"Böyük iyirmilik"in növbəti sammiti bütün səmərəliliyi ilə yanaşı, yenə də aktual suallara cavab vermədi
İki gün ərzində ABŞ-ın ən komfortlu şəhərlərindən olan Pittsburq dünya siyasətinin mərkəzinə çevrildi. BMT Baş Assambleyasının 64-cü sessiyasının keçirildiyi Nyu-Yorkdan, qlobal iqtisadi mövqeyə malik 20 dövlətin və Avropa İttifaqının (Avstraliya, Argentina, Braziliya, Böyük Britaniya, Almaniya, Hindistan, İndoneziya, İtaliya, Kanada, Çin, Koreya, Meksika, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, ABŞ, Türkiyə, Fransa, CAR, Yaponiya) rəhbərləri məhz bu şəhərə yollanmışdı. Pittsburq sammitinin əsas məqsədi isə bu dövlətlərin nail olduqlarını təbliğ etmək yox, iqtisadi böhrandan çıxmaq üçün vahid strategiyanın (bu isə özündə həm də mövcud dünya düzənində çoxdan tələb olunan islahatların da) hazırlanması idi.
Pittsburq forumu 2009-cu ildə maliyyə böhranının başlanmasından sonra "Böyük iyirmilik" ölkələrinin sayca 3-cü sammiti (birlik liderlərinin əvvəlki görüşləri Vaşinqton və Londonda keçirilmişdi) idi. Hazırkı sammitin əsas intriqası isə son aylar ərzində iqtisadi böhranın təsiri altında dünya iqtisadiyyatındakı oyun qaydalarının dəyişdirilməsinin zəruriliyi haqda çox danışılsa da, əslində, bu istiqamətdə irəliyə doğru bir addımın belə atılmaması idi.
Vaşinqton sammitində dünyanın aparıcı dövlətlərinin liderləri birgə xoşməramlı bəyannamənin qəbulu ilə kifayətlənmişdilər.
London görüşündə isə liderlər konkret razılaşmalar əldə edə bilmişdilər və bu, xüsusilə maliyyə bazarları və dünya ticarətinə 1 milyard dollardan artıq vəsaitin ayrılmasına, hedc-fondlar (ətraf aləm üçün qapalı olan şəxsi investisiya fondarı) üzərində qlobal nəzarətə və bank sirlərinin qorunmasına aid idi. Amma bundan sonra da hər hansı həlledici, strateji dönüş yaşanmadı.
Pittsburq sammiti ərəfəsində dünya iqtisadiyyatında islahatlar aparılmasının əsas himayədarlarından biri olan Fransa prezidenti Nikolə Sarkozi, hətta bildirmişdi ki, prinsipial qərarlar qəbul edilməsə, o, G-20-nin növbəti sammitini boykot edəcək. Sarkozi prinsipial qərarlar deyərkən, xüsusilə, bankirlərə verilən bonusların azaldılmasını, maliyyə idarəçiliyi mexanizminin şəffaflığını, böhranın yaşanmasına imkan verməyəcək beynəlxalq hesablama münasibətlərinin normalarının tənzimlənməsini nəzərdə tuturdu.
Dünya iqtisadiyyatında islahatların ləngiməsi ilə əlaqədar, qlobal maliyyə böhranından ən çox zərər çəkmiş ölkələrdən olan Rusiya da narahatlığını gizlətmirdi. "Tez bir zamanda razılığa gəlmək, "20-lik" ölkələri və digər dövlətlər üçün həyata keçirilməsi vacib olacaq razılaşma əldə etmək zəruridir. Çünki biz maliyyə münasibətlərində yeni konfiqurasiyada maraqlıyıq", - deyə Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev Pittsburq sammiti ərəfəsində bildirirmişdi.
Odur ki, Pittsburq toplantısının, həqiqətən də, ciddi irəliləyişlərin əldə olunduğu sammit kimi yaddaşlarda qalmaq üçün bütün şansları var idi. Çünki G -20 ölkələri arasındakı fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, ən vacib məsələdə - dünyadakı iqtisadi proseslərin tənzimlənməsi səylərinin bütün dövlətlərin maraqlarına uyğun şəkildə artırılması ilə bağlı yekdil mövqe mövcud idi. Hətta, az qala, bütün dünya tərəfindən böhranın səbəbkarı kimi göstərilən və maliyyə maqnatlarının maraqlarına uyğun siyasət aparmaqda günahlandırılan ABŞ da Barak Obamanın prezidentliyi dövründə, mahiyyətcə, az qala, sosialist yönümlü tədbirlər planının əleyhinə çıxış etməyə başlayıb. Dövlətin iqtisadiyyata fəal şəkildə müdaxiləsini genişləndirmiş Ağ ev administrasiyası dünyada iqtisadi balansın bərpası üçün sərt qərarların qəbulunu da vacib sayır və tam ədalətli olaraq bildirir ki, "dünyanın bir hissəsində iqtisadiyyatın tənzimlənməsi digər hissəsindəki tənzimlənmədən zəif olarsa, heç bir yerdə güclü iqtisadi inkişaf yaşanmayacaq".
BMT Baş Assambleyasının iclasında çıxış edən ABŞ prezidenti Barak Obama da etiraf edib ki, onun sələfi, respublikaçı Corc Buşun rəhbərlik etdiyi administrasiya öz fəaliyyətində dünyanın qalan hissəsinin maraqlarını nəzərə almayıb. Obama birbaşa bəyan edib ki, o, ABŞ-ın qlobal problemləri təkbaşına həll etmək iqtidarında olmadığını anlayır. Ona görə də Ağ ev sahibi bu məsələdə dünyanı əməkdaşlıq erasına başlamağa dəvət edib.
Və belə düşünmək olar ki, Pittsburqda qəbul olunmuş qərarlar çoxdan gözlənilən inkişafın yaşanacağına ümid yaradır. Fransa hökumətinin rəsmi nümayəndəsi Lyuk Şatelin bildirdiyi kimi, "20-liyin" sammiti "XX əsrin səhifəsini çevirməyə imkan verir": "Böhran və onun nəticələrini nəzərə alan "20-lik" liderləri iqtisadiyyatın daha yaxşı idarəolunmasına xidmət edəcək qərarlar qəbul ediblər. Pittsburq sammitində bu cür nəticələrin əldə ediləcəyini, cəmi bir neçə həftə əvvəl arzulamaq belə, olmazdı".
Samitin əsas qərarı G-20-nin aparıcı dövlətlərin əsas koordinasiya mərkəzi kimi təsdiqlənməsidir (amma hələ ki, G-8-in tam ləğvindən söhbət getmir). Bununla yanaşı, "iyirmilik"in səlahiyyət sahəsinə yalnız antiböhran fəaliyyəti daxil olmayacaq. Pittsburq sammitinin yekun kommunikesində bildirilir ki, "iyirmilik", sadəcə, dünya liderlərinin diskussiya klubu deyil və bundan sonra o, "əsl beynəlxalq institut" kimi, iqtisadi problemlərin həlli üzrə ixtisaslaşacaq. G-20 bundan sonra tənəzzüldən çıxmaqla bağlı strategiyanın reallaşdırılmasına və dünyada iqtisadi siyasiətin koordinasiyasına cavabdeh olan aparıcı beynəlxalq instansiyaya çevrilir. Yəqin ki, G-20 bu formatda ilk toplantısını artıq gələn ilin yayında Kanadada, G-8-in sammitindən dərhal sonra keçirəcək.
Pittsburqda qəbul edilmiş ikinci vacib qərar bankirlərə verilən bonuslara məhdudiyyət qoyulması ilə bağlıdır. Qeyd edək ki, böhranın başlamasından keçən dövr ərzində Avropa İttifaqı məhz buna nail olmaq üçün əlindən gələni edirdi. G-20 liderləri belə qənaətə gəliblər ki, bankların top-menecerlərinin dünya iqtisadiyyatında riski son dərəcə artıran hədsiz iştahı dövlət səviyyəsində məhdudlaşdırılmalıdır. Odur ki, daha pul mükafatları şirkətin təmiz gəlirindən ümumi faizlərlə məhdudlaşacaq.
"Böyük 20-lik" ölkələrinin liderləri iqtisadi stimullaşdırma proqramını dünya iqtisadiyyatında uzunmüddətli sabitliyin yaranmasınadək dayandırmamaq haqda da razılığa gəliblər. Bundan başqa, "maliyyə şirkətlərinin ehtimal iflasının qarşısını almaqdan ötru, kapital bazarındakı standartların artırılması" üzərində birgə çalışacaqlarına dair də razılığa gəlinib. 2010-cu ilin sonlarına "Böyük 20-lik"in bank kapitalının keyfiyyəti və həcmini yaxşılaşdıracaq beynəlxalq qaydalar hazırlayacağı gözlənilir.
Pittsburq sammitində inkişaf etməkdə olan dövlətlərin Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) İdarəedicilər Şurasında və Dünya Bankındakı (DB) mövqelərinin gücləndirilməsinə dair qəbul edilən qərar da vacib əhəmiyyət daşıyır. DB-də inkişaf etməkdə olan və keçid iqtisadiyyatı yaşayan ölkələrin səsvermə hüququ ən azı 3, BVF-də isə 5% artırılacaq. Bu qərar onu göstərir ki, qlobal iqtisadiyyatda islahatlar çoxqütblü siyasi düzənin yaradılması ilə birbaşa əlaqəli şəkildə həyata keçiriləcək. Hələ dünən "üçüncü dünya" ölkələri adlandırılan dövlətlər, beynəlxalq proseslərdə daha çox təşəbbüs imkanı əldə edəcəklər və göründüyü kimi, "20-lik" formatından, ilk növbədə, yeni dünya düzümünün qurulması və iqtisadi böhrandan çıxmaqla bağlı öz ideyalarının irəli sürülməsi üçün istifadə etməyə çalışırlar. Bununla qlobal siyasətin ənənəvi başçıları, ilk növbədə ABŞ-ın timsalında fövqəldövlətlər də hesablaşmalı olacaqlar. Son zamanlar səslənən açıqlamalarında, xüsusilə, BMT Baş Assambleyasının toplantısındakı çıxışında Barak Obama bir sıra vacib bəyanatları ilə ölkəsinin xarici siyasətinin kökündən dəyişməsə də, ciddi şəkildə fərqli olacağını göstərib. ABŞ liderinin "demokratiyanı zorla qəbul etdirmək olmaz. Hər bir dövlət demokratiyanı öz şəraiti və ənənələrinə uyğun qurur. Heç bir yol tam ideal deyil" bəyanatı, nəyə desən dəyər. Son onillik ərzində Qərbin, ilk növbədə Amerika demokratiyasını yeganə mümkün model adlandıran və digər ölkələrlə münasibətlərini bu əsasda quran fövqəldövlətin rəhbəri indi etiraf edir ki, "Birləşmiş Ştatlar bəzən bu sahədə öz siyasətini həddindən artıq açıq bir xətt üzrə aparıb". Bununla yanaşı, Obama bildirib ki, ABŞ-ın yaratmağa çalışdığı demokratik prinsiplər bütün dünya ölkələri üçün nadir prinsiplərdir və "ABŞ heç zaman insanların öz müqəddəratlarını təyinetmə hüququna dəstəyini əsirgəməyəcək".
Bilavasitə Pittsburq sammitinə gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, o özünün bütün səmərəliliyi ilə yanaşı, heç də aktual sualların hamısına cavab vermədi. Qəbul edilmiş qərarlar bugünkü böhrandan çıxmaq, xüsusilə, gələcəkdə belə hallarla rastlaşmamaq üçün özündə dəqiq razılaşmaları əks etdirmir. G-20 tərəfindən təklif olunan antiböhran layihəsi özündə yalnız iqtisadiyyata dövlət dəstəyinin azalmayacağına dair razılaşmanı təcəssüm etdirir. Yekun bəyannamədə iş yerlərinin artırılması, kasıb təbəqə üçün də ekoloji cəhətdən təmiz enerjiyə yiyələnmək imkanının yaradılması, aktivlərin və kreditlərin qiymətində qeyri-sabitliyə yol verilməməsi və s. haqda yalnız ümumi sözlərə rast gəlmək olar. Görünür, bu və digər problemlər "20-lik"in liderlərinin növbəti toplantısında diqqət mərkəzində olacaq. Bu liderlər isə, yəqin ki, vaxtın çox məhdud olduğunun fərqindədirlər. Dünya dönüş nöqtəsindədir və hər il olduğu kimi, bu dəfə də sammiti kütləvi etiraz aksiyaları ilə qarşılayan antiqlobalçıların fəallığı göstərir ki, öz yaşayışından narazı olan insanlar, buna görə məhz dünya liderlərindən hesab sormaq niyyətindədirlər.

THE PITTSBURGH FORMAT
For two days, Pittsburgh, one of the most comfortable cities in the US, was the centre of world politics. The leaders of the world's 19 largest economies (Australia, Argentina, Brazil, Britain, Germany, India, Indonesia, Italy, Canada, China, Korea, Mexico, Russia, Saudi Arabia, the United States, Turkey, France, South Africa and Japan) and of the European Union came here from New York, where the 64th session of the UN General Assembly had opened earlier. However, the main objective of the Pittsburgh summit was not to proclaim success, but to develop a strategy for overcoming the economic crisis, which is inevitably linked to the undertaking long-overdue reforms to the existing political world order.
The Pittsburgh forum was already the second G20 summit of 2009 and the third since the beginning of the crisis (the previous ones were held in Washington and London). The main interest in this summit stemmed from the fact that, regardless of how much we have been talking in recent months about the need to change the rules of the game in the world economy, in the light of the realities of the ongoing global crisis, there has actually been no progress. At the Washington summit, the leaders of the major countries limited themselves to voicing a joint declaration of intent. At the meeting in London, they reached specific agreements, in particular on the allocation of more than a trillion dollars to maintain the financial markets and world trade, ensure global control of hedge funds (private investment funds that are not available to a wide range of individuals) and to limit bank secrecy. And yet no decisive, strategic shift was observed. In anticipation of the Pittsburgh summit, French President Nicolas Sarkozy - one of the most ardent advocates of reform of the global economic system - even threatened to boycott the next G20 forum unless a policy decision was made to reduce bonuses for bankers, ensure the transparency of financial management and establish "norms to regulate international accounting relations which would not lead to crisis".
Russia, one of the countries most severely hit by the economic crisis, also expressed concern over delays in reforming the global economy. "We must agree quickly and reach agreements that will be binding on the 'Twenty' and all other countries, because we are interested in a new configuration of financial relations," said President Dmitriy Medvedev, ahead of the Pittsburgh summit.
The summit in Pittsburgh, in fact, has every chance of being a breakthrough, because the G20 camp, despite all the differences, is agreed on the most important issue - the need for greater regulation of global economic processes, in the interests of all states. Even the United States, accused by almost the whole world of fomenting the crisis and pursuing policies in the interests of financial magnates, has begun to advocate, under President Barack Obama, the implementation of measures that cannot be called anything other than socialist. The White House administration, which has initiated active state intervention in the economic sphere within the United States, also advocates the adoption of decisive measures to restore global economic balance, believing that "global economic growth will be weak if regulation in one area is not balanced by regulation in other areas". Speaking at a session of the UN General Assembly, President Obama acknowledged that the administration of his predecessor, Republican George W. Bush, ignored the interests of the rest of the world. Obama clearly stated that he is aware that the US is unable to solve global problems alone, and called for an era of cooperation.
And, I think, the decisions taken in Pittsburgh give reason to expect a long-awaited breakthrough. According to French government spokesman Luc Chatel, the G20 summit made it possible to "turn the page on the 20th century". "In view of the crisis and its impact, the G20 leaders made decisions that will serve to better regulate the economy. A few weeks ago we could not have even dreamt of such results from the summit in Pittsburgh," said the associate of the restless Sarkozy.
The main decision taken by the summit was to endorse the G20 format as the principal coordinating point for leading states (although the complete elimination of the G8 is still out of the question). The scope of the powers in the G20 will include not only the implementation of anti-crisis measures. The final communiqu? of the Pittsburgh summit emphasizes that the "Twenty" is not just a discussion club of world leaders and that, from now on, it will specialize in dealing with economic issues as "a real international institution". The G20 is becoming, in essence, the world's leading authority responsible for implementing the strategy to overcome the recession and coordinating the world's economic policies. In this role, the G20 format "is likely to be tested first next summer in Canada, where the G20 summit will start immediately following the G8 summit.
The second fundamental decision taken in Pittsburgh was to limit bankers' bonuses, a step stubbornly demanded by the EU from the onset of the crisis. The G20 leaders agreed that the excessive greed of top bank managers, which greatly increases risk in the world's economies, must be capped at state level. Accordingly, the payment of monetary bonuses will now be limited to a general percentage of net revenues. The G20 leaders also agreed that they would not suspend programmes of economic incentives until there is long-term stability in the global economy. In addition, an agreement was reached to work together to "raise standards in capital markets, commensurate with the degree of possible harm from the bankruptcy of financial companies." It is expected that by the end of 2010, the G20 will develop international rules to improve the quality and amount of bank capital.
The agreement to strengthen the position of developing countries in the Governing Council of the International Monetary Fund (IMF) and the World Bank (WB), reached by the Pittsburgh summit, will also be important. Voting rights for developing countries and transitional economies will be broadened in the World Bank by no less than 3 per cent, and in the IMF - by no less than 5 per cent. This decision shows that reforms to the global economy are directly linked to the formation of a multi-polar political world order. Countries of yesterday's "Third World" are taking greater roles in world affairs and, apparently, the first thing they are trying to do is to use the G20 format to promote their ideas for resolving the crisis and to lend new meaning to the world order. This initiative must be considered by the traditional movers and shakers of global politics, especially by a superpower like the US. Speaking at the UN recently, Barack Obama made some very symbolic statements, indicating, if not a radical revision of American foreign policy, at least some serious thinking in American ruling circles in this area. It is worth mentioning the statement by the president of the United States that "democracy cannot be imposed. Each country is building democracy in accordance with its own characteristics and traditions. There is no single, true way." The leader of a superpower which has been talking in recent decades about the Western and, above all, American model of democracy as the only possible way and which has based its relations with other states on this idea, now concedes that "the United States was sometimes too straightforward in its policy in this area," although Obama observed that the democratic principles which the United States seeks to establish, are universal for all countries in the world "and the United States of America will never cease its efforts to protect the right of people to determine their own fate."
With specific regard to the Pittsburgh summit, it should also be noted that, for all its industry, it did not find answers to all questions on the table. The decisions made do not constitute a clearly agreed strategy to overcome the current crisis or, moreover, prevent the recurrence of similar crises in the future. The proposed G20 anti-crisis draft is confined to an agreement not to suspend state support for the economy. The final communiqu? contains vague promises to increase the number of jobs, expand the access of the poorest strata to pure energy, overcome destabilizing fluctuations in the price of assets and loans etc. Nor did it resolve the burning question about withdrawing excess liquidity from the economy, despite the fact that experts have warned of the threat of inflation for several months. These and other problems will probably be the subject of detailed consideration at the next meeting of G20 leaders.
The latter are, apparently, aware that time is running out. The world is at a crossroads, and this is proved once again by the fact that, dissatisfied with the current situation, mankind is breathing down the neck of its political leaders. Anti-globalization rallies have become more frequent and they are increasing year by year, creating more and more inconvenience and anxiety for the organizers and participants of the meetings of the major powers.