmimiliyi və canlı hissləri sevirəm. Cazda olduğu kimi.
- Musiqiçi İsfar Sarabski işdən azad vaxtlarında nə ilə məşğul olur?
- Futbolu və bilyardı sevirəm (gülür). Görünür, bu idman növünə sevgi məndə uşaqlıqdan qalıb. Onda top qovalamağa sərbəst vaxtım olmayıb. İndi təmiz havaya çıxmağa imkan düşən kimi futbol oynayıram. İtaliyanın  "Milan" futbol klubunun azarkeşiyəm. Mayda sevimli komandamın oyununa baxmaq üçün İtaliya futbol çempionatına yola düşmək istəyirəm.
- Eşitmişik ki, oxumağa getməyi planlaşdırırsınız. Musiqi ustalığınızı harada təkmilləşdircəyinizi artıq müəyyən etmisinizmi?
- Xaricdən yetərincə təklif almışıq. Mənim Avropa, Rusiya və ABŞ-da təhsil almaq imkanım var. Artıq oxumaq üçün üç şəhəri - London, Moskva və Nyu-Yorku gözaltı etmişəm. Əlbəttə ki, mən vətənimə gələcəyəm və Azərbaycanın adından çıxış edəcəyəm, hər yerdə öz ölkəmi təmsil edəcəyəm, ancaq təhsilimi xaricdə davam etdirmək istəyirəm. Özü də oxumağa yalnız ulu babam Hüseynqulu Sarabskinin xatirəsinə həsr edilmiş yubiley konsertindən sonra yola düşmək istəyirəm.
Bununla yanaşı, planımda xarici musiqiçilərin də qatılacağı albom yazmaq var. Hazırda danışıqlar aparılır və vaxtından əvvəl kartları açmaq və musiqiçilərin adlarını çəkmək istəmirəm. Yalnız bir şeyi deyəcəyəm: bunlar musiqi dünyasında tanınmış adamlardır. Yaxın plan "Montreux Jazz Festival"ında iştirak durur, orada Azərbaycanı təmsil edəcəyəm. Həmçinin, Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında klassik solo-konsertim olacaq. Yəni planlarım çoxdur...

ИМЯ В "ЗОЛОТОЙ КНИГЕ"
Молодой азербайджанский пианист Исфар Сарабский, потомок знаменитого оперного певца Гусейнгулу Сарабского, - студент второго курса Бакинской музыкальной академии, самый молодой из азербайджанских джазовых музыкантов: в ноябре ему исполнилось 19 лет. На джазовой сцене дебютировал весной 2002 года, когда принял участие в фестивале Caspian Jazz and Blues. В 2004 году Исфар занял второе место на республиканском конкурсе, который проводился среди учеников специализированных музыкальных школ. Тогда же юный музыкант начинает участвовать в благотворительных концертах Уфюг. В том же году Исфар становится дипломантом международного фестиваля классической и инструментальной народной музыки "Звезды Иссык-Куля". В 2006 году он выступил с большой программой в Джазовом центре, которая состояла как из классических произведений, так и джазовых, исполненных вместе с уже опытными мастерами азербайджанского джаза. В том же году Исфара награждают сертификатом "Истедадлар". Чуть позже он принял участие в молодежной программе Бакинского джазового фестиваля, а в этом году участвовал в фестивале как полноправный участник. В 2008 году музыканта приглашают на российский международный джазовый и норвежский фестивали Silda Jazz Festival. Имя Исфара Сарабского указом президента Азербайджана занесено в "Золотую книгу" юных талантов Азербайджана. Каково это, ощущать себя знаменитым  благодаря своему таланту, когда тебе всего лишь 19 лет? Об этом и о многом другом в беседе с R+ рассказал Исфар Сарабский.
- Исфар, недавно вы стали победителем конкурса, проходившего в рамках 43-го джазового фестиваля в Монтрё. Чем запомнился вам этот фестиваль?
- Montreux Jazz Festival - одно из самых громких и престижных музыкальных событий в Европе, в нем неизменно принимают участие лучшие исполнители мира. За время своего существования джаз-фестиваль в Монтрё открыл немало звезд, таких, как Боб Дилан, Стинг, Джордж Дюк, Чик Кореа, Би Би Кинг, и многих других, поныне оставаясь стартовой площадкой для молодых музыкантов. Так что участие в нем, наряду с легендами современного джаза, для меня большая честь. В этом году я разделил первое место с грузинским музыкантом Бекой Гочиашвили.
- Когда вы впервые поняли, что музыка - это ваше? Кем вы хотели стать в детстве?
- Музыкантом. Иначе и быть не могло. В нашем доме всегда звучала  музыка. Моя мама - педагог по классу скрипки в музыкальной школе №6, отец всю жизнь увлекался музыкой. Когда мне было года два-три, моими любимыми игрушками были… пластинки. Папа покупал мне все музыкальные новинки - от сказок до джаза. Мне нравилось слушать джаз. Музыка была такой энергичной и зажигательной, что я весь день бегал по квартире с детской трубой и изображал настоящего музыканта. Родители, заметив мой интерес к музыке, подарили мне миниатюрный синтезатор, с которым я не расставался целыми днями. Когда я немного подрос, меня стали водить на концерты. А когда мне исполнилось 6 лет, меня приняли в Музыкальную школу имени Бюль-Бюля.
Мне нравилось заниматься музыкой, но я очень боялся выходить на сцену. Помню, первое мое выступление прошло в слезах. На юбилей моего педагога Нелюфер ханым Табасаранской я должен был исполнить два произведения. Перед выходом я стоял за кулисами и дрожал от волнения. Меня подвели к роялю, я сел за инструмент, но как только коснулся клавиш, слезы полились ручьем (смеется). Представляете, играю, а на клавиши капают слезы. Хорошо, еще зрители благосклонно приняли мое первое выступление и поддержали аплодисментами. Вдохновленный такой поддержкой, второе произведение я уже исполнил без слез.
- Исфар, неужели в детстве у вас не возникало желания погонять со сверстниками в футбол, вместо того, чтобы посвящать свое время гаммам и сонатам?
- (Улыбается). Ну отчего же не возникало? Первое время я занимался, что называется, из-под палки. Слышал, как за окном соседские ребята гоняют мяч, и меня так и тянуло на улицу. Но потом, повзрослев, я понял, что музыка - это мое и что не зря я столько времени проводил за игрой на рояле.
- Исфар, когда вы почувствовали на себе бремя потомка знаменитого оперного певца, режиссера и общественного деятеля Гусейнгулу Сарабского?
- С самого детства знал, что я правнук Сарабского. Много раз  просматривал домашний фотоархив, в котором имелись и фотографии знаменитого прадеда. Родители часто рассказывали мне о нем… Кстати, до 15 лет я был Исфаром Мамедовым. Эта фамилия досталась мне от отца. Но после того, как я выиграл свой первый серьезный конкурс, который проходил в Баку, и взял первое место, папа решил поменять мне фамилию. Помню, он сказал мне, если я уверен в том, что не опозорю фамилию Сарабских и буду нести ее с честью, он будет только счастлив.
Впрочем, особого "бремени" знаменитой фамилии я никогда не чувствовал. Я знаю, что мне можно делать, а чего нельзя. Каждый адекватный человек должен иметь собственные границы дозволенного…
- Интересно, что же является для Исфара табу?
- (Задумался). Я никогда не выйду на сцену без подготовки. Никогда не позволю себе осрамиться на сцене. И ни при каких обстоятельствах не опозорю свою семью…
- Кто является вашим кумиром, кто оказал на вас и ваше творчество ощутимое влияние? Назовите несколько джазовых имен, оказавших наибольшее влияние на ваше музыкальное мышление.
- В детстве я слушал пластинки Dizzy Gillespie и Louis Armstrong. Позже меня стало интересовать творчество Bill Evans, Duke Ellington, Brad Mehldau, Gonzalo Rubalcaba и Keith Jarrett. Ну и, конечно же, мне очень нравится музыка Вагифа Мустафазаде. Именно эти люди  оказали большое влияние на мое творчество.
- Что для вас джаз? Это идеальное средство самовыражения или временное состояние вашего музыкального мышления?
- Джаз дает свободу самовыражения. Любой джазовый музыкант в первую очередь выражает себя. Мы же не играем по написанным нотам. В то же время я люблю исполнять и классическую музыку. В будущем планирую писать классические произведения.
- У нас сейчас столько музыкантов и псевдомузыкантов на арене шоу-бизнеса. Какое у вас отношение к современной музыке?
- Я безразличен к эстраде. Не понимаю эту музыку. Не доходит она до меня. И так называемый шоу-бизнес меня не интересует. Все это как-то фальшиво и наигранно. Звезды "варятся" в какой-то непонятной "каше", живут не своей жизнью и постоянно играют чужие роли. Мне больше по душе искренность и живые эмоции. Как в джазе…
- Чем увлекается музыкант Исфар Сарабский в свободное от работы время?
- Обожаю футбол и бильярд (смеется). Видимо, любовь к этому виду спорта у меня осталась с детства. Тогда у меня не было свободного времени погонять мяч. Теперь, как только выдается время выбраться на свежий воздух, играю в футбол. Болею за итальянский футбольный клуб "Милан". В мае собираюсь отправиться на чемпионат Италии по футболу, чтобы поболеть за любимую команду.
- Слышали, что вы планируете отправиться на учебу. Выбрали уже, где именно собираетесь совершенствовать музыкальное мастерство?
- Предложений из-за рубежа уже более чем достаточно. У меня есть возможность продолжить обучение в странах Европы, России и США. Уже наметил три города - Лондон, Москву и Нью-Йорк, где я буду учиться. Конечно, я буду приезжать на родину и выступать от имени Азербайджана, повсюду представлять свою страну, но все же хочу продолжить учебу за границей. Кстати, отправиться на учебу я собираюсь только после юбилейного концерта, который хочу посвятить моему знаменитому прадеду Гусейнгулу Сарабскому. Помимо этого в планах запись моего альбома, в котором будут задействованы и зарубежные музыканты. В настоящее время ведутся переговоры, и я не хочу раньше времени раскрывать все карты и называть имена музыкантов. Скажу одно: это люди, известные в мире музыки. В ближайших планах и участие в Montreux Jazz Festival, на котором я буду представлять Азербайджан, и мой сольный классический концерт в Азгосфилармонии имени М.Магомаева. Так что планов у меня много…