EXTRA OLD ETALONLARI
Nəsə sarsılmaz bir şeylə rastlaşanda bizim dünyanın dəyərlərinin nəyin üzərində qurulduğunu anlamağa başlayırsan. İnsanlar gəlib-gedirlər, amma onlar haqqında xatirələr qalır. Və nə qədər ki biz yaşayırıq, bu insanlar - yazıçılar, bəstəkarlar, sənətkarlar, böyük kulinarlar və şərabçılar da bizimlə yaşayırlar. Əgər diqqət yetirsək, bizi əhatə edən hər şeydə qorunması üçün mübarizə apardığımız əbədiyyətin hissəciklərinə rast gəlmək olar. Çox gözəl anlayırıq ki, gələcək nəsillərin yaddaşında qalmaq hüququ, möcüzələr yaratmaq hüququ uğrunda mübarizə aparırıq. Bax, buna görə insanlar yaşanan hər yeni gündə daha da qiymətli olan dəyərlərə çatmağa can atırlar.
Bu odur - əfsanəvi konyak evi "Hennessy"nin başçısı Moris Rişar Hennessi, bu sehrli və unudulmaz içkinin hazırlanmasına birbaşa dəxli olan insan! Bütün kübar dünyası və taxt-tac sahibləri bu içkinin pərəstişkarıdır. İndi o, Bakıdadır. Qarşıda oturub danışır, suallara cavab verir və dostcasına gülümsəyir.  Birdən anlaysırsan ki, bu anı xatırlamaq və bütün yaşamboyu özünlə daşımaq gərəkdir. 1765-ci ildə "Hennessy" konyak evinin əsasını qoymuş Riçar Hennesinin səkkizinci nəsildən birbaşa törəməsini bir də nə vaxt görmək qismət olacaq?
Moris Rişarın atası nüvə fizikası ilə məşğul olub, o özü isə ulu babasının yolu ilə getməyə qərar verib. Morisin üç qızı var, buna görə də düşünür ki, övladlarının hansısa son məqamda bu estafeti davam etdirəcək. Hər halda, fransız kralı XV Lüdovikin ordusunda muzdla qulluq etmiş və 1765-ci ildə Fransanın Konyak şəhərində məskunlaşmış irland zabiti Moris Rişar Hennessini düşünəndə anın qiymətli olduğunu başa düşmək olur. Gənc Hennessi brendinin dadına ilk dəfə məhz Konyakda baxıb və bu içkinin  taleyində tarixi dəyişiklik edib. Riçard Konyakda öz şirkətini qeydiyyatdan keçirir və bu cazibədar içki ilə alış-verişə başlayır.
Moris Rişar Hennessi bir filosof və aristokrat, incə məsələlərdən başı çıxan adamdır. Bütövlükdə, çox danışan deyil. Amma sevimli işindən, yəni zərif "Hennessy" konyakından danışan zaman onun sifəti canlanır və Moris Hennessi bütün suallara cavab verməyə hazır olur. Bütün fransızlar kimi emosionaldır, eləcə bəlkə də bütün irlandlar kimi dalğındır. Hennessi etiraf edir ki, uşaqlıqda fermer olmağı arzulayıb. Amma sonradan yaşı altı ildən sonra 250-yə çatacaq ailə biznesinə başçılıq etmək perspektivi ona daha çox xoş gəlib.
İndiyə kimi Azərbaycan brendinin və ya şərabının dadına baxıb-baxmadığı barədə suala cavab verən Moris Hennessi açıq bildirdi ki, hələ belə imkan düşməyib. Amma İçərişəhərin çox xoşuna gəldiyini, oradan ev ala və Azərbaycan şərabının tamına baxa biləcəyini də bildirir. Ola bilər ki, İçərişəhərdə ev almaq barədə cənab Hennessi zarafat edir. Amma onu konyaka hələ yeniyetmə ikən atasının öyrətdiyi, ona dadına baxmaq üçün üzərinə konyak hopdurulmuş qənd parçası verdiyi heç də zarafat deyil. Öz etirafına görə, 23 yaşında Moris Rişar  bu içkini gerçəkdən sevməyə başlayıb.
Bu əfsanəvi evin varisi 1984-cü ildən Avropa, Şimali və Cənubi Amerika səyahətlərinə başlayıb, şirkətin prestijli və önəmli müştərilərinə baş çəkməyə başlayıb, onlar üçün dequstasiya mərasimləri keçirib. Və bu yaxınlarda "Jas Hennessy & Cie." şirkətinin və "Moet-Hennessy" qrupunun məhsullarının idxalçısı olan "Apeks Limited" şirkətinin "MEY" şərab qalereyasının təşəbbüsü ilə Moris Rişar Bakıda olub. Azərbaycan paytaxtında da o, çox işlər görməyi bacarıb: şəhərlə tanış olub, jurnalistlərlə görüşüb, konyakın prestijli qammalarının dequstasiyasının keçirildiyi ənənəvi VIP şam yeməkləri təşkil edib. Bu mərasimlərdə cənab Hennessi öz şirkətinin məhsullarını özü şəxsən təqdim edib və  həm də "Region plus"un əməkdaşı ilə görüşüb.
- Bu sizin Bakıya ilk gəlişinizdir. Şəhər haqqında təəssüratlarınız necədir və Azərbaycan paytaxtına səfərinizin məqsədi nədir?
M.H.: - Hə, ilk gəlişimdir. Və şəhəriniz çox xoşuma gəldi. Gözəldir, ekzotikdir və çox müasirdir. Gəlişimin ilk günü Bakıda gəzdiyim cəmi yarım gün ərzində gördüm ki, paytaxtda "luxury" bazarı - "Christian Dior", "Armani", "Gucci", "Zilli", tanınmış zərgərlik brendi "Chopard" başqaları geniş təqdim olunub. Bu çox xoşagələn və yaddaqalandır. Mənim səfərimin məqsədi isə "Hennessy" konyak evinin məhsullarının yayımının genişləndirilməsi ilə bağlıdır, potensial müştərilərlə, jurnalistlərlə, bazarda fəaliyyət göstərən iştirakçılarla görüşləri nəzərdə tutur.
- Bəllidir ki, burada Azərbaycanda siz "Molt-Hennessy" qrupunun məhsullarının eksklüziv distribüteri "Apeks Limited" ilə işləyirsiniz. Bilmək olarmı, Azərbaycanın konyak həvəskarları hansı markalara üstünlük verirlər?
M.H.: - O... Azərbaycan auditoriyasının gözəl zövqü var və mənim iş tərəfdaşlarım deyirlər ki, burada daha çox "Hennessy X.O (Extra Old)" konyakını soruşurlar. Bu, bir butılkada yaşı 20-30 arasında dəyişən 100 növdən çox konyak spirtinin qarışığıdır. Konyaklarımızın zirvə versiyalarından olan "Cognac Hennessy Paradis"ə  və "Richard Hennessy"yə də maraq çoxdur. Sonuncuya yaşı 200 ilə qədər çatan konyak spirtləri daxildir. Onların qiyməti  "Hennessy X.O"dan bahadır. Amma bu gün biz deyə bilərik ki, "Hennessy X.O" doğrudan da Azərbaycanda populyar içkiyə çevrilib. Satınalmaların strukturuna baxdıqda görmək olur ki, "Hennessy X.O" Azərbaycanda, az qala, xalq konyakına çevrilib. Azərbaycanda başqa konyak markaları da nəzərə alınmaqla, konyak satışlarının  60-65%-ini "Hennessy X.O" təşkil edir.
Əgər bu içkinin tarixindən danışsaq, o, 1870-ci ildə mənim ulu babam Moris Hennessi tərəfindən ailə üzvləri və yaxın dostlar üçün yaradılıb. Amma elə oldu ki, tezliklə bu konyak nəinki Hennessinin dostlarına, həm də onun dostlarının dostlarına xoş gəlməyə başladı. Beləliklə, bu konyak geniş populyarlıq qazandı. Bu, şirkət üçün çox önəmli hadisə oldu  və yeni "Hennessy - Extra Old" növü yarandı.
İçkiyə bu ad ona görə verilib ki, o, ailənin ən köhnə spirtlərindən hazırlanıb, onlardan bəziləri hətta XVIII  əsrdə çəkilib. Maraqlıdır ki, ulu babamın yüngül əli ilə "Extra Old" konyakların tamamilə yeni kateqoriyasına çevrildi. Və demək olar ki,  80 il ərzində "Hennessy" "X.O" konyakları istehsal edən yeganə konyak evi oldu. Bu anlayış bütün konyak istehsalçıları üçün hansısa bir standart idi. On il qabaq isə Moris Hennessi  koynak dünyasına daha bir önəmli yenilik - konyakların qiymətləndirilməsi üçün qiymətləndirmə sistemi gətirdi, bu sistem indi mehmanxana şəbəkəsində də uğurla işlədilir. İdeya sadədir: 5 ulduzlu konyak ən bahalı və keyfiyyətlidir, 1 ulduzlu isə daha ucuz və nisbətən dadsızdır. 1947-ci ildə isə kapitan Riçard Hennessinin birbaşa törəmələrindən biri "X.O" üçün üzüm salxımlı və yarpaqlı məşhur butılkanı yaradır. "X.O" konyakının ətri tünd və möhkəmdir, palıd taxtasının, yetişmiş meyvələrin, köhnə dərinin və  çiçəklərin incə notlarının parlaq çalarlarını özündə birləşdirir. Görünür, ona görə də koynak həvəskarları arasında böyük populyarlığa malikdir.
- Cənab Moris Hennessi "Hennessy" konyak evinin hansı konyakını xoşlayır?
M.H.: - "Hennessy" konyaklarının hamısı yüksək keyfiyyətlidir və mən onların hamısını sevirəm. Bütün markaların xüsusi üslubu, dadı və ətri var. Əgər biz dünya musiqi incilərinə baxsaq, görərik ki, böyük Şubert, Çaykovski, Mosart fərqli kompozisiyalar yaradıblar; onlar bir-birlərindən fərqlənsələr də, hamısı əvəzolunmazdır. Bunu "Hennessy" konyakları barədə də demək olar. Ancaq əgər nəyəsə üstünlük vermələrdən danışsaq, onda hər şey bu gözəl içkini nə ilə içməyinizdən, yəni buzla, yoxsa hər hansı bir yeməkdən sonra içməyinizdən asılı olacaq. Konyakı müşayiət edən şeylərdən - vəziyyətdən, atmosferdən, əhvali-ruhiyyədən çox asılıdır. Önəmli məsələ bu prosesi hansı  hadisələrin müşayiət etməsidir.
- Axı konyakı anlamağın özü də böyük incəsənətdir...
M.H.: - Hə, şəksiz. Və mən artıq bildirdiyim kimi, atmosfer konyak üçün əlverişli olmalıdır. Yalnız belə olan halda bu prosesin önəmini dərk etməyə başlayırsan. Dadından onun mənşəyini və yerli üzümün xüsusiyyətlərini anlamağa başlayırsan. Konyakı nə zaman və necə içməyi problemə çevirməyə dəyməz. Hər şeydən öncə sadəcə konyakı sevmək lazımdır. Axı o, həzz üçün yaranıb. Başlanğıc üçün konyaka uyğun gələn qədəhləri seçmək lazımdır. Konyakın qarışdırılması üzrə mütəxəssislər zanbağabənzər qədəhləri məsləhət görürlər, ancaq  hamıya tanış olan alçaq, kürəvari qədəh də işə yarıya bilər.
- "Hennessy" konyakının üslubu başqa konyakların üslubundan nə ilə fərqlənir?
M.H.: - "Hennessy" konyakları Konyak vilayətinin dörd rayonunun - Qran Şampan (Grand Champagne), Pti Şampan (Petite Champagne) , Borderi (Borderies) və Fin Bua (Fins Bois) rayonlarının üzümlüklərindən əldə edilən konyak spirtlərindən hazırlanır. Bu konyak spirtləri artıq taninlərinin bir qismini itirmiş çəlləklərdə uzunmüddətli saxlanılır. Məhz buna görə, "Hennessy" konyakları çox incə, bir az ədviyyatlı, yüngül qönçə ətri və darçın çalarlı palıd ağacı ətrinə malikdir. Dadı harmonik və nəfisdir, yüngül bal və biyan kökü dadı ilə fərqlənir. Və bizim evdə artıq üç əsrdir ki, məhsul yığımından başlayaraq, hər şey eyni texnologiya çərçivəsində edilir. "Hennessy" konyakının əldə edilməsi üçün yalnız bir üzüm növündən - Uni Blandan (Ugni Blanc) istifadə edilir. Gözəl konyakın yaradılması böyük konyak spirti ehtiyatları olmadan mümkün deyil. Bu, şərabçının öz əsərini yaratmaq üçün istifadə etdiyi materialdır. Hazırda ailəmizin nadir konyaklar anbarı var. Onların bəzilərinin yaşı 200 ilə çatır. "Hennessy" dünya üzrə ən böyük köhnə üzüm spirtləri ehtiyatlarına malikdir. Hər il bu ehtiyatların 3 faizə qədəri buxarlanma nəticəsində itirilir, buna "mələklərin payı" (la part des angels) deyirik. 2600 üzümlük sahibi öz məhsullarını şirkətə verir. 28 distilə mərkəzində şərab çəkilir. Əldə edilən konyak bölgədə yerləşən 35 anbarda saxlanılır.
Bizim ən qədim konyak 1800-cü ilə aiddir, onun 209 yaşı var. Bu, yeganə istehsalçıdır ki, konyak istehsalı 1800-cü ildən bir şərabçı sülaləsinə - Filyu ailəsinə əsaslanır. Düşünürəm, başqa konyak istehsalçılarında texnologiyanın belə bəlirlənməsi, belə  müntəzəmliyi yoxdur. Demirəm ki, başqa istehsalçıların konyakı pisdir, təkrar edirəm, sadəcə, bizim evdə koynakın keyfiyyəti artıq 1800-cü ildən bu yana bir şərabçı usta sülaləsi tərəfindən dəstəklənir. Bu ənənələr və vərdişlər nəsildən-nəslə ötürülür.
-"Hennessy" konyak evinin uğurlarının sirri nədədir? Üç əsrə yaxındır ki, "Hennessy" konyakının qiymətli içki kimi qalmasına nə səbəb olur?
M.H.: - Açıq danışacağam. Hennessi ailəsi üzvlərinin heç də hamısı konyak hazırlanması ilə birbaşa məşğul olmur. Amma kimlərin bununla əlaqəsi var, onlar üçün artıq Fransanın Konyak şəhərində yaşamaq əsas şərtdir. Orada şərab hazırlamağın özü hörmətli missiya və fəaliyyətdir. Məsələn, mənim işimin böyük hissəsi ölkələri gəzib məhsulumuzu təqdim etmək, potensial müştərilərlə əlaqələr qurmaqdır. Mən özüm şərabçıyam və üzümçülüklə məşğulam. Şərab hazırlamaq ruhverici fəaliyyətdir. Əgər siz üzüm becərirsinizsə, şərab istehsal edirsinizsə, əgər bu sizdə yaxşı alınırsa, bundan yaxşı fəaliyyət növü yəqin ki, yoxdur. Bu bir sevgidir! Düşünürəm, məhz buna görə də bizim ev dünyaya bu fəxri missiyanı təqdim edir, çünki "Hennessy" konyakları unu-dulmazdır.
Xatırladım ki, biz "Hennessy" konyaklarının hazırlanmasında tək deyilik. 1971-ci ildə "Hennessy" şampan istehsal edən "Moöt & Şendon" (Moet & Chandon) firması ilə birləşərək "Moöt-Hennessy" (MH) qrupunu yaradıb; o da tezliklə dəbdəbə əşyaları istehsalında ixtisaslaşmış "Lui Vyuiton"  (Louis Vuitton - LV) şirkəti ilə birləşib. Nəticədə, LVMH konserni yaradılıb. Bu kommersiya qurumunun yara-dılması ilə "Hennessy" daha da populyarlaşdı və koynakın hazırlanması ilə bütün ailənin məşğul olmasına ehtiyac qalmadı. Şirkətin idarəetmə strukturu təkmilləşdirilidi və "Hennessy" markası yeni inkişaf mərhələsinə çıxdı. Hazırda LVMH konserni çoxsaylı şərab, şampan və konyak markalarının sahibidir. Özü də "Hennessy" tam müstəqilliyə malikdir.
- Yeni konyak markaları tez-tezmi yaradılır? "Hennessy" evində nə vaxt yeni marka yaratmağın vaxtı çatdığını düşünürlər; bu hər hansı önəmli hadisə ilə bağlı ola, ona həsr edilə bilərmi?
M.H.: - Dünyada, təxminən, 400 marka konyak var. Bu çox böyük rəqəmdir. Bunların içində "Hennessy" konyak evinə məxsus olanı az deyil. Bizim  son markamız "Hennessy Black" adlanır. Bu,  "Hennessy V.S"in bazara çıxdığı 1961-ci ildən bu yana ilk lonçz,  yəni bazara çıxardığımız yeni məhsuldur. Yeni "Hennessy Black" ilkin olaraq ABŞ-ın 10 seçmə ştatında bazara çıxarılacaq. Bunlar Arizona, Corciya, İllinoys, İndiana, Luziana, Nyu-York, Ohayo, Vaşinqton və Massaçusets ştatlarıdır. "Hennessy Black" qara butılkaya yerləşdirilib.  Bu, açıq taxta və al-qırmızı çalarlı, zərif çiçək ətirli 35-45 konyak spirtinin unikal toplusudur. Bu konyak istifadədə ən azı beş il olmuş fransız palıd çəlləklərində saxlanılır. Son nəticədə yumşaq və yüngül dad, yasəmən, nərgiz, portağal, sitrus meyvələri, bal və təzə üzüm çalarları əldə edilir. Bununla yanaşı, ABŞ-ın 44-cü prezidenti Barak Obamanın şərəfinə xüsusi limitli koynak seriyası "Hennessy - 44" buraxılıb. Bu konyak xüsusi olaraq ABŞ-ın yeni prezidentinin inauqurasiya günü münasibətilə buraxılıb və satışa 12 yanvar 2009-cu ildə çıxarılıb. Və ya məsələn, bizdə "Davidoff Selection Classic" və "Davidoff  Selection Extra" konyak markaları var. Bunlar "Hennessy" konyak evinin başqa marka altında satılan yeganə məhsullarıdır. Bu konyaklar parlaq vanil və palıd çalarlı bol və zəngin ətirə malikdir, hətta siqar kimi parlaqdır. Bu o deməkdir ki, yeni konyaklar üçün spirti yenidən yaratmaq lazım idi, güclü ağac çalarları əldə etmək üçünsə tamamilə yeni çəlləklərdən istifadə olunmalıdır. "Hennessy" və "Davidoff"un birgə əməkdaşlığı nəticəsi əvvəlcə "Davidoff Selection Classic" konyakı, sonra isə "Davidoff  Selection Extra" konyakı oldu. Tündlüyünün 43 dərəcə olmasından başlayaraq, tərtibatına qədər onların özəllikləri var. Xüsusi şüşədən hazırlanmış eksklüziv butılkalar əvvəlcə şərab butılkası kimi açılır, sonra xüsusi tıxac gəlir.
-"Hennessy" konyakları kimin üçündür?
M.H.: - Anlayrısınızmı, "Davidoff Selection Classic" və "Davidoff  Selection Extra" kübar içkiləridir. Onlar yalnız siqar çəkməyi sevən varlı insanlar üçündür. Buna görə də "Hennessy"nin "Davidoff" konyakı yalnız elit restoranlarda və mağazalarda satılır. Qeyd etmək lazımdır ki,  1765-ci ildə "Hennessy" brendinin peyda olmasından sonra, "konyak" kəlməsi avropalıların leksikonuna Fransada yerləşən şəhər kimi yox, tanınmış adamlar üçün nəzərdə tutulmuş içki kimi daxil oldu. Bu, önəmli işdir. Qeyd etmək lazımdır ki, "Hennessy"nin populyarlığında İngiltərə kralı IV Georqun bu içkinin pərəstişkarı olması da rol oynayıb. Məhz buna görə bütün saray əhli "Hennessy" içməyə başlayıb. Konyaka biganə qalmaq, sadəcə, mümkün deyildi. O, diqqət çəkirdi, dadına baxandan sonra onun niyə sarayda sevildiyini anlayırdılar, axı saray əhli ən yaxşı  şeylərlə təmin edilməli idi.
Təəccüblü deyil ki, tanınmış adamlar onu öz dostlarına tövsiyə edirdilər və çevrə genişlənirdi. "Hennessy" imkanlı adamlar üçün standarta, üslub etalonuna, zövq əlamətinə çevrilmişdi. Amma zaman dəyişirdi,  aristokratlar və əyanların artıq vaxtı bitirdi. Cəmiyyətdə yeni elita biznesmenlər, aktyorlar, müğənnilər, idmançılar peyda olmağa başlamışdı. Şirkət XX əsrdə məhz onlar üçün işləməyə başladı. Varlı adamlara qulluq edən bahalı klublar, otellər bizim konyaklardan ehtiyat etməyə başladılar. Dəbdəbəli mehmanxanada "Hennessy"yə sahib olmaq hər bir rəhbər üçün vacib məsələyə çevrildi. Axı yüz illər boyunca bu cür köhnə və keyfiyyətli məhsullara zövqlü, imkanlı adamlar arasında böyük tələbat var. Bu suala daha dolğun cavab vermək lazım gələrsə, deyə bilərəm ki, "Hennessy" konyakları daha zövqlü qadın və kişilər, maliyyə baxımından uğur qazanmış insanlar üçün nəzərdə tutulub, çünki içki doğrudan da ucuz deyil.
- "Hennessy" konyaklarının süzüldüyü butılkalar barədə nə deyə bilərsiniz? Axı onlar da gerçək incəsənət əsərləridir...
M.H.: - Bildirmək gərəkdir ki, XVIII əsrin əvvəllərində "Hennessy"nin satışları üzərində ailə gerbi, yəni əlində təbərzin tutmuş cəngavər təsvir edilmiş butılkalarda deyil, adi çəlləklərdə satılırdı. Bu da Riçarda əlavə problemlər yaradırdı. Onun konyakını saxtalaşdırmağa başladılar. Düzdür, kiminsə həmin dad keyfiyyətlərini əldə etməsi çətin məsələ idi, amma insanların çoxu, sadəcə, fərqi duya bilmirdi. "Hennessy"nin butılkalarda satışına artıq XX əsrin ikinci yarısından başladılar, onda şirkətin başında Moris Hennessi dururdu. 1964-cü ildə o artıq əfsanəvi olan konyakın kütləvi istehsalı üzrə ilk zavodun təntənəli açılışını keçirdi. Təbii ki, zavod Fransada açılıb. Məhz Morisin vaxtında konyak butılkalarda satılmağa başlayıb. Özü də bu çox maraqlı formada olub. Bu, içkinin böyük populyarlığına imkan yaradıb. Qeyri-standart butılkalar düzəltmək ideyası isə şirkətə Asiyadan gəlib.
- Son zamanlarda "Hen-nessy" evinin zavodlarında istehsal xəttinin modernləşdirilməsi aparılıbmı, yoxsa konyak istehsalında üstünlük yenə də hələ XVIII əsrdə mövcud olan ənənəvi üsullarla verilir?
M.H.: - Bütövlükdə, bizim üsullar üzümlüklərə qulluqdan tutmuş, məhsul yığımına, konyakın yaradılmasına qədər hər şeydə ənənələri saxlanır və nəsillərdən-nəsillərə ötürülür. Konyakı biz polad çəlləklərdə saxlayırıq və ikiqat distilədən keçiririk, sonra onları başqa konyak spirtləri ilə qatırıq. Amma yeni texnologiyaların istifadəsi də bizə yad deyil. İndi biz çəlləklərin üzərinə rəqəmli kodlar çəkirik, bu bizə məhsulun saxlanılması, qiyməti, keyfiyyəti barədə  məlumat verir. Həm də yeni texnologiyalar konyak spirtinin saxlanması üçün temperatur rejiminin tənzimlənməsində istifadə edilir. Bu avadanlıq temperaturu sabit saxlamağa imkan verir. Sonra istismara yeni soyuducu avadanlıqlar verilib.
- Sizin Azərbaycanda planlarınız necədir?
M.H.: - Azərbaycanda "Hennessy" konyakının populyarlığı nəzərə alınsa, artıq Bakıda bu içkini sevənlərin klubunu yaratmağın vaxtı çatıb (gülür). Yaxın planlarda isə sizin bu unudulmaz paytaxtınıza növbəti səfər, sizin içkilərlə tanışlıq və konyakların dequstasiyası üçün yeni VIP şam yeməklərinin təşkil edilməsi durur.
- Bakını necə gördünüz?
M.H.: - Bakı liman şəhəridir və liman şəhərlərini dəqiq təsvir etmək çox çətindir. Bir tərəfdən iddia etmək olar ki,  Bakı Asiya ilə Şərqi Avropanı birləşdirən forpostdur, amma başqa tərəfdən qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan paytaxtı kimi şəhərlər müəyyən vaxtdan sonra yetərincə dəyişir. Bir çox xalqlar və millətlər burada öz izlərini qoyurlar, bu da sonrakı nəsillərə öz təsirini göstərir. Bir şeyi də deyim, fransızlar Bakı haqqında Fransa tarixindən, XX əsrin əvvəllərində baş vermiş hadisələrdən bilirlər. Bakı haqqında Fransa tarixinin 1918-ci ilin avqust ayında baş vermiş hadisələrində bəhs edilir. Onda İngiltərə qoşunları Arxangelsk və Zakaspi vilayətini işğal etmişdilər. 1919-cu ilin yanvar ayında isə İngiltərə və Fransanın daxil olduğu Antanta hərbi blokunun qoşunları Odessaya, Krıma, Bakıya və Batumiyə çıxmışdılar. Bir sözlə, Bakı çox maraqlı şəhərdir və bu gün burada çoxlu maraqlı hadisə və görüşlər keçirilir.

Baku has been visited by the head of the legendary Cognac House of Hennessy - Maurice Richard Hennessy
In contact with something immutable, you begin to understand what the values of our world are based on. People come and go, and they remain in our memory. And while we live, these people live with us - writers, composers, craftsmen, great chefs and winemakers. If you dig deeper into everything that surrounds us, you can find a piece of eternity, for the preservation of which we are struggling, knowing that we are fighting for the right to leave a trace in the hearts of future generations and to create miracles. That is why people tend to learn things which become even more valuable with each passing day.
That's him. The head of the legendary Cognac House of Hennessy, Maurice Richard Hennesy - a man who bears a direct relationship to the creation of a wonderful and unforgettable drink - a drink to which the secular nobility and crowned heads bowed down. He is here in Baku. He sits in front, talks, answers questions and give us a friendly smile. It dawns on us that this moment needs to be remembered and carried through all life, because when else can you meet a direct eighth generation descendant of Richard Hennessy who founded the Cognac House of Hennessy in 1765? Maurice Richard's father was a nuclear physicist, and he followed in the footsteps of his great grandfather. Maurice has three daughters, so he does not rule out that the cognac baton will be picked up by one of his nephews... So, it is worth realizing the whole value of the moment - Maurice Richard Hennessy has a piece of that same Irish officer who served the glory of the French army of King Louis XV and settled in the French town of Cognac in 1765. It is in Cognac that young Hennessy tried the brandy which changed the entire history of this drink. In Cognac, Richard registered his company and began to sell this remarkable drink.
Maurice Richard Hennessy has the face of a philosopher and an aristocrat, someone who knows about good things. In general, he is a man of few words. But once you start talking about his favourite business - creating the exquisite cognac Hennessy, his face brightens up, and Maurice Hennessy is ready to answer any questions. Emotional, like all Frenchmen, and at the same time, thoughtful, perhaps, like the Irish. Hennessy admitted that in his childhood he dreamt of being a farmer. But then he liked the prospect of leading the family business, which will celebrate its
250th birthday in six years' time. Asked whether he tried Azerbaijani brandy or wine, he frankly said that he had not been offered such an opportunity yet. But as he liked Icari Sahar, he may buy a house in the old town, and then try Azerbaijani wine. Maybe Mr. Hennessy was joking about a house in Icari Sahar, but it is true that his father taught him to love cognac in his teens, giving him a sugar cube bathed in cognac. At 23, by his own admission, Maurice Richard really fell in love with this drink.
Since 1984, the descendant of the legendary house has been regularly travelling in Europe, North and South America, visiting prestigious and important clients of the company and arranging tasting for them. Just recently, on the initiative of the company Jas Hennessy & Cie and the MEY wine gallery of Apeks Limited which imports products of the Moet-Hennessy group into Azerbaijan, Maurice Richard visited Baku. In the Azerbaijani capital, he managed to do many things: to explore the city, meet with reporters and have a traditional VIP dinner to taste a prestigious range of cognacs where Mr. Hennessy personally presented his company's products and met with the R+ correspondent.
- This is your first visit to Baku? What are your impressions of the city and what is the purpose of your visit to the capital of Azerbaijan?
- Yes, this is my first visit. And I was very impressed with your city. It is beautiful, exotic and very modern. On the first day of my visit, as I walked in the streets of Baku only half a day, I noticed the luxury market widely presented in the capital - Christian Dior, Armani, Gucci, Zilli, known jewelry brands - Chopard, etc. It is very pleasing and impressive. With regard to the purpose of my visit, it is a promotion of products of the Hennessy cognac house which means meetings with potential clients, journalists and active market participants.
- It is known that here in Azerbaijan, you are working with the exclusive distributor of Mo?t-Hennessy products - Apeks Limited. It would be interesting to know what brand of cognac Azerbaijani brandy connoisseurs prefer.
- Oh, the Azerbaijani audience has a great taste, and most of all, I was told by my business partners, they are interested in Hennessy X.O (Extra Old) - it's 100 types of brandy alcohols in one bottle aged from 20 to 30. There is a considerable interest in the top versions of brandies such as Cognac Hennessy Paradis and Richard Hennessy - it includes cognac alcohol seasoned for up to 200 years. They are certainly more expensive than Hennessy X.O, but today we can say that Hennessy X.O is a really popular drink in Azerbaijan. And judging by the structure of purchasing, it turns out that Hennessy X.O, given its popularity, has become almost a popular brandy in Azerbaijan - Hennessy X.O makes up 60-65 per cent of the sale of brandy sold among other brands in Azerbaijan.
If we speak about the history of this drink, it was created in 1870 by my great grandfather Maurice Hennessy for family members and close friends. But it so happened that soon, this cognac was well-liked not only by friends of Hennessy, but also by friends of friends of Hennessy. So this cognac received wide acclaim. It was a very important event for us - a new kind of Hennessy - Extra Old. This name was given to the drink as it was created from the oldest family of alcohols, some of which were made in the 18th century. Interestingly, on the initiative of my great grandfather, Extra Old became a completely new category of cognac. For nearly 80 years, Hennessy was the only cognac house that made X.O. This concept became a kind of standard for all producers of cognac. A decade earlier, Maurice Hennessy introduced another important development in the world of cognac - a system of star ratings for brandy which is also used successfully in the hotel industry today. The idea is simple: brandy with 5 stars is the most expensive and high-quality, and while one star brandy is the cheapest and less pleasant-tasting than its more "stellar counterparts". And in 1947, one of the direct descendants of Captain Richard Hennessy created the famous bottle of grape vines and leaves for X.O. The aroma of X.O is strong and courageous, with bright shades of oak, ripe fruit, old leather and subtle notes of flowers. Probably this is why it enjoys such great popularity among connoisseurs of cognac.
- What Hennessy cognac does Mr. Maurice Hennessy prefer?
- All Hennessy cognacs are of high quality and I love them all. All brands have their own special style, taste and aroma. And if we turn to the world's masterpieces of music, we will understand that the great Schubert, Tchaikovsky and Mozart created different music, but differing from each other, they are nevertheless superb. The same can be said of Hennessy cognacs. However, if you still talk about preferences, it is likely to depend on what you drink this divine drink with - ice or after any meal. Much depends on what accompanies the cognac - the environment, atmosphere and mood. It is important what event accompanies this process.
- It is a great art - to understand the cognac.
- Yes, certainly. As I said, the atmosphere should be suitable for brandy. Only in this case, do you begin to realize the significance of this process. From the taste you begin to understand its origin and characteristics of local grapes. There is no need to turn into a problem when and how to drink cognac. First of all, you simply love cognac. It was created for pleasure. But first you must select suitable glasses for cognac. Specialists recommend a glass resembling a tulip, but the low, spherical glass familiar to all will also do.
- What is the difference between the style of Hennessy and other types of brandy?
- Hennessy cognac is made from brandy spirits originating from vineyards in four regions of Cognac: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies and Fins Bois. These are long-term cognac spirits in barrels which have already lost some of tannins. That is why Hennessy has a very delicate flavour with a delicate scent of oak wood and is slightly spicy with hints of clove and cinnamon. The taste is harmonious and refined, stands out for its notes of honey with a slight licorice flavour. And for nearly three centuries, our house has been making it within one and the same technology and tradition beginning from the harvest. To get Hennessy cognac, we use only one grape variety - Ugni Blanc. It is impossible to create magnificent brandy without extensive reserves of cognac alcohols. This is the basis used by the winemaker to create his works of art. Today, the family owns unique stores of cognacs. The age of some of them is 200 years. Hennessy has accumulated the largest reserves of seasoned grape alcohol in the world. Each year, about three per cent of these reserves, the so-called "angels' share" (la part des angels), is lost through evaporation. The company gets products from 2,600 winegrowers. The wine is distilled in 28 distillation centres. The resulting brandy is stored in 35 warehouses located around the region.
Our oldest brandy dates back to 1800. It is 209 years old. It is a lot: under the supervision of one family, brandy is stored for 209 years. This is the only manufacturer where the creation of cognac has been maintained by a dynasty of winemakers since 1800 - the Filieu family. I think that other brandy producers do not have such clear gradation in technology, such regularity. I do not want to say that other manufacturers are making bad brandy, but in our house, I reiterate, the quality of beverages has been maintained by a dynasty of winemakers since 1800. And these traditions and skills are passed down from generation to generation.
- What is the theory of success of the Cognac House of Hennessy? What made Hennessy the most valuable beverage for nearly three centuries?
- To be frank, not all members of the Hennessy family bear a direct relationship to the creation of cognac. But those who are involved in this are obliged to do so by their mere residence in the French town of Cognac where creating the wine itself is an honorable mission and activity. For example, most of my work includes travel to various countries to present our products and sign contacts with potential customers. I myself am engaged in viticulture and wine-making. Creation of wine is an inspiring job. Because if you grow grapes, produce wine, and you are good at it, you will probably not find a better job. It is love! I think that since our house brings this honorable mission to the world, Hennessy cognac is immutable.
I would also note that we are not alone in creating Hennessy cognac. In 1971 Hennessy merged with the firm Moet & Chandon which makes champagne, and thus formed the Moet-Hennessy group (MH) which later merged with Louis Vuitton (LV), a company that specializes in creating luxury items. The LVMH concern was thus formed. The merger of the three commercial structures made Hennessy even more popular. Besides, the whole family no longer had to make wine. The structure of company governance was improved and the brand Hennessy entered a new phase in its development. Today the LVMH concern owns numerous wine, champagne and cognac brands, while Hennessy has full independence.
- How often do you create new types of brandy? Is it when the House of Hennessy realizes that it is time to create a new brand and will it be accompanied by any significant event, i.e. timed to coincide with it?
- There are about 400 brands of cognac in the world. This is a very big figure. And among these brandies many brands belong to the Cognac House of Hennessy. Our latest brand is called Hennessy Black. This is the first launched since 1961, when the company introduced Hennessy V.S. The new cognac Hennessy Black will first be placed on the US market in 10 selected states: Arizona, Georgia, Illinois, Indiana, Louisiana, New York, Ohio, Washington and Massachusetts. Hennessy Black is placed in a black bottle, and it is a unique blend of 35-45 brandy alcohols of light wood and flame gold shades with subtle floral aromas. The cognac is seasoned in used French oak barrels for at least 5 years. The end result is a soft and light taste with hints of jasmine, narcissus, orange flower, citrus, honey and fresh grapes. In addition, we have released a special limited series Hennessy-44 in honour of the 44th US President Barack Obama. This brandy was produced specifically for the inauguration of the new US president and appeared on the market on 12 January 2009. Or, for example, we have a brand of cognac called Davidoff Selection Classic and Davidoff Selection Extra - these two brands are the only works of the Hennessy cognac house sold under another brand. This is a cognac with a rich aroma, with strong tones of vanilla and oak, i.e. as bright as a good cigar. This meant that alcohol for the new cognac had to be created anew, and we used exclusively new barrels in order to achieve a more explicit expression of wood tones... The result of joint efforts by Hennessy and Davidoff was first Davidoff Selection Classic, and then Davidoff Selection Extra. They have their own particularities, from strength at 43 degrees to with their decoration. Exclusive bottles, made from special glass, open as wine bottles first, and then there is a special cork.
- So who is Cognac Hennessy meant for?
- You know, for example, Davidoff Selection Classic and Davidoff Selection Extra are noble beverages. They are intended only for wealthy people who love to smoke cigars. Therefore, Hennessy and Davidoff are sold only in elite restaurants and shops. It is important to realize that after the appearance of the Hennessy brand in 1765, the word cognac entered the vocabulary of the Europeans not as a city in France, but as an alcoholic beverage for the nobility. This is a very significant event. I must say that King of England George IV, who was a fan of this drink, also contributed to the popularity of Hennessy. Needless to say that because of this, the whole court began to drink Hennessy. It was simply impossible to ignore the cognac. And it was noticed. After tasting it, everyone understood why this cognac is here, because the nobles should be surrounded by all the best things.
No wonder that the noble recommended it to their friends. Hennessy became the standard for the wealthy, a style icon and a sign of taste. Meanwhile, the world changed. Aristocrats and nobles all sunk into oblivion. But society got its own "nobles" - businessmen, actors, singers, athletes. They became the main target of the company in the 20th century. Expensive clubs, hotels and other places which provided services for wealthy individuals started to stock up on our brandy. Having Hennessy in a fashionable hotel became mandatory for any manager. Indeed, such old and high quality things that have proved themselves over the centuries enjoyed great popularity among wealthy people with taste. And if we answer this question more fully, I can say that Hennessy is designed for men and women with taste, for financially successful people, because this drink is really not cheap.
- And what can you say about Hennessy bottles? They too are a real work of art.
- I must say that in the 18th century, Hennessy was not sold the way it is sold now - in bottles with the family coat of arms (halberd in the hand of a knight), it was sold in ordinary barrels, which created additional problems for Richard. His brandy was forged. Of course, hardly anyone could compete with him in taste, but many people simply did not feel the difference. The mass production of bottled Hennessy began in the second half of the 20th century, when the company was headed by Maurice Hennessy. In 1964, he inaugurated the first plant for the mass production of what is now a legendary cognac. The plant was built in France, of course. That's when the brandy started to be sold in bottles of quite an interesting shape. This helped the beverage become even more popular. And the idea of making non-standard bottles came to us from Asia.
- Have you modernized the production line at Hennessy factories recently, or do you still prefer traditional methods which existed in the 18th century?
- In general, our methods remain traditional and are passed from generation to generation, beginning from grapes and the harvest to the creation of cognac. We store the cognac in oak barrels and expose it to double distillation and then, we mix it with other cognac alcohol. But we also use new technologies. Now we put digital codes on the barrels, which give us information about the seasoning of the product, its price and quality. Then advanced technologies are used to maintain the temperature in the storage of cognac alcohol. Such equipment allows us to keep the temperature stable. Then we put into operation new cooling equipment.
- What are your plans in Azerbaijan?
- Judging by the popularity which Hennessy enjoys in Azerbaijan, it is time to create a club for the fans of this drink in Baku (laughs). Well, our immediate plans include another trip to your unforgettable capital, familiarization with your drinks and organization of new VIP dinners with cognacs tasting.
- How did you see Baku?
- Baku is a port city and it is very difficult to give specific definitions to port cities. On the one hand, we can say that Baku is an outpost which connects Asia to Eastern Europe, but on the other hand, it is important to note that cities like the capital of Azerbaijan change greatly over time. Many nations and ethnic groups leave their traces here, and it imposes its own character on other generations. I would say more, the French learn about Baku from the history of France when they study the events of early 20th century. Baku is part of French history as British troops occupied Arkhangelsk and the Trans-Caspian region in August 1918, and in January 1919, a military unit of the Entente, which included England and France, landed in Odessa, the Crimea, Baku and Batumi. In short, Baku is a very interesting city, and there are many interesting events and meetings here today.