Çərşənbə axşamı, 22:25
Tanınmış opera müğənnisi Hüseynqulu Sarabskinin törəməsi, Bakı Musiqi Akademiyasının ikinci kurs tələbəsi olan gənc azərbaycanlı pianoçu İsfar Sarabski Azərbaycanın caz musiqiçiləri sırasında ən gəncidir: noyabrda onun cəmi 19 yaşı tamam oldu. İsfarın caz səhnəsində debütü isə 2002-ci ilin yazına, yəni "Caspian Jazz and Blues" festivalına qatılmasına təsadüf edir. 2004-cü ildə İsfar ixtisaslaşmış musiqi məktəblərinin şagirdləri arasında keçirilmiş respublika müsabiqəsində ikinci yer tutub. Onda gənc musiqiçi "Üfüq" xeyriyyə konsertlərində çıxış etməyə başlayıb. Elə həmin il İsfar "İssık-Kul ulduzları" beynəlxalq klassik və instrumental xalq musiqisi festivalının diplomantı olub.
2006-cı ildə o, Caz Mərkəzində böyük proqramla çıxış edib. Proqram həm klassik, həm də caz əsərlərindən ibarət idi və Azərbaycan cazının təcrübəli ustaları ilə birgə ifa edilirdi. Həmin il İsfara "İstedadlar" sertifikatı verilib. Az sonra o, Bakı Caz Festivalının gənclik proqramına qatılıb, bu il isə festivalda tamhüquqlu iştirakçı olub. 2008-ci ildə musiqiçini Rusiya beynəlxalq caz festivalına və Norveçdə keçirilən "Silda Jazz Festival"a dəvət edirlər. İsfar Sarabskinin adı Azərbaycan prezidentinin əmri ilə Azərbaycanın gənc istedadlarının "Qızıl kitabı"na salınıb. İstedadına arxalanaraq, 19 yaşında özünü tanınmış kimi hiss etmək necədir? İsfar Sarabski bu barədə və çox şeylər haqqında "Region plus"a danışıb.
- İsfar, bu yaxınlarda Montrödə 43-cü caz festivalı çərçivəsində keçirilmiş müsabiqənin qalibi olmusan. Bu festival yadında nə ilə qalıb?
- "Montreux Jazz Festival" Avropada ən tanınmış və prestijli musiqi hadisələrindən biridir, orada dəyişmədən həmişə dünyanın ən yaxşı musiqiçiləri çıxış edirlər. Montrö caz festivalında Bob Dilan, Stinq, Corc Dyuk, Çik Korea, Bi Bi Kinq və başqa ulduzlar çıxış ediblər, festival bu gün də gənc musiqiçilər üçün start meydanıdır. Buna görə də çağdaş cazın əfsanələri ili yanaşı, həmin festivalda iştrak mənim üçün böyük fəxrdir. Bu il mən birinci yeri gürcü musiqiçisi Beka Qoçiaşvili ilə bölüşdüm.
- Musiqisiz yaşaya bilməyəcəyinizi ilk dəfə nə vaxt anladınız? Uşaq vaxtı hansı sənətin arxasıyca getməyi düşünür-dünüz?
- Ancaq musiqiçi olmalıydım, başqa cür ola bilməzdi. Bizim evdə musiqi həmişə səslənib. Mənim anam 6 saylı musiqi məktəbində skripka sinfinin müəllimidir, atam da bütün həyatı boyu musiqi ilə maraqlanıb. Mənim iki-üç yaşım olanda ən sevimli oyuncaqlarım… plastinkalar idi. Atam mənim üçün nağıllardan tutmuş caza qədər bütün musiqili yenilikləri alırdı. Caza qulaq asmağı sevirdim. Musiqi o qədər enerjili və həyəcanlandırıcı idi ki, mən uşaq şeypuru ilə mənzilimizdə ora-bura qaçaraq gerçək musiqini canlandırırdım. Valideynlərim musiqiyə marağımı görüb, mənə kiçik sintezator da bağışladılar, günboyu ondan ayrıla bilmirdim. Bir az böyüyəndən sonra məni konsertlərə aparmağa başladılar. 6 yaşı olanda isə məni Bülbül adına musiqi məktəbinə götürdülər.
Mənə musiqi ilə məşğul olmaq xoş gəlirdi. Amma səhnəyə çıxmaqdan çox qorxurdum. Yadımdadır, ilk çıxışımda göz yaşlarımı saxlaya bilmirdim. Müəllimim Nilufər xanım Tabasaranskinin yubileyində iki əsər ifa etməliydim. Çıxışdan əvvəl səhnə arxasında idim və həyəcandan titrəyirdim. Məni royalın yanına gətirdilər və mən alətin arxasında oturdum. Əllərim dillərinə toxunan kimi gözümdən sel kimi yaş axmağa başladı (gülür). Təsəvvür edin, mən çalıram, göz yaşlarım dillərin üzərinə damcılayır. Yaxşı ki, tamaşaçılar mənim ilk çıxışıma rəhmli oldular və alqışlarla dəstəklədilər. Bu cür dəstəklərdən həvəsləndiyimdən, artıq ikinci əsəri göz yaşları olmadan ifa elədim.
- İsfar, yəni uşaqlıqda sənin də yaşıdların kimi futbol oynamaq istəyin olmayıb, bunun əvəzinə vaxtını qamma və  sonatalara həs etmisən?
- (Gülür) Niyə olmayıb? İlk vaxtlar mən, necə deyərlər, çubuq altında məşğul olurdum. Pəncərədən qonşu uşaqların top oynadığını eşidəndə, mən də küçəyə getmək istəyirdim. Amma böyüdükdən sonra anladım ki, mənim işim musiqidir və royal çalmaq üçün keçirdiyim vaxtlar boşa getməyib.
- İsfar, öz üzərində tanınmış opera müğənnisi, rejissor və ictimai xadim Hüseynqulu Sarabskinin törəməsi olmaq yükünü nə vaxt hiss etmyə başladın?
- Lap uşaqlıqdan mən bilirdim ki, Sarabskinin törəməsiyəm. Tanınmış ulu babamın şəkillərinin də olduğu ailə fotoalbomuna çox baxmışam. Valideynlərim də onun barəsində mənə danışırdılar. Özü də 15 yaşına qədər mən İsfar Məmmədov idim. Bu soyad mənə atamdan keçib. Bakıda keçirilən ilk ciddi müsabiqəni udaraq birinci yer tutandan sonra, atam mənim soyadımı dəyişmək qərarına gəldi.  Yadımdadır, atam mənə dedi ki, o əmindir, mən Sarabskilərin adını batırmayacağam və qururla daşıyacağam və o bundan çox xoşbəxtdir. Ümumiyyətlə, tanınmış soyadın xüsusi "yükünü" mən heç vaxt elə də hiss etməmişəm. Mən bilirəm, nəyi etmək olar, nəyi yox ! İstənilən adam eləyə biləcəyi hərəkətlərin sərhədini bilməlidir.
- Maraqlıdır, İsfar üçün tabular varmı?
- (Düşünür) Mən heç vaxt səhnəyə hazırlıqsız çıxmaram. Heç vaxt özümün səhnədə biabır olmağıma yol vermərəm. Heç zaman öz ailəmi biabır etmərəm.
- Sizin kumiriniz kimdir, yaradıcılığınıza hiss olunan təsiri kim edib? Sizin musiqi düşüncənizə daha çox təsir göstərən bir necə cazmenin adını çəkin.
- Mən uşaqlıqda Dizzy Gillespienin və Louis Armstrongun plastinkalarına çox qulaq asırdım. Daha sonra məni Bill Evansın, Duke Ellingtonun, Brad Mehldaunun, Gonzalo Rubalcabanın və Keith Jarrettin musiqisi maraqlandrmağa başladı. Həm də əlbəttə ki, Vaqif Mustafazadənin musiqisi mənim çox xoşuma gəlir. Məhz bu adamlar yaradıcılığıma böyük təsir göstəriblər.
- Sizdən ötrü caz nədir? Bu özünüifadə üçün ideal vasitədir, yoxsa sizin musiqi düşüncələrinizin ötərgi halıdır?
- Caz özünü ifadə azadlığı verir. İstənilən caz musiqiçisi ilk öncə özünü ifadə edir. Axı biz yazılmış notlarla çalmırıq. Bununla yanaşı, mən klassik musiqini də ifa etməyi xoşlayıram. Gələcəkdə klassik əsərlər yazmağı planlaşdırıram.
- Bizim şou-biznes səhnəsində indi yetərincə musiqiçi və psevdomusiqiçilər var. Çağdaş musiqiyə münasibətiniz necədir?
- Mən estradaya laqeydəm. Bu musiqini anlamıram. Mənə çatmır. Bu şou-biznes deyilən şey isə məni maraqlandırmır. Nəsə saxta və qondarmadır. Ulduzlar hansısa qeyri-müəyyən "qazan"da "bişirilir", yalançı həyat yaşayırlar, daim yad rollar oynayırlar. Mən isə səmimiliyi və canlı hissləri sevirəm. Cazda olduğu kimi.
- Musiqiçi İsfar Sarabski işdən azad vaxtlarında nə ilə məşğul olur?
- Futbolu və bilyardı sevirəm (gülür). Görünür, bu idman növünə sevgi məndə uşaqlıqdan qalıb. Onda top qovalamağa sərbəst vaxtım olmayıb. İndi təmiz havaya çıxmağa imkan düşən kimi futbol oynayıram. İtaliyanın  "Milan" futbol klubunun azarkeşiyəm. Mayda sevimli komandamın oyununa baxmaq üçün İtaliya futbol çempionatına yola düşmək istəyirəm.
- Eşitmişik ki, oxumağa getməyi planlaşdırırsınız. Musiqi ustalığınızı harada təkmilləşdircəyinizi artıq müəyyən etmisinizmi?
- Xaricdən yetərincə təklif almışıq. Mənim Avropa, Rusiya və ABŞ-da təhsil almaq imkanım var. Artıq oxumaq üçün üç şəhəri - London, Moskva və Nyu-Yorku gözaltı etmişəm. Əlbəttə ki, mən vətənimə gələcəyəm və Azərbaycanın adından çıxış edəcəyəm, hər yerdə öz ölkəmi təmsil edəcəyəm, ancaq təhsilimi xaricdə davam etdirmək istəyirəm. Özü də oxumağa yalnız ulu babam Hüseynqulu Sarabskinin xatirəsinə həsr edilmiş yubiley konsertindən sonra yola düşmək istəyirəm.
Bununla yanaşı, planımda xarici musiqiçilərin də qatılacağı albom yazmaq var. Hazırda danışıqlar aparılır və vaxtından əvvəl kartları açmaq və musiqiçilərin adlarını çəkmək istəmirəm. Yalnız bir şeyi deyəcəyəm: bunlar musiqi dünyasında tanınmış adamlardır. Yaxın plan "Montreux Jazz Festival"ında iştirak durur, orada Azərbaycanı təmsil edəcəyəm. Həmçinin, Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında klassik solo-konsertim olacaq. Yəni planlarım çoxdur...

NAME IN THE "GOLDEN BOOK"
The young Azerbaijani pianist Isfar Sarabski, a descendant of the famous opera singer Huseynqulu Sarabski and a second year student at Baku Music Academy, is the youngest of Azerbaijani jazz musicians: last November he turned 19. He made his debut on the jazz stage in the spring of 2002 when he took part in the Caspian Jazz and Blues Festival. In 2004, Isfar took second place in a national contest for students of specialist music schools. At the same time, the young musician began to take part in Ufuq charity concerts. In the same year, Isfar received an award from the international festival of classical and instrumental folk music "Stars of Issyk-Kul". In 2006 he played a major programme at the Jazz Centre, which consisted of both classical works and jazz, performing together with experienced masters of Azerbaijani jazz. In the same year, Isfar was awarded the Istedadlar certificate. Later, he participated in the youth programme of the Baku Jazz Festival, and then he participated in the festival proper. In 2008 the musician was invited to the Russian International Jazz Festival and the Norwegian Silda Jazz Festival. By presidential decree, Isfar Sarabski's name has been included in the "Golden Book" of the Young Talent of Azerbaijan. What's it like to be famous for your talent when you are only 19? Isfar Sarabski spoke about this and many other things in conversation with R+.
- Isfar, recently you won a competition held at the 43rd Jazz Festival in Montreux. How do you remember this festival?
- The Montreux Jazz Festival is one of the most famous and prestigious music events in Europe; it has always involved the world's best performers. Since it was founded, the Jazz Festival in Montreux has discovered many stars, such as Bob Dylan, Sting, George Duke, Chick Corea, BB King and many others, and it still remains a launch pad for young musicians. So participation there, together with legends of modern jazz, was a great honour for me. This year I shared first place with the Georgian musician Beka Gochiashvili.
- When did you first realize that music is your vocation? What did you want to become as a child?
- A musician. It could not have been otherwise. Music was always played in our home. My mother taught violin in music school № 6, and my father was fond of music all his life. When I was two or three years old, my favourite toys were ... records. My father bought me every kind of music - from fairy tales to jazz. I enjoyed listening to jazz. Music was so energetic and rousing that I spent all day running around the apartment with a children's pipe playing a real musician. Noticing my interest in music, my parents gave me a miniature synthesizer, which I did not let go for days. When I was a little older, I began going to concerts. And when I was 6 years old I was accepted to the Bulbul music school.
I liked to play music, but I was terrified of going on stage. I remember that during my first performance I was in tears. On the anniversary of my teacher, Nilufar Tobusoranskaya, I had to perform two pieces. Before going on to play, I stood backstage and trembled with emotion. I was taken to the piano, I sat down at the instrument, but as soon as I touched the keys, the tears flooded out (laughs). Just imagine, I was playing and my tears were dripping onto the keys. It is good that the audience accepted my first performance graciously and supported me with applause. Inspired by this support, I played the second piece without the tears.
- Isfar, surely as a child you had a desire to play football with your peers rather than devoting your time to scales and sonatas?
- (Smiles) Well, why not? Initially I practised under the lash. I heard my neighbours' kids chasing a ball outside and I was drawn towards the street. But then, having matured, I realized that music is my vocation and that I had not spent so much time playing the piano in vain.
- Isfar when did you feel the heavy burden of being descendant of the famous opera singer, director and public figure Huseynqulu Sarabski?
- From childhood I knew that I was the great grandson of Sarabski. I saw our home photo archive many times and there were also photos of my famous great grandfather. My parents often told me about it... By the way, until 15, I was Isfar Mammadov. I inherited this name from my father. But after I won my first major competition, which took place in Baku, my father decided to change my name. I remember he told me that if I was sure that I would not disgrace Sarabski's name and would bear it with honour, he would only be happy.
In any case, I have never felt a special "burden" from carrying the famous name. I know what I can do and what I cannot. Every person should have his own boundaries...
- I wonder what is taboo for Isfar?
- (Thinking) I will never go on stage without preparation. I will never disgrace myself on the stage. And under no circumstances will I disgrace my family...
- Who is your idol and who has had a tangible influence on you and your work? Name some jazzmen who have had the most influence on your musical thinking.
- As a child I listened to recordings by Dizzy Gillespie and Louis Armstrong. Later I became interested in the art of Bill Evans, Duke Ellington, Brad Mehldau, Gonzalo Rubalcaba and Keith Jarrett. And, of course, I really like the music of Vaqif Mustafazada. These people have had a great influence on me.
- What is jazz for you? Is it the perfect way to express yourself or a temporary stage in your musical thinking?
- Jazz gives you freedom of expression. Any jazz musician expresses himself first and foremost. We do not play from written notes. At the same time, I also love to perform classical music. My plan is to write classical works.
- There are now so many musicians and pseudo-musicians in show business. What is your attitude towards modern music?
- I am indifferent to pop music. I do not understand it. And so-called show business does not interest me. It is all insincere and manipulative, somehow. Stars "stew" in some strange "juice", do not live their own lives and are always playing a role. I prefer sincerity and live emotions. As in jazz...
- What does the musician Isfar Sarabski do in his free time?
- I love football and billiards (laughs). Apparently, I've loved this sport since childhood. But then I did not have any free time to play football. Now as soon as I have enough free time to take a breath of fresh air, I play football. I am a fan of the Italian football club Milan. In May, I am going to go to the Italian football championship to support my favourite team.
- We have heard that you plan to continue your education. Have you already decided where you are going to improve your music skills?
- I have more than enough offers from abroad. I have an opportunity to continue my studies in Europe, Russia and the United States. I have already identified three cities - London, Moscow and New York where I will study. Of course, I will come home and perform on behalf of Azerbaijan and represent my country everywhere, but I still want to continue my studies abroad. By the way, I am going to continue my education only after the anniversary concert I want to dedicate to my famous great grandfather Huseynqulu Sarabski. I am also planning to record an album which will include foreign musicians. Negotiations are under way just now and I do not want to prematurely lay all the cards on the table and name the musicians. I will say one thing: they are known to the music world. My immediate plans also include participation in the Montreux Jazz Festival where I will be representing Azerbaijan and a solo classical concert at the Magomayev Azerbaijani State Philharmonic Hall. So I have plenty of plans...