Türk dünyası beynəlxalq siyasətin nüfuzlu mərkəzlərindən birinə çevrilmək iddiasını ortaya qoyur
Türkdilli dövlətlərin Naxçıvanda keçirilən IX sammiti bir çox cəhətlərdən əlamətdar hadisəyə çevrildi. Həqiqətən də əsrlərboyu çoxşaxəli mədəni, dini və əlbəttə ki, etnik tellərlə bir-birinə bağlı olan Azərbaycan, Türkiyə və Mərkəzi Asiyanın türk dövlətləri, yaratdıqları inteqrasiya cəmiyyətini yaxın perspektivdə beynəlxalq siyasətin nüfuzlu mərkəzlərindən birinə çevirmək iddialarını ortaya qoydular.
Naxçıvan sammitindən bir neçə gün əvvəl Bakıda da türk inteqrasiyasının əsas mərhələlərindən biri sayıla biləcək əlamətdar hadisə baş vermişdi: sentyabrın sonunda burada Türkdilli Dövlətlərin Parlament Assambleyasının (TürkPA) ilk plenar iclası keçirildi. Xatırladaq ki, bu qurum 2006-cı ildə Antalyada keçirilmiş türkdilli dövlətlərin VIII sammiti və ötən il İstanbulda Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyənin parlament rəhbərlərinin görüşündə qəbul edilmiş qərarlar əsasında yaradılıb.
Türkdilli dövlətlər arasında əlaqələrin möhkəmlənməsini Bakıda TürkPA-nın Nizamnaməsinin qəbulu, katibliyin yaradılması və qurumun büdcəsinin müəyyənləşdirilməsi bir daha təsdiq edir.
Türk inteqrasiyasının dərinləşməsinin növbəti mərhələsi Naxçıvanda keçirilən sammitdə Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayevin təşəbbüsü ilə başladı -  o, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, başqa sözlə, Türk Şurasının yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etdi. Qurumun məqsədi kimi bu ölkələr arasında iqtisadi, mədəni-humanitar və ekoloji təhlükəsizliyin təmini sahəsində əlaqələrin möhkəmlənməsi göstərilib.
Qırğızıstan prezidenti Kurbanbek Bakiyevin fikrincə, "Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının yaradılmasına dair razılaşmanın imzalanması onların səylərini birləşdirmələri üçün nadir imkanlar açır".
Sammitin təşkili üçün Naxçıvanın seçilməsi də xüsusi əhəmiyyət daşıyan məqamlardan biridir və bu, sammitin keçirildiyi qədim və gözəl torpağın türk sivilizasiyasına məxsusluğunu bir daha təsdiqləyib. "Azərbaycana, Azərbaycanın qədim torpağı olan Naxçıvana xoş gəlmisiniz!" - deyə sammitdəki çıxışında Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bildirib. - "Naxçıvan qədim tarixə və mədəniyyətə malik olan tarixi  Azərbaycan torpağıdır".
Dövlət başçısı xüsusi vurğulayıb ki, "Naxçıvan Azərbaycanın Türkiyə ilə həmsərhəd olan yeganə bölgəsidir. Vaxtilə Azərbaycanın tarixi, qədim torpağı olan Zəngəzurun ondan ayrılaraq, Ermənistana birləşdirilməsi ilə, demək olar ki, böyük Türk Dünyası coğrafi baxımdan parçalanıb. Yəni Türk Dünyasının vahid ailə kimi fəaliyyəti onillər boyunca dayandırılıb. Lakin qəbul edilmiş qərarlar və atdığımız addımlar bu gün bizim əlaqələrimizi daha da möhkəmləndirir. Doğrudur, bu gün coğrafi baxımdan bizim aramızda qədim Azərbaycan bölgəsi olan və hazırda Ermənistanın tərkibindəki Zəngəzur yerləşir. Amma Türk Dünyasının mənəvi, siyasi birliyi, onun iqtisadi layihələrin reallaşdırılmasındakı yekdilliyi və vahid qüvvə kimi çıxış etməsi bugünün reallığıdır, həqiqətdir. Bu həqiqəti biz yaradırıq və bunun davam etməsi, möhkəmlənməsi və xalqlarımız üçün yeni imkanlar açması bizdən asılıdır".
Naxçıvanın yalnız Azərbaycan üçün əhəmiyyət daşımadığını Türkiyə prezidenti Abdulla Gül də qeyd edib: "Naxçıvan Azərbaycan üçün olduğu qədər, Türkiyə üçün də doğma və dəyərlidir. Azərbaycanla Türkiyə arasında Naxçıvanda yerləşən sərhəd fiziki baxımdan kiçik olsa da, siyasi anlamda bu 10-12 kilometrlik sərhədin böyük mənası var. Bizim bu sərhədimiz coğrafi baxımdan Türkiyəni türk respublikaları ilə birləşdirən rəmzi sərhəddir. Digər tərəfdən, Naxçıvan Azərbaycanın digər ərazilərindən ayrı olduğu üçün bizim mehriban qonşuluq və qardaşlıq münasibətləri ilə yanaşı, həm də sıx əlaqələrimiz var".
Naxçıvan sammitində bir fikir də təsdiqlənib ki, Azərbaycan Türk Dünyasının Avropa və Asiya hissələri arasında körpü rolunu oynayır. Bu rol həm mədəni-humanitar, həm də siyasi-iqtisadi sahədə özünü göstərir. Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Türk Dünyasında mədəniyyətlərarası əlaqələrin inkişafı və tarixi abidələrin restavrasiyası sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığı möhkəmləndirmək üçün, TÜRKSOY təşkilatının Fondunun yaradılması təklifinə də məhz bu konteksdən yanaşmaq lazımdır.
Azərbaycan liderinin təşəbbüsünü dəstəkləyən Nursultan Nazarbayev, ona öz təklifini də əlavə edib. O bildirib ki, fond çərçivəsində türk xalqlarının dil və mədəniyyətini araşdıracaq Türkdilli Akademiyanın yaradılması da lazımdır.
Lakin Naxçıvan sammitinin başlıca əhəmiyyəti bu oldu ki, tədbirdə ilk dəfə perspektivdə türk cəmiyyətinin dünya siyasətinin güc mərkəzlərindən birinə çevrilməsinə dair rəsmi səviyyədə təşəbbüs səsləndi. Gələcəkdə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının qlobal və regional siyasi proseslərə təsir imkanına malik bacarıqlı və nüfuzlu beynəlxalq quruma çevrilməsi istisna edilmir.
"Əgər biz bir yerdə olsaq, ayrı-ayrı məsələlərlə bağlı vahid mövqedən çıxış etsək və bu birliyi sistematik işlə möhkəmləndirsək, beynəlxalq mövqelərimiz daha da möhkəmlənəcək", - deyə İ.Əliyev bildirib. - "Axı türkdilli dövlətlərin bütün imkanları var - təbii resursları, neft-qaz yataqları, əlverişli coğrafi mövqeyi, güclü iqtisadiyyatı, istedadlı insanları, yeni infrastrukturu. Bütün bu imkanları cəmləsək, türkdilli dövlətlər dünya miqyasında böyük gücə çevrilər", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Bu fikirlərlə sammitin digər iştirakçıları da razılaşıblar. Məsələn, Bakiyev Türk Dünyasının beynəlxalq siyasətdə rolunun artırılmasının vacibliyini bildirib. Nazarbayev isə əcdadlarımızın "Aralıq dənizindən Altaya qədər" hökmranlıq etdiyini və onlardan qalmış böyük irsi xatırladaraq deyib: "Zamanın hökmü ilə türk dövlətləri arasında əlaqələr yeni mərhələyə qədəm qoymalıdır".
Odur ki, Naxçıvan sammiti həqiqətən də türk məkanında inteqrasiyanın formalaşdırılmasının əsas mərhələlərindən biri ola bilər.
Amma bununla yanaşı, o da etiraf edilməlidir ki, hələ heç də bütün ölkələr Türk Dünyasının inteqrasiyasında lazımi fəallıq göstərmir. Naxçıvan sammitində Türkmənistan baş nazirinin müavini Xıdır Saparlıyevlə təmsil olunmuşdusa, Özbəkistan, ümumiyyətlə, tədbirə nümayəndə göndərməyi lazım bilməmişdi.
Sammitdə Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdımuhammedovun iştirak etməməsinin səbəbi kimi, onun Xəzər dənizindəki Azərbaycana məxsus bir neçə neft-qaz yataqlarının mənsubiyyəti ilə bağlı mövqeyi göstərilib.
Özbəkistanın dövlət başçısı İslam Kərimovun tədbirə qatılmamasını isə onunla izah etmək olar ki, Daşkənd həmişə olduğu kimi, yenə də Türk Dünyasında inteqrasiya proseslərinin güclənməsində maraqlı deyil.
Lakin bütün bunların müvəqqəti xarakter daşıdığı ortadadır. Elə həmin Özbəkistanın Türk Dünyası ilə, həmçinin, Azərbaycanla ikitərəfli səviyyədə çox yaxın münasibətləri var. Odur ki, Daşkəndin, həmçinin, Aşqabadın tezliklə türk birliyi çərçivəsində daha geniş formatda əməkdaşlığının məqsədəuyğun olduğunu etiraf edəcəklərinə şübhə yoxdur.
Bu məsələdə o qədər də uzaq olmayan keçmişi xatırlamaq yerinə düşərdi: postsovet dövrünün ilk illərində Azərbaycan və Türkiyə Orta Asiyanın türkdilli dövlətləri ilə o qədər də sıx əməkdaşlıq etmirdi; bu dövlətlər sanki əlaqələr qurmaqda ehtiyatlanırdılar. Amma vaxt keçdikcə, Bakı ilə Ankaranın həmin ölkələrlə əlaqələri də keyfiyyətcə tamamilə yeni mərhələyə qədəm qoydu və strateji tərəfdaşlıq üçün böyük perspektivlər açdı.
Türk Dünyası liderlərinin Naxçıvan görüşü isə bütün çətinliklərə baxmayaraq, bu tərəfdaşlığın uğurla inkişaf edə biləcəyini nümayiş etdirdi.

The Turkic world makes a major bid to become a central stage for world politics
The ninth summit of the Turkic states held in Naxcivan was a landmark event in many ways. Essentially, Azerbaijan, Turkey and the Turkic states of Central Asia, linked by century-long cultural, religious and, of course, ethnic bonds, made a major bid to become an influential centre of world politics in the foreseeable future by forming an integrated community.
Several days prior to the Naxcivan summit, a development took place in Baku which could also be considered a milestone for Turkic integration, potentially one of the major unification processes to occur in the Eurasia region. In late September the Azeri capital hosted the first plenary session of the Turkic States' Parliamentary Assembly, which was established by decisions of the eighth summit of Turkic states held in Antalya in 2006 and the 2008 meeting in Istanbul of the parliamentary speakers of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Turkey. The development of relations between the Turkic states in a broader format was cemented by the adoption in Baku of bylaws for the Turkic parliamentary assembly, the formation of a secretariat and the drafting of a budget for the organization.
Another stage in deepening Turkic integration was the implementation at the Naxcivan summit of Kazakh President Nursultan Nazarbayev's initiative to establish a new organization, the Cooperation Council of Turkic States, or the Turkic Council, whose declared goal is to strengthen ties in economics, cultural and humanitarian activity, and environmental protection. According to Kyrgyz President Kurmanbek Bakiyev, "the signing of the agreement to establish a Cooperation Council of the Turkic States is a unique chance to combine the efforts of the Turkic states."
Selecting Naxcivan as the venue for the summit was also of some significance; it underscored the affiliation of this ancient and wonderful land to Turkic civilization.
"Welcome to Azerbaijan, the ancient Azerbaijani land of Naxcivan!" President Ilham Aliyev greeted the summit. "Naxcivan is an ancient Azerbaijani land, with an ancient history and culture."
The Azerbaijani leader underlined that "Naxcivan is the only region of Azerbaijan bordering on Turkey."
"The separation from Azerbaijan of its historic, ancient land - the Zangezur region - and its annexation to Armenia, we might say, split the great Turkic world geographically, i.e. the activity of the Turkic world as one family, a common force, was suspended for decades. But, by the decisions made and measures undertaken, we are strengthening these bonds further today. True, geographically, the Zangezur region, an ancient Azerbaijani land, which is currently part of Armenia, lies between us today. But the spiritual and political unity of the Turkic world, its unification by the implementation of economic projects and its efforts as a single force - this is reality today, it is the truth. We are making it happen and it is up to us to ensure this unity is maintained and strengthened and creates new opportunities for our peoples."
Turkish President Abdullah Gul recalled Naxcivan 's significance for other states as well. "Naxcivan is native and dear both to Azerbaijan and Turkey…The Azerbaijan-Turkey border in the Naxcivan region is physically a small one - 10-12 kilometres - but its political significance is tremendous. This border of ours is a very symbolic transitional point, linking Turkey geographically with [other] Turkic republics. On the other hand, due to the fact that Naxcivan is separated from the other territories of Azerbaijan, along with good neighbourliness and fraternal relations, we are linked by close ties."
Thus it was confirmed at the Naxcivan summit that Azerbaijan has the role of a bridge linking the European and Asian parts of the Turkic world. This role is reflected equally in cultural-humanitarian and political-economic interaction between the Turkic states. The proposal by President Ilham Aliyev to establish a foundation for the TURKSOY organization, stimulated by the need to step up cooperation in the restoration of historic monuments and to develop inter-cultural relations in the Turkic world, should be considered in this context. Having backed the Azerbaijani President's initiative, Kazakh President Nazarbayev supplemented it with a proposal to set up within this fund a Turkic-speaking academy to engage in study and research into the languages and culture of the Turkic nations.
But the key importance of the Naxcivan summit is that it was actually the first formal bid to develop the Turkic community into a powerbase in world politics. Notably, it cannot be ruled out that the Cooperation Council of Turkic States will be transformed in the future into an influential international organization, commanding all the necessary levers of influence on the course of regional and global political developments.
"If we come together, adhere to a common position on certain issues and strengthen this unity by systematic work, our international positions will strengthen further," said President Aliyev. "The Turkic countries have all the necessary requirements: natural resources - oil and gas fields are available, a favourable geographical location, powerful economies, the talent of their peoples, new infrastructures. If we put this potential together and incorporate it, the Turkic countries will become a major force on a global scale."
The other participants in the summit concurred with this statement. For example, President Bakiyev expressed confidence in the need to increase the role of the Turkic world in world politics. President Nazarbayev, for his part, recalling the reign of our forefathers "across the broad plains stretching from the Mediterranean Sea to Altay"  and the great and valuable heritage they left behind, noted that "in accordance with the demands of the present day, political ties between the Turkic states should enter a new stage."
So, the Naxcivan summit may, indeed, become a major milestone on the path leading to political integration in the Turkic world, although it should be admitted that not all countries are currently active in pursuing this integration. Turkmenistan was represented by Vice-Premier Hidyr Saparliyev at this high-level meeting, while Uzbekistan did not even deem it necessary to delegate a representative. As for Turkmen President Kurbanguly Berdymukhamedov, his absence from the summit was explained by his position concerning several oil and gas fields in the Caspian Sea which belong to Azerbaijan but which are disputed by Ashgabat. Also, the absence of Uzbek President Islam Karimov, most probably stems from his country's lack of interest in stepping up the processes of Turkic integration, which has already been articulated by Tashkent. Actually, it is evident that all these nuances are temporary positions. Uzbekistan maintains very close bilateral ties with individual Turkic states, including with Azerbaijan. Thus there is no doubt that Tashkent, just like Ashgabat, will soon recognize the appropriateness of cooperation in a broader format within the Turkic community. In this connection, we may recall our recent common past: despite the relatively reserved nature of dialogues conducted with the Central Asian states by Azerbaijan, and also Turkey, in the years following the USSR's collapse, which were characterised by the assertion of statehood by the former Soviet republics, cooperation between these countries has increased greatly in a short period of time, opening up tremendous prospects for strategic partnership. And the Naxcivan meeting of Turkic leaders was a graphic illustration that such partnership can be successfully developed, despite any challenges that emerge.