Karateçilərimiz Avrooyunlarda Azərbaycana ən çox medal qazandıran komandalardan biri olacaq
"R+" oxucularını ilk Avropa Oyunlarında təmsil olunacaq idman növləriylə tanış etməkdə davam edir. Bu dəfə Azərbaycanda çox sevilən və kifayət qədər uğur əldə etdiyimiz karatedən danışılacaq.
Karate dünyada sürətlə inkişaf edən təkbətək döyüş növlərindən və Birinci Avropa Oyunlarında keçiriləcək dörd qeyri-olimpiya idman növündən biridir. Karateyə müxtəlif texnika, o cümlədən qarşı tərəfi bloka salmaq, yaxud onun hərəkətinə mane olmaq, zərbələr, zərbədən qaçmalar, hücumlar və birgə manipulyasiyalar daxildir. Karate təlimi üç aspektə bölünür: "kihon" (əsas texnika), "kata" (ardıcıl texniki hərəkətlər) və "kumite" (əlbəyaxa döyüş). Bakı-2015 Avropa Oyunlarında kata və kumite üzrə medal uğrunda yarışlar nümayiş olunacaq.
Yüz ildən daha az müddət əvvəl karate döyüşü kiçik Okinava adasını tərk edib və bütün dünyada milyonlarla insanı cəlb edib. Avropa Karate Federasiyası (AKF) Olimpiya Nizamnaməsində nəzərdə tutulan prinsiplərə uyğun olaraq həvəskar əsasda öz fəaliyyətlərini həyata keçirir. Hazırda dünyada karate üzrə üç aparıcı ölkə Avropadandır.
Bakı-2015 Avropa Oyunlarında karate yarışları iki gün müddətində, 2015-ci ilin 13-14 iyun tarixlərində keçiriləcək. Orada medal uğrunda fərdi kumite üzrə 10 yarış, fərdi kata üzrə isə 2 yarış keçiriləcək. Avropanın karate üzrə ən güclü idmançıları (48 kişi və 48 qadın) Bakı Kristal Zalında öz istedadlarını nümayiş etdirəcəklər. Karate üzrə təsnifat yerləri əvvəlki təsnifat yarışlarındakı reytinqlərə, yerli MOK üçün ayrılan yerlərə və universallıq prinsiplərinə görə müəyyən olunacaq. Kişi və qadın karateçilər Avropa Oyunlarında 5 çəki dərəcəsində mübarizə aparacaq.
Ölkəmizdə karate yaradılmasından sonra fəal inkişaf etməyə başlayıb. Azərbaycan Milli Karate Federasiyası 1997-ci ildə Ümumdünya Karate Federasiyasının (WKF) rəsmi üzvü oldu. Federasiyaya Dünya və Avropa çempionu, 7-ci dan qara kəmər sahibi Yaşar Bəşirov başçılıq edir.
Fəxrlə söyləyə bilərik ki, karate üzrə Azərbaycan yığma  komandası dünyada ən güclülərdən biridir. Keçən zaman ərzində karateçilərimiz Avropa və Dünya çempionatlarında dəfələrlə parlaq nəticələr göstərib. Yığma komandanın heyətində dünya səviyyəli ulduzlar: dəfələrlə Avropa və Dünya çempionu, Ümumdünya oyunların qalibi Rafael Ağayev, yeniyetmələr və gənclər arasında dünya çempionu İsrafil Şirinov, Ayxan Mamayev, Avropa çempionları Ceyhun Ağasiyev, Rüstəm Mədətov, Niyazi Əliyev, Fəyyaz İldırımzadə, Avropa Sempionatının bürünc mükafatçıları Amal Atayev, Şahin Atamov və Rəşad Hüseynov kimi idmançılar var. Karate üzrə yeniyetmələr və gənclər arasında 39-cu Avropa Çempionatını keçirmək hüququnun ölkəmizə verilməsi Azərbaycan karatesinin nailiyyətlərinin tanınmasına sübutdur.
Rəhman Hətəmovun rəhbərlik etdiyi məşqçilər korpusu ilk Avropa Oyunlarında iştirak edəcək heyəti mayda açıqlamağı düşünür. Millimizin mötəbər yarışda çıxış edəcək təxmini heyəti isə belədir - kumitə Firdovsi Fərzəliyev (60 kq), Niyazi Əliyev (67 kq), Rafael Ağayev (75 kq), Ayxan Mamayev (84 kq), Şahin Atamov (84+ kq), Nuranə Əliyeva (50 kq), İlahə Qasımova (55 kq), Fəridə Abiyeva (61 kq), kata - Tural Balcanlı və Ədilə Qurbanlı. Zədə olmasa təqdim etdiyimiz heyətdə dəyişiklik olmayacaq. Çünki adları çəkilən idmançılar ölkənin ən güclü karateçiləridir. Məşqçilərin onlara etibar etməsi əsaslıdır.
Avropa Oyunlarında medal gözlədiyimiz idman növlərindən olan karate mütəmadi olaraq azarkeşləri böyük uğurlarla sevindirir. 2014-cü ildə komanda hesabında Avropa çempionu olan millimiz fərdi yarışlarda da dünyanın ən güclüləri sırasındadır. Bu mənada Azərbaycan yığmasının lideri və kapitanı Rafael Ağayevin adını çəkmək kifayət edir. Dəfələrlə dünya və Avropa çempionu olan Ağayev Ümumdünya Karate Federasiyasının Prezidenti Antonio Espinos tərəfindən  "Dünya karatesinin brilyantı" adlandırılıb. Uzun müddət ardıcıl qələbələr qazanan idmançımız əksər rəqibləri üçün "qorxulu yuxu"ya çevrilib. Məşqləri davam etdirən Rafael Ağayevin hazırda ən böyük arzusu Avropa Oyunlarında qızıl medal qazanmaqdır: "2015-ci il bütün karateçilər üçün çox vacib və məsuliyyətli ildir. Bildiyiniz kimi, karate Yay Olimpiya Oyunlarının proqramına daxil edilməyib. Dəfələrlə dünya və Avropa çempionu, bir sıra mötəbər turnirlərin qalibi olduğum üçün arzum olimpiadada iştirak etmək olub. Lakin karate olimpiadada yoxdur. Bu mənada karatenin Avropa Oyunlarında proqramda olması bizə böyük sevinc bəxş etdi. İlin əvvəlindən biz bu yarışa hazırlaşırıq. Bütün fikrimiz Avropa Oyunlarına yönəlib, istəyirəm ki, Bakıda çempionluq sevinci yaşayım".
84 kq-dan yuxarı çəkidə çıxış edəcək Şahin Atamov da millimizin medal ümidlərindan sayılır. Son illər bütün yarışlarda mükafatçılar sırasında yer alan Atamovun karyerasında Avropa Oyunları özünəməxsus yer tutacaq: "Əvvəlcədən danışmaq bir qədər yaxşı hal deyil. İlk Avropa Oyunlarının Bakıda keçiriləcəyi təsdiqlənəndən sonra təmsil olunacaq idman növləri barədə düşünməyə başladıq. Karate siyahıya daxil edildiyi zaman çox sevindik. Bu yığmamızın hər bir üzvü üçün uğur qazanmaq üçün gözəl fürsətdir. Doğma azarkeşlər qarşısında medal qazanmaq ikiqat çətin və qürurverici olur. Bilirəm ki, qitənin ən güclü karateçiləri ölkəmizə gələcək. Bununla belə, biz onlarla mübarizəyə hazırıq. Heç kimdən çəkinmirik. Ölkəmizdə keçiriləcək mötəbər yarışa töhfəmizi verməliyik. İnanıram ki, karateçilərimiz bu sınaqdan üzüağ çıxacaq".
Qeyd edək ki, qarşıdakı aylarda idmançılarımız bir sıra turnirlərdə iştirak edəcək. Maydan etibarən isə son hazırlıq başlayacaq. Əminliklə söyləmək olar ki, karateçilərimiz 20 idman növü arasında ən çox medal qazanan komandalarımızdan biri olacaq.

Karatisti may contribute most medals to Azerbaijan's collection at the forthcoming European Games
Regionplus is continuing its publications on the types of sport that will be represented at the First European Games in Baku. Today's edition is on karate, a rapidly developing type of single combat.
Karate will be one of the four non-Olympic sports to be represented at the European Games.
Karate is divided into three main sections: kihon (the main element in the preliminary development of technique); kata (the consistency of movements connected with the principles of fighting a duel with an imaginary opponent) and kumite (hand-to-hand combat)
Kata and kumite contests are to be held at the European Games in Baku.
Millions of people world-wide have taken up karate since it came into being on the island of Okinawa less than 100 years ago. The European Karate Federation is publically funded within the framework of the principles of the Olympic regulations. Europe has become one of the three world centres of karate.
The competitions in this type of single combat within the framework of the First European Games are to be held on 13-14 June 2015. Ten competitions in individual kumite and two in kata are to take place on those days. Forty-eight women and 48 men in five weight categories are to take part in the competitions at Baku's Crystal Hall. The contestants' qualifying place will be allocated in accordance with the ratings at other competitions and the principles of universality.
The Azerbaijan National Karate Federation has been an official member of the World Karate Federation since 1997. World and European champion, black-belt, 7th Dan, Yashar Bashirov is president of the Azerbaijan Karate Federation.
Azerbaijan's karate team is one of the strongest in the world. The country's karatisti have repeatedly produced impressive results at world and European championships. The team includes many-time world and European champion, World Games winner Rafael Aghayev, junior and cadet world champions Israfil Shirinov and Aykhan Mamayev, European champions Ceyhun Agasiyev, Rustam Madatov, Niyazi Aliyev, Feyyaz Ildirimzada and European Championship bronze medal winners Amal Atayev, Sahin Atamov and Rasad Huseynov.
The fact that we have been granted the right to hold the 39th European Junior and Cadet European Championship is proof of Azerbaijan's achievements.
The line-up for the country's squad at the First European Games will announced in May by the coaches headed by Rahman Xatamov. But even now we can forecast who will be in the team: in kumite - Firdovsi Farzaliyev (60 kg), Niyazi Aliyev (67 kg), Rafael Agayev (75 kg), Ayxan Mamayev (84 kg), Sahin Atamov (over 84 kg), Nurana Aliyeva (50 kg), Ilaha Qasimova (55 kg), Farida Abiyeva (61 kg); in kata - Tural Balcani and Adila Qurbanova. These karatisti are the strongest in the country. Unless they get injured or any other emergency crops up, this is the team that will take part in the First European Games.
The fans are quite justly expecting medals to be won by their karate team. The national team was the winner of the European championships in the team ratings in 2014.
The members of the team are strong in individual competitions. It is sufficient just to mention the name of the team's captain, Rafael Agayev. President of the World Karate Federation Antonio Espinos called this many-time World and European champion "a gem of world karate". R. Agayev has already become a nightmare to many of his rivals. Agayev's main aim is to win a gold medal at the forthcoming European Games: "2015 is very important year for all karatisti. I have repeatedly won at World and European championships and in other competitions. I would like to add an Olympic medal to my collection, but unfortunately karate is not an Olympic sport. I was therefore pleased when karate was included in the European Games. We have been training for these competitions since the beginning of the year. All our thoughts are focussed on the European Games because I want to become a champion in Baku."
Sahin Atamov, who is entered in the 84 kg and above category may be yet another potential medal winner at the European Games. He has won medals at the many competitions, in which he took part over the last few years. "It is not very good to say anything beforehand. We were very pleased that karate was included in the list sports that will be represented at the First European Games in Baku. This is a good opportunity for each member of our team to achieve success. It is doubly hard to win a medal in front of our own fans, it would be a very great honour. I know that the strongest karatisti on the continent will be coming to Baku. But we are ready for the fight with them. We are not afraid of anyone. I believe that the karatisti will come out of these competitions with honour," S. Atamov said.
Azerbaijani sportsmen are to take part in a number of tournaments in the next few months. The final stage of training is starting in May. It can be forecast that, in the 20 sports represented in the forthcoming European Games, the karatisti are capable of contributing the most medals to the country's collection.