Bayram süfrəsinin atributları İradə Əmiraslanovanın əsərlərində canlanır
Bəşəriyyət tarixində qadına ailə qoruyucusu, daha geniş mənada isə - milli ənənələrin, adətlərin, bir sözlə, mədəni dəyərlərin yaşamasında əvəzedilməz rol verilib. Bir çox azərbaycanlı qadınlar, müəyyən peşəyə və iş yerinə sahib olmaqla, eyni zamanda çox gözəl də evdar xanımdırlar. Son dərəcə dadlı və gözəl yemək hazırlayırlar, anadangəlmə öz məişətlərinin məharətlə bəzədilməsi istedadına malikdirlər.
Buna əyani sübut İradə xanım Əmiraslanovadır. Öz sahəsində gözəl mütəxəssis olmaqla, o, hər zaman incəsənət, ədəbiyyat, musiqi ilə maraqlanıb. Estetik cəhətdən möhtəşəm olan hər şeyə məhəbbəti, onu tədricən o qədər həvəsləndirib ki, artıq bütün boş vaxtını zəbt edib və onun bütün həyatını dəyişib. Bunu sadəcə "hobbi" adlandırmaq olmaz. Bu əyləncə asudə vaxtın çərçivələrini aşıb və qabiliyyətə, ikinci peşəyə çevrilib.
Novruz yaradıcılıqdır
Novruz - xalqımızın ürəyinə yaxın olan ən dəyərli bayramlardan biridir. Yazın intizarı, qüvvət axını, yeni ümidlər, arzular - bütün bunlar bayram mühitini həyəcanlı və şən edir. Bu bayram günlərində xüsusi yaradıcı ovqat İradə xanımı da 2003-cü ildə ilk Novruz xonçasını hazırlamağa sövq edib. Bu ideya onu bütünlüklə bürüyüb və o, zamanla meyvə və güllərdən - onları kimə hədiyyə etməsindən asılı olaraq - bütöv bir kompozisiya yaratmağa başlayıb. Bu orijinial fikir onun dostları və tanışları arasında dərhal rəğbət oyadıb. İndi o, nəinki qəbul edilmiş sənətkar, həm də ideyalar müəllifidir. İradə xanım Novruz mövzusuna aid kompozisiyalarında Butanın bütün mümkün variantlarını mütləq istifadə edir. Bu həm Cəng-buta, Tək-buta, Qoşa butalar, xonça - Tirmə, Diləkli buta, Buta - lirik söhbət və digərləridirlər. İctimai etimad sifarişli əsərlərində də ifadə edilirdi: Azərbaycan gerbi olan xonça, müxtəlif şirkət və təşkilatların xonçaları - BP, "İçərişəhər", "Kempinski" hotel və s. İlk dəfə "Kempinski" hotel rəhbərliyinin yardımı ilə İradə xanım Novruz bayramı ənənələri ruhunda özünəməxsus unikal sərgi təşkil etmişdi. Böyük uğurla keçən və bir çox ölkənin səfirlərinin iştirak etdiyi sərgi mətbuatda və televiziyada geniş işıqlandırıldı. Xarici qonaqların böyük geniş dairələrini milli adətlərimizlə tanış etdi, onları öz gözləri ilə daxildən görməyə imkan verdi. Sərgidə onun 50-dən artıq işi nümayiş etdirildi.
İradə xanım təkrarolunmaz gül, ətir və forma effektlərinə nail olaraq, güllərin, meyvələrin və quru meyvələrin, nabatın kristal formalarını məharətlə uyğunlaşdırır. O, Şərq dəbdəbəsinin mühitini çox sevir. Çox vaxt interyerin bəzədilməsi zamanı şərqə məxsus xalçalı və mütəkkə - balışlarla tikilmiş alçaq və enli divanlardan istifadə edir. Və məkana şahanə möhtəşəmlik bəxş edərək, bütün bu gözəlliyi cah-calallı çadır-talvarlar bəzəyir.
Sənətkar fasiləsiz axtarışdadır: yeni materiallar, yeni kompozisiyalar və nəhayət ki, yeni ideyalar. İlbəil mövzuların dairəsi genişlənir və zənginləşir. Bu il o, zəngin Azərbaycan xalçasına və incə parçalara müraciət edib, istər keçmiş əsrlərin, istərsə də məşhur müasirimiz Lətif Kərimovun irsinin elementlərindən ibarət bütöv bir albom təşkil edib. Müasir rəssamların bu qədər sevdikləri narın motivlərini, habelə "İslimi", "əfşan" və digərlərini təfsir edir.
Sonuncu yaradıcı nailiyyətləri sırasında "Laleyi Abbasi - həndəsi" (həndəsi naxış), "Laleyi Abbasi - nəbati" (bitki ornamenti), onun Londonun Viktoriya və Albert muzeyində gördüyü Təbrizdən olan bədii parça naxışının tətbiqi orijinal yenilikdir.
Bu - XVII əsr kompozisiyasıdır. "Səkkiz ulduz" klassik rəsm ilə "İpək tikmə" texnikasında icra edilib. İradə xanımın böyük instrumentaridən (bir ixtisasda işlənən alətlər komplekti) ibarət bütöv bir laboratoriyası, böyük kitabxanası var. Burada hər şey yaradıcı mühitlə nəfəs alır. O, dünyanın ən ucqar guşələrindən nadir nümunələrin yeni, ilkin materiallarını tapır. Bu da onun əsərlərinin rəng qammasını daha da zənginləşdirir. Bütün bunlar da öz növbəsində texnologiyada yeniliyi şərtləşdirir. Bu cür - həqiqətən, zərgərliyə bərabər iş, böyük ruhi və fiziki zəhmət tələb edir. Ümumilikdə demək lazımdır ki, bu seçmə məhsullar incə bələdçi və həvəskar üçün nəzərdə tutulub.
Azərbaycanlı qadın olmaq
İradə xanım uşaqlıqdan frankofoniya ilə əhatə olunub və elə indi də bu dünyada yaşayır. Anası, Xalidə xanım Dillər Universitetində fransız dili kafedrasının rəhbəri olaraq, qızının formalaşmasına və peşə seçiminə böyük təsir göstərib. Nəticədə, maraq ciddi əyləncəyə dönüb, daha sonra isə peşəyə çevrilib. Bu gün o, Fransa Səfirliyinin mədəniyyət və dillər şöbəsində fransız dilindən dərs deyir. Və artıq 25 ildir BDU-da çalışır - dissertasiyasının uğurlu müdafiəsindən sonra Bakı Dövlət Universitetinin "Beynəlxalq əlaqələr" fakültəsində dərs deməyə davam edir.
Özünü dərketmə, milli özünəməxsusluğu başqaları: fransız və rus mədəniyyəti vasitəsilə həm qavrama, həm təbliğetmə. Onda Bakının öz mahiyyəti əks olunub. Biz Azərbaycan paytaxtının nə qədər polietnik və çox konfessional olduğunu yaxşı bilirik. Mədəniyyətin unikal zənginliyi "qızıl" müharibədən sonrakı dövrə də həyat bəxş etdi. İradə xanım özü etiraf edir: "Özümü heç vaxt başqalarından ayırmamışam, hər zaman özümü cəmiyyətin bir hissəsi hesab etmişəm. Fransız və rus mədəniyyətini ancaq ciddi surətdə öyrənərək, özümün, Azərbaycan mədəniyyətinin özünəməxsus və təkrarolunmaz zənginliyini dərk etdim. Özümü azərbaycanlı qadını kimi, bakılı kimi dərk etdim. Hesab edirəm ki, ancaq başqalarını tanıyaraq öz mədəniyyətini anlaya bilərsən".
İstənilən mədəniyyəti anlamaq tarix, mədəniyyət, incəsənət bilikləri ilə müəyyən edilir. Sərhədlər açılanda, İradə xanım tələbələrin Fransaya səfərini təşkil edən ilk şəxslərdən biri olub. 1995-ci ildən 2000-ci ilə qədər Nantedə Azərbaycan filmləri də daxil olmaqla, kinofestivalların fəal iştirakçısı olub. Və heç də təəccüblü deyil ki, məhz onun şəhərin mərkəzində - İçərişəhərdə yerləşən köhnə mənzilində Yeqo Konçalovski "Bakı, mən səni sevirəm" filmini çəkib. Buradakı mühit - XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində, ilk neft bumu dövrünün Bakı zadəganlarının evləri üçün səciyyəvidir.
İndi İradə xanım - materiallarının xüsusiyyətinə görə uzunömürlü olmasa da, lakin həmişə arzuolunan, tələbediləndir, xalq incəsənətinin yeni növünün faktiki yaradıcısı, öz işinin qəbul edilmiş sənətkarıdır. O, müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi üçün tez-tez İçərişəhər Qoruğu rəhbərliyi tərəfindən dəvət edilir. O, Azərbaycan mədəniyyətinin ən yaxşı ənənələrinin daşıyıcısı kimi xaricdən gələn fəxri qonaqları müşayiət edir. İradə xanım daim intensiv yaradıcılıq axtarışındadır və o, xoşbəxtlik və sevinc daşıyan əsərləri ilə bizi hələ çox sevindirəcək.

Атрибуты праздничного стола оживают в произведениях Ирады Амираслановой
В истории человечества женщине отведена роль хранительницы домашнего очага, а в более широком смысле - хранительницы национальных традиций, обрядов, словом, культурных ценностей. Многие азербайджанские женщины, имея определенную профессию и место работы, в то же время являются великолепными хозяйками, удивительно вкусно и красиво готовят, обладают врожденными талантами мастерского украшения своего быта.
Ярким подтверждением тому является Ирада ханым Амирасланова. Будучи прекрасным специалистом в своей области, она всегда интересовалась искусством, литературой, музыкой. Эта любовь ко всему эстетически совершенному постепенно настолько поглотила ее, что захватила все свободное время и преобразила всю ее жизнь. Назвать это простым словом "хобби" уже нельзя. Это увлечение переросло рамки досуга и стало призванием, второй профессией.
Новруз творчества
Новруз - один из самых дорогих сердцу праздников нашего народа. Ожидание весны, прилив сил, новые надежды, мечты - все это делает атмосферу праздника волнующей и радостной. Особый творческий настрой в эти праздничные дни и побудил Ираду ханым в 2003 году сделать свою первую новрузовскую хончу. Идея захватила ее всецело, и она стала со временем создавать целые композиции из фруктов и цветов - в зависимости от того, кому их дарила. Эта оригинальная затея сразу же нашла отклик в среде ее друзей и знакомых. Теперь она не только признанный мастер, но и автор идеи.
В своих композициях на тему Новруза Ирада ханым непременно использует всевозможные варианты Бута. Это и Cənq-buta, Tək-buta, Qoşa butalar, xonça - Tirmə, Diləkli buta, бута - лирический разговор и т.д. Общественное признание выразилось и в заказных произведениях: таких, как хонча с гербом Азербайджана, хонча различных компаний и организаций - BP, Ичери шэхэр, отели "Кемпински", Topaz и пр.
Впервые при содействии дирекции отеля "Кемпински" Ирада ханым организовала уникальную в своем роде выставку в духе традиций Новруз байрамы. Выставка, которая прошла с большим успехом и которую посетили послы многих стран, была широко освещена в прессе и на телевидении и ознакомила широкие круги зарубежных гостей с национальными традициями, помогла увидеть их изнутри, своими глазами. На выставке было представлено свыше 50 ее работ.
Ирада ханым мастерски сочетает различные виды цветов, фруктов и сухофруктов, кристаллические формы набата, добиваясь неповторимых цветовых эффектов, аромата и форм. Очень любит она атмосферу восточной роскоши. Часто при украшении интерьеров использует восточные низкие и широкие диваны с коврами и вышитыми подушками-мутакка, и всю эту красоту венчают пышные шатры-балдахины, придавая помещению царское великолепие.
Мастер находится в непрестанном поиске: новых материалов, новых композиций и цветосочетаний, наконец, новых идей. Из года в год расширяется и обогащается круг тем. В нынешнем году она обратилась к богатому наследию азербайджанского ковра и художественной ткани, составила целый альбом элементов как из наследия прошлых веков, так и нашего знаменитого современника Лятифа Керимова, интерпретирует мотивы граната, столь любимые современными живописцами, а также "Ислими", "афшан" и другие. Так, из последних творческих удач можно назвать Laleyi Abbasi - həndəsi (геометрический узор), Laleyi Abbasi - nəbati (растительный орнамент), оригинальным новшеством является применение узора художественной ткани из Тебриза, увиденной ею в лондонском Музее Виктории и Альберта. Это - композиция XVII века, в технике İpək tikmя с классическим рисунком "Səkkiz Ulduz".
У Ирады ханым целая лаборатория с обширным инструментарием, большая библиотека, все дышит творческой атмосферой. Она находит в самых отдаленных уголков земли новые исходные материалы редких образцов, отчего цветовая гамма ее произведений становится еще богаче. Все это в свою очередь обуславливает новшества в технологии.
Работа подобного типа - поистине ювелирная, требует больших душевных и физических затрат. В целом, надо сказать, что продукция эта элитарная, на тонкого знатока и любителя.
Быть азербайджанкой
Сама Ирада ханым с детства была окружена и живет в настоящее время также в мире франкофонии. Ее мать, Халида ханым, будучи заведующей кафедрой французского языка в Университете языков, оказала большое влияние на формирование и выбор профессии дочери. В результате интерес перерос в серьезное увлечение, а затем и в профессию. Сегодня Ирада ханум преподает французский язык в отделе культуры и языка посольства Франции. И вот уже 25 лет работает в БГУ - после успешной защиты диссертации она продолжает преподавать на факультете "Международные отношения" Бакинского государственного университета.
Познание себя, национального своеобразия через других: французскую и русскую культуры. В ней отражена сама сущность Баку. Мы все хорошо знаем, каким полиэтническим и поли конфессиональным городом является азербайджанская столица. Уникальное богатство культуры и дало рождение "золотому" послевоенному периоду. Сама Ирада ханым признается: "Я никогда себя не отделяла от остальных, всегда чувствовала себя частью общества. Лишь изучая серьезно французскую и русскую культуры, я осознала своеобразие и неповторимое богатство своей, азербайджанской культуры, осознала себя как азербайджанку, бакинку. Думаю, только познав других, можно постичь свою культуру".
Постижение любой культуры определяется знанием истории, культуры, искусства. Когда открылись границы, Ирада ханым одной из первых организовала выезд студентов на практику во Францию, являлась активным участником кинофестивалей в Нанте с 1995 по 2000 год, включая фестивали азербайджанского кино. И не мудрено, что именно в ее старинной квартире, расположенной в самом сердце столицы - в Ичери шэхэр, Егор Кончаловский снимал фильм "Баку, я люблю тебя". Здесь обстановка - типичная для домов бакинской знати времен первого нефтяного бума конца XIX - начала XX века.
Теперь Ирада ханым - признанный мастер своего дела, фактически создатель нового вида народного искусства, пусть недолговечного из-за свойств материала, но всегда желанного, востребованного. Она часто приглашается руководством заповедника Ичери шэхэр для проведения различных мероприятий, она сопровождает почетных гостей из-за рубежа как носитель лучших традиций азербайджанской культуры. Ирада ханым находится в постоянном интенсивном творческом поиске, и она еще не раз порадует нас своими несущими счастье и радость произведениями.